PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıfır egea nasıl buluruz?

Seneca
31-03-2023, 18:05
Selamlar,

Kocaeli ve sakarya bayilerine gittim fakat 6-8 ay beklersiniz ama kesin değil diyorlar. Beklesekte alamacağız gibi duruyor. Bildiğiniz egea 1.4 easy fire paket araç olan bayi var mıdır?

serkan_2120
31-03-2023, 19:15
ek aksesuar istediğinizi söyleyin bulurlar hemen bir araç jant cam filmi park sensörü gibi

furkane
31-03-2023, 19:25
Aynen kardeşim filoların şirketlerin ihtiyacı olan , ülkenin her kesminin alacagı aracı bu havada sen burda konu acınca bulacagını zannediyorsan vay haline.

Anu
31-03-2023, 19:31
Bu ülkedeki her şey gibi tanıdık ile 1 ay içerisinde alabilirsiniz. Ek aksesuarları zaten zorunlu veriyorlar, kabul etmeme şansınız yok :)

speed_emre
31-03-2023, 21:38
Selamlar,

Kocaeli ve sakarya bayilerine gittim fakat 6-8 ay beklersiniz ama kesin değil diyorlar. Beklesekte alamacağız gibi duruyor. Bildiğiniz egea 1.4 easy fire paket araç olan bayi var mıdır?

İzmirde enriko alibertiyi arayın. Bu ay bize vereceklerdi. 1 ay oldu bekledik. Baz paket 1.4 geldi dedi. Vazgectik istemediler.

calamityeas
31-03-2023, 21:42
1.4 motorlar haziran sonu gelecek diyorlar.

huseyinturk
31-03-2023, 22:32
Sancaktepedeki galericiler sitesinin otoparklarında yüzlercesi var tozlu tozlu duruyor..

KoramiraL
31-03-2023, 22:40
Malesef biraz zor filolar topluyor şu anda sıraya girmeniz en iyisi diye bilirim.

gokhankenar
03-04-2023, 07:07
Saçmalığın daniskası resmen. Nereden nereye geldik. egea bile bulunmuyor

FatihR.
03-04-2023, 07:26
Benim arkadaş 1 ay önce falan aldı 1,4 fire. Takasla araba verme şartıyla vermişlerdi.

redbull35
03-04-2023, 07:36
iş arkadaşımın oğlu istanbul da yaşıyor. Takasa aracını verirse araç var demişler. Bayileri bi dolaşın bence

8.000rpm
03-04-2023, 13:32
iş arkadaşımın oğlu istanbul da yaşıyor. Takasa aracını verirse araç var demişler. Bayileri bi dolaşın bence

araba almak için o zaman takasa gidecek bir araba alıp bayiye öyle mi gitmek lazım o halde?
:D:D:D
allahım sen aklımı koru
bir ara hurda indiriminde millet üçe beşe mahalle aralarındaki hurda arabaları satın almıştı
sonra galeriler olaya uyanmıştı , hepsine mafya çöktü , galeri de sana otomatikman indirim uyguluyorum hurdayı biz buluyoruz demeye başlamışlardı
allahıııımmm

eeeey vehbi koç baba !!!
bak senin egea'ları alabilmek için bile millet birbirini yiyor tüm ülkede
:D:D:D:D:D

16EC813
03-04-2023, 14:39
araba almak için o zaman takasa gidecek bir araba alıp bayiye öyle mi gitmek lazım o halde?
:D:D:D
allahım sen aklımı koru
bir ara hurda indiriminde millet üçe beşe mahalle aralarındaki hurda arabaları satın almıştı
sonra galeriler olaya uyanmıştı , hepsine mafya çöktü , galeri de sana otomatikman indirim uyguluyorum hurdayı biz buluyoruz demeye başlamışlardı
allahıııımmm

eeeey vehbi koç baba !!!
bak senin egea'ları alabilmek için bile millet birbirini yiyor tüm ülkede
:D:D:D:D:D

biz bir zamanlar bakın beyler . bunlar daha iyi günleriniz derken ,şaka yapmıyoduk :D

Ormanci
03-04-2023, 14:49
Rüşvetle bulursunuz..

Takasla bulursunuz..

Aksesuar işi de artık yetmiyor.
İş daha ziyade ağırlıklı rüşvete bindi.

Daha geçen gün kayınbirader bi bayiye gitti, araba yok çektiler. Nasıl bulurum dedi... Yok demişler, yahu demiş anladım, nasıl bulurum onu söyleyin..
Tam tipitip böyle adamı ayakta dolandırıp gönderir biri geldi şimdi bilmemkim beyciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim diye dedi :D

100 bin TL istemişler ek olarak...
Peki demiş şirkete alırsak? %18 de KDV kesilecek demiş adam... E demiş 100 bine bunu dahil et bari? Yok.. Eh demiş önüne eğileyim bi de istersen... Çıkmış gitmiş.

immortalboss
03-04-2023, 16:34
Arkadaşımda var. Sıfır km. Yarın satılacak. Ancak arkadaştan çok çok az kapora almış. Adam yan çizerse size paslayayım. Yalnız araç eski amblem mi yeni mi bilmiyorum. 115 kilometrede beyaz easy paket. Fiyat 535 demişti.

