PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Park cezaları hakkında

bodoff
02-02-2009, 12:24
Herkese iyi günler yakın bir zamanda bu konunun gelmişi geçmişi tartışılmıştı ancak ne oldu bilmiyorum soonra aramada karsılasamadım.

Eve gönderilen park cezaları hakkında ödememe gibi bir durum söz konusu olabiliyor mu?

9/11/2008 de Sabihada 61/1-b den memurun yazımıyla 61/b den ceza yemisim, Cezanın acıklaması burada yer alıyor:
http://www.tsof.org.tr/ceza_rehberi.php?ceza_puan_secenek=&ceza=61%2F1-b&secenek_al_butonu=Ceza+Maddesi+%DD%E7eri%F0i

ancak ben aracımı park ettiysem bile icindeyimdir uyarmadan uzaktan uzaga ceza kesilebiliyor mu ?

Bu eve gönderilen cezaları ödememe hakkımız var mı ?

7 gün içersinde sulh veya trafik mahkemelerine basvurabilirsiniz deniliyor bunu yapınca mahkemenin aleyhimde verecegi kararla suçum kesinleşmiş oluyor mu ?
Dah önce başına gelen ,Bilgisi olan veya tanıdık polis memur, amiri olanlar cevaplarsa memnun olurum.
(Not: Cezayı Jandarma trafik timi kesmiş)

İlgilenen cevaplayan Herkese teşekkürler

Dragger
02-02-2009, 12:31
Jandarma kestiyse mutlaka öde, ileride faiziyle birlikte mutlaka cıkar.

Trafik polisinin kestikleri affa ugruyor, cıkmıyor vs ama Jandarmanın kestigi cıkar, polisin kestigi 10 ceza cıkmadı, Jandarmanın kestigi 1 ceza cıkmıstı 3 sene sonra...

Asker daha takipci oluyor sanırım bu konularda...

Onun dısında normal trafik polisinin kestigi veya eve yollanan muhtarlıga bırakılan cezaları falan ödemiyorum, aracım da temiz görünüyor internetten veya muayene öncesi vergi dairesinden aldıgım makbuza göre...

* EDIT: İtiraz icin bir form konulmustu eski konuya, o formu doldurup basvurursan iptalini saglayabilirsin ama ugrasmaya degermi bilmem mahkemelerle...

mmustu
02-02-2009, 12:36
ya yaklaşık 2 senedir ne trafik cezası nede ogs cezası ödüyorum en sonunda bi araba parası kasacaklar ama hayırlısı :D

bodoff
02-02-2009, 13:40
Jandarma kestiyse mutlaka öde, ileride faiziyle birlikte mutlaka cıkar.

Trafik polisinin kestikleri affa ugruyor, cıkmıyor vs ama Jandarmanın kestigi cıkar, polisin kestigi 10 ceza cıkmadı, Jandarmanın kestigi 1 ceza cıkmıstı 3 sene sonra...

Asker daha takipci oluyor sanırım bu konularda...
* EDIT: İtiraz icin bir form konulmustu eski konuya, o formu doldurup basvurursan iptalini saglayabilirsin ama ugrasmaya degermi bilmem mahkemelerle...

Ya bende ondan korkuyorum yoksa benimde 100 e yakın park cezam vardı 2004ten bu yana fakat gecenlerde TÜV e girdigimde temiz cıktı ... iş askeriye olunca yemio acıkcası..

Formun bulundugu baslıgı hatırlıyormusun birde oyle deniyeyim. Dİger soru ise bu trafik mahkemesi haydarpasada mıydı?

SONE-R
02-02-2009, 13:46

+1. polis yazdıysa yırt at ceza makbuzunu çöpe. bana da geçen gün havaalanında yazılmış park cezası geldi yırttım attım, 2 hafta sonra başka bir tane havaalanı park cezası gelmiş anneme tembih etmiştim imzalamamış, ceza muhtarda bekliyor şimdi :D :D

adi adamlar otopark ücretini 10 lira yapmışlar, adam gibi 2-3 lira yapın arabamızı koyalım. yarım saat için 10 lira verilir mi ya? :mad:

Evrenoz
02-02-2009, 13:56
Dilekçe ve ekler için

http://www.caralem.com/forum/showthread.php?t=10117

Chatin
03-02-2009, 10:33
Diğer konuyu ben açmıştım hoca yalnız benim evime tebliğ edilen bir ceza yoktu ama tebliğ edilmiş görünüyordu. muhtarlığa gittim ve orada 3 ay öncesindeki cezaları yakıyorlarmış.

buradan tescil tarihine bakabilirsin ;
http://sorgu.trafik.gov.tr/tbssorgular/aracsorgulama.aspx

buradan da cezanın olup olmadığına ["MTV Sorgulama" yı tıklıyorsun] ;
https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp

fakat benim sorunum bana ceza kesilmesinden öte bana gelmediği halde tebliğ edilmiş görünmesi ve tebliğ tarihinin cezanın kesilme tarihinden itibaren 14 gün geçmiş olması idi. benim ceza 17 gün sonra tebliğ edilmiş görünüyor.

henüz yoğunum en kısa vakitte diğer konuya yazdığım dilekçe ile trafik mahkemesine (ki ş sanırım önce kurtuluş[ankara] daki trafik şubesine gideceğim) başvuracağım.

TEBLİĞ TARİHİNİN 14 GÜNÜ GEÇMESİ İLE İLGİLİ ÖRNEK DİLEKÇE ;

............. TRAFİK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

İTİRAZ EDEN:
ADRESİ :
KONUSU :Trafik Ceza Tutanağına İtiraz

AÇIKLAMALAR:
1-Şahsıma ait ................. tescil plakalı araca ilişkin olarak bilgim
dışında ............. günü itibariyle trafik ceza tutanağı düzenlenmiş, bu ceza
tutanağı ............tarihinde tarafıma tebliğ edilmiştir.

2-Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 166 ncı maddesine göre*Tescil plakasına göre
tanzim edilen tutanaklar *Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde
Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin
10, 11 ve 12 nci maddelerinde belirtilen esas ve usullere göre takip ve tahsil
edilir*.

" Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller
ile Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmeliği"nin 10/a maddesine göre, *Aracın
kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni
tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri
doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ
edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına
gönderilir. Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta
bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde
yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile
ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir*.

Tarafıma yasal süre aşıldıktan sonra tebligat yapılmış olup, bu durum yönetmelik
hükümlerine aykırıdır. Bu nedenle ceza tutanağının iptali gerekmektedir.

İSTEM VE SONUÇ: Yukarıda izah olunan nedenlerden dolayı dava konusu trafik ceza
tutanağının iptalene karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.

İtiraz Eden
İmza

EK :
-Ceza tutanağı fotokopisi

Kolay gelsin ve geçmiş olsun...