PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Focus un kat. iptalini yaptırdım

VTEC®
10-09-2006, 02:21
Walla uzun zamandır yaptırmayı düşünüyordum fakat zaman sıkıntısı yaşamıştım. ve pişmanım bu kadara zamandır yaptırmadığıma.
inanılmaz değişiklik oldu aracımda aslında boruları genişletmeyide düşünüyordum fakat önden arkaya kadar 60 lık boru kullanılmış orjinalinde aracımın.
şimdi kafamda bir soru var son susturucuyuda sökmek aslında benim aracımın egzos sistemi biraz kafa karıştırıcı son susturucu yok desem yalan var desem yalan ortaya ve son susturucu yerine doğru tek bir susturucu var. onuda iptal etmeyi düşünüyorum yerine ufak bir tüp susturucu takıcam gibi herhalde peki bunun faydasını göreceğimde zararı varmı? o kafama takılıyor

Enes-x
10-09-2006, 02:47
Kat iptali yapınca siyah duman arttımı onu merak ediyorum?

VTEC®
10-09-2006, 03:06
zaten hiç siyah duman atmıyorumki normaldede. ilk basışlarda hafif bi pufflama oluyor(onuda biri benim arabamı sürerse ben arkadan bakıyorsam kullanırken anlamıyorum bile) ama yani dizel için hiç bişey değil
aracım 90.000 de maaşallah öyle bir derdim yok.
fakat tüm etkisinin egr valfinin iptal olmasını olarak düşünüyorum. eğer iptal etmediysen ettir hem performans hemde yakıt tasarrufu sağlıyor dumanıda kesiyor. euro diesel ve opetten başka yerdende benzin almıyorum(ford ve opetin anlaşması var garanti kapsamında kalıyor)

VTEC®
10-09-2006, 03:08
128 küsür hp çıkmıştı aracım şimdi merak ediyorum ne oldu die son susturucu işini halledip bi dyno ya çıkmak istiyorum ardındanda bi chip için kolları sıvayacağım

Enes-x
10-09-2006, 03:16
Getzde egr valfi olup olmadığını sormak lazım bilmiorum çünkü.

Chip ve egsozla 160 hpleri rahat görürsün heralde hayırlısı olsun..

VTEC®
10-09-2006, 03:29
benim bildiğim egr var getz dede sen yinede bir sor temennin için teşekkürler

sami_z01
10-09-2006, 12:02
selam

duman atma isini kim cikardi yaw..1 de niye duman atsin ki

1ileri sizin dizelin iyi gitmesini istemiyor sanirim :)

bircok dizelin soktuk su ana kadar Masallah sorun cikaran

olmadi ve herksin yuzu guluyor

saygilar
sami

VTEC®
10-09-2006, 12:44
yoook arkadaş doğru diyor duman atma hastalığı var dizellerde ama bu egr valfinden kaynaklanan birşey olduğu için sökülmesi gerek işte ama bende kat. ile ilgili bi duman atma olayı hiç duymadım zatn mantıksızda

aspava983
11-09-2006, 12:44
selam

duman atma isini kim cikardi yaw..1 de niye duman atsin ki

1ileri sizin dizelin iyi gitmesini istemiyor sanirim :)

bircok dizelin soktuk su ana kadar Masallah sorun cikaran

olmadi ve herksin yuzu guluyor

saygilar
sami

merhaba sami abi
dizel araçta egr valfinin vede kat. iptalinin performansı arttıracağı kesin midir yani? bide siyah dumanın artmayacağı??

