PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : N/A D16A9 için yardımlarınızı bekliyorum.

blackyakuza
03-04-2009, 13:19
uzun zamandır siteyi takip ediyorum ve teknik bilgim çok çok zayıf olmasına karşın diğer sitelerden kalite farkını ilk gün anladım. benden de bilgi, tecrübe ve önerilerinizi eksik etmeyeceğinizi tahmin ediyorum.

kompresyonu yaklaşık 11 bar çıkan ve sıkıştırdığımda yağ eksilten, hatta yıkamacıda, yıkamacı kullanırken gördüğüm arka eksozdan düşük devirlerde bile yağ dumanı atan ED9 kasa crx'imi, çok yüklü olmayan ama gerektiğinde çok da aciz kalmayan bir otomobile çevirmek istiyorum. gerek motor gücü gerek aktarma ve dişli iyileştimesi bakımından.

halihazırda orj. yağ pompası ve hafif volan alarak işe başladım. ve motor haricinde samco silikon kiti, arc termostat ve upgrade fan müşiri aldım.(ne alaka diyebilirsiniz ben de anlamış değilin :o )

sizlerden istediğim yardım, hayalimdeki gibi yürümesi için neler yapabilirim.
bütçem çok fazla değil ve parçaları yavaş yavaş (6 aylık sürede) toplayıp işe girişmek.

şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Ahmetfikri
03-04-2009, 13:25
bence önce motoru sağlıklı hala getirirsen daha iyi olur

imhotep
03-04-2009, 13:28
ince conta ile sıkıştırmayı biraz daha artırabilirisin. ust kapakta ise dereceli egzantirk ve kasnaklarla guzel şeyler olabilir.

yağ yakmasıda segmanlarında sıkıntı yoksa buyuk ihitmal sibob lastiklerindendir ust kapağı almışken onlarıda değiştirirsen yağ yakma sorununuda halletmiş olursun.

aramıza hoşgeldin.

3rk4n
03-04-2009, 13:31
Motor sağlıklı duruma getirildikten sonra aracınıza göre spor debriyaj - hafif volan - dereceli egzantrik - yüksek sıkıştırmalı pistonlar - cai - ve güzel bi eksoz sistemi uygulayabilirsiniz.

Selim.Y
03-04-2009, 13:39
Abi oncelıkle aracın motorunu saglıklı hale getırmenı tavsıye ederım..Daha sonra ılk adımda yapılması gerekn
1-soguk hava ceken kalıtelı bır hava fıltresı kıtı
2-bastan sona kadar komple egzoz sistemı( headrs vsv)
3-Short shift (vıtes aralıklarını kısaltarak daha serı vıtes attırmanı saglayan araç)
4-serı kalkısları destekleyen spor debrıyaj

Almanı onerırım

Bunlar senı baya tatmın edecektır..Eger yeterlı gelmezse Bıraz daha Hard olan ıslemler uygulanmaya baslanır( Hafıf volan,Egzatrık vsvs gibi)

imhotep
03-04-2009, 13:40
crx in sadece 1-2 uzundur. 3-4 dişlileri genel olarak kısadır

Selim.Y
03-04-2009, 13:41
crx in sadece 1-2 uzundur. 3-4 dişlileri genel olarak kısadır

pardon Abı yanlıs oldu Shortsift dıecektım...hemn duseltyım

mmustu
03-04-2009, 13:53
motoru sağlıklı hale getirelim derken çifter çifter iş yapmakta yanlış olur önce arızanın tespiti lazım ya piston segmanlarından yada sibob lastiklerindendir her harükarda sen şuanda sadece parça toplayacağın işin içine daha sonra gireceğin için pek farkeden birşey olmayacak volan almışsın güzel bir debriyajla başla işe ince conta al dereceli ve kasnak yay şapka bunlar aracın için rahat bulabileceğin ve çokta pahalı olmayan ürünler piston içinse ne kullanabilirsin tam bilmiyorum açıkçası 15 ve sohc ta sıkıştırmayı yükseltmek için si pistonu kullanılıyo zaten :D hatta ileriye yatırım için kol ve yatak bile alabilirsin :D orjinal yağ pompası almaklada en iyiaini yapmışsın

