PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vortex prensibi ve "cold air gun" uygulaması...

8.000rpm
30-01-2009, 16:29
Arkadaşlar,
Şirkette , makinelerimizin aşırı ısınan parça / bölümlerini soğutmak için kullandığımız bir parça var , parçanın adı "cold air gun"...
Fiyat olarak da , yaptığı işe nazaran oldukça uygun bir parça...

http://img144.imageshack.us/img144/390/2008313112426nj4.jpg

Ürünün en çarpıcı özelliği , içinde hacimsel debileri ayarlamak için bir kontrol vanası hariç hiçbir hareketli parçası bulunmamasıdır. Basınçlı havayı içeri verdiğinizde , giriş basıncına ve çıkış vanalarının açıklık durumlarına göre bir taraftan çıkan havayı -46 dereceye kadar soğutabilmesinin yanında , diğer bir çıkışından çıkan havayı da +127 dereceye kadar da ısıtabilen bir aparattır.

http://img153.imageshack.us/img153/338/coldairgunwn5.jpg

Konuyu buraya açmamın nedeni ise , bu aparatın içten yanmalı motorlarda kullanım alanları / şekilleri konusunda fikir alışverişinde bulunmaktır.
Türkiye'de ve dünyada pek çok üniversitede araştırmalara konu olan ve internette de rahatlıkla bulabileceğiniz makalelerden bir kısım alıntılar yaparak konuyu aktarmaya çalışacağım ;

Vortex tüpü nedir?
Vorteks tüpü, George Ranque tarafından 1931 yılında bulunmuştur. Vorteks tüpü,
hareketli hiç bir parçası bulunmayan basit bir borudan ibaret olan basınçlı akışkan
kullanılarak çalışan bir sistemdir. Sistem , daha sonra Rudoph Hilsch tarafından geliştirilmiştir. Vorteks tüplerinde enerji ayrışımı olayı gerçekleşmektedir. Bu olay oldukça kompleks bir yapıdır. Vorteks tüpü ile aynı anda hem soğuma hem de ısınma işlemi gerçekleşmektedir. Vorteks tüpler üzerinde çalışmalar uzun süredir devam etmesine rağmen , vorteks tüplerin içinde gerçekleşen olayın matematiksel olarak çözümü oldukça zordur.

İki ana tipte vortex tüpü vardır :
-Karşıt akışlı tüpler (iki ucu da açık olan tüpün ortasından bir nozzle ile basınçlı hava girer , sıcak ve soğuk hava tüpün iki ayrı ucundan ayrışarak çıkar)
-Paralel akışlı tüpler (tüpün bir ucu kapalıdır , basınçlı hava tüpün ortasındaki nozzle ile girer , tüpün diğer yanındaki tek açık olan uçtan sıcak ve soğuk hava birlikte çıkar , çıkışa yerleştirilen bir aparat ile birbirlerinden ayrıştırılırlar)

Vortex tüplerinin çalışma prensibi :

http://img153.imageshack.us/img153/9030/vortextubece4.jpg

Vorteks tüp ile farklı sıcaklıklarda akışlar elde edilmesinin temel prensibi, farklı açısal hızlarda dönen akışlar arasında gerçekleşen mekanik enerji transferidir. Basınçlı hava akımı tüpe şekilde gösterildiği gibi gönderilir.

http://img516.imageshack.us/img516/6575/aknhareketi2oq3.jpg

Tüp girişinde giriş akışının kısılması ile yani giriş ağzının daraltılması ile havanın akış hızı arttırılır. Kısılma sonrası ses hızı değerlerinde (tüpe uygulanan basınca bağımlı olarak) olan akış, tüpün silindirik formu ve içindeki yivli yapı nedeni ile dönmeye başlar. Çok yüksek açısal hızlarda dönen akış , merkezkaç kuvvetin etkisi ile tüp cidarına doğru açılmaya zorlanır.

http://img516.imageshack.us/img516/6026/aknhareketi1eb4.jpg

Bu etki neticesinde tüp merkezindeki basınç ile tüp cidarı arasındaki basınç arasında fark oluşur. Tüp cidarı ile tüp merkezi arasında oluşan basınç farkı nedeni ile akış
radyal yönde merkeze doğru genişler. Merkeze gelen akışın açısal hızı, açısal momentumun korunumu ilkesi gereğince tüp cidarındaki akışın açısal hızından daha yüksek değerlere ulaşır. Bu sebepten dolayı tüp içerisinde iki farklı hızda dönen iki akış oluşur. Merkezdeki akış daha yüksek hıza sahip olduğundan cidardaki akışı ivmelendirmeye çalışır. Bu durumda merkezdeki akış cidardaki akışa mekanik enerji transferi gerçekleştirir. Mekanik enerjisinde azalma olan merkez akışı soğuk akışı,
cidardaki sürtünme enerjisinin etkisi ile ve merkezdeki akıştan aldığı mekanik enerjisinin etkisiyle de cidardaki akış sıcak akışı oluşturur.

Bizi daha çok ilgilendiren tüp tipi "karşıt akışlı bir vorteks tüpü" :
Karşıt akışlı bir vorteks tüpünde , soğuk akış , sıcak akışın çıktığı uca yerleştirilmiş vananın ve tüp içindeki basıncın etkisi ile bir durgunluk noktasından geriye doğru yönlenir. Bu sayede tüpün bir ucundan sıcak akış, diğer ucundan ise soğuk akış elde edilir.
Akışların birbirlerine göre ters istikametlerde tüpü terk etmeleri nedeni ile bu tür tüpler “karşıt akışlı vorteks tüpler” olarak isimlendirilirler.

http://img177.imageshack.us/img177/694/610ld0.jpg

Bu tüpler , üzerlerindeki ufak bir vana sayesinde ayarlanabilmektedirler. Bu sayede istenen sıcaklık değeri elde edilebilmektedir. Ayar vanası ile tüpün iç yüzeyi kısalır veya genişler. Bu sayede oluşacak türbülans da farklılaşacağı için sıcaklıklar değişmiş olur.