Dodo-FB
11-09-2006, 14:49
-Hayırlı olsun inşallah istediğin değerlere ulaşırsın arkadaşım ..

sami_z01
11-09-2006, 22:30
selam

aspava983: evet ...su ana kadar ne dumanliyan nede sikayeti

olan duymadim ...istersen sitede " carpediem " nikli ismi ruhi

olan 1 arkadasimiz var onun corsa sini yapmistim ona

sor ...onda test videolarida olacak ilgini cekerse

tolga900 var onun da passati ...

sadece merak : NEDEN duman atsin ....1 sensor mu var da sokerken gormedik ?????

veya cok mu sansliyiz da bizimkiler duman atmiyor ????

saygilar
sami

aspava983
12-09-2006, 11:18
selam

aspava983: evet ...su ana kadar ne dumanliyan nede sikayeti

olan duymadim ...istersen sitede " carpediem " nikli ismi ruhi

olan 1 arkadasimiz var onun corsa sini yapmistim ona

sor ...onda test videolarida olacak ilgini cekerse

tolga900 var onun da passati ...

sadece merak : NEDEN duman atsin ....1 sensor mu var da sokerken gormedik ?????

veya cok mu sansliyiz da bizimkiler duman atmiyor ????

saygilar
sami

merhaba sami abi
yaptıklarınızı bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim sizin gibi insanlarla tanışmak bzim için büyük bir mutluluk ne kadar da ortamınıza girme imkanımız olmasa da :o
ruhi abiyle de burda tanışmıştım onunla da fikir alışverişinde bulunmuştuk arabasına yaptıklarınızı inceledim
aileme ait cordoba tdi var araca bişey yapmıyacağıma dair söz vermiştim babama ama egr ve katalizör iptali performansı etkileyecekse babamı bile tanımam hemen söktüreyim:D :D
saygılar bizden
ESER

VTEC®
12-09-2006, 14:05
Sami abi katalizör değil duman yapan zaten egr geri dönüşüm valfi egzozsa giden gazı tekrar yakan bi valf o yüzden egr iptal edilince duman kesiliyo katalizörle dumanın 0 alakası var

VTEC®
12-09-2006, 14:06
merhaba sami abi
yaptıklarınızı bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim sizin gibi insanlarla tanışmak bzim için büyük bir mutluluk ne kadar da ortamınıza girme imkanımız olmasa da :o
ruhi abiyle de burda tanışmıştım onunla da fikir alışverişinde bulunmuştuk arabasına yaptıklarınızı inceledim
aileme ait cordoba tdi var araca bişey yapmıyacağıma dair söz vermiştim babama ama egr ve katalizör iptali performansı etkileyecekse babamı bile tanımam hemen söktüreyim:D :D
saygılar bizden
ESER

walla kesinlikle yaptır derim performansın dışında kesinlikle normal kullanımda yakıt tasarrufunuda gördüm bilgilerinize...

aspava983
13-09-2006, 11:29
fikrin için teşekkürler kardeş egr iptalini servis yapar dimi? bide garanti bahanesi etmez inşallah

VTEC®
13-09-2006, 17:12
walla benim kendi servisime duman atıyor aracım demiştim o zaman garanti kapsamındaydı arabam onlarda abi iptal ettik egr yi şimdi duman atmaz dedi sürüncede performans ve yakıt tasarrufu farkınıda gördüm.

aspava983
14-09-2006, 08:15
duman atıyor lafını bahane olarak mı kullandın servise yoksa gerçekten atıyormuydu?

VTEC®
14-09-2006, 19:48
öle bariz rahatsız edici bir durumum yoktu fakat ani hızlanmalarda dikiz aynasında görmek sinir bozucuydu bende onu söylemiştim kendileri iptal ettiler o durumun üzerine
bence sen servise duman bahanesini söyle ve teknik olarak iptal edilince kesildiğini söyle ona göre ayarlarlar inş. garantiyi bahane edip dert çıkarmazlar başına

Redlinee
15-09-2006, 00:15
ben kullandım iyi gidio :)

ef186
15-09-2006, 01:41
öle bariz rahatsız edici bir durumum yoktu fakat ani hızlanmalarda dikiz aynasında görmek sinir bozucuydu bende onu söylemiştim kendileri iptal ettiler o durumun üzerine
bence sen servise duman bahanesini söyle ve teknik olarak iptal edilince kesildiğini söyle ona göre ayarlarlar inş. garantiyi bahane edip dert çıkarmazlar başına

hoş taktik :)

