PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2009 ulusal otodrag talimatı açıklandı

E30///M3
19-03-2009, 17:30
arkadaşlar burda tartışdığımız biçimdeki son haliyle talimatlar açıklanmıştır.Her türlü sorunuzu burdan yanıtsız bırakmayacağım.bütün detayları sorun.kuralların reklamını yapın.bizim istediğimiz gibi kurallar çıktı bunun hakkını verelim .yarışmacısı bol kazasız belasız bir sezon diliyorum.
hasan başkara
http://www.tosfed.org.tr/kurallar_kitabi.asp

SONE-R
19-03-2009, 17:59
"hiçbir grupta aşırı besleme sınırlaması yoktur.." yani isteyen istediği gibi yükleyip mi girecek? 77. sayfa, (b) maddesi

Full contact mı olacak artık draglar :D

KSK-VTEC
19-03-2009, 18:16
"hiçbir grupta aşırı besleme sınırlaması yoktur.." yani isteyen istediği gibi yükleyip mi girecek? 77. sayfa, (b) maddesi

Full contact mı olacak artık draglar :D

EVET aracın ister dizel olsun istersen supra makinesi olsun önemli olan yaptığın saniye.

Benim sormak istediğim okudum ama göremedi herhalde, ikili kalkışlar sadece birkeremi yapılacak, eskisi gibi 1-0 1-1 2-1 gibi durumlar olucakmı yoksa bikere kalkılıp kim daha iyi sn yaptı omu bir üst tura çıkıcak.

SONE-R
19-03-2009, 18:19
çok saçma olmuş bence... böyle bir uygulama var mı dünya üzerinde? şimdi 1.4 veya 1.6 turbo civic, 106 GTi ile birlikte kalkabilecek..

STP
19-03-2009, 18:19
nezamankı draglar 2004 sezonu gıbı olur ozaman mıllet yarısmaya baslar bende dahıl..

KSK-VTEC
19-03-2009, 18:25
çok saçma olmuş bence... böyle bir uygulama var mı dünya üzerinde? şimdi 1.4 veya 1.6 turbo civic, 106 GTi ile birlikte kalkabilecek..

1.4 civic, turbo vtecle aynı sn leri yapıyorsa aynı grupta olucak ve amerikada genel olarak böyle bence böyle daha eglenceli olucak hile hurda olmuyacak, bi vosvos la ferariyi yanyana görme imkanı bulucaz sn leri tutarsa tabi

Sefa_vts
19-03-2009, 18:28
Peki bu saniye aralığı nasıl belirlenicek? pdf dosyasını okuyamadığımdan soruyorum.. kuralları yükledim ancak sıkıntı yaşıyorum.. Örneğin 12.500 12.700 diye ardı ardına 2 şer salise ile oynayan zamanları nasıl ayırıcaklar? Dİğer bir deyişle sınıf belirlerken kötü kalkan ya da lastiği ısınmadan tutunamayan biri.. sınıflarda kendi üst sınıfının derecesine ulaşırsa ne olucak?

SONE-R
19-03-2009, 18:35
saniyeyle drag mı olur allah aşkına.. o zaman iki arabayı yan yana kaldırmasınlar.. direk tek kalksın araba en iyi zamanı yapan 1. olsun...

E30///M3
19-03-2009, 18:37
EVET aracın ister dizel olsun istersen supra makinesi olsun önemli olan yaptığın saniye.

Benim sormak istediğim okudum ama göremedi herhalde, ikili kalkışlar sadece birkeremi yapılacak, eskisi gibi 1-0 1-1 2-1 gibi durumlar olucakmı yoksa bikere kalkılıp kim daha iyi sn yaptı omu bir üst tura çıkıcak.

3 kalkışdan ikisini alan tur atlar eskisi gibi değişmedi.

kop42
19-03-2009, 18:37
bu iş yalan olur bu sene zevki felan kalmadı zaten eskiden süper gecerdi şimdi herkez kafasına göre at koşturuyor.