Şimdi gelelim motorlar ile bu konuyu nasıl birleştireceğimiz konusuna ;
Alet basınçlı hava istiyor , ne kadar yüksek basınç = o kadar soğuk / o kadar sıcak hava...
Benim aklıma ilk gelen , bu aparata motor devrine bağlı olarak değişen bir kompresör sistemi kurmak ve üretilen soğuk havayı da emme manifoldunun içine üflemek. Bakın arkadaşlar burada -40 derecelere varan bir sıcaklıktan bahsediyoruz unutmayın... Yani eğer supercharger mantığı ile bir kasnakla motordan güç alan ve basınçlı hava oluşturan basit bir kompresörümüz , motor devrine göre değişen debide buz gibi soğuk hava üretebilir..
Filtreden emilen havanın akış sisteminin içine bununla üflenerek emilen havanın ısısı ciddi şekilde düşürülebilir...
Alet tek başına motoru beslemeyecek (zaten bunu yapamaz) , emilen havanın içine soğuk üfleyerek emme manifoldunun filtreden öçektiği havayı soğutacak...
Başka fikirleri de burada bulabiliriz diye düşünüyorum..
Hatta aletin "ısıtma" özelliğini de kullanabileceğimiz birşeyler de olabilir belki...

İnternette "cold air gun , vortex , vortex prensibi" kelimeleri ile arama yapıp daha detaylı araştırmalara ulaşabilirsiniz.
Ürünün birkaç üretici-satıcı firmasını da hemen ekleyeyim ;
- http://www.vortec.com/cold_air_guns.php
- http://www.exair.com/en-US/Primary%20Navigation/Products/Vortex%20Tubes%20and%20Spot%20Cooling/Pages/Vortex%20Tubes%20and%20Spot%20Cooling%20Home.aspx
- http://www.airtxinternational.com/catalog/air_guns.php?gclid=CIz4hJu-tpgCFQoi3godHCr9ag

Evet , fikirlerinizi bekliyorum...
:)

Alfetta
30-01-2009, 17:58
Öncelikle bu konuyu açtığın için teşekkür ederim. Gerçekten çok detaylı olmasa da olayın mantığının anlaşılması açısından da verimli bir yazı... Sayende şimdiye kadar bilgimin olmadığı ve gerçekten çok özel ve önemli bir konuda bilgi sahibi olmuş oldum.
Senin kullanmayı düşündüğün şekilde kullanmak mantıklı. Ancak eğer bilgin varsa şunu sormak istiyorum: Çıkan soğuk hava basınç altında mı çıkıyor ve eğer öyleyse giriş basıncının yüzde kaçıyla çıkış sağlanıyor?

Ryhn
30-01-2009, 18:02
ihtiyacı olan basınç hakkında bir fikrin var mı?

Mehmet Gazihan
30-01-2009, 18:11
Motorun ihtiyaç duyduğu debide hava üretilemez sanırım..

petier lar benim daha çok ilgimi çekiyor..intercoolerlara adapte edilebilirler..

http://urun.gittigidiyor.com/Sogutucu-545W-TEC-Thermoelectric-Cooler-Peltier_W0QQidZZ14877734

FaBeRgE
30-01-2009, 18:12
peki kaç bar veriyor bu cihaz? Atmosferik araca blow off montajında kullanabilirim

Ryhn
30-01-2009, 18:24
Motorun ihtiyaç duyduğu debide hava üretilemez sanırım..

petier lar benim daha çok ilgimi çekiyor..intercoolerlara adapte edilebilirler..

http://urun.gittigidiyor.com/Sogutucu-545W-TEC-Thermoelectric-Cooler-Peltier_W0QQidZZ14877734

yurt dışında bunların fiyatları epey bir uygun fakat ne kadar sogutu bu alet bulamadım iyi bir sogutma sağlıyorsa denemek için 3-5 tane alınır. intercoolar a monte edilir sonra dynoya çıkışır :D

Mehmet Gazihan
30-01-2009, 18:56
http://www.youtube.com/watch?v=BmwSrcE-Gu8

ben getirttim 12 tane fln 100W lık..Acaip akım çekiyor..şimdilik tek sıkıntım bu..

bladerk
30-01-2009, 19:09
motora yetiştieeğini sanmıyorum ama egr için kullanılabilir belki

8.000rpm
30-01-2009, 19:52
cold air gun 'ı 6 bar'a kadar test ettim , gayet sorunsuz çalışıyor ama soğuk havanın çıkış flow'u için makaleleri karıştırmak gerek.. üniversitelerde yüzbin çeşit tez konusu olmuş...
giriş basıncı da yapılan testlerde 1bardan başlıyor sanırım...
ne kadar basın o kadar soğuk demek...
1barla tüpün içine üflense çıkış basıncını dümdüz bir mantıkla 2ye bölersek (sıcak ve soğuk ayrışacak) emme manifoldu içine 0,5barlık bir basınçla -40derecelik soğuk hava girecek demek oluyor..
yanlış anlamayın , normal emişe destek olacak şekilde monte edilecek , motor sadece bununla beslenmeyecek , emdiği hava soğutulacak bu alet sayesinde..
yoksa tabii ki tek başına motoru besleyemez...
maksat emilen havayı bu -40lık soğuk hava ile karıştırıp soğutmak...

