PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Spor amortisör hakkında

a3t
04-04-2009, 15:15
Aracıma geçen yaz vogtland amortisör aldım şuan amörtisörlerden gelen acayip bir gıcırdama söz konusu. Amortisörcüye gidip ses gelen 3amortisörüde söktürdüm patlakmı diye baktırdım hiç biri patlak değil.Tamirci amortisörler bozuk abi dedi. Sorum şu aldığım yere sordum amotisörleri napıcaz diye spor amortisörlerin garantisi yok dedi. O kadar para verip amortisor alıyoruz kendisi arıza yapıp bozulunca bu bizdemi patlıyo yorummlar

Evrenoz
04-04-2009, 15:20
Sanırım bu konuda kanunda açıklık mevcut. Aynı sorun Koni amortisörlerimde benimde başıma gelmişti. Amortisörlerin hollandaya kargolanma masrafı benden istendi. Garantiden değiştirilip değiştirilmeyeceğine hollandaya gittikten sonra karar verilecekti. O masrafı verip en az 1 ay amortisörsüz kalacağıma ve değiştirilmezse eninde sonunda yeni amortisör alacağıma nakliye masrafından 100 euro daha fazla verip aynı gün içerisinde 0 amortisör aldım.

Kanuna göre satılan her malın 2 sene garantisi olması lazım. Sanırım bizler bu garanti prosedürünü yasalar önünde savunmayıp geçiştiriyoruz. Bizlerin geçiştirdiğini bilen firmalar da garanti yokmuş gibi davranıyor.

a3t
04-04-2009, 15:27
Aldığım firma pazartesi telefon açıp sorucam dedi değiştirme gibi bir olay olurmu diye inş. olur. Değiştirme olmazsa hangi yoldan şikayetlerimi yapmam gerekir. İyi tamam diyip bu olayı kapatamam çünkü

Evrenoz
04-04-2009, 15:30
Muhtemelen bu konuya tüketici mahkemeleri bakar, belli bir meblağnın altındaki davalara mahkeme olmaksızın hakem heyeti bakıyordu. Lakin amortisörün bu belli meblağnın üzerinde bir fiyat olduğunu düşünüyorum.

Bu arada umarım alış tarihini ve fiyatını belgeleyen bir faturan vardır.

a3t
04-04-2009, 15:40
Bende onu düşünüyorum tanıdık yer diye fatura almamıştım. Neyi nasıl belgeliceksem artık işim yaş ama 800milyon para vermiştim. 1sene bile olmadan bu parayı çöpe atmayıda kabullenmek istemiyorum.

onursumer
04-04-2009, 15:56
faturası olsaydı büyük ihtimal meblada küçük olduğu için tüketici sorunları hakem heyetine başvurabilirdin zaten eğer buna firmanın itirazı olursa tuketici mahkemesine başvurulur hakem heyetinin aldığı kararda burada kanıt olara kullanılır %90 ihtmialde kazanırsın ;)

a3t
04-04-2009, 15:59
firmanın muhasebecisinde falan varsa isticem fatura yı inş ***..de patlamaz amortisörler

mar1lyn
04-04-2009, 16:07
arkadaşlar garanti vermiyorlarsa bunu firmadan almamızın ne anlamı war

xxozanxx
04-04-2009, 16:09
spor amortisörlerde, (competition) yarış baskı balata vs,vs gibi malzemelerin kutularının içinden kağıt çıkar.bu mallar takıldıktan sonra garantisi biter diye...sadece takmadan önce garanti kapsamındadır...açık ve net.benim aldığım mallardanda çıkmıştı...
yapacak bişey yok yani kısaca arkadaşım.geçmiş olsun

mar1lyn
04-04-2009, 16:14
ben koniler 1000 000 km garantili diye bişii duymuştum şehşr efsanesimi acaba ?

a3t
04-04-2009, 16:28
Evrenoz un yazdığı gibi 1000000 km olayı şehir efsanesi dostum.

xxozanxx sağol dostum bana moral verdin:D

Evrenoz
04-04-2009, 17:34
Koniler içerisinden bu tarz bir kağıt çıkmamıştı. Keza çıkmamasının bir +'sı bulunmuyor. Garanti prosedürünü devreye sokmaya kalktığımda yukarıda belirttiğim cevapları aldım.

Eğer faturan yoksa yasal olarak hiçbir hak iddia edemezsin. Firmanın elinde de büyük olasılıkla fatura yoktur veya olsa da ortaya çıkarmaz.

xxozanxx
04-04-2009, 17:48
içinden çıkmayabiliyor tabi.benim baskı balatada çıkmıştı örneğin...ama netten bakabilirsiniz...
arabaya taktığınız anda koni garantisi biter...benim bildiğim bu.

"bla bla bla bla.....
Unlike most shocks Koni adjusts both the rate of oil flow and spring load on the valve to give you the ride and handling you want. Youll be able to adjust your Koni forever too.Koni put a lifetime guarantee against defects until you wear it on car."

Boost Up
04-04-2009, 17:49
Anlamadığım şey kullanılmayan malın garantisi niye olsun? Misal bilgisayar aldığında adam sana demiyecek cd-rom a cd koyarsan garantisi biter.. Saçma yani :)

xxozanxx
04-04-2009, 17:52
yarış , spor kullanımlı ürünlerde geçerli bu..adamlar senin nasıl ne şekilde yükleneceğin,edeceğin konusunda belirli birşey olmadığı için bunu yapıyorlar... stok debriyaj,amt vs,vs.. için geçerli değil bu yarış ürünleri için geçerli...

