PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Calibra SFİ yardım

TaGo
16-04-2009, 17:15
Sevgili arkadaşlarım, 1 ay önce kadar ecotec gsi olarak açtığım konuda beni yıpratmalarınız sayesinde, SFİ motorlu calibra almam nasip oldu. Bu defa aldıkta artık yardım etmek zorundasınız :D 50.000 tane "keşke sfi alsaydın şöle olurdu böle olurdu" yorumuna dayanarak beni mademki masrafa soktunuz, şimdi gene yardımınızı bekliorum.

Aracı atmosferik olarak yükleyeceğim, amerikayı tekrar keşfetmeye grek olmadığına göre; katı dahi üzerinde duran bu araca ne egsoz yapayım, çapı ne olsun, orta susturucu kalksınmı vde son susturucu ne marka olsun??? bu soru bir

soru 2; hava filtresi olarak en sorunsuz vede en verimli sistemi ne olarak düşünelim.

soru3; bu ikisine en verimli cevabı verecek 7000 üzeri çeviren hangi yazılımı kullanalım.

egzantrik vs şu an için düşünmediğim çözümler. Çabaların çözümsüz kalması sonucunda tabiki bu noktalarada gelinir.

Özellikle şefim kadir abim yorumlarını bekleriz. :D

VeNoM_35
16-04-2009, 17:21
egzoz 60 mm, filtreyi güzel bir yalıtımla soğuk hava aldıracak şekilde yapmalı, çip ise forumda yardımcı olabilecek bir arkadaş var kendisi size ulaşır diye düşünüyorum.

EMG
16-04-2009, 17:25
headers'tan sonra katalatiği söküp 57 veya 60mm düz boruyla devam edip orta susturucuyu söküp yerine ufak bir susturucu koyup sona da kaliteli bi egzoz koyulablilir.

Filtre olarak k&n veya green kutuiçi koyulabilir. Filtre kutusu ile motor arasına yalıtım yapılabilir.

Yazılım olarak arkadaşlar yardımcı olur zaten.

TaGo
16-04-2009, 17:33
Headers yeterlimi peki bu araçlarda? Bi baktım çok ince geldi gözüme, iskeletor gibi egsoz yolu var.

VeNoM_35
16-04-2009, 17:38
Headers yeterlimi peki bu araçlarda? Bi baktım çok ince geldi gözüme, iskeletor gibi egsoz yolu var.

yeterli değil ama tr'de sfi için headers yok. yurtdışından getirtmen lazım oda epey pahalı o fiyatlara egzantrik fln alırsın tr'den.

BrakeHorsePower
16-04-2009, 18:20
Sadece yazılımla +10hp, yazılım artı biraz yüksek profilli ekzantriklerle ekstra 20hp, kapakla oynarsan artı 30-35hp stock güce ekstra güçler kazandırabiliriz. Eğer daha fazlasını istiyosan pm atman yeterli;)

TaGo
16-04-2009, 19:06
Ağzından bal damlıo valla :D ama ben 20 hp den kapakta işlemle 35 hp ye nasıl geldik anlamaıdm. Ama geliosa valla süper. Beygirlerden ne varsa lazım bana. agresif ivmelenebilen bir araç istiorum kısacası.

ermaneray
16-04-2009, 22:13
sfi ile güzel bir güç alırsın :) hayırlı olsun

Alperen-B
16-04-2009, 22:48
sfi motorlar, katalizör iptali + headers + egzos sistemi ile 6hp alıyor. egzosu 60mm çektir ortaya da ufak bi susturucu sona da supersprint tavsiye ederim. beyin olarakta arkadas yazmıs 10hp diye güsel bi rakam o arkadasla görüş bi istersen. filtre olarak daima kutuiçi tavsiye ederim bu araçlarda açık hava pek işe yaramıyor kutu içi daha etkliyi oluyor. kutu içi olarakta k&n 'i tavsiye ederim.

chiefkadir
16-04-2009, 23:16
Sevgili arkadaşlarım, 1 ay önce kadar ecotec gsi olarak açtığım konuda beni yıpratmalarınız sayesinde, SFİ motorlu calibra almam nasip oldu. Bu defa aldıkta artık yardım etmek zorundasınız :D 50.000 tane "keşke sfi alsaydın şöle olurdu böle olurdu" yorumuna dayanarak beni mademki masrafa soktunuz, şimdi gene yardımınızı bekliorum.

