PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Formula 1 BiTiYOR !

Eriador
16-05-2009, 02:25
otomobil sporlarının zirvesi yok olma tehlikesi ile karşı karşıya ...

FIA ile takımlar arasında bugün Londra’da yapılan kritik toplantı anlaşmazlıkla sonuçlandı. Federasyon, bütçe sınırlamasına ilişkin planlarında geri adım atmayı reddetti.

Max Mosley Heathrow toplantı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, takımlarla “dostane” bir görüşme yaptıklarını söyledi ancak FIA’nın 40 milyon sterlinlik bütçe sınırlaması planından taviz vermeye istekli olmadığını ifade etti.

FIA ile yapılan başarısız görüşmenin ardından, takımlar federasyonun tavrına karşı verilecek cevabı müzakere etmek üzere yeni bir toplantıya geçti.

Mosley açıklamasında, toplantının dostane bir atmosferde geçtiğini belirterek, “Fakat bütçe sınırlamasından daha iyi bir çözüm yolu bulup bulamayacaklarını görüşmek üzere çıktılar, sonuçta olan
bu” diye konuştu.

Gelecek sezon için yapılacak katılım başvuruların 29 Mayıs olan son tarihine de değinen Mosley, “Bu tarihten de geri adım atamayacağımızı açıkladık. Bunların hepsi daha önceden duyurulmuştu. (Bütçe kısıtlaması sayesinde) muhtemel yeni takımların takvime girmesinin avantajından vazgeçemeyiz. Fakat söylemek zorunda oldukları bir şey varsa bunu da dinlemeye hazırız” dedi.

Mosley, “Bu arada, kurallar yayınlandığı gibidir. Biz herkesin aynı kurallara göre yarışmasını istediğimizi açıkladık. Ayrıca tüm takımların sınırlandırılmış bütçeyle mücadele etmesini istediğimizi ifade ettik. Onların düşünmesi gereken şey budur” diye konuştu.

FIA Başkanı konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Herkesin sınırlandırılmış bütçeyle niçin yarışmak istemediğini anlayamadığımızı söyledik. Aslında bu zamanın derinliğinde teknik kurallarda bir rahatlama manasına gelecek, ki tüm mühendisler de bunun olmasını ister. Sonuçta bu entelektüel özgürlük ile mali sınırlama veya entelektüel sınırlama ile mali bir özgürlük arasında bir seçim olduğunu söyledik, ki bugüne kadar dile getirdiğimiz şey de buydu.”

“Mühendislerin ifade ettiği gibi, mevcut F1’in, devasa harcamaları olan sonu gelmeyen bir geliştirmeden oluştuğunu işaret ettik. Artık bu duruma son vermek istiyoruz. Yapabileceğimiz tek şey bu, çünkü maliyetleri sınırlamazsak, buna kimse güç yetiremeyecek duruma gelecek.”

“Takımlardan bazıları bizimle aynı fikirde. Bazıları ise hemfikir değil. O yüzden şimdi durumu tartışmak için toplandılar.”

Ferrari, Renault, Toyota ve Red Bull takımlar, FIA’nın önerdiği şekliyle kurallarda bir değişiklik olmaması halinde 2010 sezonuna girmeyeceklerini açıklamıştı. Bu durumda bir değişiklik olup olmadığı sorulan Mosley, “Evet, gelişmeler böyle, durum bu” cevabını verdi.

Bu arada bugün Ferrari’nin 2010 kurallarının iptali istemiyle Fransız mahkemesinde dava açtığı bildirildi. İtalyan ekibinin davayı, FIA’nın sözkonusu kural girişiminin, teknik veto ihlali yaptığı iddiasıyla açtığı kaydedildi.

Mosley, “Ferrari’nin Fransız mahkemelerine başvuruda bulunduğu toplantı sırasında ortaya çıktı. Detayları bilmiyorum. Ancak istediğimiz şeyi yapmamızı engellemeye yönelik eylem” dedi.

FIA Başkanı ayrıca, toplantı görüşülen konular arasında yeni Concorde Anlaşması’nın yer aldığını belirterek, bu konunun da çözümsüzlüğünü koruduğunu kaydetti.

Mosley, “Concorde Anlaşması’na ilişkin soruları oldu. Biz de 1998 tarihli Concorde Anlaşması’ndan vazgeçmek için tüm diğer meseleler üzerinde bir mutabakat varsa, bunu bir beş yıl daha uzatmaya hazır olduğumuzu söyledik” dedi.

