PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda S2000'in üretimi son buluyor

GKS
02-02-2009, 09:39
Bir efsane daha, başarı dolu 10 yılın ardından ekonomik krize boyun eğiyor.

Üzücü haberler artık resmi: Honda S2000'in üretimine 2009 model yılının sonundan itibaren son verecek.

Başta sınırlı üretim bir otomobil olması gereken S2000, büyük bir başarı hikayesine dönüştü. Japon şirektin 50. yılını kutlaması için üretilen araç, yoğun talep karşısında üretilmeye devam etti ve tanıtıldığı 1999'dan itibaren ABD'de 65,000'den, diğer pazarlardaysa 45,000'den fazla sattı.

Honda yetkilisi John Mendel, "S2000, tutkunlar tarafından tutkunlar için tasarlanmış bir otomobil. Gelecek tüm roadster'ler için çıkatyı yükseltti ve çoğu Honda fanı tarafından şimdiden bir klasik olarak nitelendiriliyor."

S2000'in üretimden kalkmasının altında pekçok sebep var. Ekonomik kriz ve CEO Takeo Fukui'nin, kısıtlı bir grup yerine daha geniş kitlelere hitap edecek otomobiller üstünde yoğunlaşarak daha yüksek kar marjları elde etme amacı, bunlardan başlıcaları. Hatırlayacaksınız, Fukui birkaç hafta önce de NSX projesinin raflara kaldırıldığını açıklamıştı.

Tüm bunlara rağmen, Honda S2000'in sonunu getiren, ciddi oranda düşen satış adedi oldu. Avustralya'da 1999'da 596 adet satılan araçtan 2007'de yalnızca 26 adet satıldı. ABD'de satışların tavan yaptığı 2001 ve 2002'de yaklaşık 19,400 adet araç satılırken, 2007 ve 2008'de Honda 7,000 taneyi bile yollara süremedi.

Bu safkan roadster'e elveda demek acı olacak. Muhtemelen Honda, yerine hybrid ya da elektrikle çalışan bir model üretecek, ancak bunu bir "halef" olarak tanımlayabileceğimizi sanmıyoruz.

alıntıdır.

said_
02-02-2009, 09:45
gerçekten üzücü bi haber iyide elektrikle çalışan spor arabamı olur yaa :( umarım yeni bir yüzle ilerde geri döner

McS_R53
02-02-2009, 09:49
desenize tam anlamıyla klasik olcak

Sinan'S2k
02-02-2009, 09:50
Arabalarımıza ii bakalım :D

SONE-R
02-02-2009, 10:00
her şeyin bir sonu vardır. s2000 nin de.. 10 yıl iyi bir zaman, S2000 nin ne kadar başarılı bir üretim olduğunun kanıtı..

Orhan
02-02-2009, 10:00
üzücü ama adamlarda haklılar

Göki,ZD
02-02-2009, 10:03
hangi aracı sevsem üretimi duruyor ne biçim iş bu ya :)

SkY
02-02-2009, 10:10
uzun zaman kaldı piyasada hemde çok küçük makyajlarla..bu bile büyük başarıdır..:)

Almanci Tane-R
02-02-2009, 10:16
s2000 ler tavan yapar artık :D

SULTANOGLU
02-02-2009, 10:18
yazık oldu üretimden kalkması, üzüldüm

BaybuRtlu69
02-02-2009, 10:29
offff offff :(

MiaMi
02-02-2009, 10:39
2008 başındada bu haber çıkmıştı. 2008 senesi sonunda üretimden kalkıyor diye.

