PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Renault F5R ( İDE) için işletim sistemi tavsiyeleri

SENATOR1979
05-03-2009, 15:17
Avrupanın ilk direk enjeksiyonlu arabası olarakta bilinen F5R motoruna sahip Megane Coupe 2.0 ide aracım için yaptığım stand-alone veyahut piggy-back araştırmaları sonuçsuz kaldı . Klasik , fuel-air ratio ayarlayan ve bence para tuzaklarından başka birşey olmayan sistemler dışında atmosferik araçlar için ateşleme avansını değiştirebilen ( + avans veren ) ve Renault'un direk enjeksiyon sistemi ile uyumlu bir tavsiye veyahut bilginiz varsa çok sevinirim . Şimdiden teşekkürler .

dragstar
05-03-2009, 16:23
biraz komplike ama megasquirt ecu yu tvsiye ederim biraz bilgi gerektiriyor montjlamak takıp arabayı yürütmek için

SENATOR1979
05-03-2009, 16:39
'' Megasquirt ecu '' sistem olarak stand-alone bir ürünmü yoksa piggy-back' mi ?
Ürün hakkında detaylı bilginiz varmı ?

Schumi
05-03-2009, 17:13
stand-alone

nightkids_han
05-03-2009, 23:26
hayır ya
powerchip'in İDE'ye yazılımı war 10-15 HP'lerden bahsediliyordu....

SENATOR1979
06-03-2009, 07:59
Powerchip'in İDE'ye yazılımı var gibi gözüküyor ancak motor olarak değerler sadece Laguna'da var gibi yazılmış . Bildiğim kadarı ile ülkeden ülkeye farklılıklar olabilmeside mümkün ancak İDE motor sadece Megane Coupe'de kullanıldı .
Bu arada '' Megasquirt ecu '' hakkında farklı fikirler var , detaylara vakıf bir üye varmı ?

capri
06-03-2009, 12:16
megasquırt hakkında bilgiyi boostedpug isimli üyeden ayrıntılı olarak alabilirsin

SENATOR1979
06-03-2009, 12:46
Teşekkürler .

nightkids_han
06-03-2009, 12:57
Powerchip'in İDE'ye yazılımı var gibi gözüküyor ancak motor olarak değerler sadece Laguna'da var gibi yazılmış . Bildiğim kadarı ile ülkeden ülkeye farklılıklar olabilmeside mümkün ancak İDE motor sadece Megane Coupe'de kullanıldı .
Bu arada '' Megasquirt ecu '' hakkında farklı fikirler var , detaylara vakıf bir üye varmı ?

hayır yurt dışında aynı motor lagunalardada kullanıldı hatta geçen yaz samsunda wardı 1 tane hollanda plakalı ...
powerchip , kat. iptali , simota filtre kiti SS komple egzosla 167 dyno werisi olan war ...
yurt dışında alanlar war forumda ondan soyluyorum...
İDE' hassastır ole beyin ile yazılım haricinde oynamanı tawsiye etmem.....

SENATOR1979
06-03-2009, 14:38
İDE gerçekten hassas , bu konuya fazlası ile vakıfım . Daha aracı alır almaz manual'ını internetten indirmiş ve ne kadar hassas olduğunu okumuştum . Zaten amacım aracın bütün haritasını değiştirmek değil , sadece ateşleme avansını yüksek sıkıştırmanın izin verdiği kadar 1-2 derece yukarı çekmek . Türk işi abuk uygulamalarla ,yeterince kuvvetli ve bir o kadarda hızlı oran aracı ,daha fazla mıncıklamanın gereği yok diye düşünüyorum .

nightkids_han
09-03-2009, 16:06
powerchip yaptır dewam et ;)

miniks
09-03-2009, 19:09
dostum eski laguna 140 hp olanlarda F5R dır ide makinalıdır onlar zaten 136 hp dir RXT diye degil
2.0 S diye gecer o lagunalar

gelelim soruna ide makina için chip falan düşünme derim reno nun gercekten önü kapalı tek makinası

bunun yerine F4R yada F7R a geciş yapsan daha iyi olur hatta hiç ugraşmasan cok daha mutlu kalırsın

