PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3cdti corsa egzos çapı

R.I.P
16-03-2009, 18:19
bir arkadaşımın 90hp lik 1.3cdti corsa D'sine downpipe dan sonrasını 51lik düz boru ve sesi alınabilecek en yüksek performansla beraber magirus style bi ses olmaması açısından ve en azından çıkacak sesi azaltmak adına komple düz boru değil ucuna birde son susturucu düşünüyoruz. Real marka silencer'lı (otto slash cut'ın bir benzeri) yada otto düşünüyoruz amaç free flow olduğundan markası pek önemli değil. Görünüş bakımından o tarz ve silencer olması yeterli. kat. iptalide yapılacak. konularda arama yaptım fakat tam olarak bir fikre varamadım. düz boru 51mm mi 60mm mi son susturucuda tavsiye edebileceğiniz marka varmı birde ses önemli ***** çok güzel tok sesler alınabildiği gibi çok çirkin seslerde çıkabildiğinden sessiz olsun istiyoruz. tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

1.3 cdtı
18-03-2009, 12:10
bence 51 lik kullan sesi güzel oluyo

Tolga_R
18-03-2009, 12:16
Arkadaşım aynı motora sahip 2007 astra cdti kullanıcısıyım. 1 hafta önce aracımı krikoyla kaldırıp aracın altına girdim ve downpipe dan sonra olan bütün boruyu söktüm. Sesi bir dizelden beklenmeyecek kadar güzel oldu. (Benzinli araçlarla kıyaslamıyorum)

Tolga_R
18-03-2009, 12:36
.................

FaBeRgE
18-03-2009, 13:14
Hocam son susturucu ile free flow nasıl yapacaksınız? Sona kadar getirirp son susturucuya bağlamayarak mı ?

Tolga_R
18-03-2009, 13:33
..................

Dragger
18-03-2009, 18:08
1.3 multijette kat iptali yapıp otto egsoz takarsan ses magirustan beter olur.

Egsozdan igrenc bir üfleme sesi gelir.

Benim basıma geldi, o gün otto egsozu sattım.

Su an magnex kullanıyorum, magnex tok ve güzel ses veriyor.

Schumi
18-03-2009, 18:10
Birşey daha söyleyeceğim araçda katalitik iptali yağılacak demişsin ama araçta zaten katalitik yokki

Avrupa emisyon kuralları gereği 2000 li yıllarından başından (belki daha önce) üretilen tüm araçlarda katalitik konvektör olması zorunludur arkadaşım. Yok diye birşey söz konusu değil.

R.I.P
18-03-2009, 18:26
Amaç free flow evet, ama dediğim gibi magirus style bi ses çıkmasını istemediğimizden de silencer'lı son susturucu düşündük. Yani sadece sesi azaltmak adına son susturucu düşüncesi var. Son susturucuyla ne kadar free flow olur orası belli zaten. Çıkan gazı en az etkileyecek silencerı olan bi son susturucu tercih sebebi... Son susturucu derken dikkat ederseniz 51lik düz boruya orjinal susturucu demedim:) Duruma göre eğer ses rahatsız edici olmazsa bağlanmayadabilir.

R.I.P
18-03-2009, 18:31
1.3 multijette kat iptali yapıp otto egsoz takarsan ses magirustan beter olur.

Egsozdan igrenc bir üfleme sesi gelir.

Benim basıma geldi, o gün otto egsozu sattım.

Su an magnex kullanıyorum, magnex tok ve güzel ses veriyor.

İşte en büyük korkusu o ses:) Peki sadece düz boruyla ses nasıldır? Denemeniz olmuşmuydu? Ve referans almak açısından Magnex'in hangi modelini kullanıyorsunuz? Slash cut modelimi? Biraz fazla soru sordum kusurabakmayın

Dragger
18-03-2009, 18:52
Magnex slash cut kullanıyorum ;)

Sadece düz boru denemedim ama sesin pek güzel olacagını zannetmiyorum, üfleme sesi dısında otto ile aldıgım sesle esdeger olur diye düsünüyorum.

Corsa ile aynı motora sahip aracım, o nedenle otto kesinlikle almayın derim ;)

R.I.P
18-03-2009, 19:00
Magnex slash cut kullanıyorum ;)

Sadece düz boru denemedim ama sesin pek güzel olacagını zannetmiyorum, üfleme sesi dısında otto ile aldıgım sesle esdeger olur diye düsünüyorum.