E30///M3
19-03-2009, 18:40
1.4 civic, turbo vtecle aynı sn leri yapıyorsa aynı grupta olucak ve amerikada genel olarak böyle bence böyle daha eglenceli olucak hile hurda olmuyacak, bi vosvos la ferariyi yanyana görme imkanı bulucaz sn leri tutarsa tabi
yarışıp pistin tozunu yutan nasıl belli oluyor..:icon_tup:

STP
19-03-2009, 18:42
hem sanıye hem ıkılı kalkıs ben anlamadım bunu. corba yaptılar yaw resmen yazık ettıler guzelım spora...

SONE-R
19-03-2009, 18:45
hem sanıye hem ıkılı kalkıs ben anlamadım bunu. corba yaptılar yaw resmen yazık ettıler guzelım spora...

+1...:icon_tup: olan atmosferik olarak yarışan arabalara oldu..

CallMeInsane
19-03-2009, 18:51
Peki bu saniye aralığı nasıl belirlenicek? pdf dosyasını okuyamadığımdan soruyorum.. kuralları yükledim ancak sıkıntı yaşıyorum.. Örneğin 12.500 12.700 diye ardı ardına 2 şer salise ile oynayan zamanları nasıl ayırıcaklar? Dİğer bir deyişle sınıf belirlerken kötü kalkan ya da lastiği ısınmadan tutunamayan biri.. sınıflarda kendi üst sınıfının derecesine ulaşırsa ne olucak?

+100 bende bunu merak ettim

kop42
19-03-2009, 18:52
swapa doru suruklenıyoruz mu dıyelım buna hafif kasa hızlı motor kes biç yerlestir nerde kaldı aracı kendı motoruyla yurutmek

SONE-R
19-03-2009, 18:56
swapa doru suruklenıyoruz mu dıyelım buna hafif kasa hızlı motor kes biç yerlestir nerde kaldı aracı kendı motoruyla yurutmek

+1.. ama ben pist tozu yutmadım ya bilmiyorum bu konuları... uzaya mekik fırlatılıyor sanki...

emr_
19-03-2009, 20:06
Cok güclüler ve biraz güclüler diye kesin cizğiyle belirlenmiş gibi... Hayırlısı olsun bakalım.

Schumi
19-03-2009, 20:26
Araçlar madem kalkıp saniye yapıcaklar. Ona göre grup olucak o zaman aracın yapabileceği aşağı yukarı belli. Adam bu sefer fazla yüklediği için arabasını tam şenlik gruplara gelicek ve belki geldiği grubun en güçsüzü olucak. Ama ondan biraz daha güçsüz bir araç bir alt grupta kalıp o grupta birinci olucak. Bence hiç adil değil. Zaten drag sevmem bunlar iyice katılımcıların şevkini kıracak hareketler. Seyirci için fark etmez kalkış olsun yeter.

miniks
19-03-2009, 20:42
arkadaslar bence ıyı aratırmadan konusuosunuz bu tum dunyada boyledır zaten. sadece bızım ulkemızde yan yana kalkıs yapma vardı.

once on elemeler olucak. herkes sanıyelerını yapıcak ve gruplar olusacak. 10sn. ve 10.99 sn arası araclar bır grup olucak 11sn. ve 11.99sn yapan araclar bır grup olucak. yanı atmosferık aracın var 200hp 12 sn yapıosun benım turbo vtec ım var 12.2 yapıorum aynı gruptayız. sonra yarıslara gecılecek ve aynı gruptakı araclar kura ıle bırbırlerı ıle eslesıcek. ve normal drag seyrımız eskısı gıbı dewam edıcek. en ıyı sanıyeyı yapan en ıyı olmuyor yanı. en ıyı sanıye yı yapanlar en ust grupta oluyorlar.

tum dunyada bu spor boyle yapılıyor ve bızde de boyle olmasını bız ıstedık. artık 15sn yapan 18 sn yapan standart araclarda ulusal yarıslara gırebılecek. katılım aksıne daha cok artıcak. standar vtec ıle yarıslara katılabılır ve kategorınde kı araclar ıle yarısabılırsın.

