PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İtalya Gezisi Hakkında Bilgi

207_TR
14-05-2023, 16:30
Arkadaşlar selam

Geçtiğimiz yıllarda yurtdışı gezisi (araçla) için birkaç konu açmış ancak gerçekleştirememiştim.

Bu sene Motorla Yunanistan Turu yaparak gezinti işlerini başlattım. :)

Bknz. http://www.techturkey.com/forum/sohbet/244481-motorla_yunanistan_turu.html?highlight=yunan

Zaten Türkiye içinde de kayıtlara geçmiş ve geçmemiş ufak gezintiler yapıyorum.

Bknz. http://www.techturkey.com/forum/sohbet/240198-arabayla_karadeniz_turu_oneri_rica_ederim_-4.html?highlight=karadeniz http://www.techturkey.com/forum/sohbet/240198-arabayla_karadeniz_turu_oneri_rica_ederim_-6.html?highlight=karadeniz

Bu yaz Temmuz döneminde İtalya / İspanya düşünüyorum. Eşim ve 8 yaşındaki kızımla gideceğim için tek ülkü daha iyi olacak gibi. Oyumu İtalya'dan yana kullanacağım. Çocukla olmasa 2 ülkeyi de tura sığdırırım ben :)

Kızımı da götürme niyetim olmasa yine motosiklet ile yapılacak rota aslında ama kızımın da görmesini anı biriktirmesini istiyorum.

Olayım ve sormak - tecrübe edenlere sormak istediklerim şu konular başlıca.

İtalya'da herkesin bildiği başlıca şehirleri gezmeyi planlıyorum.
Venedik, Milano, Bologna,Floransa,Roma,Napoli,Amalfi,Bari

Bu şehirlerin dışında şuraları görmeden gelme diyebileceğiniz nereleri var.

Ulaşımı Türkiye'den Milano'ya Uçakla yapmayı düşünüyorum. Kişi başı yaklaşık 2.000 TL

İtalya içindeki şehirler arası ulaşımı Rome2rio uygulamasından alacağım tren ve otobüs ile yapmayı düşünüyorum. İtalya içi ulaşım konusunda önerilerinizi alabilirim.

Konaklamaları AirBnb den yapmayı düşünüyorum. Belki AirBnb ile Booking den otel kıyaslaması yaparak bazen Otel konaklaması da yapabilirim.

İtalya içi şehirlerde konaklama süresini tabiri caizse kafama göre planlamayı düşünüyorum. 7-8 günlük bir süre ayıracağım toplam geziye.

Dönüşü 2 şekilde düşünüyorum. Ya uygun uçak bulursam Direkt Türkiye'ye, çok daha ucuz uçuş bulabilirsem Yunanistan üzerinden dönüş düşünüyorum. Yunanistan dan dönersem çok ucuza gelmesi halinde dönmüş olurum. Yoksa Yunanistan'dan da Türkiye ye ulaşım masrafı var çünkü.

Eğerki Ucuz gidiş-dönüş bileti yakalarsam belki araya Paris'i sıkıştırabilirim. Ne alaka derseniz eşim illa Paris i görmek istiyor. Belki 1 gece konaklama yapacak şekilde git gel ucuza uçuş yakalarsak olabilir.

İtalya ile ilgili önerilerini bekliyorum :cool:

Evrenoz
14-05-2023, 17:52
Roma - Venedik arası hızlı tren çok konforlu
Venedik mutlaka 2 gün ayır derim. 1 gün ayırırsan murano buranoyu göremezsin. oraları görsen venedik'i gezemezsin.

Napoli birkaç saat yeter. Bir b0k yok.
Oturup kahve içip "ee" diyerek kalkacaksın. Napoli'ye gittiğinde mutlaka pompei'den çıkan eserlerin olduğu müzeyi de gez.
Ayrıca madem napoli'ye gidiyorsun listeye mutlaka ama mutlaka pompei'yi de al. Hatta napoli'ye gitmesen bile al.

İstersen bak buradan da
vakti zamanında yazmıştım gittiğim şehirleri. Napoli, Pompei, Venedik, Roma var italya'dan.
Gezi Koşesi – Her Nereye Gitmek İstiyorsan Git, Gitmeden Once Buraya Uğra! (http://gezikosesi.net/)

Onurkk06
14-05-2023, 18:50
Ben geçen hafta italyadaydım milan venedik floransa bologna ve romayı gezdim, amalfi ve pompei tarafına gidemedim içimde kaldı venedikte mestrede kaldım venedik nedense diğer yerlere göre epey ucuz mestreden tek otobüsle direk venediğe gidiliyor biz araba kiralamıştık venediğin orda büyük bir otopark var fakat günlük 35 euro :) airbnb evlerine dikkat edin tek oda evleri iki odalıymış gibi fotoğraflar koyuyorlar ben de airbnb de kaldım 2 yerde böyle oldu

G_TT_I
14-05-2023, 19:49
Wdw 2 diavel istanbuldan igoumenitsa feribontla bari, alplerden, fransiz rivierasina indik monte carlo/nice/st trope bulgar donus.
Sadece italya ici 12.000 filan tutmustur, ispanyaya devam edilebilirdi ama mevzu cok buyuyor donus ayri bir cile.
Bence italya ic kesimler, zaten her km basi gorulesi bir yer cikiyor ve italya icinde farkli italyalar var en basiti ayni yemek farkli lezzet ve turde cikiyor,
Buyuk sehirlerde vakit kaybetme gereksiz, fiat panda turevi bir arac cozup italyanin bir bolumunu hedef alip oralari bitirilebilir,
Ayni mantikla 2/3 arkadasim belli bolgeleri git gel bitirip artik kendi benimsedikleri bolgeye gidiyorlar.
Donuste yunan olacaksa burdan araba ile yola cikip alt kisimlar gezilip bitirilebilir.

Turistik bilindik cogu yer fotograflarda daha guzeldi, oralara giderken aradaki her yer muhtesemdi diyebilirim, insanlarin tavir ve yaklasimlarida ayrica harika, telefonda mutlaka iyi bir sozluk olsun.

G_TT_I
14-05-2023, 20:11
Motor yeniydi rodaji yunanistanda tamamladik, kenan sofu oglunun yarisi pist vs arka lastigimin ortasi bitti hava kacirmaya basladi,
Sehirlerden birinde yetkili servis 700eu gibi baya baya silkmeye kalkti, rimide tum dukkanin ici rossi, lamborghini bayraklari vs olan bi dukkada on arka 350eu gibi degistim, deniz kenarinda kendi otellerinde bedava parasina konaklattilar bide orda orda gezmek icin kendi vespasina kadar verdi.
Cinque terre’de resepsyonist gece motorlara bisey olmasin diye otelin icine kadar soktu, milano- roma pismanlik yemek icin bile sira hengame.
Kesin krar verilmediyse, italyayi arabayla gezmeye birakip. Ucakla sonra trenle gezmek icin kesin direk ispanya derim.
https://i.hizliresim.com/cf4pr9s.jpeg (https://www.hizliresim.com/cf4pr9s)

mehmet6r
14-05-2023, 22:40
7-8 günlük bir gezi için italyada o kadar şehir bence fazla. Roma, floransa, bologna,venedik, verona, milano rotası ile ortadan kuzeye italya gezisi yapmak bence daha mantıklı. Doya doya gezilebilir. Başka bir zaman da güneye doğru bir gezi düzenlenebilir. Kesinlikle otobüs kullanmayın, raylı ulaşım fazlası ile konforlu ve kullanışlı.
roma ve floransada 2 gün gün geçirilmeli kesinlikle
Bologna ve milanoda günü birlik gezilebilir.
Keyfinize göre sienayı da ekleyebilirsiniz bu rotaya.
Milanoya çok yakın bergomadan dönüş uçuşu çok daha uyguna gelir.
Özel olarak sormak istediğiniz bir şey konu varsa sorabilirsiniz.
Şimdiden keyifli vakitler diliyorum. İtalya kendine aşık eden bir ülke.

mehmet6r
14-05-2023, 22:42
Düzeltme: O kadar fazla şehir derken demek istediğim şehirler arası mesafeseydi.

abdullahduymaz
15-05-2023, 10:01
benimde planımda bir italya durumum var ama triesteden başlayarak venedik tarafına ordan da bolognaya doğru gitmeyi dusunuyoruz. doğru bir rota mıdır? değer mi? değer derseniz hangi bölgeye kaç gün ayırmamız lazım?