FaBeRgE
30-01-2009, 20:43
peki 70 ila 90 derece arasında çalışan motora bir zararı olmaz mı bloğu çatlatmaz mı?

senna
30-01-2009, 22:00
motor için uygun debi ve basınçta imal edilirse çalışabilir belki fakat basın kayıplarını vs iyi incelemek lazım atıyorum 5 bar basınça haavayı içine soktuğumuzda kaç barlık bir kayıp oluşacak bu kayıp önemli seviyelerdemi çıkan sıcak akışkan tahliyesi(kolaylıkla çözülür yüksek ihtimal) ne durumda olacak hesaplamak gerekir birde verim olarak nerelerde gezecek ona bakmak lazım (intercooler gibi çalışırsa eğer)

@Mehmet GAZİHAN

Peltierler soğutma çevrimlerinde kullanılıyor fakat şu an için çok efektif olduğunu düşünmüyorum çok yüksek güçler çekiyor bana göre o verilen güçleri yapılan soğutma karşılayabiliyorsa belki düşünülebilir fakat yapısından dolayı bir yüzey soğurken diğer yüzey aynı oranda ısınıyor ısınan yüzeydeki sıcaklık bir süre sonra muhtemelen sorun olacaktır onu uzaklaştırmak için yapılacak tasarım şu an için motor bölümünde pek uygun olmayabilir 12 adetten 1200w lık bir soğutma yapılması eğer saniyede 1200w ısı çekebilecekse yasda şöyle diyim 1200wlık bir ısı transferi yapabilecekse bana göre yine küçük kalıyor daha farklı alternatiflere şu an için bakmak lazım bence fakat peltier küçük çaplı soğutma işlemleri için gerçekten güzel pc soğutma gibi tavsiye ederim

cem06
30-01-2009, 22:28
peltier küçük çaplı soğutma işlemleri için gerçekten güzel pc soğutma gibi tavsiye ederim

peltier belli sıcaklıkların uzerınde cok yuksek gucler istiyor pc sogutmada su sogutma, phase change, ln2 daha verimli peltiere gore...

opamp
30-01-2009, 22:38
motor için uygun debi ve basınçta imal edilirse çalışabilir belki fakat basın kayıplarını vs iyi incelemek lazım atıyorum 5 bar basınça haavayı içine soktuğumuzda kaç barlık bir kayıp oluşacak bu kayıp önemli seviyelerdemi çıkan sıcak akışkan tahliyesi(kolaylıkla çözülür yüksek ihtimal) ne durumda olacak hesaplamak gerekir birde verim olarak nerelerde gezecek ona bakmak lazım (intercooler gibi çalışırsa eğer)

@Mehmet GAZİHAN

Peltierler soğutma çevrimlerinde kullanılıyor fakat şu an için çok efektif olduğunu düşünmüyorum çok yüksek güçler çekiyor bana göre o verilen güçleri yapılan soğutma karşılayabiliyorsa belki düşünülebilir fakat yapısından dolayı bir yüzey soğurken diğer yüzey aynı oranda ısınıyor ısınan yüzeydeki sıcaklık bir süre sonra muhtemelen sorun olacaktır onu uzaklaştırmak için yapılacak tasarım şu an için motor bölümünde pek uygun olmayabilir 12 adetten 1200w lık bir soğutma yapılması eğer saniyede 1200w ısı çekebilecekse yasda şöyle diyim 1200wlık bir ısı transferi yapabilecekse bana göre yine küçük kalıyor daha farklı alternatiflere şu an için bakmak lazım bence fakat peltier küçük çaplı soğutma işlemleri için gerçekten güzel pc soğutma gibi tavsiye ederim

+ 1600..
Peltier ile soğutma konusunda geçen aylarda bizimde baya uğraşımız oldu ama gerçekten çok yüksek güçler çekiyor ve sürekli dışarıdan gelen havayı soğutma konusunda istediğimiz verimi çokta iyi alamadık.. ama küçük çapta soğutmalar için gerçekten ideal..

cem06
30-01-2009, 22:48
yeterli basınc ve debi saglanırsa manifolda gelen havayı sogutabilir gozukuyor teoride ayrıca bu vortex tubu nanochargera benziyor...

Mehmet Gazihan
30-01-2009, 23:27
10 tanesi birden bağlanırsa havayı soğutarak kazandığımız enerjiyi alternatörün yüklenmesiyle geri veririz sanırım..

Benim düşüncem özel bir aftercooler tarzı kazan ayarlayıp peltier ları düzgünce alüminyum yüzeylere montelemek..soğuma işi önden çarpan hava ile halledilebilir..Özellikle akım kontrolü yapılıp intercooler çıkışındaki havanın sıcaklığına göre termo swichlerle malzemeye uygulanacak voltaj değiştirilebilir veya devreye alınan peltier sayısı ile oynanabilir..Drag RAce tarzı anlık soğuk hava ihtiyaçlarında mantıklı gibi geldi..

şimdilik fantazi..vakit buldukça uğraşıyorum..

cem06
30-01-2009, 23:36
10 tanesi birden bağlanırsa havayı soğutarak kazandığımız enerjiyi alternatörün yüklenmesiyle geri veririz sanırım..

Benim düşüncem özel bir aftercooler tarzı kazan ayarlayıp peltier ları düzgünce alüminyum yüzeylere montelemek..soğuma işi önden çarpan hava ile halledilebilir..Özellikle akım kontrolü yapılıp intercooler çıkışındaki havanın sıcaklığına göre termo swichlerle malzemeye uygulanacak voltaj değiştirilebilir veya devreye alınan peltier sayısı ile oynanabilir..Drag RAce tarzı anlık soğuk hava ihtiyaçlarında mantıklı gibi geldi..

bence boyle bi sistemde peltier cry02 kadar verimli olmaz, anlık soguk hava ihtiyacında cry02 daha mantılı bence. ayrıca peltierde iki yuz arasına sıcaklık farkı cok fazla bulundugu ortamıda ısıtır.

senna
31-01-2009, 02:42

bana göre kimyasal soğutma daha mantıklı buna göre peltierin biraz daha zamanı var:) şu anki metal çiftleri pek güzel değil bana göre

senna
31-01-2009, 02:45
vortex için biraz önce notlarıma baktım yaklaşık 5 barda çalışan bir sistem uygun ölçülerde ve tasarımda olursa muhtemelen belirli bir kazanç sağlayacaktır