VTEC®
16-09-2006, 22:25
e yani başka şans yok o iş için

Walla ben şimdide susturucumu iptal ettim manifoldtan itibaren 60 lık boru ile sona kadar gidior sadece susturucunun olduğu yerde zırıltıyı kessin die küçük bir tüp taktırdım ve gerçekten inanılmaz fark oldu çokta memnunum

şimdi sıra geldi dyno ölçümüne :)

M U R A T
17-09-2006, 08:10
e yani başka şans yok o iş için

Walla ben şimdide susturucumu iptal ettim manifoldtan itibaren 60 lık boru ile sona kadar gidior sadece susturucunun olduğu yerde zırıltıyı kessin die küçük bir tüp taktırdım ve gerçekten inanılmaz fark oldu çokta memnunum

şimdi sıra geldi dyno ölçümüne :)

sesi nasıl oldu?

rallyesport
18-09-2006, 17:28
kat iptalinden sonra lambda sensoru ile ilgili herhangi bisey yaptnz mi?focus 1,6 larda ariza isigi yaniyor diye hatirliyorum..tdci da da kat.uzerinde lambda sensoru vardi herhalde.

VTEC®
18-09-2006, 22:42
sesi nasıl oldu?

sesi belli belirsiz arttı tatlı bir ses oldu aslında kesinlikle egzos sesi sevmem fakat bu ses hoşuma gitti diyebilirim

VTEC®
18-09-2006, 22:44
kat iptalinden sonra lambda sensoru ile ilgili herhangi bisey yaptnz mi?focus 1,6 larda ariza isigi yaniyor diye hatirliyorum..tdci da da kat.uzerinde lambda sensoru vardi herhalde.

diesel olduğu için hiç bir sensör bulunmuyor aracımda o yüzden öyle bi sorunla karşılaşmadım fakat gerçekten zor zaptediliyor şu an eski halina oranla çok fark var aracımda

aspava983
19-09-2006, 10:24
sesi belli belirsiz arttı tatlı bir ses oldu aslında kesinlikle egzos sesi sevmem fakat bu ses hoşuma gitti diyebilirim

kardeş şu tatlı dediğin sesi nasıl aldınız tam bir açıklarmısın tamam kat. iptal ettiniz yerine bişey koydunuz mu yoksa son susturucuya kadar düz bir borumu çektiniz???

VTEC®
20-09-2006, 01:19
tabiki açıklayayım. atacımım orjinalinde fabrikadan çıktığı halinde. 60 lık borular, katalizör ve tek bir susturucu vardı.
ben kat. iptali ve kendi susturucusunu söktürdüm. ve susturucunun yerien tüp diye tabir edilen susturucudan(2,5 lt kola şişesi kadar bişiy ufak tek geçişli bi susturucu) taktım.
eğer direk düz boru çekseydim zırıltı ve ses yüksek olacaktı. ben takılan tüpten sonra alt devirlerde çok hafif inleyen bir sese sahip oldum ki birçok arabadan anlayan bu işi yapan kişiye sordum aracımdaki sesi anlamadılar bile çok az ama sürücüsüne tatmin veren bi ses desem yeridir.

VTEC®
20-09-2006, 01:20
kat tamamen iptal edildi yerien birşey koyulmadı düz boru var. ama orj. susturucunun yerine bi ufak susturucu takıldı.

aspava983
20-09-2006, 09:29
bilgiler için teşekkürler.. ufalttığın susturucu orta mı arka susturucu mu peki?
inşallah içinden yaptığımı nerden yazdım buraya cevap yaz yaz bitmiyo demiyorsundur:D

VTEC®
21-09-2006, 03:31
yoook ya öle bişiy aklımdan bile geçmedi :D
bende tek susturucu vardı normalde yan aracın standardında. orta desem orta değil son desem son değil bi susturucu yani yer olarak 2 sinin arasında kalıyordu. onun yerine taktırdım işte ufak susturucuyu.

aspava983
29-09-2006, 17:29
slm vtec servise gittim senin dediğin bahaneyi uydurdum ama yemediler egr valfini iptal etmediler.

