PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kam mili...tek mi çift mi???

daturkishulan
11-09-2006, 22:53
silindir kapağmızın tek egzantirik yerine çift egzantirikli olması neyi değiştirir.bize ne gibi kazandırdıkları olur,nelerden kaybettirir?

http://www.timgilles.com/photogallery/Engines/9.6OHCrockers.jpg

ayrıca 16 valf yerine 32 valf kullanmak gerçekten devrin daha hızlı yol almasını sağlar mı?? bu soruyu dragster ların bile 32 yerine 16 valf kullandıklarını gördükten sonra aklıma takıldığ için soruyorum.

http://img60.imageshack.us/img60/333/20040623hemicylinderheadwq6.jpg

ef186
12-09-2006, 13:05
bide 20 valf var tabi :) 1,8 T makinelerde :) bende yanıtı şiddetle bekliyorum ... :)

daturkishulan
12-09-2006, 14:47
bendeki araç 78 park avenue.5700 V8 alttan eğzantrikli 16 valf.
ben üstündeki standart kapak yerine üstten çift kamlı 32 valf takmak istiyorum...eğer bulamassam 16valf hemi kapak takacaz artık...

MiaMi
12-09-2006, 15:22
Sitemizda Amerikanlar ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar olduğunu biliyorum. Gerekli bilgiye en kısa zamanda ulaşmanı sağlayacaklardır.

senna
12-09-2006, 21:41
parçalar çoğaldığında ağırlıkları daha azalıyo bu yüzdende devre etkisi pzoitif yönde olur fazla egzantrikle subapların devre etkisini böyle açıklayabiliriz bazı durumlarda bazen subap sayısı farkı performansa değişik eyki ediyo fakat amerikan araçlarının çoğu silindir başına 2 subap olduğundan dolayı birazda

Miata
12-09-2006, 22:17
İki emme subapından geçene hava mıktarı ve hızı tek büyük emem subapından daha fazladır onın için silindir başıda 4 valf ii bi teknolijidir. 1.8T vag gurubu araçlar 24 valf diil 20 valfdir bu arada

XSi
13-09-2006, 16:16
tek kam mili 16v araçlarda var honda sohc vtec motorları (1.6 110hp lik motor)

palamut
13-09-2006, 16:45
dragsterlerde daha az valf kullanıldığı doğru ama kullandıkları valfin büyüklüğü burda çok önemli bir etken normal valfin 2.5 katı bi valf ve tek hamle az parça daha az sorun gibi bikaç ufak detayı var sanırım ama valfin çapı büyüdükçe portun da çapı büyüyerek 2 valf olacak yerde tek büyük valfle portun içindeki köprüyü de iptal ederek daha fazla yakıt hava akışı mümkün oluyo olabilir

speed
14-09-2006, 06:57
benim bildiklerim şöyle...8 valf ile 16 valf arasında benzin hava karışımının silindirin içine girme ve oradan atılması ciddi anlamda hızlanıyor...daha fazla hava girmiyor belki ama mevcut hava daha az dirençle karşılaşıp giriyor ve atılıyor...böylelikle yüksek devirler daha kolay çevriliyor....tek egzantrik çift egzantrik olayında ise...motor daha hafif olan tek egzantrik yerine daha ağır olan iki egzantriği çevirmeye çalışıyor....bu motora biraz daha fazla yük getiriyor diye düşünüyorum....

ef186
14-09-2006, 10:26
İki emme subapından geçene hava mıktarı ve hızı tek büyük emem subapından daha fazladır onın için silindir başıda 4 valf ii bi teknolijidir. 1.8T vag gurubu araçlar 24 valf diil 20 valfdir bu arada

dorudur bende yanlış yazdığımı yeni farkettim :)

OmerRS
14-09-2006, 19:44
ama cift egzantrik olursa ki 16v olunca cogunlukla boyle oluyor. egzoz ve emme subapları farklı kontrol edilebiliyor.

CanAwaR
14-09-2006, 22:54
bendeki araç 78 park avenue.5700 V8 alttan eğzantrikli 16 valf.
ben üstündeki standart kapak yerine üstten çift kamlı 32 valf takmak istiyorum...eğer bulamassam 16valf hemi kapak takacaz artık...

hemi kapakda üstten bujiden başka bir farklılık oldugunu düşünmüyorum(dedigin gibi oda allttan egzantrikli) ayrıca hemi kapak içinde bazı işlemler gerekçek galiba direk uymuycaktır heralde...bu durumda maliyette artar.asıl amacını çözemedim. işini ögretmek akıl wermek olmasında bu maliyetlerle ugraşmak yerine aşırı beslemeye gitmek daha mantıklı olmazmıydı?

daturkishulan
15-09-2006, 20:53
hemi kapakda üstten bujiden başka bir farklılık oldugunu düşünmüyorum(dedigin gibi oda allttan egzantrikli) ayrıca hemi kapak içinde bazı işlemler gerekçek galiba direk uymuycaktır heralde...bu durumda maliyette artar.asıl amacını çözemedim. işini ögretmek akıl wermek olmasında bu maliyetlerle ugraşmak yerine aşırı beslemeye gitmek daha mantıklı olmazmıydı?

