PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güvenlik kamerası kayıt süresi !!

mrtngn
27-04-2009, 22:41
Arkadaşlar bişey öğrenmek istiyorum..Bu bankalarda,Ptt'lerde kullanılan güvenlik kamerasının kaydettiği görüntüler nereye,nasıl,kaç günlük kayıt ediliyor bunun bi yasal sınırlaması falan varmı acaba bilgisi olan varmı bu konuda..

Bi olay yüzünden mağdur bi duruma düştük ve kayıt edilen görüntülerle ilgili bi problemimiz var??

crazydog
27-04-2009, 22:44
gunluk olarak kaydetıp arsıvlenmesı gerekıyo arsıvınde ellerınde belırlı bır sure durması gerekıyor benım bıldıgım

iynn-RS
27-04-2009, 22:45
kayıt cıhazının hafızasına, kamera sayısına , kayıt turune ,kayıt kalıtesıne baglı.

Erk@n
27-04-2009, 22:46
genellikle 1 hafta süreli arşivleme yapılıyor.Ama bulunan yerin riskine göre aylıkda arşivleme olabiliyor..

ef186
27-04-2009, 22:47
Kayıt zorunluluğu olan mekana göre değişiklik gösterir o süre eyer yasal olarak zorunluluk yoksa kayıt saklama süresi işletme sahibine bağlı ...

barutçu
27-04-2009, 22:47
Kaç gün kaydedildiğine ait bilgiler, firmadan firmaya, arşivden arşive değişir.
Çoğu CD ya da hdd kayıt yapar.
Ama kayıtlar bulundu ise " neden kayıtları buldunuz" gibisinden itiraz etmek ile haklı duruma düşmezsiniz...

oxygen
27-04-2009, 22:58
HDD kullanılır genelde..çekim kalitesi çok iyi olmadığı için süre oldukça uzun tutulabilir..firmalar kendi belirlediği güvenlik stratejilerine göre kayıt ve arşivleme süresi belirlenir..ama bildiğim kadarıylada bazı sektörlerde devletin belirlediği bazı kayıt alma kriterleri(kayıt süresi,kayıt kalitesi,saklama koşulu) var..

mrtngn
27-04-2009, 23:29
Şöyle söyleyim babam ptt'de günlük hasılatı vezneye yatırmaya giderken parayı masaya bırakıp unutuyor ve para orda kalıyor..Sonra gittginde ise para ortada yok..

Kamera kayıtlarını izliyorlar,paranın tam koyuldugu nokta kör nokta..Sonra daha detaylı bakarız diyip cıkıyorlar ve ertesi gün tekrar bakmak istediklerinde kamera kayıtları silinmiş hiçbisey cıkmıyor...

Orayla ilgilenen güvenlik görevlileride 5günlük kayıt tutuluyor,5gün gectikten sonra otomatikman silinir diyo ama aradan 4 gün geçmişti..

Yani bu kayıtlar 5gün sonunda siliniyor ama bi ana merkezde falan biyerde HDD ye kayıt edilmiyormu..Anlayamadıgım nokta bu..

Ve güvenlik şirketinin adamlarıda gelip baktıgında silinmiş yok diyorlar ??

ef186
27-04-2009, 23:33
Şöyle söyleyim babam ptt'de günlük hasılatı vezneye yatırmaya giderken parayı masaya bırakıp unutuyor ve para orda kalıyor..Sonra gittginde ise para ortada yok..

Kamera kayıtlarını izliyorlar,paranın tam koyuldugu nokta kör nokta..Sonra daha detaylı bakarız diyip cıkıyorlar ve ertesi gün tekrar bakmak istediklerinde kamera kayıtları silinmiş hiçbisey cıkmıyor...

Orayla ilgilenen güvenlik görevlileride 5günlük kayıt tutuluyor,5gün gectikten sonra otomatikman silinir diyo ama aradan 4 gün geçmişti..