Mosley ayrıca, “Fakat bu konuda da, işin ticari kısmıyla ilgili olarak takımlar ile Bernie arasında bir mutabakat sağlanmış değil, ki bu da sürpriz değil. Çünkü yaklaşık iki buçuk yıldır bu konuyu görüşüyorlar ve hala bir anlaşmaya varmış değiller” diye konuştu.

--

eğer kurallar değişmesse seneye çekileceğini söyliyen takımlar :

en çok şampiyon en eski takm : ferrari
günlük otomobilleri patates olsada bir F1 efanesi : Renault
alman devi belkide mercedes den sonra en iyi otomobil üreticisi : bmw
her anlamda önemli olan japonların f1 deki tek markası : toyota

bunların dışında Mercedes dünyanın en prestijli otomobil üreticisi tam olarka açıklamasa bile onlarda buna sıcak bakmadığını mclaren aracılığı ile ilettiler ...
bunlar çekilirse f1 de kim yarışcak ?

bu firmalar f1 i bu haline getirdiler biz şuan max mosley i tanıyorsak bu firmaların oluşturduğu lig sayesinde ...

max başarılı bi insan oraya herkes çıkamaz boş biri değilmiş ama bence artık zamanını doldurdu f1 demek ucuz maliyetle yarış turu organize etmek demek değil ... otomobil teknolojisinin sınırlarını zormalak demek .. bunu tekrar hatırlaması lazım yapamıyorsa yerini genç beyinlere bıraksn ...
kişisel görüşüm max bence inat olsun diye direniyor ... sex skandalından sonra aklı sıra tekrardan ağırlık koymalar çalışıyor tüm bu zıtlaşmalar onun yüzünden ...

40 milyon sterlin i tr de bile çıkarıcak insanlar çıkar ... F1 bu değil bu olmamalı tekrar özüne dönmeli ...

BlackEmperor
16-05-2009, 02:31
en sonunda sıktılar kendi topuklarına

sportinger
16-05-2009, 09:34
yazık olacak güzelim organizasyona, gerçi diger takımlar bir lig kurarlar heralde. ferrarisiz F1 şaka gibi...

Day Walker
16-05-2009, 10:50
dört gözle bekliyorum bu 4 büyük firmanın çekilmesini f1 patronlarıda işsiz kalsın :D

killererkan
16-05-2009, 11:11
Rai de bu kısıtlamanın süper saçma olduğunu belirtmişti
cidden de sacma .. o zaman bu kadar buyuk firmalar niçin reklam versinlerki, sonuçta F1 motorsporlarının en çok seyircisi olan en internasyonel, en ileri teknoloji.. en üstü..
Ferrari başka dallarda motorsporlarına destek verip yarışacağını belirtti.. ama bu kadaradan FIA vazgeçecektir sonuçta

initial-D
16-05-2009, 11:15
2 bunağın f1 gibi bir organizasyon nasıl batırılır sorusuna cevabı izliyoruz zaten bikaç yıldır

mechanıcer
16-05-2009, 11:58
yazık olur yıllarca verılmıs emeklere age calsımalarına.. ferrari indycar a gıderım demıs .

FaBeRgE
16-05-2009, 12:36
ya hepsinden öte şu yayın olayıda benim canımı çok sıkıyor, daha 1tane yarışı bile izleyemedim :S

onurdestan
16-05-2009, 13:56
girmiycek takımlardaki açıklamalar biraz tartışmaya açık renault artık broadway üretmiyor arabaları gayet sağlam ve güzel bmwde kimine göre mercedesten daha iyi daha büyük bir üretici bu konu çok tartışılır :D

JenGoO
16-05-2009, 14:03
Ciddi bir konu bence F1 motorsporlarının babası ve bitme ihtimalinin olacağını düşünmek dahi bana güç geliyor...Biteceğine inanmıyorum...

Sixinc.unbuffed
16-05-2009, 20:01
adamlar oturup kendi kendilerinin sonun getirmemek icin ciddi dusunmeleri lazim, orda yarisan takimlarin muhendisleri yariscilari teknik elemanlari diger dallara gecer bi yolunu bulurlar ama, f1 yonetici organizator kadro cekirdek citletir artik evinde, kendilerine cevirip namluyu vursunlar kendilerini..

Göki,ZD
16-05-2009, 20:03
shumi gitti F1 bitti yoksa banamı öle geliyor shumi den sonra hiç izlemedim zevk vermedi nedense.