Corsa ile aynı motora sahip aracım, o nedenle otto kesinlikle almayın derim ;)

Anlıyorum çok teşekkürler peki biraz fazla soru sordum ama magnex'i takarsak zannedersem free flowdan eser kalmaz dogrumuyum?:) Zaten kötü bi ses olmaması açısından takılacaktı otto yoksa düz boru tercihti ama macera aramayada gerek yok sanırım:) Varsın free flow olmasınmı demek lazım?:)

M U R A T
18-03-2009, 19:57
otto da free flow bi susturucudur free flow tamamen düz boru demek değildir zaten

R.I.P
18-03-2009, 20:11
Ottoyu free flowa yani düz boruya en yakın diye biliyordum bende. O yüzden Otto ve aynı tarzda benzeri bi susturucu düşünüldü. Ama son susturucuyla Free flow olabileceğini bilmiyordum. Magnex slash cutta free flow diyebileceğimiz tarzda bir son susturucumudur? Magnexi şu ana kadar benzinli araçlarda çok güzel ses veren kaliteli bi susturucu olarak biliyordum. Elbette orjinalden daha iyidir ama free flow kadar iyi performans verirmi? Eğer değilse kaliteli bi ses için komple düz boru yerine magnex performanstan azda olsa ödün vermeye değermi?

FaBeRgE
18-03-2009, 20:22
otto da free flow bi susturucudur free flow tamamen düz boru demek değildir zaten

Bana daha kaliteli bir free flow egzoz önerebilirmisiniz acaba :)

Tolga_R
18-03-2009, 20:40
..............................

R.I.P
18-03-2009, 20:52
2000li yıllardan beri kat. olmayan bi otomobil üretemez üreticiler. Avrupa emisyon normlarına uymak zorunda her marka. Dizel benzinli turbolu atmosferik fark etmiyor. Lütfen tartışmak yerine biraz araştırın. Aracınızı 2. el aldıysanız önceki sahibi iptal etmiş olabilir. Dizellerde benzinlilere nazaran orta susturucu yok Kat. var...

Tolga_R
18-03-2009, 20:55
................

R.I.P
18-03-2009, 20:58
Hakkınızı arayın madem böyle düşünüyorsunuz. Bilirkişi raporu tutturun. Bi kaç mühendise rapor yazdırın. Biraz para harcarsınız ama aracınızda kat olmadıgını kanıtlayabilirseniz(!) Opel size tazminat ödemek zorunda

Tolga_R
18-03-2009, 20:59
.................................................. .......

Tolga_R
18-03-2009, 21:00
........................

R.I.P
18-03-2009, 21:00
Eğilip değil egzozcuda kaldırıp baktık;) Konuyu pert etmeyelim kaldıgımız yerden devam lütfen...

Dragger
18-03-2009, 21:33
Tolga R,

Astra 1.3 CDTI'da katalitik konvertor var, iptal edenler de var.

Sen neye dayanarak yok diyorsun, orasını anlayamadım.

Yerini mi bilmiyorsun acaba?

Schumi
18-03-2009, 21:39
Bu arada bende bir mühendisim saygılar kardeşim

Bilmemem ayıp değilki. Mühendis olabilirsin. Bende mesleğimde mühendisler ile bazen muhattab olmam gerekiyor. Kovulmamak için bana maaşının yarısını vererek kendi yapması gereken işleri bana yaptıran saygın bir holding'in bilgi işlem elemanıda bilgisayar mühendisiydi. :) Ayrıca 0 km almışsan aracını adın soyadın kadar emin olabilirsin o araçta katalizör var. Ama sen sökmemişsindir onu. Çünkü söksen arıza lambası yanardı.

Tolga_R
18-03-2009, 21:41
...........

Tolga_R
18-03-2009, 21:50
...........

Schumi
18-03-2009, 21:50
Olabilir belkide bilmiyorumdur. Aslında yukardan aşağı doğru inen headers ın orda tüp gibi birşey var acaba o katalitik olabilirmi?

