PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. el araçta kimlikle satış dönemi

ardicli2000
02-11-2023, 12:02
Sizce ne getirir ne götürür?
Şimdiden gördüğünüz etkiler ya da değişiklik var mı?

Merak ettim açıkçası.

Birkan61
02-11-2023, 12:06
Daha dün başladı sanırım abi

Yalandan piyasa düşüren veya piyasa arttıran ilan sayısıda azımsanmayacak kadar çoktu. Bir miktar etkisi olacaktır illa ama tamamen fayda eder mi tartışılır bekleyip göreceğiz

fatihob
02-11-2023, 12:14
Kimlikle zaten satmıyorumuyuz noterde diye düşünüyordum, neyseki Birakn61'in mesajı okuyunca anladım olayı. İnternette ilan oluşturmak için kimlik doğrulaması yapıcaz heralde.
Bir miktar ilan sayısı düşücektir ama ilan fiyatlarını düşürceğini sanmıyorum.

Ormanci
02-11-2023, 12:19
Otomobilde onun bunun adına alım satım yapan al-satçı takibi ve özellikle gayrimenkul piyasasındaki saçmalıkları kısıtlamak için yaptılar.

Aynı zamanda dolandırıcılık vesaire gibi işlerin de önüne geçmesi adına bence güzel bir uygulama, daha baştan yapılmalı idi.

Gayrimenkulde de bir daireyi 100 defa farklı emlakçı ismi ile girenlerin gözü yaşlı. "Yetkilendirilen" emlakçı ilan açabilecek, çünkü tapu sahibi vatandaş gidip sorgulama numarasını, evrak numarasını o emlakçı ile paylaşacak.

turboman
02-11-2023, 12:19
Her yolu deniyorlar ama elde var sıfır... ;)

eminkilic61
02-11-2023, 12:33
evet, düşünce ve aksiyon almaları güzel ama kafamda hala soru işaretleri var.

mesele benim eşim, annem ya da babam ilan falan açamaz. ben onların aracını ilana koyarken ne yapacağım? noterden vekalet alıp onu mu bildireceğim?

bu incelikleri de düşündülerse daha da güzel bir aksiyon olmuştur.

Birkan61
02-11-2023, 12:42

mesele benim eşim, annem ya da babam ilan falan açamaz. ben onların aracını ilana koyarken ne yapacağım? noterden vekalet alıp onu mu bildireceğim?

Emin olmamak ile birlikte e-devlet'lerine girerek,satış sitesinin yönlendirmesiyle e devlet üzerinden onaylayıp o şekilde halledebiliyorsun diye biliyorum Emin

eminkilic61
02-11-2023, 12:42
Emin olmamak ile birlikte e-devlet'lerine girerek,satış sitesinin yönlendirmesiyle e devlet üzerinden onaylayıp o şekilde halledebiliyorsun diye biliyorum Emin

bu kolaylığı yaptılarsa çok iyi

207_TR
02-11-2023, 13:28
Tapu da yetkilendirme olayı vardı , emlakçıya yetki veriyorduk e-tapu sisteminden. Benzer bir durum yaparlarsa güzel olur.

ardicli2000
02-11-2023, 13:34

2. derece akrabalar adına ilan açabiliyorsunuz.

PiscocuK
02-11-2023, 13:55
2/3 ay kadar önce sarısite kimlik doğrulaması istemişti benden.Böyle şeyler olacağı belliydi..Bence bu iş sarı siteye yarar
insanlar eş dost akraba üzerinden neden ilan açıyordu? İlgili siteye ilan parası vermemek için.Şimdi herkes seveeee seve o parayı ödeyecek.Devlet baba o konuyada el atsın %80 düşürtsün ilan fiyatlarını.

Kendi adıma anasının babasının arkadaşının eşinin üzerine ilan açan adamın arabasını almam.1000 TL nin hesabını yapan adamdan araba alınmaz.Benim olaya bakış açım bu.

