PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 97 Echotec Astra GSI modlanacak yardım

TaGo
19-02-2009, 09:10
Arkadaşlar genel ağırlığımız bmw olduğundan açıkcası biraz konumuzzun dışı bir noktaya geldik. 97 Model bir ekotek astra gsi modlamak istiyoruz. Ancak SFI modlusu kadar iddialı olabilmesi için neler yapılabileceğini, yada değişim oluyorsa bu motora neler yapılması gerektiğini bilen arkadaşlar yazarsa seviniriz. Bizim kısa sürede yaptığımız araştırmada bilinçli olarak normlar için kısılmış bir araç olduğunu duyduk. Tüm GSI tutkunlarının yardımı lazım. Turbop düşünmüyoruz, güzell bir rolling aracı tasarlamak istiyorz.

LND
19-02-2009, 13:15
turbo yoksa işin içinde cok para harcamanız gerekmekte
egzantrik emme filan ama max alacagınız güç 136+40 olur oda taş 38 kere çatlasa ve dünya kadar para gider malzeme bulamazsınız....

chiefkadir
19-02-2009, 14:13
Ecotech ile yapıalcaklar sınırlı.
Ankarada bir arkadaşımız çok uğraştı fakat bizi 2 sene sonra bizi dinleyip arabayı SFI'ye çevirdi.
Yok biz bunu yapacaz diyosanız bilgimiz dahilinde yardımcı oluruz.

BrakeHorsePower
19-02-2009, 14:46
X20xevde, Tek başına yazılımla 10hp artış söz konusu; ekzantrik, port polish ve yazılımla 160hp mümkün. Sadece ekzantrik ve yazılımla da 155hp gibi bi rakam yakaladık tr de şarltarında...

nightkids_han
19-02-2009, 15:03
ecotech güseldir yaw , 190 HP'ler duyuyordum sıkıştırma artırarak felan atmosferik şekilde

_FaRuK_
19-02-2009, 15:21
Ecotech ile yapıalcaklar sınırlı.
Ankarada bir arkadaşımız çok uğraştı fakat bizi 2 sene sonra bizi dinleyip arabayı SFI'ye çevirdi.
Yok biz bunu yapacaz diyosanız bilgimiz dahilinde yardımcı oluruz.

+1 aynen katılıyorum bosa ugrasmaa olurrr

M3CSL
19-02-2009, 15:28
yakında guzel bı ecotech cıkar o zmn pıyasaya neyse..
dblass flowtech yada thorttle olmadan 175 ler sınırında kalınır.. emme olursa 190lar gorulur fakat emme bulmak cok zor trda ebayde fılanda 1000 eurodan asagı deıl..

170de guzelbı egzantrıkle alınır yalnız.. emme olmadan malıyet cok yuksek deıl ayırıca..

bu konuyu kıngpın arkadasımıza devredıyorum:D:D

Tarkan ayrıca aracın sanzımanı onemlı, ne var uzerınde kısaltmak ve volan uygulaması gerekebılır yapılcak cok ısı olabılır yanı:D

VeNoM_35
19-02-2009, 15:37
ecotec gitmez:D bütçeyi belirlediyseniz ona göre yol gösterebiliriz, ancak tr'de doğru düzgün parçası bulunmadığı için yurtdışına bağlıyız.

dereceli, headers ve çip ile 160hp civarında güçlerde şuan bir ecotec var mesela serkanın dediği gibi yakında daha da hızlandırmayı planlıyoruz..

BrakeHorsePower
20-02-2009, 12:06
Şimdi ecotechle uğraşmak boş olur diyen arkadaşlara şu linke bi bakmalarını istiyorum. X20xev ki tam örneğe uyuo, http://www.bf2brasil.com/forum/showthread.php?t=55344 Burdaki olay şu eğer ki stock motordan güç almaktan bahsediliosa evet x20xev c20xe den kötü bi kapağa sahip. Ama olay eğer motora emek harcandıktan sonraki kısım için konuşuluosa tamamen yannış fikirleriniz. C20xe den stock makina da daha kolay güç alınır ama x20xev üzerinde uğraşılırsa( Düzgün bi tuner ın elinde) x20xev den güç alınmaz die bi şey söz konusu deil. Yane olayı çok açılı düşünmek lazım. O zman bunca tuner boşuna uğraşıo ecotechlerle, işi bilmiolar. Boşuna opelin şu ana kadar ürettiği en ii motor olarak kabul edilen z20leh ecotech o zman. Ben de boşuna gidip zletle uğraşmışım o zman. C20let mi swaplasaydım ne yapsaydım?Dediğim gibi olayı sadece stock makina olarak değerlendiriosak c20xe ok. Ama üzerinde emek harcanıp hala güç alınamadı oalrak değerlendiriosak orda karşı fikirdeyim. Kim yaptı, neyle yaptı, daha önce ne yaptı da bu yürümedi die sormak lazım;)

M3CSL
20-02-2009, 12:47
Şimdi ecotechle uğraşmak boş olur diyen arkadaşlara şu linke bi bakmalarını istiyorum. X20xev ki tam örneğe uyuo, http://www.bf2brasil.com/forum/showthread.php?t=55344 Burdaki olay şu eğer ki stock motordan güç almaktan bahsediliosa evet x20xev c20xe den kötü bi kapağa sahip. Ama olay eğer motora emek harcandıktan sonraki kısım için konuşuluosa tamamen yannış fikirleriniz. C20xe den stock makina da daha kolay güç alınır ama x20xev üzerinde uğraşılırsa( Düzgün bi tuner ın elinde) x20xev den güç alınmaz die bi şey söz konusu deil. Yane olayı çok açılı düşünmek lazım. O zman bunca tuner boşuna uğraşıo ecotechlerle, işi bilmiolar. Boşuna opelin şu ana kadar ürettiği en ii motor olarak kabul edilen z20leh ecotech o zman. Ben de boşuna gidip zletle uğraşmışım o zman. C20let mi swaplasaydım ne yapsaydım?Dediğim gibi olayı sadece stock makina olarak değerlendiriosak c20xe ok. Ama üzerinde emek harcanıp hala güç alınamadı oalrak değerlendiriosak orda karşı fikirdeyim. Kim yaptı, neyle yaptı, daha önce ne yaptı da bu yürümedi die sormak lazım;)

tamamen aynı fıkırdeyım, o opelle ılgılenenlerın ön yargısı sadece yapan olmadıgı için böle dusunuluyor..
136 ecotech ztn aynı kgda olsa ve aynı bgde olsa sfıda ne farkı kalırkı? alıncak guc bakımındanda emme egzantrık gırıosun sfıdan 50 hp alıosun ortalama, ecodandanda 50 lerde alıosun, cok ust uygulamalrda sfı avantajlı olur tabıkı ust kapak bakımından..
su eco gsı ın yazılımla ılgılı msnden konusalım:D

BrakeHorsePower
20-02-2009, 12:51
Kanka daha ne yapayım:D Gt40 takam da bare o zman ecotech de yürüo olsun bare;) Bu işin eco mekoyla alakası yok, stockta kötü x20xev evet, ama yapılınca bile olmuo lafını kabul etmem mümkün deil mümkün deilll...

ibrahim
20-02-2009, 15:53
ben 98 modelini verip 3000ytlde üstüne paara verip 94 modelini aldım parana yazık boşa uraşma doch sfi al

TaGo
20-02-2009, 19:19
ciddi moral bozukluğu oldu.

BrakeHorsePower
20-02-2009, 19:26
Yoo, arkadaş çözüm olarak arabayı satmakta bulmuş olabilir saygı duyarım ama öyle olacak die bi şey yok;) Yoksa herkes satsın arabasını...

levent
20-02-2009, 19:32
bence yapılmayanı yapmak fazlaca emek sarfetmek herzmn daha güzeldir ;)

Schumi
21-02-2009, 00:48
ben 98 modelini verip 3000ytlde üstüne paara verip 94 modelini aldım parana yazık boşa uraşma doch sfi al
Bence biraz moral bozucu oldu İbrahim. :) Bazen inat eder insan daha iyisi varken onu değil elindekini iyileştirmek ister. Yazık deme bence.

ciddi moral bozukluğu oldu.
Bence moralinizi bozmayın.