VTEC®
29-09-2006, 20:21
Yapma yaw hımm hiçte zor bi iş değil aslında çok gerizekalıca bi olay işte avrupa normlarına uysun die bişiy baca gibi tüttürüyo arabayı :)
walla ben 2.0 TDI 140 hp A3 ile denedim aracımı A3 ün sahibi baya üzüldü :)

aspava983
01-10-2006, 09:56
hemen bahane hazır yok çok yakar araba çekişten düşer felan filan tabiki garantide bahane egr de bir problem yok deyip etmediler. bir egr ile katalizör iptali bu kadar fark ettiriyor demek :rolleyes:

VTEC®
01-10-2006, 14:13
bende büyük fark etti şimdide sona kadar düz boru var oda baya fark etti 60 lık boru var.

aspava983
02-10-2006, 08:33
susturucuyu da mı söktün ses nasıl peki düz boruyla??

VTEC®
02-10-2006, 22:07
zaten önceki mesajlardada yazdığım gibi söktürdüm susturucuyu(aracımın orjinalinde tek susturucu vardı) onun yerine ufak bir tüp takıldı ses kesmek değilde zırıltı önlemek amacıyla ses ise düşük devirlerde çok az belli olacak şekilde ben nefret ederim aslında egzos sesinden ama beni rahatsız etmiyor...

flexamin
27-10-2008, 02:03
ee artık bi dyno sheet koyarsın :D

ercuz
29-10-2008, 13:51
Bende bugun egzostu gösterdim kat dolmuş söktürüp yerine düz boru çektirdim zaten sensor filanda yoktu ilk başta biraz siyah duman attı sonradan kesildi,içini temizledi heralde.Bu arada turbo ıslığı arttı arabada.Benim aracım stock upsolute chip var dynoda 173hp 405nm verdi kat iptalinden sonra ne oldu bilmiyorum EGR konusuna gelincede benim araç için yapma çok siyah duman atar ve arıza yazar dediler o yüzden biraz teredütlüyüm.Ama EGR iptalinden sonra siyah duman atmaz lafını ilk senden duyuyorum.

Schumi
29-10-2008, 19:00
Valla ben tekrar söylüyorum. 1.4 dizel 206 da EGR iptal edildi. Sahibine sormadım. Kendisi söyledi direk. Yaw EGR gitti duman bitti ne iş diye bana sordu :)

Cihan
29-10-2008, 19:09
Bu laflardan sonra ben de yapıyorum. Yazılımdan halloluyor benim araç. Deneyelim bakalım.

Mehmet Gazihan
29-10-2008, 23:34
Cihan EGR valfinin altındaki metal spiral booru bağlantısını sac conta ile kapatmanı tavsiye ederim..çünkü valf kurumdan dolayı azda olsa tam kapanmıyorsa devamlı sızıntı olacaktır..

nightkids_han
30-10-2008, 14:18
kat. iptali olarak aklımda arıza ışığı we egzos emisyon olayı hep soru işeretidir, birde egr valfi iptali değişken geo. turbolarda sorun yapıyor diye duymuştum ondan girmedim hiç araç megane 1.5 dci ...

VTEC®
30-10-2008, 15:10
aha konu hortlamıııııışşşş:D:D:D
işlemi yaptırdığımda aracım 90.000 km deymış :):):)
şimdi 141.000 kmde Allah'a çok şükür bi sorun yok.