Yani bu kayıtlar 5gün sonunda siliniyor ama bi ana merkezde falan biyerde HDD ye kayıt edilmiyormu..Anlayamadıgım nokta bu..

Ve güvenlik şirketinin adamlarıda gelip baktıgında silinmiş yok diyorlar ??

Böle bi durumda zaten kayıt mevcutsa izlenebilir durumdaysa silinmez yani hafta gun saat olayı yoktur işin içinde kayıt saklanır . hemen polisi noktya çağırıp zabıt tutturması gerekirdi babanın .
Bunu yapmışmı yoksa söz olarak mı sölemişler yarın bakarız diye ?

Serencebey
27-04-2009, 23:38
Bugra'nın dedıgı gibi anında zabıt tuttursaydı o kayıtları sıldıklerı anda zaten suclu ana duserlerdı. Cunku ortada cozulmemıs bır olay var ve kanıt yok etmeye girerdi.

Tutturduysa bu sekılde bı cozum uygulayabılırsınız.

mrtngn
27-04-2009, 23:39
O sırada zaten müdürüde yanındaymış babamın..Yarın bakarız demelerinde bi art niyet yok..Ki zaten müdürüde cok yakın arkadaşı..

Ayrıca kayıtların olmadıgını farkedince o civarlarda hep sivil polis dolasır hemen cagırmıs aynı zamanda sivil poliside tanıyor...Poliste abi bunlar silinmiş ama biyere mutlaka kayıt altına alınması gerekir bu görüntülerin falan demiş..

Zabıt olayı malesef yok,babam bu tip seyleri pek irdelemeyen bi tip :ofk:!!

Schumi
27-04-2009, 23:48
Gözümün önünde sistem hatası yüzünden kayıtlarda kayıplar oluştu. Ayrıca gene gözümün önünde 10 günde en eski günü silmesi gerekirken en eskiyi değil 2inci günü sildi sistemler. Bu ucuz uzakdoğu işi DVR sistemlerindeki yazılımlar çok sorunlu. Ne yaptıkları belli olmuyor. Bu arada sanmıyorum PTT gibi güvenliğin çok gerekmediği yerlerde ikinci bir kayıt olsun. Bu tip yerlerde kayıt sadece ana kayıdın yapıldığı bilgisayarın harddiskinde olur. Başka yerde olmaz.

senna
27-04-2009, 23:50
hdd ye kayıp yapılmasın belki kurtarılabilir eğer veri kurtarma programıyla flan denenirse bir ihtimal kurtarılabilir belki tutulmadıysa kayıt altına

Schumi
27-04-2009, 23:55
hdd ye kayıp yapılmasın belki kurtarılabilir eğer veri kurtarma programıyla flan denenirse bir ihtimal kurtarılabilir belki tutulmadıysa kayıt altına

Kodicom ve VisorGEN marka değilse kayıt sistemi. Yada bunlarınkine benzer mantıkta çalışan sistemler undelete file yada easy recovery vs.vs. hiçbir program kurtaramaz.

mrtngn
27-04-2009, 23:57
Gözümün önünde sistem hatası yüzünden kayıtlarda kayıplar oluştu. Ayrıca gene gözümün önünde 10 günde en eski günü silmesi gerekirken en eskiyi değil 2inci günü sildi sistemler. Bu ucuz uzakdoğu işi DVR sistemlerindeki yazılımlar çok sorunlu. Ne yaptıkları belli olmuyor. Bu arada sanmıyorum PTT gibi güvenliğin çok gerekmediği yerlerde ikinci bir kayıt olsun. Bu tip yerlerde kayıt sadece ana kayıdın yapıldığı bilgisayarın harddiskinde olur. Başka yerde olmaz.

Koskoca binada 3-4 tane kamera var yaa..Sinirlenmemek elde değil..Pek sanmıyorum kendi kendini silmesini..Ortada bi olay var ve izlendikten sonraki gün görüntüler kayboluyor...:beuj::beuj:

Bende onu düşündüm yani format atılan Pc ye bile recovery falan fişman yapılırken dosyalar vs. kurtarılırken,kayit eden cihazada yapılır diye düşünüyorum..

