PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mazda Türkiye Satışlarını Durdurdu..

.::EmrE::.
09-11-2023, 00:03
Mazda'nın resmi sitesindeki son durum...

https://www.mazda.com.tr/sss/faq-page-2/#T%C3%BCrkiye'de%20Mazda

Bir marka daha gitmiş oldu ülkeden.. Ne düşünüyorsunuz? MX-5 ler bir S2000 kıvamına gelir mi bir kaç seneye :D

d3n1s
09-11-2023, 07:55
MX-5 bir S2000 kivamina, bence, gelmez. Ulkede olmayan bir aracin, bence, fiyati olumsuz yonde etkilenir, ornek olarak da Chevrolet gosterilebilir. Yasayip gorecegiz gibi.

mirafiori
09-11-2023, 07:55
90'lar Türkiye'de zirveyi gördüğü yıllardır sanırım 323ler, 323f ler, 626'lar, Lantis'ler... 2000'lerden sonra ciddi bir varlık gösterememişti piyasada, sonuca çok şaşırmadım nasıl dönüyorlar bu adetlerle derdim kendi kendime.:) Sevdiğim bir markaydı...

Mert-
09-11-2023, 08:04
Tasarımını çok beğeniyordum. özellikle yeni 3' e sahip olmak isterdim. çekildiklerine üzüldüm

zeuss
09-11-2023, 08:45
Diret japonya'dan ithal oldukları için vergilendirmeleri daha yüksek ve piyasaya göre emsalleri kadar kabul görmüyorlar. Bu yüzden satış adetleri de düşüktür. Büyük ihtimalle yeni 6'da gelmeyecek. Güzel arabalardı. 90'larda Tofaş'ta sıra varken Mazda aynı gün araç teslim ediyordu.

ahmettatar
09-11-2023, 08:57
Üzüldüm vallahi. Gitmesekte görmesekte var olması iyiydi.

Mivec_4G63
09-11-2023, 09:22
Motor bakımından çağın çok gerisinde kaldılar. Mazda 3 modelinde piyasadaki 1.2 ya da 1.3 turbo motorlardan alıp kullansaydı satış rekoru kırabilirdi.

kelalper
09-11-2023, 10:51
Baktığın zaman teorik olarak skyactiv güzel bir sistem olabilir ama ancak herşey kağıt üzerinde öyle kaldı. Yakıt tüketimi rakiplerinden üstün değil hemen hemen aynı, performans olarak da çok birşey vaat etmeyen motorlar. Adamlar sürekli bir değişiklik peşinde ama tuturamıyor. RX7 ve Rx8 de rotary kullandı kötü mü hayır değil ama çığır da açamadı. Yakıt tüketimleri inanılmaz yüksekti. Skyactiv de de tam tersi ekonomik dediler ama gerçekte öyle olamadı.

8.000rpm
09-11-2023, 10:54
bildiğim kadarıyla dünyada en az sorun çıkaran markalar sıralamasında bir ara 6 serisi birinciydi

Mutu
09-11-2023, 11:30
Zaten halihazırda sorunlu araçlar olmadıkları için parça tedariği sorun olmaz da, devamının ülkeye gelmemesi kişisel olarak beni üzer.

Birkan61
09-11-2023, 12:23
Anaokuluna gittiğim dönemde babamın kırmızı bir 323 arabası vardı, hatta şöyle söyliyim günümüz dahil babamın sahip olduğu, en çok sevdiği arabanın halen mazda olduğunu söyler :)

Hatta birgün unutmam mahallemize Mazda 929 gelmişti, o dönemler baba arabası olduğundan mazda aşığı bir çocuktum. Mazda 929 görünce maybach görmüşüm gibi sevinmiş herkese anlatırdım. 24 film'li eski fotoğraf makinesiyle bir kaç pozunuda çekmiştim. Filmleri onun için harcadığımdan yediğim fırçayıda çok iyi hatırlarım :D

Hayırlısı olsun.

jimikeys
09-11-2023, 13:19
Mazda 90 lardaki stratejisini günümüzde ne yazık ki uygulayamadı.
C sınıfı d sınıfı araçlarının fiyatları piyasa araçları fiyatları ile yarışamadı baş edemedi.
Üstüne üstlük 3 ve 6 serileri o kadar az satın alınıp tutulmamasına rağmen fiyat politikaları yüksekte kaldı.
Ben yeni furyanın chery üzerinden döneceğine inanıyorum.
2024 onların yılı olacak. Piyasaya yüksek donanımlı c sınıfı hb ve d sınıfı sedan araç soktuklarında adamlar filoyu tamamlamış oluyorlar.
Bir de Türkiye de fabrika açma durumları varmış. Olur mu, olmaz mı yaşayıp göreceğiz.

valkea
09-11-2023, 13:36
Butik bir marka olarak kalmışlardı ve son dönemdeki rekorlar kıran otomotiv piyasasında da pek bi varlık gösterememişlerdi.
Nitekim bu kadar büyük bir pazarda bu kadar az araba satan bir marka ne yazık ki kaybolup gitti.
Türkiye ayağını iyi yönetselerdi şu an Chery, mg vb araba yokluğunda çok fazla satış yapan markalar gibi satış adetlerine ulaşıp ülkemizde devam edebilirdi ama olmadı.