TarikS
15-05-2023, 12:10
Ben 2013'te gitmiştim arkadaşlarımla, milano'da buluştuk farklı ülkelerden gelip, araba kiraladık, como - geneva - pisa - floransa - roma yapmıştık. Birkaç satır başı paylaşayım

Como gün içi görülp gezilebilir, teleferik gibi şeyle yukarı çıkıp bişeyler yiyip içebilirsiniz

Geneva'dan akşam arabayla geçip konaklayıp sabah Pisa'ya geçmiştik. Pisa'da da çok vakit geçirmedik, çarşı pazar hediyelik devam. Floransa deyince ama ben olsam bir dururum, akşamları Asmalımescit'in eski zamanları gibi genelde sokakta bistrolarda müzik dinleyen muhabbet eden tatlı tatlı eğlenen insanlarla çok hoşuma gitmişti. Genel doğal güzellikleri de hoş, gezip görmeye vakit geçirmeye değer bir şehir, tekrar gitmek istiyorum

Roma'ya biz ilk defa gitmiştik, 4 gün boyunca gezdik doyamadık. 1-2 günde bitmesi mümkün değil bence Roma'nın

Roma'dan Venedik'e o zaman tren 80 euro, uçak 80 lira tutuyordu hiç unutmam. Alternatiflere bakın mutlaka.

Biz de Fiat Panda kiralamıştık, yeterli gelmişti. İlla ki birkaç ceza sonradan geldi tabii yok oraya girilmezmiş yok oraya park edilmezmiş. döner dönmez kartı iptal etmek lazım :D

Cimmeria
15-05-2023, 12:16
Blogumu kapatmasam linkleri atardım, sadece sunu söyleyeyim Floransaya kesin gidin, Uffizi muzesi var, kesin gidin. Biletleri de onceden alin.

Eren G.
15-05-2023, 13:58
roma pisa venedik v.s tabi gidilir ama napoliye çok yükselmemek lazım ben beğenmedim genel itibari ile pompeii harici. Ama zaten bizim gitme amacımız asıl "L'Antica Pizzeria da Michele" buraya gitmekti pizza yemek için. Gittim ve değdi kesinlikle, Napoliye giderseniz kesin kesin kesin deneyin.

207_TR
15-05-2023, 18:23
Venedik mutlaka 2 gün ayır derim. 1 gün ayırırsan murano buranoyu göremezsin. oraları görsen venedik'i gezemezsin.

Oturup kahve içip "ee" diyerek kalkacaksın. Napoli'ye gittiğinde mutlaka pompei'den çıkan eserlerin olduğu müzeyi de gez.
Ayrıca madem napoli'ye gidiyorsun listeye mutlaka ama mutlaka pompei'yi de al. Hatta napoli'ye gitmesen bile al.

İstersen bak buradan da
vakti zamanında yazmıştım gittiğim şehirleri. Napoli, Pompei, Venedik, Roma var italya'dan.
Gezi Koşesi – Her Nereye Gitmek İstiyorsan Git, Gitmeden Once Buraya Uğra! (http://gezikosesi.net/)

Teşekkür ederim abi, Plana şöyle başlamayı düşünüyorum. 12:00 gibi Milano hava alanından çıkmış olurum muhtemelen, Gittiğim günü Milano da geçirip ilk gün konaklamasını Milano da yaparım.

Ertesi sabah ilk ulaşımla Venedik'e geçerim. Venedik için sizin ve diğer arkadaşların tavsiyesi ile 1 gece konaklama 2 tam gün yada 2 gece konaklama yapacak şekilde planlayacağım.

Venedik ten sonra Bologna da az zaman geçirerek FLORANSA ya geçerim. Yine öneriler sonrası 2 gece FLORANSA konaklaması yaparım muhtemelen. yada 1 gece 2 tam gün duruma göre.

Floransa da araç kiralayıp cinque terre - La Spezia ya günlük bir tur yaparım. Belki o bölgede konaklarım.

Floransa dan sonra Roma da 2 tam gece konaklaması yaparım muhtemelen. Pompei ve Amalfi bölgelerini gezmek için 2.gün araç kiralarım muhtemelen.
Yada Roma dan sonra 1 gece Napoli konaklaması yapıp Napoli de araç kiralar ve Pompei-Amalfi ölgelerini gezerim.

Dönüş Uçağını Roma dan dönüş yapacak şekilde planlıyorum.

Ben geçen hafta italyadaydım milan venedik floransa bologna ve romayı gezdim, amalfi ve pompei tarafına gidemedim içimde kaldı venedikte mestrede kaldım venedik nedense diğer yerlere göre epey ucuz mestreden tek otobüsle direk venediğe gidiliyor biz araba kiralamıştık venediğin orda büyük bir otopark var fakat günlük 35 euro :) airbnb evlerine dikkat edin tek oda evleri iki odalıymış gibi fotoğraflar koyuyorlar ben de airbnb de kaldım 2 yerde böyle oldu

Bilgilerin için teşekkür ederim abi, Airbnb den evi erken mi kiraladınız son dakika diyebileceğim 1 gün önce falan mı kiraladınız ?

Wdw 2 diavel istanbuldan igoumenitsa feribontla bari, alplerden, fransiz rivierasina indik monte carlo/nice/st trope bulgar donus.
Sadece italya ici 12.000 filan tutmustur, ispanyaya devam edilebilirdi ama mevzu cok buyuyor donus ayri bir cile.
Bence italya ic kesimler, zaten her km basi gorulesi bir yer cikiyor ve italya icinde farkli italyalar var en basiti ayni yemek farkli lezzet ve turde cikiyor,
Buyuk sehirlerde vakit kaybetme gereksiz, fiat panda turevi bir arac cozup italyanin bir bolumunu hedef alip oralari bitirilebilir,
Ayni mantikla 2/3 arkadasim belli bolgeleri git gel bitirip artik kendi benimsedikleri bolgeye gidiyorlar.
Donuste yunan olacaksa burdan araba ile yola cikip alt kisimlar gezilip bitirilebilir.

Turistik bilindik cogu yer fotograflarda daha guzeldi, oralara giderken aradaki her yer muhtesemdi diyebilirim, insanlarin tavir ve yaklasimlarida ayrica harika, telefonda mutlaka iyi bir sozluk olsun.

Çok teşekkür ederim. Motorla gitmeyeceğim bu sefer, kızımı da götüreceğim çünkü, 3 kişi olacağız.

7-8 günlük bir gezi için italyada o kadar şehir bence fazla. Roma, floransa, bologna,venedik, verona, milano rotası ile ortadan kuzeye italya gezisi yapmak bence daha mantıklı. Doya doya gezilebilir. Başka bir zaman da güneye doğru bir gezi düzenlenebilir. Kesinlikle otobüs kullanmayın, raylı ulaşım fazlası ile konforlu ve kullanışlı.
roma ve floransada 2 gün gün geçirilmeli kesinlikle
Bologna ve milanoda günü birlik gezilebilir.
Keyfinize göre sienayı da ekleyebilirsiniz bu rotaya.
Milanoya çok yakın bergomadan dönüş uçuşu çok daha uyguna gelir.
Özel olarak sormak istediğiniz bir şey konu varsa sorabilirsiniz.
Şimdiden keyifli vakitler diliyorum. İtalya kendine aşık eden bir ülke.

Düzeltme: O kadar fazla şehir derken demek istediğim şehirler arası mesafeseydi.

Anladım abi, bilgilerin için teşekkür ederim. Süreye üst tarafta yazdığım bölgeleri sığdırmaya çalışacağım.

benimde planımda bir italya durumum var ama triesteden başlayarak venedik tarafına ordan da bolognaya doğru gitmeyi dusunuyoruz. doğru bir rota mıdır? değer mi? değer derseniz hangi bölgeye kaç gün ayırmamız lazım?

Araçla gitsem bende senin gibi yapacaktım.

Ben 2013'te gitmiştim arkadaşlarımla, milano'da buluştuk farklı ülkelerden gelip, araba kiraladık, como - geneva - pisa - floransa - roma yapmıştık. Birkaç satır başı paylaşayım

Como gün içi görülp gezilebilir, teleferik gibi şeyle yukarı çıkıp bişeyler yiyip içebilirsiniz

Geneva'dan akşam arabayla geçip konaklayıp sabah Pisa'ya geçmiştik. Pisa'da da çok vakit geçirmedik, çarşı pazar hediyelik devam. Floransa deyince ama ben olsam bir dururum, akşamları Asmalımescit'in eski zamanları gibi genelde sokakta bistrolarda müzik dinleyen muhabbet eden tatlı tatlı eğlenen insanlarla çok hoşuma gitmişti. Genel doğal güzellikleri de hoş, gezip görmeye vakit geçirmeye değer bir şehir, tekrar gitmek istiyorum

Roma'ya biz ilk defa gitmiştik, 4 gün boyunca gezdik doyamadık. 1-2 günde bitmesi mümkün değil bence Roma'nın

Roma'dan Venedik'e o zaman tren 80 euro, uçak 80 lira tutuyordu hiç unutmam. Alternatiflere bakın mutlaka.

Biz de Fiat Panda kiralamıştık, yeterli gelmişti. İlla ki birkaç ceza sonradan geldi tabii yok oraya girilmezmiş yok oraya park edilmezmiş. döner dönmez kartı iptal etmek lazım :D

Teşekkür ederim abi bilgilerin için. Şuan için Rome2Rio uygulamasından araştırdığım kadarıyla şehirler arası ulaşımı raylı sistem ile yapacağız.

Blogumu kapatmasam linkleri atardım, sadece sunu söyleyeyim Floransaya kesin gidin, Uffizi muzesi var, kesin gidin. Biletleri de onceden alin.

