PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 multijet buyuk turbo ile kesme sorunu

gfb01
25-01-2009, 01:51
1.3 multıjet palıo aracımızda chip + katalitik ıptalı ve orjınalınden buyuk turbo takılı ancak gaza bırden yuklendıgınde araba kesıyor arıza işiği yakıyor ve 3500 deviri geçmiyor kontagı kapatıp tekrar açtıgımızda sorun duzelıyor ama bastıgımızda kesıyor gun içindekı denemelerımızde 4 te 4000 devırde korumaya aldı hızımız 160 tı yuksek devirde vites attıgımızda sorun olmuyor ancak 4 te kesyor yada anı yuklendıgımızde gaza tekrardan korumaya alıyor bunu ne ile çözeriz üzerindekı map 1.5 bara kadar dayandıgını soyleyenler var bundan dolayı basınc tan dolayı kesıyor denılıyor eger bundan dolayı ise sensörü daha yuksek basincli olan ile değiştirebilirmyiz yada neyapmalıyız

Mehmet Gazihan
25-01-2009, 02:58
ince bi ayar lazım ona..

1.5 den fazla basılacaksa MAP emulator kullanılacak..

gfb01
25-01-2009, 14:47
bu map emulator nerden temın edilr yardımcı olabilirmisiniz

Oz`
25-01-2009, 14:51
ebay den bulabilirsin check valve diede geçer

bleeder desek daha mantıklı olur

stlegal
25-01-2009, 14:54
araba devamlı sıfır vakum okuycak yani sağlıklı olurmu özgün sence

gfb01
25-01-2009, 20:30
şimdi hangi parçadan takılacak acaba nedır ne değildir

Oz`
25-01-2009, 20:56
hayır öle değil 1.5 basıyorsa 1.3 de kaçırıcak :)

stlegal
25-01-2009, 20:57

varsa atsana kanka böle basınca göle kaçıran bleed güzel olur :)

yusufcan_1982
25-01-2009, 23:33
saaat takıp deneyelim

Mehmet Gazihan
25-01-2009, 23:46
Elektronik çalışmak daha kolay olur..Üzerindeki pot la pariteyi ayarlıyabilirsin.

Bu iyidir..

http://img516.imageshack.us/img516/9761/mapemulatorfq4.jpg

200 euro kadar dır..

gfb01
26-01-2009, 00:08
bunu nasıl yapacaz alacagımız parçayı nereye takacagız

FaBeRgE
26-01-2009, 01:36
bişi sorucam ama konusu ile alakası yok :)

Bu takılı olan büyük turbo ne kadar büyük? turbo takıldıktan sonra gidişi vs. nasıl değişti gerçi bu sorumun cevabı için yaşadığınız sorunun sonradan çıkması lazım :D turbo takıldığı anda çıktıysa cvp veremezsiniz ama ben şansımı denemek istedim :P

gfb01
26-01-2009, 01:48
buyuk turb kendı turbosuyla aynı buyuklukte sadece içi farklı gidişatı değişti dahada rahatladı ama 100 m sora arıza yaktı we 3500dd de takılı kaldı geçemedık 3500dd den yukarısını sorun çözulsun soylerım farkını

mertcan962
26-01-2009, 09:29
bişi sorucam ama konusu ile alakası yok :)

Bu takılı olan büyük turbo ne kadar büyük? turbo takıldıktan sonra gidişi vs. nasıl değişti gerçi bu sorumun cevabı için yaşadığınız sorunun sonradan çıkması lazım :D turbo takıldığı anda çıktıysa cvp veremezsiniz ama ben şansımı denemek istedim :P

wallaha dostum araç 10 numara oldu kendi sınıfına göre ama zevkini yaşayamadık cunku gaza asıldıgın an kesme yapıyor.takıldıgı an ortaya cıktı bu sorun.cagdas arkadasın dedigi gibi turbonun salyangoz tarafı aynı içindeki pallerde büyüme var.