8.000rpm
31-01-2009, 12:08
abi konu "peltier"e geçmiş pert olmuş...
:):):)
vortex cold air gun hakkında kafa yoralım lütfen arkadaşlar..
elimde de var ve nasıl kullanmak gerektiğini bulmaya çalışıyorum...
Senna ;
5 barı nasıl sağlarız? kayışla motordan güç alan bir kompresör bunu verebilir mi?
vortex'de kayıp yok , giren aynen ikiye bölünüp (oran bu olmayabilir) çıkıyor , 1 girer toplamda 1 çıkar , havanın kaçacak başka yeri yok...
emme manifoldunun içinden akan havaya -40lık soğutulmuş havayı da üflersek , karışımın sıcaklığı düşecektir öyle değil mi?
biraz türk icadı ve her an kullanımda olan değişik bir nos mantığı olmuyor mu bu?

senna
31-01-2009, 15:36
abi konu "peltier"e geçmiş pert olmuş...
vortex cold air gun hakkında kafa yoralım lütfen arkadaşlar..
elimde de var ve nasıl kullanmak gerektiğini bulmaya çalışıyorum...
Senna ;
5 barı nasıl sağlarız? kayışla motordan güç alan bir kompresör bunu verebilir mi?
vortex'de kayıp yok , giren aynen ikiye bölünüp (oran bu olmayabilir) çıkıyor , 1 girer toplamda 1 çıkar , havanın kaçacak başka yeri yok...
emme manifoldunun içinden akan havaya -40lık soğutulmuş havayı da üflersek , karışımın sıcaklığı düşecektir öyle değil mi?
biraz türk icadı ve her an kullanımda olan değişik bir nos mantığı olmuyor mu bu?

kayıp illaki vardır yok diye biriey olmaz ama ne kadar olduğuna bakmak lazım

OmerRS
31-01-2009, 16:59
E bunun en kolay yolu zaten NOS kullanmak :)

basınç için güç çalmıyor yeterince soğuk.

Ryhn
31-01-2009, 17:42
vortex cold air gun ını intercoolerdan önce intercooler borularına baglanırsa havayı sogutmakta basarılı olur gibime geliyor fakat problem vortex cold air gun ı nasıl beslicez superchanger gibim bir sistem bence çok komplike ve pahalı olur ne kadar besleyebilir bilemem.

8.000rpm
31-01-2009, 20:13
E bunun en kolay yolu zaten NOS kullanmak :)

basınç için güç çalmıyor yeterince soğuk.

nos tüpü biter , air gun bitmez...

VteC_MaNiaC
31-01-2009, 23:08
Erhan abi hiçbir anlamı yok bu aletin bence çünkü sana sürekli kullanabileceğin yada daha doğrusu ayar yapabileceğin bir güç vermez veremez ... bu anlık soğutmalarda işe yarar ki arkadaşların dediği gibi nos daha basit bir uygulama olur..

8.000rpm
01-02-2009, 00:45
yok okan öyle değil ,
sürekli soğuk üfleyecek diyorum yaa :):):)
en sonunda hakkaten demo yaptırcaksınız bana o olacak yani...

coolvtec
01-02-2009, 11:25
Aklıma bir şey geldi şimdi okurken. Motora -30 derece havadan bahsemişsiniz. Bu basınçlı hava mı yoksa normal emilecek -30 40 derece mi? Eğer basınçsız ise şu durumda mesela erzurumda -30 derece giderken bunun motora bir faydası oluyormu ki? Yani orada bütün araçlar +20 30 hp değil.

senna
01-02-2009, 11:38
Aklıma bir şey geldi şimdi okurken. Motora -30 derece havadan bahsemişsiniz. Bu basınçlı hava mı yoksa normal emilecek -30 40 derece mi? Eğer basınçsız ise şu durumda mesela erzurumda -30 derece giderken bunun motora bir faydası oluyormu ki? Yani orada bütün araçlar +20 30 hp değil.

atmosfer hava basıncıda önemli erzurumun rakımı yüksek oda etkiler performansı hatta biraz daha çok olabilir sıcaklıktan

coolvtec
01-02-2009, 11:43
atmosfer hava basıncıda önemli erzurumun rakımı yüksek oda etkiler performansı hatta biraz daha çok olabilir sıcaklıktan

Doğrudur ama benim demek istediğim sadece soğuk hava ile tahmin ettiğimiz güçleri alamayız diye düşünüyorum. (Bilimsel değil sadece az buz motor bilgim ve mantık)

Bence bu sistem eğer motordan güç çalmaz ise turbo araçalrda intercoolerın soğutulması ya da tamamen intercooler yerine kullanılabilir. Tabi intercoolerdan daha kazançlı bir sistem olduğu sürece.

Emir_b16a
01-02-2009, 11:51
ya uzun süredir tartışıosunuz arkadaşlar sizce mantıklı bi sistem olsa şimdiye kdr firmalar piyasaya sürmezmiydi :)

çok daha basit kullanışlı sistemler warken kafa yormayın

hawa filtresinden hawayı soğutma amaçlı werilicek die düşünmüşsünüz güzel ama metreküp olarak düşündünüzmü hiç 10 derece düşürse sıcaklığı faydası ne olucak bnce otomobilde kullanışlı bişey olsaydı şimdiye kdr bütün araçlarda olurdu die düşünüorum çok yeni bi sistem diil çünkü

onun yerine hawa filtresine oksijen tüpü bağlayın bnce :D

senna
01-02-2009, 11:58
Doğrudur ama benim demek istediğim sadece soğuk hava ile tahmin ettiğimiz güçleri alamayız diye düşünüyorum. (Bilimsel değil sadece az buz motor bilgim ve mantık)

Bence bu sistem eğer motordan güç çalmaz ise turbo araçalrda intercoolerın soğutulması ya da tamamen intercooler yerine kullanılabilir. Tabi intercoolerdan daha kazançlı bir sistem olduğu sürece.

