PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Renkli Kemer Artık Ağır Kusur Sayılıyor.

Yiğit G.
15-04-2023, 12:05
Son 1 aydır renkli kemerler tüvtürk de geçemiyor. Onay etiketi olmayan renkli kemerler ağır kusur sayılıyormuş. Onay etiketi diktirilse bile " artık onay etiketleri dikişli değil" deyip muayeneden bırakıyorlarmış. Var mı bu konuda sorun veya çözüm yaşayan? Ne yapıcaz aklım almıyor gerçekten.

darkmoon
15-04-2023, 12:10
Mevcut kemerleri boyarlar

erh
15-04-2023, 12:39
Son 1 aydır renkli kemerler tüvtürk de geçemiyor. Onay etiketi olmayan renkli kemerler ağır kusur sayılıyormuş. Onay etiketi diktirilse bile " artık onay etiketleri dikişli değil" deyip muayeneden bırakıyorlarmış. Var mı bu konuda sorun veya çözüm yaşayan? Ne yapıcaz aklım almıyor gerçekten.

Ayni sebepten gp yi geciremiyorum malesrf

Oznsrl
15-04-2023, 12:44
eyvah eyvah bu çok kötü oldu

aykutsafakyaman
15-04-2023, 14:43
Onay etiketi nasıl olması gerekiyor onu anlamadım. Mevcutta dikişli değil mi hepsi

bkaraca
15-04-2023, 18:25
O zaman Ferrari porsche vs geçemez. Fabrikasyon olanlar hariç olması lazım onay etiketi olsa bile .

cagatay16v
16-04-2023, 01:27
Orjinali zaten dikişli eski araçlarda yaşa göre mi karar veriyorlar sanki

turboman
16-04-2023, 02:02
Onay etiketi dedikleri fia onaylı kemerler gibi düşünün. Geçmemesi isabet olmuş zaten %90 ı orjinal kemeri kesip kalan parçaya elle dikme yordamıyla yapılıyor. Sağda solda gördüklerim bunlar. Ülkecek her işin bokunu çıkardığımız için işi layıkıyla yapanlarda nasibini alıyor :)

8.000rpm
16-04-2023, 11:12
ya evet arkadaşlar her ne kadar ben de bu değişikliği çok sevsem de hep güvenlik tarafı aklımı kurcalamıştır
eğri oturup doğru konuşalım
bence de üzücü ama yerinde bir karar olmuş

darkmoon
16-04-2023, 12:43
Benim yıllar yıllar önce bu konuda bir cevabım olmuştu bir konu içinde herkes üstüne çullanmıştı o zamanda demiştim bu takılan renkli kemerlerin bir güvenlik standartları varmı nedir orjinal fabrikasyon kemerler kadar dayanıklımı kasa anında çünkü çok şiddetli bir güce maruz kalıyorlar .. bence tüvde orjinal tüv onayı olmayanlar dışında diğerlerinin yasaklanması lazım demiştim .. vay efendim ben çok biliyormuşum her konu hakkında fikrim varmış bilmemne karşlıklı polemiklere girmem zaten sustum çıktım konudan ama iş dönmüş dolaşmış benim dediğime gelmiş

Yiğit G.
16-04-2023, 13:13
Benim yıllar yıllar önce bu konuda bir cevabım olmuştu bir konu içinde herkes üstüne çullanmıştı o zamanda demiştim bu takılan renkli kemerlerin bir güvenlik standartları varmı nedir orjinal fabrikasyon kemerler kadar dayanıklımı kasa anında çünkü çok şiddetli bir güce maruz kalıyorlar .. bence tüvde orjinal tüv onayı olmayanlar dışında diğerlerinin yasaklanması lazım demiştim .. vay efendim ben çok biliyormuşum her konu hakkında fikrim varmış bilmemne karşlıklı polemiklere girmem zaten sustum çıktım konudan ama iş dönmüş dolaşmış benim dediğime gelmiş

