PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 4nokta kemer vs oem kemer

coolvtec
21-03-2009, 09:36
Tolganın koltukları aldım, 4 nokta kemer takmayı ve airbaglı direksiyonu çıkarıp spor direksiyon takmayı düşünüyorum ama merak ettiğim bir konu var. Acaba hangisi daha güvenli;

a) spor koltuk + 4 nokta kemer + airbagsiz direksiyon

b) spor koltuk + oem kemer + airbagli direksiyon

4 nokta kener varken airbaga gerek yok diye düşünüyorum. (sonuçta f1 dahil yarış arabalarında çok noktalı kemerler var ve airbagsiz direksiyonlar var. oem kemerlerde de aktif gergi var, biraz salıyor öne)

bilgilendirirseniz sevinirim. :icon_tup:

onurdemir
21-03-2009, 09:41
Eğer sürekli 4 nokta kemeri takıcam diyorsanız evet airbagli direksiyona ihtiyacınız olmayabilir. Nihayetinde Airbag'in amacı baş yaralanmalarını engellemektir. Direksiyona, ön cama vurmadığınız taktirde bir problem yok. 4 Noktadan emniyetli kemer sizi fazlasıyla koltuğunuza yapıştıracaktır. ;) Bu arada spor koltuk + 4 nokta kemer + airbagsiz direksiyon çok şık durur :)

BAHADIR24
21-03-2009, 09:44
yarış araçlarında ufak çarpmalarda yarışa devam edilebilsin diye airbag kullanılmıyor olmalı
4 nokta kemer çok güvenli ve görüntü olarak güzel... direksiyon airbagli daha güvenli ama keyfe kalmış;)

Kaan
21-03-2009, 10:20
4 noktalı kemer süper abi seni resmen koltuğa kitliyo.Koltuğun geride durursa uzanıp camı açma gibi bi lüksün dahi zor oluyo :) bis yarışta kullandıımıs için ordan biliyorum acaip tutuyo bence 4noktalı kemer al ve airbagsiz bi direksion on nömera olur

ATA156
21-03-2009, 10:35
Kesinlikle a şıkkı, yani spor koltuk + 4 nokta kemer + airbagsiz direksiyon.
Zaten 4 noktalı kemerler ile havayastığına ulaşmak biraz zor olur.

Onuralp
21-03-2009, 10:51
Yalnız 4 noktalı kemer bir yere toplanmadığından dert oluyor arabaya inip binmek. Sırta ve totoya batıyor kemer. :D

VteC_MaNiaC
21-03-2009, 10:53
4 noktalı kemer vücudu sabitleyeceği için gerekli güvenliği sağlar ...

coolvtec
21-03-2009, 21:07
bizim araçlarda aktif gergi var mı acaba? vücuda uygulanan guvveti azaltma için biraz salıverme vs:soru:

Emir_b16a
21-03-2009, 22:27
air bag i sökmenizi hiç tawsiye etmem 4 noktalı kemerdende dreksiyona ulaşılabilio + kemeriniz nasıl olsa sürekli takılı olmıcak sigara içerken yada teyiple uğraşırken yada pas pası düzeltirken esneklik sağlaması için gevşek tutucaksınız bi süre sonra ;) air bag siz olmak şıklıktan öte güwenlik için önemli bnm 2 3 kere hayatımı kurtardı o şık olmayan air bag 4 noktadan kemer warken bile ulaşabiliosunuz :)

Erk@n
21-03-2009, 22:38
bizim araçlarda aktif gergi var mı acaba? vücuda uygulanan guvveti azaltma için biraz salıverme vs:soru:

Bu sistem yanlış bilmiyorsam 2000 yılındaki araçlarla beraber kullanılmaya başlandı,tabi yanılabilirim..

TYFF
21-03-2009, 22:49
O kemerlerin ucu rollgace lere baglanıyor sanırsam ,kemerler baglıyken hareket etmek baya bı zor aracla butun hale gelıyorsuınuz , aracta warmı acaba roll ???

Emir_b16a
21-03-2009, 23:03
O kemerlerin ucu rollgace lere baglanıyor sanırsam ,kemerler baglıyken hareket etmek baya bı zor aracla butun hale gelıyorsuınuz , aracta warmı acaba roll ???

sanmam kimileri koltuk altına monte edio tmm abi oldu dio ama koltuğun kırıldığı gerçei kimsenin aklına gelmio :)

Schumi
21-03-2009, 23:05
Sürekli o kemeri takmayacağın için airbag kalsın diyorum. Her nekadar gerçekten çirkin bir direksiyon olsada. Ama kemer takılı iken airbagin en ucu burnuna bile değmez. Çünkü o kemerler adamı zamk gibi tutuyor.

dragstar
21-03-2009, 23:23
almak lazım aslında 4 noktadan gergili kemer güvenlik açısından gerekli

normalde rollcage e bağlanıyor biz nereye bağlıcaz kemerleri

VteC_MaNiaC
22-03-2009, 10:27
o kemerler arka koltugun altında bulunan civata sabitleme yerlerine sabitleniyor...