Aracı atmosferik olarak yükleyeceğim, amerikayı tekrar keşfetmeye grek olmadığına göre; katı dahi üzerinde duran bu araca ne egsoz yapayım, çapı ne olsun, orta susturucu kalksınmı vde son susturucu ne marka olsun??? bu soru bir

soru 2; hava filtresi olarak en sorunsuz vede en verimli sistemi ne olarak düşünelim.

soru3; bu ikisine en verimli cevabı verecek 7000 üzeri çeviren hangi yazılımı kullanalım.

egzantrik vs şu an için düşünmediğim çözümler. Çabaların çözümsüz kalması sonucunda tabiki bu noktalarada gelinir.

Özellikle şefim kadir abim yorumlarını bekleriz. :DCalibra'larda model önemli :) Distribitörlümü yoksa bobinlimi yani Motronic 2.5 veya 2.8 mi olduğunu yazarsan ona göre yazılım halledilir ;) Enjektör,büyük flap gaz kelebeği,hafif volan,egzantrik,ayarlı kasnak,port polish vs.vs yapılırı çok..Hayırlı olsun tekrar pm.attım mail'i :)

KA®ANLIK
17-04-2009, 08:19
Kapağı söktürürseniz aracın km'sine bağlı olarak sübapları bir kontrol ettirin. gerekiyorsa taşlatın. kapak sökülmüşken madem iyi yürüsün istiyorsunuz port polish de yaptırın.
sonra LEXMAUL Emme monifoldu ile genişletilmiş gaz kelebeği, onları destekleyecek bir chip, egzantrik ayarlı kasnak tabiki, volantı hafifletmek çok işe yarar olmuşken bi de enjektör oldumuydu dadından yenmez :]

Bu org. ile ortalama 190-200hp'lere ulaşabilirsiniz, TEMİZ Güzel bir işçilik ile...

Ae86
17-04-2009, 08:41
Tarkan hayırlısı olsun sfi güzel makinedir sıkı gider biraz gıdıkladınmı daha keyifli olur :)

TaGo
17-04-2009, 08:54
Sağol cemim, işte yaptık bi heves. Güzel bi oyuncak olur inşallah.

Mustafa Birsesli
17-04-2009, 09:20
hayırlı uğurlu olsun izmirli opel ;) üffffle ona bence

TaGo
17-04-2009, 09:32
adama üflenmişini neden almadın die sorarlar sonra :D bide ortak bencede bakalım
bişiler bak manifoldu satılıo bilmem nesi satılıo. Bi şu projeleri bitirde kendi arabamızı dükkana sokalım ne dersin ;)

BrakeHorsePower
17-04-2009, 13:15
Ağzından bal damlıo valla :D ama ben 20 hp den kapakta işlemle 35 hp ye nasıl geldik anlamaıdm. Ama geliosa valla süper. Beygirlerden ne varsa lazım bana. agresif ivmelenebilen bir araç istiorum kısacası.

port polish, bigger valves 35hp yakalanır. Daha faazlası için yüksek sıkıştırma piston, daha güçlü bi kol devirde çevirecen;) vs. Tabi burda şimdi yine karmaşa var, madem para harcayan o zman da LET e çevir:D Harcadığın paraya değsin;) Daha önce de dediğim gibi bu işe bu yönde bakarsak, alternatifin çok...

TaGo
17-04-2009, 15:40
yok ben lete çevirmek istemiorum. Direkt atmosferik grup izmir etrafında daha geçerli.

Birde ben bu aracı motronic2.5 mi 2.8 mi nerden anlıcam. Araç dimdirek 94 model sfi işte.