8.000rpm
03-04-2009, 13:55
bu tür işlerin ana kuralı basittir , hayata dair her işte olduğu gibi "temeli sağlam hale getirmek" ile işe başlanmalıdır...
-yani öncelikle blok ve blok bileşenlerinin sağlıklı hale getirilmesi gereklidir
-daha sonra sırada aktarım organlarının ve yürür aksamın iyileştirilmesi gelir ki üretilen güç az bir kayıpla , güvenle ve sağlıklı şekilde yere aktarılabilsin
-bütün bunlardan sonra sıra "geliştirme" çalışmalarına gelir.
-yani önce iyileştirmek , sonra geliştirmek gerekir...

blok ve blok bileşenleri ile ilgili kontrol edilmesi gerekenler subap lastikleri , silindirler arası kompresyon farkları (dengeli olması önemli tabii ki) , silindir kapak contası , karter contası , yağ ve su pompası fonksiyonları , segmanlar , silindir ovalleşme durumu , yataklar sayılabilir...
aktarım organlarında öncelikle akslar , ardından volan , debriyaj , baskı balata kontrolleri yapılmalıdır...
yürür aksamda süspansiyon ve fren sistemleri elden geçirilmelidir...

bütün bu yazdıklarım iyileştirildikten sonra geliştirme-güçlendirme çalışmalarına girmelisin..
yüksek sıkıştırma için conta , dereceli egzantrik , egzoz manifoldu , açık hava filtre kiti , egzoz sistemi ve son susturucu , yazılım upgrade işlemleri ile aracın bahsettiğin gibi bir hal alacaktır...
ama unutma ki , aracını sağlıklı hale getirdiğinde zaten farkı hissedeceksin , modifiye işlemleri de yanına kar kalacak...
:)

SONE-R
03-04-2009, 14:01
doğal gazla çalışan civic GX'in PDN pistonunu veya D16A1 den çıkan P29/P7M pistonunu kullanarak sıkıştırmanı arttırabilirsin...

blackyakuza
03-04-2009, 14:16
verdiğiniz bilgiler için herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

aracımda şu an 4-2-1 headres + 51 mm boru + 1 adet spor orta susturucu var.
açık hava filtre kitim de var ancak aem gibi bir kaliteli marka değil.
frenler, balatalar + diskler (ön disk brembo max serisi) yeni fren merkezleri tamir kitiyle yenilendi.
şanzıman olarak sadece short shifterım var ve henüz takmadığım fidanza flywheel.
triger seti + devirdaim + akslar vs yeni değişti, bakımı eksik etmemeye çalışıyorum.

sonuçta 250.000 km de bir motor ve genelde yüksek devir çevirmiş. su eksiltme yapmıyor.

motorda, high comp. cp piston + eagle kol + supertech (veya muadili) yay ve şapka + orjinal conta ve diğer yenilenmesi gereken keçeler, contalar vs

aktarmada exedy stage1 organic deb.kiti düşünüyorum.

şanzımanda si son dişli ayna mahruti ve 1-5 carbom senkormeç takımı düşünüyorum.

bunların mamliyeti işçilik hariç 3,500 tl gibi fazlası olabilir tabii.

önemli olan daha önce ettiğim masrafları zararın neresinden deyip görmemezlikten gelip standart binmek mi ya da yukarıdaki işlemleri parçaları toplayıp binmek mi veya bunları yaptırdığımda illaki ecu + timing + için art maliyet çıkması mı. hatta ecu + timing diyorsan egzantrilere de gir mi dersiniz.

biraz karıştırdım galiba, kafam baya bi karışık yanlış ve dönülmez bir yola girmek istemiyorum.

8.000rpm
03-04-2009, 15:10
uzun zamandır siteyi takip ediyorum ve teknik bilgim çok çok zayıf olmasına karşın...

bu arada , senin teknik bilgin pek de öyle zayıf durmuyor ;)

blackyakuza
03-04-2009, 16:04
bildiklerimi de zaten bu siteden okuyarak öğrendim. :D

blackyakuza
06-04-2009, 12:27
sormak istediğim diğer bir konu ise 92-96 civix ex veya si ların ayna mahruti-son dişlisi uyar mı ? bu uygulama sonucunda hızlanmamda ne kadar bir fark görürüm, civic si ın ayna mah.-s. dişli ile 1. ve 2. vites dişlilerini de taksam nasıl bir fark olur ?