Hasan abı kurallar super olmus bızı cok guzel bır sezon beklıyor. ınsallah kazasız belasız cok guzel bır sezon gecırır ızleyenlere keyıflı dakıkalar yasatırız. gecen sene kurallar yuzunden yarısmadım bu sene ınsallah guzel olucak.

chaylak
19-03-2009, 20:51
arkadaslar bence ıyı aratırmadan konusuosunuz bu tum dunyada boyledır zaten. sadece bızım ulkemızde yan yana kalkıs yapma vardı.

once on elemeler olucak. herkes sanıyelerını yapıcak ve gruplar olusacak. 10sn. ve 10.99 sn arası araclar bır grup olucak 11sn. ve 11.99sn yapan araclar bır grup olucak. yanı atmosferık aracın var 200hp 12 sn yapıosun benım turbo vtec ım var 12.2 yapıorum aynı gruptayız. sonra yarıslara gecılecek ve aynı gruptakı araclar kura ıle bırbırlerı ıle eslesıcek. ve normal drag seyrımız eskısı gıbı dewam edıcek. en ıyı sanıyeyı yapan en ıyı olmuyor yanı. en ıyı sanıye yı yapanlar en ust grupta oluyorlar.

tum dunyada bu spor boyle yapılıyor ve bızde de boyle olmasını bız ıstedık. artık 15sn yapan 18 sn yapan standart araclarda ulusal yarıslara gırebılecek. katılım aksıne daha cok artıcak. standar vtec ıle yarıslara katılabılır ve kategorınde kı araclar ıle yarısabılırsın.

Hasan abı kurallar super olmus bızı cok guzel bır sezon beklıyor. ınsallah kazasız belasız cok guzel bır sezon gecırır ızleyenlere keyıflı dakıkalar yasatırız. gecen sene kurallar yuzunden yarısmadım bu sene ınsallah guzel olucak.

eger boyle ise cidden cok guzel, ayni saniyeleri yapan araclar yanyana kalkacak ve cok cekismeli olacak..

katilim yüksek olur, standart ya da hafif oynanmis arabalarda girer ve cokta güzel olur ;)

G_TT_I
19-03-2009, 20:55

Dünyada tek söz sahibi kruluş; http://www.nhra.com/nhra101/classes.aspx

Bir inceleyin, eger dil sorun olur ise, cevirmen arkadaslar var, yardımcı olup bana tam ceviri yollayabilirlerse resmi olucak sekilde gerekli bir sitede yayınlarım.

Bu iş böyle yapılır, Test and tune, aracınızı hazırlarsınız gelip denersiniz, 400 metre saniyeniz çıkar ve sınıfınız belli olur.

Bu kurallar gelecege yatırımdır, burası Türkiye kesin kupa kazanmak için 1.5 bar basan araclar .7 basıp en kucuk sınıfa girip birinci olmaya calısır.

Ben en azından bu tür araçlar olmaması için alt sınıflarda (dünyada yapıldığı gibi) Lastik ölçüsü ve jant çapı sınırı getirilmesini istedimki en azından gücü yere aktaramasınlar.
ama bu karışıklık ve gerekli lastikler bulunamayacagından sorun olur diye hiç tartışılmadı bile.

initial-D
19-03-2009, 20:56
bencede iyi olmuş.olması gereken buydu

Mustafa Birsesli
19-03-2009, 20:58
bu sene katılımda yüksek olursa çok çekişmeli yarışlar seyrederiz

Sefa_vts
19-03-2009, 21:02
Açıklamalar gayet yeterli.. ASlında grup yapma mantığı çok iyi.. kendi saniyelerinle yürümek zevkli olur.. ANcak 10 ile 10.99 arasında bir gurptayım ve 09.50 yaptm ancak bu dereceyi yarış esnasında gördüm cezai bir durum mudur?

G_TT_I
19-03-2009, 21:15
Açıklamalar gayet yeterli.. ASlında grup yapma mantığı çok iyi.. kendi saniyelerinle yürümek zevkli olur.. ANcak 10 ile 10.99 arasında bir gurptayım ve 09.50 yaptm ancak bu dereceyi yarış esnasında gördüm cezai bir durum mudur?