Teşekkür ederim bilgilerin için.

roma pisa venedik v.s tabi gidilir ama napoliye çok yükselmemek lazım ben beğenmedim genel itibari ile pompeii harici. Ama zaten bizim gitme amacımız asıl "L'Antica Pizzeria da Michele" buraya gitmekti pizza yemek için. Gittim ve değdi kesinlikle, Napoliye giderseniz kesin kesin kesin deneyin.

Teşekkür ederim, bu Pizza'cıyı da not alıyorum.

207_TR
15-05-2023, 18:38
Ben Airbnb yi 1 defa Midilli de kullandım.

Yurtdışında daha sık kullananlara soracağım bir şey olacak.

Biraz freetime gezinti yapacağım için konaklayacağım yerleri İtalya ya gittiğimde seçeyim istiyorum. Ama Airbnb ama Booking den otel konaklaması yaparak.

Şuan için Airbnb yada Booking den ortalama konaklama ücretleri gecelik 100 Euro.

Son dakika fiyat artış uygulaması gibi bir durumla karşılaşır mıyım ?

Schumi
15-05-2023, 21:49
Yanınızda çocuk da olacağı için ilgi odaklarınızı kestiremedim. Ama 7-8 gün için fazla yorucu koşuşturmalı bir rota sanki. Ben çocuksuz 4 gün Roma 4 gün Paris yaptım. Hiç araç kiralamadım. Müzeler felan derken ucu ucuna yetti desem yeridir. Tabi müze gezmeyi felan sevmiyorsanız o zaman başka. Ama çocuk için Paris'te 1 günü DisneyLand olacak şekilde içeren bir 2 gün gerekir. O yüzden ya hiç Paris'i eklemeyin yada ona göre planı gözden geçirin derim.

207_TR
15-05-2023, 22:06
Yanınızda çocuk da olacağı için ilgi odaklarınızı kestiremedim. Ama 7-8 gün için fazla yorucu koşuşturmalı bir rota sanki. Ben çocuksuz 4 gün Roma 4 gün Paris yaptım. Hiç araç kiralamadım. Müzeler felan derken ucu ucuna yetti desem yeridir. Tabi müze gezmeyi felan sevmiyorsanız o zaman başka. Ama çocuk için Paris'te 1 günü DisneyLand olacak şekilde içeren bir 2 gün gerekir. O yüzden ya hiç Paris'i eklemeyin yada ona göre planı gözden geçirin derim.

Abi selam

Paris i eledik. Ona farklı bir zamanda plan yapacağız.

Değişik biz gezenti tipleriz biz abi. Çocuk ( nazar değmesin ) çok uyumlu. 8 Yaşında. Bizim tempomuza ayak uyduruyor. Tipi de kayak yapmaktan tut karadeniz yaylalarında kamp yapmaya kadar uyumlu. :) Mesela bana ayak uydurup şuan 50cc lik motor kullanmayı öğreniyor :)

Neyse konumuza dönelim :)

Biletleri aldım.

3 Temmuz İstanbul - Milano
11 Temmuz Roma - İstanbul

3 Temmuz'da Milano dan başlayarak 11 Temmuzda Roma'dan dönüş yapacak şekilde aradaki günleri en iyi noktalarda zaman geçirerek gezeceğiz.

Şimdi işin en zor kısmı konaklama planlaması. Konaklamayı Milano ve Venedik için şimdiden alıp diğer noktaları gittiğimde mi belirlemeliyim sizce, yoksa şimdiden her konaklama yerini belirlemeli miyim ?

Schumi
15-05-2023, 22:15
Abi selam

Paris i eledik. Ona farklı bir zamanda plan yapacağız.

Değişik biz gezenti tipleriz biz abi. Çocuk ( nazar değmesin ) çok uyumlu. 8 Yaşında. Bizim tempomuza ayak uyduruyor. Tipi de kayak yapmaktan tut karadeniz yaylalarında kamp yapmaya kadar uyumlu. :) Mesela bana ayak uydurup şuan 50cc lik motor kullanmayı öğreniyor :)

Neyse konumuza dönelim :)

Biletleri aldım.

3 Temmuz İstanbul - Milano
11 Temmuz Roma - İstanbul

3 Temmuz'da Milano dan başlayarak 11 Temmuzda Roma'dan dönüş yapacak şekilde aradaki günleri en iyi noktalarda zaman geçirerek gezeceğiz.

Şimdi işin en zor kısmı konaklama planlaması. Konaklamayı Milano ve Venedik için şimdiden alıp diğer noktaları gittiğimde mi belirlemeliyim sizce, yoksa şimdiden her konaklama yerini belirlemeli miyim ?

Ben olsam önceden ayarlardım. Süprizleri sevmiyorum. :)

207_TR
15-05-2023, 22:18
Ben olsam önceden ayarlardım. Süprizleri sevmiyorum. :)

Booking ve Airbnb den konaklamaları biraz araştırayım :)

207_TR
15-05-2023, 22:49

İstersen bak buradan da

Gezi köşenizi okudum. Gayet kısa,öz ve iyi bilgiler var.

Onurkk06
15-05-2023, 23:25
Evi 1 ay kadar önceden kiraladık ev giriş ve çıkış saatlerine dikkat etmen gerekir mesela bazı ev sahipleri evin anahtarı tren garında dolaba kitliyor saat 8 e kadar alabilirsin diyor sıkıntı yaşayabilirsiniz önceden ev sahipleri ile konuşman lazım

Genel olarak baktığımda rotanda bologna da pek bişey yok sadece bi dereye pencere gibi bişey açmışlar evlerin arasından bakıyorsun romada vatikan müzesi internette 30-34 euro çıkıyor fakat orada sıraya girip bilet alırsan 17 euro, erken saatlerde gezmeye başlarsan rahat edersiniz italya çok kalabalık turistik yerler savaş alanı gibi oluyor, aperol isimli içkiden yapılan spritz kokteyli baya güzel tavsiye ederim margarita pizzalar 6-11 euro arası değişiyor, makarnalar da 8-14 euro arasında, teknolojik alet alacaksan unieuro var ve tax free yapabiliyorsun aklına gelen bişey olursa sorabilirsin

207_TR
16-05-2023, 00:05
Evi 1 ay kadar önceden kiraladık ev giriş ve çıkış saatlerine dikkat etmen gerekir mesela bazı ev sahipleri evin anahtarı tren garında dolaba kitliyor saat 8 e kadar alabilirsin diyor sıkıntı yaşayabilirsiniz önceden ev sahipleri ile konuşman lazım

Genel olarak baktığımda rotanda bologna da pek bişey yok sadece bi dereye pencere gibi bişey açmışlar evlerin arasından bakıyorsun romada vatikan müzesi internette 30-34 euro çıkıyor fakat orada sıraya girip bilet alırsan 17 euro, erken saatlerde gezmeye başlarsan rahat edersiniz italya çok kalabalık turistik yerler savaş alanı gibi oluyor, aperol isimli içkiden yapılan spritz kokteyli baya güzel tavsiye ederim margarita pizzalar 6-11 euro arası değişiyor, makarnalar da 8-14 euro arasında, teknolojik alet alacaksan unieuro var ve tax free yapabiliyorsun aklına gelen bişey olursa sorabilirsin

Teşekkürler

Kafamda şöyle bir rota çizdim.

03.07.2023
Milano gidiş, gezi milanoda konaklama
04.07.2023
Milano dan Venedik e geçiş, Venedik gezi, akşam Venedik konaklama
05.07.2023
Venedik te kalktıktan sonda Murano Burano gidiş, Akşam üstü Bologna ya geçiş ve Bologna da konaklama
06.07.2023
Bologna da hafif geziden sonra Floransa ya geçiş. Gece Floransa da konaklama
07.07.2023
Floransa 2.gece konaklama gün boyu Floransa gezinti
08.07.2023
Floransa dan Pisa ve Cinquterra ya geçiş gezi. Akşam Roma ya geçiş Roma da konaklama
09.07.2023
Roma da konaklama ve gün içi roma gezisi
10.07.2023
Roma dan Napoliye gidiş, Napoli gezi, Akşam roma ya dönüş ve Roma da konaklama. Roma daki duruma göre NAPOLİ yi iptal edebilirim.
11.07.2023
Roma dan İstanbul a dönüş.

loiz
16-05-2023, 08:59
Milano,floransa, roma yapıp romadan dönüştüm, aradaki çevre yerleride gezerek. Ulaşım alternatiflerinde sıkışırsanız flix bus'da hizmet veriyor o civarlarda. Saçma fiyat politikaları var. aynı yolu 10euroyada gidiyo yarım saat erken diye 70 euroya'da. Bazen çok ucuz bilet denk düşebiliyor. Airbnb ve booking ikilisiyle avrupanın bir kısmını gezdim. Booking nadiren kullanmışımdır. Airbnb konum, puan ve yprum kasarak hep güzel yerlerde konakladık. Ancak yinede erkenden rezerve yapmanızı tavsiye ederim. Günü birlik açıp şurada kalalım diyebilirsiniz ancak merkezde, yüksek puanlı güzel yerler heleki sezonda takvimi kapatıyor. Bu sefer ordayken ayarlayayım derken daha düşük puanlı yada daha uzak bi yerde kalmak durumunda kalabilirsiniz. Floransada nehir kıyında tavanında pencere olan otantik bir dublexte kalmıştım. anıları canlandırdınız.. Bir de daha önceden italyaya gitmediyseniz, siesta zamanında ortada kalmamak için ilk fırsatta yanınıza içecek su vs alın :)

Dragger
16-05-2023, 17:57
4-5 farklı şehir gezilecekse ben araba kiralayın derim. Otelleri de otoparklı seçerseniz rahat edersiniz.

