PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : orj. direksiyon vs spor direksiyon

Low-Rider
06-09-2006, 14:32
aracınızda orjinal direksiyonu kullanmaktanmı yanasınız yoksa değiştirip daha ufak çaplı spor bir direksiyon kullanmaktanmı yanasınız?

miniks
06-09-2006, 16:39
hiç farketmez be özgürüm yani ikisde bende aynı zevki veriodu ama spor direksiyonda güsel airbag varsa asla sökmem ben koltukları söktügüm için airbagler çalışmıo o yüzden degiştirdim

Jem
06-09-2006, 17:00
orjinal direksiyonum güzel ve 3kollu bi direksiyon ise sökmem airbag varsa da sökmem ama spor direksiyonda güzel olur.

efe-E
06-09-2006, 17:14
guvenlik önemli o yuzden orjinal....

vtecGS
06-09-2006, 17:34
guvenlik önemli o yuzden orjinal....

+1500..............

muratlili_zafer
06-09-2006, 19:49
bence orji en iyisi

Tolga-R
06-09-2006, 21:58
Orjinal güvenlide abicim bizim vti larda direksiyon aynı bmc kamyon direksiyonu gibi benim hiç hoşuma gitmiyor. Bi typer direksiyonu bulabilsem :D çok fena olucak

efe-E
07-09-2006, 08:27
Orjinal güvenlide abicim bizim vti larda direksiyon aynı bmc kamyon direksiyonu gibi benim hiç hoşuma gitmiyor. Bi typer direksiyonu bulabilsem :D çok fena olucak

yok mu oralarda cıkmacı hurdacı falan sanayi sitelerinde bi araştırsan........
başka bi sitede sordurmuştum aynı cevabı almıştım....

Görkem
07-09-2006, 12:11
orjinal direksiyon............

VteC_MaNiaC
07-09-2006, 12:26
walla airbag yoktu bide çapı çok büyüktü söktüm ... sonuç mutluyum :) ama unutmadan da sölim çok ufak çaplı direksyonda bence kötü bilgisayar oyunu gibi oluyo

SubieGuy
07-09-2006, 21:56
Airbag yok ise kesinlikle sok, git Sparco, Momo, OMP gibi bilndik markanin direksiyonunu orjinal gobegi ile tak. Sakin dandik direksiyon gobeklerine tadilat yapip takma, hayatin soz konusu, o yuzden kaliteli malzeme al. Ama airbag varsa, ve arabani yaris icin hazirlamiyorsan yapabilecegin en iyi sey, aracinin daha sportif bir modeli varsa, mesela duz Civic'e Type-R direksiyonu gibi, o modelin airbag'li direksiyonunu tak. O da yoksa airbag'i iptal etme, sakin sakin kullan orjinal direksiyonunu. Cok ince geliyorsa iyi bir kilif ile biraz daha ele oturur hale getirebilirsin.

SubieGuy
07-09-2006, 21:58
hiç farketmez be özgürüm yani ikisde bende aynı zevki veriodu ama spor direksiyonda güsel airbag varsa asla sökmem ben koltukları söktügüm için airbagler çalışmıo o yüzden degiştirdim
Koltuklari sokunce airbag lambasi yanar, ama kaza aninda direksiyon daki ve varsa yan airbag'lar calismaya devam ederler. Denenmis ve gorulmustur, ama senin araban icin spesifik bilgim yok. Yine de bir servis manual'ina bak derim...

VWci
08-09-2006, 10:22
cok dar caplı dıreksıyonları kullanmak zordur en mantıklı ve bence en ıyı uygulamalar 330-320 mm olanlardır zamanında bende vardı 330mm sparco kullanımı keyıflıyı orjınal dıreksıyonda 360mm ıdı galıbaç mantıklı kucuk cap surus keyfı verıyor ama cok kucuk dıreksoıyonlar gostergeler perdeler cevırmesı cok zor olur vs......

CTG
08-09-2006, 11:02
Airbag yok ise kesinlikle sok, git Sparco, Momo, OMP gibi bilndik markanin direksiyonunu orjinal gobegi ile tak. Sakin dandik direksiyon gobeklerine tadilat yapip takma, hayatin soz konusu, o yuzden kaliteli malzeme al. Ama airbag varsa, ve arabani yaris icin hazirlamiyorsan yapabilecegin en iyi sey, aracinin daha sportif bir modeli varsa, mesela duz Civic'e Type-R direksiyonu gibi, o modelin airbag'li direksiyonunu tak. O da yoksa airbag'i iptal etme, sakin sakin kullan orjinal direksiyonunu. Cok ince geliyorsa iyi bir kilif ile biraz daha ele oturur hale getirebilirsin.

ayyyynen :)

tolga900
08-09-2006, 13:46
spor direksiyon güzel ama bir eksiği var orta sı metal olan direksiyonlar özellikle bizim buralarda güneş çok fazla olduğundan korkunç ısınıyor başka bir problemi yok ama istersen öğlenleri benim momo da omlet yapabilirsin.:D

levent
08-09-2006, 17:15
mesela eski kasa corolla'ların direksiyonları gayet büyük, onun yerine güncel kasanın direksiyonu rahatlıkla takılabilir ve çok daha iyi ;)

kısaca orj diyim.