Onuralp
02-02-2009, 10:51
Bu da üretimden kalktı daha neler kalkacak üretimden göreceğiz bakalım... Üzücü...

cenk
02-02-2009, 11:30
bende bi yerde s2k nın F20 yada F22 olan motorunu K serisine dönüştüreceğini duymuştum , demek üretilmicekmiş üzücü...

yusufcan_k
02-02-2009, 13:20
s2k sahipleri iyi bakın aracınıza =)) 2 3 yıla kalmaz patlama yapar onlarda

Eren G.
02-02-2009, 13:40
Hadi s2000 durduruldu,mutlaka yerine yenisi gelecektir bence.Bu kadar iyi bir spor otomobilin yerini boş tutmak bence cok gereksiz,hemde bu kadar iyi bir imajı varken.Asıl üzüldüğüm ve yakından takip ettiğim konu ise NSX'in projesinin rafa kaldırılması üzüldüm çünkü Yine Honda CEO'su ''New NSX must be faster than GTR'' diye acıklama yapmıştı.Belkide Japon üreticilerde artık aralarında bu sınıfta yarışmaya baslıyacaklardı..Kısacası üzüldüm 2sinede

onurdestan
02-02-2009, 13:58
kaplumbağadan sonra en uzun süre üretilen araç sanırım :D

uğur-a
02-02-2009, 19:46
Elektirikli motorlu s2k ile vtec açarken ses değişimi nasıl olucak merak ettim :D

erkin006
02-02-2009, 19:52
geçmiş olsun...

TünayK
02-02-2009, 19:55
ben almadan uretım durmayacak rahat olun daha bı kac senesi var:)

yearone
02-02-2009, 19:58
Klasik oldu yani :D

Cem.B
02-02-2009, 20:22
madem artık yok biraz dikkatli kullanın :) çukurlardan filan yavaş geçin içinden sağından solundan tentesinden filan ses gelmesin :) ilerdie s2k almayı düşünen adam çok bu forumdan :)

Tugral
02-02-2009, 20:50
evet s2k ları düzgün kullanın sonra bozuşmayalım bu ne arkadasım bi crx aldık dökülüyordu toplayana kadar anam ağlamıstı bu sefer bozuşuruz

mechanıcer
02-02-2009, 21:03
bugun doyasıya kullandım tekrar tarıfsız bı araba yerını zor doldurular...

onursumer
03-02-2009, 02:14
çok uzun sure uretimde kaldı zaten çok büyük bir başarı

inşallah kriz sonrası bu tarz bir proje tekrar harekete geçilir s2000 in veya nsx in yeri boş kalmamalı :)

JenGoO
03-02-2009, 03:57
S2000 gider S3000 gelir birde üfletirlerse hiç şaşırmayın :)

gtti
03-02-2009, 06:04
Iyiki almamisim :P

Bencede uretimden kalkmasi uzucu ama daha iyi ve yeni dizaynla karsimiza cikma ihtimali yuksek.

ahmetuygur
03-02-2009, 08:05
Satılık Efsane Honda S2000 Antika :D 100 bin TL :D

OkTaY
03-02-2009, 08:07
üzücü bir haber ama inşallah yeni yüzü ile karşımıza çıkar yine

SerkanKurt
03-02-2009, 13:14
E eskidi artık tipi zaten.

deniz
04-02-2009, 19:59
bızde anca 2010 da alırız dıyoduk aahaha : D

MUGENPOWE®
05-02-2009, 00:55
acıklamadakı bısı dıkkatımı cektı 99 dakıyle 2007dekı alımlar bır olmadı dıe uretımden kaldırıoruz acıklaması cok sacma normal bence 2007dekı uretımın dusmesı mubarekler 10 sendır aynı arbayı farını stobunu deıstrıp deıstrıp satıyolar dusmesı normal dıılmı bence 2005 te durdurmaları gerekıodu uretımını zaten gec bıle kaldılar

Ally
05-02-2009, 01:06
hayırlısı olsun bısey cıkarırlar yerıne artık

MR.TurboALİ
05-02-2009, 04:21
fiyatlara yansır büyük ihtimal önümüzdeki yıllarda ama kötü olmuş gerçekten...