Toplu taşıma vs ile aşırı yorulursunuz ve istediğiniz heryeri istediğiniz saat görme özgürlüğünüz de olmaz. Maddi olarak da araba daha uyguna gelir sürekli trenle vs sağa sola gitmekten.

Milano, Como, Cinque Terre, Roma, Floransa, Venedik ve Amalfi olarak sıralama yapılabilir. Aslında Milanodan sahile inip Nice & Monaco tarafına da gidilebilir yaz aylarında keyifli olur.

207_TR
16-05-2023, 18:33
4-5 farklı şehir gezilecekse ben araba kiralayın derim. Otelleri de otoparklı seçerseniz rahat edersiniz.

Toplu taşıma vs ile aşırı yorulursunuz ve istediğiniz heryeri istediğiniz saat görme özgürlüğünüz de olmaz. Maddi olarak da araba daha uyguna gelir sürekli trenle vs sağa sola gitmekten.

Milano, Como, Cinque Terre, Roma, Floransa, Venedik ve Amalfi olarak sıralama yapılabilir. Aslında Milanodan sahile inip Nice & Monaco tarafına da gidilebilir yaz aylarında keyifli olur.

Araba kiralama imkanlarını bir araştıracağım, avantajlı olabilir dediğiniz gibi. Ama raylı ulaşım yada diğer ulaşım yollarını kullanmak yorucu olsa da eğlenceli olur gibi. Raylı ulaşım baya aktif gördüğüm kadarıyla.

207_TR
16-05-2023, 18:44
https://doktorungezirehberi.files.wordpress.com/2015/04/italya-tren-rotalari.jpg

İtalya tren ağı

TarikS
18-05-2023, 09:41
Dönüşü Roma almışsın zaten abi oraya kadar arabayla git Roma'da kalacağın yere yerleş sonra git arabayı teslim et, tabanvay devam. Her köşebaşı tarihi eser zaten hiç hayalimdeki gibi değilmiş, baya tarihle şehir iç içeymiş acayip şaşırmıştım :D ARabalık bir durum olmaz orada

Tek olsan benim tarzım spontane karar vermek konaklama konusunda, 2013'te biz 4 kişiyken de öyle yaptık ama şimdi hanımla çocukla bilemedim o riske girilir mi. Hanım da spontane kafasındaysa anlık canınız nerede istiyorsa orada kalın derim yine de :D fiyat olarak airbnb'de şimdiden sezonluk fiyatlar bellidir, son gün bindirim olmaz aksine indirim bile olabilir boş kalan yerlerde

Schumi
18-05-2023, 13:15
Roma'da arabaya hiç ama hiç gerek yok. Biz günde 30 bin adımı geçmiştik 4 gün boyunca. Tarık'ın dediği gibi açık hava müzesi kıvamında harika bir şehir.

207_TR
18-05-2023, 15:43
Dönüşü Roma almışsın zaten abi oraya kadar arabayla git Roma'da kalacağın yere yerleş sonra git arabayı teslim et, tabanvay devam. Her köşebaşı tarihi eser zaten hiç hayalimdeki gibi değilmiş, baya tarihle şehir iç içeymiş acayip şaşırmıştım :D ARabalık bir durum olmaz orada

Tek olsan benim tarzım spontane karar vermek konaklama konusunda, 2013'te biz 4 kişiyken de öyle yaptık ama şimdi hanımla çocukla bilemedim o riske girilir mi. Hanım da spontane kafasındaysa anlık canınız nerede istiyorsa orada kalın derim yine de :D fiyat olarak airbnb'de şimdiden sezonluk fiyatlar bellidir, son gün bindirim olmaz aksine indirim bile olabilir boş kalan yerlerde

Roma'da arabaya hiç ama hiç gerek yok. Biz günde 30 bin adımı geçmiştik 4 gün boyunca. Tarık'ın dediği gibi açık hava müzesi kıvamında harika bir şehir.

Teşekkür ederim.

İlk günlerde konaklayacağım Milano ve Venedik i ayarlayacağım ama diğerlerini spontane yapacağım gibi.

Hiç araç kiralamadan Roma ya kadar gelmeyi düşünüyorum Full raylı sistem. Sadece Floransa dan Pisa,CinquTere ye vs giderken araç kiralayabilirim. Belki Pompei falan.

Teşekkür ederim bilgiler için.

Yekta
19-05-2023, 00:18
Teşekkürler

Kafamda şöyle bir rota çizdim.

03.07.2023
Milano gidiş, gezi milanoda konaklama
04.07.2023
Milano dan Venedik e geçiş, Venedik gezi, akşam Venedik konaklama
05.07.2023
Venedik te kalktıktan sonda Murano Burano gidiş, Akşam üstü Bologna ya geçiş ve Bologna da konaklama
06.07.2023
Bologna da hafif geziden sonra Floransa ya geçiş. Gece Floransa da konaklama
07.07.2023
Floransa 2.gece konaklama gün boyu Floransa gezinti
08.07.2023
Floransa dan Pisa ve Cinquterra ya geçiş gezi. Akşam Roma ya geçiş Roma da konaklama
09.07.2023
Roma da konaklama ve gün içi roma gezisi
10.07.2023
Roma dan Napoliye gidiş, Napoli gezi, Akşam roma ya dönüş ve Roma da konaklama. Roma daki duruma göre NAPOLİ yi iptal edebilirim.
11.07.2023
Roma dan İstanbul a dönüş.

Rotayı bu şekilde planladıysanız eğer ben sizin yerinizde olsam kesinlikle milanodan araba kiralarım, çünkü mesafeler çok ve vakit az bu kadar çok şehir için. Ayrıca araba ile yolculuk yapmak için bence en keyifli ülkelerden birisidir, en küçük köyü bile çok çekicidir, rastgele herhangi bir yola girseniz bile keyif alırsınız. Ama trafiği vardır, otoyolları ve otoparkları pahalıdır, mesafeler uzaktır dikkate alın.

Eğer araba kiralarsanız yol üzeri rotanızı ayarlayıp uğrayabileceğiniz birkaç yer daha ekleyeyim. Siena ve San Gimignano birbirne çok yakın iki nokta, Siena tarihi meydanı ve orta çağdan kalma iyi korunmuş bir şehir, San Gimignano da aynı şekilde orta çağdan kalma daha küçük kale şeklinde bir kasabadır, hatta gece kalmak için çok güzel bir noktadır rota uyarsa.

Yazmamışsınız ama vaktinizi ayarlayabilirseniz Modena ve Ferrrari müzesi mutlaka görmek gerek, o civarda ayrıca Lamborghini, Ducati vb markalarında müze ve showroomları vardı.

Venedik için 1 tam gün bile yetebilir bence, overrated bir yer benim görüşüm ki en yoğun zamanda gideceksiniz pek rahat gezemeyebilirsiniz. Aşırı kalabalık ve pahalı, ama gitmişken de görmemek olmaz tabi.
Milano venedik arasında Veronaya da uğrayabilirsiniz durak olarak, tarihi arenası ve ilginizi çekerse romeo juliet evi vardır.

Floransa'da Uffizi'ye gidecekseniz online bilet takip edin, aynı şekilde romada vatikana gidecekseniz de. Bu tarz yerleri gitmeden bakıp alabiliyorsanız online bilet alın çok sıra oluyor ve daha pahalı da olabiliyor.
Floransa-Roma arasında Orvieto'da yol üzeri güzel bir durak, göz atabilirsiniz

Napoliyi ise elerdim, çünkü o taraf ayrı bir turu hakediyor bence Bari-Napoli-Pompei-Sorrento-Amalfi olarak. Ben Napoliyi çok beğenmiştim, çok daha doğal ve sıcak gelmişti bana ama daha pis, daha tehlikeli bir yer eş ve çocuk ile rahat edemeyebilirsiniz. Kuzey ile güney italya arasındaki farkı çok net görüyorsunuz orada. Romadan kalkıp bir gün için gidip gelmek hem yetmez, hem değmez. Onun yerine Roma zaten en az 3-4 günlük yer ben olsam oranın tadını çıkarırım.

207_TR
19-05-2023, 09:56
Rotayı bu şekilde planladıysanız eğer ben sizin yerinizde olsam kesinlikle milanodan araba kiralarım, çünkü mesafeler çok ve vakit az bu kadar çok şehir için. Ayrıca araba ile yolculuk yapmak için bence en keyifli ülkelerden birisidir, en küçük köyü bile çok çekicidir, rastgele herhangi bir yola girseniz bile keyif alırsınız. Ama trafiği vardır, otoyolları ve otoparkları pahalıdır, mesafeler uzaktır dikkate alın.