Kat zaten o :)

Schumi
18-03-2009, 21:52
Arkadaşım alıntı yapmışsın ama o lafım sana değildi. Ayrıca tazminatı peşinde koşan işini onuruyla yapmayan bir mühendis var diye herkes öyle olmuyo. Bu konuyu kapamak istiyorum. Benzinli araçlarda katalitik aracın altında oluyo. Şuan bnm aracımda sadece turbonun ordan aşağı inen bi tüp gibi birşey var. Onun katalitik olma şansı varmı???

Katalizorun yeri benzinli dizel diye değişmiyo. Turbo araçlarda genelde headerstan sonra direk turbo geldiği için ve turbodan sonra bir downpipe ihtiyacı olduğundandan turbonun yerini motor içinin düzenine göre yerleştiriyorlar. Atmosferiklerde ise katalizörlerin yerleri ise genelde motorun eksoz manifoldunun yönüne göre değişiyo. O tüp katalizördür. Motor içinde susturucu olmaz. Susturucu aracın altında olur. O gördüğün katalizörün arkasında bir tanede sensör olmalı.

Tolga_R
18-03-2009, 21:53
..................

Tolga_R
18-03-2009, 21:55
............

Schumi
18-03-2009, 21:56
O zaman özür dilerim yanlış bilgi verdiğim için ama ben aracın altında olacağını tahmin ettiğim için yanıldım

Önemli değil. Aracındaki katalizörü sökmen için eksozcuya gitmen gerekicek büyük ihtimalle. Yanıltıcı sensörüde bağladıktan sonra eğer arıza lambası yanarsa bir kereye mahsus Opel servisi yada servisin kullandığı sanırım adı TechNet olan cihaz ile arızayı sildirmen gerek. Sonrasında daha erken dolan bir turbo az daha yüksek turbo basıncı ile performansın keyfini sür.

İyi forumlar.

R.I.P
18-03-2009, 22:01
Önemli değil. Aracındaki katalizörü sökmen için eksozcuya gitmen gerekicek büyük ihtimalle. Yanıltıcı sensörüde bağladıktan sonra eğer arıza lambası yanarsa bir kereye mahsus Opel servisi yada servisin kullandığı sanırım adı TechNet olan cihaz ile arızayı sildirmen gerek. Sonrasında daha erken dolan bir turbo az daha yüksek turbo basıncı ile performansın keyfini sür.

İyi forumlar.

Bilmişlik yapmak için değilde arkadaşa yardımcı olmak açısından düzelteyim Cihazın adı Tech2 herhangi bi özel yada yetkili opel servisinde bulunan bir cihaz. 5dk sürmez arıza lambasını sildirmek

Schumi
18-03-2009, 22:02
Bilmişlik yapmak için değilde arkadaşa yardımcı olmak açısından düzelteyim Cihazın adı Tech2 herhangi bi özel yada yetkili opel servisinde bulunan bir cihaz. 5dk sürmez arıza lambasını sildirmek

Heh işte o cihaz. :)

Tolga_R
18-03-2009, 22:11
Peki katalizör sesi etkilermi

Schumi
18-03-2009, 22:25
Peki katalizör sesi etkilermi

Ses bir miktar artıcaktır. Standart eksozlu 206 1.4 hdi üzerinden kat ve orta susturucu sökülüp düz boru yapılınca çok tatlı bir şekilde turbo ıslığı artıyordu. Ve turbo erken dolmaya başlıyordu.

Tolga_R
18-03-2009, 22:45
Benim arabamda şuan sadece katalizör var sesinden gayet memnunum yakın zamanda onuda sökeceğim. bilgiler için teşekkürler

M U R A T
19-03-2009, 11:09
Bana daha kaliteli bir free flow egzoz önerebilirmisiniz acaba :)

önereyim laser in 307 ye göre üretimi olması lazım yada universal ss..

FaBeRgE
20-03-2009, 23:13
önereyim laser in 307 ye göre üretimi olması lazım yada universal ss..

SS tamamda Laser'e baktım hep motorsiklet egzozu çıktı hepside cross motor :)

Turbo VTI
21-03-2009, 15:58
çok bişe değiştirmiyor aslında egzoz çapı. kat iptali tamam gibi.

M U R A T
21-03-2009, 17:28
SS tamamda Laser'e baktım hep motorsiklet egzozu çıktı hepside cross motor :)

otomobil üretimi de var iyi araştır derim hatta birebir üretimi var bildiğim kadarıyla 307 ye dizele..