PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : knock(vuruntu) sensörü arızası

Cem.B
14-04-2009, 14:40
arabamda bi kaç gündür dip gaz yaptığımda araba kendini korumaya alır gibi aşırı şekilde yavaşlama gösteriyordu daha çok elektronik bi sorun olduğu belliydi bilgisayara bağladık ve knock sensör arızası verdi sildik yola çıktık tekrar kesti tekrar verdi,snsörün siparişini verdik sanayiden dönerken araba kesmemeye başladı

şimdi bnm bundan öncede 4.ve 5.viteslerde 6500 den sonra bi yavaşlama sorunum avrdı ama birkaç gündür olan aşırı kesilme gibi deil 1-2-3 te hissetmeyip daha çok 4-5 te olan yani bayır aşağı 4.viteste bile 180-190 arası acaip yavaşlama yada 5.vites 210 u geçememe gibi ben debrijay die düşünüyorudm ve debriyajı deiştirdim bu sorun yüzünden tabi o zmnlar vuruntu sensörü bozukmu deiğilmi bilinmiyordu

şimdi dün gece arabanın kendiliğindne düzelmesi üzerine gece biraz bakayım dedim araba nasıl gidiyor die araba gerçekten çok güzel gidioyrdu eskisinden çok daha ii ama daha sonra tekrar benzin aldım (sabah aldığım yerden ) yola çıktığımda arbaa tekrar 4 ve 5.viteste yavaşladı 10 dk önceki haline göre, ama servise gitmeden önceki hali gibi aşırı bi kesilme yok sadece ben hissedebiliorum yavaşladğını

şimdi bnm sorum gerçi OZ a da sordum cevabımı aldım ama başına gelen varsa sormak istiyorum bu vuruntu sensörü bozuk oludğunda servise gitmeden önceki gibi aşırı kesmesede bozuk olduğu için duruma göre arabayı yavaşlatıp daha sonra belki 30 dk sora tekrar araba normale dönebilirmi ?

biraz uzun oldu ama :)
teşekkürler....

MiaMi
14-04-2009, 14:44
Buji değiştirdinmii bende şuan kesme var 2 viteste 2o km ye kadar iniyorum gaza basıyorum araba ufak bi silkeleme yapıyor 1 veya 2 defa sonrasında bişey yok. Time Trial ncesinde 20 tl lik universal buji taktım ngkları söküp şimdi tekrar geri takacağım sanırım bujilerden yapıyor.

RCkid
14-04-2009, 14:45
bence yavaşlamanın nedeni sensör bozuk oludğu için ecu önlem olarak ateşlemeyi rötara çekiyor olabilir. sadece bir tahmin benimki.
avans vurunca ecu'nun tepkisi daha sert oluyor, onda direk safe mode'a alıp ateşlemeyi iyice ileri çekip daha sonra belirli bir devirin üzerine izin vermiyor. avans olayını ben bizzat bu şekilde yaşadım.

Cem.B
14-04-2009, 14:45
yok arabada herşey normal bakım filan tam yani

Cem.B
14-04-2009, 16:54
yokmu başka fikri olan :)

jetlag
14-04-2009, 17:31
nissan olsaydi kolay bi yontem gosterebilirdim test etmen icin, knock sensoru bozuk oldugu icin arac zamanlamayi geri aliyor ve daha dusuk compresyon zamaninda atesleme yapiyor boylece araban hasta olmus adam gibi gidiyo, sesnor bozuksa bozuktur ama ecu'da knock sonesory bypass edici algortmalar varmi bilemiyorum

Mr.K
14-04-2009, 17:35
Ozgun ne dedi Uzman ?

Cem.B
14-04-2009, 17:37
Ozgun ne dedi Uzman ?

yaw o demesine dedide ben araba konusunda kıl olduğumdan sensör böle bişi yapabilirmi yada başına gelen varmı die aşırı meraktayım uyuz oluorum arbaya şuan :)

cem
14-04-2009, 17:46
Buji değiştirdinmii bende şuan kesme var 2 viteste 2o km ye kadar iniyorum gaza basıyorum araba ufak bi silkeleme yapıyor 1 veya 2 defa sonrasında bişey yok. Time Trial ncesinde 20 tl lik universal buji taktım ngkları söküp şimdi tekrar geri takacağım sanırım bujilerden yapıyor.