Zamanlar yarış esnasında bellirli bir orandan fazla artar ise direk drag lardan diskalifiye ama aracıma eklemeler yaptım dendigi zaman yeni sınıf belli oluyor.

Aslında dragda kesin katı kurallar var örneğin;
Demir yada plastik kasa, Arcın toplam kg' si, sokakta kullanılabilir bir aracmı, kullandıgı yakıt türü.

Örnegin ben draglara girmeye karar verdim ve araç hazırlıklarına başladım. Streel legal bir araç ve pompa benzini, böyle bir araç ile koşucagım zaman zaten belirlidir, adamlar boyle bir araç hazırlayıp alt sınıflara bulaşmasınalr diye alt zaman sınırı koymuş.

Demek istedigim;
572cid 9 sıkıştırma bir motor 1300kg pompa benzin bir aracın kaç saniye koşucagı zaten belirli. herşey aynı sadece sıkıştırma farklı olursa 572cid 14.5 sıkıştırma araba alt sınıfa girmemesi olay çünkü 2 motor arasında 200hp den fazla fark olur.
,adamlar benzini kısıtlamış, lastigi kısıtlamış ve zamanını pistten önce hesap kitap ile zaten belirlemiş oluyorlar.

Ama bunu burda yaparsak sadece 2 araba yarışır, önce zaman kavramı oturucak, sonraki senelerde kurallar.

Vts_Power
19-03-2009, 21:41
kurallar süper oldu tam istediğimiz gibi hayırlı olsun. arkadaşlar kurallar tamamen güçsüz arabanın kupa alamaması içindir. herkes yapabileceği süreye göre grubunu belirleyecek + - toleranslar var.yarış esnasında bunların dışında süre yapanlar diskalifiye olacak.

Vts_Power
19-03-2009, 21:46
nezamankı draglar 2004 sezonu gıbı olur ozaman mıllet yarısmaya baslar bende dahıl..

selçuk şahsa özel kural yapılamaz sen hangi arabayla yarışcanda bu kurallar hoşuna gitmedi?? merak ettim

Vts_Power
19-03-2009, 21:49

bunda anormal olan ne soner?? aynı süreleri çıkaran makinalarsa anadolda olsa o sınıfda yarışacak.. eskisi gibi sınıf1 30 tane 106 neden daha iyi 1.6 makina yoktu. şimdi ise ayarını düzgün yapan noslu 1.4 civicde o 106 ile yarışabilir anlatabildimmi???

SONE-R
19-03-2009, 21:51
106 nın suçu ne burda? N/A olayını bitirdiniz bu kurallarla... bas nosu geç olay bu mudur...

Sefa_vts
19-03-2009, 21:52
106 nın suçu ne burda? N/A olayını bitirdiniz bu kurallarla... bas nosu geç olay bu mudur...

Tek dez avantajı bu aslında evet.. n/a dan daha değişik şeylere yönelinicek..

Vts_Power
19-03-2009, 21:54

ne alakası var zamanlama turunda çıkıcak süresi yakınsa değerler aynı gruba giriolarsa iyi plotaj kazanıcak.sadece nos olarak düşünme ayrıca, iyi yapılmış hafif N/A bi makina ile turbo orj ağırlığında bi makina yarışabilcek

tool
19-03-2009, 21:54

15 saniyelik grupta yarissin iste 106 sahipleri ne var bunda?

