PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : zengin çalışma

RCkid
08-04-2009, 10:52
cumartesiden beri bir haller oldu afr'ye. rölantide ve vakumdayken araba aşırı zengin çalışıyor. vakumdan pozitife geçerken afr iyice düşüyor 10'un bile altına iniyor. pozitife geçtikten sonra tam boost gelince beklediğimiz afr'ye oturuyor( tam boost 11.8 12 civarı). ısınınca rölantide 14.5 14.7 olan afr şimdi 11-11.5 civarı. daha önce %20 sabit gaz giderken afr 12.5-13 civarıyken şimdi 10-11 arası kalıyor. özellikle 2800rpm civarı düşük viteslerde afr 10'un altına düşüyor. sanırım o2 sensörü 2800-3200 rpmden sonra openloopa geçiyor yanlış bilmiyorsam. benim aklımda o2 sensörü veya aem f/ic 'in map sensörünün bozulmuş olabileceği var . o2 bozulmuşsa hallolur da fic'in onboard map'i gitmişse nolur bilemiyorum

VM5590
08-04-2009, 10:56
Boost veya vakum kaçağı varmı onu kontrol et derim ilk önce ...

B.Aktepe
08-04-2009, 11:02
cumartesiden beri bir haller oldu afr'ye. rölantide ve vakumdayken araba aşırı zengin çalışıyor. vakumdan pozitife geçerken afr iyice düşüyor 10'un bile altına iniyor. pozitife geçtikten sonra tam boost gelince beklediğimiz afr'ye oturuyor( tam boost 11.8 12 civarı). ısınınca rölantide 14.5 14.7 olan afr şimdi 11-11.5 civarı. daha önce %20 sabit gaz giderken afr 12.5-13 civarıyken şimdi 10-11 arası kalıyor. özellikle 2800rpm civarı düşük viteslerde afr 10'un altına düşüyor. sanırım o2 sensörü 2800-3200 rpmden sonra openloopa geçiyor yanlış bilmiyorsam. benim aklımda o2 sensörü veya aem f/ic 'in map sensörünün bozulmuş olabileceği var . o2 bozulmuşsa hallolur da fic'in onboard map'i gitmişse nolur bilemiyorum

cmrtsden beri aynı sorun bende de var bende bi anlam veremedim. iat yada coolant temp den şüpheleniyorum kendi kendine afr bozulması anlam veremiyorum bende aynı şeklde.

RCkid
08-04-2009, 11:02
dün kontrol ettim kaçak yok gibi sanki

RCkid
08-04-2009, 11:03
cmrtsden beri aynı sorun bende de var bende bi anlam veremedim. iat yada coolant temp den şüpheleniyorum kendi kendine afr bozulması anlam veremiyorum bende aynı şeklde.

8 aydır sıcaklığa bağlı ufak dalgalanmalar dışında iyi giden afr 3 gündür sapıttı

B.Aktepe
08-04-2009, 11:06
kahrolsun aem yaşasın oem :)

RCkid
08-04-2009, 11:10

en güzeli orijinal beyni flashlayıp kullanmak ama o olanağımız yok ankara'da. yoksa orijinal beynimiz reprogrammable

VteC_MaNiaC
08-04-2009, 11:11
komik olucak belki ama bizde geçen hafta ayar yaptık şu 3-4 gündür az gazda giderken zengine kalıyor yüke bindiğinde tam istediğimiz gibi oluyor :)

stlegal
08-04-2009, 11:13
yaza göre yeniden arabaları ayar yapın :D RCKİD kardeşim keşke kendi beynine ayar yaptırsaydın

cheers
08-04-2009, 11:15
Ayar 97 oktana göre ayarı değiştirdiniz mi?Yada sensör gıtmış de olabılır.Aynı dalgalanmalar bende de vardı en son sensör gıttı.

VM5590
08-04-2009, 11:18
Zengin ve fakir çalışmanın sebebi genelde FPR hattında kaçaktan yada turbo ile silindir arasındaki kaçaktan meydana gelir ,özellikle emme manifoldu contası ve turboya kadar olan hattı kontrol etmelisin nasıl kontrol ettin bilmiyorum fakat gözle görmen mümkün değil ufak bi kaçak olabilir.

RCkid
08-04-2009, 11:52
yaza göre yeniden arabaları ayar yapın :D RCKİD kardeşim keşke kendi beynine ayar yaptırsaydın

en baştan beri istediğim şey orjinal beyni flashlayıp kullanmak ama dediğim gibi ankara'da bizde o olanak yok.