Seneca
03-04-2023, 20:01

Hocam selamlar, aracı veriyorum ama yine de 6-8 ay diyorlar kocaeli ve sakarya'da. Bursa ile görüştüm o da aynısını söylüyor.

GokhanRS
03-04-2023, 21:08
Gerçekten araba olmasa tüm bayiler batması gerekirdi. Ancak bu arzı kısıp, yüksek kar olayının tadını öyle aldılar ki, bence otomotivciler Türkiye genelinde anlaştı ve pandemi den beri aynı taktik devam ediyor. Bütün markalar bir tek Türkiye ye mi az araç veriyor? Bir de savaşı bahane ediyorlar şimdi. Savaşan Rusya, çileyi çeken yine Türkiye. Neden herşey bir tek bizi vuruyor?

BARR
04-04-2023, 07:02
Gerçekten araba olmasa tüm bayiler batması gerekirdi. Ancak bu arzı kısıp, yüksek kar olayının tadını öyle aldılar ki, bence otomotivciler Türkiye genelinde anlaştı ve pandemi den beri aynı taktik devam ediyor. Bütün markalar bir tek Türkiye ye mi az araç veriyor? Bir de savaşı bahane ediyorlar şimdi. Savaşan Rusya, çileyi çeken yine Türkiye. Neden herşey bir tek bizi vuruyor?

Ben bildiğimi söleyim ekstra bilgisi olan ekler çıkartır.

Olay araba olmaması doğru ama üretimin yetişmemesi durumu değil.

Bildiğim kadarıyla hükümet şu an aracın bir yatırım ve para koruma yöntemi olduğunu bildiği için el altından firmaların araç çekmesini kısıtlıyor. Yani firma senin siparişini TR ye sokamıyor yurtdışında bekliyor ki döviz çıkışı olmasın gibi bir bilgi aldık biz. Normalde 400 araba çekebilecekken bayi 20 araba çekebiliyor gibi. Bu da karaborsa yaratıyor.

Bazı markalardan üretim ile ilgili sıkıntılar da vardır o ayrı.

babayimben
04-04-2023, 11:42

Bildiğim kadarıyla hükümet şu an aracın bir yatırım ve para koruma yöntemi olduğunu bildiği için el altından firmaların araç çekmesini kısıtlıyor. Yani firma senin siparişini TR ye sokamıyor yurtdışında bekliyor ki döviz çıkışı olmasın gibi bir bilgi aldık biz. Normalde 400 araba çekebilecekken bayi 20 araba çekebiliyor gibi. Bu da karaborsa yaratıyor.

Muhtemelen yanlış biliyorsunuz, neden derseniz, misal konudaki araç ithal bir araç değil ki bu yazılanlardan etkilensin
bayilerin yaydığı bir efsane olabilir bu...

CND
04-04-2023, 14:35
Muhtemelen yanlış biliyorsunuz, neden derseniz, misal konudaki araç ithal bir araç değil ki bu yazılanlardan etkilensin
bayilerin yaydığı bir efsane olabilir bu...

Yerli denen aracın motor ve şanzımanı ithal. Buradan tedarik edilen parçaların total maliyete oranı % kaç ona bakmak lazım.

Ancak yönetimin ithalata baskı kurmaya çalıştığı bir dönemde, yerel üreticiye yapabiliyorsan önce ihracat yap deme ihtimali bir hayli yüksek olsa gerek :D

pirasa
04-04-2023, 15:14
arkadaşlar net söylüyorum. araçlar temiz temiz filoya, şirkete, amcaya dayıya veriliyor. bakın taa aralıktan beri liste fiyatından egea arıyorum egea cross arıyorum yok. piyasa normale dönmeden de araba falan bulamazsınız. acil araç ihtiyacınız varsa geçmiş olsun paşa paşa sevileceksiniz. sarı sitede bir sürü sıfır araba ilanı var oradan alacaksınız.

aslan
04-04-2023, 16:02
Neden özellikle egea arıyorsunuz?

babayimben
05-04-2023, 15:21
Yerli denen aracın motor ve şanzımanı ithal. Buradan tedarik edilen parçaların total maliyete oranı % kaç ona bakmak lazım.

