PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dizel sıkıştırma oranları .....

nightkids_han
04-05-2009, 10:46
arkadaşlar dikkatimi çektide ,
megane 2 1.5 dci 100 hp 200 tork 'ların sıkıştırma oranı 18 'lerde
yarın kısmetse alacağım megane 3 1.5 dci 106 hp 240 tork olanı 15'lerde
bu fark neden kaynaklanıyor? cc 'ler, çap* strok 'lar aynı ikiside 8v ....
yani bu sıkıştırmanın düşmesi bana + mıdır ? aydınlatırsanız sewinirim , saygılar .....

Schumi
04-05-2009, 11:00
Motorun üretimini yapan mühendisler böyle uygun görmüştür. Tahminim sıkıştırmayı düşürerek turbo basıncını arttırdılar yada daha büyük bir turbo ile aynı basınç altında daha fazla cfm hava üfleniyor. Sen aldığın güce ve yakıt durumuna bak. Senin için bir avantajı dez avantajı yok. Ama ileride chip yaparım dersen atmosferik araçlara turbo yapılması mantığı ile söylüyorum aracın daha fazla basınç altında kırılmadan yürüyebilir teorik olarak.

nightkids_han
04-05-2009, 11:08
Motorun üretimini yapan mühendisler böyle uygun görmüştür. Tahminim sıkıştırmayı düşürerek turbo basıncını arttırdılar yada daha büyük bir turbo ile aynı basınç altında daha fazla cfm hava üfleniyor. Sen aldığın güce ve yakıt durumuna bak. Senin için bir avantajı dez avantajı yok. Ama ileride chip yaparım dersen atmosferik araçlara turbo yapılması mantığı ile söylüyorum aracın daha fazla basınç altında kırılmadan yürüyebilir teorik olarak.

güç yazdıgım gibi fazla we daha az yakıyor araç , bilgiler için çok teşekkürler....
1.6 psa'nın 109'luklarının sıkıştırma oranları nedir acaba bilgin warmı?

Schumi
04-05-2009, 11:16
18 sıkıştırması var o motorların.

1,560 cc 1.6 litres in-line 4 engine with 75.0 mm bore, 88.3 mm stroke, 18.0 compression ratio, double overhead cam and four valves per cylinder DV6TED4

nightkids_han
04-05-2009, 11:23
double overhead cam - çift egzantirik demekmi istiyor burada acaba...

SONE-R
04-05-2009, 11:26
double overhead cam - çift egzantirik demekmi istiyor burada acaba...

Aynen öyle.. DOHC ......... kafa üzerinde çift egzantrik demek kabaca tercümesi :D

nightkids_han
04-05-2009, 11:27
Aynen öyle.. DOHC ......... kafa üzerinde çift egzantrik demek kabaca tercümesi :D

anladım......

levent
04-05-2009, 12:59
hayırlı olsun şimdiden kazasız belasız :)

nightkids_han
04-05-2009, 16:09
hayırlı olsun şimdiden kazasız belasız :)

teşekkür ederim lewo , artık geçebileceğim seni :)

ErayCerit
04-05-2009, 16:30
hazır konu varken aklıma takılan bişe var bende bi soriyim :D 1.3 doblolarda sıkıştırma 17 üzerindeki o fındık kadar olan pistonlar ve kürdan kadar olan kollar en fazla ne kadar sıkıştırmaya dayanabilir bilen varmı ?

M U R A T
04-05-2009, 16:35
hazır konu varken aklıma takılan bişe var bende bi soriyim :D 1.3 doblolarda sıkıştırma 17 üzerindeki o fındık kadar olan pistonlar ve kürdan kadar olan kollar en fazla ne kadar sıkıştırmaya dayanabilir bilen varmı ?

pek öyle olduğunu sanmıyorum ve zaten çalışma prensibi gereği sıkıştırarak ateşleme yapar dizeller o yüzden oldukça dayanıklıdırlar...

FaTiH44
04-05-2009, 16:39
multijet,sağlam motordur.2005'te yılın motoru ödülünü almıştı.fındık piston ve kürdan kolla alamaz o ödülü:)

ErayCerit
04-05-2009, 16:42
pek öyle olduğunu sanmıyorum ve zaten çalışma prensibi gereği sıkıştırarak ateşleme yapar dizeller o yüzden oldukça dayanıklıdırlar...

abi o işin geyiği :)

Dragger
04-05-2009, 18:31
Megane 8v mi? Yok artık...

nightkids_han
04-05-2009, 18:43
Megane 8v mi? Yok artık...