Dyno sheet varda ben şirketteyim evdeki pc de var eklerim evden sonuç olarak 141.3 hp çıktı :)

Kat iptali+60lık düz boru+orta susturucu ve son susturucu iptali+egr iptali :)
chip yok henüz bütçesel sebeplerden ötürü :(

Cihan
30-10-2008, 15:29
Yazılım kullanarak egr iptalini gerçekleştirdim. Çok büyük bir fark hissetmedim. Dumanı az da olsa azalttı diyebilirim. Mehmet abim sağol tavsiyen için ama pek anlamadım inan. Yazılımda açıktı kapattık. Donanımsal olarak zaten firmadan kapalı çıkıyor diye duyumlarım da vardı ama emin değilim.

VTEC®
30-10-2008, 15:32
yazılımsan kapatmanın ekmek kadayıfı üzerine kaymak gibi olacağını duymuştum o yüzden fiziksel olarakta kapatmanın faydalı olacağını duymuştum. fiziksel olarak sadece egr iptali yaptırdığımda yaklaşık 12-13 hp kadar bi kazancım olmuştu dyno üzerinde bu gücü göründe açıkçası çokta şaşırmıştım.

Mehmet Gazihan
30-10-2008, 16:30
yazılımsan kapatmanın ekmek kadayıfı üzerine kaymak gibi olacağını duymuştum o yüzden fiziksel olarakta kapatmanın faydalı olacağını duymuştum. fiziksel olarak sadece egr iptali yaptırdığımda yaklaşık 12-13 hp kadar bi kazancım olmuştu dyno üzerinde bu gücü göründe açıkçası çokta şaşırmıştım.

arızalı, gaz kaçıran bir valfi iptal ettiğinde aynen senin arabanda karşılaşılan durum gerçekleşir..çünkü turbo basıncı yükseldiğinde eksoza hava kaçırır..

Mehmet Gazihan
30-10-2008, 16:32
kat. iptali olarak aklımda arıza ışığı we egzos emisyon olayı hep soru işeretidir, birde egr valfi iptali değişken geo. turbolarda sorun yapıyor diye duymuştum ondan girmedim hiç araç megane 1.5 dci ...

dizelde kat iptali herhangi bir ışık yaktırmaz..Muayenedende geçersin korkma..

VGT turbo ile EGR ninde bir alakası yok..ki megane da VGT yok..

VTEC®
30-10-2008, 17:40
arızalı, gaz kaçıran bir valfi iptal ettiğinde aynen senin arabanda karşılaşılan durum gerçekleşir..çünkü turbo basıncı yükseldiğinde eksoza hava kaçırır..

aracım stock iken 116hp vermişti. zaten fabrika verisi 115 hp. egr iptalinden sonra 128.7 hp verdi dynoda.

öle kaçırma yada problem bir durum düşünmedim açıkçası. ama duman atma olayı epey bi miktar vardı iptalden sonra kesildi.

FaBeRgE
30-10-2008, 21:05
Bir kat iptali ile 12hp mi aldınız :) Ben yarın iptal ettiriyorum katı :D:D

ercuz
31-10-2008, 08:26
aracım stock iken 116hp vermişti. zaten fabrika verisi 115 hp. egr iptalinden sonra 128.7 hp verdi dynoda.

öle kaçırma yada problem bir durum düşünmedim açıkçası. ama duman atma olayı epey bi miktar vardı iptalden sonra kesildi.

Bir Egr iptalinden sonra 10küsür beygir şaka gibi ya.
Bende kat yerine boru çektirdim ama yürürken pek bi fark hissedemedim açıkcası senn arabada bu sonuçları verdiğine göre benim arabada daha yüksek çıkmalı.3.viteste 80-120 hala 4.7sn.