Yoo, arkadaş çözüm olarak arabayı satmakta bulmuş olabilir saygı duyarım ama öyle olacak die bi şey yok;) Yoksa herkes satsın arabasını...
Olayı ılımlı yaklaşıp güzelce cevap verdiğin için saygılarımı iletiyorum.

M3CSL
21-02-2009, 00:56
bence yapılmayanı yapmak fazlaca emek sarfetmek herzmn daha güzeldir ;)

:bravo:

hele o ınsanları sasırtmak:rolleyes:

chiefkadir
21-02-2009, 02:21
Şimdi ecotechle uğraşmak boş olur diyen arkadaşlara şu linke bi bakmalarını istiyorum. X20xev ki tam örneğe uyuo, http://www.bf2brasil.com/forum/showthread.php?t=55344 Burdaki olay şu eğer ki stock motordan güç almaktan bahsediliosa evet x20xev c20xe den kötü bi kapağa sahip. Ama olay eğer motora emek harcandıktan sonraki kısım için konuşuluosa tamamen yannış fikirleriniz. C20xe den stock makina da daha kolay güç alınır ama x20xev üzerinde uğraşılırsa( Düzgün bi tuner ın elinde) x20xev den güç alınmaz die bi şey söz konusu deil. Yane olayı çok açılı düşünmek lazım. O zman bunca tuner boşuna uğraşıo ecotechlerle, işi bilmiolar. Boşuna opelin şu ana kadar ürettiği en ii motor olarak kabul edilen z20leh ecotech o zman. Ben de boşuna gidip zletle uğraşmışım o zman. C20let mi swaplasaydım ne yapsaydım?Dediğim gibi olayı sadece stock makina olarak değerlendiriosak c20xe ok. Ama üzerinde emek harcanıp hala güç alınamadı oalrak değerlendiriosak orda karşı fikirdeyim. Kim yaptı, neyle yaptı, daha önce ne yaptı da bu yürümedi die sormak lazım;)Bahadır verdiğin linkteki araba Turbo, ..Atmosferik olarak eco'yu 200+hp lere getiren örnekler varsa bizle paylaş :)

Gelelim olaya:) Bu başlığı açan arkadaşın hevesini kırmak yerine neler yapabiliriz veya tr.de yapan tanıdık varmı ? Ben proshopta kingpin nickli arkadaşın vectra B sini biliyorum o okursa zaten yorumlar ne sıkıntılar çektiğinide anlatır umarım..Birde istanbuldan ankara satılmak için gelen full yüklü gri Vectra A vardı o arabada 170hp vermişti..Sinanın chipli c20xe si ile kafakafaya gidiyordu.

Ae86
21-02-2009, 10:32
Peki bu echotec motora sfı parçaları takılabiliyormu?(kapak,piston,krank vs)

CeSaNCeEm
21-02-2009, 10:57
Peki bu echotec motora sfı parçaları takılabiliyormu?(kapak,piston,krank vs)

Blok yağlamalıryla oynandıktan sonra araba Sfi a çevrilebilir ama zahmetli bi iş olacaktır bi çok parçanın deişmesi lazım bildiğim kadarıyla mesela emme eksoz manifoldları beyin tesisat kapak vs vs...

Ae86
21-02-2009, 11:04
Sfı al swapla daha mantıklı o zaman.

BrakeHorsePower
21-02-2009, 12:55
Bahadır verdiğin linkteki araba Turbo, ..Atmosferik olarak eco'yu 200+hp lere getiren örnekler varsa bizle paylaş :)

Gelelim olaya:) Bu başlığı açan arkadaşın hevesini kırmak yerine neler yapabiliriz veya tr.de yapan tanıdık varmı ? Ben proshopta kingpin nickli arkadaşın vectra B sini biliyorum o okursa zaten yorumlar ne sıkıntılar çektiğinide anlatır umarım..Birde istanbuldan ankara satılmak için gelen full yüklü gri Vectra A vardı o arabada 170hp vermişti..Sinanın chipli c20xe si ile kafakafaya gidiyordu.

Slm ben hakan, bahadır deil, eğer bütçeniz varsa bana gelirseniz yardımcı olurum x20xev için 190-220hp ve gerisi kişinin zevkine kalmış olan atmo kitlerimiz mevcut. X20xev i bi kenara bırakalım 1960ların sonunda üretilmiş olan 1.9 litre cih motorlar için bile 300hp lik atmopower kitlerimiz mevcut ki yakında bi tanesini burdan sizlerle paylaşmama az kaldı. Dediğim gibi ahmet yapmış, mehmet yapmış bilemem ama bildiğim şey emek harcanırsa güç alınabilinio. Tr de uzman kişi sayısı olmadığından bu güç alınamıosa bu, bu güçlerin alınamayacağı anlamına gelmez. Bana da denilen bi zmanlar z20let le uğraşma boşuna gibi laflardı ama uzman ellerde görüldü ki oluo bazı şeyler. Sırf o motor hakkında çok fazla bilgi sahibi yok die, bi motor bu kadar kötülenemez. X20xev ecotech in subapları, portları daha küçük stockta c20xe ye göre, ama bunun için araba satılacaksa vay haline milletin;)Genişletilir profca güçler çıkar yavaş yavaş, yaptığımız bi tane x20xev sürücüsü hakan dır. Kendisini tanırsın, o anlatabilir irmscher cams ve remaple hangi c20xe ile yürüdüğünü ki zaten o kadar da yürüsün;) Benim annatmak istediğim nokta bundan ibarettir. Stock ta sfi iiidir, ama yapılırsa x20xev de iiidir.

NOT:Örnekteki x20xev turbodur, 700whp, 800bhp güce sahiptir. Bu güçleri alabilmek için takdir edersiniz ki, biraz flowlu olmalı kapak artı blok güçlü olmalı;)

BrakeHorsePower
21-02-2009, 13:11
Bi de bi dip not daha tartışma bu boyutta devam edecekse en iisi satsın arkadaş sfi vs gerek yok typeR alsın, kapak flowlu güçler belli, parça çok vs vs...;)

BrakeHorsePower
21-02-2009, 13:46
Bence biraz moral bozucu oldu İbrahim. :) Bazen inat eder insan daha iyisi varken onu değil elindekini iyileştirmek ister. Yazık deme bence.

Bence moralinizi bozmayın.

Olayı ılımlı yaklaşıp güzelce cevap verdiğin için saygılarımı iletiyorum.

Rica ederim kardeş, tartışacak bi şey yok; paylaşım var burda, herkes kendi fikrini tabii ki söylecek;)

chiefkadir
21-02-2009, 14:06
Bi de bi dip not daha tartışma bu boyutta devam edecekse en iisi satsın arkadaş sfi vs gerek yok typeR alsın, kapak flowlu güçler belli, parça çok vs vs...;)hakan tartısmanın boyutuna bir zeval geldigi yok,typer almak ayrı bir durum arkadasımız mevcut olanı naparız demis.verdıgi guc ile orantılı olarak hazır kit fiyatları nedir asagı yukarı ?

BrakeHorsePower
21-02-2009, 14:12
Walla pm yoluyla ulaşabilir bana isterse, gerekli seçenekleri sunarım. Ama hedeflenen güç hakkında bi bilgim yok. 155 ve 165hpler kolay, gerisi hakkında detaylı bilgi geçmem lazım. Mevcut olandan bahsediliosa tartışmada dediğim gibi kişiye kalmış seçenekler. İsterse ralli parçaları takar 300hp alır isterse bi kaç değişiklik yapar. Irmscher cams takarsa ki derecesi düşüktür çok yüksek deil 155hpler kolay. Daha agresif bi şey takarsa 160-165hpler mümkün. Daha fazlası için kapakla oynanmalı bu şart...pistonlar değişmeli, kolar devir çevirmek için güçlenmeli vs vs vs...