SENATOR1979
10-03-2009, 14:06
Tavsiyeler için teşekkür ederim.
Siz zaten Renault Laguna ile bayağı bir uğraştınız , bu aracı çok iyi biliyorsunuz .
Bu arada eski bir Laguna ( 1999 Rxt ) kullanıcısı olarak 1995- 1999 modellerde baktığım kadarı ile hiç F5R motor görmedim , Laguna 1, faz 1 ( 2.0 16 v makineler için konuşuyorum )
Hatta Türkiye'deki Autoshow ve Otohaber testlerindeki 2.0 16 v makinelerinde hepsi N7Q idiki bu testlerin 1'inde Ethem Genim'de vardı. Bu motorlar zaten 102 kw olarak geçiyor ki Renault 140 hp olarak yazmasına rağmen aslında 136 -138 hp idiler .
2000 senesinde Megane Coupe'lerde görülen F5R motorunu Google'danda araştırmama rağmen ürünün ortaya çıktığı söylenen 1999 senesinden önce göremedim.
F7R , motor olarak 10 bg daha güçlü olmasına rağmen 0-100 km testlerinde F5R'den salise bazında daha hızlı . Yakıt tüketimi konusunda ise çok daha bonkör .
Aslına bakacak olursanız , yeni nesil motorların hepsi direk enjeksiyonlu olarak piyasaya çıktığı için bende kendi araçlarına meraklı ve o aracı farklı hale getirmeye çalışan otomobil severler gibi , değişik ve denenmemiş birşey yapmaya çabalıyorum.

nightkids_han
10-03-2009, 14:39
değişik we denenmemiş değil TR'De dereceli egzantirikli İDE bile war gümüş bilirmisin?
dynoda 170 hp werior fean diolardı

xxozanxx
10-03-2009, 14:46
ben F7R motorlu aracımda megasquirt beyin kullanacağım.
ide ilede uyumlu..
Şu anda beynim yapılıyor araca uygun şekilde firmada...
yardımcı olabilirim...
resmi ms firmaları;

http://bgsoflex.com/megasquirt.html

http://www.msefi.com/index.php

http://www.diyautotune.com/

nightkids_han
10-03-2009, 15:19
perf./maliyet oranı ne alemde ozan ?

SENATOR1979
10-03-2009, 15:24
Gümüş İde 'de sahibinin dediğine göre Onno'nun yaptığı bir chip var . Egzantrik olarak kendi orjinal egzantriğini işleyen Türkiye'de bildiğim kadarı ile sadece Hüner Kamşaft var . ( İde için egzantrik olmadığını bildiğim için yazıyorum ) . O da '' 25 bg'e kadar güç verdiririm ! '' diye sallayıp duruyor . Ben dyno'da en fazla 10 bg aldığımı biliyorum Renault Laguna N7Q makine için . ( Hemde Unichip ayarları ile ) .
Megasquirt denen ve 2.sinde avanslarıda kontrol edebilen bu elektronik device için bilgi ve yardım alabilirsem gerçekten çok sevinirim .

miniks
10-03-2009, 15:33
F5R ın torku daha yuksektir F7R a göre

nightkids_han
10-03-2009, 15:36
ewt ole direkt enjeksiyon old. için aslında ide'nin stock'dan gidşi de old. iyidir ....

SkY
10-03-2009, 16:04
bende eski bir 2.0 ide coupe sahibi olarak zamanında baya araştırma yapmıştım bu motor için..bilmiyorum direk bir forum linki verebilir miyim ama özelden yollayayım size..ordan da biraz fikir edinebilirsiniz..

rsozkan
10-03-2009, 16:21
benım aracımdada f5r motor var aracıma komple egsoz hava fıltresı uygulaması yaptık
gaayet guzel gıdıyor egzantrıklede oynadık ama egzantrıklere baglı olan benzın pompası problem cıkardı aracın gıdısı baya dustu.tekrar eskı ayarına aldık.
sana tafsıyem egsoz fıltre bıde cıp uygula baska bıseyede gerek yok fazla kurcalaman ıyı olmaz pek bısey alınamıyor...kolat gelsın...he unutmadan bıde kısa koy tadından yenmıyo vallahı..

xxozanxx
10-03-2009, 16:33
şimdi ms; kendin yap tarzı bir beyin... arabaya plug&play tarzı yaptırma şansınız yoksa gerçekten yapılıp bağlanması zor bir beyin. ama bu aşamayı geçtikten sonra en profesyonel beyinlerin yapabildiği herşeyi yapabiliyor...istediğinizi ekleyebiliyorsunuz. water spray controller'ından , nos controller chip'ine kadar...

fiyatı çok uygun olduğu için ve önüde açık bir beyin olduğundan oldukça uygun geliyor.en azından bana öyle geldi.örneğin 2000 dolarlık aem beyin'in yapabildiği herşeyi eksiksiz yapabiliyor...

tabi bunları özgün gibi profesyonel mapperların ağzından birebir duymak daha iyi olur sizin için.ama en azından benim çok detaylı yurtdışı forumlarından ve kişilerden öğrendiğim kadarıyla bildiklerim bunlar... son olarak kesinlikle tavsiye ederim...

dipnot: kısa oranlı ayna mahrutimi verebilirim :) :D

nightkids_han
11-03-2009, 12:04
sokcekmisin arabadan ozan hayırdır neden

xxozanxx
11-03-2009, 17:01
başka şanzımana geçeceğim...