BrakeHorsePower
17-04-2009, 16:46
ignition systemi distributorlü deil mi? Ecu n motronic 2.5 olması lazım...

erh
17-04-2009, 17:07
94 calibralar 2.5 motronictir. guzel gucler alınabilir arabadan hayırlı olsun. Cevap verdim pm ine ;)

ermaneray
17-04-2009, 18:11
port polish, bigger valves 35hp yakalanır. Daha faazlası için yüksek sıkıştırma piston, daha güçlü bi kol devirde çevirecen;) vs. Tabi burda şimdi yine karmaşa var, madem para harcayan o zman da LET e çevir:D Harcadığın paraya değsin;) Daha önce de dediğim gibi bu işe bu yönde bakarsak, alternatifin çok...

bencede let e çevirebilirsen süper olur ;)

ERkut 205
18-04-2009, 09:42
Atmosferikte ivmelenme daha iyi olsun istiyorsan yapıcağın en önemli iş stroker kit olucaktır.Çünkü aynı devir aralıklarında +25/30 hp güç artışı ile ivmelenme sağlanıcaktır.Ve devir bandın aynı kalıcaktır.Çok yüksek olan SFi ın torkunu bu sayede çok daha üst düzeylere taşıyacaksın.
Tabikide bu işlemden sonra uygun bir yazılımla desteklendiğinde muazzam seni ciddi anlamda tatmin edicek bir güç ortaya çıkıcak.Zaten calibraların sürtünme katsayısı oldukça başarılı bir rakam olduğundan yüksek hızlar için bir avantajda sağlıyacaktır.
Bunu tabikide enjektör,pompa ve reg ile destekler isen daha düzenli sağlıklı güçler elde edilebilir.
Bence kasnaktır,egz,kapaktır.Hiç girme derim.;)

TaGo
18-04-2009, 09:50
Arkadaşlar verdiğiniz fikiler için teşekkür ederim. Ancak verdiğiniz önerileri markalarsanız; mesla volanda şu, enjektörde bu, yazılımda şu, egsozda bu die daha ii olur. Yoksa sölenilenler zaten bi atmosferiğe yapılabilecek şeyler :D

ERkut 205
18-04-2009, 10:01
Arkadaşlar verdiğiniz fikiler için teşekkür ederim. Ancak verdiğiniz önerileri markalarsanız; mesla volanda şu, enjektörde bu, yazılımda şu, egsozda bu die daha ii olur. Yoksa sölenilenler zaten bi atmosferiğe yapılabilecek şeyler :D
Bunlarda bir marka şöyle denilebilir.Kendi yazdıklarım için ebay kullanarak bir takım enjektör alınabilir.Tabikide bunlar gene opelin kullandığı bosch marka enjektörler olucaktır.Ebayda satılanlar genelde temizliği ve işeme testleri yapılmış halde satılıyor.
Pompanız bir nebze gene opelin yada diğer uyan başka araçlardaki çıkma pompalara göre takılabilir.Örnek benin aracımda 3,5 luk pompa var ama aynı ebatlarda audi quattro v6 nın 5 barlık pompasını taktım.Bir ayarlı reg takıldığında dyno üstünde verimli bir ayar yapılabilir.Ama reg alırken bir markaya bakmanıza pek gerek yok çalışan bir ayarlı reg. alıp takılabilir.Opel kullananlara sorabilirsiniz onlar yada birşey önerebilirler.
Stroker kite gelincede Bu bir türk yapımı :) Kendi peugeotlarımıza ayarlıyor sizinkilerede yaparmı bilmiyorum.Stroker kitten kastımda blok hariç herşeyin değişmesidir.Yani sadece piston çapı büyütülmüş anlaşılmasın;)
Nakit genişledikçe yapılcak işlerde genişliyebilir sizde biliyorsunuz.
Ankarada bir sfi üzerinde chiple 174 alınmıştı dyno üstünde.Ama ondan önce girildimi dyno kaç verdi bilmiyorum.Ama bilindiği üzere arabada std herhangi bir ekstrası yok.Chipte almanyadan gelmişti.

cosworth
19-04-2009, 02:05
az parayla en iyi sonucu almak istiyorsan alacağın ilk parça lexmaul'un emme manifoltu olsun bu motorların orjinal headerları içerden kaynaklıdır ve dıştan görünenin aksine flanşın iç kısmı çok dardır burayı taşla genişleterek cadde uygulamaları için 200 hp lere kadar kullanabilirsin xe makinaların enjektörleri 210hp yi besleyebilecek kapasitededir yurtdışındada sırf eldeki malzemeyi satıp para kazanmaktan öte bi faydası olmayan saçma enjektör değişikliği uygulamalarına girme ayrıca bu motorların piston kolları 245 hp ye kadar standart kullanılır kranklarının standart ağırlığı 17300-17500 gr arasındadır 12500 gr kadar rahatlıkla hafifletiliyo volanınınıda hafiflettiğinde karakteri tamamen değişiyo ve bir alfaromeo 33 yada peugeot 205 kadar hızlı devirleniyo ve tabi bunlara uygun iyi bir yazılımla çok zevkli bir araç oluyo defalarca yapılmış denenmiş ve tecrübeyle sabittir.