8.000rpm
02-11-2023, 14:05
ben olayın veri güvenliği noktasında endişeliyim
sisteme resmi evrakları mı yüklüyoruz? detay uygulamayı bilmediğim için soruyorum
şayet öyleyse sarı site veya benzeri siteler için çok ama çok ciddi seviyede server güvenlik kontrol sistemleri şartları gelir
bunu da bankalar , telekomünikasyon şirketleri gibi kallaviler anca hakkıyla yapıyor
ortaya ciddi bir teknolojik risk çıkar
sadece edevlet onay kodu girmek yeterli olacaksa zaten sorun yok

PiscocuK
02-11-2023, 14:11
ben olayın veri güvenliği noktasında endişeliyim
sisteme resmi evrakları mı yüklüyoruz? detay uygulamayı bilmediğim için soruyorum
şayet öyleyse sarı site veya benzeri siteler için çok ama çok ciddi seviyede server güvenlik kontrol sistemleri şartları gelir
bunu da bankalar , telekomünikasyon şirketleri gibi kallaviler anca hakkıyla yapıyor
ortaya ciddi bir teknolojik risk çıkar
sadece edevlet onay kodu girmek yeterli olacaksa zaten sorun yok

Evet ilgili evrakların fotolarını çekip yüklüyorsunuz

8.000rpm
02-11-2023, 14:41
büyük sıkıntı
ben uzun yıllar büyük bir telekom şirketinin ve kardeş şirketlerinin tüm saha dokümanlarını , vatandaşların verdiği evraklardan oluşan müşteri dosyalarının taranması ve dijital arşivlenmesi + fiziki arşivlenmesini yapan bir şirkette yöneticiydim
bu mevzu o kadar sıkıntılı ki , bu adamlar yüklediğimiz doküman fotolarını (ki bu dokümanlar çok önemliler) hangi server'da tutacaklar , o server'lar fiziken nerede , yedekleri var mı , dış saldırılara korunma seviyeleri , dokümanların şifrelenerek saklanma sistemleri , veriye erişim yetkileri falan filan oooo hoooo tonla konu var
tam bir kabus
veri ihlalinde veya veri sızıntısında saklayan firmaya çok büyük cezaları vardır ama o saatten sonra ceza kessen kaç yazar
cidden şu an düşünürken bile gerildim
neyse
daha fazla yazmayayım

8.000rpm
02-11-2023, 14:44
bu iş böyle olmaz arkadaş
sen dersin ki sarı siteye ya da diğerlerine , "edevlete entegre olacaksınız"
vatandaş da evraklarını sana değiil edevlete yükleyecek , oradan bir pass code alacak , senin sistemin bu yüklemeleri görmeyecek , seni de ilgilendirmeyecek , sen sadece edevletten işlem bittiğinde onay kodunu alacaksın , işine öyle devam edeceksin...
bunun daha ötesi yok
devlet yapacak bunu
özel sektöre bunu yap demeyecek
bu resmen dijital intihar
hele ki yapay zekalar şunlar bunlar bu kadar hızlı gelişirken
böyle olmaz
olmamalı

PiscocuK
02-11-2023, 14:55
büyük sıkıntı
ben uzun yıllar büyük bir telekom şirketinin ve kardeş şirketlerinin tüm saha dokümanlarını , vatandaşların verdiği evraklardan oluşan müşteri dosyalarının taranması ve dijital arşivlenmesi + fiziki arşivlenmesini yapan bir şirkette yöneticiydim
bu mevzu o kadar sıkıntılı ki , bu adamlar yüklediğimiz doküman fotolarını (ki bu dokümanlar çok önemliler) hangi server'da tutacaklar , o server'lar fiziken nerede , yedekleri var mı , dış saldırılara korunma seviyeleri , dokümanların şifrelenerek saklanma sistemleri , veriye erişim yetkileri falan filan oooo hoooo tonla konu var
tam bir kabus
veri ihlalinde veya veri sızıntısında saklayan firmaya çok büyük cezaları vardır ama o saatten sonra ceza kessen kaç yazar
cidden şu an düşünürken bile gerildim
neyse
daha fazla yazmayayım

Abi bu dediklerin o kadar uzun zamandır ellerinde mevcut ki ben artık hiç bir platformdan gizlemeyi düşünmüyorum.İsteseler 10 saniye içinde akşam ne yiyip sabah ne sıçtığımız filtreleyerek önümüze sunacak kadar bilgiye sahipler. 10/15 sene önce olsa haklısın hiç bir bilgimi paylaşmazdım.

