PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracınızı Boyatırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

STeaM
15-09-2006, 01:07
Tamir boyalarının mükemmel olduğu hiç bir şey anlaşılamamasından anlaşılır: Düzeltilmiş yer ve orjinal boya arasında hiçbir fark tesbit edilmemelidir.

Bu da demektir ki, tamir boyasının rengi arabanın rengine tam olarak uymak zorundadır veya boyacı muhtemel renk tonu farklarını ustalıkla dengeleyecek durumda olmalıdır. Ancak bu otomobil piyasasındaki gelişme nedeniyle daima daha da zorlaşmaktadır.

Karoseri şekilleri birbirlerine çok benzediklerinden, bugün araba alırken renk, karar vermede önemli bir faktördür.

Bu nedenle otomotiv endüstrisindeki dizayncılar devamlı yeni renkler ve efektler aramaktadırlar ve bu da otomobil renklerinin sayısının şiddetle artmasına sebep olmaktadır:

Avrupa çapında 1970 de 2.500 renk tonundan 1996 da hemen hemen 20.000 renk tonuna gelinmiştir; her yıl birkaç yüz yeni renk tonu ve kişisel renk uygulamaları ibunlara ilave olmaktadır.

Fabrikasyon Renk Tonunun hazırlanması çeşitli nedenlerden ötürü değişiklik gösterir. Bu nedenle uygulanacak olan renk tonu belirlenirken bazı nüanslara önem verilmelidir.

Bunlardan Başlıacalrı:

*Oto Boya Satıcılarının Stoklarında Binlerce Rengi bulundurmaları olanaksızdır, bundan ötürü en iyi renk belirleme işlemi Karışımla ile boyanın hazırlanmasıdır.

*Komple Araç Boyanacak ise yada Hasarlı Bir Parça Boyanacak ise polisaj makinesi bir el büyüklüğü kadar yer temizlenmelidir.

*Aracın üzerinde yer alan boya kodu ile karışım hazırlanmalıdır.

*Aracın üzerindeki rengin fabrikasyon renk olup olmadığı gözönünde bulundurulmalıdır.

*Boya Karışımında Kullanılacak Tiner yada çözücüler mutlaka uygun ölçüde hazırlanmalı ve extradan çözücü madde içermemelidir.

*Sedefli Boyalarda, araç komple boyanacağından mutlaka aracın hasar göreceği gözönünde bulundurularak fazladan boya hazırlanmalı ve araç için hazırlanan karışım formülü mutlaka not alınmalıdır.

*Hazırlattığınız boya içerisine hafif metal girilmesini istiyorsanız (bilinen adı; SİM) bunun dozunu mutlaka boyanın Kg ölçüsü ile orantılı olarak min. tutulmasına özen gösterin, keza fazla eklenen Metal boyalı karışımlar araca uygulandığında. boya içerisinde su damlacıkları bulunuyormuş gibi lekeler meydana gelecektir, esas oalrak bunlar leke değil boyanın bir parçası olarak aracınız üzerinde yer alcaaktır.

(aracınızın boya ve boya koruma işlemleri ile ilgili olarak tüm sorunlarınızı yanıtlayabilrim)

Saygılarımla....

Mrt
15-09-2006, 02:01
eline saglık tesekkürler

ef186
15-09-2006, 02:25
Emeğine teşekkürler ...

Low-Rider
15-09-2006, 03:38
teşekkürler sezai

STeaM
15-09-2006, 10:47
rica ederim bu hususta her türlü sorununuz için yardım etmeye hazırım,

en kısa zamanda body kit işlemleri ile ilgili bir makale hazırlayıp paylaşacağım...

görüşmek üzere...

aspava983
15-09-2006, 12:28
peki çizikleri yoketmeye yardımcı olabilir misin?

STeaM
15-09-2006, 16:41
eğer çizik yüzeysel ise yok ederiz yada azaltırız ama verniğin altına girmiş olan çiziklerde boyadan başka kesin çözüm yok, :(

TT_BOY
15-09-2006, 17:56
güzel bilgiler verdiğin için teşekkürler
eline sağlık...