Eğer araba kiralarsanız yol üzeri rotanızı ayarlayıp uğrayabileceğiniz birkaç yer daha ekleyeyim. Siena ve San Gimignano birbirne çok yakın iki nokta, Siena tarihi meydanı ve orta çağdan kalma iyi korunmuş bir şehir, San Gimignano da aynı şekilde orta çağdan kalma daha küçük kale şeklinde bir kasabadır, hatta gece kalmak için çok güzel bir noktadır rota uyarsa.

Yazmamışsınız ama vaktinizi ayarlayabilirseniz Modena ve Ferrrari müzesi mutlaka görmek gerek, o civarda ayrıca Lamborghini, Ducati vb markalarında müze ve showroomları vardı.

Venedik için 1 tam gün bile yetebilir bence, overrated bir yer benim görüşüm ki en yoğun zamanda gideceksiniz pek rahat gezemeyebilirsiniz. Aşırı kalabalık ve pahalı, ama gitmişken de görmemek olmaz tabi.
Milano venedik arasında Veronaya da uğrayabilirsiniz durak olarak, tarihi arenası ve ilginizi çekerse romeo juliet evi vardır.

Floransa'da Uffizi'ye gidecekseniz online bilet takip edin, aynı şekilde romada vatikana gidecekseniz de. Bu tarz yerleri gitmeden bakıp alabiliyorsanız online bilet alın çok sıra oluyor ve daha pahalı da olabiliyor.
Floransa-Roma arasında Orvieto'da yol üzeri güzel bir durak, göz atabilirsiniz

Napoliyi ise elerdim, çünkü o taraf ayrı bir turu hakediyor bence Bari-Napoli-Pompei-Sorrento-Amalfi olarak. Ben Napoliyi çok beğenmiştim, çok daha doğal ve sıcak gelmişti bana ama daha pis, daha tehlikeli bir yer eş ve çocuk ile rahat edemeyebilirsiniz. Kuzey ile güney italya arasındaki farkı çok net görüyorsunuz orada. Romadan kalkıp bir gün için gidip gelmek hem yetmez, hem değmez. Onun yerine Roma zaten en az 3-4 günlük yer ben olsam oranın tadını çıkarırım.

Güzel bilgilerin için çok teşekkür ederim.

Senden şöyle bir bilgi rica edeceğim.

8 Gece 9 gün zamanım var. Yorgunluk, talihsizlik vs çok bozmaz modumuzu.

İlk gün Milano ya öğleden sonra varacağım.

Milano da 2 gece konakla, venedikte 1 gece konakla ama 1.5 gün geçir.

Venedik ten Bolonya ya geçerken yada Bolonyadan geç sonra Modena ya uğra,

Floransa da 2 gece kal, Floransa da geçirdiğin sürenin 2.günü Pisa, Cinqutere ye git,

Floransa sonrası Siena bölgesinide görerek Roma ya geç. 2 gece kal

Böyle bir rota çiziyorum aklımda.

Konaklama olarak Milano yu ilk konaklayacağım yer olduğu için şimdiden ayarlayacağım, Venedik i de 1 gece konaklama ayarlayacağım. Sonrasını spontane konaklama olarak planlıyorum.

Sence çok mu riskli bir plan yapıyorum ?

Birde kiralama firması olarak aklınızda bir firma var mı ?

207_TR
21-05-2023, 23:04
Fiyat artışları yaşandığı için tüm şehirlerden rezervasyonları yaptım. Şehir merkezleri pahalanmaya başladı ve yer bulmak zorlaştı.
Tüm rezervasyonları Booking üzerinden yaptım.
Araç kiralamaktan vazgeçtim. Hem daha pahalıya geliyor hemde park,kurallar vs sıkıntılı.

Tüm ulaşımı raylı sistem ve otobüslerle yapacağım.

Bakalım biraz aktif bir seyahat olacak. Seyahat dönüşü deneyimleri paylaşırım.

Onurkk06
22-05-2023, 00:48
Kiralama firması sormuşsun ben rentalcarstan kiraladım drivalia diye bir oto kiralama çıktı en ucuz italyanın en büyük oto kiralama şirketiymiş ben fiat 500 seçmiştim bana onun yerine DR fx35 diye sıfıra yakın manuel ve lpgli büyük bir suv araç verdiler farksız şekilde hiçbir sıkıntı yaşamadım, italyada mavi ve sarı park yerleri ücretli beyaz yerler ise ücretsiz eğer tren otobüs in bin zor gelirse rentalcarstan kiralayabilirsin

Yekta
22-05-2023, 01:02
Güzel bilgilerin için çok teşekkür ederim.

Senden şöyle bir bilgi rica edeceğim.

8 Gece 9 gün zamanım var. Yorgunluk, talihsizlik vs çok bozmaz modumuzu.

İlk gün Milano ya öğleden sonra varacağım.

Milano da 2 gece konakla, venedikte 1 gece konakla ama 1.5 gün geçir.

Venedik ten Bolonya ya geçerken yada Bolonyadan geç sonra Modena ya uğra,

Floransa da 2 gece kal, Floransa da geçirdiğin sürenin 2.günü Pisa, Cinqutere ye git,

Floransa sonrası Siena bölgesinide görerek Roma ya geç. 2 gece kal

Böyle bir rota çiziyorum aklımda.

Konaklama olarak Milano yu ilk konaklayacağım yer olduğu için şimdiden ayarlayacağım, Venedik i de 1 gece konaklama ayarlayacağım. Sonrasını spontane konaklama olarak planlıyorum.

Sence çok mu riskli bir plan yapıyorum ?

Birde kiralama firması olarak aklınızda bir firma var mı ?

Biraz gecikmeli oldu kusura bakmayın.

Yaptığınız şekliyle program iyi gibi bence ama yine de çok yoğun koşturmacası bol bir program ve herhangi bir yerde aksilik yaşamanız durumunda turunuzun tamamını etkileyebilir, stepne bir zamanınız yok anladığım kadarıyla :)

Eğer araba kiralamayacaksanız bence Pisa ve cinque terreyi es geçebilirsiniz, pisanın kule haricinde pek bir özelliği yok zaten. Bu durumda Siena ve San Gimignano'yu da es geçmeniz gerekecektir.

Şehir merkezlerinde, özellikle Roma'da zaten arabaya ihtiyacınız yok, her yer yürüme ve zaten merkezde park çok sorun ama yine de bence Milano'dan çıkışta, ya da trenle Venedik'e geçip en azından venedikten araba kiralayıp Roma'da teslim edecek şekilde programlamanız sizin için çok daha rahat ve risksiz olur. Trenleri hakkında pek bir bilgim yok, sadece bir sefer kullanmıştım rahattı ama tarifeleri ve zaman esnekliği hakkında birşey diyemeyeceğim.

Araba kiralarsanız da otellerinizi merkezin biraz dışında tercih edebilirsiniz, hem park yerleri daha ucuz olur hatta ücretsiz olabilir, özellikle venedik için illa içinde kalma arzunuz yoksa yakında başka bir yerde kalabilirsiniz. Otopark en son günlük 55 eu idi sanırım. Kurallardan trafikten çekinmeye gerek yok, sadece park tabelalarını çözmek lazım, bir de bazı şehirlerde her aracın giremediği bölgeler var ama tabelalar ile yazılı oluyor zaten.

Ben hep kurumsal firmalardan kiralama yapmıştım, ama booking araç kiralama seçeneğine de bakın başka ülkeler için iyi fiyatlar yakaladığım oldu.

Yigit-Y
22-05-2023, 03:44
Araç kirala yap fakat kredi kartını kesinlikle yüksek limitli olmasın tr ye dönünce kapattır

Acayip radar cezaları geliyor arkadan

İtalya kesinlikle venedik,milano,roma,floransa ve Maranello yazarım. İmkan varsa Maranello da ferrari kiralaması yapıp tur atarsın.ferrari için değer.

Tren ağı çok güzel ben araba kiralamanın keyfine bütçene kalır derim.

207_TR
22-05-2023, 19:12
Biraz gecikmeli oldu kusura bakmayın.

Yaptığınız şekliyle program iyi gibi bence ama yine de çok yoğun koşturmacası bol bir program ve herhangi bir yerde aksilik yaşamanız durumunda turunuzun tamamını etkileyebilir, stepne bir zamanınız yok anladığım kadarıyla :)

Eğer araba kiralamayacaksanız bence Pisa ve cinque terreyi es geçebilirsiniz, pisanın kule haricinde pek bir özelliği yok zaten. Bu durumda Siena ve San Gimignano'yu da es geçmeniz gerekecektir.

Şehir merkezlerinde, özellikle Roma'da zaten arabaya ihtiyacınız yok, her yer yürüme ve zaten merkezde park çok sorun ama yine de bence Milano'dan çıkışta, ya da trenle Venedik'e geçip en azından venedikten araba kiralayıp Roma'da teslim edecek şekilde programlamanız sizin için çok daha rahat ve risksiz olur. Trenleri hakkında pek bir bilgim yok, sadece bir sefer kullanmıştım rahattı ama tarifeleri ve zaman esnekliği hakkında birşey diyemeyeceğim.