8.000rpm
02-11-2023, 15:14
yok başkan
bu başka bir seviye , eskilerle aynı şey değil
şimdiye kadar tc kimlik no yazdık , kredi kart no verdik , en babasında kimlik fotosu verdik bunun gibi sistemlere en fazla

16EC813
02-11-2023, 15:45
bu sahtekar emlakçılar en çok beni kızdıean adam ilan açmış işte bilem ne sitesinde cadeye bakan kat 4 de diyelim daire bi gidiyon bodrum katı gösteriyo
e diyom ilandaki daire bu degildi kat 4 dü
adam diyo ab, be ondakka önce o daire opsiyonlandı agzını doldurad doldura küfür edesin geliyo git şeytan diyon orda uzaklaşıyom
bi bakıyom aynı ilan 3 gün sonra yine ilanda yine aynı emlakçıdan
tuttum kaç kere şikayet ettim ama tık yok
amk dedim artık vazgeçtim ugraşmaktan :D

eminkilic61
02-11-2023, 15:50
yok başkan
bu başka bir seviye , eskilerle aynı şey değil
şimdiye kadar tc kimlik no yazdık , kredi kart no verdik , en babasında kimlik fotosu verdik bunun gibi sistemlere en fazla

yanlış hatırlamıyorsam, e-devlet ve e-nabız'dan bilgilerimiz çalınmadı mı zaten?

16EC813
02-11-2023, 15:53
yanlış hatırlamıyorsam, e-devlet ve e-nabız'dan bilgilerimiz çalınmadı mı zaten?

hayatımız çalındı gençligimiz çalındi gelecegimiz çalındı hayallerimiz çalındı bilgileri çalmışlar çokmu kemancıı :D

8.000rpm
02-11-2023, 15:55

şimdi onu yazacaktım
haklısın evet orada da oldu ama devlet ile özel sektörü yanyana getirmemek lazım
mecbursun birini tercih et dersen ben olanları bile bile edevlet derim yine de
oraya da güvenim yüzdeyüz değil tabii

PiscocuK
02-11-2023, 15:56
çalınmadı aslında ücreti karşılığında pazarlandı :)

Kadyr
03-11-2023, 05:04
bu iş böyle olmaz arkadaş
sen dersin ki sarı siteye ya da diğerlerine , "edevlete entegre olacaksınız"
vatandaş da evraklarını sana değiil edevlete yükleyecek , oradan bir pass code alacak , senin sistemin bu yüklemeleri görmeyecek , seni de ilgilendirmeyecek , sen sadece edevletten işlem bittiğinde onay kodunu alacaksın , işine öyle devam edeceksin...
bunun daha ötesi yok
devlet yapacak bunu
özel sektöre bunu yap demeyecek
bu resmen dijital intihar
hele ki yapay zekalar şunlar bunlar bu kadar hızlı gelişirken
böyle olmaz
olmamalı

Abi bu durumu detaylıca cimere yaz istersen. Belki faydası olur dikkate alınır

ardicli2000
03-11-2023, 07:28
Abi bu durumu detaylıca cimere yaz istersen. Belki faydası olur dikkate alınır

E-Devlet'in çok acilen sahibinden.com için OAuth2 hizmeti vermesi / zorunlu tutması gerekiyor.

O ne diyeceksiniz ama esasen çok aşinasınız.