EEE
21-02-2009, 23:54
benımkıde eco nolmus ecolara....denemelerımız ortadadır
sfı yapmak zor degıl cok kolay dıyebılırız.Ankara da ecoyla cok ugrasan dıye bahsedılen arkadas hem egsantrık falan yaptı hemde lpg ortada bır tutarsızlık var bence...
bu ıs parca ve paraya bakar 1000 tl en fazla harcarsın araba olur sfi x20xe ıle c20xe arasındakı fark ust tarafta alt tarafta degıldır krank kol pıston aynı atesleme kapak beyın cart curt farklıdır moral bozmayınn opelı tanıyanlarla yola cıkın derım..
serkanınkı hakanınkı benımkı ecotech dır sadece guluyorum burdan

M3CSL
22-02-2009, 00:53
olur olur zamanla:D 3-4 hafta ıcınde bıter ecotech goruruz o zmn sfılar ve ne rakıplerı varsa artık..

tolga900
22-02-2009, 01:14
ben ecotechden 187 hp aldım.egzantirik çip kapak filtre egzos headers ıvır zıvırla aynamahrutiyi kısaltmak şart ecotechde.

erh
22-02-2009, 01:16
zamanında x20xev ile draglarda 3. lüğümüz var hemde 98 model vectra b GT ile.. Ama X20XEV ile atmosferik olarak guc almak C20XE ye gore cok daha pahalı olacaktır. Guc alınmaz diye bişey yok ama verdigin para karsılıgı aldıgın guc diğerinde daha doyurucu oluyor. Hırs yapıp zor yolu secmek cebe ve piskolojiye zarar vermekten daha ileriye gitmez. illaki yürütülür yapılır ama hem cok para harcanır hemde daha fazla kafa patlatılıp bedenen yorgunluk getirir ;)

TR sartlarında en iyi giden x20XEV sanırım bülentin eski arabası vectra aydı. dbilias throttle lar ile o da chipli c20xe ile kafa kafaya gidiyordu. videolarını bulursam eklerim. varsa baska guzel giden x20xev, denemek isterim kendi aracımla..

tolga900
22-02-2009, 01:25
vectra b gt nin şanzuman oranları özeldir gsi la karıştırma.vectra b gt leri motor gücü kadar da bir o kadar iyi yürüten şanzuman oranlarıdır.bu şanzuman ingilterede vectra gsi olarak çıktı 150 hp.

erh
22-02-2009, 01:30
vectra b gt nin şanzuman oranları özeldir gsi la karıştırma.vectra b gt leri motor gücü kadar da bir o kadar iyi yürüten şanzuman oranlarıdır.bu şanzuman ingilterede vectra gsi olarak çıktı 150 hp.

Vectra B GT in sanzumanı baslı basına bir fiyaskodur bence. Begenmedigimiz için gunluk kullanıma ekonomik olsun diye uzun 4 235 te biten, drag için ise 5 i 210 da bitiren bir drag sanzumanı yapmıstık ;) :)

tolga900
22-02-2009, 01:35
ne kadar mükemmel bir şanzuman olduğunu zaten itiraf etmişssin dediklerinin tam ortası. ayna marutiyle oyna o kadar zaten fazla yakan bir araba da değildi.:D

erh
22-02-2009, 01:36
ne kadar mükemmel bir şanzuman olduğunu zaten itiraf etmişssin dediklerinin tam ortası. ayna marutiyle oyna o kadar zaten fazla yakan bir araba da değildi.:D

Gunluk kullanım için fena değil haklısın ama iş performansa geldiginde arabayı tam anlamıyla torpuluyordu bence. :)

tolga900
22-02-2009, 01:41
o arabanın tek derdi 3 vites bayılmasıydı.yolbilgisayarıyla kadran arsında tam 4 km oynar 4 km düşersen. hızlar
1 vites 55 km
2 vites 95 km
3 vites 145
4 vites 195
5 de 245 de biter (6740rpm) cd ve gls de bu değerlere 12 km eklemen gerekir.

Chatin
22-02-2009, 11:55
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=25808

burayıda takip edin :)

M3CSL
22-02-2009, 13:13
o arabanın tek derdi 3 vites bayılmasıydı.yolbilgisayarıyla kadran arsında tam 4 km oynar 4 km düşersen. hızlar
1 vites 55 km
2 vites 95 km
3 vites 145
4 vites 195
5 de 245 de biter (6740rpm) cd ve gls de bu değerlere 12 km eklemen gerekir.

benımde bıldıgım oranlar bu sekılde;)

Erhan sızın sanzıman neydı pekı 4te 235 gorucek o kdr uzun sanz bılmorumben opelde f35 fılanmı:D:D

BrakeHorsePower
22-02-2009, 14:48
zamanında x20xev ile draglarda 3. lüğümüz var hemde 98 model vectra b GT ile.. Ama X20XEV ile atmosferik olarak guc almak C20XE ye gore cok daha pahalı olacaktır. Guc alınmaz diye bişey yok ama verdigin para karsılıgı aldıgın guc diğerinde daha doyurucu oluyor. Hırs yapıp zor yolu secmek cebe ve piskolojiye zarar vermekten daha ileriye gitmez. illaki yürütülür yapılır ama hem cok para harcanır hemde daha fazla kafa patlatılıp bedenen yorgunluk getirir ;)

TR sartlarında en iyi giden x20XEV sanırım bülentin eski arabası vectra aydı. dbilias throttle lar ile o da chipli c20xe ile kafa kafaya gidiyordu. videolarını bulursam eklerim. varsa baska guzel giden x20xev, denemek isterim kendi aracımla..

Slm, eski motoru tune etmek ucuzdur. Eski işletim sistemi eprom tuning vs gibi eski işlemlerle uğraşılır. Parça çoktur, artık ucuzdur vs vs. Eğer motorun bi çok parçası stock kalacak şekilde tune edilecekse c20xe en iii seçenektir. Hırs yapıp zor yolu seçmek cebe ve psikoloji zarar verir deosan, c20xe ya da c20let ya da z20let hiç fark etmez, bilinçsizce tune edilirse zaten araç sahibinde psikiloji de kalmaz, beden de kalmaz(kg bile verir adam) aracından da soğur;) Ondan sonra da ecotechle uğraşma git x le uğraş denilir. Burda annatmak istediğim bilinçli işlemlerle kimsenin psikolojisi bozulmuo. C20let yaptığımız insanlarda memnun z20let çi de memnun, c20xe ve x20xevci de önemli nokta bu. Yane takdir edersiziniz ki bu daha önce dediğim gibi git arabanı sat, ya da c20xe ye çevir gibi tavsiyelerdense elindekini yapmak daha mantıklı olacaktır. Tolga nın arabada iii gidiodu, enderinki de süper giido, bizim sarı ecotech astra da çok can yakıo, videolardan gördüğüm kadarıyla ve dynosuna göre serkanınki de iii durumda,buna karşılık emre nin c20xe de süper gidio, mr. okan diyarın yeni evo310 kitli c20leti de, hatta mpz ydi plakası galiba mor olan calibra c20let arkadaşın aracına 170hp anca deniodu şimdi o da bi 255-260hp kadar yürüo, diğer bi c20let te süper gidio vs vs... Yane ayrım yapmak pek mantıklı gelmio bana, yapılırsa hepsi yapılıo. Yeter ki düzgün yapılsın insanlar emeğinin karşılığını alsın psikoloji de düzelio her şey düzelio;)

erh
22-02-2009, 21:56
Slm, eski motoru tune etmek ucuzdur. Eski işletim sistemi eprom tuning vs gibi eski işlemlerle uğraşılır. Parça çoktur, artık ucuzdur vs vs. Eğer motorun bi çok parçası stock kalacak şekilde tune edilecekse c20xe en iii seçenektir. Hırs yapıp zor yolu seçmek cebe ve psikoloji zarar verir deosan, c20xe ya da c20let ya da z20let hiç fark etmez, bilinçsizce tune edilirse zaten araç sahibinde psikiloji de kalmaz, beden de kalmaz(kg bile verir adam) aracından da soğur;) Ondan sonra da ecotechle uğraşma git x le uğraş denilir. Burda annatmak istediğim bilinçli işlemlerle kimsenin psikolojisi bozulmuo. C20let yaptığımız insanlarda memnun z20let çi de memnun, c20xe ve x20xevci de önemli nokta bu. Yane takdir edersiziniz ki bu daha önce dediğim gibi git arabanı sat, ya da c20xe ye çevir gibi tavsiyelerdense elindekini yapmak daha mantıklı olacaktır. Tolga nın arabada iii gidiodu, enderinki de süper giido, bizim sarı ecotech astra da çok can yakıo, videolardan gördüğüm kadarıyla ve dynosuna göre serkanınki de iii durumda,buna karşılık emre nin c20xe de süper gidio, mr. okan diyarın yeni evo310 kitli c20leti de, hatta mpz ydi plakası galiba mor olan calibra c20let arkadaşın aracına 170hp anca deniodu şimdi o da bi 255-260hp kadar yürüo, diğer bi c20let te süper gidio vs vs... Yane ayrım yapmak pek mantıklı gelmio bana, yapılırsa hepsi yapılıo. Yeter ki düzgün yapılsın insanlar emeğinin karşılığını alsın psikoloji de düzelio her şey düzelio;)

Selam.. Eski motor demişsin ama bahsettigimiz X20XEV de çok yeni sayılmaz. 95 yılından bu yana araçlarda kullanılan bir motor. X20XEV in C20XE ye göre parca sıkıntısı olma sebebi daha yeni motor olması değildir. Zira 14 yıldan bahsediyoruz yeterince eski bir motor.