SENATOR1979
12-03-2009, 09:24
Megasquirt beyin gerçekten çok kullanışlı , verimli ve ucuz gözüküyor . F5R motorlardaki enjektörleri 70v ile çalıştıran 2. ateşleme beyini ve common-rail dizellerdeki gibi basınç yükseltici ara pompa ile herhangi bir sıkıntı yaşamamakta lazım , çünkü bu parçalar servisten sorduğuma göre astronomik pahalı.
F5R motorlar aslında gerçekten verimli , 203 NM torku ( Fransız verisi ) ile gerçekten alt devirlerden gelen bir gücü var .
Kısa oranlı şanzuman belkide yapılabilecek en efektif işlerden birtanesi . Bunu araştırıp çok ciddi bir şekilde düşüneceğim Ozan kardeş . Şahsen İstanbul'da gece yarısına doğru kısa oranlı diferansiyele sahip bir 1.6 160 hp vtec ile yürümüştüm. Aynı anda dip gaz yapabilfiğimiz nadir anlarda F5R hemen ileri fırlıyor , ancak sonra 2 vites sonra yarım araba fark yiyordu . Tabi bu arada bende verimli çalışan bir hand-made induction kit var . Egsozda az birşey farkediyor ancak o gürültüsü özellikle uzun yolda dayanılacak gibi değil.

nightkids_han
12-03-2009, 11:18
hand-made induction kit = ?

xxozanxx
12-03-2009, 11:28
benimkide hand made :)
önemli olan ısı çekmeyip ve mümkünse önden soğuk hava çarparak verimli çalışması.illa pahalı bir markaya gerek yokki

xxozanxx
12-03-2009, 11:32
kısa hakkında detaylı pm attım;)

Kısa oranlı şanzuman belkide yapılabilecek en efektif işlerden birtanesi . Bunu araştırıp çok ciddi bir şekilde düşüneceğim Ozan kardeş . Şahsen İstanbul'da gece yarısına doğru kısa oranlı diferansiyele sahip bir 1.6 160 hp vtec ile yürümüştüm. Aynı anda dip gaz yapabilfiğimiz nadir anlarda F5R hemen ileri fırlıyor , ancak sonra 2 vites sonra yarım araba fark yiyordu . Tabi bu arada bende verimli çalışan bir hand-made induction kit var . Egsozda az birşey farkediyor ancak o gürültüsü özellikle uzun yolda dayanılacak gibi değil.

nightkids_han
12-03-2009, 11:38
k-tech de filtre kitleri war BMC'ninde olamsı lazım
oldukça werimli çalışıyorlar coupe de...

xxozanxx
12-03-2009, 11:39
k-tec güzel ama fahiş rakamlarla satış yapan bir firma.üstüne birde pound faktörünü koyunca,hiç yaklaşılmıyor bile yanına...ayrıca F7R'a kit yok orda.
k&n'de var ama filtre hariç bişi yok kitte.350 tl civarıydı en son...ve tampon arkasına falanda inmiyor bir aem v2 gibi mesela.
dediğim gibi gerçekten güzel yapıldıktan sonra 300,500tl vermeye gerek yok kite

SENATOR1979
13-03-2009, 10:05
Ozan kardeş , kısa oranlı ayna -mahruti bilgisi için teşekkür ederim . Bende Renault şanzumanlarını araştırayım çünkü bu konuda hiçbir bilgim yok . Müspet bir durumda sana memnuniyetle ulaşırım .
Hand-made induction kit ise şu şekilde yapılıyor . Ticari vasıtaların turbo hortumları alınıp , açıları müsait olanlar dirdeklerden kesiliyor , ara parça olarak pvc borular kullanılıp ön tampon antına doğru ( sis lambasının arkası ) borular indiriliyor. Yarış esnasında sis lambası sökülüp önden direk hava alması sağlanıyor. Bu aplikasyon esnasında hava filtresi şasinin arkasında konuşlandığı için herhangi bir ısı bariyeri yapmayada gerek kalmıyor .
Kalın lastik borular burulmaya karşı mukavim oldukları için tercih edilirken pvc borular ( 70 mm) ise sertlik , pürüzsüz yüzey ve ısı iletkenlikleri olmadıkları için tercih ediliyor. Birleştirmeden sonra induction -kit bayağı sağlam ve stabil duruyor . Motorun esnemelerini bertaraf edecek kadarda yerinde oynayabiliyor.