VTEC®
31-10-2008, 08:51
walla bende bu rakkamları beklemedim bekleyemezdimde. önce standartken aracımı ilk aldığımda enjektörlerle ilgili bir sıkıntı yaşamıştım. bosch servisinde dynoya çıkmıştı. sorunlar çözüldüktan sonra 116 hp verdi. zaten aracın orjinali 115 hp.

ardından duman sorunu yaşadım. servis egr yi iptal etti. o zamanda Paşaoğlunda dyno day yapılmıştı. o günde egr iptalinden sonra 128.7 hp çıktı. yani sadece egr ile o güç kazanılmış oldu.

onun ardından bir daha bi enjektör sorunu vede bir turbo sorunu çıktı. onları hallettim dedik sonrasında kat iptali ve düz boru vede orta susturucu söküldü. bosch ün dynosunda bir daha girdim 141.3 hp çıktı geçen sene. turbomu servis değiştirdi kafada soru işareti kalmasın orjinal turbosu takıldı.

mesela şuanda volan sorunu yaşamaktayım ve aracımı aldığımdan beri 5. sefer oldu. bi kere daha 1200 ytl kaçacak bir yerlere.

VTEC®
31-10-2008, 08:55
Bir Egr iptalinden sonra 10küsür beygir şaka gibi ya.
Bende kat yerine boru çektirdim ama yürürken pek bi fark hissedemedim açıkcası senn arabada bu sonuçları verdiğine göre benim arabada daha yüksek çıkmalı.3.viteste 80-120 hala 4.7sn.

ben kat iptalini kat.ın içini boşaltarak yaptırdım. artı bilgi olsun. benim kat normal sac kabuklu değil komple dökümden. yaklaşım 23-25 cmlik bir döküm parça. onun içi boşaltıldı.

şöle bir durum var benim aracımın orjianl borularını arabanın altına baktığında sanki 800cc suzuki maruti egzosu gibi çok ince idi. 60 lık boruya geçince inanılmaz bir fark oldu. katalizör iptalini söylemiyorum bile. inceden artan turbo sesi ile gerçekten çok iyi bir gidişi oldu.

Tayfun-E30
09-11-2008, 00:19
hiç sport trendle denedinmi?

VTEC®
09-11-2008, 09:37
2-3 tane ile denedim. hatta roll night larda denk gelenlerle. 2 de basarsak 200 e kadar 2-3 boy 3 te basarsakda 200 e kadar 4 boy civarı geçebiliyorum. trendin sahibi naz yaparda yok benim alt devirim ölü yüksekte basalım derse trend 2 ben 3 te basıyorum 200 e kadar 1 boy önde oluyorum. 200 üstü geçiyor trend benim 5 kısa kalıyor. 220 ye kadar yapıyor en son.

1 tane iyi sağlıklı bir araba ile denedim sonuç buydu. öle 1-2 de turşu denk geldi onları saymıyorum.

ercuz
09-11-2008, 15:46
Vtec bide benle test et istersen arabanı bende chipten sonra kat. ve egr iptali yaptım bak :P
180hp olmuşmudur :) Chiple stock 173 tü işin aslında pek bi fark göremedim.

VTEC®
09-11-2008, 16:35
Vtec bide benle test et istersen arabanı bende chipten sonra kat. ve egr iptali yaptım bak :P
180hp olmuşmudur :) Chiple stock 173 tü işin aslında pek bi fark göremedim.

walla bilemeyeceğim. ben hiç dizel bilmezken bu arabayla dizeli öğrendim. aklımdan hiç geçmezdi bu güçlerin çıkacağı. yani tahminde etmezdim açıkçası. aracım konusundada iddalı değilim. kendi çapında gidiyor yapıyor birşeyler. en nihayetinde şuna 142.000 km de olan bir araba. Şuan volan sıkıntım var dip gaz basınca sanki debriyaj bitikmiş gibi sıyırma hareketi yapıyor. verimli değil anlayacağın. bu ay içerisinde yaptıracağım kısmetse. sonrasında denerim hiç problem değil. bende kendime deneyecek araç arıyorum zaten :)

Tayfun-E30
09-11-2008, 20:21
maşallah volan genel olarak sıkıntı yaratıyor galiba bu araçlarda bir iki kişiden daha duydum diye hatırlıyorum yanılıyorda olabilirim tabi...