Tuner beceriksizliği araç ne olursa olsun sıkıntı yaratır ama konumuz o değil zaten. Yapılan araçlardan araç sahiplerinin mamnun kalmasıyla alınan verimin bir alakası oldugunu dusunmuyorum. Burda konu eger C20XE ile X20XEV in karsılastırılmasına geldiyse, ve genel oalrak tüm dünyada kabul görmüş olan ve kullanılan C20XE nin daha üstün olduguysa, bunu tavsiye eden arkadaslarda daha fazla yardımcı olabilmek için yapmıstır. standardı 136 hp olan bir aracı 150 hp yaptıgınızda bile 150 hp lik C20XE kadar gidemiyorsa, işe arabayı değiştirmek yerine zorlanmadan yapılabilen baska bir modifiye olan C20XE ye gecmekte denenebilir. Yurtdısında da birsürü insan bunu yapmıstır zaten. Demek istedigim X20XEV i C20XE ye convert etmek te bir modifiyedir. hiçbir sekilde ne aracı satmaya gerek duymadan, motor numarası değişimine gerek duymadan tamamen saglıklı bir sekilde işe 136 hp yerine 150 hp den baslamaktır.

X20XEV de yapıldıktan sonra yuruycektir. Butun arbaların duzgun yapıldıktan sonra yuruyebilecegi gibi. İmkan varken daha kolay ve daha iyi verim alınabilen yolu secmek daha az yorgunluk verir. Onceki mesajlarımda da bahsettigim gibi. En cok ugrasılmıs X20XEV ler bile basit modifiyelere sahip C20XE ler kadar ancak yuruyebiliyor. Eger amaç kişinin mutlu olmasıysa, o goreceli bir kavramdır. kimisi sadece eksozla bile mutlu olabilirken, kimisine +200 hp yetersizdir..

tigrakaan
23-02-2009, 01:52
erh nikli arkadaşa aynen katılıyorum , ecoteğin hakkı asla yenmez , uğraşılırsa emek verilirse iş yapar ancak , ecoya bin ytl harcar 10 hp alırsın , sfi ayda bunu aynı paraya ikiye katlarsın .. ama arabadan soğuyup satmak çok saçma .. araba tamamen zevk işidir , herkesin zevkide bir olamaz bu bir gerçekir ..

chiefkadir
23-02-2009, 10:58
Gariptir ya arkadaşa ben arabayı satacam dememişki kim dedi bu konu içinde arabayı satsın diye ?

BrakeHorsePower
23-02-2009, 12:08
Selam.. Eski motor demişsin ama bahsettigimiz X20XEV de çok yeni sayılmaz. 95 yılından bu yana araçlarda kullanılan bir motor. X20XEV in C20XE ye göre parca sıkıntısı olma sebebi daha yeni motor olması değildir. Zira 14 yıldan bahsediyoruz yeterince eski bir motor.

Tuner beceriksizliği araç ne olursa olsun sıkıntı yaratır ama konumuz o değil zaten. Yapılan araçlardan araç sahiplerinin mamnun kalmasıyla alınan verimin bir alakası oldugunu dusunmuyorum. Burda konu eger C20XE ile X20XEV in karsılastırılmasına geldiyse, ve genel oalrak tüm dünyada kabul görmüş olan ve kullanılan C20XE nin daha üstün olduguysa, bunu tavsiye eden arkadaslarda daha fazla yardımcı olabilmek için yapmıstır. standardı 136 hp olan bir aracı 150 hp yaptıgınızda bile 150 hp lik C20XE kadar gidemiyorsa, işe arabayı değiştirmek yerine zorlanmadan yapılabilen baska bir modifiye olan C20XE ye gecmekte denenebilir. Yurtdısında da birsürü insan bunu yapmıstır zaten. Demek istedigim X20XEV i C20XE ye convert etmek te bir modifiyedir. hiçbir sekilde ne aracı satmaya gerek duymadan, motor numarası değişimine gerek duymadan tamamen saglıklı bir sekilde işe 136 hp yerine 150 hp den baslamaktır.

X20XEV de yapıldıktan sonra yuruycektir. Butun arbaların duzgun yapıldıktan sonra yuruyebilecegi gibi. İmkan varken daha kolay ve daha iyi verim alınabilen yolu secmek daha az yorgunluk verir. Onceki mesajlarımda da bahsettigim gibi. En cok ugrasılmıs X20XEV ler bile basit modifiyelere sahip C20XE ler kadar ancak yuruyebiliyor. Eger amaç kişinin mutlu olmasıysa, o goreceli bir kavramdır. kimisi sadece eksozla bile mutlu olabilirken, kimisine +200 hp yetersizdir..

C20xe parçaları x20xeve göre çok, alternatif çok uygun fiyatlı parça çok, ayrıca c20xev stockta zaten daha iii bi kapağa sahip bunu en baştan beri ben de söylüyorum. X20xev i c20xe ye çevirmek ayrı bi bakış açısı ama ne için? Kaç hp istenioda çevirmek lazım? Tr de en güçlü atmo c20xe kaç hp? Kim kaç hp aldı ki, bunu da c20xe ye çevirmk en mantıklısı olsun? over 200hp dynosu olan kaç kişi var tr de c20xe li, ya da bi tane var mı? C20xe ye çeviriken ki maliyetle ,x20xev in kapağıyla oynanırken ki maliyetler nelerdir? Hedef 180-190hplerse fiyat ne olur? Bunnarı belirlemek lazım ki bi yön verebilelim arkadaşa. Fayda maliyeti böyle hesaplamak daha mantıklısı. Bi de şuna gerçekten katılmıyorum, en çok uğraşılmış x20xev bile c20xe kadar yürüyemio lafına, Kesinlikle katılmıyorum. 187hplik x20xevden bahsediosun, vecrta b diyosun, eğer vectra b yi c20xeli astra f ile yürüttüyseniz aynı güçlerdeki ağırlık fakrından x20xev in geçilmesi zaten normaldir. Bu tarz etkenleri lütfen düşünün. Hep aynı örnekleri vermiş gibi olmakta istemiyorum ama z20let içinde yapana kadar en yapılısı c20let kadar yürümez deniliodu. Ve inan belli speclerde fiyat farkı kalmıo, yapılan ve değişen parçalarda aynı oluo kitlerde, aynı paraya gelio, orda seçenek müşteriye kalmış. Ama elindekine yönelik bi soru sormuş arkadaş, önce buna kalkıp yok uğraşma git c20xe yap demek saçma olur bence. Eğer bu dediğiniz birebir doğru olsa hiç bi tuner ama hiç bi tuner, ecotechleri tune etmezdi. Olay swap boyutuna taşınacaksa dediğim gibi başka alternatiflerde çıkarılır ortaya, O da bi tune anlayışı sonuçta. Opel ya da sadece x firmasının motorları ilah değil;) alternatif bulunur. Hedef güç hakkında bilgi sahibi olursam daha net bilgi paylaşırım burdan. Yoksa bu böyle devam eder.

BrakeHorsePower
23-02-2009, 12:11
erh nikli arkadaşa aynen katılıyorum , ecoteğin hakkı asla yenmez , uğraşılırsa emek verilirse iş yapar ancak , ecoya bin ytl harcar 10 hp alırsın , sfi ayda bunu aynı paraya ikiye katlarsın .. ama arabadan soğuyup satmak çok saçma .. araba tamamen zevk işidir , herkesin zevkide bir olamaz bu bir gerçekir ..

ya da 2 sine de 5-6bin harcarsın aynı güçlerde gazlarsın;)over 200hplerde... Hedef stock makinaysa,chip vs gibi işlemlerse c20xe avantajlı olacaktır sahibine kattığı güç için. Cxe ci seni de beklioz artık:D çıkart makinayı...