Ayar 97 oktana göre ayarı değiştirdiniz mi?Yada sensör gıtmış de olabılır.Aynı dalgalanmalar bende de vardı en son sensör gıttı.

problemi ilk yaptığında 100 oktan vardı

Zengin ve fakir çalışmanın sebebi genelde FPR hattında kaçaktan yada turbo ile silindir arasındaki kaçaktan meydana gelir ,özellikle emme manifoldu contası ve turboya kadar olan hattı kontrol etmelisin nasıl kontrol ettin bilmiyorum fakat gözle görmen mümkün değil ufak bi kaçak olabilir.

ufak kaçakları farketmemiş olabilirim aslında. contayı filan kontrol edemedim, sadece basınç ve vakum hatlarına baktım şöyle bir

mmustu
08-04-2009, 13:53
ya sorma benim afr de selçuk arabaya bindiğinde şaşırıyo mis gibi afr adam oturunca sapıtıyo :D

RCkid
08-04-2009, 15:57
en son diagnostic'e bağlayıp arayıp orjinal sensörlerinde bozukluk var mı ona bakıcam, problem çıkmazsa fic'in map sensörü düzgün çalışıyor mu ona bakıcam. önereceğiniz başka yöntem var mıdır?

Oz`
08-04-2009, 20:28
o2 olabilir bukadar zengin çalışma coolant tan olabilir yaza göre diğe birşey yok yaza göre correctionlar var orjinal beyin saten onları veriyor ama YÜKSEK ihtimal o2 yanlış senin yani tamamiyle irtibbati kopmamış ama yanlış okuyor

AYRICA orijinal beyinde Boost haritasımı varda orjinale ayar yaptınız siz öle ya:)
RCkid pls sen söleme yahu

Oz`
08-04-2009, 20:29

gazlarken zevten ellerin karışıodu :) hergün ELLERSEN sağını solunu olucağı o

B.Aktepe
08-04-2009, 20:35
gazlarken zevten ellerin karışıodu :) hergün ELLERSEN sağını solunu olucağı o

vallaha elleşmedim:D

RCkid
08-04-2009, 20:53
o2 olabilir bukadar zengin çalışma coolant tan olabilir yaza göre diğe birşey yok yaza göre correctionlar var orjinal beyin saten onları veriyor ama YÜKSEK ihtimal o2 yanlış senin yani tamamiyle irtibbati kopmamış ama yanlış okuyor

AYRICA orijinal beyinde Boost haritasımı varda orjinale ayar yaptınız siz öle ya:)
RCkid pls sen söleme yahu

yok abi yanlış anladın sen beni
keşke orjina beyni aşırı besleme için ayarlayabilsek de onu kullanabilsek dedik, yoksa orjinal beyne bir müdahelemiz yok tabiki

outlaw
08-04-2009, 21:21
ilginc bir sekilde son 1 haftadir bendede ayni problem var.araba olmasi gerektiginden cok zengin calisiyor.rölantide falan normal ancak boost geldikten sonra cok zengine dusuyor.ama bunu her sefer yapmiyor , mesela 5 sefer gaza yüklenildiginde 2 kere falan yapiyor.önce kacak varmi diye aradim taradim kelepceleri fln kontrol ettim bir sey bulamadim , su anki olabilecek durumlar : MAF, O2 Sensor, coolant temp sensor...ama bunlari degistirmeden bozuk olup olmadigini anlama yolumuz varmi ? (hic biri bir hata kodu vermiyor bozuk veya eksik ölçüyor olsa bile)...

RCkid
09-04-2009, 17:38
şu an diagnostice bağladık. o2 sensörlerinde problem yok yalnız. 3 nolu silindirin bobininde problem var gibi?ateşlemeyle ilgili olan problem nedeniyle bu zengin problemi yaşanabilir mi?

Oz`
09-04-2009, 17:53
Rckid yaşanabilir evet

outlaw senin soruun sey olabilirmi ? istersen wag ı bağla bak hararetin yükseliyor olabilir yada ait yükseliorolabilir

Rstmania
09-04-2009, 17:59
Bobin arızası aracın yakışını etkileyeceği için yapabilir..

outlaw
09-04-2009, 19:05
Rckid yaşanabilir evet

outlaw senin soruun sey olabilirmi ? istersen wag ı bağla bak hararetin yükseliyor olabilir yada ait yükseliorolabilir

abi hararet göstergemde bir degisme olmuyor ama daha detay icin vaga baglar bakarim.intake temp sensor icin zaten ara ara sökün temizleyin yaziyordu yabanci forumlarda söktüm temizledim.dün ufak bi test yapiyim dedim hala bazen asiri zengine kaliyor boost gelince (10.5 lara kadar dusuyor)...dedigim gibi o2,maf,coolant temp sensorleri yeni alip bakmak lzm hepside cok pahali :( bujilerimizde bir sıkıntı olsa gene araba cok zengine dusermi ?