Bazı siteleri ziyaret ettiğinizde Google ile giriş yap diye size bir seçenek sunar. Benzer sistem devlet sitelerine girişte de var. E-Devlet ile giriş dediğinizde şifrenizi girdikten sonra kurumun sizin hakkınızda hangi bilgileri alıp kullanacağı yazar. Siz de onay verirsiniz.

Bu sayede giriş yaptığınız site sizin bilgilerinizi saklamaz. İlgili ana siteden token alır ve bu token ın geçerli olduğu süre boyunca yine sizin izin verdiğiniz bilgilere erişir. Bu sayede güvenliği tek elden sağlamanız mümkün olur.

Bu sistemin ikinci el alım satım yapan siteler için hayata geçirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

kelalper
03-11-2023, 09:04
sarı sitenin halt etmesi bu. Neden dersen arabaya bir rakkam istiyorsun ve zor satılıyor sonra ilan süresi geçiyor sarı site diyor ki para ver. Haa yok para vermem ben, eşim üzerinden arkadaşımın üzerinden açarım diyorsun ve açıyordun bu zamana kadar. Artık arkadaşının üzerinden açamıyorsun ya da konsinye olarak ilana koyamıyorsun.

valkea
03-11-2023, 11:08
Bu işte tek kazanan sarı site olarak görünüyor :) muhtemelen ilan verme fiyatlarında artış olacaktır.. Zaten kafasına göre fiyatlıyordu şimdi daha da rahat yükseltirler fiyatları.

Ormanci
03-11-2023, 11:21
Sarı sitelik bi olay yok, yanlış anlıyorsunuz :)

Detay görmek incelemek isteyenler buyursun;

İTO | Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (https://www.ito.org.tr/tr/duyurular/detay/elektronik-ilan-dogrulama-sistemi)

8.000rpm
03-11-2023, 12:26
böyle olur tamam
devlet "gel bana entegre ol" diyor
olması gereken bu

darkmoon
03-11-2023, 14:15
Sarı sitelik bi olay yok, yanlış anlıyorsunuz :)

Detay görmek incelemek isteyenler buyursun;

İTO | Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (https://www.ito.org.tr/tr/duyurular/detay/elektronik-ilan-dogrulama-sistemi)

ilan vermek isteyen gerçek kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarası ile telefon numarasını; tüzel kişinin unvan ve telefon numarasını doğrulama; doğrulanmış bilgilerin güncelliğini koruma ve bu bilgileri saklama ve ana konu taşıt ya da taşınmazın ilan veren üyeye veya bu üyenin gerçek kişi olması halinde, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına veya eşine ait olduğunu, ya da ilanı veren üyenin ilana konu taşıt veya taşınmaz sahibi tarafından yetkilendirildiğini doğrulama zorunluluğu olduğu, ve düzenlemelerin 01.11.2023 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceği belirtilmektedir. Yukardaki siteden alıntı yaptım ..

yani deniyorki artık nick mahlas kullanmak yok kimliğin belli olucak sattığın mal sana ait olucak yada elinde satışa dair vekaletname olucak başkaları için falan..
Şahsen bunun bir çözüm olucağını düşünmüyorum sorunun özüne tekeline inmedikleri sürece anlık sorunları böyle çözmeye çalışmak benim gördüğüm her zaman başka sorunları çıkartıyor..

Ormanci
03-11-2023, 15:03
ilan vermek isteyen gerçek kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarası ile telefon numarasını; tüzel kişinin unvan ve telefon numarasını doğrulama; doğrulanmış bilgilerin güncelliğini koruma ve bu bilgileri saklama ve ana konu taşıt ya da taşınmazın ilan veren üyeye veya bu üyenin gerçek kişi olması halinde, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına veya eşine ait olduğunu, ya da ilanı veren üyenin ilana konu taşıt veya taşınmaz sahibi tarafından yetkilendirildiğini doğrulama zorunluluğu olduğu, ve düzenlemelerin 01.11.2023 tarihi itibariyle yürürlüğe gireceği belirtilmektedir. Yukardaki siteden alıntı yaptım ..

yani deniyorki artık nick mahlas kullanmak yok kimliğin belli olucak sattığın mal sana ait olucak yada elinde satışa dair vekaletname olucak başkaları için falan..
Şahsen bunun bir çözüm olucağını düşünmüyorum sorunun özüne tekeline inmedikleri sürece anlık sorunları böyle çözmeye çalışmak benim gördüğüm her zaman başka sorunları çıkartıyor..