Ancak yönetimin ithalata baskı kurmaya çalıştığı bir dönemde, yerel üreticiye yapabiliyorsan önce ihracat yap deme ihtimali bir hayli yüksek olsa gerek :D

Ne alakası var ki bunun, araçları yurt dışından çekemiyor demişler ya, ona cevaben yazdım ben, yoksa egea yüzde kaç yerli vs, başka mevuz hocam

Ultraleggera
05-04-2023, 15:38
arkadaşlar net söylüyorum. araçlar temiz temiz filoya, şirkete, amcaya dayıya veriliyor. bakın taa aralıktan beri liste fiyatından egea arıyorum egea cross arıyorum yok. piyasa normale dönmeden de araba falan bulamazsınız. acil araç ihtiyacınız varsa geçmiş olsun paşa paşa sevileceksiniz. sarı sitede bir sürü sıfır araba ilanı var oradan alacaksınız.

Bu bilgiye nereden ulaştınız ? Ben x bi filo şirketinde operasyon sorumlusuyum aynı zamanda fiat ana bayiyiz yok öyle bir şey bence her söylenene inanmayın :)

CND
05-04-2023, 15:39
Ne alakası var ki bunun, araçları yurt dışından çekemiyor demişler ya, ona cevaben yazdım ben, yoksa egea yüzde kaç yerli vs, başka mevuz hocam

Yukarıdaki mesajın gerçek olduğunu kabul edersek araçların çekilememesi, cari açık vermemek adına devletin firmalara yaptığı bir telkin denebilir.

Hal böyle olunca siz yerli diye diğer araç markalarına telkin ettiğiniz yavaşlamayı, içeride ithal mal ile üretim yapan bir firmaya telkin etmezseniz sonuç yine aynı olur yani cari açık verirsiniz.

Konunun tamamı ithalat - ihracat dengesine bağlı olduğu için egea nın yerlilik oranı tabiki konuya göbeğinden bağlı :)

pirasa
05-04-2023, 15:51
Bu bilgiye nereden ulaştınız ? Ben x bi filo şirketinde operasyon sorumlusuyum aynı zamanda fiat ana bayiyiz yok öyle bir şey bence her söylenene inanmayın :)

aralık başından beri listedeyim. çalıştığım kurumda onlarca egea müşterisi var ve biz bursada fabrikaya 10km mesafede ikamet ediyoruz. benim başvurumdan beri toplam egea ve egea cross satışı 500k. bu kadar aracı kime sattılar ? hepsini kullanıcı mı aldı? yoksa çamlıca camii otoparkına dizmek için kiralama şirketi mi aldı ? yoksa açıklanan satış rakamları sahte mi ?

pirasa
05-04-2023, 15:53
aralık başından beri listedeyim. çalıştığım kurumda onlarca egea müşterisi var ve biz bursada fabrikaya 10km mesafede ikamet ediyoruz. benim başvurumdan beri toplam egea ve egea cross satışı 500k. bu kadar aracı kime sattılar ? hepsini kullanıcı mı aldı? yoksa çamlıca camii otoparkına dizmek için kiralama şirketi mi aldı ? yoksa açıklanan satış rakamları sahte mi ?

pardon satış rakamları fazla olmuş toplayarak gitmişim toplam satış 100k

immortalboss
05-04-2023, 16:02

Onu da şöyle yapıyorlar. Aracınız 250 bin lira ise 150 bin lira sayıyor. Söver gibi... 185 bin lira verilen dobloyu 1 hafta içinde 228 bin liraya verdim. Hesabı siz yapın. Ve ucuz da verdim yani. :)

Ome_RS
06-04-2023, 08:15
Aktif İriyıl bayi ile 1268 listesi olan 408i zor bela 1375e anlaştıktan sonra son anda siparişi iptal edip takasa araba istemesi üzerine accent era götürdük. 190k teklif ettiker. s.ktr cekip ayrılıp aracı ilana koyduk. aynı gün 264e satıldı :) Fıkra bu kadar.
408 alamadım tabi liste fiyatından arkadaşımın çalıştığı başka bir bayiden c5a aldık.

Dynatech
06-04-2023, 16:35

Peki sizin bayinizden liste fiyatından araç alabiliyormuyuz ne zaman geleceği önemli değil aracın?

aposport
07-04-2023, 06:42

Samsun da bir arkadaş vardı. Senin gibi. Filoyu bayiyi savunan.

Fena linç yemişti.

Bence hiç konuşmayın artık.

Herşey ortada. Kimse keriz değil.

PaSHa-brk
07-04-2023, 08:23
Arkadaşlar iş tamamen satış danışmanında bitiyor. Kurumsal filo şirketlerinin bile araç bulamadığı zamanlar oluyor.