1.5 dci k9k'ların hepsi 8v 'dir

bunu -'sinden çok +sını goruyorum ben dci motorda....

Dragger
04-05-2009, 18:57
16v versiyonu olmayan bir otomobilde (-)(+) nasıl anlıyorsun?

Ne gibi (+) var mesela?

nightkids_han
04-05-2009, 19:15
şimdik yavuz abicim tabi sen benden daha bilgilisindir ama şoyle ki 3.5 sene 80 hp megane dci kullandım
astra cdti da bindikettik
aynı yokuşta aynı kişiler le megane ile 2de rölantide 1i istemeden çıktıgım yokuşta astra direkt 1i istiyordu ...
demek istediğim dizel 'de kotu dewirler nereler? alt dewirler turbonun etkin olmadıgı devirler 8v old. için buralarda daha canlı 16v'lere gore dci motor ...
diceksen yakıtın fazladır 8v'sin o kadar kıyas yaptık aksine çokda az yaktıgım goruldu astra lara gore felan , üst dewirde zaten turbo desteğinin bittiği yerler dizelde belli benimkide ortalamalardaydı....anlatabildimmi demek istediğimi acaba ?

Schumi
04-05-2009, 19:25
8v motorların alt devirleri daha iyi. Alt devirleri iyi olduğu içinde gaz üretimi fazla böylece dizel motorda spool bile iyileşebilir. Ama spool olayından emin değilim.

Dragger
04-05-2009, 19:32
şimdik yavuz abicim tabi sen benden daha bilgilisindir ama şoyle ki 3.5 sene 80 hp megane dci kullandım
aynı yokuşta aynı kişiler le megane ile 2de rölantide 1i istemeden çıktıgım yokuşta astra direkt 1i istiyordu ...
demek istediğim dizel 'de kotu dewirler nereler? alt dewirler turbonun etkin olmadıgı devirler 8v old. için buralarda daha canlı 16v'lere gore dci motor ...
diceksen yakıtın fazladır 8v'sin o kadar kıyas yaptık aksine çokda az yaktıgım goruldu astra lara gore felan , üst dewirde zaten turbo desteğinin bittiği yerler dizelde belli benimkide ortalamalardaydı....anlatabildimmi demek istediğimi acaba ?

Yok canım estafurullah, bilmedigimiz seyler de var tabiki...

8v motorların alt devirde iyi oldugunu biliyorum da dizelde o kadar etkili olabilecegini düsünmemistim.

Tesekkürler.

nightkids_han
04-05-2009, 19:34
Yok canım estafurullah, bilmedigimiz seyler de var tabiki...

8v motorların alt devirde iyi oldugunu biliyorum da dizelde o kadar etkili olabilecegini düsünmemistim.

Tesekkürler.

ne demek abicim sana danışacak çokkk şeylerim war hele 1 arabayı alayım 2-3güne elimde olucak inşallah....

M U R A T
04-05-2009, 20:01

8 ve 16 valf farkını astra ve megane ı karşılaştırarak anlayamayız aynı motor ailesinin 8 ve 16 sını karşılaştırırsak o fark çıkar şimdi bende megane göre altları daha iyi araba söylersem ne olur..

nightkids_han
04-05-2009, 20:06
8 ve 16 valf farkını astra ve megane ı karşılaştırarak anlayamayız aynı motor ailesinin 8 ve 16 sını karşılaştırırsak o fark çıkar şimdi bende megane göre altları daha iyi araba söylersem ne olur..

keşke aynı motor ailesinde olsa da karşılaştırabilsem ama maalesef
1.9 dci'lara çıkmam gerekir oda adil olmaz.
ama genelde soruldugunda perf.astra'nın ezdiği söylenir ama meganenin de avantajı var kendine gore ondan kıyasladım....
megane'ye gore altları iyi araba wardır muhakkak gidip de 80lik dizelle 109hp focus u c4ü vs... kıyaslamak olmaz tabiki onlar üstündür aynı ayardaki rakip 2 aracı ornek werdim ben

Cihan
04-05-2009, 20:11
astra nın hantallığına anlam veremiyorum ben. aynı motor puntoda gayet memnun ederken astra sürenler arabanın kalkmadığını söylüyorlar. aklıma ağırlıktan başka bişe gelmiyor... turbo dolum süre farkını bilmiyorum.