SONE-R
19-03-2009, 21:57
15 saniyelik grupta yarissin iste 106 sahipleri ne var bunda?

neyse şimdi ne desek boş.. kurallar çıkmış.. zaman kimin haklı kimin haksız olduğunu gösterecek.. bu iletimi de ileride göstermek üzere screen shot yapıyorum :D :D

tool
19-03-2009, 22:01
ben acikcasi fazla katilim beklemiyorum;
ekonomik durum belli :ofk:

Sefa_vts
19-03-2009, 22:02
ne alakası var zamanlama turunda çıkıcak süresi yakınsa değerler aynı gruba giriolarsa iyi plotaj kazanıcak.sadece nos olarak düşünme ayrıca, iyi yapılmış hafif N/A bi makina ile turbo orj ağırlığında bi makina yarışabilcek

Tabiki öyle olucak ama örneğin atmosferik sınıfta yarışmak istediğimde egzantrikli pistonlu kısa şanzumanlı bi 106 ile kalkıcakken aynı speclerde olmadığımdan geçilirim.. Ancak onunla yarışmak da istiyorsam o kadar uğraşmam nos kullanırım.. pilotaj yine konuşur ama atmosferik emeği boşa sayılmış kadar olucak..

ta_one
19-03-2009, 22:06
ama kurallarda en guzelı bence sanıyeler konuscak ve aracların gecıs sanıyelerını herkez gorcek ben gectım sen gectın davası olmıycak sanıyeler konuscak

Vts_Power
19-03-2009, 22:08
Tabiki öyle olucak ama örneğin atmosferik sınıfta yarışmak istediğimde egzantrikli pistonlu kısa şanzumanlı bi 106 ile kalkıcakken aynı speclerde olmadığımdan geçilirim.. Ancak onunla yarışmak da istiyorsam o kadar uğraşmam nos kullanırım.. pilotaj yine konuşur ama atmosferik emeği boşa sayılmış kadar olucak..

o n/a 106 yı yapan arkadaş o kadar yapmışsa bide roll cage koyar deli gibi hafifler diğer 106 noslasada geçemez..

Sefa_vts
19-03-2009, 22:11
o n/a 106 yı yapan arkadaş o kadar yapmışsa bide roll cage koyar deli gibi hafifler diğer 106 noslasada geçemez..

MAntıklı ancak bu sefer sınıf atlar vs vs.. BEnce sezon hayırlısı ile başlasın o zaman konuşalım.. Hele bi bir iki yarış geçsin.. HErkese başarılar.. Umarım sorunsuz bir sezon olur :)

FaBeRgE
19-03-2009, 22:15
2004te kurallar nasıldı acaba :)

OmerRS
19-03-2009, 22:16
ama kurallarda en guzelı bence sanıyeler konuscak ve aracların gecıs sanıyelerını herkez gorcek ben gectım sen gectın davası olmıycak sanıyeler konuscak

Öyle bişey olmaz. çünkü kimingeçtiğini zaman değil kimin önce çizgiyi geçtiği belirler.

atıyorum 10 saniye yapan araba 3 saniyesonra start alıp 12 saniye ile geçen arabadan sonra çizgiyi geçerse kazanmış sayılmaz.

G_TT_I
19-03-2009, 22:18
Zaten çok iyi hazırlanmış n/a bir 106 turbo bir arabayı geçer, n/a makineyi doldurur, sonra içini söker birde üstüne nos basar diye gider:)

Yarışacak araçlar zaten belli, burda biraz kirlilik oluyor açıkcası, bu sene krizden ve yeni kurallardan dolayı kimse iyimser bakmıyor,
yeni kural geldi çok kalabalık olucak diye bir şey yok, dendigi gibi plitaj konuşacak 400 metre olcuagı için 3. vitesten sonra arabanın cigerli olması şart.

Artık tüm pistler pro oldu, gelecekte asfalt gelişit, zaman sistemi gelişir.
canı sıkılan piste gider, şampiyona filan beklemez.

0-100 metre 0-250m 0-400m, 0-100km 400 metreyi kaç km ile bitirdigini görecek hale gelicek, ve yok devir uymadı viteslerimiz denk degil işleri kalkıcak.

Vts_Power
19-03-2009, 22:21
Öyle bişey olmaz. çünkü kimingeçtiğini zaman değil kimin önce çizgiyi geçtiği belirler.

atıyorum 10 saniye yapan araba 3 saniyesonra start alıp 12 saniye ile geçen arabadan sonra çizgiyi geçerse kazanmış sayılmaz.