BrakeHorsePower
23-02-2009, 12:14
Ayrıca ender de bi kaç örnek verirse sevinirim.Ecotech motoruna ne kadar para harcadı, hangi sfi larla yürüyebilio bu yürümeyen ecotechlerle gibi...

livelydog
23-02-2009, 15:29
x20xev nin egzantrik dereceleri daha düşüktür; x20xev nin oem egzantrik profili :243º cam duration @ 0.1mm valve lift,208º cam duration @ 1mm valve lift,9.5mm MAX valve lift.

c20xe nin ise egzantrik profili standart olarak 252º cam duration @ 0.1mm valve lift
214º cam duration @ 1mm valve lift,9.5mm MAX valve lift .

x20xev için GM'in irmscher olarak üretmiş olduğu 252º egzantrikleri mevcuttur ki c20xe 'nin egzantrik profili ile aynı derecededir ve egzantrik montajı sonrasında 150hp ye çok yakın bir değer sağlanmaktadır .

x20xev çok kısıtlanmış bir motor olmasına rağmen verimli bir motordur ,c20xe ile karşılaştırıldığında en büyük kaybı üst kapak ve yazılımdan kaynaklanmaktadır .

Çok basit işlemlerle hava emişini arttırabilirsiniz hava filtresi kutusu içindeki iki gereksiz boruyu yerinde kolaylıkla çıkarmakla başlayabilirsiniz :) simtec 70, simtec 56 ve 56.5 e göre yazılım konusunda daha sıkıntısız çünkü seri programlamaya izin veriyor .

X20XEV için yapılabilecek bir çok uygulama mevcut fakat ülkemizde parçaları konusunda sıkıntı çekildiği bir gerçek , ecotec motorlar için Vmax,QED ,Courtenay,Regal ,SBD firmalarının bir çok uygulamaları mevcut ve güzel değerler yakalanabilmekte ama bahsedildiği gibi emek her şeyden önce geliyor .

c20xe 150 hp ile işe başlamak için harika bir adım fakat şunu da unutmamak gerekiyor yaşlı ve bakımsız motorlar yıllara meydan okuyamıyor ve onca uğraşa ve emeğe yazık oluyor bu sebeple x20xev tercih edilebiliyor .

Aşağıda x20xev motor kodlu aracımın dyno verisini bulabilirsiniz,
1999 model irmscher egzantrik,headers ve all car racing yazılım

http://img26.imageshack.us/img26/4803/irmscher2.jpg (http://imageshack.us)

livelydog
23-02-2009, 15:44
http://qedmotorsport.co.uk/the-engines/vauxhall/ecotec

tolga900
23-02-2009, 16:26
x20xev nin egzantrik dereceleri daha düşüktür; x20xev nin oem egzantrik profili :243º cam duration @ 0.1mm valve lift,208º cam duration @ 1mm valve lift,9.5mm MAX valve lift.

c20xe nin ise egzantrik profili standart olarak 252º cam duration @ 0.1mm valve lift
214º cam duration @ 1mm valve lift,9.5mm MAX valve lift .

x20xev için GM'in irmscher olarak üretmiş olduğu 252º egzantrikleri mevcuttur ki c20xe 'nin egzantrik profili ile aynı derecededir ve egzantrik montajı sonrasında 150hp ye çok yakın bir değer sağlanmaktadır .

x20xev çok kısıtlanmış bir motor olmasına rağmen verimli bir motordur ,c20xe ile karşılaştırıldığında en büyük kaybı üst kapak ve yazılımdan kaynaklanmaktadır .

Çok basit işlemlerle hava emişini arttırabilirsiniz hava filtresi kutusu içindeki iki gereksiz boruyu yerinde kolaylıkla çıkarmakla başlayabilirsiniz :) simtec 70, simtec 56 ve 56.5 e göre yazılım konusunda daha sıkıntısız çünkü seri programlamaya izin veriyor .

X20XEV için yapılabilecek bir çok uygulama mevcut fakat ülkemizde parçaları konusunda sıkıntı çekildiği bir gerçek , ecotec motorlar için Vmax,QED ,Courtenay,Regal ,SBD firmalarının bir çok uygulamaları mevcut ve güzel değerler yakalanabilmekte ama bahsedildiği gibi emek her şeyden önce geliyor .

c20xe 150 hp ile işe başlamak için harika bir adım fakat şunu da unutmamak gerekiyor yaşlı ve bakımsız motorlar yıllara meydan okuyamıyor ve onca uğraşa ve emeğe yazık oluyor bu sebeple x20xev tercih edilebiliyor .

Aşağıda x20xev motor kodlu aracımın dyno verisini bulabilirsiniz,
1999 model irmscher egzantrik,headers ve all car racing yazılım

http://img26.imageshack.us/img26/4803/irmscher2.jpg (http://imageshack.us)

evet kardeşim güzel çalışma yapmıssın yanlız bir iki eksik olan şeyide ben tamamlayayım
1- aracın tampon içinde bulunan su buharı kaplarını sökmek ve ağzlarını kapatmak
2-termostada ufak bir delik açmak :D bunlarda benden olsun

M3CSL
23-02-2009, 17:18
cağdasın arabanın eskı setup yanı yukardakı ıle alıncak 3-4 hpsı daha vardı:D fıltre borusuna işlemler gibi, neyse yenı setupta gorurz artık farklılıkları...:cool:

erh
23-02-2009, 21:12
C20xe parçaları x20xeve göre çok, alternatif çok uygun fiyatlı parça çok, ayrıca c20xev stockta zaten daha iii bi kapağa sahip bunu en baştan beri ben de söylüyorum. X20xev i c20xe ye çevirmek ayrı bi bakış açısı ama ne için? Kaç hp istenioda çevirmek lazım? Tr de en güçlü atmo c20xe kaç hp? Kim kaç hp aldı ki, bunu da c20xe ye çevirmk en mantıklısı olsun? over 200hp dynosu olan kaç kişi var tr de c20xe li, ya da bi tane var mı? C20xe ye çeviriken ki maliyetle ,x20xev in kapağıyla oynanırken ki maliyetler nelerdir? Hedef 180-190hplerse fiyat ne olur? Bunnarı belirlemek lazım ki bi yön verebilelim arkadaşa. Fayda maliyeti böyle hesaplamak daha mantıklısı. Bi de şuna gerçekten katılmıyorum, en çok uğraşılmış x20xev bile c20xe kadar yürüyemio lafına, Kesinlikle katılmıyorum. 187hplik x20xevden bahsediosun, vecrta b diyosun, eğer vectra b yi c20xeli astra f ile yürüttüyseniz aynı güçlerdeki ağırlık fakrından x20xev in geçilmesi zaten normaldir. Bu tarz etkenleri lütfen düşünün. Hep aynı örnekleri vermiş gibi olmakta istemiyorum ama z20let içinde yapana kadar en yapılısı c20let kadar yürümez deniliodu. Ve inan belli speclerde fiyat farkı kalmıo, yapılan ve değişen parçalarda aynı oluo kitlerde, aynı paraya gelio, orda seçenek müşteriye kalmış. Ama elindekine yönelik bi soru sormuş arkadaş, önce buna kalkıp yok uğraşma git c20xe yap demek saçma olur bence. Eğer bu dediğiniz birebir doğru olsa hiç bi tuner ama hiç bi tuner, ecotechleri tune etmezdi. Olay swap boyutuna taşınacaksa dediğim gibi başka alternatiflerde çıkarılır ortaya, O da bi tune anlayışı sonuçta. Opel ya da sadece x firmasının motorları ilah değil;) alternatif bulunur. Hedef güç hakkında bilgi sahibi olursam daha net bilgi paylaşırım burdan. Yoksa bu böyle devam eder.

Amaç extreme güçler olmadığı zaman zaten C20XE nin daha avantajlı olduğu belli olacaktır. C20XE ölçümde daha düşük güç üretse bile, kendinden daha yuksek guc ureten bir X20XEV den daha hızlı olacaktır. Hatta dynoda 145 hp güç veren C20XE ile varsa daha yuksek güç üreten bir XEV deneyebiliriz.