TT_BOY
08-09-2006, 18:53
top power rulessss..:D

SubieGuy
08-09-2006, 20:43
spor direksiyon güzel ama bir eksiği var orta sı metal olan direksiyonlar özellikle bizim buralarda güneş çok fazla olduğundan korkunç ısınıyor başka bir problemi yok ama istersen öğlenleri benim momo da omlet yapabilirsin.:D

Ortasi konusunda haklisin, ama benim Turbo Justy'de orjinal siyah direksiyonu cikarip kirmizi Momo takmistim; Istedigin kadar sicakta birak, camlari acip hemen direksiyona dokunabiliyordum. STI'in direksiyonu da dokunulmayacak kadar sicak oluyor mesela, ama Momo kirmizi deri hic el yakmiyordu. Tabii metaline el surmeyeceksin...
Gercek deri kisin cok soguk olmuyor, yazin da el yakmiyor. Kesinlikle tavsiye edilir. Suet te iyi, ama eldivensiz kullaninca cok cabuk parliyor.

orc
08-09-2006, 23:30
kesinlikle spor direksiyon...

benim arabadaki takıntılarımdan birisi spor direksiyondur.. diğeride kırmızı yarıs koltuğu :D:D:D

emir
27-09-2006, 10:14
Spor......

okan_mat
27-09-2006, 10:31
benim aracımda en çok kafamı karıştıran bi soru bu arabamın direksiyonu biraz soyulmuş durumda ama airbag var zaten araba kücük diye sökmek istemiiyorum ama spor direksiyon almam gerek yıpranmış durumda direksiyon ne yapcağımı bilmiyorum ????

nitrO_Oxide
27-09-2006, 10:40
spor direksiyonda arac kullanmak cok keyifli gercekten ama iş guvenliğe gelince airbagli drireksiyon diyorum.

TUNA-GT
27-09-2006, 22:51
Isotta dıreksıyonumu 3 ayrı arabada kullandım,şimdide evde duruyo bı sonrakı arabama inşallah.Zaten airbag den pek hoslanmam:D

VWci
28-09-2006, 08:46
airbag isgini nasil sonduruyorsunuz ? ;)

kadioglu
29-09-2006, 15:31
Ampulu sökülür olur biter:)

levent
29-09-2006, 19:30
benim aracımda en çok kafamı karıştıran bi soru bu arabamın direksiyonu biraz soyulmuş durumda ama airbag var zaten araba kücük diye sökmek istemiiyorum ama spor direksiyon almam gerek yıpranmış durumda direksiyon ne yapcağımı bilmiyorum ????

c2vts direksiyonu flnda alabilirsin bence.;)

Streeter
29-09-2006, 19:35
bende 28 cm momo top power var.. kullanımı + yonde super.. hıcbıseye degısmem...

cumhur
29-09-2006, 22:54
bende 28 cm momo top power var.. kullanımı + yonde super.. hıcbıseye degısmem...

ben bilirim o top powerı
:D

bence arabanınn tepkisine göre değişir eski araçlarımın ikisindede top power vardı ama şu an gerek duymuyorum artı önce güvenlik.........

VWci
29-09-2006, 23:03
Ampulu sökülür olur biter:)

ampul sokmek pek kolay degilse...direnc koyuluyormus isigi sondurmek icin bu yolu deneyen var mi ?

Streeter
29-09-2006, 23:19
ben bilirim o top powerı
:D

bence arabanınn tepkisine göre değişir eski araçlarımın ikisindede top power vardı ama şu an gerek duymuyorum artı önce güvenlik.........

eskılerde sotumuz olan bırısınındı hatırlarsın... ozaman bı kıyak yapmıstı sımonı ıle takas ederek.

ben aırbagın guvenlı olduguna guvenmıyorum. arkadasların arabalarıyla kaz kec kaza yaptık acılmadı zaten. sezaının arabayla yaptıgımız kazada olecektık nerdeyse araba hasat oldu aırbagler acılmadı.. ısım olmaz abı kemer takıyorum ben...

cumhur
29-09-2006, 23:38
eskılerde sotumuz olan bırısınındı hatırlarsın... ozaman bı kıyak yapmıstı sımonı ıle takas ederek.

ben aırbagın guvenlı olduguna guvenmıyorum. arkadasların arabalarıyla kaz kec kaza yaptık acılmadı zaten. sezaının arabayla yaptıgımız kazada olecektık nerdeyse araba hasat oldu aırbagler acılmadı.. ısım olmaz abı kemer takıyorum ben...

eski dostlar düşman olmaz ii günlerde kullan.....