mar1lyn
06-04-2009, 14:51
bence cx dişlilerine girme 4 ten 5 e atınca yığılma yaşamak istemiyosan
volan vs işini halletmişsinzzaten bidahaaçtırma
güzel bi headers lazm dc tavsiye edrirm yada muadili bir marka replica headerslardan uzak dur ateşleme isstemin segmanların yağpompan su pompan hepsi mümkünse değişsin yani modlamadan önce motorun orj seviyeye yakn olması lazm bence
moor açılınca yuksek sıkıştırma piston ince conta egz yayı şapkası kapatınca egzantrikler ve kasnak crespo cams yapıyor d16 doch için sanırım en verşmliside o bir güzel bi intake
ve p28 ecu ile yazılım si lar yere 101 hp falan aktarıyorlar teker gücü olarak
burdan yola çıkarak 130 lara kadar çıkartılabiliyor bu güç bi tanıdığımızda var yaza bika çdeneme yapacağız işte d16 dan çokolay güçler çıkmıyor zaten bunun içinde alınan parçaların en iyisi olması lazm

blackyakuza
06-04-2009, 15:25
verdiğin bilgiler için teşekkürler @mar1lyn.

Cimmeria
06-04-2009, 15:34
acaba tum bunlar yerine supercharger olayına girmek nası olur ?

blackyakuza
06-04-2009, 16:29
abi dedim ya kafam çok karışık henüz pistonları almadım, yani sıkıştırma oranı yüksek veya düşük seçme zamanım var ama ben iyi devir çevirebilen makinalara her zaman hayranlık duyuyorum aşırı beslemeli kadar tork vermesi o kadar da önemli değil açıkçası. bir de tabi sorunsuz olmasını istiyorum.

Schumi
06-04-2009, 17:25
Öncelikle hoş geldin. Tavsiyem ise yavaş yavaş toplayacaksan madem parçaları yüksek sıkıştırma piston ve kol siparişlerini verirsin. Daha sonra diğer contalar vs.vs. ile komple motor için hazırlıklar yaparsın. Sonra üst kapak için dereceli vs.vs. işlemlerine girebilirsin.

mar1lyn
06-04-2009, 20:57
piston p29 piston solersn oem bir honda parçası ile ciddi bişekilde sıkıştırmayı arttırırsın
yukarda bahsettiğim araca uygulandı sıkıntı yok :)
eğer egzantrikle sağlam devir donerek turbo yapacaksanda
y.c.p. vitara diye bi pistpn war onu solersn 8.5 lere düşüyor 350hplere kadar desteklediği
söylüyor satanlar hesaplı bişekilde kapatırsın 200 usd falan daha ucuz wisecodan falan
atmo olacaksan kolların kalsın turboolacaksa eagle koyarsn :)

Vtec_2
06-04-2009, 22:28
serdar abı dırek rektıfıye :P ahuahauha allah gostermesın tabı dıoruz:D
bu arada ben aykut :D

Schumi
06-04-2009, 22:29
piston p29 piston solersn oem bir honda parçası ile ciddi bişekilde sıkıştırmayı arttırırsın
y.c.p. vitara diye bi pistpn war onu solersn 8.5 lere düşüyor 350hplere kadar desteklediği
söylüyor satanlar hesaplı bişekilde kapatırsın 200 usd falan daha ucuz wisecodan falan

Vitara piston tabiki wiseco dan ucuz olucak. Wiseco forged malzeme. Diğeri oem suzuki pistonu.

bladerk
06-04-2009, 22:42
halen birileri y c p vitarayı oem suzuki pistonu sanıyo ve birileri de bunu aracına takıp eritiyo ne diyim daha yazmıycam onlar aynı şey değil

tool
06-04-2009, 22:52

aslinda 406whp ;)

http://www.youtube.com/watch?v=aOIdr0aVtsE

Schumi
06-04-2009, 23:07
halen birileri y c p vitarayı oem suzuki pistonu sanıyo ve birileri de bunu aracına takıp eritiyo ne diyim daha yazmıycam onlar aynı şey değil

Birden fazla yerde bu şekilde okudum. Vitara piston diye Türkiye'den de bu pistonları temin ediyorlar. Yanlış mı biliyorum.

bladerk
06-04-2009, 23:11
aslında ben de öyle biliyodum ancak iki pistonu elimize alıp baktığımızda çok fark gördük aynı değiller bi de bi si da kullanıldı ve erittiler

mar1lyn
06-04-2009, 23:29
Vitara piston tabiki wiseco dan ucuz olucak. Wiseco forged malzeme. Diğeri oem suzuki pistonu.