TaGo
19-04-2009, 17:50
az parayla en iyi sonucu almak istiyorsan alacağın ilk parça lexmaul'un emme manifoltu olsun bu motorların orjinal headerları içerden kaynaklıdır ve dıştan görünenin aksine flanşın iç kısmı çok dardır burayı taşla genişleterek cadde uygulamaları için 200 hp lere kadar kullanabilirsin xe makinaların enjektörleri 210hp yi besleyebilecek kapasitededir yurtdışındada sırf eldeki malzemeyi satıp para kazanmaktan öte bi faydası olmayan saçma enjektör değişikliği uygulamalarına girme ayrıca bu motorların piston kolları 245 hp ye kadar standart kullanılır kranklarının standart ağırlığı 17300-17500 gr arasındadır 12500 gr kadar rahatlıkla hafifletiliyo volanınınıda hafiflettiğinde karakteri tamamen değişiyo ve bir alfaromeo 33 yada peugeot 205 kadar hızlı devirleniyo ve tabi bunlara uygun iyi bir yazılımla çok zevkli bir araç oluyo defalarca yapılmış denenmiş ve tecrübeyle sabittir.

Üstat bak bunlar hakkaten iyi örnek vede bilgiler. Paylaşım için teşekkür ederim. Header için sanırım kendim özel boru çekicem, çok dar çünkü içime sinmedi. Lexmaul yda Mantzel olayında hem fikirim ama satılanını grmedim ebay abonesi olacağa benzioruz. volanı taşlatırım yada hfifini kullanma taraftarıyım ama kranka asla girmem, o bilen işi tamamen. Enjektölrerinse kurtarması ii oldu...

chiefkadir
19-04-2009, 19:11
az parayla en iyi sonucu almak istiyorsan alacağın ilk parça lexmaul'un emme manifoltu olsun bu motorların orjinal headerları içerden kaynaklıdır ve dıştan görünenin aksine flanşın iç kısmı çok dardır burayı taşla genişleterek cadde uygulamaları için 200 hp lere kadar kullanabilirsin xe makinaların enjektörleri 210hp yi besleyebilecek kapasitededir yurtdışındada sırf eldeki malzemeyi satıp para kazanmaktan öte bi faydası olmayan saçma enjektör değişikliği uygulamalarına girme ayrıca bu motorların piston kolları 245 hp ye kadar standart kullanılır kranklarının standart ağırlığı 17300-17500 gr arasındadır 12500 gr kadar rahatlıkla hafifletiliyo volanınınıda hafiflettiğinde karakteri tamamen değişiyo ve bir alfaromeo 33 yada peugeot 205 kadar hızlı devirleniyo ve tabi bunlara uygun iyi bir yazılımla çok zevkli bir araç oluyo defalarca yapılmış denenmiş ve tecrübeyle sabittir.Lexmaul'u takan birsürü tanıdığım var hepside takmadan önce büyük hevesle alıp sonunda hayal kırıklığı yaşamıştır.Enjektör konusunada katılmıyorum.Eski xe lerin krem enjektörleri ile iyi sonuçlar aldık.Bizden başka deneyenlerde memnundu.Headers ise öyle göründüğü gibi yani flanşı neyse boru çapıda o:icon_tup:

cosworth
21-04-2009, 02:15
lexmaulu takan tanıdıkların hangi yazılımı kullandı çok merak ettim ben süperchipsten tutta lexmaulun kendi çipine onno ustaya kadar hepsini denedim headers için söylediklerim geçerlidir türkiyedeki 2 kitcarıda yakından incelemiş hatta bitanesinin timingini yapmış biri olarak bildiklerimi net rakam vererek söylüyorum anlattıklarım internetten okuduklarım değil bizzat kendi tecrübelerim ve bu motorları taşıyan kitcarlara yıllarca servis vermiş arkadaşlarımın tecrübeleridir kendi elimdeki xe makinaya 4 yılda 85 milyarlira para harcadım ben millet çipin ne olduğunu bilmezken ben standalone beyin kullanıyodum tr deki 3 dogkitten biri bende diğer ikisi eski kitcarlarda merak eden arkadaşlar enjektör yada diğer konularla ilgili bilgileri sbdmotorsportun sitesinden inceleyebilirler.ayrıca lexmaulun fahiş fiyata sattığı headers orjinalinden sadece 1mm geniş.

