PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Megane F7R Standalone Beyin...

xxozanxx
24-01-2009, 20:31
Slm arkadaşlar...Megane Coupe 2.000cc 150bhp F7R motorlu aracımı atmosferik olarak yüklemeye karar vermiş bulunmaktayım...Çok detaylı yazacağım,zamanınızı ayırıp,okuyup yardımcı olursanız sevinirim.Çünkü gerçekten Türkiye'de üzerindede ciddi olarak çalışılmamış bir araç.Ciddi fikirlerinize ihtiyacım var...(Lütfen hiç boşuna uğraşma git Honda,106 yükle demeyin rica ediyorum...)

Şu an motor ve yürüyendeki modifikasyonlar;

Çok verimli çalışan K&N filtre (tamponun alt tarafı ızgara arkasında,soğuk hava odası yapılmış,HKS elyaf sargılı borusu ile)
Supersprint son susturucu(Universal.Birkaç aya maddi olarak ayarlarsam komple birebir SS almak istiyorum)
Valeo 3 paletli yarış debriyajı.Baskı,Balata
Kısa şanzıman

Yapacaklarım:

11,5 sıkıştırma Wiseco Forged Piston (orjinal 10.0)
286-278 derece Full Lift:105/105 Kentcams egzantrik (catcams,pipercams yada colombo olarakta seçebiliriz.tam olarak karar veremedim)
Standalone Beyin(remap yetmeyeceği için)

Throttle Body(Remap yaptırmak yerine Standalone alma amacım bu parçadan dolayı zaten.fakat throttle birkaç ay sonra takılacak.şu an maddi durum müsait değil.zaten takılması içinde motor açılmaya gerek olmadığından sorun olmayacak.ekstra bir map ayar ücreti tabiki olacak.ama yapacak birşey yok maddi durum müsait olmayınca:))
Esasında piston,egzantrik ve beyin'den sonra Zex Direct Port 50 hp civarı nos gibi bir düşüncemde vardı ama.sıkıştırmayı arttıracağımız için.Baya sorun çıkaracağından vazgeçmiş gibiyim.Eğer throttle yerine NOS karar verirsem pistonların tepelerini ve yanlarını Custom olarak Teflon kaplatılıp gönderilmesini isteyeceğim...

özgün ile konuşmuştum.Atmosferik değilde sadece NOS olursa anlık avans çekimine uygun hangi beyini önerirsin diye.Birkaç güne haberleşicektik.Fakat planlarım değişti ve böyle oldu.... Ayrıca atmosferik yüklerken motor açılacak ve sıfırlanacak.Metal yorgunluğundan dolayı olan beygir kayıplarının önlenmesinden ötürü daha sağlıklı olacağına kanaat getirdim.

Sormak istediğim ise,bu plan için STANDALONE beyin olarak ne önerirsiniz;

izmir'de Emerald önerdiler..Aem'e vs,vs göre kat kat daha iyiymiş.Fakat sitesine baktım bana detaylı piggyback gibi geldi...

http://www.emeraldm3d.com/em_k3.html

2.el olarak AEM FIC çok bulunuyor piyasada.Hatta başka biryerde birisi satıyor 550 ytl gibi güzel bir fiyata... Bunu söyledim ama AEM yetmez dediler.Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmadığım içinde yorum yapamadım.Siz ne dersiniz? önerilirenizi bekliyorum:)

Şimdiden teşekkürler...;)

boosted_pug
24-01-2009, 21:24
aem zaten piggy back bi uygulama ve fransızlarda avans ayarı yapılamıyo die biliyorum brn megasquirt aldım ama daha kontağa basamadığımız için sana nasıl olduğu konusunda bişi diemem ama fiyat - performans olarak en uygun standalone diebilirim

clioGT
25-01-2009, 00:02
omex nasıl acaba
inceledın mı ozan?
yarar mı işine?

http://www.omextechnology.co.uk/

SifirinciMurat
25-01-2009, 00:08
brn megasquirt aldım

nereden aldın? kaça geldi?

Vts_Power
25-01-2009, 00:30
aem zaten piggy back bi uygulama ve fransızlarda avans ayarı yapılamıyo die biliyorum brn megasquirt aldım ama daha kontağa basamadığımız için sana nasıl olduğu konusunda bişi diemem ama fiyat - performans olarak en uygun standalone diebilirim

yanlış biliyosun aem fic çalışabilir sadece avans retard edilebiliyor avans verilemiyor.
ozan:
renoyla işin zor, tavsiyem biraz avanslı bir remap ve aem fic ile ufak düzenlemeler ve sonuç alabilirsin

mancolog
25-01-2009, 01:03
bu isin en aci sekeni benim f3p yi yapmaya calistim cok arastirdim en son standalone aldim Renonun o yillardaki beyinlerin distan mudehale yapamiyorsun yani piggyback istedigin neticeyi veremiyor sebebi ise su;

Beyin akilli beyin oldugundan sistemdeki en ufak voltaj farkini algilayip safe mod a cekiyor dolayisiyla enjektor ve ateslemeye mudehale ettigin an hata kodu veriyor. Verimli yapabilecegin en mantikli karar sadece maf i baglayarak onu yaniltip bir piggy kullanmak orn: ben greddy e-manage kullandim stand alone almadan once. F7R lar da nasil bilmiyorum ama f3p lerde krank sensorunu kendi bagli oldugu rayinin uzerinde biraz kaydirip avans retar yapabiliyorsun(1-2) derece kadar. O da senin kismenzamanlamayi degistirmeni saglayabilir..