Berkan
16-05-2009, 22:23
ya hepsinden öte şu yayın olayıda benim canımı çok sıkıyor, daha 1tane yarışı bile izleyemedim :S

aynen :D

xcel
16-05-2009, 22:26
otomobile benzemeyen araçların pist içinde dönüp dolaşmaları sıkıntı veriyor bana. keşke ülkemizde wrc ve jwrc ye hak ettiği değer verilse.

jetlag
17-05-2009, 09:07
lada'larda pek bi araca benzemiyo aslinda ama sen avatar diye koymussun, bana sikinti verdi

SkY
17-05-2009, 09:13
shumi gitti F1 bitti yoksa banamı öle geliyor shumi den sonra hiç izlemedim zevk vermedi nedense.

gerçekte tabiki böyle olmasa bile bende senin gibi düşünüyorum..bana da schumi den sonra keyif vermiyor fazla açıkcası ama yine de bitmesini istemem açıkcası..

Ome_RS
17-05-2009, 19:43
nihayet :D:D

killererkan
17-05-2009, 21:58
gerçekte tabiki böyle olmasa bile bende senin gibi düşünüyorum..bana da schumi den sonra keyif vermiyor fazla açıkcası ama yine de bitmesini istemem açıkcası..

sizlere katılmıyorum , michaeli dönem bence asıl sıkıcı olan dönemdi, artık sürekli top bir sürücü yok
rai mi? hamilton mu? masssa mı? vettel mi? alonso mu? jenson mu?
hepsi.. her eks herkesi geçebliyo.. force indialar dışında :D bence michaelden sonra F1 kötüleşmedi, hatta daha bile iyi oldu bence

Eriador
18-05-2009, 00:13
otomobile benzemeyen araçların pist içinde dönüp dolaşmaları sıkıntı veriyor bana. keşke ülkemizde wrc ve jwrc ye hak ettiği değer verilse.

bence f1 e çok düz mantık bakıyorsn

farkındamısın bilmiyorum ama o araçlar 2.4 hacimle 800 üstü hp ler elde ediyor atmosferik ...

f1 otomobil teknolojisin son noktası müh. harikası.

pistte dönerken konulan benzn lastik aşınmalarına göre yapılan stratejik savaşlar işin başka bir müh. harikası ...

ve dünyanın en iyi sürücelerinin kullandığı bir ortam.

bu arada son 5 senedir tüm alınan kararlar sırf otomobilleri yavaşlatmak için takımların önü kısılmada çok çok daha hızlı olurlar tüm bunlara rağmen otomobil sporlarında zirvede

ef186
18-05-2009, 00:41
Bitmezzzz F1 Gibi ticari değeri bukadar yuksek olan bir organizasyon bitemez .
Orta yol bulunur anlaşılır olur biter ....

xcel
18-05-2009, 03:36
bence f1 e çok düz mantık bakıyorsn

farkındamısın bilmiyorum ama o araçlar 2.4 hacimle 800 üstü hp ler elde ediyor atmosferik ...

f1 otomobil teknolojisin son noktası müh. harikası.

pistte dönerken konulan benzn lastik aşınmalarına göre yapılan stratejik savaşlar işin başka bir müh. harikası ...

ve dünyanın en iyi sürücelerinin kullandığı bir ortam.

bu arada son 5 senedir tüm alınan kararlar sırf otomobilleri yavaşlatmak için takımların önü kısılmada çok çok daha hızlı olurlar tüm bunlara rağmen otomobil sporlarında zirvede

elbette F1'in otomobil sektörüne kattıklarının farkındayım ama açıkcası ben bir otomobil sever olarak fabrika çıkışı otomobillerden çok çok farklı özellikler taşımayan araçların, bizlerin günlük olarak kullandıklarımıza benzeyen yollarda ve her hava şartında yarışmalarını daha ilgi çekici buluyorum. şartlar en küçük bir hatayı bile affetmediği için ralli pilotlarına inanılmaz saygı duyuyorum. Yol dışında kullanacakları kaçış alanlarının olmaması, sağda sola bariyerlerin bulunmaması, 2.0 Turbo makinaların dağ yollarında 170-180 km süratlerle sara sara ilerlemeleri bence kesinlikle daha etkileyici. gelişmiş elektronik asistanlar yok, etap ortasında kalsan yardım edecek yok, lastiğini değiştirecek bir tekniker dahi yok. 15 km lik bir dağ etabını izlemek incar görüntüleri ile takip etmek, pilotların toprak zeminde kendi çizgilerini yaratmalarına şahit olmak bana daha doyurucu geliyor.