Merak ettigim olayda yani 5gün gectikten sonra o görüntülere o kayıtlara hiçbir sekilde ulasılamıyormu !!

Yarın bi güvenlik şirketinin müdürüyle falan irtibata geçmeye calısıcaz yoksa direk savcılıga...

mrtngn
27-04-2009, 23:59
Kodicom ve VisorGEN marka değilse kayıt sistemi. Yada bunlarınkine benzer mantıkta çalışan sistemler undelete file yada easy recovery vs.vs. hiçbir program kurtaramaz.

Yarın tam olarak öğrenmeye calısıcam bakalım..Bu kriz bu kriz ahh ahhh...Ne diyim simdi ben:Deli:

Schumi
28-04-2009, 00:05
Koskoca binada 3-4 tane kamera var yaa..Sinirlenmemek elde değil..Pek sanmıyorum kendi kendini silmesini..Ortada bi olay var ve izlendikten sonraki gün görüntüler kayboluyor...:beuj::beuj:

Bende onu düşündüm yani format atılan Pc ye bile recovery falan fişman yapılırken dosyalar vs. kurtarılırken,kayit eden cihazada yapılır diye düşünüyorum..

Merak ettigim olayda yani 5gün gectikten sonra o görüntülere o kayıtlara hiçbir sekilde ulasılamıyormu !!

Yarın bi güvenlik şirketinin müdürüyle falan irtibata geçmeye calısıcaz yoksa direk savcılıga...

Öncelikle makinanın çalışmayada devam ettiği her sürece eski kayıtlara ulaşma ihtimali düşüyor. Öncelikle bilgisayardaki kayıt programı ve kayıt yapmada kullanılan DVR kartını markasını öğren. Buraya yazarsan bende yardım etmeye çalışırım. Sonra o kartı getiren firma ile irtibata geç. Umarım PTT bu işi ihale ile yaptırıp sağlam bir marka ve sağlam bir şirket seçmiştir. Daha sonrasını o firma ile irtibata geçip yada bir sistem destek uzmanı çağırıp duruma müdahale etsinler. Sık kullanılan CheatuXP adlı program misal kurtarılma ihtimali yüksek programlardan.

mrtngn
28-04-2009, 00:45
Öncelikle makinanın çalışmayada devam ettiği her sürece eski kayıtlara ulaşma ihtimali düşüyor. Öncelikle bilgisayardaki kayıt programı ve kayıt yapmada kullanılan DVR kartını markasını öğren. Buraya yazarsan bende yardım etmeye çalışırım. Sonra o kartı getiren firma ile irtibata geç. Umarım PTT bu işi ihale ile yaptırıp sağlam bir marka ve sağlam bir şirket seçmiştir. Daha sonrasını o firma ile irtibata geçip yada bir sistem destek uzmanı çağırıp duruma müdahale etsinler. Sık kullanılan CheatuXP adlı program misal kurtarılma ihtimali yüksek programlardan.

Çok teşekkür ederim hepinize...Dediklerini öğrenmeye calısıcam;) cok sağol

onursumer
28-04-2009, 00:58
eğer hdd ye kayıt yapılıyorsa ve kullanılan sistem ulaşılamayacak şekilde silme işlemi uygulamıyorsa

hdd den verileri çekme ihtimali var ama uzerine nekadar yeni veri yazılırsa kurtarma şansı okadar azalıyor.

senna
28-04-2009, 18:46

hımm doğrudur tecrüben vardır illaki:)

mrtngn
03-05-2009, 13:46
Bi akrabamın cenazesi nedeniyle şehir dışındaydım pek ilgilenemedim ama babamın maşallahı var yine fazla ilgilenmemiş...:Deli::Deli:

Güvenlik şirketinin elemanıyla görüşmüş; silinen kayıtların geri dönüşümü için cihaz Taiwan malı oldugu için Taiwan'a gönderilmesi gerekiyormuş ve oda yaklaşık 700-750 TL civarı tutuyormuş..