Mehmet Gazihan
26-01-2009, 11:22
3-4 mm daha büyük kompressor pervanesi..2-3 gr daha ağır pervane demek..buda geç dolması demek..

sevko
27-01-2009, 16:14
turbo basınç sensörü gıcıklık yapıyo olabilir 2.0 turbo astra sensörü işinizi görecektir 150 lira gibi bi fiyatı var

stlegal
27-01-2009, 16:55
turbo basınç sensörü gıcıklık yapıyo olabilir 2.0 turbo astra sensörü işinizi görecektir 150 lira gibi bi fiyatı var

tak çalıştır yani:soru::soru: eminmisin :soru:

Mehmet Gazihan
27-01-2009, 17:05
Ben bişi diyemicem

stlegal
27-01-2009, 17:13
Ben bişi diyemicem

diyemiycenmi demiycenmi mehmet :beuj:

Mehmet Gazihan
27-01-2009, 17:40
Yok olabilir..Bilmiyorum..

Bilmediğim için diyemiyorum..

FaBeRgE
27-01-2009, 20:15
Yok olabilir..Bilmiyorum..

Bilmediğim için diyemiyorum..

Sen bilmiyosan kim bilcek :D

stlegal
27-01-2009, 20:17
Sen bilmiyosan kim bilcek :D

olmuycağını oda bilioda sıkıldı bu 1.3 lerden olmaz dedikçe birileri hep idda etmeye başlıo..yapıldıysada teknik olarak dinlemek isterim..

Dragger
27-01-2009, 21:00
Merak ettigim birsey var.

70hp MJET, chiple filtreyle ıvır zıvırla 100hp oluyor zaten...

Araba zaten hafif, tork da yüksek olunca gayet keyifli hızlı oluyor.

Turbo degisimine neden gerek duyuyorsunuz, basınıza bela arıyorsunuz?

KMR2-GT
27-01-2009, 21:04
onları herkes yapıyor bız farklı bısıler yapmak ıstedık yavuz:)

gfb01
27-01-2009, 22:44
Merak ettigim birsey var.

70hp MJET, chiple filtreyle ıvır zıvırla 100hp oluyor zaten...

Araba zaten hafif, tork da yüksek olunca gayet keyifli hızlı oluyor.

Turbo degisimine neden gerek duyuyorsunuz, basınıza bela arıyorsunuz?

şoyle bişe soleyım abı adamın bırının turbosu arızalıydı multijet yıne aynı turbodan adam turbo alacaktı bızımkı aklımızda değiştirme fıkrı wardı adama sattık yenı turboyu aldık taktık kesmedıgı zaman çok guzel oluyor ama kestımı can sıkıyor yarın ayar yapılacak bakalım dzelcekmı basinç bıraz kısılacak zaten yarın akşama yazarım ne oldugunu

Dragger
27-01-2009, 22:55
Anladım umarım sorun cözülür.

Ama bu meretler fazla zorlanmaya gelmiyor ;)

Mehmet Gazihan
27-01-2009, 23:18
Tabiki yapılacak..ben 70 hp 1.3 de 125 hp leri gördüm..Dizelle uğraşan herkesin sonuna kadar destekçisiyim..

Benim bişey diyemediğim konu aşağıdaki alıntıdır...Vatandaş al tak demiş..Valla ben denemedim..

Oz`
28-01-2009, 01:25
3-4 mm daha büyük kompressor pervanesi..2-3 gr daha ağır pervane demek..buda geç dolması demek..

sadece 4 mm büyük ve agır diemi geç doluyor :)

Mehmet Gazihan
28-01-2009, 10:59
Tahrik türbününün geometrisi aynı iken kompresör türbününü büyütüp ağırlaştırmak tek başına yeterli bir sebep..

gfb01
28-01-2009, 21:52
herkese teşekkurler sorunumuz çözuldu p01 garaj ergun abıye sonsuz teşekkurler eline koluna saglık

mertcan962
28-01-2009, 21:59
emegi gecen herkese teşekkür ederim..p01 garaj ergün abiye ve gfb01 cağdaş kardeşime.ellerinize kollarınıza sağlık

stlegal
28-01-2009, 22:14
herkese teşekkurler sorunumuz çözuldu p01 garaj ergun abıye sonsuz teşekkurler eline koluna saglık

sonuç nedir nasıl çözdünüz...