3 saniye nası bi zaman fakındamısın?? neden 3 saniye geç kalksın ayrıca dielim sıkıntı oldu diğer 2 kalkışındadamı 3 saniye geç kalkıcak :D

OmerRS
19-03-2009, 22:26
3 saniye nası bi zaman fakındamısın?? neden 3 saniye geç kalksın ayrıca dielim sıkıntı oldu diğer 2 kalkışındadamı 3 saniye geç kalkıcak :D

yo hayır onu demek istemedim. yani geç kalkıp çizgiyi daha sonra geçse bile 400 metre geçiş süresi daha iyi olabilir diğer arabadan.

önemli olan çizgiyi kimin önce geçtiğidir dedim.

Vts_Power
19-03-2009, 22:33
yo hayır onu demek istemedim. yani geç kalkıp çizgiyi daha sonra geçse bile 400 metre geçiş süresi daha iyi olabilir diğer arabadan.

önemli olan çizgiyi kimin önce geçtiğidir dedim.

saçma sapan yazıp insanlarıda olumsuzlaştırmayın.. kimin önce geçtiği 3 kalkışla belli olacak.3 saniye geç kalkmışsa ve 1 kalkış geçilmişse diğer kalkışa zaten geçicektir diğer aracı...

E30///M3
19-03-2009, 22:40
bu güne kadar TR de yapılan sınıflamalarla yarışışların dünyada örneği yoktu.bu kurallar şu anki imkanlar doğrultusunda istişare ile ortaya çıkmış kurallar.inşallah krizin azizliğine uğramaz ve katılım çok olurda bahanesi olup dünyada yapılan yarışlar gibi TR mizde yarış seyredebilmemiz için alt yapı oluşturur bu kurallar.her senede üstüne bir taş koyarak mükemmeli yakalarız.eski düzen giden kurallar TR de bu sporu kısır döngü içinde hiç bir yere vardırmaz.akadaşlar bu ulusal yarış ve 6 yarışlık bir maraton tek bir yarışda birinci olmanın anlamı yok.genel klasman toplam puanlarınız sizi sezon şampiyonu yapacak.
2.7.4 zaman cezaları ilk altı sınıfda 1/4 saniye iyileştirme toleransı tanınmıştır.1/4 -1/2 saniye arası 1/2 saniye 1/2 saniye 1 saniye arası 1 saniye zaman cezası verilir.1 saniye den daha iyi derece yapan araç ihraç edilir ve aynı araçla o sınıfda bir daha yarışamaz.
güçlü olupda saniyeleri 6 yarışda defalarca tutturabilen sürücüyü bir düşünün derim.sınıf 1 için bir araç n/a veya noslu veya turbolu 15 sn yelere yakın derece yapıyorsa avantajı nerde bu işin.

OmerRS
19-03-2009, 22:40
saçma sapan yazıp insanlarıda olumsuzlaştırmayın.. kimin önce geçtiği 3 kalkışla belli olacak.3 saniye geç kalkmışsa ve 1 kalkış geçilmişse diğer kalkışa zaten geçicektir diğer aracı...

yahu ne alakası var.

neyi saçma sapan yazmışım ben onu mu yazmışım biraz dikkatli okuyunca anlaşılıyor.

burada olumsuz yazdığım bişey yok.

sadece şunu diyorum. tek kalkıştan bahsediyorum arkadaşın mesajına alıntı yaparak:

"bir kalkışta kazananı sadece kimin finişte önde geçtiği belirler."