alınabilir havayı soğutmak belirli oranda size kazanç getirecektir eğer bunu otto çevriminde incelerseniz işin arttığını görecekseniz bir projem var bitsin grafik çizp olmadı koyarım siteye

senna
01-02-2009, 11:59
ya uzun süredir tartışıosunuz arkadaşlar sizce mantıklı bi sistem olsa şimdiye kdr firmalar piyasaya sürmezmiydi :)

çok daha basit kullanışlı sistemler warken kafa yormayın

hawa filtresinden hawayı soğutma amaçlı werilicek die düşünmüşsünüz güzel ama metreküp olarak düşündünüzmü hiç 10 derece düşürse sıcaklığı faydası ne olucak bnce otomobilde kullanışlı bişey olsaydı şimdiye kdr bütün araçlarda olurdu die düşünüorum çok yeni bi sistem diil çünkü

onun yerine hawa filtresine oksijen tüpü bağlayın bnce :D

bu soğutma çevrimi kullanılıyor zaten fakat otomotivde örneği yok(sanırım araştırmadım) iş brazda üretim maliyetleri seri üretimde

Emir_b16a
01-02-2009, 12:07
bu soğutma çevrimi kullanılıyor zaten fakat otomotivde örneği yok(sanırım araştırmadım) iş brazda üretim maliyetleri seri üretimde

biliorum faydalı bi sistem olsaydı otomobil için (maliyet fayda olarak düşün) illaki kullanılırdı :)

ani soğutmalar için iş makinalarında yada endüstüride uygun olabilir ama böle bi sistemde % 50 ye yakın bi kayıp oluşur otomobil için

misal + 10 hp için + 100 kg kimse aracına koymaz ;)

senna
01-02-2009, 12:08
biliorum faydalı bi sistem olsaydı otomobil için (maliyet fayda olarak düşün) illaki kullanılırdı :)

ani soğutmalar için iş makinalarında yada endüstüride uygun olabilir ama böle bi sistemde % 50 ye yakın bi kayıp oluşur otomobil için

misal + 10 hp için + 100 kg kimse aracına koymaz ;)

boyutlarını kapasitesini incelemediğim için şu an tam birşey diyemem kayıplar hakkında fakat boyutlarına göre aslında mantıklı olabilecek bir sistem

Emir_b16a
01-02-2009, 12:11
boyutlarını kapasitesini incelemediğim için şu an tam birşey diyemem kayıplar hakkında fakat boyutlarına göre aslında mantıklı olabilecek bir sistem

tek parça olarak bakarsan boyut olarak ufak ama onu beslicek 1 2 tane ek sistem daha gerekli die düşünüyorum bn otomobil için boyut biraz daha büyüyo prensip olarak mantıklı geldi bnada başta ama uygulaması çok uzun meşakatli we riskli gibi görünüyo

senna
01-02-2009, 12:15
tek parça olarak bakarsan boyut olarak ufak ama onu beslicek 1 2 tane ek sistem daha gerekli die düşünüyorum bn otomobil için boyut biraz daha büyüyo prensip olarak mantıklı geldi bnada başta ama uygulaması çok uzun meşakatli we riskli gibi görünüyo

risk yok, oturup güzel projelendirilip üretimi uygun malzeme ile yapılırsa ve teoriye yakın şekilde çalıştıktan sonra bir sorun olmaz çoğu elemanın farklı bir yerde kullanılması başlangıçta zor olabilir fakat eğer istiyorsan yapılmayacak birşeyde değil

güzel bir proje ile mantıklı sonuçlar alınabilir

Emir_b16a
01-02-2009, 12:25
risk yok, oturup güzel projelendirilip üretimi uygun malzeme ile yapılırsa ve teoriye yakın şekilde çalıştıktan sonra bir sorun olmaz çoğu elemanın farklı bir yerde kullanılması başlangıçta zor olabilir fakat eğer istiyorsan yapılmayacak birşeyde değil

güzel bir proje ile mantıklı sonuçlar alınabilir

riskten kastım ekonomik zarar keyif için denenebilinir :)

ama şu da war ne kdr hareketli parça = o kdr bakım maliyeti we sorun demek

buna basıcağın hawayı direk motora basmak bnce çok daha mantıklı ama sistemi denicek olan warsa elimden geldiği kdr fikir paylaşabilirim :D

senna
01-02-2009, 12:31
riskten kastım ekonomik zarar keyif için denenebilinir :)

ama şu da war ne kdr hareketli parça = o kdr bakım maliyeti we sorun demek

buna basıcağın hawayı direk motora basmak bnce çok daha mantıklı ama sistemi denicek olan warsa elimden geldiği kdr fikir paylaşabilirim :D

eğer hava sıcaklığı uygun değilse(aşırı besleme gibi) direk basman hem verim kaybı hemde motor elemanları için tehlike oluşturacaktır

hareketli parça yok içinde onu nerden çıkardın?

boruya verdiğin basınçlı hava yaklaşık ses hızına çıkıyor ve yapısı nedeniyle dış kısımlarda soğuk iç kısımda sıcak akımlar meydana getiriyor

Emir_b16a
01-02-2009, 12:32
http://www.cumhuriyet.edu.tr/edergi/makale/1012.pdf

bu kaynakta tek başına hawadan söz edilmiyo fazladan co2 dende bahsedilio tekbaşına hawa diil

okursak faydası olur die düşündüm

Emir_b16a
01-02-2009, 12:33
eğer hava sıcaklığı uygun değilse(aşırı besleme gibi) direk basman hem verim kaybı hemde motor elemanları için tehlike oluşturacaktır

hareketli parça yok içinde onu nerden çıkardın?