Mehmet Gazihan
29-01-2009, 00:54
Adınıza sevindim..

Keyifli sürüşler

gfb01
29-01-2009, 01:24
sonuç nedir nasıl çözdünüz...
sonuç olarak arabadakı kesılme sorunu çözuldu ustamız gaza gelınce hallettı saolsun neden oldugunuda solemedı şimdi sorunsuz kesılmeden gidiyor

gfb01
29-01-2009, 01:25
Adınıza sevindim..

Keyifli sürüşler

saolasın teşekkurler

Turbo VTI
06-03-2009, 17:52
Anlaşılan sorunu basıncı kısarak çözmüşsünüz. Benim de etrafımda aynı sorunu yaşayanlar oldu. Onlar da basıncı kısma yoluna gittiler. Eğer multijete 1.5 bardan fazla basabilen birileri olur ise sitede paylaşılırsa biz de dizelci arkadaşlarımızla paylaşırız.

egeturbo
06-03-2009, 18:46

derken neyi kastettin Mehmet abi ?
Geç dolmakmı yapma gözünü seveyim fark ortada araç sahipleri kendi söylüor turbo büyüyünce süper dolduruyor diye bari bunu sen söyleme abi

DoDo_hamann
06-03-2009, 18:55
ne turbosu takıldı araca?

egeturbo
07-03-2009, 08:07
ne turbosu takıldı araca?

Kp serisinin 37 emme kanadı 37 egzoz mili tamir takımı ve gövdesi sıfır olarak takıldı.
Cihan abide CC Chip tuning marka yazılımı yükledi.Ama arabaların baya güzel yürüdüğünü söylüyorlar Adanada .Birde şu 1.5 barın üstüne cıkartabilsek su 1.3leri işte ozman çok eğleneceğiz.

Schumi
07-03-2009, 10:59
Geç dolmakmı yapma gözünü seveyim fark ortada araç sahipleri kendi söylüor turbo büyüyünce süper dolduruyor diye bari bunu sen söyleme abi

Turbo büyüyünce nasıl daha iyi dolduruyor. Chip ile doldurmasını belki öne alırsın. Flow aynı, turbo büyük, erken dolma bir araya gelmeyecek bir 3lü.

Turbo VTI
07-03-2009, 11:56
Turbo büyümüyor aynı hacimde kanat büyüyor anladığım kadarıyla. Arkadaşlarla da görüştüm. Erken dolması kanatların daha rahat dönmesinden olabilir belki. Ama erken dolmuyorsa bile westgate tam sıkılmış ise, eskiye nazaran gecikmede bir değişiklik olmadığını duydum. Yani turbo gecikmesi artmıyor. En kötü ihtimalle aynı oluyormuş... Tabi üst devirlerde esas zevk ortaya çıkıyor.

Konu bu değil konuyu karıştırmaya gerek yok. Multijet motorların doğru yazılımla yüksek basınçlarda nasıl verimli olduklarını ben de Adana'da gördüm.