16EC813
07-04-2023, 08:24
Arkadaşlar iş tamamen satış danışmanında bitiyor. Kurumsal filo şirketlerinin bile araç bulamadığı zamanlar oluyor.

sen şimdi bu dediğine kendin inanıyon mu :D

tequila818
07-04-2023, 08:40

Baran selam bilgi doğru benim bir ilavem olacak. Geçtiğimiz yıllarda evet konu chip kriziydi, şu an arz yavaş yavaş artmaya başladı fakat bu sefer de üreticiler daha çok kar ettikleri Avrupa pazarına araç sevk ediyormuş. Türkiye'de yüksek vergilerden dolayı güya kar marjları düşükmüş. Hal böyle olunca dünyadaki kriz çözülmeye yüz tutmuşken biz Türkiye'de olumlu anlamda yansımasını göremedik. Bu böyle gitmez bir süre sonra düzelir diye düşünüyorum. Şu an araba almak isteyene Allah kolaylık versin. Bir arabayı beğenip cebimizde para ile gidip istediğimiz arabayı alabildiğimiz günleri çok özledim.

PaSHa-brk
07-04-2023, 08:42
sen şimdi bu dediğine kendin inanıyon mu :D

Çeşitli otomotiv markalarının bayilerinde çalışmış olan ve şuan global bir filo kiralama şirketinde görev yapan biri olarak EVET.

16EC813
07-04-2023, 10:11
Çeşitli otomotiv markalarının bayilerinde çalışmış olan ve şuan global bir filo kiralama şirketinde görev yapan biri olarak EVET.

o zaman tamam .

babayimben
07-04-2023, 11:52

satış danışmanını bağlasak verecek bize aracı diyorsunuz yani?

PaSHa-brk
07-04-2023, 12:24
Çok çirkin bir durum ama ne yazık ki öyle. Tabi bu her danışman aynıdır anlamına gelmiyor. Kurunun yanında yaş yanmasın.

PaSHa-brk
07-04-2023, 12:26
Bu furya bittiğinde çürük elmaların hepsinin eleneceğini düşünüyorum.

Ultraleggera
07-04-2023, 13:15
Samsun da bir arkadaş vardı. Senin gibi. Filoyu bayiyi savunan.

Fena linç yemişti.

Bence hiç konuşmayın artık.

Herşey ortada. Kimse keriz değil.

Öncelikler linç minç hayırdır beni nerden ne kadar tanıyorsunda samsunda bir arkadaşla kıyaslıyorsun bu forumda beni 15-18 senedir tanıyan arkadaşlar var ben olanı yazar geçerim linç edebilen varsa buyursun kimseden bi çekincemiz yok. 2.si sen kimsinki seni keriz yerine koyayım. ? Sen sanıyormusun filo şirketi aracı alıp satabiliyor bilip bilmeden burada kulakdan dolma laflarla haberlerde okuduğunuz saçma sapan asparagas haberlerle avutmayın kendinizi.

Ultraleggera
07-04-2023, 13:19
Peki sizin bayinizden liste fiyatından araç alabiliyormuyuz ne zaman geleceği önemli değil aracın?

Hacı ben filo bölümünde operasyon sorumlusuyum satışda değilim fakat geçen samimi arkadaşım geldi yanıma onun için sorduk 8 ay sonrasına gün verdiler egea için bizim devreye girmemizde bir işe yaramadı malesef.

16EC813
07-04-2023, 13:32
Bu furya bittiğinde çürük elmaların hepsinin eleneceğini düşünüyorum.

çürük elma kim oluyo acaba ?

16EC813
07-04-2023, 13:34
Öncelikler linç minç hayırdır beni nerden ne kadar tanıyorsunda samsunda bir arkadaşla kıyaslıyorsun bu forumda beni 15-18 senedir tanıyan arkadaşlar var ben olanı yazar geçerim linç edebilen varsa buyursun kimseden bi çekincemiz yok. 2.si sen kimsinki seni keriz yerine koyayım. ? Sen sanıyormusun filo şirketi aracı alıp satabiliyor bilip bilmeden burada kulakdan dolma laflarla haberlerde okuduğunuz saçma sapan asparagas haberlerle avutmayın kendinizi.

şimdi siz bu olayların hepsi gerçek dışı yok böle bişey hepsi yalan yanlış haber mi diyosunuz ? nası avutalım mesela kendimizi ?

pirasa
07-04-2023, 13:42
Hacı ben filo bölümünde operasyon sorumlusuyum satışda değilim fakat geçen samimi arkadaşım geldi yanıma onun için sorduk 8 ay sonrasına gün verdiler egea için bizim devreye girmemizde bir işe yaramadı malesef.

evet evet araç yok bütün araçları zamanında sıraya giren kişilere satıyorlar ve sırasıyla herkese sıra gelecek. şirinlerde bizi görecek mi? bende filo falan olaylarına inanmıyorum zaten. torpil olayları da asparagas kesinlikle.

aposport
07-04-2023, 14:12
Peki sayın operasyon ( algı ) sorumlusu arkadaş.