BrakeHorsePower
09-04-2009, 19:19
Buji de sıkıntı olsa araç fakire düşer, devamlı buji problemi yaşayan biri olduğum için benim tecrübem bu doğrultuda, onun dışında vw de klasik olarak benim de gözlemlediğim bi şey olan ısı farkı artıkça zengine çekme problemi var, bu da oz unda dediğin gibi olabilir.

edo typer
09-04-2009, 21:11
Buji de sıkıntı olsa araç fakire düşer, devamlı buji problemi yaşayan biri olduğum için benim tecrübem bu doğrultuda, onun dışında vw de klasik olarak benim de gözlemlediğim bi şey olan ısı farkı artıkça zengine çekme problemi var, bu da oz unda dediğin gibi olabilir.

anlamadıgım bısey var bujı sıkıntısı aracı nasıl fakıre ceker? yanlıs anlamayın anlamadıgım ıcın soruyorum..bujıde sıkıntı varsa atesleme gerektıgı gıbı olmaz buda aracı zengıne ceker yanlıs mıyım? aracın fakıre cekmesı ııdır,neden ııdır? ztn ıstedıgımız bu deıl mı? arac fakıre cekcek bız benzın verıcez? yoksa ben mı yanlıs dusunuyorum? yapılan butun modıfıkasyonlar ıcerdekı patlamayı guclendırmek ıcın deıl mı? ne kdr hava o kdr benzın;) ben bujı sorunu yasadıgım zmn aracım hep zengıne cekıyor..sadece benzın pompası arıza yaptıgı zmn fakıre ceker dıe bılıyorum..

edo typer
09-04-2009, 21:12
rckıd arac calısırken bı balata spreyı sıkıp kontrol edebılırsın kacakları..bende emme manıfold contası kacagını ole bulmustum;)

RCkid
09-04-2009, 21:16
kaçak bulamadık contada balata spreyi yöntemiyle, tüm vakum/basınç hatlarında da problem yok gibi. 3.bobinin şarj süresi diğerlerinden uzun bu sıkıntı var gibi ama problem bu mu emin değiliz. sorun ateşleme karışıyor gibi yarın crankshaft position sensor'e bakcaz, bobin kontrol edilcek, sente atlamış mı ona bakılcak. başka da aklımıza birşey gelmedi. o2ler ve diğer tüm sensörler diagnostic'de problemsiz gözüküyor. bu ara diagnostic de çıktı 4 ayda 287 kere esp yi kapatmışım :D

Oz`
09-04-2009, 21:21
bozulmayan yani iletişimi tamamen kesilmeyen o2 bozuk olarak görülmez :) araban missfire yapmayami başladı ondanmı bahsediyorsun eğerki öle ise orjinal bujilerini 0 alıp denemelik takabilirsin :)

bu afrnın zengin emi fakiremi çeker onu söleyebilmeniz için boboin sökün baqin bakalım nereye gidiyor afr niz:)

RCkid
09-04-2009, 21:27
bozulmayan yani iletişimi tamamen kesilmeyen o2 bozuk olarak görülmez :) araban missfire yapmayami başladı ondanmı bahsediyorsun eğerki öle ise orjinal bujilerini 0 alıp denemelik takabilirsin :)

bu afrnın zengin emi fakiremi çeker onu söleyebilmeniz için boboin sökün baqin bakalım nereye gidiyor afr niz:)

wideband afryi rölantide 12.0 o2 ler 0.86V okuyordu 11ler civarına gelirken 0.91 civarı okuyordu o2'den. narrowband'ın eğrisinie göre doğru gibi geldi bu voltajlar bana, doğru değil mi?
bujileri değiştirip denedik yine aynı. 3000rpm civarı missfire gibi geldi bana. egzozdan bariz çiğ benzin geliyor.
şöyle de bir durum var coolant 85-90 derece civarı arabayı çalıştırıyoruz afr 15.2 başlıyo 14.7 oluyo bir miktar bekliyor, sonra yuvarlanıp 12.5 civarına inip kalıyor.

Oz`
09-04-2009, 22:04
o2 yi değiştir baska arabayla denemekten bi zarar gelmez :)

MAf varmı senin arabanda ?