çünkü bazı zaman ölçüm sistemlerinde araç startı aldıktan sonra zamanı başlatıp 400 metre değerini ölçüyor. böyle ölçülmüş bir sürenin önemi yok.

fazla uzatmıcam olumsuz bir eleştiri yaptığım falan da yok yanlış anlamak istendiğinden öyle anlaşılmıştır.

miniks
19-03-2009, 22:45
ya yurt dışında hiç bir drag yarışında 400 metreyi gecitigin saniyeye göre eleme yapılmıki ne anlatıosunuz anlamadım

adam gec kalksa gecilirse daha iyi saniye yapan onu gecmiyorki yurt dışında ve her yerde drag böle

saniyeler sadece sıralama için geri kalan hep yan yana kalkıp kim kimi gecerse 2 - 0 yada 2 - 1

OmerRS
19-03-2009, 22:47
ya yurt dışında hiç bir drag yarışında 400 metreyi gecitigin saniyeye göre eleme yapılmıki ne anlatıosunuz anlamadım

adam gec kalksa gecilirse daha iyi saniye yapan onu gecmiyorki yurt dışında ve her yerde drag böle

saniyeler sadece sıralama için geri kalan hep yan yana kalkıp kim kimi gecerse 2 - 0 yada 2 - 1

bende böyle demek istedim.

E30///M3
19-03-2009, 22:50
start yeşil ışığı yandığında her iki araç içinde süre başlar.finişi geçenin fotoseli kendi süresini belirler.3 saniye sonra kalkanın süresi 3 sn sonra başlamaz.400 mt yi 10 sn yede geçebilir ama resmi süresi 13 sn olur.bu kadar basit bir konu için tartışmayalım.önemli olan burda kuralları iyi aktarıp yarışmacı kazanmak.sakin..

miniks
19-03-2009, 22:54
valla ömer alınma ama ben senin yazdıklarından bu benim yazdıklarımın tam tersi mana cıkarttım

miniks
19-03-2009, 22:55
evet bu sene kesin yarışacagım bir kaç kişinin istegi üzerine hasan abi emek verdi sagolsun aracımı da hızlı bir şekilde yetiştirmek için ugraşıyorum Allahın izni ile cok güsel bir sezon bekliyor bizleri

emr_
19-03-2009, 22:58
Şu gün şartlarda ki katılım yönünden olucaklar belli giren giricek ama sonradan girilmemesi için yapılmış gibi...yarışlarda değilmede grup sınırı mevzusunda cok karışacak durumlar...

Vts_Power
19-03-2009, 23:18
evet bu sene kesin yarışacagım bir kaç kişinin istegi üzerine hasan abi emek verdi sagolsun aracımı da hızlı bir şekilde yetiştirmek için ugraşıyorum Allahın izni ile cok güsel bir sezon bekliyor bizleri

miniklerim çok sevindim kararınıza hangi makina ile katılmayı düşünüosunuz

miniks
19-03-2009, 23:30
miniklerim çok sevindim kararınıza hangi makina ile katılmayı düşünüosunuz

HULK abi Turboluyorum su anda inşallah senin kadar hızlı olurum da cekişiriz ama stock makina sanmıyorum okadar hızlı olucagını

Schumi
19-03-2009, 23:59
Yanlız bu sene üflenmiş araçların senesi olucak o kesin. En azından hacim farkı olmadan her araç her araç ile kalkabilecek benim gözümdeki olumlu yanı bu.

B.Aktepe
20-03-2009, 09:08
hasan abi kurallar belirlenmeden öncede yazmıştım, şimdi sınıf 2 super street grubunda swap işlemi yapılmış trafik ruhsatına sahip araçlar katılabilecek mi? ve geçen seferde söylemiştim stepne bagajda yarışıcaz sanırım bu sene;)

pesimist206
20-03-2009, 09:17
bu kurallar sadece tosfed ıcın mı gecerlı yoksa imk nın yaptıgı yarıslardada gecerlı olacak mı ?

E30///M3
20-03-2009, 09:32
hasan abi kurallar belirlenmeden öncede yazmıştım, şimdi sınıf 2 super street grubunda swap işlemi yapılmış trafik ruhsatına sahip araçlar katılabilecek mi? ve geçen seferde söylemiştim stepne bagajda yarışıcaz sanırım bu sene;)
hacim ve modifiye besleme sınırı olmadığı için ve kasa seri üretim olduğu için swap işlemi yapılmış hafifletilmemiş ruhsat ağırlığını %3 toleransla yakalayan araç sınıf ikiye girebilir.yanlız aracın takılı parçası sayılmayan(burayı bir türlü anlatamadım) kriko istepne alet çantası haricinde (yani bunların arabanın üzerinde olup olmadığına bakılmayacak ) kapı döşemesi- koltuk -aracı sağında solunda delik -takılı olmayan aydınlatma aksamı --silecek motoru kalörifer kazanı -iptal edilen sunroof gibi bir durum tespit edilirse diskalifiye olursunuz.