Sen büyüksün, ne desen haklısın.

Biz, bizler hep beraber keriziz.

Ultraleggera
07-04-2023, 14:15
şimdi siz bu olayların hepsi gerçek dışı yok böle bişey hepsi yalan yanlış haber mi diyosunuz ? nası avutalım mesela kendimizi ?

Bunu bana değil bayilere gidip yok çekenlere söyleyeceksin ben fabrikayım demedim filo sahibiyimde demedim savunmuyorumda ben bize ne bilgi geliyorsa size onu aktarıyorum prosedür gereği zaten filolar sıfır aldıkları arabaları renault olsun fiat olsun volkswagen olsun vs vs en az 6 ay satamaz satmak isteselerde satamazlar çünkü aracı bayiden değil direk fabrikadan çekiyorlar. (Merdiven altı ren a car lardan bahsetmiyorum) intercity leaseplan garanti vs bizim gibi kurumsal filo şirketlerinden bahsediyorum ben.

16EC813
07-04-2023, 14:24
Bunu bana değil bayilere gidip yok çekenlere söyleyeceksin ben fabrikayım demedim filo sahibiyimde demedim savunmuyorumda ben bize ne bilgi geliyorsa size onu aktarıyorum prosedür gereği zaten filolar sıfır aldıkları arabaları renault olsun fiat olsun volkswagen olsun vs vs en az 6 ay satamaz satmak isteselerde satamazlar çünkü aracı bayiden değil direk fabrikadan çekiyorlar. (Merdiven altı ren a car lardan bahsetmiyorum) intercity leaseplan garanti vs bizim gibi kurumsal filo şirketlerinden bahsediyorum ben.

niye o zaman çok bilmiş çok bilmiş konuşuyosun burda ,bizi avutmak mı senin işin bunları bilmiyosan niye burda ahkam kesiyosun ,kimse kafasını kuma sokup da deve kuşu misali görünmez sanmasın kendini herkes herşeyi biliyo

Eren G.
07-04-2023, 14:30
Hahahhaaha komedi filmi gibi ya şu yaşadıklarımız. Araba almak için önce elindeki monopoly parasından değersiz tl'yi biriktire biriktire yamuluyorsun, sonra devlet geçiriyor 3 katına sana, sonra bayii bir kere daha geçiriyor yok takas yok elden para bilmem ne utanmadan, üstüne bir de galericiler al-satçılar geçiriyor. Valla yazık günah gerçekten acıyorum halimize. Bir de iyi ki sektörün içerisinden tanıdıklarımız var da biliyoruz ne nasıl yürüyor yoksa, olur olur yeriz yeriz tabi.

Ultraleggera
07-04-2023, 14:34
niye o zaman çok bilmiş çok bilmiş konuşuyosun burda ,bizi avutmak mı senin işin bunları bilmiyosan niye burda ahkam kesiyosun ,kimse kafasını kuma sokup da deve kuşu misali görünmez sanmasın kendini herkes herşeyi biliyo

Sen okuduğunu anladığına eminmisin ? Madem sen çok biliyosun gidip arayan arkadaşa bulsana sıfır egea.

yilmazcatalbas
07-04-2023, 14:54
Yakın bayileri gezmenizi öneririm takasa araç vermeyecekseniz tüm aksesuarları istediğinizi söyleyin bir şekilde bulacaklardır. Daha geçen hafta büyükçekmecede bir bayinin park alanına girdim uzun uzun anlatmaya gerek yok ama manzara tahmin ettiğimizin bile çok ötesindeymiş gözlerimle görmüş oldum.

ruudvan
08-04-2023, 01:59
ben 8 ay sonrasına okeyim. bana 8 ay sonra olsun ama sıfır araç verin.
en az 10 bayide numaram var.

babayimben
09-04-2023, 15:54
Stoksuz kar etmenin tadını aldı bayiler, işlerine geliyor, çok pis para kazanıyorlar, üstüne çalışanlar da nemalanıyor
Ne güzel hayat...

207_TR
09-04-2023, 23:40
Baran selam bilgi doğru benim bir ilavem olacak. Geçtiğimiz yıllarda evet konu chip kriziydi, şu an arz yavaş yavaş artmaya başladı fakat bu sefer de üreticiler daha çok kar ettikleri Avrupa pazarına araç sevk ediyormuş. Türkiye'de yüksek vergilerden dolayı güya kar marjları düşükmüş. Hal böyle olunca dünyadaki kriz çözülmeye yüz tutmuşken biz Türkiye'de olumlu anlamda yansımasını göremedik. Bu böyle gitmez bir süre sonra düzelir diye düşünüyorum. Şu an araba almak isteyene Allah kolaylık versin. Bir arabayı beğenip cebimizde para ile gidip istediğimiz arabayı alabildiğimiz günleri çok özledim.