O iş öyle olmaz. Sen o zaman devlet olarak o malı sattırmayacaksın. Kontrol edeceksin. İthaline izin vermeyeceksin. 50 bin tane vergini alıyorsun sonra bunlarla arabanı kullanamazsın. Vatandaş zor durumda kalıyor. Sana katılıyorum dandik ürünler kullanımı yasaklanmalı ama bunu vatandaşa satıp vergisini aldıktan sonra demeyeceksin. Bir de bunu uzatırsak o zaman şahin doğan ve eski arabalar hatta 1 kez pert olmuş arabalar bunların hiçbiri tüv den geçmemeli. Ben iyi ürün aldım alman malı %100 polyester ama etiketim yok. Napıcam ben şimdi orjinal kemerleri de attım.

8.000rpm
16-04-2023, 14:23
O iş öyle olmaz. Sen o zaman devlet olarak o malı sattırmayacaksın. Kontrol edeceksin. İthaline izin vermeyeceksin. 50 bin tane vergini alıyorsun sonra bunlarla arabanı kullanamazsın. Vatandaş zor durumda kalıyor. Sana katılıyorum dandik ürünler kullanımı yasaklanmalı ama bunu vatandaşa satıp vergisini aldıktan sonra demeyeceksin. Bir de bunu uzatırsak o zaman şahin doğan ve eski arabalar hatta 1 kez pert olmuş arabalar bunların hiçbiri tüv den geçmemeli. Ben iyi ürün aldım alman malı %100 polyester ama etiketim yok. Napıcam ben şimdi orjinal kemerleri de attım.

aynen
yine aynı sıkıntı işte , sen standartlara uygun olup olmadığına bakmadan ithal ettiriyorsun ya da ürettiriyorsun , birileri de bunu alıyor satıyor vs vs
burada kökte sıkıntı var
demek ki şu , devlet standartlara uygun olmasına bakmaya gerek duymuyor
demek ki satışına ya da ithaline izin verilen herşey doğru değil
demek ki bizim kendi mantığımızla bir ön süzgeçten geçirmemiz şart (konu ne olursa olsun)
ithalatına ya da satmasına müsade ediyor olması uygulayıcı kurumların eksiği
bu malzemelerin doğru şeyler olup olmadığını düşünmek ise ne yazık ki üstümüze vazife olmasa da maalesef bizim işimiz

8.000rpm
16-04-2023, 14:26

tüv gerçekten tüv gibi çalışsa zaten insanlar doğru ile yanlışı görecek anlayacak ve bunları kullanmaya devam etmeyecek
dolayısı ile talep sıfırlanacak
devlet arada boşluklar yaratıp sadece "vergisini almaya" bakıyor evet ne yazık ki

darkmoon
16-04-2023, 14:34

Seni gayet iyi anlıyorum keşke atmasaydın orjinal kemerlerini ..
Ben çözüm odaklı biriyim şu yazında benim tek dikkatimi çeken senin mağduriyetini çözmek diğer kısımlar benide senide aşar …
Genelde bu tip buna benzer konularda hep aynı şeyleri diyoruz sonradan takılan xenonlar tüv de yasaklandı misal o zamanda bir çok arkadaşımız dükkanlar nasıl satıyor diyordu Çakar yasak misal git sanayiye satan yerler bulursun havalı korna yasak onuda satan yerler var sanayide orda burda bence bunlar senin mağduriyetini gidermiyor işini çözmüyor ..
bence sen şansi fikrim kendine mağduriyetine odaklan aracına uygun orjinal çıkma bir kemer seti peşine düş çünkü bu iş dilden dile yayıldıkça ve insanlar tüv de kaldıkça eskiden sanayide köşeye atılan para bile etmeyen üstüne basılıp geçilen kemerler şimdi çok değere binicek henüz vakit erkenken bence çıkmacıları falan ara yada kazalı hurdaya ayrılmış bir araçtan falan çıkma bak birtane..