VeNoM_35
21-04-2009, 02:38
çok güzel ve nadir bilgiler teşekkur ediyorum kendi adıma. peki lex emme için uygun hazır bir yazılım bulabildiniz mi yoksa standalone ile mi verim alabildiniz?

cosworth
21-04-2009, 04:00
erkut 205 isimli arkadaşım eğer ben yanlış anlamadıysam türkiyede birinin stroker yaptığından bahsetmiş maliyet süre kaç cc olduğu hakkında detaylı rakamlar verirse sevinirim bu uygulamayı yapacak kişinin daha önce bu motorlarla ilgili bir çalışması olmuşmudur? cevapların için şimdiden teşekkür ederim.

elpadre
21-04-2009, 07:19
pekıı hafıf volan bu araclarda ıse yarıyormuu ve ben acık hava flıtresı kullnaıyurm + 50 mm ara borularım bunu 60 mm yapmayıı dusundum ama alt devırler öluyorbunu denıyen arkadaslarım var bu seferde 57 mm kullansak daha ıyı olmazmıı ?

TaGo
21-04-2009, 09:18
Bak buda iyi bir tespit olmuş ara borular için. Ancak bu defada şöyle bişi sorayım, 60mm nin bahsettiğin halinde orta susturucu varmı yada yokmu. Eğer orta susturucu yokta genede alt devirler ölü kalıosa, ii bir orta susturucuyla durum ortalanabilir. Ha yok orta susturuculu halinle böleyse bizim 60mm tutkumuz yok direk daha dar bişi takalım :D

Burada amaç araçlarımız zaten genelde 150-180 hp aralığındaki kombinasyonlarda. Bizde bu aralıklar için en uygun kombinasyonu seçmeye çalışıyoruz. Tecrübesi olanlar bize en mantıklı değeri verirse çok güzel sfi lar çıkacak piyasaya. Boru çapı kaç olacak vede orta susturucu olsunmu? olmasınmı?

elpadre
21-04-2009, 09:58
benım arkadasımda 60 mm boru var ve susturucu yok onun ıcın alt devırler ölu

TaGo
21-04-2009, 10:12
Bu durumda orrta susturuculu 60mm işimizi görecek gibi. Birde fazladan devir çevireceğimiz için bu seçenek en uygunu gibi gözüküyor şimdilik. Çünkü alt devir bizlere ne kadar gerekli olacakki. üst devirleri olabildiği kadar beslemeye yönelik kurguluyoruz arabayı sonuçta.

elpadre
21-04-2009, 10:14
haklısın bu konuda bıraz arastırma yapıyım bakalım willım ne dıcek bu konuda :)

TaGo
21-04-2009, 10:24
Birde bu arabada soğuk hava çekecek yer yok. Ben standart filteryle devam etmekteyimde, o işi nasıl çözeces, güzel bi cai seti falan varmı bunların. Bunlarda açık hava filtresi kullansan kesin sıcak hava çekersin. Amma velakin filtrteyi çekip götüreceğin bir yerde görünmüo. Bu konuda fikri olan??

elpadre
21-04-2009, 10:34
sımdı bızım arablarda soyle bır olay var flıtre kutusunu sokuyorusn altında delık gıkıyor ordan asagıya salladın mı bır boruu sana yazlık hava flıtre kıtı oluyor kısında sokuyorsun yukarıya alabılıryorusn ben yapıcam bunu