RCkid
09-04-2009, 22:20
maf yok
o2 değiştirip deneyelim yarın o zaman

khan
09-04-2009, 23:17
yeni gordum,
direk 02 sensoru, closed loopta bozuluyor, yanlis okuyor o yuzden compensation yapip zengine cekiyor, open loopta duzeliyor.
OZ un dedigi gibi O2 in illa malfunction,high circuit vs arizasi vermesine gerek yok correlasyonu bozuluyor zamanla, ozellikle de sonradan yapilan turbo araclardaki 02 sensorleri digerlerine nazaran biraz daha zayif oem olarak; cunku atmosferikte isi ve basinc daha dusuk olacagi icin korumasiz narrowbandler var genelde.

outlaw
10-04-2009, 00:35
benim aracimda narrowband , o2 sensörünün bozulmus olma ihtimali üzerinde duruyorum bende.cunku ben arabayi aldigimdan beri hic degismedi,ne kadar sıklıkla bozulan bir parcadir bilemiyorum ama...ikinci secenek olarak maf üzerinde duruyorum...bu arada buji ve atesleme esnasina bir sıkıntı olursa fakiremi kalir zengine mi ? intake temp sensor ve coolant sensorler hata vermiyor ama genede bozulmus olma ihtimalleri varmi ? hararet normal görünüyor , intake tempte henuz bir test yapmadim aama dedigim gibi hata vermiyor.

cem
10-04-2009, 00:58
benim aracimda narrowband , o2 sensörünün bozulmus olma ihtimali üzerinde duruyorum bende.cunku ben arabayi aldigimdan beri hic degismedi,ne kadar sıklıkla bozulan bir parcadir bilemiyorum ama....

o2 sensoru problemini bende yaşamış biri olarak araştırılınca gördümki katiyen uzun ömürlü bi parca degil , fakat bizim sanayimizde kimse uzerinde durmuyor anca bozulunca değiştiriyolar ve serviste bile bulunmuyor amerikadan getirtmekle ugrasıyorsunuz.

Omur konusunda daha guvenilir bilgi için bosch sitesinden aktarıyım ,

Oksijen Sensörü değiştirme aralıkları

Lambda sensörü emisyon limitlerini sağlamak için ve yakıt tüketimini azaltmak için uygun bir şekilde çalışmalıdır. Bu, lambda sensörünün her 30,000 km'de bir kontrol edilmesi ve tavsiye edilen değiştirme aralığına eriştiğinde de değişiminin yapılması demektir.

Isıtmasız: Her 50.000 km / 80,000 km de bir
Isıtmalı birinci jenerasyon: Her 100,000 km'de bir
Isıtmalı ikinci jenerasyon: Her 160,000 km'de bir

http://rb-aa.bosch.com/boaa-tr/Product.jsp?prod_id=35&ccat_id=21&language=tr-TR&publication=1

Bu km aralıkları sizin aldıgınız kalitesiz benzinle direkt olarak alakalı oluyor ve bizim benzinimizin ne kadar kaliteli oldugu ortada.

outlaw
10-04-2009, 01:10
verdiginiz bilgiler icin tesekkür ederim...zaten yukardada dedigim gibi o2 ve maf tan supheleniyordum.peki gene yukarda sordugum gibi bujide ki veya ateslemedeki bi sorun arabayi zengine mi yoksa fakire mi biraktir ? bide coolant temp sensorun bozuldugunda arabayi zengine cektigini biliyorum , ama intake temp sensor bozulursada yine arabayi zengine ceker mi ?

khan
10-04-2009, 01:52
genelleme yaparsak evet, her kosulda koruma amacli olarak zengine cekmeye calisir ve avansi kisar, fakat ecuden ecuye ve modelden modele de degisiklik gosterir.

misal olarak subarularda safe fuel mape gecmeden once yani zengine cekmeden once baska bir suru tanimli protokol uygular.
misal once avans carpani duser, sonra avans geriye cekilir, onceden belirlenmis carpan veya geriye cekme asildigi zaman oem boost solenoid bagli ise boostu kisar, sonra avans haritasi safe mape gecer, en son benzin haritasi safe mape gecer ve ariza lambasi yakar.

oksijen sensorleri ve maf sensorleri ulkemiz benzin kalitesinde, tozlu havadan ve ozellikle istanbul ve deniz kenari sekirlerin yipratici etkileri yuzunden uzun omurlu olmuyor.

bujideki ve ateslemedeki bir problem genelen eger agir sekilde arizali ise arabayi zengine cekmez yakamadigi icin cig atilan benzin dolayisiyla zengin kalinir fakat eger onceden belirlenmis bir benzin mudahale marji varsa o zaman once kisabildigi kadar benzini kisar ama siz bunu afr den gormezsiniz. hissetmeniz daha cok araba gitmiyor veya patirdiyor tarzinda olur. ileri derecede atesleme atlandigi zaman zaten ya misfire arizasi verir yada atesleme atladigini siz kulaginizla anlarsiniz.

Oz`
10-04-2009, 07:19
Ems ler de 1 tuşla halledilir fakat malesef orjinal beyinlerde sorunu kendiniz çözemessiniz parçayı değiştiriene dek :)

FaTiH44
10-04-2009, 09:38
oksijen sensörü veya maf sensörü bozulduğunda araç grimsi duman atar mı acaba?

cem
10-04-2009, 10:30

Yağ eksiltiyormu arac ?