Yiğit G.
16-04-2023, 14:53
Seni gayet iyi anlıyorum keşke atmasaydın orjinal kemerlerini ..
Ben çözüm odaklı biriyim şu yazında benim tek dikkatimi çeken senin mağduriyetini çözmek diğer kısımlar benide senide aşar …
Genelde bu tip buna benzer konularda hep aynı şeyleri diyoruz sonradan takılan xenonlar tüv de yasaklandı misal o zamanda bir çok arkadaşımız dükkanlar nasıl satıyor diyordu Çakar yasak misal git sanayiye satan yerler bulursun havalı korna yasak onuda satan yerler var sanayide orda burda bence bunlar senin mağduriyetini gidermiyor işini çözmüyor ..
bence sen şansi fikrim kendine mağduriyetine odaklan aracına uygun orjinal çıkma bir kemer seti peşine düş çünkü bu iş dilden dile yayıldıkça ve insanlar tüv de kaldıkça eskiden sanayide köşeye atılan para bile etmeyen üstüne basılıp geçilen kemerler şimdi çok değere binicek henüz vakit erkenken bence çıkmacıları falan ara yada kazalı hurdaya ayrılmış bir araçtan falan çıkma bak birtane..

abi çıkmacı arama çözüm değil ki. Bak yukarıda adam Gp yi geçiremiyorum demiş GP nin orjinali kırmızı... Ben şimdi ebay'den orjinal kırmızı mini cooper çıkma emniyet kemeri baktım onlarda da etiket yok. Fabrikasyon üründe yok yani. Öyle renkli olmasın demekle olmaz orada kontrol edecekler %100 polyester mi sağlam mı diye ? 83 model arabanın çürümüş emniyet kemerini orjinal diye geçireceksin benim yeni taktığım sağlam %100 polyester olan ürünümü renkli diye geçirmeyeceksin... Orada kontrol edilecek veya ben fatura getiricem görecek sağlam ürün olduğunu. Aynısı cam filmi, aynısı egzos içinde geçerli. Cam filmi yasak Auhoooo diye bağlamayacaksın aletle ölçeceksin o cam filmini... Benim 50 desibel egzosumu abart diye bağlıyorsun arkadan 200000 desibel ferrari geçiyor ama o ferrari yok öyle... Desibelini ölçeceksin. Avrupa modeli, her şey hakkaniyetli olacak. Kemer işi çözülür giderim kemerciye orj renk kemer takarım o zaman bakmıyorlarmış, sadece renkliye.. demek istediğim bu işte saçmalıklar silsilesi.

KÖROĞLU
16-04-2023, 20:27
Entersan hadise. Bizim araçta orj sen turuncu kemer var. Muayene yeni, gelecek muayenede sorun yaşar mıyız acaba..

Victiz
17-04-2023, 07:54
Biz geçen hafta 4 arkadaş 4 farklı istasyonda renkli kemerler ile geçtik muayeneden. Kemerlerin üzerine kemerci sonradan etiket dikti birer adet. etiket de normal bez parçası bi etiket. üstünde numara falan yazıyor :D

MertSerhanÖ.
17-04-2023, 08:00
Benim aracın muayenesi bitti.Egzozu vs oeme döndüm muayeneye girecektim.Kırmızı kemer var,kemerlere orjinal kendi kemerlerinin etiketleri dikili.O şekilde geçer mi acaba? 23 yaşında araba,ben buna orj kemer nerde bulacam ki?

fthdrn
17-04-2023, 08:37
Bende kırmızı kemer yaptıracaktım etiket de diktirecektim. Muayneyi bekliyordum ne olur ne olmaz diye. Aklıma gelen başımıza geldi desene

Eren G.
17-04-2023, 10:42
Valla açıkcası hayatta emniyet kemerime elletmezdim zaten. Hayatını zaten 1 kere kurtarması gereken bir donanım hiç risk almaya hiç gerek yok.

dirk
17-04-2023, 14:24
lupo gti'mda Kırmızıydı. Emniyet kemeri rengi değilde tam kontrolu yapılsın ne olmuş yani kırmızıysa önemli olan işlevi. Sonradan takılmış siyah olduğu için sağlam mı oluyor ?

rahmitanir
17-04-2023, 15:15
TÜV Türk yine şaşırtmadı.

arda35
17-04-2023, 16:42
Öncelikle X oto döşeme'de yaptırılan kemerlerden cacık olmaz. O ürünlerin koruyuculuğu tamirli airbag gibi olur, tamamen şansa bağlı yani.