Konu bu motora daha doğrusu bu beyine 1.5 bardan fazla basıncı bastırabilmekte. Şahsen 1.7 de ne olacağını ben de görmek istiyorum. Sorunu daha önce yaşayan çok ama çözene henüz rastlamadım.

senna
07-03-2009, 15:50

kanat büyürse rahat dönmesi falan olmaz kanatların dönmesi mile bağlıdır mil ve compressor housingi uygun ise toleranslar vs zaten uygun bir turbo olacaktır kanat büyüdüğünde ağırlık artacak ağırlık artması spool upın biraz daha geç olmasına neden olacaktır, ayrıca uygun kombine edilmemiş kompresör turbin kombinasyonları sonucu bir devire kadar verimli çalışan turbo bir süre sonra verimliliğini kaybedip işe yaramayabilir(büyük kompresör küçük turbin spool için eğer böyle bir şey yapılıyorsa) bunun için uygun kombinasyonun yapılması gerekir kompresör modifiye ediliyorsa aynı şekilde turbinin edilmesi uygundur

Mehmet Gazihan çok çok doğru söylemiş, süper ne saçma saçma konuşma Arda süper dolduruyo ne demek su tabancasımı bu?

senin demene göre o zaman gt25 turbini ile gt47 kompresörü hibridleyelim ultra süper sonik hızlı spool olur ???

sahiplerinin fark ettiği şey birim basınç başına elde edilen gücün artması sonucu aynı basınçta daha fazla güç çıkmasından dolayı gelen durumdur buda sadece turboyla değil genel olarak tune ile olur

Turbo VTI
07-03-2009, 17:52
Yorumlar için teşekkürler. Konuya geri dönüp, çözüme ilişkin fikri olan var mı?

senna
07-03-2009, 18:02
her turbonun belirli bir basınç aralığında çalışması gerekir basınç size milin dönüş devrini verir, eğer fazla basınç basmak için uğraşıyorsanız kısaca daha fazla dönmesini istiyorsunuz demektir,fakat bu mile, pallere daha bir çok etkene bağlı olarak değişir bunuda en iyi şekilde compressor, turbin map denen kompresör ve turbinin performans haritalarından okuyarak yapmak en doğru sonucu verecektir, bu şekilde motor için daha uygun bir turbo seçmiş olup hem performanslı hem uzun ömürlü bir kombinasyona sahip olabilirsiniz,eğer lag çok etkilemicekse sizi daha büyük bir turbo takıp buna uygun şekilde mapi yeniden gözden geçirmek daha mantıklı olacaktır,aynı şekilde büyüyen turbo ile intercooler pompa gibi elemanlarıda gerekiyorsa iyileştirmek en mantıklı çözüm olacaktır

Turbo VTI
07-03-2009, 18:08
senna bey teşekkür ediyorum fakat yanlış anladınız sanırım. ben multijetlerin 1,5 bar sorunu ile ilgili çözümden bahsetmiştim.

senna
07-03-2009, 18:15
yok onun için söyleim:) işte fazla basınç sizin turbonuzun hızını yükseltecek bu yüzden fazla basınç turboya zarar vericek ki ayrıca haritasına bakmadım yalnız eğer verimli alandan çıkıyorsa eğer o basınçlarda basmanın bir faydasıda yok turboya basabilirsiniz istediğiniz kadar fakat eğer o basınçlarda kırılma gibi problemler yaşıyorsanız sağlıklı turbo ile(yağlama vs herşey tamam şekilde) bilinki yüksek ihtimalle verimli alandan uzaklaşıyorsunuz

Turbo VTI
07-03-2009, 18:22
Yok biz denemiştik. Yazılımda yakıt miktarı yüksek zaten. Araç duman atıyor. Turbo 1.4 lere geldiğinde duman kesiliyor. Ve 1.4 ile 1.45 arasında bile güç cidden artıyor. Yani 1.6 1.7 görülse çok güzel güç gelecek kesinlikle bunu hissettik.

senna
07-03-2009, 18:27
Yok biz denemiştik. Yazılımda yakıt miktarı yüksek zaten. Araç duman atıyor. Turbo 1.4 lere geldiğinde duman kesiliyor. Ve 1.4 ile 1.45 arasında bile güç cidden artıyor. Yani 1.6 1.7 görülse çok güzel güç gelecek kesinlikle bunu hissettik.

turbo nedir ? model yazarsanız bakabilirim

ama dikkat edin fazla basınç ile turboyu kırmayın eğer motora uygun turbo değilse