chiefkadir
21-04-2009, 22:40
lexmaulu takan tanıdıkların hangi yazılımı kullandı çok merak ettim ben süperchipsten tutta lexmaulun kendi çipine onno ustaya kadar hepsini denedim headers için söylediklerim geçerlidir türkiyedeki 2 kitcarıda yakından incelemiş hatta bitanesinin timingini yapmış biri olarak bildiklerimi net rakam vererek söylüyorum anlattıklarım internetten okuduklarım değil bizzat kendi tecrübelerim ve bu motorları taşıyan kitcarlara yıllarca servis vermiş arkadaşlarımın tecrübeleridir kendi elimdeki xe makinaya 4 yılda 85 milyarlira para harcadım ben millet çipin ne olduğunu bilmezken ben standalone beyin kullanıyodum tr deki 3 dogkitten biri bende diğer ikisi eski kitcarlarda merak eden arkadaşlar enjektör yada diğer konularla ilgili bilgileri sbdmotorsportun sitesinden inceleyebilirler.ayrıca lexmaulun fahiş fiyata sattığı headers orjinalinden sadece 1mm geniş.Bilgilerin için teşekkürler..Yanılmıyorsam isim uluç ? GSi için nekadar uğraştığını Okandan biliyorum.Beyaz kit kar girdiği draglarda hernekadar hayalkırıklığı yaratsada uzunda gideceği kesindi..Yanlız ben lexmaul konusunda çok iyimser değilim:icon_tup: Enjektör için yine diyorum denedik oldu yine başka araca taktık ondada faydasını gördük..

LaGuNa
22-04-2009, 00:05
yapcak sey çok:D
hafıf volan la kısa lazım derim.. tabı ıvır zıvırları saymıorum, 200hp sınırına dayanmak çok zor deıl..

cosworth
22-04-2009, 04:11
isim uluç değil refik dulekkar baranın arabasını yapan şahıs yani seninle körfezde tanışmıştık hatırlarsan uzun boylu uzun saçlı

chiefkadir
22-04-2009, 10:51
isim uluç değil refik dulekkar baranın arabasını yapan şahıs yani seninle körfezde tanışmıştık hatırlarsan uzun boylu uzun saçlıHatırladım Refik,barana selamlar..

Schumi
22-04-2009, 22:02
erkut 205 isimli arkadaşım eğer ben yanlış anlamadıysam türkiyede birinin stroker yaptığından bahsetmiş maliyet süre kaç cc olduğu hakkında detaylı rakamlar verirse sevinirim bu uygulamayı yapacak kişinin daha önce bu motorlarla ilgili bir çalışması olmuşmudur? cevapların için şimdiden teşekkür ederim.

Kocaelinde 2 tane 205 sahibi olan bir üstadımız kendi araçlarından birisinde kendi tasarladığı krankı yurt dışında ürettirdi. Alıntı yapıyorum.

