PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gauges

coolvtec
02-09-2006, 22:03
Turbo Kit'lerde sadece 1 tane (boost gauge) var, olayı abartıp 7 adede kadar takanlar da var. Ama ekonomik bir turbo projesinde mutlaka, OLMAZSA OLMAZ gauges hangisi arkadaşlar? Benim bildiklerim;
1-boost
2-oil pressure
3-
4-

Ya da hem standalone olan, hem de elektronik olarak bu gauges leri de barındıran ürünler var mı? Örneğin forumda okuduğum ama pek bilgi sahibi olmadığım PLX, Innovative, gibi. (http://www.plxdevices.com/R-500_productinfo.htm)

Bir de illaki DEFI mi olması gerekiyor? Hem ekonomik, hem de kaliteli gauge önerisi olan var mı? Mesela bir autometer nasıldır?

Thanx

miniks
02-09-2006, 22:52
elektronik olduktan sonra markası hiçte önemli degil yeterki mekanik olmasın göstergeler

en önemli leri EGT - BOOST - Oil press - Oil temp

Oz`
03-09-2006, 00:33
evet 4 ü yeterli

Yuregi-R
06-09-2006, 12:13
wideband ve fuel pressure u unutmayalım, s2000 için water tempde olmassa olmaz

coolvtec
07-09-2006, 17:45
Önem sırasına göre yazıyorum anladığım kadarı ile.

1-WIDEBAND(AFR); Fakir/zengin karışımı anlık gösterdiği için en hayatı şey!! 14.7 rölanti-full trotle 12 arası bildiğim kadarı ile. (sadece zengin fakir gösteren göstergelerden farklı!!)

2-OIL PRESSURE; Yağ basıncı en önemli ikinci şey. Basınç azaltımı bi de zorlarsan farkında olmadan ayvayı yedin demek. (bence standart arabalarda olması lazım. Belki vardır Ftekde yok. 92 Integrada var ama. )

3-BOOST; Overboost olayı var. O da çok fena bişey. Wesgate açmaz maçmaz.

Bu üçü aslında güvenli sürüş için baya bi yeterli, ama diğerleri de çok pahalı olmayan şeyler. Hangisi önce gelir bilmiyorum;

4-EGT; Egsoz sıcaklığı. (hangi durumlarda artıyo? Onunla yukardakilerden parelel artan/azalan bir şey var mı? Tehlike sınırı nedir? )

5-OIL TEMP; Yağ sıcaklığı. (fakir karışımda artabilir mesela, tam olarak bilmiyorum. Turbo da aynı yağı kullanıyor, uzun süreli sıkıştırmalarda artabilir. Asıl önemli olan tehlike sınırı nedir? )

Kısa özet :)

coolvtec
07-09-2006, 18:05
EK;
Bu PLX hız olarak AEM'in gerisinde kalıyormuş ama yukardakilerden WIDEBAND+EGT+BOOST üçünü bir arada sunuyor. (+Nock+Real Time Dyno+Dataloging var.)

Fiyat da 3ü bir arada yanlız. 640usd. :)

cagri erdem
23-09-2012, 04:14
bu konuda daha detaylı ve anlaşılır (kelimelerin arasında sayısız ) bir şekilde bilgilerinizi paylaşırmısınız ?

parçalar,
görevleri,
markalar,
fiyatlar,
kalite = fiyatmı ? ,
elektronik ve mekanik farkı
vb...

ygtrn
27-09-2012, 02:51
elektronik olduktan sonra markası hiçte önemli degil yeterki mekanik olmasın göstergeler

en önemli leri EGT - BOOST - Oil press - Oil temp

mekanik olmasında ne gibi bi sıkıntı var abi? dahaönce mekanik boost sati gösterdim gayet başarılıydı, hatta step motorlu elektronik bi göstergeden daha güzel ibre hareketleri vardı :)

G_TT_I
27-09-2012, 05:26
mekanik olmasında ne gibi bi sıkıntı var abi? dahaönce mekanik boost sati gösterdim gayet başarılıydı, hatta step motorlu elektronik bi göstergeden daha güzel ibre hareketleri vardı :)

Yag basinci, su sicakligi mekanik olan gostergeler var, arabanin icinde sikinti olabilir,
Turbo basinci cok sikinti olmaz ama montaj cok iyi olmali, peak- warning olmadigi zaman sikinti oluyor.