Turbo VTI
07-03-2009, 18:48
Turbo orjinal değil orjinalden büyüktü, az önce bahsi geçen kanat büyütme muhabbetleri felan vardı. Ama konumuz bu değil dediğim gibi. Turbodan gayet memnun herkes. 1,5 barın üstüne çıktığımız zaman beyinin işe karışmaması için ne yapılması gerektiği sorusunun cevabını arıyoruz. Neden turboya bu kadar takıldınız? Konu turbo değil safe mod.

senna
07-03-2009, 18:51
turboya takılmamın nedeni yeterki verimli bir motor olsun tek isteğim o:)

bana kalırsa eğer hakikaten uğraşmak istiyorsanız emsye geçin kendi fikrim tabi farklı fikirler olacaktır ama en güzel bu şekilde çözersiniz bence ve değişkenlerle daha güzel oynayablirsiniz bana göre tabi sizin seçiminiz fakat muhtemelen boost cut kaldırılabilr muhtemelen yapılmıştır daha önceden araştırmak lazım sitede yapan arkadaşlar olabilr

Turbo VTI
07-03-2009, 18:55
O tarz ara beyinler benim de aklıma geldi. Fakat bazı problemler var. 1. si beyin araca sorunsuz bağlanabilecek mi. 2. si bağlansa bile ufacık bir problem için böyle bir alet almaya onu bağlatmaya ve en önemlisi de böyle büyük masrafa girmeye gerek olup olmaması. Sonuçta aracın eti belli budu belli. Tamam para harcamak bir kenara da, problemin çok daha basit ve ucuz bir çözümünün olması gerektiğini düşünüyor olmam.

Zira yazılımla araca cut limiti haricinde her şey yapılabiliyor. Sadece cut sorunu için ems almaktansa daha ucuz daha kolay başka bir şeyler yapılabiliyor olmalı diye düşünüyorum.

Konunun başında önerilen 1-2 alet var. Digital bir alet gördüm dikkatimi çekti ama denemesi malesef bedava gibi durmuyor. Hele ki 200 euro luk bir fiyat olunca. Bir de sonuçtan emin olmayınca elden bir şey gelmiyor...

senna
07-03-2009, 19:09
ems evet belki fiyat olarak biraz uçuk kaçık duruyor fakat yaptıklarına göre bana göre mantıklı seçim olabilir otomobil yada alınacak güç farketmeden eğer hakikaten bu işlerle uğraşşılıyorsa uygulanabliecek bir eleman

belki ecuda uğraşılarak yapılabilecek bir şeyler olabilir yapan arkadaşlar vardır belki

Turbo VTI
07-03-2009, 19:52
Biz baya genel araştırma yaptık. Mapping konusunda yaparım diyenler oldu. Sonradan tek amaçlarının dükkana müşteri çekmek olduğu anlaşıldı. Bu sebepten ötürü kendimiz elektrik ve devre konusunda bir şeyler yapmaya karar verdik. Uğraştık yapamadık. Ben şimdi yabancı forumlara vs. de bakıyorum sorunu yaşayan çok fakat çözene henüz rastlamadım. Varsa da belki paylaşılmamıştır...

senna
07-03-2009, 20:05
yani birde şu var eğer orjinal ecu 1.5un üzerinde görevini yapamıyorsa eğer yükseltmenin bu yönden manası yok elektronik devrede yapılsada eğer böyle bir sorun varsa bir işe yaramaz bu yüzden map açısından eğer mümkünse yapılsa daha iyi olur bence

Turbo VTI
07-03-2009, 20:10
map şansı kesinlikle yok kabul ettik. başka ne önerebilirsiniz.

senna
07-03-2009, 20:18
megasquirt yapabilirsiniz uygun şekilde yapılırsa iyi sonuç alınabileceğinizi düşünüyorum hem bu işlerden zevk alıyorsanız hem zevkli hemde maliyet açısından diğer emslere göre daha hesaplı olur