Babama programın adını falan öğren demiştim..Sadece "NETWORK VİEWER" adında bisey sölemişler ve hangi marka DVR kart oldugunu öğrenmek içinde cihazın içinin açılması gerekir demişler.

Mahkeme,avukat falan filan derken yine birsürü masraf..Yani artık boşverdik giden parada 1000TL civarı..Pirince giderken bulgurdan olmak misali oluyor malesef..

Allah bunu yapandan fazla fazla çıkarsın diyoruz artık!!!

akucukdogan
03-05-2009, 14:48
Neyse allah büyük 1 taraftan çıkarır o parayı.. Geçmiş olsun.. Üzücü 1 durum.

Schumi
03-05-2009, 22:54
Bi akrabamın cenazesi nedeniyle şehir dışındaydım pek ilgilenemedim ama babamın maşallahı var yine fazla ilgilenmemiş...:Deli::Deli:

Güvenlik şirketinin elemanıyla görüşmüş; silinen kayıtların geri dönüşümü için cihaz Taiwan malı oldugu için Taiwan'a gönderilmesi gerekiyormuş ve oda yaklaşık 700-750 TL civarı tutuyormuş..

Babama programın adını falan öğren demiştim..Sadece "NETWORK VİEWER" adında bisey sölemişler ve hangi marka DVR kart oldugunu öğrenmek içinde cihazın içinin açılması gerekir demişler.

Mahkeme,avukat falan filan derken yine birsürü masraf..Yani artık boşverdik giden parada 1000TL civarı..Pirince giderken bulgurdan olmak misali oluyor malesef..

Yani kısaca resmen başlarından savdılar. Geçmiş olsun diyorum arkadaşım.

mrtngn
03-05-2009, 23:25
Yani kısaca resmen başlarından savdılar. Geçmiş olsun diyorum arkadaşım.

Aynen öyle oldu..Olayın üstüne gitmesine yine gideriz ama kaybolan parayla yapacağımız masraf vs. aynı işe geliyor hatta geçiyorda...Napalım Allaha havale etmek kalıyor bizede..

Yardımlarınızdan dolayı cok tesekkür ederim...Allah razı olsun;)

Schumi
03-05-2009, 23:28
Aynen öyle oldu..Olayın üstüne gitmesine yine gideriz ama kaybolan parayla yapacağımız masraf vs. aynı işe geliyor hatta geçiyorda...Napalım Allaha havale etmek kalıyor bizede..

Yardımlarınızdan dolayı cok tesekkür ederim...Allah razı olsun;)

Baştan savdıkları dediğim kısım o zaten. 700-750 lira ile Tayvan'a gitçek demesi tamamen hikaye. Yok öyle bir şey. Neyse arkadaşım. Zaten olayın üstünden çok gün geçti ve hala kamera çalıştığı için silinen kayıtların kurtulma ihtimali çok ama çok düştü.

mrtngn
03-05-2009, 23:39
Hikaye dimi öle demeleri bende inanamadım pek ama işin aslını bilmedigim için bisey diyemedim kesin olarak..Koskoca memlekette onu incelicek bi sistem bi allahın kulu yokmu..
Dedigin gibi hergecen gün aleyhimize işledi ama olcak varmış..Her işte bir hayır vardır diyoruz..