Mechanix
15-09-2006, 18:21
Mat siyah renge boyatmanın ne gibi zararları olabilir ? Günlük aracım için düşünüyorum.

STeaM
17-09-2006, 02:23
araca vernik atılmadığı için kullanılan boyaya ve astara bağlı olarak ileride küçük çatlamalar olabilir, ama bu çatlamalar kullandığınız malzeme kalitesi ve boyanın uygulanması ile yok edilebilir.

Tholl-ga
17-09-2006, 04:59
Mat siyah renge boyatmanın ne gibi zararları olabilir ? Günlük aracım için düşünüyorum.

bugunkü grup toplantısında mat siahın ilerleyen zamanlarda mavie döndüğü tespit edildi :D dimi musti :D

Oz`
17-09-2006, 09:14

evet online olarakta anlatayım sana mavileşmeler görünmekte bence söylediğin m3 renk i veya dediğim gibi 355 in grisi çok kaliteli durur:heyoo:

yöksel
17-09-2006, 09:26
bilgilendirme için teşekkürler emeğinize sağlık

aspava983
18-09-2006, 10:39
eğer çizik yüzeysel ise yok ederiz yada azaltırız ama verniğin altına girmiş olan çiziklerde boyadan başka kesin çözüm yok, :(

biliyordum da bir ümitle belki bir çaresi vardır zannettim yine der teşekkürler bilgi için.. en iisi çizeni felç etmek ama onu da bulamıyoruz işte:(

STeaM
18-09-2006, 18:33
mat siyahla ilgili biraz daha detay öğrendim mat vernik kullanılarak boya sağlamlaştırılabiliyor ve hiçbir sorun yaşanmıyormuş ;)

ayrıca değişik bi renk arıyosanız ben size oluştururum ;) ehe eh e e :)

Selçuk
18-09-2006, 19:01
Bu güneşte renk değiştiren boyalar hakkında bilginiz varmı? Nasıl uygulanır mesela? Normal boya gibi kullanılır mı?

Mechanix
18-09-2006, 19:41
mat siyahla ilgili biraz daha detay öğrendim mat vernik kullanılarak boya sağlamlaştırılabiliyor ve hiçbir sorun yaşanmıyormuş ;)

ayrıca değişik bi renk arıyosanız ben size oluştururum ;) ehe eh e e :)

Tamam teşekkürler :) Uzun vade de ne olacağı belli olmaz yani .

sword
01-10-2006, 12:41
banada en beğendiiniz kırmızı tonlarını yazarmısınız:)

STeaM
12-11-2006, 09:41
banada en beğendiiniz kırmızı tonlarını yazarmısınız:)

istek saati kapandı... :D :heyoo:

STeaM
12-11-2006, 09:45
Bu güneşte renk değiştiren boyalar hakkında bilginiz varmı? Nasıl uygulanır mesela? Normal boya gibi kullanılır mı?

sedefli boyalardan bahsediyorsun, sedef araca uygulanacak olan boyanın içersine karıştırılan bir kimyasaldır. sedefin gramı, boyanın grmından çok daha pahalıdır takribi 4-5 katıdır, boya kilo ile sedef gram ile değrlendirilir. sedefin boyayı çevirme özelliği, boyanın altında kalarak boya içerisinde farklı bir katman oluşturması ve boyanın içine homojen olarak karışmamasından kaynaklanmaktadır. ayrıca farklı 2 renk ile karıştırılarak içerisine sedef katılan boyalarda bu iki rengin birbirine karışmamasını vede ışığın açısına göre altta kalan rengi dışarı vurması ile farklı görünüşler yansıtmaktadır.

saygılarımla.

tolga900
12-11-2006, 13:15
en derin çizikler dahi belli belirsiz yapılabilir bantlarsın çizik yeri 3-4 gün aralıklarla doldurursun sıfır zımpara çekersin sonra bir daha doldurur ve zımparalarsın en kıl adam bile o noktodan sonra o çizik gözüne batmaz.tabi bunu yapan ustanın sanatkarlığı çok önemli.