Göki,ZD
22-03-2009, 10:34
bende 4 noktalı kemer kullanıcam mecbur spor koltugumdan dolayı koltugun yapısı yüzünden orjin kemeri kullanma şansım yok 4 noktalı kemer acaip tutuyor eywallah ama Allah korusun bi kaza esnasında kaburgaları dağıtmaz bu dimi :D

G_TT_I
22-03-2009, 10:43
106 tida gergi kemer mekanizmasi koluga bagli ama digerlerinde farkli olabilir

goki kemer nasil oldu goremedim;)
birde airbag koltuga bagli koltuk sokulunce mechur air bag calismaz

Göki,ZD
22-03-2009, 10:45
106 tida gergi kemer mekanizmasi koluga bagli ama digerlerinde farkli olabilir

goki kemer nasil oldu goremedim;)

güsel oldu kanks acaip moda girdim kemeri takınca:D şu diğerinide bulsan çok makbule geçicek:icon_tup:

coolvtec
22-03-2009, 11:29
yarışan vs yok mu teknik bilgili arkadaşlardan yorum bkeliyorummm..

SifirinciMurat
22-03-2009, 11:38

4 noktalı kemerin işe yaraması için canını acıtacak derecede sıkı kullanman gerekiyor. Standart 3 noktalı kemerde aktif gergi olduğu için kaza anında boşluğu alınıyor ama yarış kemerlerinde böyle bir şey yok. Tembellik edip sıkıyor bu diye gevşek kullanmaya başlarsan incinmeden kurtulacağın bir kazadan köprücük kemiğin kırılmış olarak ayrılabilirsin.

Clubman diye satılan ortadan tokalı kemerler biraz göstermelik. 4 noktalı yarış kemeri yerine de 6 noktalı tavsiye ederim. 4 noktalıların toka kısmı az da olsa yukarı aşağı oynayıp beni rahatsız ediyordu.

mar1lyn
22-03-2009, 11:42
arkadaşlar gaml baykuşluk yapmak istemem ama roll cage siz bir araçta 4 noktalı çok sakat bi hal alabilir allah korusun

dragstar
22-03-2009, 11:44
o kemerler arka koltugun altında bulunan civata sabitleme yerlerine sabitleniyor...

arka kemer tokalarının yerine sabitleneyior arkadakiler anladığım kadarıyla, peki öndekiler:confused:

106 tida gergi kemer mekanizmasi koltuga bagli ama digerlerinde farkli olabilir

gergi mekanizması arka çamurluk döşemelerinin içinde sen neyi diyorsun anlamadım

Emir_b16a
22-03-2009, 14:24

ayrıca koltuk altına sabitlenio o kemerler kazda kemer sizi tutsa bile koltuk kırılabilio kemerin basıncıyla kesinlikle standart bi araç için uygun bi parça diil he görsellik amaçlı takıcam diosan tak normal kemerini kullanırsın

sonuçta o 4 nokta kemerler genelde roll cage e sabitlenio we ralli araçlarında sizin hareket etme gibi bi durumunuz yok co pilot bile yol notunu binerken uzağa koyduğu için yarış başlamadan önce kendini çözüp torpidodan yol notunu alıp tekrar bağlıyo o kdr sıkı olması lazım o kemerin korumaya yardımcı olması için bnce gereksiz bi güwenlik önlemi sakat koltuğa sabitlenmesi

mrtngn
22-03-2009, 14:33
bende 4noktalı kemer+airbagsiz tercih ederdim ama birde şöyle düşünmek gerekir..

o kemeri arabaya her bindignizde,cok ufak bi mesafe dahi olsa takıcakmısınız??

4 noktalı kemer tamam gayet güzel tutar ama sizin aracta roll cage varmı bilmiyorum..allah göstermesin bi takla attıgınızda,tavanın biyere vurması durumunda sıkışıp o kemerle uğrasabilcekmisiniz..allah düşündürmesin bunu ama yinede göz önünde bulundurun

sonucta rally aracları kara kutu gibi kac taklada atsa tavanın çöküp içerdekini sıkıştırması falan cok az bi ihtimal...bunlarıda düşünün derim..

dragstar
22-03-2009, 15:04
normal kemer çıkamaktan daha klay 4 noktalıyı çıkarmak

.::EmrE::.
22-03-2009, 15:21
Airbagsiz,metal parçası gibi görünen direksiyonların neyini beğeniyorsunuz? Bence airbag durmalı..4 noktalı kemer cok iyi tutabilir sürücüyü,ancak gereksiz oldugunu düşünüyorum günlük yaşantıda..Pistte değiliz sonucta hergün..Aktif gergili bir kemerin de , 4 noktalıya göre roll cage'siz bir araçta daha güvenli olacağını düşünüyorum..

G_TT_I
22-03-2009, 19:38

4 nokta kemeri taktık' tan sonra, gergilerini sonuna kadar sıkman lazım, yoksa işe yaramaz.

Sıktıktan sonra kapıyı bile zor kapatırsın, yada telefona bile ulaşamazsın.

Allah korusun agır bir kaza olur ise ani öne gitmeden dolayı kemerler biraz zedeleyebilir.

Birde alldıgın kemerlerin kilit mekanızması önemli, bagzıları kitlenebiliyor, kesici bir alet gerekebilir.

gergi sorusu için: kemeri taktıgın tokayı takip et koltugun altında komple bir mekanizmadır o, koltugu soker isen direkten cektigin kemeri takıcak biyer bulamazsın.

Trafikte degil tabiki :) 4 nokta kemeri taktıktan sonra koltuga çok iyi sabitlendigin için çok daha stabil durdugun için daha iyi sürüyorsun aracı.

imhotep
22-03-2009, 20:02
Gunluk kullanim icin 4 nokta gereksiz bence her bindiginde ugrasmak gerek. Orj kemer ve airbagli direksin bence idealdir