Yurt dışındaki üreticinin Türkiye'ye bakış açısı şöyle benim nezdimde.

Tr de 1.000.000 TL ye satılan arabanın 470.000 TL Üreticinin TR ye gönderip Distribütör karı ile satış fiyatı var.

470.000 TL ye Türkiye ye sattığı malı %110 kar ederek ( Devlet karından bahsediyorum ) son kullanıcıya ulaştırıyor.

---

Olayı farklı yorumlayalım.

.Sen bir üreticisin 470.000 TL ye toptancına mal veriyorsun. Toptancı bu malı piyasaya 1.000.000 TL ye satıyor.
Dersin ki ben bu toptancıyı zengin edeceğim bu gidişle. Birazcık malı az vermeye başlayalım bu gidiş iyi değil biz enayimiz...

pirasa
10-04-2023, 08:00
Yurt dışındaki üreticinin Türkiye'ye bakış açısı şöyle benim nezdimde.

Tr de 1.000.000 TL ye satılan arabanın 470.000 TL Üreticinin TR ye gönderip Distribütör karı ile satış fiyatı var.

470.000 TL ye Türkiye ye sattığı malı %110 kar ederek ( Devlet karından bahsediyorum ) son kullanıcıya ulaştırıyor.

---

Olayı farklı yorumlayalım.

.Sen bir üreticisin 470.000 TL ye toptancına mal veriyorsun. Toptancı bu malı piyasaya 1.000.000 TL ye satıyor.
Dersin ki ben bu toptancıyı zengin edeceğim bu gidişle. Birazcık malı az vermeye başlayalım bu gidiş iyi değil biz enayimiz...

tamamda bu toptancı sadece sana böyle değil ki. telefon satan adama da aynı tarife araba satan adama da sigara satan adamın zaten canını okuyor alkol satan adam nasibini alıyor. şimdi bu üreticiler piyasadan çekilecek mi ?

207_TR
10-04-2023, 10:50
tamamda bu toptancı sadece sana böyle değil ki. telefon satan adama da aynı tarife araba satan adama da sigara satan adamın zaten canını okuyor alkol satan adam nasibini alıyor. şimdi bu üreticiler piyasadan çekilecek mi ?

Bu sadece benim görüşüm :)

XoR
10-04-2023, 11:25
Sıfır bulamadık :) 2023 model 800 km'de Egea Cross aldık kayınpederime bugün.

1.4 Fire Urban paket. Gönül isterdi 1.6 mjet ama zaten 78 yaşında, 95 hp fazlasıyla yeter ona :)

Mutu
10-04-2023, 11:37
Showroooma girip üretim sahibi Ali Koç bile sıfır araç istese ondan bile komisyon isterler. :)

c20let
10-04-2023, 11:52
Sıfır bulamadık :) 2023 model 800 km'de Egea Cross aldık kayınpederime bugün.

1.4 Fire Urban paket. Gönül isterdi 1.6 mjet ama zaten 78 yaşında, 95 hp fazlasıyla yeter ona :)

Bizim bütçeler ikinci ele yetmiyor. Kaça aldın abi?

darkred
10-04-2023, 12:07
Bir arkadaşım sıfır 3008 almış geçen ay. Bayiye gitmişler bayi kaparo istemiş bırakmışlar. Listeye isimlerini yazdırmışlar 3 ay sonra araç gelmiş ve geçen ay teslim almışlar.

Fiat ta durum nedir nasıldır bilemem ama bazı markalarda sıra bekleyenlere araç geliyor sanırım.

XoR
10-04-2023, 13:35
Bizim bütçeler ikinci ele yetmiyor. Kaça aldın abi?

670.000 lira

435.000'e Fiat Freemont'u satmıştık. Hemen alırız sandık 2 ay sürdü araba bulabilmek :D

johnie
10-04-2023, 13:43
vallahi hafta sonu bmw bakmaya gittik, 4 GC Haziran/Temmuz - Coupe Temmuz/Ağustos
3serisi de Haziran gibi teslim olur diyorlar.
100K kapora alıyorlar, iptal edersen hepsini geri iade ediyor.

kur ne olur bu satten sonra Allah kerim tabi.

darkred
10-04-2023, 13:56
Abi ülkeye bak her geçen gün almadığına veya sattığına pişman oluyorsun. Geçen ay aldığım 301 üzerine 20 bin koymuş emsallerine göre. Sattığım arabalara bakamıyorum bile moralim bozulmasın diye.