ahmetbaha-drs
05-02-2009, 04:40
S2K kadar basarılı ve guzel bi aracın uretiminin durdurulmasına hem uzuldum hemde sevindim aslında,yani uretim durdu diye bidaha hic uretmeyecekleri anlamına gelmez S2200-S2500 filan cıkar belki ilerde:) gerci elektrikli olmasında..Yeni bir arkadan itis arabada satısa cıkacaktı bu aralar,Hyundai Genesis Coupe 2.0 Turbo-3.8 NA o ne oldu acaba?

vedat86
03-04-2016, 22:23

Az bile tahmin etmişsin satılık efsane 100 bine ALINMAZ şimdi

fthdrn
03-04-2016, 22:25

Gelecegi gormuş :)

mehmetRS
03-04-2016, 22:25
iyice hayal oldu desenize :D

individual
03-04-2016, 22:29
Efsane hort :)

STHL
03-04-2016, 22:41
güzel hort olmuş. :D

iztuzu
03-04-2016, 22:43
İlk mesaj tarihi ardından son mesaj tarihine bakınca S2000 yeniden mi üretilecek sorusuyla hafiften mutlu olmuştum ki, alakasızmış.

mehmet6r
03-04-2016, 23:47
Evo kalkmış üretimden s2000 üretilmese ne yazar?

Octane
03-04-2016, 23:59
Yeni nesil araba sürmeye çalışan herkes otomatik, sürüş yardımcılı araç istiyor. Aracında ekran istiyor, göğüsün deri falan olmasını istiyor, yolda giderken ekranla oynarken göğüsü okşamak istiyor sanıyorum. Aracı manuel diye, çocuk araba sürerken kızın elini tutamıyor diye sorun çıkıyor günümüzde. S2000, evo, Skyline, Eclipse, Supra niye bitti? Bu firmalar bunları zaten yıllar önce yapıyordu, şimdi isteseler çok daha iyisini yaparlar. R35 manuel olsa bu kadar sükse yapmazdı örneğin, yine skyline bilen tayfa bilirdi. Ama böyle olunca kızlar oğlanlar zengin coniboyların kullanabileceği oyuncak oldu. Çünkü içi falan deri, çünkü otomatik, çünkü yolda kendi gidiyor neredeyse. Bluetoothu da var. FT1 denen şey keza öyle. Zaten BMW m'leri ya da Merc AMG leri saymıyorum bile.

Artık trend bu, ben en son bütün imkanlarımı kullanarak gerçek bir amerikan yapmaya çabalıyorum, sonra da bu işlerden çekileceğim. Her bir beygir gücü için 1000TLden fazla vererek 1.6 tdi passat falan alırım belki. Ya da mondeo da olur. Talisman mesela. Çünkü ledli ve otomatik oh yes. Gerçi passat daha iyi sanırım, çünkü ilaydanın sevgilisi berke'nin de passat CCsi var, ve en iyi otomobillerin alman olduğunu söylüyor.

fthdrn
04-04-2016, 00:05
#43 güzel bir yazı olmuş :)

westalim
04-04-2016, 00:07
Yeni nesil araba sürmeye çalışan herkes otomatik, sürüş yardımcılı araç istiyor. Aracında ekran istiyor, göğüsün deri falan olmasını istiyor, yolda giderken ekranla oynarken göğüsü okşamak istiyor sanıyorum. Aracı manuel diye, çocuk araba sürerken kızın elini tutamıyor diye sorun çıkıyor günümüzde. S2000, evo, Skyline, Eclipse, Supra niye bitti? Bu firmalar bunları zaten yıllar önce yapıyordu, şimdi isteseler çok daha iyisini yaparlar. R35 manuel olsa bu kadar sükse yapmazdı örneğin, yine skyline bilen tayfa bilirdi. Ama böyle olunca kızlar oğlanlar zengin coniboyların kullanabileceği oyuncak oldu. Çünkü içi falan deri, çünkü otomatik, çünkü yolda kendi gidiyor neredeyse. Bluetoothu da var. FT1 denen şey keza öyle. Zaten BMW m'leri ya da Merc AMG leri saymıyorum bile.