Neden hocam, özellikle emlakta alakasız bir sürü ilan var, daha ziyade onun için yaptılar gibi aslında, otomobilde de al-satçıları kontrol altına almak için yapıldı. Çünkü diğer düzenlemelerle zaten bayi-galeri tarzı araçların satışı konusunda tedbir vardı, ancak al-satçılara bir şey yapamıyorlardı.

Bu sayede takip etme şansı doğacak.

Ayrıca nik vs yazmak yerine, dolandırıcılık vesaire gibi işleri engellemek amaçlanıyor daha ziyade.

Zaten duyuru da aslında "internet üzerinden satış yapan platformlara"... Tüketiciye değil. Altyapını değiştir diyor.

ardicli2000
03-11-2023, 17:35
Bir aralar sosyal medyada aracını pahalıya satmak isteyen birinin gerçek dışı sayısız ilan açarak fiyat arttırdığı ve aracını rahatlıkla yüksek fiyata sattığı görülmüştü. Bu tarz düzenbazlıkların da önüne geçilmiş oluyor böylece.

Yarın öbürgün de sistem entegre edilince Noterde, Tapuda satış fiyatı belli olacak ve vergiyi de gerçek fiyattan ödeyeceğiz. Kaçarı olmayacak :D

darkmoon
03-11-2023, 17:43
İnşallah bu tutar bu kaçıncı önlem ben unuttum sayısını 5 araba satış yasağı geldi arada bir şeyler daha geldi 6 ay 6 bin km kuralı kondu en son sıfırdan yüksek satamazsın kuralı getirildi hepimiz iyi biliyoruz görüyoruz ki çoğu ayan beyan göz önünde yapılıyor zaten bu koyulan kural yada yasaları bir şekilde bir kesim arka kapısını buldu ..
Esas sorun bence şahsi fikrim hayat pahalılı… hayat pahalılığı olduğu sürece şahsi fikrim siz yeni kurallar koysanızda bazıları arka kapılar bulucaktır bana göre..

sword
03-11-2023, 18:18
Devlet kendini denetlese bütün sorunlar çözülür :)

bedirnismo
03-11-2023, 18:50
hayatımız çalındı gençligimiz çalındi gelecegimiz çalındı hayallerimiz çalındı bilgileri çalmışlar çokmu kemancıı :D

İmzam yaptım gürsel amca helal et :D

hddsheriff
03-11-2023, 22:41
dün arabamın ilanını güncellemek istedim , sarı site beni e devlete yönlendirdi , giriş yaptım kkvk onayı istedi verdim ondan sonra ilanı yayına aldı.

huseyinturk
04-11-2023, 09:20
Tamamen gerçekte satılan değer ile satışta gösterilen değeri kontrol etmek için yapılmış bir uygulama. Piyasayı arttıran düşürene müdahale edemezler, adam yalandan yüksek ya da ucuz ilana koyar malını satmaz kimse karışamaz buna. Ama 10 milyona ilana daire koydun, e devlettende hesabı onayladın sonra tapuda 3-5 gösterdin devlet bunun takibini yapacak. Öbür taraftan da maliyet kısmıyla ilgili düzenleme geldi. 2022 yılında mal ettiğin yada aldığın ürünü 2023te satarken ederi artıyordu ama maliyetin yada alışın çok düşük kalıyordu. Haliyle insanlar havaya vergi ödememek için düşük gösteriyordu satarken. Şimdi 2022 yılında ki maliyetini enflasyona göre güncelleyip arttıracaklar sanırım.