Araba kiralarsanız da otellerinizi merkezin biraz dışında tercih edebilirsiniz, hem park yerleri daha ucuz olur hatta ücretsiz olabilir, özellikle venedik için illa içinde kalma arzunuz yoksa yakında başka bir yerde kalabilirsiniz. Otopark en son günlük 55 eu idi sanırım. Kurallardan trafikten çekinmeye gerek yok, sadece park tabelalarını çözmek lazım, bir de bazı şehirlerde her aracın giremediği bölgeler var ama tabelalar ile yazılı oluyor zaten.

Ben hep kurumsal firmalardan kiralama yapmıştım, ama booking araç kiralama seçeneğine de bakın başka ülkeler için iyi fiyatlar yakaladığım oldu.

Teşekkürler, Söylediğiniz gibi Venedik çıkışı kiralanıp Roma teslim yapılabilir. Bu gittiğimde karar vereyim. Şimdiden tekrar gitmek şart oldu :)

Aslında motorla gitmeyi planlıyorum çocuksuz gittiğimde.

Araç kirala yap fakat kredi kartını kesinlikle yüksek limitli olmasın tr ye dönünce kapattır

Acayip radar cezaları geliyor arkadan

İtalya kesinlikle venedik,milano,roma,floransa ve Maranello yazarım. İmkan varsa Maranello da ferrari kiralaması yapıp tur atarsın.ferrari için değer.

Tren ağı çok güzel ben araba kiralamanın keyfine bütçene kalır derim.

Ferrari kiralama işini bir araştırayım ama denemey değer :)

207_TR
23-05-2023, 12:51
Ferrari kiralama için gelen cevap 😁

Merhaba TuÄŸbay,
6 - 8 Temmuz tarihlerinde Modena'da lüks araç kiralamayla ilgili sorgunuz için teşekkür ederiz.

Size aşağıdaki seçenekleri sunabiliriz

Porsche 911 992 Carrera Cabrio - Günlük 1295 Euro (Vergiler, Sigorta, tahsilat ve teslimat, 300 Km dahil).

8000 Euro depozito (Para alınmaz, kiralama başladığında kartınıza bu tutar bloke edilir ve araç iade edildiğinde serbest bırakılır).

Ferrari Portofino - Günlük 1640 Euro (Vergiler, Sigorta, tahsilat ve teslimat, 300 Km dahil).

10000 Euro depozito (Para alınmaz, kiralama başladığında kartınıza bu tutar bloke edilir ve araç iade edildiğinde serbest bırakılır).

Ferrari F8 Spider - Günlük 1980 Euro (Vergiler, Sigorta, tahsilat ve teslimat dahil, 300 Km).

15000 Euro depozito (Para alınmaz, kiralama başladığında kartınıza bu tutar bloke edilir ve araç iade edildiğinde serbest bırakılır).

Ferrari 296 GTB - Günlük 2165 Euro (Vergiler, Sigorta, tahsilat ve teslimat dahil, 300 Km).

18000 Euro depozito (Para alınmaz, kiralama başladığında kartınıza bu tutar bloke edilir ve araç iade edildiğinde serbest bırakılır).

Herhangi bir sorunuz varsa veya araçlardan herhangi birini rezerve etmek istiyorsanız lütfen benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Saygılarımla,

imprezaWRC
23-05-2023, 17:57
Ferrari kiralama için gelen cevap ��

Merhaba TuÄŸbay,
6 - 8 Temmuz tarihlerinde Modena'da lüks araç kiralamayla ilgili sorgunuz için teşekkür ederiz.

Porsche 911 992 Carrera Cabrio - Günlük 1295 Euro (Vergiler, Sigorta, tahsilat ve teslimat, 300 Km dahil).

8000 Euro depozito (Para alınmaz, kiralama başladığında kartınıza bu tutar bloke edilir ve araç iade edildiğinde serbest bırakılır).

Ferrari Portofino - Günlük 1640 Euro (Vergiler, Sigorta, tahsilat ve teslimat, 300 Km dahil).

10000 Euro depozito (Para alınmaz, kiralama başladığında kartınıza bu tutar bloke edilir ve araç iade edildiğinde serbest bırakılır).

Ferrari F8 Spider - Günlük 1980 Euro (Vergiler, Sigorta, tahsilat ve teslimat dahil, 300 Km).

15000 Euro depozito (Para alınmaz, kiralama başladığında kartınıza bu tutar bloke edilir ve araç iade edildiğinde serbest bırakılır).

Ferrari 296 GTB - Günlük 2165 Euro (Vergiler, Sigorta, tahsilat ve teslimat dahil, 300 Km).

18000 Euro depozito (Para alınmaz, kiralama başladığında kartınıza bu tutar bloke edilir ve araç iade edildiğinde serbest bırakılır).

Herhangi bir sorunuz varsa veya araçlardan herhangi birini rezerve etmek istiyorsanız lütfen benimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Saygılarımla,

18000 euro depozito mu? Oha, sığınma mı talep ediyoruz? Ferrari mi kiralıyoruz belli değil :D :D

207_TR
23-05-2023, 21:41
Ferrari kiralamak zaten planlar arasında yoktu :) Şimdi hiç yok :)

207_TR
23-05-2023, 21:42
Yazı karakterleri bozulmuş :)

Merhaba Tuğbay,
6 - 8 Temmuz tarihlerinde Modena'da lüks araç kiralama ile ilgili sorunuz için teşekkür ederiz .

Saygılarımla,

Garavel Usta
24-05-2023, 08:49
COMO!!! :-)

Milano dayken illaki COMO yu araya yerlestirin!

Isvicrede yasiyorum ve senede mutlaka bir-iki defa gezerim Comoyu. Muhtesem güzellikte göllerin arasinda sirin ve bir o kadar romantik kücük bir sehir.
Resim ekleyemiyorum fakat Google dan bol görsel bakabilirsiniz.

Siddetle tavsiye ederim!

207_TR
02-07-2023, 20:45
Nasipse yarın sabah 09.50 de Sabiha dan kalkacak uçağımız. 11 Temmuz akşamı da Roma dan dönüş uçağımız var.

En çok 8 yaşındaki kızıma bir deneyim ve geleceğini şekillendirme açısından bir referans olmasını istiyorum.

Döndüğümde ileride ben gibi free gideceklere referans olması açısından ufak bir yazı yazarım.

drago
02-07-2023, 23:12
Okuduğum bir kitapta İtalya’da bir Türk kasabası olan Moena’dan bahsediyordu.

Hiç gitmedim ama merak etmiştim.

Linkini bırakayım

13 Maddede Filmlere Taş Cıkaran Oykusuyle İtalya'''da Bir Turk Koyu "Moena" (https://amp.onedio.com/haber/13-maddede-filmlere-tas-cikaran-oykusuyle-italya-da-bir-turk-koyu-moena-445513)

207_TR
15-07-2023, 13:37
Arkadaşlar selam

3 Temmuz 09.50 da Sabiha Gökçen'den yola çıktığımız İtalya gezimizi 12 Temmuz 00.20 de İstanbul Yeni Havaalanı'na inen uçakla bitirdik :)

Çok güzel bir gezi oldu. Kızım için yeni deneyimler oldu. Biraz tempolu ama dolu dolu oldu.

1.gün Milano da kaldık. Gezilebilecek yerlerini gezdik. Katedrali muhteşemdi, Galleria Vittorio Emanuele II çok güzeldi.

2.gün akşam üstü Venedik'e gittik. Venedik e 5-10 dk mesafedeki MESTRE bölgesinde kaldık. Sakin bir bölge.
Gittiğimiz günün gecesi Venedik i gezdik gece de çok güzel. Ertesi gün erken kalkıp tekrar Venedik e gittik. Dolaştık. Murano adası ve 1-2 adaya daha gittik.

3.gün BOLOGNA ya gittik orada kaldık. Bologna ya da akşam vardık.
Şehrin tam göbeğinde kaldık. Bologna da inanılmaz güzel ve hareketli bir şehir. Tarihi dokusu mükemmel.
Bologna da ilginç bir şeyle karşılaştık ilgincimize gitti. Şehrin meydanında sahne kurmuşlar. Tüm halka PERSEPOLİS filmini izletiyorlar. Soluksuz izliyor insanlar. Şeriat ın nasıl kötü birşey olduğunu izliyor insanlar. Çok iyi bir eylemdi bence.
Bologna da gece 01-02 ye kadar sokaklarda gezdik. Çok genç var. Herkes dışarıda çok neşeli bir gençlik.

4.Gün floransaya gittik. 4ve5. gün Floransa da kaldık 2 gece kaldık.
Floransa da Tren istasyonunun tam karşısında kaldık.
Floransa da güzel bir şehir. Tarihi dokusu mükemmel.