yok yaww ne maliyeti??benim birinci mesleğm otomatçılık,yani sizin kapaklar kranklar bizim sanayide taşlanıyo frezeye giriyo ...bizde her türlü makine var...istediğm işlemi üstüne yaparım,torna işlemlerinin hepsini biz yapıyoz zaten,hatta yeni motor dök desen onu da döktürrüm:D ...
ikinci mesleğm de amerkan hurdacısı...istediğm parçayı çok ucuza bulurum eğer elimde yoksa.

hemi kapak konusuna gelince ,aslında adı kısaltılmış bu kavramın ...gerçek adı hemisphere yani yarımküre demek...bu kapağın bu şekle sokulmasının nedeni ünüverstede ısıgeçişi dersi almış olanlar bilir, ısı geçişinin en zor olduğ geometrik cismin KÜRE olmasıdır...dikkat ederseniz tüpraştaki doğalgaz-lpg tankları dev kürelerden yapılır,denizde bile tankerlerin üstüne küre şeklinde tanklar koyyolar gaz taşımak için...böylece yanma odasında yanan gazın ısısı dışarı ya da gömlek cidarına kaçmıyor,bütün ısı gazın sıcaklığnı arttırmak için kullanılıyor...olay bu yani...

sami_z01
16-09-2006, 19:47
selam

daturkishulan : kapakla ilgili beklentilerin cok hos..arac buick

chevrolet gurubunda su ana kadar cikan 32v kapak var ama

soyle fiyat 12.000 usd ciavrinda..hemi ya gelince sadece yaris

amacli yapiliyor ve buyuk block..

32v ne kazandirir soyle soyleyim..orta modifiyeli 1 amerikan

icin 150hp diger hic 1 seyi elllemden..ve 9000 rpm patentli..

DEMEK ISTEDIGIM buyuk siboplu 1 kapak bul veya kendi

kapagininn siboplarini buyut ve port

polish..5.7 makinadan cok rahat sehir ici kullanimi bozulmadan

350+hp alinir..hafif rolanti bozuklugu ile 450 ...cok rahat

16 sibop bazi yaris organizasyonlarinda mecbur ondan 32 kullinilmiyor..

CanAwaR: evet cok dogru ..asiri besleme mutis 1 fikir :) hatta aylardir da calisiyorum

usunde..v8 makinada cilgin seyler ortaya cikariyor..insallah

saygilar
sami

OnRc206
16-09-2006, 21:27
kolay gelsin

CanAwaR
16-09-2006, 21:31
selam

daturkishulan : kapakla ilgili beklentilerin cok hos..arac buick

chevrolet gurubunda su ana kadar cikan 32v kapak var ama

soyle fiyat 12.000 usd ciavrinda..hemi ya gelince sadece yaris

amacli yapiliyor ve buyuk block..

32v ne kazandirir soyle soyleyim..orta modifiyeli 1 amerikan

icin 150hp diger hic 1 seyi elllemden..ve 9000 rpm patentli..

DEMEK ISTEDIGIM buyuk siboplu 1 kapak bul veya kendi

kapagininn siboplarini buyut ve port

polish..5.7 makinadan cok rahat sehir ici kullanimi bozulmadan

350+hp alinir..hafif rolanti bozuklugu ile 450 ...cok rahat

16 sibop bazi yaris organizasyonlarinda mecbur ondan 32 kullinilmiyor..

CanAwaR: evet cok dogru ..asiri besleme mutis 1 fikir :) hatta aylardir da calisiyorum

usunde..v8 makinada cilgin seyler ortaya cikariyor..insallah

saygilar
sami

sana saygı duymamak elde degil walla...burda msjlardan tanıdım bide dükkana dergi gelmiş geçen orda gördüm çok imrendim walla sana ,nazar degmesin makinanda çok hoş abi :) zewkli insansın walla, geçen ay mersindeydim geçim adanaya tanışalım dedimde kimseyle muhabbetim yok adanayıda bilmem çekindim:D neyse konu dagılmasın ii çalışmalar saygılar...

sami_z01
16-09-2006, 21:31
selam

onrc206: 1 daha ki sefere insallah

saygilar
sami

CanAwaR
17-09-2006, 03:37
selam

onrc206: 1 daha ki sefere insallah

saygilar
sami

:) bizim biladerde üye olmuş, bende kendi account dum die yazdım(otomatik açılıyoduda) farkedince düzeltim dedim msj yazmak zorunda oluncada kolay gelsin dedim abi :D

daturkishulan
25-09-2006, 19:41
arkadaşlar kapak sorunnu bitirdim.iki tane hemi kapak buldum 5700 için.bakalım verim nassı artacak...gelişmeleri gene bu başlık altına yazarım.