Merhaba Arkadaslar.. Bu sayfalari inceledigimde genelde görsel modifiye ekipmanlarini goruyorum.. Ben mekanikci oldugumdan ve butun zamanimi mekanik modifiyeler uzerine gecirdigimden.. benim ilanlarim hep motor sanzuman uzerine olacaktir JJ
Benim cok uzun yillara dayanan deneyimlerimden sonra sunu kabul ediyorum ki hacmin yerini hicbir sey tutamaz.. Makinem guclu demek istiyorsaniz.. Ya turbo koyacaksiniz yada motor hacmini buyuteceksiniz.. Cunki eksantrik mili ve chip tuningden alinan sınırli beygirler bile daha ust devirlerde alinabiliyor.. Ve gercek beygirler malesef sadece dinamometrede ortaya cikiyor.. Gercek beygir torklu guc demektir.. Ornegin 106 GTI motoru 6600 rpm de118 bhp cikar.. 260 derece eksantrik mili ve chip tuning ile bu guc 7500 rpmde 130bhp seviyelerine gelir ama alt devirlerdeki guc aynidir.. Ama 106 GTI makinesini hic kapak ile oynamadan makinenin granki veya pistonu ile 1760 cc yaparsaniz bu sefer 130 bhp 6600 rpm de gelir ve cok yuksek torka sahip olur.. YANI KISACA SU.. 6600 rpm de alinan 130 bhp ile 7500 rpm de alinan 130 bhp arasinda cok buyuk farklar vardir..
Ilk olarak kendi arabam olan 205 mi16 makinesi icin yaptirdigim fakat tamamen XU kodlu motorlar icin universal olan krank mili.. Peugeot un butun 1,9 ve 2,0 makineleri icin universal oldu.. Yani 306 GTI.. 306 S16.. 306 XSI.. 406 SV.. 406SRI.. 206 GTI .. 206 RC.. 309 GTI.. 309 GTI-16.. 405 SRI.. 405 MI-16.. 205 GTI.. gibi peugeot un XU koduyla baslayan tum motorlara oluyor ve bu makinelerin iclerinde calisabilecek en uzun strok olan 95 mm ve 8 kanatli olarak kalibi ozel yapildi..
Fabrikasyon olarak 306 GTI.. 306 S16.. 306 XSI.. 406 SV.. 406SRI.. motorlari XU10J kodludur ve krank milleri ise 4 kanatli ve 86 mm strokludur.. 206 GTI .. 309 GTI.. 205 GTI.. 405 SRI.. motorlari XU9J2 kodludur ve krank milleri ise 4 kanatli ve 88 mm strokludur.. 206 RC.. 309 GTI-16.. 405 MI-16.. motorlari XU9J4 kodludur ve krank milleri ise 8 kanatli ve 88 mm strokludur.. VE EN ONEMLISI XU serisi motorlarin tamaminin ana ve kol yatak caplari.. kasnak ve volant baglanti noktalari.. tamamen aynidir YANI XU serisi motorlarin krank milleri bir birlerine cuk diye oturur..
Ben ingilterede bulunan cok ozel bir Krank imalat firmasina XU9 ve XU10 serisi motorlar icin hem sekiz kanatli hem en uzun strok olan 95 mm stroklu bir krank mili kalibi cikarttirdim.. Ve bu kaliba cok ozel bir yaris makinesi dokumu olan sfero celik dokum yaptirdim.. Ilk etapta 4 tane yaptirdim.. Benim bu firmada calisan turk arkadaslarim var.. Ve bu firma turkiyede draglara katilan defalarca sampiyon olmus ismini veremiyecegim 2 firmaya ozel imalat krank milleri yapiyorlar.. Burada arkadaslarim oldugundan.. cok ucuz maliyetler ile kalibi yaptirdim.. yine resmen maliyetine yakin fiyatlar ile 4 adet sfero dokum yapilip islendi.. BUNU PEUGEOT CLUB TR ile paylasmaktan cekinmiyorum 4 adet krankin kalibi + dokumu + 23 farkli islemden ve 2 farkli ısıl islemden gecen krank millerine 1750 sterlin para verdim.. yaklasik 5000 ytl eder.. 4 e bolersenir krank basina maliyet kargo dahil 1250 ytl gibi oldu.. Bugun 306 GTI nin orijinal grankının aksarayda bile markasizlarin 1000 euro oldugunu hesap edersek.. Benim yaptirdigim ozel yaris kranklari resmen bedavaya geliyor.. Bunlardan birini kendi arabam olan 205 mi 16 ya monte ettim.. birini seneye drag yapacak bir arkadasima monte ettim.. diger ikisini ise hemen aninda satildi..
Ben bu arada hemen 4 adet daha siparis verdim.. bir hafta icinde elimde olacaklar.. birini zaten parasini adlim bile diger kalan üç tanesi ise sizlerden veya benim diger baglantilarimdan gelecek talepleri bekler.. BENİM MOTORCUM VAR DİYENLERE SATABİLİRİM VEYA İSTEYENLERE BEN MONTE EDERİM..
boostpower21@yahoo.com
boostpower21@hotmail.com
boostpower21@gmail.com

0 537 5443044
0 544 6300889

cosworth
23-04-2009, 15:42
cevabınız için için teşekkür ederim.benimde türkiyede parça imal edip formula ford ve burton power a mal satan bir tanıdığımla stroker maceram olmuştu fakat aramızdaki teknik anlaşmazlık yüzünden sonuç hayalkırıklığı oldu bizde 10 adet krank yaptırmıştık 3 ay kadar bekledik fakat buna değmedi gelen kranklar peynir gibi yumuşaktı cosworth'ün orjinal krankı 55-60 rockwell sertliktedir ve 550 hp ye kadar güvenle kullanılır biz stroker sipariş ettik 88mm strok 3 ay bekledikten sonra gelen kranklar 15 rockwell sertliğe sahipti bunların hatalı olduğunu arkadaşıma söylediğimde yıllardır avrupaya sattığını formula fordda bunların kullanıldığını söyledi daha sonra formula fordun verilerini araştırdığımda bu araçların 1600cc ve 110hp olduğunu öğrendim yani arkadaşım yalan söylemiyordu fakat kendi yaptığına çokfazla güveniyodu ve benim anlattıklarımı dinlememiş bir kulağından girip diğerinden çıkmış;sonuçta yaptığı bütün kranklar elinde kaldı