B.Aktepe
20-03-2009, 09:36
sağolasın hasan abi yok anladım anlamasınada o cümlede türkçe anlatım bozukluğu var 2 gün sonra başımıza iş açmaması için soruyorum. uğraşların için teşekkürler. emeğine sağlık.

adm
20-03-2009, 12:11
...hasan abi mukemmel olmus...... isalla insanlar kuralları anlarda katılım cok olur..

ta_one
20-03-2009, 16:43

ben konyadayım ve drag pıstınde yapımında ve motodrag yarıslarında bulundum start cızgısınde sensorler var araclar kalktıgı anda sensor salıseler saymaya baslıycak fınısdekı stop sensorlerı hangı aracın once gectıgını hangı aracın sanıyesı daha az oldugunu gostercek ya usta onu demek ıstemıstım

bybmw(ss)
20-03-2009, 18:30
bu şekilde olması bence cok iyi oldu kendinle eş değerde araclarla gruplandırılıcaksın ve olay sadece pilotaj ve dikkatine kalcak adil bence ...

bide mümkünse siteden ve cevrenden yarışa katılınması beklenen yada düşünülen aracları yazabilirmiyizz liste halinde heyacanı artıracağına inanıyorumm ...

dragstar
22-03-2009, 11:35
çok güzel olmuş kurallar evvelsi senelerde turbolu noslu ama fazla üflemeyen arabalar aşırı beslemeli diye çok güçlü araçlarla kalkıyordu şimdi herkes kendi saman aralığında yarışacak çok güzel olmuş gerçekten tebrikler

draglarda yarışacak

106 maxi turbo nos var arkadaşımın onu yazabilirim (beyaz araç kaput bagaj tavan siyah rollcageli)

ha_SaaaN
22-03-2009, 20:33
bu kurallar ulusal drag yarısı için mi gecerli ? yoksa mahallidede aynen bu konusulanlar uygulancakmı ?

Sportivo
22-03-2009, 20:57
mahalliyi konuşuyoruz
daha klup olarak onda tam bir görüş birliğine varmadık
ama %60 bu kurallar olucak

nitrO_Oxide
22-03-2009, 21:54
Kurallar gercekten cok guzel olmus

artık tampon tampona yarıslar bizi bekliyor inşallah :)

Dragster
23-03-2009, 02:27
http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=21865

daha once burda nhra nın ıhra nın uluslararası kurallarını yazmıstım cevırıp o kurallara cok yakın olması sure ındeksıne gore grupların belırlenmesı cekısme getırıcektır katılan herkeze basarılar umarım zevklı bı sezon ızlerız...

gokhan07
23-03-2009, 02:30
2004 deki yarıştı heralde antalyada kaza olan yarıştada bu şekilde belirlenmişti gruplar.

iso335
23-03-2009, 11:27
bana göre kurallar güzel sponsor olursa yarışırım

orcuns
23-03-2009, 12:32
Kurallar gercekten cok guzel olmus

Sportivo
23-03-2009, 12:33
2004 deki yarıştı heralde antalyada kaza olan yarıştada bu şekilde belirlenmişti gruplar.

kaza 2006 da olmustu ama dediğiniz gibi 2006 da da farklı bir gruplama vardı

E30///M3
23-03-2009, 17:04
bana göre kurallar güzel sponsor olursa yarışırım
sponsor olursa bende yarışırımm..:p

sLp
23-03-2009, 17:20
Mantıklı kurallar olmuş, eminim daha zevkli olacaktır

dragstar
23-03-2009, 18:25
amotör olarak belki bend katılırım yarışlara denemelik:D