Floransa da kalırken 1 tam günü PİSA-LASpezia-CinqueTerre köylerine ayırdık. CinqueTerre köyleri harikaydı.

6.Gün Napoli ye gittik.
Napoli bir anda bizim tüm enerjimizi kırdı. İnsanlar agresif, şehir kirli, trafik İstanbul'un daha beteri düzensiz.
Araçların her yeri vuruk kırık.
Taa ki sahil şeridine gelen kadar. Belli bir bölgesi çok farklı belli bir gölgesi modern insanların olduğu bölge :)
Napoli de de tarihi bir binada kaldık. Zaten yerel halk hep tarihi eski binalarda kalıyor.
Hep avlusu olan büyük eski binalarda kalıyorlar. Kapıları 10 metre ahşap kapılar :)
En iyi yemekleri Napoli de yedik diyebiliriz. Gecesi de gündüzü de güzel bir şehir.

7.ve 8.gün Roma da kaldık. Kaldığımız bina yine tarihi bir binaydı. Avlusu olan büyük kapılı eski bir binaydı. Vatikan ın karşısında kaldık.

Roma da Best diyebileceğim şehirlerden di.

Sıralama yaparsak ROMA ile MİLANO ölümüne kapışır ama Milano daha hoşumuza gitti.

Çok detaylı yazılar yazamıyorum 10 gün tatil yapınca işler çok birikmiş hem özel hayatta hem iş hayatında.

Akşam a ilginç bulduğumuz beğendiğimiz farklı gelen şeyleri yazacağım.

Ama tavsiyem gitmeyenler için ilk fırsatta bir imkan oluşturup gitmeniz. Muhteşem bir mimarı muhteşem şehirler,

207_TR
15-07-2023, 20:52
Gidiş uçağımızı Aanadolu Jet SABİHA GÖKÇEN - MİLANO (BERGAMO) havaalanına aldık.
Bergamo - Milano arası 50 km.
Havaalanı küçük, pasaport kontrolde 2 görevli vardı :) azıcık bekledik.

Bergamo havaalanı çıkışındad shuttle otobüsler var. Uygun bir ücrete Milano şehir merkezine götürüyor.

İtalya nın tüm bölgelerinde aktif bir tren ağı var. Taksiler uygun tarifelerde ( EURO*TL çarpanını hesaba katmadan )

Milano gerçekten tam bir moda şehri. Herkes iyi giyimli. genç-yaşlı , kadın-erkek .

Her yerde kafeler var. Her köşede kahve-tatlı yapabileceğiniz mekanlar var. Hatta yerel lezzetlerden oluşan ekmek üstü bruschetta diye adlandırılan yiyecekleri var her kafede bunlar tüketiliyor.

Gezilecek, yenilecek dolaşılacak yerleri yazmıyorum. Onlar zaten google sayfalarca var.

Sokaklarda hiç kedi-köpek göremedik. ( Sahibinin gezdirdikleri hariç ). 8 gün boyunca başıboş 1 tane kedi yada köpek göremedik. Sorduk bir taksiciye, hepsi sahipli sahipsiz kedi köpek yoktur dedi. İlginç geldi.

Trenlerde bilet kontrolü yok. Nadiren denk geldik. Tren istasyonları zaten bizdeki otobüs terminallerinden güzel. İstasyonlarda giyim mağazaları,yeme içme alıveriş kırtasiye vs çeşitli mağazalar var.

Bilet almak için ROME2RİO uygulamasını da kullanabilirsiniz ama ben bu uygulamadan saatlere bakıp kendime plan yaptım. İstasyona gidip istasyonlardaki bilet satış ofisleri yada BİLET SATIŞ KİOSK larından online olarak aldım.

Uzun mesafelerded aktarmalı trenler var daha ucuz oluyor. Yada yavaş giden trenler var ucuz oluyor. Ben genelde aktarmasız ben ve en yakın tren i tercih ettim. Bazen hızlı ve normal hızdaki trenler denk geldi. Hızlı trenlerdeki göstergeler 299km den sonraki hızları göstermiyordu. Trenlerdeki tuvaletler temizdi. Trenlerin çoğunda su-yiyecek otomatları bulunuyor.
Yine trenlerin çoğunda her koltukta USB yada 230 v prizi var.

1-2 sefer bilet kontrolüne denk geldik hiç biletsizle karşılaşmadık.

Sokak ve istasyonlardaki tuvaletler 1-1.5 euro genelde. Tuvaletler çok temizdi.

%90 ı ingilizce biliyor. Google Translate den bazı İtalyanca kelimeleri de öğrendik. Hesap isterken, teşekkür ederken, selam verirken İtalyanca kelimeler kullanmaya dikkat ettim. Sevimli karşılandı.

207_TR
15-07-2023, 20:54
Venedikte cepçilik tarzı hırsızlık fazlaymış. Orada dikkat ettik extra.

Şehirlerde hem polis hem asker görev yapıyor, devriye atıyor.

207_TR
15-07-2023, 21:02
Pizzzaları güzel ama bizim alışkın olduğumuz tarz ve lezzette değildi.
Makarnalar arasında lazanya ve risotto ( makarna resturantlarında her menüde var ) güzeldi. Spagetti tarzı makarnalar biraz diri pişirimliydi. Çok sarmadı bizi.

Tatlılar çok güzeldi. Değişik krema ve lezzetlere sahip güzel tatlılar vardı. Çeşit çeşit bol bol yedik.

Domuz etli menüleri geniş tabi doğal olarak. Ama ismini hatırlayamacağım çeşitli yemeklerinden denedim fena değildi. Bir çeşit peyniri Burrata yada Mozzarella olması lazım, herşeye koyuyorlar. Bana pek leziz gelmedi ama yenmeyecek gibi değil.

Bologna da Balzamic soslu bir et yedim, peynir rendelenmiş bir yeşillik ile servis etmişler. Acayip lezzetliydi.

207_TR
15-07-2023, 21:07
En pis bölge Napoli ama en iyi yiyecekler Napoli deydi.

Napoli de Antonio & Antonio isimli büyük bir mekana oturduk yemek için. Lezzetlerini denemek için Pizza, Deniz ürünleri, İtalya ya özgü kızartma Çeşitleri vs her tür yemekten sipariş ettik ( şef de şaşırdı karışık siparişe :) ) gerçekten çok iyiydi. Şef çok şen şakrak bir abimizdi. Zaten görüntü olarak da İtalyan filmlerindeki şeflere de benziyordu. Tatlı sipariş ederken kendisine danıştım bana bırak dedi. Çok leziz bir tatlı getirdi.

207_TR
15-07-2023, 21:13
Roma çok büyük ve gezilecek yeri bitmeyen bir şehir. İlk gece hemen aşıklar çeşmesinin olduğu yere gittik, deli kalabalık. Kendimize yer açtık şiplak fotoğraflar çekildi. Zaten konum olarak da gezilmesi gerelen yerlere yakındı. Hafif bölgeyi keşfettik. Ertesi sabah tekrar gittik. Roma forumu,kolezyum bölgesi ve her tarafını adımladık.

Adımladık derken Ben, eşim ve 8 yaşındaki kızım benim telefonun ölçümüne göre günlük ortalama 22-23.000 adım atmışız :)

Roma da kaldığımız ev zaten Vatikan a bakıyordu. O civarda da gezilecek çok yer vardı.

Bu arada Roma daki yediğimiz tiramisu lar gerçek manada efsaneydi. Yemelere doyamadık.

Pisa kulesi için Pisa ya gittik. Çok fazla yapılacak birşey yoktu, gitmişken ayıp olmasın diye gereken yapıldı ve PİSA kulesi pozu verildi :)

Pisa dan sonra LA Spezia ya geçtik oradan CİNQUETERRE Pas kart alarak trenle her CİNQUETERRE köyünde durarak gezdik. Çok güzeldi.

https://www.filgezi.com/wp-content/uploads/2019/05/cinque-terre-gezi-rehberi-harita.jpg

207_TR
15-07-2023, 21:28
CinqueTerre dönüşü Floransa ya olan son trende yer kalmaması PİSA bizi biraz uğraştırdı :) Pisa dan Floransa ya taksi ile gitmek zorunda kaldık :)

Kısaca sı çok güzel bir geziydi bizim için. İnstagramdaki takipçi arkadaşlarımızda biz kadar gezmiş oldu :)

Herkes birbirine çok saygılıydı, en azından biz hiç taşkınlık görmedik.

İtalyanların özellikle telefonda sesli ve hareketli konuşmaları dışında :) gürültü yok insanlarda :)

Ben konaklamaları Booking üzerinden 15-20 gün öncesinden rezervasyonları tamamladım. Sadece Napoliyi gitmeden 1 gün önce aldım. Benim konaklama tercihlerim hem şehrin direkt merkezinden oldu 8 gece için 950-1000 Euro arası tuttu. Git gel uçak bileti 28.000 TL tuttu 3 kişi için.
Trenlerle şehir arası mesela Milano ile Venedik arası 250-260 km aktarmasız tren 1000 TL, Aktarmalı tren 500-600 TL ortalama.