EMG
23-04-2009, 15:47
c20xe'de lexmaul emme hangi yazılımla kullanılmalı?

cosworth
24-04-2009, 05:24
hazır çip değilde üstünde yazılması en doğru olanı

ERkut 205
03-05-2009, 14:34

Hocam iyi günler.Zaten Hüseyin Şahinin yazısını schumi arkadaşımız alıntı yapıp size aktarmış.Kendisi imal etmekte hatta şuan draglarda ve cadde gazlıyan bazı araçlarda da takılıdır kendi yaptıkları.Kendisi yıllardır bu işleri yapmakta ama dükkanı yada özel bir servisi mevcut değil kendisi bu işleri hobi olarak yapmaktadır.1905 cc makineyi 2208 cc ye çıkartmaktadır.306 gti bloğu üsütndekiler isede 2300 cc üzerine taşımaktadır.Alt devirler kendininde bahsettiği gibi inanılmaz torklu ve atmosferikteki tork ciddi anlamda çok etkileyici.Kendi tabiriyle uzun mi-16 dişlileri kullanmasına rağmen şanzımanda, vitesi 2 ye takıp yokuş yukarı gaza basmadan da araba kendisi çıkabilmekte ve çok ciddi sıkıştırmalara dayanan muhteşem makineler üretmekte.
En basiti turuncu mantar 205 de 240 hp gibi güçlerde edilirken 600 hp lik evoyu geçtiğini videolarda görebilirsiniz;)
Yalnız kendisinin aynı zamanda çok yoğun bir iş temposu vardır.
Ama ömürlük binersiniz yaptığı alete.mail adresinden de ulaşmak isterseniz ulaşabilirsiniz duruma göre oradan telefon ilede irtibata geçebilirsiniz kendisiyle;)

cosworth
08-05-2009, 03:59
bilgi ve paylaşım için teşekkür ederim daha önce adını hiç duymamıştım sayenizde öğrenmiş oldum.

tigrakaan
19-05-2009, 16:41
tarkan abim şimdi gördüm , 1 ayı geçmiş sanırsam alalı , çok sevindim hayırlısı olsun .. ayrıca 1.sayfada çok güldüm yazdıklarını okuyunca chıp kapak mapak +30 nerden geldı :D bmw ye benzemez bu canım abım .. kazasız belasız guzel gunlerde kullan abım

Chatin
20-05-2009, 21:43
ya sat şunu let al let :D

birde bu mesaj gibi let yapmanı soyleyenlerin mesajını kaydet... 1 yıl sonra buraya let aldım hadi şimdi sıra sizde diyeceksin.. bak yazıyorum 20-mayıs-2009 bak günlerden çarşamba :D

TaGo
23-05-2009, 10:13
tarkan abim şimdi gördüm , 1 ayı geçmiş sanırsam alalı , çok sevindim hayırlısı olsun .. ayrıca 1.sayfada çok güldüm yazdıklarını okuyunca chıp kapak mapak +30 nerden geldı :D bmw ye benzemez bu canım abım .. kazasız belasız guzel gunlerde kullan abım

kardeşim kaanım; 30 hp ler bilr trişka az yani, araştırırken bunu gördük. c20xe nin önü çok açık. Bizim amacımızsa 1 kere yapıp birbirinle en uyumlu parçaları takmak. amaç 310 dereceli egzantrik ve 9000 devirler değil elbet, ancak 7300 lere kadar kesintisiz yüüyen bir makina çıkarmak.

34NVL80
10-06-2009, 11:09
bu mümkün bişi istediğin gücü almak ve yakalamak elinde bi kaç işlem şart pm at sana yardımcıliim gerçi arkadaşlarda yazmışlar ama bi kaç ekleme daha var keyfine doyamayacağın bi makine çıkar ortaya hayırlı olsun tekrar

opeldostlar
22-06-2009, 21:12
madem turbo istemiyorsun o zaman sana daha ileri bi öneride buluniim ben supercharger yada thrtl dene derim +260 ların üstü yada yakını :):) hemde atmo ?
bu arada 2 litre makineden c20xe 2.2 çıkarırım diyenlere yok öle bişi makinelerin şahı c20xe yi letede çevirmen kolay ileri dönük...