FaTiH44
10-04-2009, 10:47
Yağ eksiltiyormu arac ?

aşırı bir yağ eksiltme yok,devirli kullanımda biraz eksiltiyor.duman yağ dumanı gibi mavi değil grimsi bir duman.

BrakeHorsePower
10-04-2009, 12:19
anlamadıgım bısey var bujı sıkıntısı aracı nasıl fakıre ceker? yanlıs anlamayın anlamadıgım ıcın soruyorum..bujıde sıkıntı varsa atesleme gerektıgı gıbı olmaz buda aracı zengıne ceker yanlıs mıyım? aracın fakıre cekmesı ııdır,neden ııdır? ztn ıstedıgımız bu deıl mı? arac fakıre cekcek bız benzın verıcez? yoksa ben mı yanlıs dusunuyorum? yapılan butun modıfıkasyonlar ıcerdekı patlamayı guclendırmek ıcın deıl mı? ne kdr hava o kdr benzın;) ben bujı sorunu yasadıgım zmn aracım hep zengıne cekıyor..sadece benzın pompası arıza yaptıgı zmn fakıre ceker dıe bılıyorum..

Missfire Annatmak istediğim. İstediğin şey aracın ideal afr yi yakalayamayıp anlık gidip gelerek fakire çekmek mi? Yane düzensiz olarak. Missfire da? Zaten buji deki problemde afr saatinden anlık olarak fakire gidip geldiğin görürsün. Ve bariz bi şekilde tekleme hissedersin. Hatta ve hatta ateşleme problemi devam ederse 15.-16 afrleri de görürsün. Genelde turbo arabalar için konuşuyorum. Aşırı boostla yürümeye başladığında bu problem hemen ortaya çıkıo. 1bar basarken bosch f5dpor bujilerle orjinal gap aralığında hiç bi problem yok(0.6gap orj.) ama ne zman ki 1.8, 2.0 bar limitlerine geldiğinde direkt teklemeler baş gösterio ve bunun için gap aralığını(0.45-0.35) gibi değerlere düşürürek bu problemin önüne kendi aracımda geçtim. Astra buji dostu olduğu için:D çok fazla deneyimim oldu. Pompa arıza yapmadan da çekio yane araba fakire;)

BrakeHorsePower
10-04-2009, 12:26

Maf sensörü bozulduğunda araç kendini korumaya alacağı için mümkün olduğunca zengin yakacaktır. Bu da siyah duman atmasına neden olacaktır bi miktar. Daha doğrusu ecu ideal hava yakıt karışımını düzenleyemeceği için en mantıklısı hemen değiştirilemeyecekse sensor, soketini çıkarmak olacaktır. Böylece en azından zenginde kalınır.

outlaw
10-04-2009, 12:54
peki bujide gap araligi olmasi gerektigi gibi olmazsa , demek istedigim orjinal gap araliginda olan ve 150hp icin tasarlanmis bir bujiyi cok daha ayni ama cok daha guclu bir arabada kullanirsak ne gibi sorunlar ortaya cikar ? gene zengin ve fakir durumu olurmu ? gap araliklarlari neye göre ayarlaniyor ?

BrakeHorsePower
10-04-2009, 13:03
walla ben gap aralığını arabaya göre ayarlıyorum. Mesela almanlar için konuşabilirim. Boostu yedi mi orjinal bujiler hemen problem çıkarıo. En azından vw ve opellerdeki tecrübeme dayanarak söylüorum bunnarı. Teklemeyi hissettikçe, eğer başka bi problem olmadığını biliosan. Önce ideal gap tan mesela atıom 0.8, 0.75 çekiyorum. Baktık hala dewam edio istenilen uygun aralığı bulana kadar düşürmeye dewam. Ben daha ngk bujilerin mesela almanlarda tam olarak düzgün çalıştığın görmedim(modlu almanlarda). Ya da hks lerin. En son seat 1.8t de. Hksler vardı ve devamlı missfire da kalıodu. Yerine bosch un özel platin bujiler var ömrü çok fazla deil ama ısıya dayanıklığı iiidir onla problemi giderdik. O araçta da mesela örnek verdiğim bujilerin orjinal gap ı 0.6 1.3 bara kadar 0.6 gap aralığında problem yaşamadık. Ama boost artıkça gap ı düşürmek gerekio. Aksi takdirde problem çıkarıo...