boruya verdiğin basınçlı hava yaklaşık ses hızına çıkıyor ve yapısı nedeniyle dış kısımlarda soğuk iç kısımda sıcak akımlar meydana getiriyor

basınçlı hawa kendindenmi giriyo içine ? onu basmak içinde bişi düşün

senna
01-02-2009, 12:38
http://www.cumhuriyet.edu.tr/edergi/makale/1012.pdf

bu kaynakta tek başına hawadan söz edilmiyo fazladan co2 dende bahsedilio tekbaşına hawa diil

okursak faydası olur die düşündüm

aynı oranda soğutma yapabilirken ısıtmada yapabilirsin farklı akışkan kullanman sana bağlı sadece hava ielde

bide bana neyi ispatlamaya çalışıyosun onu bi anlsaam iyi oku deneyi bence ne için yapıldığını farklı akışkanların farklı soğutma performansları incelenmiş burdada co2 ve hava incelenmiş AYRI AYRI olarak bumudur yani bunumu okıccam şmdi biraz önce hareketli parça yok dedin şimdi bunu çıkarıyosn bişeymi ispatlamam gerekiyo yada senmi bana ispatlaman gerekiyo senin googledan aratığ bulduğun şeyi ben derste yapıyodum(ne okuduğnu bilmiyorum sende yapıyo olabilrsin)

okuması gereken biri varsa sensin oda iyi oku ne yapmışlar ondan sonra koy buraya

Emir_b16a
01-02-2009, 12:43
aynı oranda soğutma yapabilirken ısıtmada yapabilirsin farklı akışkan kullanman sana bağlı sadece hava ielde

bide bana neyi ispatlamaya çalışıyosun onu bi anlsaam iyi oku deneyi bence ne için yapıldığını farklı akışkanların farklı soğutma performansları incelenmiş burdada co2 ve hava incelenmiş AYRI AYRI olarak bumudur yani bunumu okıccam şmdi biraz önce hareketli parça yok dedin şimdi bunu çıkarıyosn bişeymi ispatlamam gerekiyo yada senmi bana ispatlaman gerekiyo senin googledan aratığ bulduğun şeyi ben derste yapıyodum(ne okuduğnu bilmiyorum sende yapıyo olabilrsin)

okuması gereken biri varsa sensin oda iyi oku ne yapmışlar ondan sonra koy buraya

faydası olur die düşündüm yardımcı olmak amacıyla sna bişi kanıtlama yada bi art niyet içinde diilim

amaç yardımcı olmak neden kızdığınıda anlamış diilim fikir paylaşmak çokmu büyük dert snin için bnde burda bişiler çözmeye çalışıyorum

okursak faydası die olur sna demedim (okursak okursan diil !!!)

Oz`
01-02-2009, 12:44
sıvı nitrojen kullanın olmazmı ?

senna
01-02-2009, 12:48
faydası olur die düşündüm yardımcı olmak amacıyla sna bişi kanıtlama yada bi art niyet içinde diilim

amaç yardımcı olmak neden kızdığınıda anlamış diilim fikir paylaşmak çokmu büyük dert snin için bnde burda bişiler çözmeye çalışıyorum

okursak faydası die olur sna demedim (okursak okursan diil !!!)

eğer bşiey yaparsam kendim yapabilecek kapasitedeyim çözülmemiş bişeyi çözersin çözülmüş birşey yeniden çözlmez proje vs hesap kitap yapmadıktan sonra burda farklı bşeyde çzölmez

Oz`
01-02-2009, 12:48
benim senelerdir bi proje deil ama zaman buldukca araştırdğım bi sekil var sıvı nitrojenle kullanılan bi coller :)

senna
01-02-2009, 12:49
benim senelerdir bi proje deil ama zaman buldukca araştırdğım bi sekil var sıvı nitrojenle kullanılan bi coller :)

yapılmışını versk:D

Emir_b16a
01-02-2009, 12:49
eğer bşiey yaparsam kendim yapabilecek kapasitedeyim çözülmemiş bişeyi çözersin çözülmüş birşey yeniden çözlmez proje vs hesap kitap yapmadıktan sonra burda farklı bşeyde çzölmez

o zmn buraya konuda açılmasın tam olsun

Oz`
01-02-2009, 12:52
yapılmışını versk:D

auhauhauhaha aftercoolr tipinde şiçindeki dizaynı boru tiplerin göre yapılmışı yok daha :) gaz maz beni bozuo kilimamı olm bu :D

senna
01-02-2009, 12:52
o zmn buraya konuda açılmasın tam olsun

alakası olmyan saçma sapan şeyler yazma buraya konu açılması ile alakası yok!!!

başta demişsin niye kullanılmıyo vs cevap verdim

sonra dedin hareketli parça cevap verdim

ondan sonra dedin farklı gaz kullanılıyomuş ,yine cevap verdim daha çalışma prensibini bilmeden yazıyosun bunları bunun farkında değilsin, eğer çözüm üretmek iistiyorsan başta çlışma prensibini eksilerini artılarını tasarımını boyutlamasını vs bunları bilmelisin boşa doluyo konuşmakla bir yere varamazsın

senna
01-02-2009, 12:55
auhauhauhaha aftercoolr tipinde şiçindeki dizaynı boru tiplerin göre yapılmışı yok daha :) gaz maz beni bozuo kilimamı olm bu :D

aftercooler tarzıda olsa sanırım efektif bir sistem için klimaya yakın bir taasarım mantıklı gibi ama boyut ve yer sorununu çözmek lasım

keseriz dersen evoyu tamam:D

Emir_b16a
01-02-2009, 12:56
alakası olmyan saçma sapan şeyler yazma buraya konu açılması ile alakası yok!!!

başta demişsin niye kullanılmıyo vs cevap verdim

sonra dedin hareketli parça cevap verdim

ondan sonra dedin farklı gaz kullanılıyomuş ,yine cevap verdim daha çalışma prensibini bilmeden yazıyosun bunları bunun farkında değilsin, eğer çözüm üretmek iistiyorsan başta çlışma prensibini eksilerini artılarını tasarımını boyutlamasını vs bunları bilmelisin boşa doluyo konuşmakla bir yere varamazsın

bi yere warma amacında diilim ztn !