Artık trend bu, ben en son bütün imkanlarımı kullanarak gerçek bir amerikan yapmaya çabalıyorum, sonra da bu işlerden çekileceğim. Her bir beygir gücü için 1000TLden fazla vererek 1.6 tdi passat falan alırım belki. Ya da mondeo da olur. Talisman mesela. Çünkü ledli ve otomatik oh yes. Gerçi passat daha iyi sanırım, çünkü ilaydanın sevgilisi berke'nin de passat CCsi var, ve en iyi otomobillerin alman olduğunu söylüyor.

efsane tespit gece gece helal olsun dedirtti :D

burakgunay
04-04-2016, 00:44

+ olarak mesela en ayar oldugum mevzu yok kapı basamagında ledle arabanın ismi yazıyor, yok iç ambians lambası yok kağıt kürek bilmem ne. bilmiyorum ben 90 lardan japonlarla buyudugumden midir nedir, gereksiz detay geliyor bunlar. ben arabada önce hissiyata bakarım, araba yüzüme gülüyor mu mesela? bu led farla, adaptif cc ile vs olacak bişey değil. arabayı sevmeli insan. sürmek istemeli, "araç" olmamalı. bunları opsiyonla dolulukla ledle tarak kürekle değil sürüşle, hissiyatla ruhla sağlamalı. malesef bunu da öldürüyorlar git gide, bi honda kaldı yeni dönemde manuel type r yaparak yeniden yüzleri güldürdü.

HG6161
04-04-2016, 01:39
Gerçekten otomobiller gün geçtikçe ruhsuzlaşıyor zartu otomatik zurtu otomatik arabayla iletişime geçemiyorsun ki neyse duygulandım amk

HondatugraL
05-04-2016, 02:10
Mekanıklerin sökülüp elektroniğin girdiği araba araba değil benim gözümde bunu kullanıp yolda tutan adamda pilot değil. Sadece gaza basan bir aracı. 90 ları geri getirin..

Tayfun.O
05-04-2016, 15:57
Tespitin dibi olmuş.
Sırf bu yüzden 90 li yılların arabalarını seviyorum.
Güvenlik açısından iyi değil ama hissi arabalar be.
Ne bileyim arabayla viraj alırken az çok savrulmayi kestire biliyorsun limit dönmeyi hissediyorsun.
Yeni sistemlerde adaptif sürüş sistemi haltı sayesinde yolu hissedemiyorsun öyle virajlara dumduk girip çıkıyorsun.
Elektronik parça artıkça zevk azalıyor, yeni sistem araçlarda öyle ahım şahım şoför olmaya gerek yok zaten.
Şeridini kendi değiştiriyor, kendi park ediyor, otomatik fren sıkıyor, sadece sen direksiyonun racer gibi tutuyor sun, zaten vitesi kendi atıyor. Cruise controlle de sabitledin mi oh Miss :D

Berkan
05-04-2016, 16:15
Tespitin dibi olmuş.
Sırf bu yüzden 90 li yılların arabalarını seviyorum.
Güvenlik açısından iyi değil ama hissi arabalar be.
Ne bileyim arabayla viraj alırken az çok savrulmayi kestire biliyorsun limit dönmeyi hissediyorsun.
Yeni sistemlerde adaptif sürüş sistemi haltı sayesinde yolu hissedemiyorsun öyle virajlara dumduk girip çıkıyorsun.
Elektronik parça artıkça zevk azalıyor, yeni sistem araçlarda öyle ahım şahım şoför olmaya gerek yok zaten.
Şeridini kendi değiştiriyor, kendi park ediyor, otomatik fren sıkıyor, sadece sen direksiyonun racer gibi tutuyor sun, zaten vitesi kendi atıyor. Cruise controlle de sabitledin mi oh Miss :D

bunun baş suçlusu eps yani elektrik destekli direksiyonlar :D

Tayfun.O
05-04-2016, 17:47
bunun baş suçlusu eps yani elektrik destekli direksiyonlar :D
Valla abi bizim hiç esp li arabamız olmadı da.
Çok bindim modelli arabalara

levent
05-04-2016, 18:00
Valla abi bizim hiç esp li arabamız olmadı da.
Çok bindim modelli arabalara

eps esp farklı len tayfun :) berkan eps nin açılımı yapmış zaten, elektrik destekli direksiyon, esp ise stabilizasyon programı.