Turbo VTI
07-03-2009, 20:23
ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. açabilir misiniz?

senna
07-03-2009, 20:33
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=24747&highlight=megasquirt

şu şekilde sitedede yapanlar mevcut, eğer uygun ürünler varsa otomobilinize tam araştırmadım çünkü yetenekleri açısından biraz üzerinde oynamak gerekebilir motorunda ve eğer uğraşmak istemezseniz külfet olabilir örneğin dizellerde gaz kelebeği yok, enjektörlerin çalıştırılması map sensoru gibi bir çok proble myaşayabilirsiniz ama sanırım uygulayanlar mevcut galiba dizel motora ms ecuyu fakat biraz tadilat yapmanız gerekebilir

Turbo VTI
07-03-2009, 20:42
Konuyu okudum. Gerçekten özel yetenek, sabır ve uğraş isteyen bir olay olduğu belli. Bir uzmana yaptırmak lazım :) Biz yine çözümsüz kaldık gibi :)

Bizim yapabileceğimiz en basit yol bir şekilde map sensorunun beyne basıncı düşük göstermesini sağlamak gibi duruyor. Bu olaydan sonra fakire düşme problemi olursa da onu da yazılımla bir şekilde halletmek gibi duruyor... Yazılım işi bir şekilde çözülür ama sensorun bilgiyi düşük vermesi problemi nasıl olacak biz beceremedik...

Mehmet Gazihan
07-03-2009, 20:47
Bu motor megasquirt le sürülemez..

Enj ler 80vDC ile sürülüyor ve bir iş zamanında 5 ateşleme yapılıyor..Basınç regülasyonu başlı başına bi iş..

Mehmet Gazihan
07-03-2009, 20:48
http://img516.imageshack.us/img516/9761/mapemulatorfq4.jpg

bunu istermisiniz ?

getirtiyimi ?

Turbo VTI
07-03-2009, 20:50
Mehmet bey yardımınız için teşekkürler yazıya bakılacak olursa evet bizim olayın çözümü gibi duruyor. Sormak istediğim kesin sonuç elde eder miyiz? Ayrıca bağlantısı kolay mı multijetlere de bağlanabilir mi? Bir de elinizde üründen mevcut mu deneme şansımız olabilir mi? Ayrıca biraz da pahalı gibi duruyor.

Mehmet Gazihan
07-03-2009, 20:54
Denemesi bedava cnm ((:

İşiniz görülsün..

Turbo VTI
07-03-2009, 21:00
Anlayamadım sanırım :)

Mehmet Gazihan
07-03-2009, 21:41
Ürün elimde var..Deneyebilirsiniz.. demek istedim..

Olursa ödersiniz..

Turbo VTI
07-03-2009, 21:57
Teşekkür ederim. Arkadaşlara ileteceğim. Olursa konuda gereken paylaşımı yaparız. Teşekkürler. Konu şimdi sonuca ulaştı sanırım.

senna
07-03-2009, 22:42
Bu motor megasquirt le sürülemez..

Enj ler 80vDC ile sürülüyor ve bir iş zamanında 5 ateşleme yapılıyor..Basınç regülasyonu başlı başına bi iş..

bi kaç uraşan gördüm ama dediğin gibi baya uğraşmışlar ve tadilat yapmışlar

egeturbo
09-03-2009, 08:58
Abiler çok basit egzoz milini standart bırakıyoruz. Emme kanadı büyük gelen egzoz gazı aynı fakat daha az turla daha fazla emiş sağlıyoruz.Olay çok basit en büyük örnek konu sahibinin aracı o kendi yazsın buraya ;)

senna
09-03-2009, 15:31
Abiler çok basit egzoz milini standart bırakıyoruz. Emme kanadı büyük gelen egzoz gazı aynı fakat daha az turla daha fazla emiş sağlıyoruz.Olay çok basit en büyük örnek konu sahibinin aracı o kendi yazsın buraya ;)

daha az devir=daha az basınç, eğer daha az basınç basılıyorsa

burda böle bişiden nerde bahsedilmiş spool upla ne alaka?