ooo iyiymiş :)

arkadaşlar vitara piston vitaranın pistonu değil
tamam forged de değil ama teflon kaplı bir piston işte arkadaşa sadece hesaplı bir çozum sundum kullanacağı basınca bağlı seçimini zaten kendisi yapar elbet
pistonun erimesinin tek sebebi forged olmaması değil dir elbet wardır bişey
stok pistonla 8 psi problemsiz giden war sıkıştırması 10 kusurlarda o sıkıştırmayı 8.5 a
düşürünce zaten tolaransıda ooranla artıyor forged kesn çozum tabiki herşey amaç ve bütçe ile alakalı ycp takıp 350 hp çeken gormedm ama demek yapılıyormuş adam bedavadan yazmaz vitara piston diye videoya istanbulda ama p29 takıp diğer aplilasyonlarla teker gücünü 130 lara taşıyan gördüm canlı :)

blackyakuza
07-04-2009, 07:45
crx_power'ın teker gücü 130 civarındaydı, 152 krank çıkmıştı paşaoğlunda. stock motor + aem cai + 421 headers + 51 boru+ otto ss aktarmada fidanza h.volan ve org. exedy stage1 vardı.

peki hc piston kullansam sadece ayarlı kasnakla timingi ayarlayabilir miyizi ? illa yazılıma müdahale gerekiyor mu ?

Oz`
07-04-2009, 09:04
Gene vitara kavgası çıkıcek vitara piston kaç para :) uydur kaydır oluyor BENCE
wiseco 580 600$

Black yakuza öncelikle sadece pistondan bahsettiğini anladım :) biraz detaycı biriyimdir öncelikle herseyden önce NEy yapıcağına karar vermeden başlarsan mahfolursun :)

Turbo ? Supercharger? Atmosferik ?

Hangisni istediğin önemli eğer atmosferik ise Sadece piston alip yatak ve yağ pompa setini deiştirerek Yoluna dewam edebilirsin

SC yada Turbo: bu zamanda işlerin değişiyor üstekilerin üstüne Kol da giriyor Extra biton gösterge mecburen debriyaj bla bla bla

ilk karar vermeni tavsiyeederim :)

mar1lyn
07-04-2009, 10:59
crx_power'ın teker gücü 130 civarındaydı, 152 krank çıkmıştı paşaoğlunda. stock motor + aem cai + 421 headers + 51 boru+ otto ss aktarmada fidanza h.volan ve org. exedy stage1 vardı.

peki hc piston kullansam sadece ayarlı kasnakla timingi ayarlayabilir miyizi ? illa yazılıma müdahale gerekiyor mu ?

polemik için solemiorm ama bana biraz fazla geldi stok crx ler 101 gibi tekere verdğini gördüm sadece intake ve egzoz ile 30 hp ancak çok büyük motorlarda olur

orj egzantrikle ayarlı kasnak kullanırsan ecuyada mudahale etmeden çok ufak bi deişiklik olabildiğine tanık olmuştum ama d16 değil hp olarakta ne oldu bilmiorm

yaptığın her değişikliği yazılımla dersteklersen daha verimli olur diye düşünüyorum

blackyakuza
07-04-2009, 11:50
abi açıkçası ne derece doğrduru bilemiyorum, bostancı oss'de vw tech diye bir arkadaşın çalıştığı serviste dastekti sanıyorum sadece teker gücünü ölçen dynoda benim crx 109,5 vermişti yaklaşık 8-9 ay önce. hatta 2 defa arka arkaya ölçüldü aynı sonucu verdi ve gerçekten max gücü 6800 rpm de verdi, fabrika verisi gibi.

ben bu aracı allah kaza bela vermez de ömür verirse uzun yıllar 2. araç (haftasonu aracı) olarak kullanmak niyetindeyim. 2 yıldır bende ve 2000 senesinde bir crxim daha vardı, kısaca hiç acele etmeden ama attığım her adımın doğru olduğunu bilerek ilerlemek istiyorum.