makyajlı ceed in direksiyon kutusuna söveyim geçen test ettim viraj içinde resmen direksiyonu terse ittirdi bana direndi araba :D

Apocaltique
05-04-2016, 19:52
S2000 candır, hem manual, hem başarılı güçlü bir motor, çok güzel bir aktarma, tam çizgi arabası, elektronik değil mekanik, ekran yok, yeni olan hiçbir şey yok tam benlik, keşkem benim olsa

Tayfun.O
05-04-2016, 20:05
eps esp farklı len tayfun :) berkan eps nin açılımı yapmış zaten, elektrik destekli direksiyon, esp ise stabilizasyon programı.

makyajlı ceed in direksiyon kutusuna söveyim geçen test ettim viraj içinde resmen direksiyonu terse ittirdi bana direndi araba :D

Abi düşün o kadar konuya uzağım :D
Allah allah adamlar neler yapmış :D
Gevur yapıyor abi

BerkanB
05-04-2016, 20:33
Süper hort bu konuyu görmemiştim :D Gelelim konu hakkına honda zaten performanslı bir birka olarak şu zamana kadar gözlemledim. Adamlar hem motorsiklet işinde kendini duyurmuş hemde otomobil. Bir açıdan bakarsak s2000ler değişiklik olmadığı için insanlar artık soğumuş olabilirler ileride honda en büyük kaybı da buradan yaşıyacak diye umuyorum çünkü cbr cbf vs motorlarına bakarsak bilmem 1900 lü yıllardan beri aynı tasarım. Honda böyle giderse iki piyasanın da gözünden düşecek.

Bu arada geleceği görenler efsanesiniz bence :) daha 12-13 yaşlarındayken ***** sitede 60 bin liraya en temiz s2k lar vardı o zaman dedim ki bu arabalar daha da ucuzlar; ömrümde bir kere de olsa binerim ama tabi tam tersi olmuş şimdi araçların en pertine bile 80k para istiyorlar... (Pertten kastım bakımsız)

Varsa elinizde temiz ve ucuz s2k alırız bir dal :D

SMTTKZ
05-04-2016, 22:09
#43 Efsane yorum olmuş katılıyorum kesinlikle
+ 90 larda üretilen japon otomobilleri çok hissiyatlı be mübarek...
Freni tutmasın,varsın yol sesi alsın,hidrolik direksiyon klima harici donanımı da olmasın,çürüsün de hiç umrumda değil yeter ki ben bindiğimde mutlu olayım.Ben aracın koltuğuna oturunca o eski ama kaliteli görüntüyü görebileyim,giderken lastiklerin uygulandığı direnci direksiyonda hissedebileyim..Bir EF civic bir Celica bir mx5miata bir gc8 niye aynı şekilde üretilmiyor :confused: Başlarım gerekli güvenlik donanım standartlarına şimdiki araçları artık bir yerden bir yere gitmek,sürücü ve yolcuları daha güvenli bir seyahat edebilmeleri için üretiyorlar (istisnalar hariç) İnsanlardan daha çok kontrolünü kendi elinde tutan arabalar..ZEVKSİZ

DOA
06-04-2016, 08:00
#43 super tespit, her dediginize katiliyorum

jeffy
06-04-2016, 09:02

Efsane Hortlatmaya Efsane bir yorum gelmiş..