HsN35
03-05-2009, 23:46

yok böyle birşey ya güvenlık sistemınden anlayan bir başka şirketle konuşsanız mutlaka bir yolunu bulur kurtarılırdı yok öyle Taiwan'a göndermek falan yalan yani bu cihazın burda servısı yokmu türkiyede servısı bulunmayan bir maki satak suçtur. ayrıca.

yanı bu olay saçma sapan bir şeyle yeter artık oynamayın denılmek gibi birşey geçmiş olsun :)

I-HANN
04-05-2009, 21:56
arkadaşım bende guvenlık kamera systemlerı kuruyorum tamamen musterı ıstegıne baglı olarak yapılan bır system kımı musterı 1 ay sure ıle kayıt ister kimi ise 2 gunluk DVR cıhazları kayıt ederler ıcıne koyulan HDD ve kamera sayısına göre değişir ortalama 4 kameralı bir systemde gece gorus ve yuksek cozunurlu bır kamera 250gb HDD ile 7-8 gun 24 saat kayıt eder fakat bu kamera ve HDD buyuklugu ıle alakalı olur HDD kapasıtesı dusuk 100gb ve 6-7 kamera var 3-4 gun zorakı kaydeder ve ayın 4 unde ayın birindekini silip üzerine yazar ancak banka ve bazı özel işyeri ve evler 1 ay sonucunda kayıtları DVD ye kaydedip yada 1TB lık hdd kullanıp arsıvlerler oyuzden 5 cı gun sılınmesı cok normal fakat 5 gunu kaydetmesı ıcın 1 gunu sıler 2-3-4 gunler ıcerısındedir

mrtngn
04-05-2009, 22:24
arkadaşım bende guvenlık kamera systemlerı kuruyorum tamamen musterı ıstegıne baglı olarak yapılan bır system kımı musterı 1 ay sure ıle kayıt ister kimi ise 2 gunluk DVR cıhazları kayıt ederler ıcıne koyulan HDD ve kamera sayısına göre değişir ortalama 4 kameralı bir systemde gece gorus ve yuksek cozunurlu bır kamera 250gb HDD ile 7-8 gun 24 saat kayıt eder fakat bu kamera ve HDD buyuklugu ıle alakalı olur HDD kapasıtesı dusuk 100gb ve 6-7 kamera var 3-4 gun zorakı kaydeder ve ayın 4 unde ayın birindekini silip üzerine yazar ancak banka ve bazı özel işyeri ve evler 1 ay sonucunda kayıtları DVD ye kaydedip yada 1TB lık hdd kullanıp arsıvlerler oyuzden 5 cı gun sılınmesı cok normal fakat 5 gunu kaydetmesı ıcın 1 gunu sıler 2-3-4 gunler ıcerısındedir

Ya gerckten bu dedginiz gibi oldu yada kasıtlı silindi bilemiyoruz..Ama aradan 3 gün geçmişti,4.gün olsa yine bi ihtimal sistem sildi derdik??

Bizide şasırtan koca ptt de 5 günlük kayıt tutulması...Astarı yüzünden pahalı olcagı içinde daha üstelemedik..

Allah fazla fazla cıkarsın !

oxygen
05-05-2009, 03:50
benim anlamadığım birşey var PTT lerde artık para transferi yapılıyor ve bazen gerçekten hatrı sayılı para transferleride oluyor böyle bir kurumda 3 günlük 4 günlük kayıt tutulması şaşırtıcı..

Çok geçmiş olsun..

mrtngn
05-05-2009, 12:12
Çok teşekkür ederim sağolun...

Evet cok büyük paralar girip cıkıyor ve dediğim yerde Başmüdürlükten sonra Bursanın merkez postanesi...

Başmüdürlüğe kac kere yazı göndermişler kameraları değiştirin ve süreleri uzatın diye ama hala bi icraat yok..

Sonra ptt soygunları,silahlı baskınlar olur tabi..

_Burak_
05-05-2009, 12:43
kamera sayısı çok azmış,
biz sadece güvenlik önlemi olsun diye oturduğumuz binada 4 kameralı gece çekim yapabilen hdd kayıtlı kameralar kullandık ;bir ay kadar kayıt yapıyor yaklaşık
bir işletme için sayısı sayı yetersiz sanırım , ya da görüş açıları