Nefes aldığımıza şükür. Hiç bu kadar gelecek kaygısı yaşamamıştım.

johnie
10-04-2023, 14:26
Abi ülkeye bak her geçen gün almadığına veya sattığına pişman oluyorsun. Geçen ay aldığım 301 üzerine 20 bin koymuş emsallerine göre. Sattığım arabalara bakamıyorum bile moralim bozulmasın diye.

Nefes aldığımıza şükür. Hiç bu kadar gelecek kaygısı yaşamamıştım.

2.El in pahalı olduğu tek ülkeyiz herhalde.
sıfırından daha pahalı 2. el arabalar, gerçekten inanılmaz.
en azından daha öncelerde 2. el araba alınabiliyordu, şu an yanından bile geçilmiyor.

tequila818
10-04-2023, 15:24
vallahi hafta sonu bmw bakmaya gittik, 4 GC Haziran/Temmuz - Coupe Temmuz/Ağustos
3serisi de Haziran gibi teslim olur diyorlar.
100K kapora alıyorlar, iptal edersen hepsini geri iade ediyor.

kur ne olur bu satten sonra Allah kerim tabi.

o günkü liste fiyatından mı veriyorlar yoksa ilave aksesuar vb zorunluluğu var mı? şu an 420 gc edition Msport 2.812.900 fiyat gözüküyor. Bu fiyattan veriyorlar mı yoksa bu aracın üstüne çeşitli opsiyonlar mı ekleniyor?

BARR
10-04-2023, 16:13
http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/244617-2023_model_fabia_monte_carlo_1_5_tsi_150_bg_dsg_f1 .html#post8765262

Bu yüzden araba bulamıyoruz. Bu yüzden bu piyasa ve bayiler abuk subuk fiyatlar ve tavırlar sergiliyor.

XoR
10-04-2023, 16:39
http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/244617-2023_model_fabia_monte_carlo_1_5_tsi_150_bg_dsg_f1 .html#post8765262

Bu yüzden araba bulamıyoruz. Bu yüzden bu piyasa ve bayiler abuk subuk fiyatlar ve tavırlar sergiliyor.

İyi mal kapıda durmadı. Hatta kapıya dahi yanaşmadı :D

Yarbay
10-04-2023, 16:44
Bu yine iyi bizim Anne/Baba depremde evini kaybetti deprem öncesi 1800e evini ilana koyan adam kademeli kademeli evi attırdı durdu bu sürecin içersinde bana 2950 verdin verdin vermeden artıracam dedi 48 saat verdi, bahsi geçen süreçte ne var ne yok yok pahasına sattık adam 48 saat geçmeden yok ben vazgeçtim son rakamım 3450 dedi/diyor bunuda depremzedeye yapıyor..

8.000rpm
10-04-2023, 16:52

şaka gibiyiz..
cidden

ardicli2000
10-04-2023, 20:00
670.000 lira

435.000'e Fiat Freemont'u satmıştık. Hemen alırız sandık 2 ay sürdü araba bulabilmek :D

Freemont o kasa o donanım ile bu fiyata açıkçası bedava. 2009 model Mondeo mu satıp alasım vardı. Nasıl araç? Sıkıntısı var mı, kroniği vs? Parçası cartı curtu zorluk çıkartır mı? Kısacası tavsiye eder misiniz?

AşkınS.
10-04-2023, 22:21
Freemont o kasa o donanım ile bu fiyata açıkçası bedava. 2009 model Mondeo mu satıp alasım vardı. Nasıl araç? Sıkıntısı var mı, kroniği vs? Parçası cartı curtu zorluk çıkartır mı? Kısacası tavsiye eder misiniz?

Araç güzel, yedek parça ve bakım maliyetleri yüksek. Onun haricinde cidden güzel araç

Ramcho®
11-04-2023, 08:28

sonra kahrolsun galericiler :)

XoR
11-04-2023, 08:38

Araç güzel, yedek parça ve bakım maliyetleri yüksek. Onun haricinde cidden güzel araç

Bizdeki 4x2 manuel vites Urban paketti. Yakıtı vs çok memnunduk 2.0 / 170hp mjet ile 7 litre yakıyordu.

Aşkın'ın yazdığı üzere yedek parça ve bakım maliyetleri üzücüydü.

Tavsiye etmem.

PaSHa-brk
11-04-2023, 09:07

Aracı satar ve bayilerin düzenli olarak yaptığı tescil taramasında tespit edilir ise Distribütör tarafından kırmızı liste uygulamasına girer ve araç alamaz. :)

drago
11-04-2023, 09:15
Aracı satar ve bayilerin düzenli olarak yaptığı tescil taramasında tespit edilir ise Distribütör tarafından kırmızı liste uygulamasına girer ve araç alamaz. :)

Hali hazırda bu sistem var zaten diye biliyorum ama herkesin sülalesinde reşit adam mı biter :)

BARR
11-04-2023, 09:20

Tespit yerine kuşlar haber uçurabilir mesela.