^^ANIL^^
29-09-2006, 23:56
kesinlikle orjin direksiyon taraftarıyım herzaman orjin kullandım ama hiçbizaman da hava yastığı açılmadı olur ya bigün açılır hava yastığı hayatımızı kurtarır :)

Tholl-ga
30-09-2006, 00:02
muhalefet selcuk

Streeter
30-09-2006, 00:12
sanane lan alalalaaaa orjınalle ısım olmaz golfumdede top power kullanıyodum fenaydı :D

Tholl-ga
30-09-2006, 00:18
uslubuna dikkat et.

ef186
30-09-2006, 02:36
Walla Vw polo da hayatımı kurtarmıştı hemde kemer yoktu bence orgin dreksyon kalmalı akıllıuslu giden tipler değiliz gibi geliyo .... Allah lazım etmesin tabi....

kolpa
16-10-2006, 16:31
airbag olmazsa olmaz

SubieGuy
16-10-2006, 17:18
airbag isgini nasil sonduruyorsunuz ? ;)

Aracina bagli olarak, 2.3 Ohm veya 3 Ohm'luk direnci bosta kalan airbag konektrune bagladigin zaman isik sonuyor. Ama zor olan, bu direncin %10 ya da %5 toleransli degil de, daha az bulunan %1 tip olmasi gerekliligi...

VWci
16-10-2006, 18:14
Aracina bagli olarak, 2.3 Ohm veya 3 Ohm'luk direnci bosta kalan airbag konektrune bagladigin zaman isik sonuyor. Ama zor olan, bu direncin %10 ya da %5 toleransli degil de, daha az bulunan %1 tip olmasi gerekliligi...

hocam tesekkur ederim....airbag konektoru dedigin fis gibi bir sey mi ?

SubieGuy
16-10-2006, 19:37
Evet, direksiyonu ve airbag modulunu cikarinca bosta kalan, ucu sari fis.

SubieGuy
16-10-2006, 19:42
Evet, direksiyonu ve airbag modulunu cikarinca bosta kalan, ucu sari fis.
Burada, airbag sisteminin egitimsiz kisiler tarafindan ellendiginde ciddi yaniklar ve travmaya yolacabilecek tehlikeli bir parca oldugunu da belirtmem lazim. Aracinizda kullanilan airbag modulunun direncini normal bir ohmmetre ile voltaj vererek olcmeye kalkarsaniz elinizde patlama ihtimali var. Bu yuzden, tum araclarda airbag konektorleri ve kablolari sari olarak ayrilmis ve isaretlenmistir.
Kisacasi, bilmiyorsaniz ellemeyin, bilen birine yaptirin.

Bir de, airbag isigi yanan bir aracin , direncler takildiktan sonra servis bilgisayarindan ariza kodunun silinip lambanin sondurulmesi lazim. Ondan sonraki marsa basista aracin beyni airbag var mi diye kontrol edecek, dogru direnci okudugunda lambayi bir daha yakmayacaktir. Yine arac turune gore degismekle beraber, sadece direnc takilarak genelde lamba sonmez, ecu reset ve error code clear gerekebilir.

VWci
16-10-2006, 20:11
Burada, airbag sisteminin egitimsiz kisiler tarafindan ellendiginde ciddi yaniklar ve travmaya yolacabilecek tehlikeli bir parca oldugunu da belirtmem lazim. Aracinizda kullanilan airbag modulunun direncini normal bir ohmmetre ile voltaj vererek olcmeye kalkarsaniz elinizde patlama ihtimali var. Bu yuzden, tum araclarda airbag konektorleri ve kablolari sari olarak ayrilmis ve isaretlenmistir.
Kisacasi, bilmiyorsaniz ellemeyin, bilen birine yaptirin.

Bir de, airbag isigi yanan bir aracin , direncler takildiktan sonra servis bilgisayarindan ariza kodunun silinip lambanin sondurulmesi lazim. Ondan sonraki marsa basista aracin beyni airbag var mi diye kontrol edecek, dogru direnci okudugunda lambayi bir daha yakmayacaktir. Yine arac turune gore degismekle beraber, sadece direnc takilarak genelde lamba sonmez, ecu reset ve error code clear gerekebilir.

Bilgiler icin tesekkur ederim bu direnci ankara 'da konya sokakta bulabilir miyim ?

SubieGuy
17-10-2006, 19:46
Konya sokak'ta Yildirim Elektronik'te bulunuyordu %1 lik direncler, bulamazsan sansini %5 ile de denyebilirsin. Bazi araclarda sorun yaratmiyor beslik tolerans yuzdesi.

sulhi
17-10-2006, 20:06
görüntü ve spor olarak tabiki ama guvenlık olarak orj airbaglı olarak..

yiit
17-10-2006, 20:24
orjinal ... sporda airbag olsa fena olmaz :)

VWci
17-10-2006, 21:21
Konya sokak'ta Yildirim Elektronik'te bulunuyordu %1 lik direncler, bulamazsan sansini %5 ile de denyebilirsin. Bazi araclarda sorun yaratmiyor beslik tolerans yuzdesi.

tesekkurler....