amaç bilgi paylaşım forumunda bişeyler örenmek ztn !

burda kendimi ıspatlayıp egomu tatmnin etme gibi bi sorunum asla olmadı olsaydı her konun içine gerekli gereksiz yazardım !

senna
01-02-2009, 13:00
bi yere warma amacında diilim ztn !

amaç bilgi paylaşım forumunda bişeyler örenmek ztn !

burda kendimi ıspatlayıp egomu tatmnin etme gibi bi sorunum asla olmadı olsaydı her konun içine gerekli gereksiz yazardım !

birşey öğrenmekle boş yazmak arasında fark var

tabiiki öğrenilsin diye yazıyoruz kimse bunun aksini iddaa edemez fakat konuyla alakasız şeyler yazıyorsun koyuyorsun buda bi nevi boşa yazmak oluyor

ilk mesajlarda çalışma prensibi ile alakalı linkler konulmuş eğer okursan ne demek istediğimi anlarsın

Emir_b16a
01-02-2009, 13:03
birşey öğrenmekle boş yazmak arasında fark var

tabiiki öğrenilsin diye yazıyoruz kimse bunun aksini iddaa edemez fakat konuyla alakasız şeyler yazıyorsun koyuyorsun buda bi nevi boşa yazmak oluyor

ilk mesajlarda çalışma prensibi ile alakalı linkler konulmuş eğer okursan ne demek istediğimi anlarsın

tek sölediğim ürün basınçlı hawayla çalışıyo bunu üretmek içinde bi sistem gerekli !

senna
01-02-2009, 14:24
tek sölediğim ürün basınçlı hawayla çalışıyo bunu üretmek içinde bi sistem gerekli !

bak daha önceki mesajlarımdada yazmıştım eğer intercooler gibi kullanırsan turboda zaten basınçlı hava üretiyorsun

8.000rpm
01-02-2009, 16:19

Özgün sana da pm ile atmıştım bu olayı hatırlarsan..

8.000rpm
01-02-2009, 16:24
bu zamazingonun kendi ağırlığı yarım kilo ya var ya yok...
borulama sistemi de bir ağırlık oluşturmaz...
sadece bu aleti besleyecek ve motordan kayışla tahrik alacak bir kompresör gerekiyor..
haa bu kompresörün boyutları ne olur onu bilemem o ikinci bir konu zaten...

gaz (co2) konusuna gelince ; bu aletin içine eğer ki co2 basarsanız elde edilebilen sıcaklık çok daha fazla düşüyor..konumuz bu değil...bunu elektronik devreleri soğutmadan kullanıyorlar...

bu aleti besleyecek bir kompresör sistemini düşünmek gere sadece...
sistemde atmosferdeki havayı kullandığı için bitme-azalma-yenileme gibi bir işleme gerek duymuyor...

polemiklere gerek yok arkadaşlar , beyin fırtınası yaparken tekneleri birbirine çarpmayalım..

Ryhn
01-02-2009, 19:03
yaa işte bu aleti beslicek komresor olayı zaten kafama oturamıo buna ihtiyacı olan havayı turbodan alsak olmazmı yanı turbodan cıkan borudan ek çıkarsak bu aletide beslese sonra bu aletin soguk hava cıkısını coolerdan hemen sonra yada önce hangisi daha mantıklıysa baglasak dicem ama bu sistem vortec i besleyebilecek mi?

Sixinc.unbuffed
01-02-2009, 21:47
Gördüğüm basınç ve enerji(elektrik) kaybı karşılığında, düşük sıcaklık kazanımı. Arkadaşlar termal fizik kitabımda bi örnek vardı atmosferik bir arabada kompresyona giren hava sıcaklıgına vs. baglı bi örnekte giren 20 derece hava yakıt karışımının patlamanın az öncesinde tahminen 7.5 kat yükselidiğini bulmuştuk. Patlama olmadan yanma odasına kadar ulaşan gazın sıcaklıgının sabit tutulamaması, yani motorun parçalarının ısı kazanımı bu ulaşan havanın sıcaklıgını yavaş yavaş artırarak daha yüksek sıcaklıkta patlamalar ( soguyan hava genleşir ) olmasını saglar. Belirli bi skalada hava sıcaklıgı araba motorlarında basınçtan daha önemli bir yer işgal etseydi, araba turboları ters mantık çalışır, emilen havanın basınıcını (-)düşürür ve kendiliğinden sogutulur ve onu basardı. Burda önemli olan feda edilecek basınç ve enerjinin kazanılan soguk havaya olan oranını bulup optimal değeri yakalamak. Bu deney yapmadan olmaz. Ama zannetmiyorumki %50 gibi bir basınç kaybı hiç birzaman, -30 derece bile gelse daha verimli olamaz. Çünkü yavaşlayan hava motorun ısınan parçaları ile temas etmek için daha çok zaman bulur, ve daha cok ısı kazanır buda başka bir handikap. Bazı arkadaşlar adamlar yapardı ederdi falan demiş, ben katılmıyorum. Konuyu acan arkadasa cok teşekkürler iyi bi düşünce ama denemeden en azından kagıt kalem ile hesaplamadan bunu bilemeyiz ama, bu sene hayatımı yiyen termal fizege bidaha dokunmamaya yeminliyim kimseyede önermem.