Sanirim en iyisi chip tuning!!

Ryhn
25-01-2009, 04:00
valla megasquirt kullandim ve bence bu fiyata olan ustu iyi. Bircok sey yapabilirsin sonradan ekstra ozellik ekleyebilirsin fiyatlari ciddi manada cok uygun. Ama ayarlari sensor calibrasyonlari birazcim ugrastiriyo.

CLIORS
25-01-2009, 09:11
omex nasıl acaba
inceledın mı ozan?
yarar mı işine?

yarar da bir megane parasi gider omex'e cok cok pahali

Oz`
25-01-2009, 11:48
omex olur
Megaaquirt olur
Dta fast olur
Fcon vpro olur
aem ems olur
motec olur
emerald olur

seçim senin yanlız motec ve aemde de komple tesisat uyapmak lazım

Omex, megasquirt, dta fastta istediğinde hazırlıyorlar tesisatları Omex bazen pluh and play soket sistemibile verebiliyor

Fcon vproda ise standalonepiggy back olarak bağlayabilrsin

xxozanxx
25-01-2009, 12:12
ahmet abi,fic+remap ile throttle dan güç alamayız doğru düzgün diye biliyorum.yanlışımmı var?

yanlış biliyosun aem fic çalışabilir sadece avans retard edilebiliyor avans verilemiyor.
ozan:
renoyla işin zor, tavsiyem biraz avanslı bir remap ve aem fic ile ufak düzenlemeler ve sonuç alabilirsin

omex'i inceledim göktuğ ama feci pahalı...

omex nasıl acaba
inceledın mı ozan?
yarar mı işine?

fiyat olarak kaça aldın arkadaşım?

Anladım fakat Standalone beyin aldığınızda anlattığınız hata kodu durumu oluşmadı değilmi orj beyini kullanmadığınız için?
Chip tuning ile throttle nereye kadar.sıfır:D

bu isin en aci sekeni benim f3p yi yapmaya calistim cok arastirdim en son standalone aldim Renonun o yillardaki beyinlerin distan mudehale yapamiyorsun yani piggyback istedigin neticeyi veremiyor sebebi ise su;

Beyin akilli beyin oldugundan sistemdeki en ufak voltaj farkini algilayip safe mod a cekiyor dolayisiyla enjektor ve ateslemeye mudehale ettigin an hata kodu veriyor. Verimli yapabilecegin en mantikli karar sadece maf i baglayarak onu yaniltip bir piggy kullanmak orn: ben greddy e-manage kullandim stand alone almadan once. F7R lar da nasil bilmiyorum ama f3p lerde krank sensorunu kendi bagli oldugu rayinin uzerinde biraz kaydirip avans retar yapabiliyorsun(1-2) derece kadar. O da senin kismenzamanlamayi degistirmeni saglayabilir..

Sanirim en iyisi chip tuning!!

xxozanxx
25-01-2009, 12:14
özgün map için hangisi ne uygunlukta senin gözünden bakamadığım için bilemiyorum fakat ..Vems(yazmamışın ama) ve özellikle emerald oldukça uygun fiyatlarda...
önerirmisin?
EMERALD: http://www.emeraldm3d.com/em_k3.html
VEMS: http://shop.vems.hu/catalog/product_info.php?cPath=1&products_id=48&osCsid=f941ca3f311103635bcf6d7a7aa33f46

omex olur
Megaaquirt olur
Dta fast olur
Fcon vpro olur
aem ems olur
motec olur
emerald olur

seçim senin yanlız motec ve aemde de komple tesisat uyapmak lazım

Omex, megasquirt, dta fastta istediğinde hazırlıyorlar tesisatları Omex bazen pluh and play soket sistemibile verebiliyor

Fcon vproda ise standalonepiggy back olarak bağlayabilrsin

xxozanxx
25-01-2009, 19:21
evet beyler seçim %90 Vems olacak ;)
fiyatıda oldukça ama oldukça iyi 448 euro...
http://shop.vems.hu/catalog/product_info.php?cPath=1&products_id=48&osCsid=f941ca3f311103635bcf6d7a7aa33f46

firmaya mail attım ama sanırım ekstra wiring harness masrafı falanda çıkabilir yada direk plug&play olabilir...