özgün abi n/a da kolların gereksiz olduğunu söylemiş örneğin, bu benim için güzel ve doğru kabul edilecek bir bilgi. bunun gibi fayda/maliyet oranı çok yüksek olmadıktan sonra aracımın 150 hp.lere ulaşmasını istiyorum. ama d16a9'ların aşırı besleme olmadan n/a olarak geliştirelemeyeceği yorumları doğru ise açıkçası benim için yüksek sayılacak maliyetlere de girmek istemem, konuyu da açmamın sebebi bu? nippon racing'in, wiesconun 4te 1 fiyatınayine high comp. pistonları var ama forged değil , d16a9'un kısır bir motor olduğunu kabul ediersek bu piston işimi görür mü acaba. teşekkürler.

mar1lyn
07-04-2009, 12:04
yuksek sıkıştırma olan işini görür istanbuldasn havala ısındı bir fırsat bulursak bahsettiğim arabayı gosteririm bi binersn
olacağı okadar işte herşeyile std bi vtecle denemekistiyorum bakalım yuklu bir si
boş bi vtec ile nekadar neyapıyo merakımı giderecem :)
arabada yukarda sayduğım parçalar war p29 piston crespocams yay şapka egzantrik ayarlıkasnak p28 airmass headers cat back sistem egzoz shortram bi intake orj şanzıman

mar1lyn
07-04-2009, 12:05
başka belki gazkelebeği portların polish lenmesi vs olabilir ama yapılmadı

3rk4n
07-04-2009, 12:38

Abi yanlış bilmiyor isem vitara piston suzuki pistonu deil daha ucuz bir marka yanlış biliyorda olabilirim.

dragstar
07-04-2009, 12:52
bence aracın ilk motorunu sağlıklı çalışmasını sağla sonra gerisini halledersin

Vtec_2
07-04-2009, 13:24
Serdar abı guzel bısıler ıstıorsan psiton kol yag pompası ıle basla derım olaya....ardından crx ler ıcın derecelı alırsın bide beyın flan al sana atmosferık...
ama dedıklerı gıbı once ne ıstedıgıne karar wermelısın....ama basta konuyu acarken sen ufakta olsa yag eksılttıgını yag dumanını gordugunu soledın...buda smdı olmasada ılerıde bı sorunun habercısı olabılır.....
ama benım gorusum su atmosferık ıstıorsan...pıston kol yatak yag pompası alır yoluna dewam edersın....cok daha da zewklı olur...

blackyakuza
07-04-2009, 13:44
sağolasın aykutçum.hani yağ eksiltmesi var piston mudur, segman ya da subap lastikleri midir, açıp yapmışken diyorum stocktan ziyade bir güç olsun istiyorum o yüzden. ama ben sanırım n/a olarak devam edeceğim. dopinge gerek yok bence, doğal olan iyidir ya da natural is better ! :D

Schumi
07-04-2009, 23:00
Abi yanlış bilmiyor isem vitara piston suzuki pistonu deil daha ucuz bir marka yanlış biliyorda olabilirim.

Öyleymiş. :)

DaRkNeSs-
08-04-2009, 00:08
abi d16 lar devirli kullanıldığında bir miktar yağ eksiltiyor zaten
bende yağ eksiltiyorum ama tam olarak bi hesap yapamadım. bi ara 1000 km de 1 litre gibi bakmıştım ama değil sanırım o kadar km tutmadım :D
bide duman çıktığına eminsen segman olasılığı yüksek
mesela bende duman çıkmıyor ben subap lastiklerinden şüpheliyim
bu arada crx_power korhan ın arabasında yazılanlara ek olarak sıkıştırma da farklıydı sanırım ve gidişi efsaneydi :D
filtre eksozlu vti lara 2 boy atıyodu :D bunu söyleyen de vti sahibinin kendisi :D

carpediem
08-04-2009, 19:17
D16 sıkıştırdığında yağ eksiltiyor eski motorum sıkıştırınca eksiltiyor idi benimde.
Fakat aracı atmosferik olarak düşünüyor isen bi takım piston sekman bi yağ pompası bi tane headers, Düşünecek olur isen bende eski motorun d16 kapak port polish edilmiş ve kapakta 0,50 mm alınmış var takıp verim alabilirsin headers ta var, bunları yap atmosferik tadına bak zaten araban hafif bu da bi avantaj son susturucun nedir bilmiyorum ama iyi bi de son susturucu atmosferik olarak netice alırsın., ama turbo falan diyor isen şahsen söyleyim d16 motora turboya harcayağın paraya yazık derim gidebileceğin sınır belli ve nazik bi motor. ben atmosferikken biraz aşırı sıkıştırdım kolu çıkardı aşağıdan şimdi üstünde komple motor var.