Sixinc.unbuffed
01-02-2009, 21:54
tabi bu arada bu aletteki basınç kaybının sabit oldugunuda düşünmüyorum, giren hava sıcaklıgı ve basıncına baglı olarak değişebilir. Buda otomotiv sektöründe büyük bi zorluk yaratır die tahmin ediyorum.

bladerk
01-02-2009, 22:14
bu şeyi turbo dizelde düşünelim egrden yanmış gaz alınsa cold air gundan geçse ve mafın önünden verilse soğuk gaz gayet kısık bi biçimde olursa basınç kaybı da telafi edilip denenebilir gibime geliyo yani test için bi başlangıç olabilir belki yorumlarınız nedir orda az da olsa basın var arada mesafe de (afn tdi dan bahsediyorum obd2yse bi de değerler sürekli okunabilir gibi aklıma geldi)
ve bence olmaz değil böyle bi proje

senna
01-02-2009, 22:21
bu şeyi turbo dizelde düşünelim egrden yanmış gaz alınsa cold air gundan geçse ve mafın önünden verilse soğuk gaz gayet kısık bi biçimde olursa basınç kaybı da telafi edilip denenebilir gibime geliyo yani test için bi başlangıç olabilir belki yorumlarınız nedir orda az da olsa basın var arada mesafe de (afn tdi dan bahsediyorum obd2yse bi de değerler sürekli okunabilir gibi aklıma geldi)
ve bence olmaz değil böyle bi proje

soğuk olacak fakat yanmış gazda oksijen oranı çok az bu yüzden yine pek kazanç olmayacaktır bana göre

bladerk
01-02-2009, 22:25
ben soğutma amaçlı düşündüm olayı ve de iatleri mafla birlikte olduğu iin soğuk değer illaki fark edecektir gibime geliyo bence böyle bi test yapılabilir

senna
01-02-2009, 22:38
ben soğutma amaçlı düşündüm olayı ve de iatleri mafla birlikte olduğu iin soğuk değer illaki fark edecektir gibime geliyo bence böyle bi test yapılabilir

tabiiki fark edecek fakat egr yapısı gereği emisyonları düşürmek için verilen atık gaz buda yanma kalitesini ve iç sıcaklıkları düşürüyor belki daha farklı temiz gaz ila daha güzel birşeyler yapılabilir

bladerk
01-02-2009, 22:42
kesinlikle ama afnlerin egrsinin aradaki mesafe dunu denemeye müsait söküp takması kolay ve bence test amaçlıysa uygun düşük maliyetli geldi gözüme -40 dereceyi eminim cooler borularına bile sarılsa fark olur gibi içinden ne kadar hava geçirebiliyo bu şey bilmediğim için turbodan almak biraz tırsıtıcı geliyo bana:D

bladerk
01-02-2009, 22:45
sence turbonun bastığını bu malzeme direk geçirebilir mi en azından küçük bi turbonun

senna
01-02-2009, 22:55
sence turbonun bastığını bu malzeme direk geçirebilir mi en azından küçük bi turbonun

kayıplarını incelemedim gerçekten ama en kısa zamanda ayrıntılı bir araştıracam:) ama uygun tasarımla muhtemelen kullanılır

nano çırçır yerine bunu alırlar artık:D

bladerk
01-02-2009, 22:57
kayıplarını incelemedim gerçekten ama en kısa zamanda ayrıntılı bir araştıracam:) ama uygun tasarımla muhtemelen kullanılır

nano çırçır yerine bunu alırlar artık:D :hahaha: :D

8.000rpm
02-02-2009, 07:26

basınçlı havanın girdiği meme ve çıkışların olacağı memeler genişletilip yüksek basınçlı havanın daha rahat içeri girmesi / çıkması sağlanabilir...bu da iç santrifüj hızını arttıracaktır.. sonuç olarak "daha da soğuk çıkış" elde edilecektir...
yani bundan baştan beri bahsetmedim de , aletin giriş çıkışları istenilen şekilde genişletilebilir ve bu da dramatik değişikliklere sebep olacaktır...mesela turbo'nun basıncı ile başa çıkabilmesi gibi...
:D
yapılan testlerde benim bulduğum değişkenlikler dahilinde standart giriş memeleri ile 7bara kadar denenmiş...çıkış sıcaklığında elde edilen düşüş 7bara kadar doğrusal bir grafik çiziyor...bu basınç seviyesi de bence turbo için yeterli sanırım...
:D

işte size konu ile ilgili 2 grafik ;

http://img517.imageshack.us/img517/1056/111zw7.jpg

http://img517.imageshack.us/img517/8404/222jx2.jpg

bladerk
02-02-2009, 07:37
-40 dereceyi görebiliyosak bu sistem egrden alınıp bi vanayla alınan basın kontrol edilip gaz kelebeği öncesi boruya sarılsa intercoolerı tarihe gömer gibi geliyo illa motora basmasak da olur yani nitrocooler karbondioksit gibi 4 5 mmlik bi bakır türü boruyla sarılabilir muhtemelen -40 derece yüksek bi değer

ayrıca bir de turbo ile cooler arasına girip hiç basıncı yavaşlatmazsa ve öyle bi ısı ortaya çıkarsa çok verimli olabilir gibi ama turboda denemek için çok hesap yapmak lazım

bilalMW
08-03-2011, 23:50
uğruna para yatırılabilecek bir proje eğer umut edilen sonuçlar çıkarsa getirisi çok fazla olur.

XSi
09-03-2011, 07:49
abilerim kardeşlerim

bu cihazın üflediği hava motorun tükettiği havanın 20 de 30 da biri..

bu cihazla hava üflemek için harcanacak enerji (en azından 1-2 kw bir enerji tüketecektir motora eklenecek kompresör) ile elde edebileceğiniz kayda değer artı değer olmaz.. motora giren havanın sıcaklığını ancak 3-4 derece düşürebilirsin (iyimser bir tahmin)

intercooler neden efektifdir, çünkü soğutma ortamı araçtan bağımsız dışarıdaki havadır, o zaten ordadır heran kullanıma hazır, açık havayı kullanmak için enerji harcamazsınız, dolayısıyla her zaman hazır olan soğutma kapasitesini kullandığınızdan hep "+" da olursunuz..

air-water intercoolerdada ısınan suyu gene "dışarıdaki hava" ile soğutursun..