Turbo VTI
09-03-2009, 15:51
benim denemelerime göre de , wg ne kadar sıkı o kadar erken dolum, ne kadar gevşek o kadar geç dolum.

Dolum miktarındaki fark çok az, o azlığı da boost controller vasıtasıyla giderebiliyorsunuz...

Gevşek wg ekonomik sürüş şansı. Sıkı wg aniden hızlanma şansı...

Fakat kaliteli bir boost controller sahibi iseniz ki ben de henüz manual dışında kaliteli bişe kullanmadım. Böyle bir durumda sanırım wg yi sonuna kadar sıkıp, geri kalan tüm ayarları boost controller üzerinden yapabiliyorsunuz.

Ama wg gevşek bırakılmışsa boost controller dan ne kadar ayar yaparsanız yapın turbonuz geç dolacaktır.

Olayın pervane boyutunu tam olarak bilmiyorum fakat egeturbo arkadaşın turbolarında herhangi bir geç dolum problemi olduğunu duymadım görmedim. Dediğim gibi wg önemli.

Ayrıca yaptığı modifikasyondan sonra turbo yüksek basınç basabilir hale geliyor. Ben 1.3 motorların standart turbolarının 2.0 barlara çıkabileceğine inanmıyorum. Ama arkadaşın bahsettiği modifikasyondan sonra oralara yaklaşabiliyor diye düşünüyorum.

mertcan962
10-03-2009, 22:15
arkadaslar merhaba.ben yazıları takip etmedim bir süre ancak benım size söyleyecegim birsey olacak,arac sahibi benım aracım orginal turbo ilede suan büyük turbo ile de aynı doluyor dolmada hiçbir fark olmadı.ancak hızlanmasında cok büyük bir fark oldu.

Mehmet Gazihan
14-03-2009, 11:11
http://img23.imageshack.us/img23/120/photo0156z.jpg

Emülatör Geldi Arkadaşlar..

Turbo VTI
14-03-2009, 13:48
Elinde şimdi var sanırım :)

Mehmet Gazihan
14-03-2009, 14:09
kendi imalatımı tamamladım..italyanı vardı zaten..

Mehmet Gazihan
14-03-2009, 16:58
http://videos.streetfire.net/video/13-ctdi-Boost-Pressure_641017.htm

malzemeyi denerken bi çekelim dedik..

wastagte in çektim hortumunu 1.7 kadar bastı std bir chiple stoc turbo..

herhangi bir kesilme yok..

Turbo VTI
14-03-2009, 22:34
izledim de westgate in hortumunu çektim derken ne demek istediniz?

bir de video daki araç nedir?

ayrıca çok kısa süre çekmişsiniz, şöyle 5. viteste felan bir süre sabit 1.7 ile giderken bir görüntü verseydiniz daha güzel olurdu. kesilme süresi kadar kısa olmuş.

yine de elinize sağlık. olursa video bekliyoruz.

ayrıca kendi imalatım demişsiniz, onun fiyatı nedir?

Mehmet Gazihan
15-03-2009, 01:47
Araç chipli bir 1.3 opel corsa C

wastgatin hortumunu çekerek basınç görelim dedik..Amaç emülatörü denemekti..Evet video biraz kısa oldu ama 1.5 i görür görmez kafasını indiriyor biliyorsunuz araçlar..

hortumu çekince wastgate tam kapalı hale geliyor ve turbo kontrolsüz bir şekilde ne basabiliyorsa basıyor..

daha uzun bir video çekelim o zaman..

henüz bir fiyat belirlemedim..yakında açıklarım..

Turbo VTI
15-03-2009, 09:57
Westgate ile turbo arasındaki hortumdan bahsediyorsunuz sanırım, bizim turbo hortumu diye tabir ettiğimiz. Hiç denemedik öyle bir şeyi. Motoru kırmaktan korkmadığımız bir an deneriz artık :) Ben o hortum olmaz ise turbo hiç çalışmaz gibi düşünmüşüm hep.