Bahsettigim XEV Vectra B değildi Vectra A idi.. Denediğimiz araçta Vectra A idi.. Hatta çekim çok iyi olmasa da bu da videosu.. Araçlarda olan modifiyeleri hatırladıgım kadarıyla yazdım.

http://user.streetfire.net/video/Vectra-A-C20XE-vs-Vectra_637891.htm

Belli paralar harcandıktan sonra tabiki bi fark kalmıyor cunku orjinalde kullanılan bircoksey kullanılmıyor neredeyse.. XEV i XE ye cevirmek ne çok zor nede masraflı birsey. Hurdacıya gittiginizde calısan bir arabayla, bu araba uzerinden cıkan herseyi sana vericem ve ihtiyacım olan parcalar sunalr dediginizde en baba 1 milyar para verirsiniz üste.. (cok abartı bir rakam soyledim. genelde 500ytl ye fit olurlar. HAtta para almayan bile olabilir..)

daha onceden de soyledigim gibi kişilerin memnun olup olmamaları c20xe nin genel olarak x20xev den üstün oldugunu değiştirmiyor. Atıyorum xev ile chipli bir arabayı geciyorsanız, XE ile chipli eksantirikli ve sanzumanlı aynı arabayı gecebilirsiniz..

erh
23-02-2009, 21:13
Erhan sızın sanzıman neydı pekı 4te 235 gorucek o kdr uzun sanz bılmorumben opelde f35 fılanmı:D:D

Serkan kendimiz yapmışltık.. dişlileri yanyana koyup kafamıza gore bir sanzuman yapmıstık. Bi kısmı Isuzu dişlisiydi ;) :)

chiefkadir
23-02-2009, 21:40
Amaç extreme güçler olmadığı zaman zaten C20XE nin daha avantajlı olduğu belli olacaktır. C20XE ölçümde daha düşük güç üretse bile, kendinden daha yuksek guc ureten bir X20XEV den daha hızlı olacaktır. Hatta dynoda 145 hp güç veren C20XE ile varsa daha yuksek güç üreten bir XEV deneyebiliriz.

Bahsettigim XEV Vectra B değildi Vectra A idi.. Denediğimiz araçta Vectra A idi.. Hatta çekim çok iyi olmasa da bu da videosu.. Araçlarda olan modifiyeleri hatırladıgım kadarıyla yazdım.

http://user.streetfire.net/video/Vectra-A-C20XE-vs-Vectra_637891.htm

Belli paralar harcandıktan sonra tabiki bi fark kalmıyor cunku orjinalde kullanılan bircoksey kullanılmıyor neredeyse.. XEV i XE ye cevirmek ne çok zor nede masraflı birsey. Hurdacıya gittiginizde calısan bir arabayla, bu araba uzerinden cıkan herseyi sana vericem ve ihtiyacım olan parcalar sunalr dediginizde en baba 1 milyar para verirsiniz üste.. (cok abartı bir rakam soyledim. genelde 500ytl ye fit olurlar. HAtta para almayan bile olabilir..)

daha onceden de soyledigim gibi kişilerin memnun olup olmamaları c20xe nin genel olarak x20xev den üstün oldugunu değiştirmiyor. Atıyorum xev ile chipli bir arabayı geciyorsanız, XE ile chipli eksantirikli ve sanzumanlı aynı arabayı gecebilirsiniz..Vayy be ben çekmiştim bu videoyu :) Eco vectrada yok yoktu 175hp felan dynosu vardı ..short shift yüzünden devamlı vites kaçırıyodu tt tolga..Sinanında xe olduktan sonra yeni yeni deniyoduk tahmini 150-155hp idi..

EEE
23-02-2009, 21:43
Ayrıca ender de bi kaç örnek verirse sevinirim.Ecotech motoruna ne kadar para harcadı, hangi sfi larla yürüyebilio bu yürümeyen ecotechlerle gibi...

2 sene oldu yapalı 2500 lira harcadım araba c16xe de olsaydı aynı parayı harcardım...
Hakancım bosuna yorma kendını erhana katılan kaan sanırım c20xe koyuyormus tıgraya ben sunuda ıddıa edıyorum bu corsayı benım gıbı yuruten yok su aralar...
x20xe aracım olsa onuda aynı paralara yuruturum c20xe gıbı sunuda gordum Turkıye sartlarında emrenınkı nı gordugumden soyluyorum ve ondan ıyı yuruyende yoktur, arabamla onunkını kıyaslarsak
bu c20xe de yurumuyor astranın ustunde bence tatmınkar degıl (emrenın araba artık c20xe degıl bu arada dıp not)

ıyı bır kapak işçiliğiyle x20xe de 10 numara olur bır yazılım tadından yenmez...

EEE
23-02-2009, 21:46
Vayy be ben çekmiştim bu videoyu :) Eco vectrada yok yoktu 175hp felan dynosu vardı ..short shift yüzünden devamlı vites kaçırıyodu tt tolga..Sinanında xe olduktan sonra yeni yeni deniyoduk tahmini 150-155hp idi..

sınanın motoruda x20xe degıl c20xe dıye cevrılmıstı dıkkatınızı cekerım

chiefkadir
23-02-2009, 21:56
sınanın motoruda x20xe degıl c20xe dıye cevrılmıstı dıkkatınızı cekerımx20xe olarak videodaki rakibinden bahsediyoruz.
Sinanı elbet biliyoruz.

EEE
23-02-2009, 22:03
x20xe olarak videodaki rakibinden bahsediyoruz.
Sinanı elbet biliyoruz.

gt ve kırmızı vectra var videoda
kırmızı kım ?
gt kım?
hangısı sınan?

chiefkadir
23-02-2009, 22:09
Sinanın arabası bordo,
diğer vectra gri renkte ve x20xe

EEE
23-02-2009, 22:12
Sinanın arabası bordo,
diğer vectra gri renkte ve x20xe

gri gt degil yani??
tekrar izle videoyu bence

erh
23-02-2009, 22:15
gri gt degil yani??
tekrar izle videoyu bence

94 yılından sonra Bütün vectra a GT ler X20XEV ile üretilmiştir ;) GT ve XEV yani ;)

EEE
23-02-2009, 22:52
94 yılından sonra Bütün vectra a GT ler X20XEV ile üretilmiştir ;) GT ve XEV yani ;)

sfi mı degilmi??

erh
23-02-2009, 22:55
sfi mı degilmi??

XEV olan SFI olamaz.. SFI=C20XE Ecotec=X20XEV

EEE
23-02-2009, 23:03
XEV olan SFI olamaz.. SFI=C20XE Ecotec=X20XEV

sfi kutusu varmı yokmu o motorda

erh
23-02-2009, 23:07
sigorta kutusu var sanırım sfi kutusunu bilmioyrum ben

chiefkadir
23-02-2009, 23:10
Erhan ben konuşayım bizim Hakan'la müsait bizamanda deneyelim x20xe ile senin c20xe bence yakın gidersiniz hakanın arabada çok temiz

M3CSL
23-02-2009, 23:12
yukarda dynoda 156 veren arabaya cok bındım gazladım denedık filan, 1170kgdır, 150 hp veren orj sfı la rahatlıkla yuruyecek kapasıtededır dıp not,

erh
23-02-2009, 23:15
yukarda dynoda 156 veren arabaya cok bındım gazladım denedık filan, 1170kgdır, 150 hp veren orj sfı la rahatlıkla yuruyecek kapasıtededır dıp not,

O zaman beni gecer benimki 145 hp :)

M3CSL
23-02-2009, 23:16
senın arabayı bılemem orası karısık:D genel olarak yazdım...