STeaM
12-11-2006, 16:13
iş ustalıkta taby her konuda ama boyanan yer illaki kendini belli eder, bunuda usta olan adam anlar.

sortie34
20-06-2007, 22:05
bende bu aralar arabamı boyatmak istiyorum arabamın rengi metalik elektronik yeşil bu arabayı boyatması masrflımıdır ve orjina rengi gibi olurmu?

facia
20-06-2007, 22:58
Arabanin tamponunu sürttüm hazir bahane olmusken cita iptali yaptirip oralari macunla kapatip komple sedefli lacivert boya atmak ne kadara mal olur?

STeaM
10-07-2007, 12:53
Arabanin tamponunu sürttüm hazir bahane olmusken cita iptali yaptirip oralari macunla kapatip komple sedefli lacivert boya atmak ne kadara mal olur?

Komple Sedefli boyama maliyeti 2.000.-YTL
astar, boya, vernik hepsi "Glasurit" (Alman Malı)
tampon bahanesi ile çıtaların doldurulmasını anlarımda komple arabayı boyatmak biraz abartı olmazmı?

iceman
11-07-2007, 08:45
Slm
bende arabanın gri rengiden sıkıldım komple metalik siyah yapmak istiyorum ne kadara mal olur.

bir de bu konu hakkında bir kaç boyacı ile konuştum bostancı sanayide bir kaç farklı şekilde yapılır felan diye geveledi yani ne kadar fazla para gözden çıkarırsan o kadar temiz olur gibi bir şey geveledi adamlar.nedir işin aslı adamlarmı sahtekar yoksa başka olaylarmı var.

sportinger
11-07-2007, 15:16
Komple Sedefli boyama maliyeti 2.000.-YTL
astar, boya, vernik hepsi "Glasurit" (Alman Malı)
tampon bahanesi ile çıtaların doldurulmasını anlarımda komple arabayı boyatmak biraz abartı olmazmı?

sanırım arkadaş sadece tamponu komple olarak söyledi yanlış anlaşılmış olabilir...

STeaM
11-07-2007, 15:49
Slm
bende arabanın gri rengiden sıkıldım komple metalik siyah yapmak istiyorum ne kadara mal olur.

bir de bu konu hakkında bir kaç boyacı ile konuştum bostancı sanayide bir kaç farklı şekilde yapılır felan diye geveledi yani ne kadar fazla para gözden çıkarırsan o kadar temiz olur gibi bir şey geveledi adamlar.nedir işin aslı adamlarmı sahtekar yoksa başka olaylarmı var.

öncelikle metalik siyah yerine opak siyahu tercih etmeni öneririm. keza boyanın içinde yer alan sıvı ince metaller (herkezin sim olarak bildiği pigmentler) siyahını boğarak netliğini engellemektedir. Opak siyah olarak boyamanın maliyetide 1.850.-YTL

boyamanın tekniği yoktur. ancak şöyle birşey olabilir. aracın üzerindeki boyanın kazınmasını kumlama yönetemi ile yapıp aracın boyasını saca kadar temizleyip galvaniz astar atıp üzerine boya yapılırsa daha uzun ömürlü ve daha net bir sonuç elde edersin. onun haricinde ise kaliteli ürün kullanılarak yapılan boyama işlemlerinde bariz farklar olmaktadır. göz ile görülür en büyük farkı ise kullandığınız verniğin kalitesi belirler. Glasurit marka vernik kullanıyoruz araçları boyarken ve açık renkli (ör. metalik gri) boyalarda dahi farkı net şekilde görebiliyorsunuz.

saygılarımla.

STeaM
11-07-2007, 15:50
sanırım arkadaş sadece tamponu komple olarak söyledi yanlış anlaşılmış olabilir...

sadece tampona sedefli boya atmak pek mantıklı gelmedi?:soru:

gorke
11-07-2007, 21:10
ben eski modeller için bi kaç şey sorim... Şimdi haliyle 10 ila 15 yaşlar arasındaki araçlarda pas veya çürükler olacaktır... bunları dışardan halletmek mümkün tamam, iç koruma için ne yapılır... ya da sorumu şuna dönüştirim tam içime sinecek şekilde bi boya için, sıfır çürük sıfır pas (iç ve dış) için nasıl bi çalışma hangi yöntemler yapılmalı.. araç kumlanmalımı yada ne derecede iken kumlanır... boya ne derecede sökülür ve ne derece macun kullanılır...?