Kaput içi çok sıcak olduğu için süsü bol krom ve aluminyum borular hemen ısınıp içlerinden geçen havayıda ısıtıyor ve tahmin edilenin aksine araçta ciddi performans düşüklükleri yaratıyorlar . Dynoda da denediğim bu hand-made induction kitler hem maliyet açısından ucuz , hem yapması zevkli , hemde işe gerçekten yarıyor. Bu kiti taktıktan sonra motordaki sesin nasıl değiştiğine inanamazsınız . Tabi F5R için konuşuyorum .

xxozanxx
13-03-2009, 10:25
klima sistemlerinde kullanılan içi ısı geçirmez malzemeli borularda olabilir üstüne de hks elyaf sargı oldumu tamamdır...benim motorun altı komple kapalıydı,sis farının arkasınada soğuk hava odası yaptırmıştım. maliyeti 100tl oldu bunların hepsi onunda 75 tl'si işçiliğe gitti zaten oda yapımı için...

SENATOR1979
13-03-2009, 11:31
Bir fotoğraf eklemek isterdim aslında aracımda şu an takılı olan kit ile ilgili ancak nasıl yapacağımı bilmiyorum . Zannedersem fotoğrafı copy-paste tarzı bir uygulamayla yapıştıramıyoruz .

Schumi
13-03-2009, 11:36
www.imageshack.us sitesine yükle oradaki linkleri buraya kopyala.

SENATOR1979
13-03-2009, 11:43
Teşekkür ederim Schumi .

SENATOR1979
13-03-2009, 11:49
http://img27.imageshack.us/img27/5132/im000215.th.jpg (http://img27.imageshack.us/my.php?image=im000215.jpg)
http://img27.imageshack.us/img27/9169/im0002121l.th.jpg (http://img27.imageshack.us/my.php?image=im0002121l.jpg)
İnşallah becermişimdir .

nightkids_han
13-03-2009, 21:17
güsel olmuş bence,
güzel 1 yazılım ,
SS komple,
kısa oranlı şanzumanla ,
şaka makinası olabilir diorummm

SENATOR1979
14-03-2009, 09:33
İnşallah diyorum ! Bu arada Ozan adlı kardeş İzmir'de oturuyor gözüküyor . Bu imalatını yaptırdığı sistemle ilgili onunla buluşup görüşmek ve daha detaylı bilgi almak isterim .

xxozanxx
14-03-2009, 09:48
p.m. attım ;)

İnşallah diyorum ! Bu arada Ozan adlı kardeş İzmir'de oturuyor gözüküyor . Bu imalatını yaptırdığı sistemle ilgili onunla buluşup görüşmek ve daha detaylı bilgi almak isterim .

SENATOR1979
14-03-2009, 10:16
Teşekkür ederim . Bu arada iş yoğunluğundan dolayı Msn'i pek kullanamıyorum ama elimden geldiği kadar online olmaya çalışırım . senator1979@yahoo.com adresine mailde yollayabilirsiniz . Bir terslik olmaz ise hergün mailime bakıyorum .

Ryhn
16-03-2009, 20:30
Megasquirt cok guzel bir beyin ayni zamanda piggy olarakta kullanilabilir isteye gore. PnP bulmak cok zor yok gibi ancak yapan kisiler var onlardan siparisle temin edebilme imkani var. Yada ben anlarim bu isten deyip oturup oynamak. Elektronik ve otomobillerle cok ic ice degilseniz ve elektronik bilginiz cok fazla yoksa bulasmayin PnP bulmaya calisin aldiginizda kullandiginizda hic ama hic pisman olmayacaginizi garanti edebilirim.

SENATOR1979
17-03-2009, 09:18
Bu konuda kendisi bir başkasına yaptırdığı için Ozan kardeşten yardım isteyeceğim . Otomobillerle iç içeyim ancak elektronik konusunda zır-cahil olduğumu söyleyebilirim :-)
Tavsiye için teşekkür ederim .

tahtelbahir
21-01-2011, 18:35
Mesajlardan itibaren 2 yıl geçmiş, hala 2.0 İDE sahibi olan arkadaş var mı? Teşekkürler..

egeturbo
22-01-2011, 13:28
Mesajlardan itibaren 2 yıl geçmiş, hala 2.0 İDE sahibi olan arkadaş var mı? Teşekkürler..

şuan ozan abi askerde diyebiliyorum arabasına hangi ecuyu taktılar bilmiyorum ama belki admin OZ' bilir çünkü Ozan abiye ayarı o yapacaktı diye biliyorum