BrakeHorsePower
23-02-2009, 23:17
Erhan ben konuşayım bizim Hakan'la müsait bizamanda deneyelim x20xe ile senin c20xe bence yakın gidersiniz hakanın arabada çok temiz

Ahaha olayı hakanın(garage) arabaya çekmeyelim varsa bildiğiniz c20let onla ben ecotech z20let olarak deneyim o zman? Yane olay çıkmaza girer böylece bence mantıken bu olmaz. X16xe de var z20letlerde var bildiğiniz üzere süper giden hatta en hızlı opel:D. Bence şu konuda herkes aynı fikirde ki c20xe stockta daha verimli kapaklı bi makina ama ötesini tartışıacak olursak bu konu devam eder gider... Arkadaş ecotech ten ne alırım diye sormuş, stockta kötü kapaklı olduğunu da, onu nasıl yakalarım die kabul etmiş, ben en baştan da dedim ya bence k20 olsun bitsin:D Atmopower en azından 200hp üzeri dyno su olan çok insan var vs vs vs...:D

VeNoM_35
23-02-2009, 23:18
bizde izmirde deneriz ecotec vs sfi :)

chiefkadir
23-02-2009, 23:20
zuahaha yaw Hakanla bakarız öylesine noolmuş sanki :D
c20let te Okan diye bir arkadaşımız var o çok hızlı yenide chip yaptı bi marka onla dene :D:D
Pazar gelseydin keşke renkliydi ortam ;)

BrakeHorsePower
23-02-2009, 23:22
Yane opelin motor kodları arasında bile tartışıoz ya pes walla, alsın c20xe taksın, nasıl olsa 190-200hplerde yürütebilen arkadaş sayısı yüksek ya, o en mantıklısı allah aşkına arkadaşlar biraz gerçekçi yazalım, ben opelin sfi yını da biliyorum, ecotech ini de yane stock makinaysa da farklar var ama bare bana annatmayın ecotech şöyle öbürü böyle. Opel iiidir ya, zaten arkadaşın da gözü korkttu bence ecotech sfi tartışması hoş olmuo, opelin motorları iiidr:D Ayrıma gerek yok, yoksa bi sonuca varamayız...

BrakeHorsePower
23-02-2009, 23:23
zuahaha yaw Hakanla bakarız öylesine noolmuş sanki :D
c20let te Okan diye bir arkadaşımız var o çok hızlı yenide chip yaptı bi marka onla dene :D:D
Pazar gelseydin keşke renkliydi ortam ;)

Okan abinin chipini de yapan ben, onla başkaları deneyebilir bence, pazara gelemedim, renkli ortamlar beni gerio :D ahaha.

chiefkadir
23-02-2009, 23:25
Neyse ben kaçar size iyi muhabbetler yakında güzel bir c16xe corsa gsi geliyo ;)

BrakeHorsePower
23-02-2009, 23:28
Kadette var mı gelen:Dc20let olur vs;) Şaka bi yana, opelciyiz hepimiz opel olsun ne olursa olsun:D Hayırlı akşamlar ben yatar yarın iş var güç var kolay gelsin...Opel iidir...;)

chiefkadir
23-02-2009, 23:28
Okan abinin chipini de yapan ben, onla başkaları deneyebilir bence, pazara gelemedim, renkli ortamlar beni gerio arabam hyürümüo ya :D ahaha.Biliyom okanı vmax lemişsiniz takılıyom onla serdara vmax kardeşler diye :D Başka pazara bekleriz:icon_tup:

chiefkadir
23-02-2009, 23:29
Kadette var mı gelen:Dc20let olur vs;) Şaka bi yana, opelciyiz hepimiz opel olsun ne olursa olsun:D Hayırlı akşamlar ben yatar yarın iş var güç var kolay gelsin...Opel iidir...;)Damardan giriyon gine :D Uğraşamıyo arabayla yapar yaza doğru bakar takılırız:)
Sanada iyi geceler

BrakeHorsePower
23-02-2009, 23:30
Biliyom canım duydum vmax brothersları ben de takılıom iii geceler hepinize tartışmak çok güsel bilgi paylaşımı oluO;)

chiefkadir
23-02-2009, 23:31
Biliyom canım duydum vmax brothersları ben de takılıom iii geceler hepinize tartışmak çok güsel bilgi paylaşımı oluO;)Aynen birbirimizi kırmadan germeden zevkli oluyo..Ctesi garajdayız zate okan pasta yedircek :D

BrakeHorsePower
23-02-2009, 23:33
Ahaha her şeye inanırım ama okan abi bana bi söz verdi o sözü tutarsa gelirim. haha, walla bu cumartesi adanadayım yoksa yengeniz beni vuracak...:D

EEE
24-02-2009, 08:26
sigorta kutusu var sanırım sfi kutusunu bilmioyrum ben

sen dehasın bılırsın dıye sordum neyse ben arastırayım bakım varmı:heyoo:

Westi555
24-02-2009, 10:28

chief ne ettin ya :D benim düldülü 190hp yapsak ancak gider Erhan'ın gsi ile.
Bizim kasaları değişirsek c20xe'yi astra G kasaya, x20xev'i de astra F kasaya koyarsak bu iş o zaman olur.

BrakeHorsePower
24-02-2009, 11:44
Kanka changecilik yapma:D, tampon hayırlı olsun güsel olmuş bu arada;)Opc leyn

Westi555
24-02-2009, 11:58
everything is change kanca ve ayrıca sağol

chiefkadir
24-02-2009, 13:45
chief ne ettin ya :D benim düldülü 190hp yapsak ancak gider Erhan'ın gsi ile.
Bizim kasaları değişirsek c20xe'yi astra G kasaya, x20xev'i de astra F kasaya koyarsak bu iş o zaman olur.Bırak Hakanım be hep mütevazisin :)
CumaCumhuriyet:icon_tup:

tigrakaan
24-02-2009, 13:48
ya da 2 sine de 5-6bin harcarsın aynı güçlerde gazlarsın;)over 200hplerde... Hedef stock makinaysa,chip vs gibi işlemlerse c20xe avantajlı olacaktır sahibine kattığı güç için. Cxe ci seni de beklioz artık:D çıkart makinayı...

acele yok abim :D desteklerin için ayrıca teşekkürler :icon_tup:

BrakeHorsePower
24-02-2009, 14:01
Estağfurulla kardeş naptım ki, hayırlısı olsun inşalla süper olacak;)

EEE
24-02-2009, 17:07
Estağfurulla kardeş naptım ki, hayırlısı olsun inşalla süper olacak;)

şşş adanalı bırakta angaraya gel artık dükkan kapalı kac kere gectım
gelde benım motor ıcın bır sözleşme yapalım sonra bici şalgam :D:D:D

Westi555
24-02-2009, 17:24
Bırak Hakanım be hep mütevazisin :)
CumaCumhuriyet:icon_tup:

cuma action var desene :D

LND
24-02-2009, 18:10
passat yok artık gazlayın bakiim:D
ben varken kimse cıkamıyordu hehehehe:D

BrakeHorsePower
24-02-2009, 19:19
şşş adanalı bırakta angaraya gel artık dükkan kapalı kac kere gectım
gelde benım motor ıcın bır sözleşme yapalım sonra bici şalgam :D:D:D

Kanka gelecem, pazartesi ordayım inşalla haha,bici bicici. Motor için sözleşmeye gerek mi var bro;)

ofli
24-02-2009, 21:54
cuma action varsa beniide cagırın yau benım class genelde olmaz ama neyapalım izleriz

Onuralp
24-02-2009, 22:45
yakında guzel bı ecotech cıkar o zmn pıyasaya neyse..
dblass flowtech yada thorttle olmadan 175 ler sınırında kalınır.. emme olursa 190lar gorulur fakat emme bulmak cok zor trda ebayde fılanda 1000 eurodan asagı deıl..

170de guzelbı egzantrıkle alınır yalnız.. emme olmadan malıyet cok yuksek deıl ayırıca..

bu konuyu kıngpın arkadasımıza devredıyorum:D:D

Tarkan ayrıca aracın sanzımanı onemlı, ne var uzerınde kısaltmak ve volan uygulaması gerekebılır yapılcak cok ısı olabılır yanı:D

Geldim ama çözmüşler geç oldu :D

Mi Ecotech hater, ecotech ex-lover. :D

eglover
05-03-2009, 19:22
1.headers
2.60 lık duz boru
3.kalıtelı bı son susturucu
4.cai
5.lexmaul emme manifoldu
6.derecelı egz-yay şapka takımı-ayarlı kasnak
7.stage1 debrıyaj ve hafifvolan
8.iridyum bıji ve kablolar
9.iyi bir yazılım

bir gsi vardı baya baya ıyı yuruyodu 97 ecotec uzerınde lanlardan hatırladıgım bunnar...