Oksijen sensoru ihtimalinide goz onunde bulundur derim .

yaw o demesine dedide ben araba konusunda kıl olduğumdan sensör böle bişi yapabilirmi yada başına gelen varmı die aşırı meraktayım uyuz oluorum arbaya şuan :)

Sensor bole bişe yapabilir tabiki , sensor arızalı cok garip oluyor gizli arızalar adamı delirtiyor herzaman
yapmadıgı için sensor değiştrip tekrar denemekte fayda var.Dua et
sensor arızasını okuyabilmişssin okuyamayanlarda var :)

Cem.B
14-04-2009, 17:49
Sensor bole bişe yapabilir tabiki , sensor arızalı cok garip oluyor gizli arızalar adamı delirtiyor herzaman
yapmadıgı için sensor değiştrip tekrar denemekte fayda var.Dua et
sensor arızasını okuyabilmişssin okuyamayanlarda var :)[/QUOTE]

yani tabi arızayı görebilmemiz güzel tabiki:)

şimdi bu arabanın sensörden dolayı bi en kötü hali var o ztn bitik hali bide üst vitesler üst devirlere doğru bi yavşalama var yani ikiside sensör olabilir diyosun

jetlag
14-04-2009, 18:43
bende oldu ama, 147k ohm luk direncle knock sensoru bypass ettim, ECU normal calistigini saniyor, tabi yuksek oktanli benzin kullanmak zorundasiniz boyle olunca (OBD1 Nissan icin)

arba sanki gaz yemiyor isteksiz bi hale geliyor, bendeki sikayetler buydu

Cem.B
14-04-2009, 21:46
bende oldu ama, 147k ohm luk direncle knock sensoru bypass ettim, ECU normal calistigini saniyor, tabi yuksek oktanli benzin kullanmak zorundasiniz boyle olunca (OBD1 Nissan icin)

arba sanki gaz yemiyor isteksiz bi hale geliyor, bendeki sikayetler buydu

anladım ben tam detayını bilmiorum ama hissettiğim kadarını anlatmaya çalıştım :)1-2 güne sensör deişcek inş bu sorunda sensördendirde düzelir araç

jetlag
14-04-2009, 21:52
benimkini degistirmedim, cunku emme manifoldunun altindaydi, degistirmek icin emme manifoldunu sokup contalarini degistirmem gerekiyordu, sensor'le birlikte sirf parc parasi 200 dolar civarindaydi, bence oyle cingene isi yontemle kurtardim, ama dusuk oktanli benzin kullanamiyorum simdide.

Oz`
14-04-2009, 22:01
Jetlag: zor değil kendin değiştirebilirsin :) sorun olmaz:)

ayrıca cemciğim söediğim gibi knock sensoru böe şeyler yapabilir ayrıca sensor bozuk olmaz mesela neolur söleyeyim sana geversede olur mesela ama arıza vermez :) kablosunu kontrol etmişti sanırım adnan sorun yok dedi. aklıma gelenler bunlar ama bobin dersen başla tabiki

Cem.B
14-04-2009, 22:18
Jetlag: zor değil kendin değiştirebilirsin :) sorun olmaz:)

ayrıca cemciğim söediğim gibi knock sensoru böe şeyler yapabilir ayrıca sensor bozuk olmaz mesela neolur söleyeyim sana geversede olur mesela ama arıza vermez :) kablosunu kontrol etmişti sanırım adnan sorun yok dedi. aklıma gelenler bunlar ama bobin dersen başla tabiki

ama olm bobin arızası vermediki şöle verdi ama kompresyon ölçümü yaparken kablosu sökülüydü ya marş bastık ondan yakımış olabilir silinince bidaha yakmadı

buda bekirin aklına geldi bnm deil :)

gorke
15-04-2009, 02:39
başka bir rc nin vuruntu sensörünün direncini ölçüp kendinizinkiyle kıyasladınız mı?

Cem.B
15-04-2009, 09:08
başka bir rc nin vuruntu sensörünün direncini ölçüp kendinizinkiyle kıyasladınız mı?

yok sensöre ulaşması çok kolay olmadğınıdn fiyatıda uygum olduğu için direk yenisini almaya karar verdik

RCkid
15-04-2009, 09:09
bloğun arkasında mı önünde mi sensör

jetlag
15-04-2009, 09:18
ulasmaya gerek yok, ecu'dan gelen harness kablosunu bulsaniz genellikle fisli olur, oyle kontrol edilebilir.. ama Peugeot belki baska turlu yapmistir bilemem

Cem.B
15-04-2009, 09:19
bloğun arkasında mı önünde mi sensör

emmenin altında kalıo

Oz`
17-04-2009, 00:00
cem değişirdin düzeldimi acaba ?

MiaMi
17-04-2009, 08:20
Oksijen sensoru ihtimalinide goz onunde bulundur derim .

Ngk7en lerı taktım sorun düzel bro.

Cem.B
17-04-2009, 08:23
cem değişirdin düzeldimi acaba ?

kanka bakamadım daha ya dün çopk trafik vardı akşamda yağmur yağdı

VTI
22-01-2014, 12:49
ArkadaŞlar bende r56 cooper s var 6 gÜndÜr vuruntu sensÖrÜ arizasini ÇÖzemİyoruz daha Önce yaŞamiŞ olan varmidir..?