Rstmania
25-01-2009, 22:16
Ben de megasquirti tavsiye edebilirim. Fiyat uygunluğundan dolayı. Şu anda kendi aracıma takılı vaziyette ama rölanti durumundan daha ileri gitmedim. İleride sorun çıkarır mı bilmiyorum ama çok uzun süreden beri kullananlar var amerikada ve diğer ülkelerde..

xxozanxx
25-01-2009, 23:06
o markayada baktım arkadaşım fakat fiyat bilgilendirmesi bulamadım hiç.biraz detay verebilirmisin? :)

Ben de megasquirti tavsiye edebilirim. Fiyat uygunluğundan dolayı. Şu anda kendi aracıma takılı vaziyette ama rölanti durumundan daha ileri gitmedim. İleride sorun çıkarır mı bilmiyorum ama çok uzun süreden beri kullananlar var amerikada ve diğer ülkelerde..

tool
25-01-2009, 23:11
http://www.diyautotune.com/catalog/megasquirtii-ems-system-smd-pcb357-black-case-p-171.html

xxozanxx
25-01-2009, 23:17
çok teşekkür ederim:)
fiyatıda harikaymış!

boosted_pug
26-01-2009, 02:06
http://www.diyautotune.com/catalog/megasquirtii-ems-system-smd-pcb357-black-case-p-171.html

ben ekliyordum tool arkadaşım eklemiş bende bu siteden aldım totalde 600 lira gibi bişi tuttu şuan arabama harnesini felan uydurdum orj beyin soketini kesmeden kablolardan paralel aldım orj sokette durmakta........ rölanti konusu biraz sorunlu iacv valf tam stabil durmuyomuş ama bosch un rölanti valfleriyle uygun çalışıyo die biliyorum............ bütün ayarlara müdahale şansın ve modifiye imkanın var sonradan ekstra özellikleri ekleyebiliyosun............ cop wasted spart direc coil dei hei gibi ateşleme sistemleriyle beraber kullanılabiliyo............. enjektör olarak saturated direk sürerken peek and hold için ekstra kart alman gerekmekte enjektörleri malesef batch olarak sürüyo squential şuan için yapmıyo.............lunch control boost control switch map nitro yada fan control rpm çıkışı vs vs ekstra özellikleri

xxozanxx
26-01-2009, 09:57
bazı markalar.harness tarafını aracınıza göre halledip gönderiyolar öğrendiğim kadarıyla,megasquirt 'ede mail attım belkide yaparlar olmazsa dediğin gibi yapabiliriz arkadaşım.Çok fazla sorun çıktımı uydurmaya çalışırken harness'ı?
şu an rölanti problemini çözebildinmi yoksa hala sorunlumu?
enjektörleri peek&hold sürememenin+sıralı yapamamasının ne gibi dezavantajları vardır,çokmu fazla eksikliğini hissederim?
teşekkürler:)

ben ekliyordum tool arkadaşım eklemiş bende bu siteden aldım totalde 600 lira gibi bişi tuttu şuan arabama harnesini felan uydurdum orj beyin soketini kesmeden kablolardan paralel aldım orj sokette durmakta........ rölanti konusu biraz sorunlu iacv valf tam stabil durmuyomuş ama bosch un rölanti valfleriyle uygun çalışıyo die biliyorum............ bütün ayarlara müdahale şansın ve modifiye imkanın var sonradan ekstra özellikleri ekleyebiliyosun............ cop wasted spart direc coil dei hei gibi ateşleme sistemleriyle beraber kullanılabiliyo............. enjektör olarak saturated direk sürerken peek and hold için ekstra kart alman gerekmekte enjektörleri malesef batch olarak sürüyo squential şuan için yapmıyo.............lunch control boost control switch map nitro yada fan control rpm çıkışı vs vs ekstra özellikleri

boosted_pug
26-01-2009, 21:19
bazı markalar.harness tarafını aracınıza göre halledip gönderiyolar öğrendiğim kadarıyla,megasquirt 'ede mail attım belkide yaparlar olmazsa dediğin gibi yapabiliriz arkadaşım.Çok fazla sorun çıktımı uydurmaya çalışırken harness'ı?
şu an rölanti problemini çözebildinmi yoksa hala sorunlumu?
enjektörleri peek&hold sürememenin+sıralı yapamamasının ne gibi dezavantajları vardır,çokmu fazla eksikliğini hissederim?
teşekkürler:)

msn ekledim konuşuruz detaylı

xxozanxx
27-01-2009, 22:17
mehmet kardşm sağolsun bugün çok yardımcı oldu bana özellikle megasquirt hakkında...
F7R'ın bütün motor bilgilerine,sensörlerine ve ecu pinout'larına baktı.oldukça uygunmuş. izmirden de gürkan arkadaşım önerdi oldukça...youtube'tada bu videoları gördükten ,özgün'ün onayından ve megasquirt'in fiyatından sonra yüzde yüz ms alıcam:)

http://www.youtube.com/watch?v=UtgnYdzxmUw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=k2bDll4hvC8&feature=related

Oz`
28-01-2009, 01:32
vems iidir mega

nightkids_han
28-01-2009, 10:10
hadi bakalım hayırlısı ,
TR'de atmosferik bir f7r roll'lerde neler yapabilecek bakalım ....