VTEC®
09-11-2008, 22:43
maşallah volan genel olarak sıkıntı yaratıyor galiba bu araçlarda bir iki kişiden daha duydum diye hatırlıyorum yanılıyorda olabilirim tabi...

walla 5. seti değiştireceğim desem inanırmısın??? 1200 ytl x5 :(:(:(

lanet olsun böyle bir hastalık görmedim.

ercuz
10-11-2008, 08:42
Bendede volan sıkıntısı var evet.Sachs debriyaj ve volan kitine baktım 1200eur.Senin araca göre olanıda vardır muhakkak bi göz at derim bu arada benim video var youtube'da istersen bi göz at... http://www.youtube.com/watch?v=EqsnDxVrgR0
http://www.youtube.com/watch?v=7loaoOTWXWw

(Trafiğe kapalı alan)

VTEC®
10-11-2008, 13:25
şirketten bakamıyorum. youtube'a evden bakarım benimde videom var onuda eklerim :)

Tayfun-E30
11-11-2008, 01:21
volan eğriliyomu noluyo taşlanınca düzelmiyomu eğriliyosa olurmu öle şey yaa debriyaj deilki bu olmalı bir hal çaresi...

VTEC®
11-11-2008, 16:35
çift kütleli tabir edilen ve normal volanın yanına ekli, volanla arasında tam göbekten bağlı başka bir parça. dışarıdan bakıldığında birinde dişli var diğerinde yok gibi görünüyor

bu çift kütle olayı motorun vibrasyonunu (dizel olduğu içinmiş) volanın üzerinde çok etkili olmaması için dizayn edilmiş. çalışma prensibi olarak araç marş aldığında krank dönmeye başlarken yaptığı ani hareketlerden volan ve marş motoru etkilenmemesi için diğer parça bu işi çok az bi şekilde yawaşlatarak uyguluyor.
yani bu volanla diğer parça birbirine zıt yöne dönme hareketi yapıyor(belirli bi açı kadar) benim aracımın volan sisteminin 0 yani ilk takıldığında ve kullanım esnasında standart değeri vibrsayonu emmek için olan değer 2 diş boyu kadar (bana sölediler ama tam hatırlamıyorum bu bilmem kaç derece yapıyormuş) bu volanın 7 dişli ye kadar olan esnemesi normal sayılıyormuş fakat 7 dişli kadar açı yaptığında değişmesi gerekiyormuş.

benim aracımda çıkan volan ise insan gücüyle yapılan denemede 21 dişli boyu kadar açı yapıyor yani bu işin 3 katı demek. bu kadar boşluk olması arabanın tepkilerindeki gidişindeki donukluğu devirde sabitlemeyi, sanki debriyaj sıyırırmış gibi yapmasını sağlıyormuş. birde işin şu boyutu var biz el yordamı insan gücüyle 21 dişli boyu kadar esnetebildik motorun ürettiği torkla kimbilir o sayı ne kadar artıyordu....

Başka bir konumda anlatmıştım tekrar alıntı yaptım :)

VTEC®
11-11-2008, 19:52
Bendede volan sıkıntısı var evet.Sachs debriyaj ve volan kitine baktım 1200eur.Senin araca göre olanıda vardır muhakkak bi göz at derim bu arada benim video var youtube'da istersen bi göz at... http://www.youtube.com/watch?v=EqsnDxVrgR0
http://www.youtube.com/watch?v=7loaoOTWXWw

(Trafiğe kapalı alan)

Focus 1.8 TDCI. 4th gear 80-140 km/h ya bu şekilde aratırsın yada
http://www.ktunnel.com/index.php/1010110A/fe70a3cb68d0ba622b458d1104b697dbcebd3306dc543feb16 862ce1eb2c5dc6dd8f655afc4e295919095

bu linkten bakabilirsin videoma :) 2 kişiydim araçta düz yolda 4. viteste ölesine bir video çekmiştim.