Diyadin
06-04-2016, 09:19
Bence üretimi Türkiye'de devam ediyor ve sonsuza kadar devam edecek. :D

mehmet_genc
06-04-2016, 09:25

Tespit 10+ Bravo Yorum Fena..

tolgaaydın
06-04-2016, 09:30

çok güzel bir post olmuş :)

oabayram
06-04-2016, 09:31
hort hort hort hort

Ufuk
06-04-2016, 09:37
Bence üretimi Türkiye'de devam ediyor ve sonsuza kadar devam edecek. :D

ahahahahah
Sanayideki kaportacı ustalarımız sağolsun :D

vedat86
14-04-2016, 08:10
bı s2k bınmedım demeyeyım dedım baktım araştırdım bı kaç kısı ıle konustum araba pert kayıtlı oynanmadık şase kule kalmamıs cıddı cıddı alıcam bınıcem dıyorum 100 bın abı son dıyo ulan kardesım satılıyormu kı bu paraya boyle konusuyon dıyorum ooooooo satılmazmı abı senın pıyasadan haberın yok dıyor eee sımdı bu durumda benım mı onunmu haberı yok anlamadım
s2k lere eskıden ne yorum yapmıslar dıye bakarken bunu gordum :)

Yigit-Y
14-04-2016, 08:18
bı s2k bınmedım demeyeyım dedım baktım araştırdım bı kaç kısı ıle konustum araba pert kayıtlı oynanmadık şase kule kalmamıs cıddı cıddı alıcam bınıcem dıyorum 100 bın abı son dıyo ulan kardesım satılıyormu kı bu paraya boyle konusuyon dıyorum ooooooo satılmazmı abı senın pıyasadan haberın yok dıyor eee sımdı bu durumda benım mı onunmu haberı yok anlamadım
s2k lere eskıden ne yorum yapmıslar dıye bakarken bunu gordum :)

Ben 5,6 sene önce 33.000 tl ye almıştım.

Gerisini sen düşün:)

vedat86
14-04-2016, 08:23
5-6 sene gıne baya olmus adama dıyorum kı ben sunun surasında 2 sene once 40-50 gıbı paralara alınıyordu dıyom abı sen dalgamı gecıyon dıyo ornek verıyorum aha su araba dedıgımde eee ama onun ıste suyu var buyu var ulan senın arabanda sankı sütten çıkmış ak kaşık tamam anladım araba az kaldı bı sacma sapan piyasa artmıs ama o kadar da degıl kardesım ya

rahmitanir
14-04-2016, 09:15
Ben 5,6 sene önce 33.000 tl ye almıştım.

Gerisini sen düşün:)

2014'de FD6 civic'i 33.000 ₺'ye almıştım ben ya (ki o gün için ucuzdu bu fiyat). Fiyatlar gerçekten şaka gibi...

Berkan
14-04-2016, 09:18
2009 da dolu otomatik 2003 model civici 17 bin liraya Hyundai Erk ye takasa verdik yanarım yanarım ona yanarım şimdi olsa 35 40 ederdi heralde :D

i-vtec07
14-04-2016, 10:17
Sizinkinler gene baya olmuş çok degil 2013 ün son aylarında 49 bin e boyasız 46 binde bi fn2 type r aldık :D

Şuan cok net 75 e gider . :D

Burak Mehmet
14-04-2016, 10:28

İlaydayla Berke çıkıyolarmı :eek:

scorpion
14-04-2016, 12:07
s2000 fiyatları gerçekten çok ilginç hani gerçekten alan var mı o fiyatlara, varsada neden alıyor anlayamıyorum. Çöplere bile 90-100 yazıyorlar, 2008-2009'lara 140-150 falan yazıyorlar. Şaka gibi valla. 2016 bmw 3.20ied parasına 7-8 yaşında s2000.

Octane
14-04-2016, 12:21
İlaydayla Berke çıkıyolarmı :eek:

Hep Bilkent'teler :D

Kekuti*
14-04-2016, 12:22
ya bi rahat bırakın şu arabayı allasen yaa :)

bıkmadınız amuagoing.. :D

GKS
15-04-2016, 10:21
7 sene önce açtığım konu :)
üretimi durunca kullanıcı profili değişti ancak halen sayısı çok az da kalsa düzgün insanlarında garajında var.
s2k severim ben, şuanki piyasa fiyatı konusuna gelince fiyatı talep belirler arz-talep olayı.