8 gece konaklamalı dolu dolu yeme içme herşey dahil 110-120.000TL arası maliyet oldu. Aynı zamanlara Antalya da 5 yıldızlı orta-iyi bir otelde de tatil maliyeti emsal paralar tutuyor. Bu nedenle şiddetle tavsiye ederim.

Gko
18-07-2023, 14:21
Napoli'den Sorrento'ya tren ile gitmistik hayatimdaki en rezalet yolculuktu diyebilirim, cok garip bi sehir gercekten :D

Roma'da bizim marti misali motorlar var dakikalik kiralayabileceginiz onlar cok zevkli Roma'da gezmek icin.

eminkilic61
19-07-2023, 07:54
8 gece konaklamalı dolu dolu yeme içme herşey dahil 110-120.000TL arası maliyet oldu. Aynı zamanlara Antalya da 5 yıldızlı orta-iyi bir otelde de tatil maliyeti emsal paralar tutuyor. Bu nedenle şiddetle tavsiye ederim.

okurken keyif aldım, özellikle rakam konusunda azıcık bütçesi olanın bu ülkede tatil yapması manasızlaştı maalesef...

kelalper
19-07-2023, 08:23
Ağustos sonu gibi Toscana da bağ bozumu başlar. O tarafa gideceklere şiddetle tavsiye ederim. Pek ayık gezebilme şansınız yok fiyatlar uçuk değil. Şarap ve peynir kalitesini anlatmama gerek yok.

207_TR
20-07-2023, 20:28
okurken keyif aldım, özellikle rakam konusunda azıcık bütçesi olanın bu ülkede tatil yapması manasızlaştı maalesef...

Kesinlikle katılıyorum. Deli dumrul paralar değil ama tabi küçük paralarda değil. İmkanı olan boş deniz tatili yapmasın bence, gidebileceği her ülkeye gidip doyasıya gezsin.

207_TR
15-02-2024, 10:40
Arkadaşlar selam

Tekrar yeni konu açmak istemedim bunun altından devam edeyim.

2023 yazında 8 gün eşim ve kızımla Milano iniş-Roma dönüş free bir tatil yapmıştık. Ulaşımları trenlerle vs sağlamıştık.
Milano-Venedik-Bolonya-Floransa-Pisa-CinqueTerre-Napoli-Roma yapmıştık.

Bu sene yaz döneminde motosiklet ile tekrar İtalya düşünüyorum. Amalfi kıyıları -Pompei tarafı ve Birindisi - Bari tarafından kıyı şeridini Venedik'e kadar takip etmeyi düşünüyorum.

Öncesinde hiç bir otel rezervasyonu yaptırmayacağım. O gün rotayı hangi yöne çevirirsek orada konaklama yapacağım.

Kıyı şeridi hariç orta bölgelerde de ilgi çeken yerler olursa geçiş yapmayı planlıyorum.

Yani İtalya Doğu kıyı bölgeleri gezisi gibi olacak aksilik olmazsa.

Yunanistan dan feribotla Birindisi ye geçip turu oradan mı başlatsam dönüşte Hırvatistan-Karadağ-Yunan kara yolundan mı dönsem,
yada tam Tersi mi yapsam emin olamadım.

G_TT_I
15-02-2024, 20:15
Oncelikle yunandan kalkan 2 farkli firma var, hizli olan tercih olabilir, aile oldugu icin oda erkenden odenmeli sezonda imkansiz,
Bekar olunca en ucuz koltuk alip erkenden gidip odadan konforlu yer kapmak mumkun :)
Dikkat edilmesi gereken motoru kapadiktan sonra birdaha motara ulasmak mumkun olmuyor.

Bari brindisi italyanin en farkli yeri olabilir, tir rotasi oldugu icin yemek cok ucuz ve yukarida isi birakip kendi yerini acmis sefler var porsiyon olarakta tam doyurucu,
ilginc sekilde romayi gormemis ama yunanistandan canakkale edirneye gecio oralari gezen insanlara denk geldik,
Yukari dogru rimini guzel motora lastik ihtiyaciniz varsa super market gibi bir lastikci vardi, diavele pirelli rossolari bedava gibi rakama taktilar.
italyanin en samimi hatta fazla gereksiz beklenmedik derecede samimi bolgesi olabilir,
Baya baya egenin koyunde adres sorup kahvaltiya oturmak zorunda kaldigin bolgesi diyebilirim.
Hirvat arnavutluk makedonya motorla ap ayri bir rota bence, gecmek icin gecme gereksiz yorgunluk ve km olacaktir.
Onun yerine orta kesimin her noktasi ayri guzel her dakika ve km’yi orda harcardim,
Tek sikinti ingilizce anlasmak imkansiz.

Bu sene artik bulgardan belarus yukariya cikasim var ama sicilyaya gecip tekrartekrar ayni yerlere gitme fikri cik aklimdan durumu var.

https://i.hizliresim.com/ci9sedy.jpeg (https://hizliresim.com/ci9sedy)

ayku82
15-02-2024, 21:52
Bende eger konuyu bolmeyecekse Italya deniz tatili icin giden bilen arkadaslardan tavsiye alsam cok memnun olurum. Araba veya motorla gitme durumumuz yok direk ucak ve baglanti seklinde gidebilecegimiz sekilde bilgisi tavsiyesi olan arkadaslar yazarsa cok memnun olurum.

207_TR
15-02-2024, 22:05
Oncelikle yunandan kalkan 2 farkli firma var, hizli olan tercih olabilir, aile oldugu icin oda erkenden odenmeli sezonda imkansiz,
Bekar olunca en ucuz koltuk alip erkenden gidip odadan konforlu yer kapmak mumkun :)
Dikkat edilmesi gereken motoru kapadiktan sonra birdaha motara ulasmak mumkun olmuyor.

Bari brindisi italyanin en farkli yeri olabilir, tir rotasi oldugu icin yemek cok ucuz ve yukarida isi birakip kendi yerini acmis sefler var porsiyon olarakta tam doyurucu,
ilginc sekilde romayi gormemis ama yunanistandan canakkale edirneye gecio oralari gezen insanlara denk geldik,
Yukari dogru rimini guzel motora lastik ihtiyaciniz varsa super market gibi bir lastikci vardi, diavele pirelli rossolari bedava gibi rakama taktilar.
italyanin en samimi hatta fazla gereksiz beklenmedik derecede samimi bolgesi olabilir,
Baya baya egenin koyunde adres sorup kahvaltiya oturmak zorunda kaldigin bolgesi diyebilirim.
Hirvat arnavutluk makedonya motorla ap ayri bir rota bence, gecmek icin gecme gereksiz yorgunluk ve km olacaktir.
Onun yerine orta kesimin her noktasi ayri guzel her dakika ve km’yi orda harcardim,
Tek sikinti ingilizce anlasmak imkansiz.

Bu sene artik bulgardan belarus yukariya cikasim var ama sicilyaya gecip tekrartekrar ayni yerlere gitme fikri cik aklimdan durumu var.

https://i.hizliresim.com/ci9sedy.jpeg (https://hizliresim.com/ci9sedy)

Süper bilgiler, Zaman yaklaştığında kapını çalarım kesinlikle. Feribotta kamp sandalyelerini açıp ayakları uzatıp dinlenmeyi düşünüyorum :) Bileti erken alırım dediğiniz gibi.

Sırbistan karadağ için evet ayrı rota istiyorum ama dönüş rotasını mecbur oradan yapıp hızlı geçeceğim. Yada araştırmadım ama Venedik - Yunan faribotu varsa dönüşü böyle de yapabilirim.

207_TR
15-02-2024, 22:07
Bende eger konuyu bolmeyecekse Italya deniz tatili icin giden bilen arkadaslardan tavsiye alsam cok memnun olurum. Araba veya motorla gitme durumumuz yok direk ucak ve baglanti seklinde gidebilecegimiz sekilde bilgisi tavsiyesi olan arkadaslar yazarsa cok memnun olurum.

Amalfi kıyıları ( ben gidemedim zamanım yetmemişti ), Portofino tarafı bildiğim noktalar. Ama sadece deniz tatili için İtalya doğru adres olmaz bence, Ailecek değilse tatil İspanya İbiza önerebilirim. Daha önce sezon dışında gitmiştim ben eğitim için.

Keeper
16-02-2024, 10:07

Amalfi bölgesinde bir çok plaj mevcut orada her gün başka bir koyda girebilirsiniz. Favorim Lido di Ravello Spiaggia di Castiglione; öğleden sonra etrafındaki tepelerden dolayı güneş çabuk batıyor.
Puglia bölgesinde denize girilebilecek bir çok güzel nokta mevcut. Otranto, Polignano ve Monopoly'de direk şehirden çıkıp denize girebilirsiniz ve oldukça güzel.
Cinque Terre - Portofino yapalım derseniz; Monterosso al Mare ve Baia di Paraggi deniz için güzeldir.
Sicilya'da da deniz tatili için bir çok uygun plaj mevcut. Ben Palermo tarafının plajlarını daha çok beğeniyorum; San Vito Lo Capo harika bir yer.

Şimdiden iyi tatiller.