Yeni video yu ve fiyatınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Bir de ayrıca ürünün kullanım ve bağlantı şeklini anlatırsanız, bizi de aydınlatmış olursunuz...

Mehmet Gazihan
15-03-2009, 12:31
Ürünle beraber kullanım kalvuzu geliyor çok kolay ((:

Wastgate düz çalıştığından hortum çıkınca kapalı kalıyor..Bazı araçlarda açık kalır turbo hiç basmaz..

Bu yöntem çok sağlıksızdır..ben basınç görebilmek için deneme amaçlı yaptım..siz denemeyin..üst devirleri ölür aracın..

Turbo VTI
15-03-2009, 13:07
Alcaz artık bu ürünü heralde, ama bak kolaysa alalım. Elektrikçideki saçma sorulardan ve muhabbetlerden inan sıkılmış durumdayım. :)

Bir de kafama takılan bir konu; aletin yanıltma payı nedir? Bunu da üzerindeki fonksiyonlar ile biz mi ayarlıyoruz?

Yani araç 1.7 basarken ecu 1.4 mü görüyor. Bu durumda da ona göre yakıt mı yolluyor, yani araç az da olsa fakircikte mi kalıyor, Yoksa fark küçücük olduğundan sorun olmuyor mu? Ki bu olay her devir bandında geçerlidir. Thanks.

Mehmet Gazihan
15-03-2009, 20:57
beyine max 1.49 bar gösteriyor..3 barda bassan beyin 1.49 görüyor..fazlasını göndermiyor..Kendin bile takarsın o kadar kolay..

fonksiyonu ayarı kayarı yok..tak çalıştır..arttıracağın basınç kadar yakıt vermen gerekiyor tabi..fakir kalmaz araç..ne kadar az yakarsan o kadar az döner turbo..

Turbo VTI
21-03-2009, 15:15
Mehmet bey 1.49 bar voltaj olarak kaça denk geliyor bu araçlarda veya sensorlerde?

Tak çalıştır demişsiniz ama mantıken aletin üzerinden voltaj ayarlamak gerekmez mi? Yoksa hazır ayarlı mı geliyor. Hazır gelmesi zor ihtimal zira map sensorunden map sensorune voltaj >> bar karşılığı değişebilir. Multijetlerde kaç örneğin yani siz kaça sabitlediniz en fazla olarak? Bar olarak değil voltaj olarak?

Mehmet Gazihan
21-03-2009, 19:03
Benim gönderdiğim kutular ayarlı geliyor Cihan..

Oynamana gerek yok..

Turbo VTI
21-03-2009, 20:08
Ürünü sizden sipariş etmedik Mehmet Bey kusura bakmadınız umarım. Ürünü allcar firmasının bayisinden sipariş ettik tıpkı sizin gibi. Ben sadece sizin bilgilerinizi forumumuzda paylaşmayı önemli gören biri olduğunuzu düşünerek sordum. Uğraşımızı azaltmak ayarımızı hızlı bir şekilde yapmak ve ardından size teşekkür etmek için fakat ürünü sizden almadığımız için yanıtlamak istemezseniz tabi ki saygı duyarım. Canınız sağolsun belki de bu alete gerek bile kalmaz map ile çözersiniz siz bu olayı.

gurcell
07-04-2009, 09:42
Peki ecu 1.49 bar boost görüyor, üstünü bastığınızda ecu hala 1.49 görecek, AFR'yi stabil hale nasıl getiriyorsunuz bu durumda?

Mehmet Gazihan
07-04-2009, 10:45
Peki ecu 1.49 bar boost görüyor, üstünü bastığınızda ecu hala 1.49 görecek, AFR'yi stabil hale nasıl getiriyorsunuz bu durumda?

yazılımla ilgili correction yapılıyor..