nightkids_han
04-05-2009, 20:13
astra nın hantallığına anlam veremiyorum ben. aynı motor puntoda gayet memnun ederken astra sürenler arabanın kalkmadığını söylüyorlar. aklıma ağırlıktan başka bişe gelmiyor... turbo dolum süre farkını bilmiyorum.

ağırlıktan başka bişey gelmesinede gerek yok zaten :)

levent
04-05-2009, 20:56
teşekkür ederim lewo , artık geçebileceğim seni :)

bi sürpriz patlatabilirim her an ama :D

geç kardeşim ayrıca ayıpsın lafımı olur canın sağolsun :)

nightkids_han
04-05-2009, 21:01
bi sürpriz patlatabilirim her an ama :D

geç kardeşim ayrıca ayıpsın lafımı olur canın sağolsun :)

ahanda yazılım yaparsan ayıp olur ama :D

Mehmet Gazihan
04-05-2009, 22:14
200 cc hacim farkı var..

1500 cc de 16 valve olsa çok daha iyi olurdu..

kimse fazladan mekanik parça koymak istemez motoruna..Verim almışlarki koymuşlar..

bu iki motorda aynı vergi dilimindemi ?

nightkids_han
04-05-2009, 22:20
200 cc hacim farkı var..

1500 cc de 16 valve olsa çok daha iyi olurdu..

kimse fazladan mekanik parça koymak istemez motoruna..Verim almışlarki koymuşlar..

bu iki motorda aynı vergi dilimindemi ?

mehmet bey samsun'daydınız fakat aracımı teslim almadım henüz o yüzden işlem uygulayamazdık :D
vergi olayını bilemiyorum ama benim soruma yorumunuz nedir merak ederim

arkadaşlar dikkatimi çektide ,
megane 2 1.5 dci 100 hp 200 tork 'ların sıkıştırma oranı 18 'lerde
yarın kısmetse alacağım megane 3 1.5 dci 106 hp 240 tork olanı 15'lerde
bu fark neden kaynaklanıyor? cc 'ler, çap* strok 'lar aynı ikiside 8v ....
yani bu sıkıştırmanın düşmesi bana + mıdır ? aydınlatırsanız sewinirim , saygılar .....

Mehmet Gazihan
04-05-2009, 22:27
sıkıştırmanın düşmesi daha geniş yanma odası hacmi demek .. daha geniş bir alanda tutuşan hava daha uzun süre yanar..daha uzun süre yanması daha yüksek tork oluşturur..

aynı turbo basıncı ile 40 Nm anca böyle alınırdı ..

sana artısı var..

Schumi
04-05-2009, 22:44
hızlı veya yavaş sen hala yanlış yerdesin 8 valf kapağı 16 valf kapaktan üstün görüyorsun ve avantajınıda görmüşsün zaten daha bişey demiyeyim..

Avantaj diye birşey yok. Kullanılan teknoloji yada tekniğin bir karakteristliği diyelim. 106xs'in alt devirleri 106gti'dan daha seri daha çabuk tepki veriyor. Aynı şekilde 90 hp lik 8v TU5 bloklu 206 XS gene 110 hp lik 16v TU5 bloklu 206XS'den alt devirleri gene daha iyi daha tepkili.

nightkids_han
04-05-2009, 23:13
sıkıştırmanın düşmesi daha geniş yanma odası hacmi demek .. daha geniş bir alanda tutuşan hava daha uzun süre yanar..daha uzun süre yanması daha yüksek tork oluşturur..

aynı turbo basıncı ile 40 Nm anca böyle alınırdı ..

sana artısı var..

turbo'ları farklı diye biliyordum ama...100lükle...

Mehmet Gazihan
05-05-2009, 00:16
Turbo aynı demedim zaten..Aşağı yukarı aynı basınçta çalışıyor sistemler..

nightkids_han
05-05-2009, 00:24
anladım kaç basıyordur 0.9 diye biliyordum ama

levent
05-05-2009, 01:15
Mehmet abi benim stock basınç nedir bide hiç bilgin varmı o konuda?

M U R A T
05-05-2009, 07:57
Avantaj diye birşey yok. Kullanılan teknoloji yada tekniğin bir karakteristliği diyelim. 106xs'in alt devirleri 106gti'dan daha seri daha çabuk tepki veriyor. Aynı şekilde 90 hp lik 8v TU5 bloklu 206 XS gene 110 hp lik 16v TU5 bloklu 206XS'den alt devirleri gene daha iyi daha tepkili.

bunun sebebi çok supap olması değil bence daha çok egzantrik ve emisyon kuralları 16 supaplıları alt devirlerinin katili..