Onun haricinde bir standarda bağlı kalınsa daha iyi olurdu elbet. Orijinalden renkli kemeri bulunan araçlar muayeneye girip sorun yaşandıkça düzenlemeye gidilir bence. Tüvtürk'te işler öyle yürüyor genelde.

neuras
17-04-2023, 17:51
Durumu tam anlayamadim hocam. OEM renkliler mi gecemiyor, yoksa sonradan sanayide takilanlar mi? Sanayide takilanlarsa dogru bir karar. Hicbir guvenlik ve kalite sertifikasi olmayan kemerleri kullanmak bence buyuk bir guvenlik zafiyeti olusturuyor.

fthdrn
17-04-2023, 19:24
O zaman düzenli olarak airbag testleri de zorunlu kılınsın. Onların da muaynesi olsun. Duy sesimi @tüvtürk

Berk007
17-04-2023, 23:53
O zaman düzenli olarak airbag testleri de zorunlu kılınsın. Onların da muaynesi olsun. Duy sesimi @tüvtürk

airbag zorunlu bir güvenlik sistemi ve koruma unsuru değil ki.

emrhn28
18-04-2023, 00:41
Muayenem yeni ama bende kemerlerimi değiştecektim. 94 model 205 gti makaralar bile zor sarıyor, komple değişim yapacaktım, siyah yapıp etiketleri diksek bile sıkıntı yaparlar mı acaba?

EREN34
18-04-2023, 11:25
Muayenem yeni ama bende kemerlerimi değiştecektim. 94 model 205 gti makaralar bile zor sarıyor, komple değişim yapacaktım, siyah yapıp etiketleri diksek bile sıkıntı yaparlar mı acaba?

Renk değişimine takıklar. Siyahta etikete bile bakmazlar

deeperblack
18-04-2023, 21:15
Yarın bende denicem bakalım. Orjnali kırmızı renkli emniyet kemeri. Arabada yeşil. Nasıl zevksizlik düzeyi ise artık.
Bakalım neler yaşayacağız.

fthdrn
18-04-2023, 21:23
airbag zorunlu bir güvenlik sistemi ve koruma unsuru değil ki.

Farazi konuştum zaten :)
Burada sorun tam olarak ne kimse bilmiyor sanirim. Yine tuvturkun bi sacmaligi. Urettiriyorsun sorun yok. Sattiriyorsun sorun yok. Ama kullanmak sorun.

deeperblack
19-04-2023, 09:42
Bu sabah Şile - Tüvtürk orj kırmızı emniyet kemeriyle sorunsuz geçtim.

GuNeS
20-04-2023, 16:23
Dün sanayide aynı muhabbet dönüyordu. Bayağı küfür döndü ortamda tüve.

Yiğit G.
20-04-2023, 19:59
Dün sanayide aynı muhabbet dönüyordu. Bayağı küfür döndü ortamda tüve.

Direksiyondan kalmış bizim arkadaş. Spor direksiyona çevirmişti. Şu tarz.

https://i.hizliresim.com/1jhjp5s.jpg

Ozan Özer
20-04-2023, 21:50
Kemer'e gelinceye dek düzeltilmesi gereken ne hususlar var, buna ayar oluyorum.

Ne araçlar var, trafikte özgürce cirit atıyor; stop lambası yok, heryeri pas içinde, far'ı yok vs.. Ama bize gelince "yan sinyal ampullerin beyaz,kaldın!" ; "sağ egzozunda susturucu yok,kaldın!"..Egzoz'cuya giderek 10 dakikalık işlem sonrasında OK alıyorsunuz aynı kişiden..Sonra tekrar eski haline dönüyorsunuz ve hiçbir polis çevirmesinde de sorun yaşamıyorsunuz..