FaTiH44
10-04-2009, 13:06
Maf sensörü bozulduğunda araç kendini korumaya alacağı için mümkün olduğunca zengin yakacaktır. Bu da siyah duman atmasına neden olacaktır bi miktar. Daha doğrusu ecu ideal hava yakıt karışımını düzenleyemeceği için en mantıklısı hemen değiştirilemeyecekse sensor, soketini çıkarmak olacaktır. Böylece en azından zenginde kalınır.

sağol açıklama için ama siyah duman yok grimsi bir duman var.contadan şüphelendik,değiştirdik contada sıkıntı yok.araba zaten hararet yapmadı,yağ yakma gibi bir sıkınıtıda yok.servis bir türlü gri dumanın sebebini teşhis edemedi.

cem
10-04-2009, 13:08
sağol açıklama için ama siyah duman yok grimsi bir duman var.contadan şüphelendik,değiştirdik contada sıkıntı yok.araba zaten hararet yapmadı,yağ yakma gibi bir sıkınıtıda yok.servis bir türlü gri dumanın sebebini teşhis edemedi.

Bu duman hepmi geliyor yoksa ilk çalıştırma anındamı ?

BrakeHorsePower
10-04-2009, 13:08
Bu grimsi duman mı yoksa beyazımsı mı? Sabah çalıştığında mı problem çıkarıo?

FaTiH44
10-04-2009, 13:15
kirli beyaz diyelim:) araç ilk çalıştığında az geliyo,belli belirsiz ama sıcakken daha fazla.boşta hafif gaz verip çekince belirgin bir duman var acayip pis kokuyor.

bu arada araç hareket halindeyken,tam gaz giderken araç arkasında öyle belirgin aşırı yoğun bir duman yok aynadan gördüğüm kadarıyla.

cem
10-04-2009, 13:17
kirli beyaz diyelim:) araç ilk çalıştığında az geliyo,belli belirsiz ama sıcakken daha fazla.boşta hafif gaz verip çekince belirgin bir duman var acayip pis kokuyor.

Gri duman sadece motor arızasından degil, kalitesiz yakıttanda kaynaklanıyor olabilir.

Ben kendime göre o dumanın sebeblerini sayacak olursam sizin aracınızda ,

Kalitesiz yakıt olabilir,
Hafif yağ kacırıyor olabilir , motorda fazladan yağ olabilir,
Su eksiltiyor olabilir hafif
Eksoz sisteminde veya katta olusan bir durumdan olabilir.

RCkid
10-04-2009, 13:37
130 liraya yeni o2 sensörü buldum alıp denemeli myim sizce?

cem
10-04-2009, 13:41
130 liraya yeni o2 sensörü buldum alıp denemeli myim sizce?

Mutlaka al değiştir, araban zaten aşırı beslemeli sensorun omru tamamen etkilenecektir ,
bozulsun diye beklemeye yada bariz belli etmesine gerek yok ayrıca civic'inki 500'e yakın o fiyata kacırma derim .
Sıfır al mutlaka.

RCkid
10-04-2009, 13:44
Mutlaka al değiştir, araban zaten aşırı beslemeli sensorun omru tamamen etkilenecektir ,
bozulsun diye beklemeye yada bariz belli etmesine gerek yok ayrıca civic'inki 500'e yakın o fiyata kacırma derim .
Sıfır al mutlaka.

sıfır orjinal parça alacak olduğum
birazdan geçeceğim sanayiye

outlaw
10-04-2009, 15:04
o2 sensörünü degistirdikten sonra bir farklılık oldumu diye buraya yazarsan sevinirim.bende buaralar butun sensorleri yenileyesim var...

outlaw
10-04-2009, 19:46
walla ben gap aralığını arabaya göre ayarlıyorum. Mesela almanlar için konuşabilirim. Boostu yedi mi orjinal bujiler hemen problem çıkarıo. En azından vw ve opellerdeki tecrübeme dayanarak söylüorum bunnarı. Teklemeyi hissettikçe, eğer başka bi problem olmadığını biliosan. Önce ideal gap tan mesela atıom 0.8, 0.75 çekiyorum. Baktık hala dewam edio istenilen uygun aralığı bulana kadar düşürmeye dewam. Ben daha ngk bujilerin mesela almanlarda tam olarak düzgün çalıştığın görmedim(modlu almanlarda). Ya da hks lerin. En son seat 1.8t de. Hksler vardı ve devamlı missfire da kalıodu. Yerine bosch un özel platin bujiler var ömrü çok fazla deil ama ısıya dayanıklığı iiidir onla problemi giderdik. O araçta da mesela örnek verdiğim bujilerin orjinal gap ı 0.6 1.3 bara kadar 0.6 gap aralığında problem yaşamadık. Ama boost artıkça gap ı düşürmek gerekio. Aksi takdirde problem çıkarıo...

peki bu verdigin gap aralik degerleri inch mi milimetre mi ? benim bildigim standart pfr6q olan 1.8t bujide 0.32" (8.12mm) gap araligi var.demisin ya 1.3 bara kadar 0.6 gap araligi , bu mm mi inch mi acaba :beuj:

MeRtCaN
10-04-2009, 20:09
sıfır orjinal parça alacak olduğum
birazdan geçeceğim sanayiye

elinde sensor geziyordun saşmaz da :)

halledebıldınızmı barı sorunu?