Chatin
05-03-2009, 22:57
1.headers
2.60 lık duz boru
4.cai
5.lexmaul emme manifoldu
9.iyi bir yazılım

bir gsi vardı baya baya ıyı yuruyodu 97 ecotec uzerınde lanlardan hatırladıgım bunnar...

emmede lex yerine mantzel kullanılmalı sanırım. boğazına kadar dolu bir gsi biliyorum lex i çakınca daha kötü gitti demişti sahibi. ki o öyle diyorsa öyledir kesin. mantzel rulez

volana gelince burada volanlı bir konu vardı volanla ilgili oradaki fotoları inceleyince hafif volan birkere daha duşunulmeli illa olacak denilirse volanla beraber kılıfda düşünülmeli. volana dikkat

VeNoM_35
05-03-2009, 23:21
lexmaul'un x20xev için emme manifoldu yok diye biliyorum yada ben hiç görmedim, keza mantzel de görmedim. dblias var flowtec ve baya güzel duruyo ama fiyatı fena:)

volan ise kaliteli olursa gayet sağlıklıdır, forumda konusu geçen traşla hafifletme yöntemi idi.

M3CSL
05-03-2009, 23:40
1.headers
2.60 lık duz boru
4.cai
5.lexmaul emme manifoldu
9.iyi bir yazılım

kırmızı vardı plakasını unuttum draglarda typerla fılan kalkmıstı o araba olabılır:confused:

Chatin
06-03-2009, 00:31
lexmaul'un x20xev için emme manifoldu yok diye biliyorum yada ben hiç görmedim, keza mantzel de görmedim. dblias var flowtec ve baya güzel duruyo ama fiyatı fena:)

ibrahim abinin ntk sındaki lex di sanırım dbilass ise bilemem ama var yani lex in emmesi.ama işte işe yaramadığı için artık 400 tl ye bile bulmak mümkün.. mantzel in ise kataloğu bile vardı nerede ise her blok için var. ama katalogda yazılan verdiği hp ye bakarsan yana yana aramak lazım .. x16xel için bakmıştım bak mesela emme ile 23 bg farkediyordu :) headers da 18 mi ne :) uçuyordu yani biraz ama misal ben arıyorum mantzel in dökmesini olanlar hint kumaşı fiyatında şuan gerçekleri algılamalarını bekliyorum ..

volan ise kaliteli olursa gayet sağlıklıdır, forumda konusu geçen traşla hafifletme yöntemi idi.

yok hoca sadece hafifletme değil direk hafif volanıda soruyordu arkadaş ama kendine gore bir hafif volan yokmuş. hafif volan sahipleri ise guzel bilgiler vermişti. konu burada ;

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=24706&highlight=hafif+volan

edit:bu da parçalayan veya parçalanan volanın fotoları

http://www.techturkey.com/forum/showpost.php?p=531950&postcount=44

VeNoM_35
06-03-2009, 00:56
lex'in emme varda ecotec yani x20xev için yok, sfi yani c20xe için var. uydurulurmu bilemem hiç denk gelmedim ben, ama geçen arkadaş gördüğünü söyledi.

eglover
06-03-2009, 19:20
ibrahim abinin ntk sındaki lex di sanırım dbilass ise bilemem ama var yani lex in emmesi.ama işte işe yaramadığı için artık 400 tl ye bile bulmak mümkün.. mantzel in ise kataloğu bile vardı nerede ise her blok için var. ama katalogda yazılan verdiği hp ye bakarsan yana yana aramak lazım .. x16xel için bakmıştım bak mesela emme ile 23 bg farkediyordu :) headers da 18 mi ne :) uçuyordu yani biraz ama misal ben arıyorum mantzel in dökmesini olanlar hint kumaşı fiyatında şuan gerçekleri algılamalarını bekliyorum ..

yok hoca sadece hafifletme değil direk hafif volanıda soruyordu arkadaş ama kendine gore bir hafif volan yokmuş. hafif volan sahipleri ise guzel bilgiler vermişti. konu burada ;

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=24706&highlight=hafif+volan

edit:bu da parçalayan veya parçalanan volanın fotoları

http://www.techturkey.com/forum/showpost.php?p=531950&postcount=44

volan hafıfletılınce traşla guzel balans yapılırsa hıc sorun olmaz kendım kullanıyorum...

deniz_serdar
29-10-2009, 10:00
konu hortlıcak ama x20xev in abisi x20xer motoru bi inceleyin isterseniz
fabrika çıkışı 165 hp 186 nm torklu bir araç
sıkıştıma oranları aynı fark egzantirik orjinal opc yazılım ve headers

deniz_serdar
29-10-2009, 10:01
Manufacturer code: X20XER (2.0}
Year of production:: 1999 - 2000
Fuel: gasoline
Fuel preparation:
Supercharging:
Camming: DOHC
Cubic capacity: 1998
No. of cylinders / Arrangement: 4 / In-Line
Valves no.: 16
Compression ration: 10.8 : 1
Performance [kW] / RPM: 118 (160 PS) @ 6800
Torque [Nm] / RPM: 188 @ 4300 (~ 139 ft/lb)
Bore x Stroke [mm]: 86 x 86
Note OPC

deniz_serdar
29-10-2009, 10:02
Manufacturer code: X20XEV (2.0}
Year of production:: 94 - 99
Fuel: gasoline
Fuel preparation:
Supercharging:
Camming: DOHC
Cubic capacity: 1998
No. of cylinders / Arrangement: 4 / In-Line
Valves no.: 16
Compression ration: 10.8 : 1
Performance [kW] / RPM: 100 (136 PS) @ 5600
Torque [Nm] / RPM: 185 @ 4000 (~ 136 ft/lb)
Bore x Stroke [mm]: 86 x 86

R.I.P
29-10-2009, 10:37
nede olsa oda bir 86x86 :)

VeNoM_35
29-10-2009, 12:47
konu hortlıcak ama x20xev in abisi x20xer motoru bi inceleyin isterseniz
fabrika çıkışı 165 hp 186 nm torklu bir araç
sıkıştıma oranları aynı fark egzantirik orjinal opc yazılım ve headers

x20xer farkları okadar değil araştırın bilgi vermeden önce lütfen.

deniz_serdar
29-10-2009, 12:49
x20xer farkları okadar değil araştırın bilgi vermeden önce lütfen.

detayları verirsen memnun olurum

VeNoM_35
29-10-2009, 12:55
detayları verirsen memnun olurum

tabiki verebilirim, senin yazdıkların dışında;

- Recast Holden/OPC cylinder head with valves

- Recast Holden/OPC high yield steel crankshaft

- New X20XER block complete with oil pump & oil cooler take off

ofli
29-10-2009, 12:59
bildigim kadarıyla emme portları baya bir buyuk hakan abı baya bir arastırmıstı bu konuyu gorse burayı yazar

deniz_serdar
29-10-2009, 13:03
tabiki verebilirim, senin yazdıkların dışında;

- Recast Holden/OPC cylinder head with valves

- Recast Holden/OPC high yield steel crankshaft

- New X20XER block complete with oil pump & oil cooler take off

detaylı bir makale varmı bunları inceleye bilceğim ben tıs tan baktığımda bi fark görememiştim

elpadre
29-10-2009, 13:17
sen tıs olmusun yavrumm :)

deniz_serdar
29-10-2009, 13:20
ahahhahah
bi yaşıma daha girdim

deniz_serdar
29-10-2009, 13:20
gördüm ecotec konuşunu hortlattım hemen

elpadre
29-10-2009, 13:21
afrın ıyı yapmısn sımdı sanaıe gdııyurm flıtre kıtı yapmaya :)

deniz_serdar
29-10-2009, 13:23
rapid hp var bende sünger filitre ilgilenirsen

elpadre
29-10-2009, 19:06
bendekıde ıtg kardeslerım sag olsun verdıler kullanıyurm sımdı bı kazan yaptım kendıme 10 numöara oldu hazır boya atılıyordu dedım sunuda boyarmısın boyadılar yarın takıcam :)

keskinli_ali
30-12-2010, 15:33
ecotec konusunu hortlatıyım bende birgün bizim ecotec de yürüyecek aleme inat :DDDDD

rcp
11-01-2011, 08:58
manisadan bi arkadaşımızın x20xev ine emme manifoldu yaptık.dbilas throtle bodynin alt parçası.üstüne mantzel koyduk.araya ek ufak bi parça kondu tabii.
ses olarak ciddi bi emme sesi yok ama giderinin güzel olduğunu söylüyo.

Opel Forum - Opelim.NeT (http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=69747&page=2) bu linkte detayları bulabilirsiniz