Aynı işlemlerin yapıldığı araçlar için; X yer geçiriyor, Y yer bırakıyor.. Yada oradaki şahsın günlük keyfine bırakılıyorsunuz.. Şile istasyonunda, sağ egzozda susturucu olmaması kaynaklı kalan aracımın hemen yanında yer alan ve heryeri pas içinde, stobu yanmayan araç, sırf köylüsü olduğu için muayeneden geçirilmişti."xx abi, uzun yola gideceksin ama bu araba yolda su koyuverir,haberin olsun" demişti birde.. Bu arada susturucu yoksa kalalım eyvallah ancak bu durum TÜM ARAÇLAR için geçerli olsun!

Yarın denk gelirsem trafikte güncel olarak yürüyen,muayenesi olan bir Lada Niva paylaşacağım sizinle..İStasyondaki görevli, bıdının bıdısı olduğu için geçirmiş aracını..

By_Carizma
21-04-2023, 18:04
tüvtürk yol güvenliği için denetleme yapmıyor ki, arabanın orijinal parçaları üstünde mi diye kontrol yapıyor. Daha geçenlerde forumda vardı bi arkadaş motor içindeki plastik parçaları farklı renge boyadığı için geçemediğini belirtiyordu halbuki üstündeki kapaklar orijinaldi sadece farklı renklerdeydi.

rain man
21-04-2023, 18:07
Direksiyonun renginin değişmesinin nasıl bir engeli olabilir?

Şu TUVTÜRK ile ilgili bir düzenleme ne zaman gelecek?

Keyfi ve kendi aralarında tutarsızlık yaratan muayene sonuçları artık mide bulandırmaya başladı.

Mehmetmert
21-04-2023, 18:36
Yeni nesil BMW'lerde herhangi bir kemer etiketi yok eski araçlarda var. F ve G Serisinde yok.
F serisi renkli kemer aracımızı etiket yok diye bıraktılar, std kemerli f30'u geçirdiler. Onda da kemer etiketi olmadığını...vs belirttikten sonra değiştirdiler. Yasal zorunlulukta etiketin olması gerekmiyor, böyle bir tüv onayıda bulunmuyor

By_Carizma
21-04-2023, 20:35
mmpower'in m4 ünüde karbon tavanlı diye geçirmemişlerdi ya çokta mantık aramamak lazım. bakınız 9:50 sonrası

https://youtu.be/bB0PKUyce7E?t=597

Link (https://youtu.be/bB0PKUyce7E?t=597)

MeRtCaN
23-04-2023, 11:00
Zamanında far ayarı da agır kusurdu
su an degıl bı sure sonra oda kalkar merak etmeyın

bu arada ben smart ıle kaldım renklı emnıyet kemerı ıle sonradan yapma ıdı
ama typer orjınal kırmızı dırek gectım

Respect
24-04-2023, 09:27

Hocam devlet sigara ve alkol un satışına da onay veriyor insan sağlıgına %100 zararlı oldugu halde.Ama aklını kullanan sağlıgını dusunen adam bunları kullanmıyor...Aynı hesap yani anladın ;)

cabriolet
24-04-2023, 12:18
mmpower'in m4 ünüde karbon tavanlı diye geçirmemişlerdi ya çokta mantık aramamak lazım. bakınız 9:50 sonrası

https://youtu.be/bB0PKUyce7E?t=597

Link (https://youtu.be/bB0PKUyce7E?t=597)

31.03 te silivride m4 ü muayeneye götürdüm yani yaklaşık 1 ay önce banada carbon tavandan sıkıntı çıkarmaya çalıştılar ama gerçek carbon olduğuna ikna olunca geçirdiler

melihyilmaz
24-04-2023, 12:51
Arkadaşlar İş makinası ve otobüs koltuğu üretim fabrikasın da Ar-ge de çalışıyorum. Yerinde bir karar olmuş. Çok ağır testleri var normalde. Ölüm ile yaşam arasındaki tek bağınızı da bir ustaya teslim etmeyin. Bu arada bir arkadaş demiş neden ithal ediyorlar vs. diye. Kemerin çok farklı kullanım alanları var.

