PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu hata kodu ne manaya gelmekte?

Bamby
04-08-2006, 09:22
Engine Check isigi yanyordu buldum bi diagnostic alet bagladik OBD-I benim alet... Neyse tek bi hata kodu uretio oda aynen su:
"11-2 IMA Circuit High Voltage"

Net'ten baktigim kadariyla D16A9 motorlarda olan IMA "Idle Mixture Adjust" manasina gelmekte bu benim rolanti kontrol valfinda bi problem mi demek acaba yada baska bi manasi var midir?

cunku devir benim arada sapitio bi asagi bi yukari gidip gelio...
bide rolantim cok berbat tam 0'in hemen ustundeki cizgide duruyo artik orasi 100 devirmi yapar 200 devirmi yapar bilmiom.

Bamby
04-08-2006, 09:36
http://i2.tinypic.com/rhqq1c.jpg
bu arada devir saatim su sekilde burda gorulen durumda motor calisio stop halde degil :)

Oz`
05-08-2006, 01:59
kadranın öyle gösteriyor olabilir arabanda gerçekten deir gibi düzensizmi ?

schakal
05-08-2006, 22:31
elektrik le ilgili bir problem de olabilir gibi bana .
aracin toprak baglantilarini gozden gecirip ,kir pas ve kopukluk olmadiginada bak istersen .

onun disinda arabanin kullaniminda yasanan bir problem varmi ???

Bamby
09-08-2006, 10:25
elektrik tesisatini elden gecirdik ama kabalama... duzenlemeyle alakali bi problem gozukmuyor asikar bicimde. yani motora giden kablolardaki akimlar felam normal.

aracin bu sekilde gostermesi disinda hakikaten duzensiz bi calismasida mevcut az bisi. Soyle ozetlemeye calisayim.

- Arac ilk calistiginda ilk basta bi problem yok normal 800 devir civarinda duruyo. Ancak bazen 1000 - 2500 devir arasi git gel'lere basliyor.
artip tekrar dusuo sabit periyodik bicimde oluyor bu olay.
- yolda giderken motorun normal sicak oldugu durumlar dahil devir o cizgide duruyo ve bostayken gaza ani basmalar yada ani ayagi gazdan cekmelerde motor resmen stop olup kendi ataletiyle tekrar calisiyor.
- yuksek devirlerde ve devirlenmede herhangi problem yok.

D16A9'larda standartlarda O2 sensoru varmi bunuda bilmiyorum mesela benim aracta su anda yok bende onceki sahibi sokmus yada sokturmus olabilir mi? yada bu modellerde olmama ihtimali varmi. Arac standartlarda katsiz ama sonucta enjeksiyonlu ve ecu'lu.
Idle Mixture Adjust'ta sanirim zaten onun kontrolunu saglayan ve sinyali ecu'ya ileten devre. Oksijen sensorundan 0-1 volt arasi okunmasi lazim ama okuyamayinca da acaba yuksek voltajmi goruyor ki diyede dusunmekten kendimi alamiyorum.

Eger standartlarda da yoksa geriye sanirim tek suphelenmem gereken yer kaliyor oda Rolanti Kontrol Valfi (IACV - Idle Air Control Valve).

Oz`
12-08-2006, 09:49
1 oksijen sensoru
2 benzin basıncı olabilir (yüksek)
3 rolanti regulatörün olabiilir
4 vakum saati bağlayıp manifold a kaçak olup ol madığıını görebilme şansın varmı

E-Kuri
12-08-2006, 23:48
gaz kelebeği üzerindeki potansiyometre arızasına benziyor... aynı sorun benim aracımda gaz kelebeği değiştikten sonra yaşandı sabit 2000 devirde çalışıyo bazen bazen normal devrinde bazende srop edicek gibi çok düşüp yine yükseliyo sarsıntılar şeklinde... potansiyometre değiştikten sonra düzeldi fakat senin aracında varmı yokmu bilemiycem...

Bamby
14-08-2006, 10:44
bu hafta ici maslak sanayi'ye gidicem vakum'u olctureyim bi bu guzel fikir ama kacak oldugunu zannetmiyorum bi bakayim genede.
rolanti valfine'de baktiricam baktiktan sonra sonuclari yazarim...
simdiden saolun :)

SubieGuy
19-08-2006, 21:56
Engine Check isigi yanyordu buldum bi diagnostic alet bagladik OBD-I benim alet... Neyse tek bi hata kodu uretio oda aynen su:
"11-2 IMA Circuit High Voltage"

Net'ten baktigim kadariyla D16A9 motorlarda olan IMA "Idle Mixture Adjust" manasina gelmekte bu benim rolanti kontrol valfinda bi problem mi demek acaba yada baska bi manasi var midir?

cunku devir benim arada sapitio bi asagi bi yukari gidip gelio...
bide rolantim cok berbat tam 0'in hemen ustundeki cizgide duruyo artik orasi 100 devirmi yapar 200 devirmi yapar bilmiom.

Error code 11-2 aynen dedigin gibi, rolanti kontrol valfinin acik kalip yuksek akim cekmesi problemi. Gaz kelebegi kapali iken, rolanti Valfini kontrol edip, gerekirse degistirirsen problemin cozulecek gorunuyor.

mechanicer
11-12-2006, 23:17
Iacv Diyebilirim.kir Ve Pislikten Acik Kalmis Veya Kapali Kalmis Olabilir.yuksek Akim Cektigi Icin Anlik Lambayi Yakmistir.ecu Zaten Yedeklemeli Oyuzden Kaydetmistir Hemen.aslinda Aracin Hds E Baglanmasi Gerekir Ama Pgmfi Sigortasinida Cikarsan Hal Olur.sen Baktir Yinede..

IMOBILIZER
01-01-2007, 08:53
ICV yi bence bi wdo40 ile temizleyin .
TPS nizin Düzgün konumlandırıldığından emin olun .
Kelebeğin Düzgün konumlandığından emin olun .
Hava hortumalarına ve kelebek altındaki Contanın hava kaçırmadığına emin olun .
Parçalarda bir sorun yoksa Yüksek ihtimalle düzelecektir.
Umarım kelebeğinizde bi sorun yoktur.