RCkid
10-04-2009, 20:20
elinde sensor geziyordun saşmaz da :)

halledebıldınızmı barı sorunu?

nerde gördün beni? bi ara sallayarak dolaşıyodum gerçekten
sanki balamirin arabayı görür gibi oldum bende
o2 sensörü çözmedi. diagnostike tekrar girdik. sorun ateşlemede
ya crankshaft pos. sensör yada bobin arızalı
yarın deniycez 2sini de

MeRtCaN
10-04-2009, 20:31
nerde gördün beni? bi ara sallayarak dolaşıyodum gerçekten
sanki balamirin arabayı görür gibi oldum bende
o2 sensörü çözmedi. diagnostike tekrar girdik. sorun ateşlemede
ya crankshaft pos. sensör yada bobin arızalı
yarın deniycez 2sini de

kaynakcıdaydım ben tarık ın orada baktım gelıom bı arkamı dondun kayboldun ortadan sonra turan abının ısı vardı gıtmek zorunda kaldık bızde.
bence bobın dene bi
ateşleme gibi geldı bana annatıklarından ama.
hayırlısı kolay gelsın.

RCkid
10-04-2009, 20:36
kaynakcıdaydım ben tarık ın orada baktım gelıom bı arkamı dondun kayboldun ortadan sonra turan abının ısı vardı gıtmek zorunda kaldık bızde.
bence bobın dene bi
ateşleme gibi geldı bana annatıklarından ama.
hayırlısı kolay gelsın.

elektrikçi Aygün'e bakınıyodum bulamayınca geri döndüm
yarın bobin ayarlayıp deniycez bakalım

BrakeHorsePower
10-04-2009, 21:15
peki bu verdigin gap aralik degerleri inch mi milimetre mi ? benim bildigim standart pfr6q olan 1.8t bujide 0.32" (8.12mm) gap araligi var.demisin ya 1.3 bara kadar 0.6 gap araligi , bu mm mi inch mi acaba :beuj:

mm. 0.6mm bosch platin f5dp0r, prf6q da 0.8 mm.

khan
10-04-2009, 21:30
bence bobin degil, cunku bobin olsa ust devirlerde arabanin normal afr ye gelmemesi lazimdi, Camshaft position olabilir ama mantik olarak yinede cps den kaynaklanan bir ariza olsa ust devirdede duzelmemesi lazim ama olmaz diye birsey yok cok ilgince sensorlerden cok ilginc arizalar cikabiliyor.

hakanin aciklamalari japon arabalarinin cogu icin cok gecerli degil, misal veriyorum bizim araclarda kullanilan iridyum bujilerde gap ayarlama mecbur kalmadikca tercih edilen bir islem degil.
almanlarin atesleme sistemini ve gucunu net olarak bilmiyorum fakat ust devirlerdeki atesleme sorununun buji gap araligi dusurulerek cozulmesi bobinlerin atesleme gucunun dusuk oldugunu gosteriyor, boost altinda ark in sonumlendigini gosteriyor. mj cinsinden bobin guclerini verebilirseniz bir karsilastirma yapilabilir. Gap araligini dusurmek 500 hp lik bir arabada misal olarak .80 den .50 ye dustugunuz zaman yaklasik olarak 20 25 hp civari guc kaybedersiniz.

ayrica bir ek bilgi cogu arabada maf sensorunun kablosu cekik sekilde arac calisir ama yurumez, yurusede salak sacma calisir.

BrakeHorsePower
10-04-2009, 21:49
bence bobin degil, cunku bobin olsa ust devirlerde arabanin normal afr ye gelmemesi lazimdi, Camshaft position olabilir ama mantik olarak yinede cps den kaynaklanan bir ariza olsa ust devirdede duzelmemesi lazim ama olmaz diye birsey yok cok ilgince sensorlerden cok ilginc arizalar cikabiliyor.

hakanin aciklamalari japon arabalarinin cogu icin cok gecerli degil, misal veriyorum bizim araclarda kullanilan iridyum bujilerde gap ayarlama mecbur kalmadikca tercih edilen bir islem degil.
almanlarin atesleme sistemini ve gucunu net olarak bilmiyorum fakat ust devirlerdeki atesleme sorununun buji gap araligi dusurulerek cozulmesi bobinlerin atesleme gucunun dusuk oldugunu gosteriyor, boost altinda ark in sonumlendigini gosteriyor. mj cinsinden bobin guclerini verebilirseniz bir karsilastirma yapilabilir. Gap araligini dusurmek 500 hp lik bir arabada misal olarak .80 den .50 ye dustugunuz zaman yaklasik olarak 20 25 hp civari guc kaybedersiniz.

ayrica bir ek bilgi cogu arabada maf sensorunun kablosu cekik sekilde arac calisir ama yurumez, yurusede salak sacma calisir.