Burak Mehmet
24-04-2023, 14:13
Ankarada "e" belgesinin renkli kemere dikimi 150 tl ... onunda çözümü var.

Yiğit G.
24-04-2023, 17:06

tanesi mi 150 yoksa tümü mü? yada şöyle sorayım 5 kemere de belge dikimi gerekli mi?

erh
24-04-2023, 17:16

Nerde bilgi verebilirseniz diktirelim gecelim

Burak Mehmet
26-04-2023, 07:50
tanesi mi 150 yoksa tümü mü? yada şöyle sorayım 5 kemere de belge dikimi gerekli mi?

ön iki yetiyor bro.. İstanbulda da vardır... bak bulamazsan seslen Ankaradan göndereyim sen orada diktir.

Nerde bilgi verebilirseniz diktirelim gecelim

Nur oto döşeme forvet garajın üstten girdiğinde.. akif ustaydı sanırım.

Yiğit G.
26-04-2023, 18:27
ön iki yetiyor bro.. İstanbulda da vardır... bak bulamazsan seslen Ankaradan göndereyim sen orada diktir.

eyw knk benim daha 1.5 senem var muayeneye, çözümü olsun da gerisi önemli değil her türlü hallolur.

erh
09-05-2023, 21:06
E belgeli bisey diktirince geciyormus cozuldu sikinti

kelalper
16-05-2023, 09:24
öyle yasaklama olmaz saçmalık. Güvenli mi değil mi anlamak istiyorsan lab testi istersin. Faturası ile kontrol edersin biter. Tekstik lablarında her türlü performans testini yaptırabilirsin testin. Satıcı lab raporu ve faturası ile satar şu plakalı otomobile takılmıştır diye sende gidersin TUV de verirsin geçirirsin. Renkli olunca kalitesi mi düşüyormuş. Her emniyet kemeri için bunu istemen gerek. Ne o ben rebuild yaptım renkli yerine siyah dandik kemer taktım o zaman geçiyor ama renkli en sağlamı olunca kalıyor. Liyakat bu nedenle gerekli her iş kolunda. Lab a yollarsın TITAN denen alette performans testlerini yaptırırsın biter gider.

aposport
30-10-2023, 20:43
Merhabalar,

Son durum hakkinda bilgisi olan var mi?

Hala kemere dikilen Etiketle mi muayeneden geciliyor?

ayhan329
17-04-2024, 11:46
Bende fethiye tüvtürk ten kaldım kırmızı emniyet kemerinden. Onaylı değilmiş. Arkaları gösterdi bak bunlarda etiket var diyor. Aynı etiketi önlere de diktirip tekrar gireceğim muayeneye bakalım geçecek mi?

ayhan329
20-04-2024, 23:10
Hangi döşemeciye gittiysem eski arabaların hiçbirinde etiket yok ve geçiyor dedi. Başka şehirde emniyet kemerine etiket taktırdım ve geçtim muayeneden.

turboman
21-04-2024, 08:46
Sadece renkli olduğu için değil vip dönüşüm yapılan vitolarda geçmiyor etiket yok diye,etiket diktirip geçiyorlar burdada malesef.

Oznsrl
24-04-2024, 21:57
Bahsedilen etiket bumudur. Eylülde muayene var üşeniyordum bir bakayım dedim yapan arkadaş sağolsun orjinal kemerden söküp dikmiş heralde ama döşemeci bir tanıdığım var etiket olduğu halde kalıp gelen olmuş

https://r.resimlink.com/ba3coRwV.jpg (https://resimlink.com/ba3coRwV)

ayhan329
29-04-2024, 13:10
Bahsedilen etiket bumudur. Eylülde muayene var üşeniyordum bir bakayım dedim yapan arkadaş sağolsun orjinal kemerden söküp dikmiş heralde ama döşemeci bir tanıdığım var etiket olduğu halde kalıp gelen olmuş

https://r.resimlink.com/ba3coRwV.jpg (https://resimlink.com/ba3coRwV)

Evet bu etiketi soruyor çok kıl birine denk gelirsen o da