STeaM
12-07-2007, 09:50
Boya işlemi tamamen aracın kozmetik kısmını yani görünen yüzünü kapsar. O nedenle aracın iç kısmında bulunan çürüklerin temizlenmesi işlemleri bir bakıma restorasyon olarak algılanıp detaylı işlemleri gerektirir. Dış kısımda bulunan aracın sacındaki çürükleri ve korozyonlu kısımları zımpara yaparak temizlemek hem pratik hemde düşük maliyetli bir işlemdir. İç kısımda aracın şasesinde bulunan çürükler için komple aracın soyulması en ufak detayına kadar arındırılması gerekmektedir. Araç tamamen soyulmuşken zımpara işlemi yerine kumlama tekniğini kullanmak mantıklı bir işlem olacaktır. Sorunlarınız sadece kaporta yani dış kısımda ise zımpara ile korozyonlu kısımlar temizlenir, araç komple zımparalanır üzerindeki boyasından arındırılır. Boyası eski olmayan ve korozyon sorunu olmayan bir araçta baz kat astar yada biraz daha güçlüsü sac astar kullanabilirsiniz ancak bu şekilde komple bir temizlik ve arındırma işlemi yapılan bir araçta Galvaniz Astar kullanmak gerekmektedir. (VW ve OPEL kullanılan galvaniz korumalı araçlarına 15 yıl paslanmazlık garantisi vermektedir) Bu şekilde astarlama yapılmış bir aracın boya ömrünü 10-15 yıl daha uzatmış olursunuz.

Kumlama tekniğinden biraz bahsedeyim;

Metaller su yada bulunduğu ortamdaki oksijen ile temasından ötürü belli bir süre sonra korozyona (pas) uğrar. Paslanmış kısımların bu partiküllerden arındırılması için kumlama yöntemi kullanılır. Kumlama işleminde çelik granül yada grit kumlama tekniği ile yüksek basınçlı hava ile kum yada çelik granül temizlenecek metale uygulanır. Burada kumun yada çeliğin tanecik büyüklüğü uygulanacak yüzeyin şekline ve dayanıklılığına göre belirlenir. Kumalama uygulanan yüzey yada otomobil sacı ham haline getirilir yani metal üzerinde boyanın tutunabilmesi için gözenekler açılır. Böylelikle aracın üzerine boya atıldığında boya hiçbir pürüz olmayan bir zemine tutunmuş olacaktır.

Kumlama Öncesi;
http://img54.imageshack.us/img54/1615/imgp03173yx.jpg
http://img54.imageshack.us/img54/2571/imgp03187wr.jpg

Kumlama Tekniği uygulanmış bir metal parçası
http://img49.imageshack.us/img49/2400/imgp03164ld.jpg
http://img54.imageshack.us/img54/9826/imgp03192sc.jpg
http://img206.imageshack.us/img206/4131/imgp03205zw.jpg

Schumi
12-07-2007, 15:42
Kumlama için aracın üzerinden herşeyin ama herşeyin :D sökülmesi gerekiyor değilmi ?

gorke
12-07-2007, 16:56
evet aynen öyle..

STeaM
13-07-2007, 07:59
Kumlama için aracın üzerinden herşeyin ama herşeyin :D sökülmesi gerekiyor değilmi ?

lokal temizleme yapılıp sadece dış kısmı arındıracaksanız gerekmez ama kumlama işleminin amacıda hem iç hemde dış sacı tamamen korozyondan arındırmaktır bunun içinde komple soymak gerekir.

MiaMi
13-07-2007, 08:50
Sezo ne diyorsun boyam için arabayı gördün sonuçta , , Ne renk yapalım nerde boyatalım kumlamada yapalımmı :) :) yaz bakim döktür şuraya.