Senelerin Mazdası artık Türkiye de yok maalesef..

arda35
09-11-2023, 15:22
İsabetli bir karar olmuş. Mazda ülkemize değer vermeyen, tüketiciye saygısı olmayan bir firmaydı. Kendilerini premium zannediyorlar, ama asla öyle değiller. İzmir'de mazda 3'leri sattılar. Sonra bayi kapandı. Millet rutin bakım için Muğla'ya gitmek durumunda kaldı. Halen İzmir'de yetkili servisleri yok. ''Yetkilendirilmiş'' bir bosch servisi var.

semavi
09-11-2023, 18:33
Yakinda Toyota'ya satilir muhtemelen...

Turkiye'de beceremeyecekleri yillar oncesinden belliydi.

Sky motorlar bir devrim vaadedemedi ve aksine zaman kaybettirdi. Simdi inline 6 silindir turboya gectiler. Urun gamini tamamlamalari zaman alir....

Kalite konusunda ciddi dususler yasatti mazda. Yillardir Mazda kullanirim. 90-2010 arasi modelleri genellikle malzeme kalitesi olarak bile diger rakiplerinden asagi degildi. Fazlasi vardi cogu zaman. Ama son cikarilan iki tane 3 kasayi bilmeyene gostersek hangisinin yeni hangisinin eski kasa oldugunu anlayamaz...

Simdi skyturbolara gectiler , biraz daha elleri guclendi motor gami olarak. Lakin operasyonel olarak kucuk pazarlarda ayakta kalamazlar. Zaten Toyota fasoncusu artik kucuk modellerde (yaris vs)

Mazda baskaninin aciklamalarida Aziz Yildirim gibiydi. Degerini verene satariz diyordu...

cocukluk askim... Neyse ki, operasyonlari devam eden bir ulkeeyim ve bu hazin kapanisi gormedim ashahagshaah :)

Schumi
09-11-2023, 19:57
MX5 ler ucuzlar inşallah. Emisyon çağının getirisi turbo motorlara hakim olamadılar. En azından 2.0 turbo araçları olsaydı gene biraz daha satarlardı buralarda.

DKB34
09-11-2023, 20:19
Eylül ayında mx5 satın almak istiyordum, bayiler kafasına göre fiyat veriyordu. Distribütör tarafından sunulan herhangi bir fiyat listesi de yoktu internette. Artık MX5'i grey marketten çözeceğiz...

semavi
10-11-2023, 00:38
MX5 ler ucuzlar inşallah. Emisyon çağının getirisi turbo motorlara hakim olamadılar. En azından 2.0 turbo araçları olsaydı gene biraz daha satarlardı buralarda.

2.5 turbolari var ama bir cok pazarda kabul gormuyor bu hacim. Muhtemelen ozellikle kuzey amerikayi lokomotif secerek, Toyotaya fason araba yaparak yada birleserek devam eder yoluna mazda...

Yeni serilerinde SUVlara kaydi, guzel arabalari var sinifinda aslinda ama her pazarda satamaz onlari

darkmoon
11-11-2023, 11:25
Mazda hep derim Japonların mercedesidir .. gerek malzeme kalitesi gerek tok kemikli araçları sorunsuz uzun yıllar binilebilen .. Mazda o yüzden çok sevdiğim bir markadır ..

Türkiye ye 90 lılarda çok sağlam giriş yapmıştı o zamanın 3.23 ,6,26 serileri peynir ekmek gibi satmıştı ve hala pek çoğu yollarda şu anda.. bir tanıdığımız sedan 3.23 almıştı 91 yada 92 yılında otelleri vardı bodrumda 12 sene adam o araçla git gel yaptı istanbul Bodrum tabii normal vakitte kullanıyordu araç ne arıza verdi ne yolda bıraktı araç artık kırmızıdan pembeye döndü güneş yanığından boyattı sattı bodrumdan birine dediğine göre sattığı adamda 4 sene kullanmış satmış ..