PaSHa-brk
11-04-2023, 09:27

Hali hazırda bu sistem var zaten diye biliyorum ama herkesin sülalesinde reşit adam mı biter :)

Malesef öyle, '' Türk'e imkansız de otur izle '' :)

eminkilic61
11-04-2023, 09:42

şikayet üzerine her türlü kara listeye girer zaten ama sadece o bayide giriyor diye biliyorum. istanbul skoda'da bir sorun yaşamaz yani.
içerde adamı varsa kara listeye de girmez

PaSHa-brk
11-04-2023, 10:03

Ee tabi mümkün :)

şikayet üzerine her türlü kara listeye girer zaten ama sadece o bayide giriyor diye biliyorum. istanbul skoda'da bir sorun yaşamaz yani.
içerde adamı varsa kara listeye de girmez

Tüm Doğuş Grubu markalarında geçerli direk kullanılan ortak portal' a düşüyor, ve sistem uyarı veriyor.

eminkilic61
11-04-2023, 10:05
Tüm Doğuş Grubu markalarında geçerli direk kullanılan ortak portal' a düşüyor, ve sistem uyarı veriyor.

Doğuş Ankara'dan ban yemiş arkadaşıma, bayi sınırları içinde geçerli demişler. o günden sonra başka VAG almaya korkar oldu :D
deneyip öğrenemedik yani :D

johnie
11-04-2023, 10:38
o günkü liste fiyatından mı veriyorlar yoksa ilave aksesuar vb zorunluluğu var mı? şu an 420 gc edition Msport 2.812.900 fiyat gözüküyor. Bu fiyattan veriyorlar mı yoksa bu aracın üstüne çeşitli opsiyonlar mı ekleniyor?

Daha ucuzdu yanlış hatırlamıyorsam Bayii de :)
Tabi ki hayır, güncel kur ne olursa onun üzerinden veriyorlar.
Bir de makyajlı geleceğinden dolayı büyük ihtimalle zamlı gelir.
Ama M pakette bej koltuk yok, koltukların şekli değişiyor o yüzden o tercih olmaz.
Şu an düşünme aşamasındayız, kısa bir süre sonra net kararı vereceğiz.
gc alacağına coupe almak biraz daha mantıklı gibi.

Yarbay
11-04-2023, 10:50
Ee tabi mümkün :)

peki bayileri nsl şikayet ediyoruz edersek sonuç alınabiliniyormu? ben şahsen Golf 8, Audi A3 için 2 ayrı firmalarından teklif aldım 20-30 anlarım ok hadi 50-60 yine ok ama liste fiyatlarından 380bin tl üstüne rakam alınca baya bildiğin bilendim. sorduğum zaman ama bu araçta şu bu artılarla geliyor diyorum kardeşim ok tamam bana onların olmadığı bir paketi ver 3 ay beklerim öyle olmuyor maalesef diyor.. ki sunduklarıda 380bin tl bir yana gözümde ve rakiplerine göre 150bin bile etmeyecek ilaveler/donanımlar,hizmetler.

Mutu
11-04-2023, 11:19
peki bayileri nsl şikayet ediyoruz edersek sonuç alınabiliniyormu? ben şahsen Golf 8, Audi A3 için 2 ayrı firmalarından teklif aldım 20-30 anlarım ok hadi 50-60 yine ok ama liste fiyatlarından 380bin tl üstüne rakam alınca baya bildiğin bilendim. sorduğum zaman ama bu araçta şu bu artılarla geliyor diyorum kardeşim ok tamam bana onların olmadığı bir paketi ver 3 ay beklerim öyle olmuyor maalesef diyor.. ki sunduklarıda 380bin tl bir yana gözümde ve rakiplerine göre 150bin bile etmeyecek ilaveler/donanımlar,hizmetler.

Hiç yorma kendini hiçbir şey yapmıyorlar. :)

babayimben
12-04-2023, 13:21

Bu eleman eşi dostuyla araba muhabbetlerinde de "Arabalar ne kadar pahalandı, 2.eller sıfırı geçti, millet kar etmek için araba alıyor vs vs" demiştir eminim.
Yurdum insanı, şikayet ettiği şeyi kendisi yapınca hep bir mazereti vardır...

neuras
14-04-2023, 21:02
Abinin biri sifir arac alip uzerine kar payini koyup satisa cikarmis sanirim. Yanlis insanlari sucluyorsunuz. Abiye hayirli satislar ve kazanclar dilerim. Sikayet ettigim seyi su anda ben de yaparim. Hicbir suphen olmasin. Devir “birilerinin” devri, devir birilerinin olusturdugu “para kazanma bug’indan” para kazanma devri. Neyse, antropoz kotu bir sey. Keep it real haci dayi. Inshallah akp togg truck.