STeaM
13-07-2007, 09:26
senin arabayı yaklaşık 2-3 dk inceledim sen olduğunu farketmeden :D onura dedim "vtec e baksana rengi pembeleşmiş,kronik" :D

abi valla sen dersenki orjinal kalsın kırmızı yaparız, rengin tonu ile oynarız sadece.
ama ben değişik bişeyler olsun isterim dersen kimsede olmayan ve gerçekten çok soft bir görünüm katacak bir renk yaparız.

aklımda 2-3 tane alternatif var. onları karteladan göstericem sana. burdan da aklında olsun diye 1-2 resim ekliyeyim renklere bak. kumlamaya gerek yok araban taş gibi ;)

sadece renklere odaklan ;) ben daha farklılarını düşünüyorum bunlar sadece göstermelik :)

http://www.thewallpapers.us/data/media/627/Fiat_Coupe.jpg

http://hordeofwolves.free.fr/gal/magny_cours_2005/village_pro/toyota%20supra%202.JPG

http://www.seriouswheels.com/pics-2007/2007-Hamann-BMW-M6-Widebody-Front-And-Side-1280x960.jpg

http://img402.imageshack.us/img402/6626/11ferrariaurea21024ww0.jpg

http://users.wfu.edu/rudni5/images/Ferrari360Modena/Ferrari%20360%20Modena.jpg

MiaMi
13-07-2007, 09:30
Sezai teşekkür ederim kardeşim. Ancak ben kırmızıdan devam etmek istiyorum. O yüzden kırmızı üzerindeki düşüncelerini fikirlerini bekliyorum.

Bu ay sonu performans açısından gerekli olan parçaları debriyajı vs.vs. takılacak kısmetse. Bi zaman tutturamadık :) .

Ağustos ayında bilmiyorum Fena halde boyayasım geldi :) .
Bu konuyu reel den devam ettirelim. Öptüm gözlerinden.

STeaM
13-07-2007, 09:33
düşüncenin kırmızıdan yana olmasına sevindim doğrusu, kırmızının tonlarında biraz oynarız ve aracın çok sade ve tatlı kalır. sonrada dış kısımla biraz uğraşırız yani tamponlar ve panjurlar. neyse hayırlısı olsun dediğin gibi bigün oturup detaylıca konuşuruz.

MiaMi
13-07-2007, 09:37
Profesyonel Duvar boyacısı seni :) :) tamam hele araba bi bitsinde.

STeaM
18-07-2007, 15:32
Profesyonel Duvar boyacısı seni :) :) tamam hele araba bi bitsinde.

hertürlü boya badana kartonpier işleriniz yapılır :D ahahahah
bitsinde boyayalım abi ;)

BurakAuris
25-04-2008, 23:48
tesekkurler sezai:)guzel kaynak:)

Cıhat YAVAS
06-05-2008, 20:27
benim merak ettiğim husus aracın boyası tamamen kaldırıldıktan sonra yapılan boya işleminde ölçüm yapıldığında değerler aracın orj boyası ile aynı mı çıkıyor yoksa fabrikanın değerlerini yakalamak düşük bir ihtimal mi?

selcukkoylu
09-12-2008, 01:07
benim aracım 1987 balina kasa mercedes araç iç ve dış motor ve camlar dahil boşaltılacak.sonrasında iç dış kumlama galveniz astar vs.yani bu aracı uzun yıllar koruyacak işlemler.ve kaliteli fırın boya(opak siyah) istiyorum.sizden yapacağınız işlemleri sırası ile ve toplamda fiyatı istiyorum

D16inside
09-12-2008, 08:30
paylaşım için sagol.

selcukkoylu
09-12-2008, 10:39
benim aracım 1987 balina kasa mercedes araç iç ve dış motor ve camlar dahil boşaltılacak.sonrasında iç dış kumlama galveniz astar vs.yani bu aracı uzun yıllar koruyacak işlemler.ve kaliteli fırın boya(opak siyah) istiyorum.sizden yapacağınız işlemleri sırası ile ve toplamda fiyatı istiyorum

sorum güncel

Ali Sadi Peker
30-12-2008, 18:21
Teşekkürler..