Yani araçları Kaya gibi sağlamdır kemiklidir sorunsuzdur güzeldir .. Mazda ne çektiyse doğru düzgün satış ağı servis ağı yeni modellerin tanıtımlarının zayıf kalması bundan çekti.. ondan sonra Türkiye ye giren Japonlar bile aldı yürüdü ama Mazda da ne ciddi bir reklam piar çalışmaları bir yerlere sponsor olalım marka ismi yayılsın falan benim bildiğim olmadı olduysada kuvvetli olmamış ki aklımızda yer etmemiş .. şu anda bu kararlarına da çok şaşırmadım açıkçası kim yeni model mazdaları gördü cx30 cx60 Mazda2 hybrid , yeni kasa Mazda 3 ,mx30 rev falan filan ben hiç görmedim şahsen ondan soruyorum…

Bilmiyorum şu anda distiribütörlük kimde eğer kendilerindeyse ve götüremiyorlarsa görüşsünler bu işi iyi yapan distiribütörler var doğuşu var Borusan’ı var bence kolay kolay Mazda gibi kaliteli bir markaya hiç kimse yok demez ..

darkmoon
11-11-2023, 11:50

Miataların özellikle son kasaları Avrupa’da çok iyi sattı ama bence genede mazda miataları Amerika merkezli üretiyor çünkü o pazarda araç kült bir Amerika ekolü oldu .. Amerikan halkı aracı çok özümsedi nasıl ki Avrupa nın tosbağası Fransız’ın cv2 si ingilizin minisi var Buda Amerikalıların miatası oldu bence .. o yüzden ben Mazda’nın çok Avrupa’nın emisyon standartlarını umursadıklarını düşünmüyorum ..

Şahsi fikrim Avrupalı markalar bile artık bir noktadan sonra bu emisyon standartları yüzünden takışıcak bazı kurumlarla ..

Mutu
11-11-2023, 11:51
Eylül ayında mx5 satın almak istiyordum, bayiler kafasına göre fiyat veriyordu. Distribütör tarafından sunulan herhangi bir fiyat listesi de yoktu internette. Artık MX5'i grey marketten çözeceğiz...

Liste var da bayilerde var. Sitesinden yayınlamıyor.

ST power sense i actvie li 2299

RF olanı 2450

i active olamayanları da yaklaşık olarak 80bin tl daha ucuz. O yüzden piyasadaki 2022lerden almak daha mantıklı duruyor, sevdanın son vuruşunu yaptı mazda 2023 lere uyguladığı zamla. :)

DKB34
11-11-2023, 12:36
Liste var da bayilerde var. Sitesinden yayınlamıyor.

ST power sense i actvie li 2299

RF olanı 2450

i active olamayanları da yaklaşık olarak 80bin tl daha ucuz. O yüzden piyasadaki 2022lerden almak daha mantıklı duruyor, sevdanın son vuruşunu yaptı mazda 2023 lere uyguladığı zamla. :)

bu piyasada o fiyattan da bekler uzun süre ellerinde. Temiz bir SLK,SLC yada Z4 alınır ikinci el biraz yaşlı

Mutu
11-11-2023, 13:04
bu piyasada o fiyattan da bekler uzun süre ellerinde. Temiz bir SLK,SLC yada Z4 alınır ikinci el biraz yaşlı

Pek umurlarında gibi durmuyor. Merserde son 3 senedir satış temsilcisi yok misal. Bayi müdürü ilgileniyordu gelenle. :) Showroom içinde başka markayla anlaşırlar bir de devam. :)

Kahn23
11-11-2023, 14:57
Mermerler TR'de Mazda'yı batırdığı gibi Chery'i ilk getirdiklerinde batırdılar.

2 markanın da işi geçmişten alınan derslerden dolayı biraz zor gibi

nineleven
11-11-2023, 21:07
Mazda'nın TR'den çekilmesiyle..
MX-5 mi değerlenir , RX-8 mi ?

İlla değerlenecek ya çünkü.. Arabacıyız ya.. Tofaş parasına Mazda verirler mi hiç..
Marka Türkiye'den çekillir değerlenir , savaş olur değerlenir , Alman öksürür değerlenir , Çinli hapşurur değerlenir..

Hiç değer kaybeden , arabasını kümes yapan , evladiyelik olan yok zaten :bravo:
Herşeyimiz tamdı bi MX-5'imiz kusur kaldı.. O da değerlenir a*...

Yiğit G.
11-11-2023, 21:31
bence adamlar o yollarda patır patır dökülen 1.3 1.4 turbo motorların yanında yer almak istemediler. Mazda hep butik araç üretti, aman göz boyayayım, cep doyurayım modunda olmadı. Hiç satmasa kendi ülkesinde satar mitsubushi, subarudan falan daha fazla satıyor kendi ülkesinde. Evet bu mantık belki sonlarını getirecek ama hiç değilse yetkili satıcını önünde aracına benzin döküp yakan bir müşterisi olmayacak.

blueflycat
03-12-2023, 12:56
mazda sadece satıştan çekildi,parça ve servis desteği devam edecek,sanırım çekildiği showroomları hızla Çinli markalar doldurur..sahibi olduğum 2011 mazda6 ya gözüm gibi bakıyorum :)

_opeth
04-12-2023, 16:26
https://youtu.be/q8c3Zt2A5Dw

şöyle bir video çekmiştim. konuyu özetler nitelikte