Korhan dediğim gibi almanlarda gözlemlediğim bi sorun. Japonlar hakkında bilgim yok. bobin güçlerini araştırmam lazım. Kendi arabam için şunu söyleyeyim ngk 0.8 aralıklı bujiyle 1.bar ok. Ama 1.8 asla gitmio. Direkt olarak problem çıkarıo. Ama f5dp0r taktığım zaman sıkıntı yok. Onu da en azından orjinali 0.6, 0.5 çekince problemsiz oluo. Bi kaç supra forumlarında da okuduğum kadarıyla 0.35mm aralık ile gidenlerde var? Maf sensörü konusunda da bosch ecu ların bi çoğunda soketi sökünce en azından bozuk maf ın okuyacağı saçma sapan değerler yerine, araç korumalı modda rölantide problem çıkarmadan çalışıo, zaten sökmeye gerek yok yenisi hemen alınmayacaksa idareten servise kadar götürür. ama her araba için aynısını söylemem mümkün deil, bilgim yok...

khan
10-04-2009, 22:02
supracilarin 0.35 0.40 gittigi oluyor dogru diyorsun ama biryerden sonra 45 50 psi basarken artik gap falan pek dusunemiyorsun kurtardigi yere kadar kapatiyorsun.

eger mafiniz kirli ise temizlemenin de faydasi olacaktir, fakat bu temizlikte sadece balata spreyi kullanmanizi oneririm veya philips in falan piyasada olan elektronik devre temizleyici spreyleri var. Fakat onemli olan maf sensorune olabildigince kibar davranmak, dusurup sasirmamak.

Oz`
10-04-2009, 22:46
0.85
47 psi :) sorun yok :) go on baby :)

khan
10-04-2009, 23:28
olum saglam coil varsa 45 basarsin, sikinti yok zaten konu o. tamamini okumadin gene dimi allahin OZ u :)

Oz`
11-04-2009, 09:29
coil olduğunu klim sölediki :)

BrakeHorsePower
11-04-2009, 13:16
Oz peki nedir bunun sırrı? Nasıl gap la oynamadan o kadar yüksek boostta problemsiz gidio supra?Çünkü bi çok yüksek boost basan araba da oynamak gerekio...

khan
11-04-2009, 23:23
STI oem bobinler ve oem gap araligi ile 36 psi a kadar bir sikinti yasamadik tabi guzel ayarlanmis dwell lerle;)

99-00 GC8 bobinlerinde ise biraz kapatilmis gapler+hks dli ile 38-39 psi + 150 shot nosta sikinti yasamadik.

RCkid
13-04-2009, 09:04
sorunu cumartesi günü çözdüm.
sorun ne bobin ne de cps'ymiş. çıkmacıdan denediğimiz bobinde de sorun çözülmeyince. tek bakmadığımız yer aem fic kalmıştı. fic'e bağlandığımda map sensörü sürekli 33.5psia yani max okuyabildiği değeri gösteriyordu. fic'i söktüm, içini açtım map sensörünün pcb üzerindeki bacakları arasında short var gibiydi. bacaklar short olduğu için büyük ihtimal bu şekilde okuyordu. bacakların arasını iyice temizledim, geri taktım marş bastım ve herşey eskisi gibiydi.

BrakeHorsePower
13-04-2009, 10:51
hade gözün aydın kardeşim...

Schumi
13-04-2009, 21:54
sorun ne bobin ne de cps'ymiş. çıkmacıdan denediğimiz bobinde de sorun çözülmeyince. tek bakmadığımız yer aem fic kalmıştı. fic'e bağlandığımda map sensörü sürekli 33.5psia yani max okuyabildiği değeri gösteriyordu. fic'i söktüm, içini açtım map sensörünün pcb üzerindeki bacakları arasında short var gibiydi. bacaklar short olduğu için büyük ihtimal bu şekilde okuyordu. bacakların arasını iyice temizledim, geri taktım marş bastım ve herşey eskisi gibiydi.

En büyük sorunun bu olur inşallah. :)

G_TT_I
13-04-2009, 23:13
Fakir zengin belli olsun göstergesi şimdi Fakirimi gösteriyor:)

Yarışlara gelirken eski haline dönde namın yürüsün.

OmerRS
13-04-2009, 23:41

harikasın. çok sevindim çözdüğüne problemi.

RCkid
14-04-2009, 08:55
sorun halloldu çok şükür şimdi gayet iyi,
birkaç ufak eksik var onların giderilmesi ve birkaç ufak değişiklikle eski haline kavuşcak yeniden inşallah.