Boost Up
04-04-2009, 17:54
Sen istediğin gibi kullan ürünü, sen demiyeceksin ''Abi bu bozuldu garantiden değişelim''. Adam bakacak neyden gitmiş.. Telefondada öyle değil mi? Adamlara veriyosun bir yerlere yollanıyor incelensin diye..

xxozanxx
04-04-2009, 17:56
onu koni,valeo vs gibi markalara demek gerek:D kağıdı atmasam birebir gösterirdim,benim debriyaj'dan çıkan...

Boost Up
04-04-2009, 17:58
Valla bana oldukça saçma geldi, bu ara ben yalan söylüyorsun falan demedim he sonradan yanlış anlaşılma olmasını istemem:) Eğer böyle bi kağıt varsa, A3 arkadaşım senin koniler galiba biraz patladı:)

xxozanxx
04-04-2009, 18:00
onunkiler vogtland :D umarım yardımcı olurlar:)

mar1lyn
04-04-2009, 18:02
oem is the best :)

Boost Up
04-04-2009, 18:15
He koni değilmiş, ama inşallah yardımcı olurlar değişimine..

a3t
04-04-2009, 18:44
inş yardımcı olurlar. Garanti ben takmadan önce olsa ne olacakki elime alıp bişeyi var yok diyemi bakıcam sonra bunda çizik var değiştirinmi bunları diyicem. Markalara güvenip mallarını alıyoruz ama yapılan şeye bak. Her mal gibi bunlarıda garantiye alabilirler bakarlar sert kullanımdan yada darbeden olmuş derler ürünü değiştirmezler. Satılan her ürünün 2yıl garantisi olması lazım ürünlerim değişmezse kesinlikle bunun üstüne düşücem.

xxozanxx
04-04-2009, 18:57
şöyleki vogtland'ın yaylarında bu yazar;

Vogtland spor helezonlar ömür boyu garantilidir...
Yanındada yazar "İlk takılan araçta geçerlidir."

Bunlar tamamen ticari hile.çünkü helezonda sorun çıktığında arkadaşım değiştirmeye çalışmıştı.helezonlarda aşırı bir dengesizlik sözkonusuydu.Bize dedikleri (ilk olarak)
-Gönderin değiştirelim idi...
yaklaşık 25 gün sonra.helezona gereğinden fazla yükleme yapılmış dendi...
daha sonra bu helezonlar birden fazla arabada denenmiş garanti dışı kalmıştır.(Nerden biliyorlarki?tamamen yukarıdaki garantinin önceden hazırlanmış yalanı)
birşey yapamayız dediler.
yeterince açıklayıcı olmuştur umarım...

a3t
04-04-2009, 19:02
haklısın dostum yapılabilcek birşey yok ama insanlar birbirinden böyle şeyleri duyuyo yaptıkları her haksızlık onlardan 1000kat fazlasıyla çıkar umarım. Pazartesi arıcaklar firmayı bakalım ne olcak

Sierra Rs
04-04-2009, 19:11
gecmis olsun,koni'nin garantiden degistigini gördüm belki istisnadır bilemiyorum ama aldıgın yerinde önemi var tabiki,firma profili acısından. vogtland'da prosedür yada firma nasıldır bilmiyorum,umarım sorunsuz değiştirebilirsin.

|| CaNeR ||
04-04-2009, 20:25
Böyle saçmalık olurmu ya , zaten modifiye ürünlerinin çoğunda bu saçmalık var.

Gidip xenon kit alıyosun , sadece ampul garantide . Balanslar girmezmiş , ama kit halinde satıyor arkadaş :)

Sonuna kadar haklarını ara, 800TL az para değil .

Burak Kasim
04-04-2009, 20:27
Takilmadan onceki garantiyi napiim demissinizde.

Orda takildiktan sonra araba duzgun yuruosa garanti disi kalmasi normal bisi diil ama anlasilabilir.

Ama Defects demis yane mal kendinden hatali gelirse taktigin ilk gunden beri problem warsa o zaman kim olursa olsun degistirir mali. ;)

Boost Up
04-04-2009, 20:28
800YTL ye aylık geçinen insan bile var, bencede sonuna kadar git.

a3t
04-04-2009, 20:51
Takıldığı sırada böyle bi sorun yoktu ama 1ay sonrasında ufak ufak gıcırtılar gelmeye başladı rahatsız etmediğinden o sırada çok önemsemedim. Amortisörlerden geleceğinide düşünmedimde açıkçası burçlardan falan geliyordur diye düşünmüştüm. Birden ses aşırı çoğaldı bide 3amortisör de aynı sorun arabayı da dikkatli kullanıyorum. Zarar gelicek birşey yapmadım inş. sorun çıkarmazlar ve kendi ürünlerinin hatası olduğunu kabul edip değiştirirler.

CallMeInsane
04-04-2009, 21:32
aslında almadan önce yetkili servisinin en yakın nerede olduguna da bir bakmak lzm alınan mal ne olursa olsun sonra gonder yurtdışına kargo senden felan astarı yüzünü geçebilir

a3t
06-04-2009, 17:51
Bugün beklediğim cevap geldi amortisörler değişmiyormuş. Ürünün takıldığı 10-15 gün içinde parçalarda bir sorun varsa değiştiriyorlarmış onun haricinde değişim olmuyormuş. Faturada yok ne yapsam diye düşünüyorum şimdi:(