PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dizelde beyaz duman

coskan
25-05-2009, 22:18
aracım 2.0 tdi ve kat iptali 60mm duz boru var ama trafik sıkışıklıgında ozellıkle sıcak havalarda dur kalk yaparken ufak ufak beyaz duman atmaya baslıorum gazı kokledıgımde pof dıe bulut seklınde duman atıorum ve kesılıo bıraz daha dur kalk yaptıgımda yenıden baslıo ve aynı sekılde dıp gaz yapıp cektıgımde atıorum ve bıtıo hızlanırken yuksek devırde yada dıp gaz ara hızlanmada duman gormuyorum aracımda yag ve su eksıltmesı kontrolu yapıldı turbo kontrolu yapıldı hatta en son hava emıs orınglerı ve segmanı dıe parca da degıstı hersey sorunsuz gozukuyo ama hala aynı servısın dedıgı dızel arac az yag yakar ve kat olmadıgı ıcın dumanı goruyorsun ama daha once de 1.9tdi vardı aynı egzos sıstemı ıle ama onda duman yoktu sızce sorun ne olabılır normal mı tekrar orjınale donmelımıyım ?

CKN
25-05-2009, 22:20
bence turbodan..

coskan
25-05-2009, 22:22
bence turbodan..

servıse uyuz oldugum nokta da o ben de turbodan dıye bastırıyorum ama mılı kontrol ettıklerını soluolar bıde bayadır var ama turboda olsa ust devırlerde artması gerekmezmıydı yada dewamlı atması :confused:

CKN
25-05-2009, 22:26
hayır ara ara atmakla baslar.. rolentide fln.. sonra dahada fazlalasır.
sen hortumu sök bir bak yag varmı hortumda, pervanenin oralarda fln..

coskan
25-05-2009, 22:29
hayır ara ara atmakla baslar.. rolentide fln.. sonra dahada fazlalasır.
sen hortumu sök bir bak yag varmı hortumda, pervanenin oralarda fln..

zaten hava emısın orınglerının degısmesının sebebıde hava emısın dıs tarafında yag olmasıydı bende dedım dısında bıle yag var turbo yag atıo dıe yok zaten hava emıste yag olur dısarı kacırmasın dıe orınglerı degıstrdık mılı kontrol ettık demıslerdı artık garantıden gectım kendı cebımden degstrcem turboyu son kez kontrol edıp

CKN
25-05-2009, 22:30
kendi cebinden yaptıracaksan, revize ettirt.
bu sekilde kullan git gide fazlalasır duman.. eh birazda yag eksiltir..

coskan
25-05-2009, 22:31
kendi cebinden yaptıracaksan, revize ettirt.
bu sekilde kullan git gide fazlalasır duman.. eh birazda yag eksiltir..

valla bende bu sekılde kullanayım dedım bı sene nerdeyse 30k km oldu hala tık yok ne turboymus ya revıze ettırym ben en ıyısı tesekkurler:)

gsi_club
25-05-2009, 22:38
beyaz duman genelde turbodan yapiyor.

FaBeRgE
25-05-2009, 23:44
Bu olay sırasında diagnostic ışığı yanıyor mu ? 60-70km hızlarda biraz seyredince sönüyor mu ?

gambit49
25-05-2009, 23:46
turbo yag verme belirtisi gibi duruyo

coskan
25-05-2009, 23:53
Bu olay sırasında diagnostic ışığı yanıyor mu ? 60-70km hızlarda biraz seyredince sönüyor mu ?

hıcbı ısık yakma yada arıza verme gıbı bsıı olmuo zaten servıs aynı zamanda boost olayına da baktı hatta dısarda da bakılmıstı vagcom uzrınden ve boostta da farklı bı degısıklık gozukmuo

K0213
26-05-2009, 00:10
dizelde eksoz sistemiyle oynayınca direk beyaz duman atıyo. Turbodan da olabilr fakat benim 135000kmde albeamda bile, orjinal turbo değişmemesine ramen, rahatsız edici bi duman atmıyo.

BlackEmperor
26-05-2009, 04:24
peki bunu nasıl test ederiz ? aracı rolantide çalıştırarak anlayabilirmiyiz? veya motor ısınmadan ara ara gaz vererek

CKN
26-05-2009, 12:24
peki bunu nasıl test ederiz ? aracı rolantide çalıştırarak anlayabilirmiyiz? veya motor ısınmadan ara ara gaz vererek

hortumu cıkarıp bak. yag yoksa problemde yok

sportinger
26-05-2009, 12:42
kapak contasından da olabilir su karışıyosa oda beyaz duman atmaya neden olur. ama turbodan görünüyo senin problem...

coskan
26-05-2009, 17:11
kat ı taktım duzeldı gıbı gozukuo cıdden hcbısı anlamadım ya :confused:

emretorlak
26-05-2009, 17:25
Corsa opc sahibi bir arkadaşımız var sitede.Yakın zamanda turbo problemi yaşadı.O da stock eksoz ile sıkıntı yaşamazken eksoz uygulamasından sonra aşırı eksoz dumanı gördüğünü söylüyordu.Belki seninde katalitik iptalin ve geri takman benzer bir durumdur.

Acaba eksoz uygulamaları turbo araçlarda turbo arızasına mı sebep oluyor? Turbonun basıncı artar mı eksoz uygulaması ile?

coskan
26-05-2009, 17:42
Corsa opc sahibi bir arkadaşımız var sitede.Yakın zamanda turbo problemi yaşadı.O da stock eksoz ile sıkıntı yaşamazken eksoz uygulamasından sonra aşırı eksoz dumanı gördüğünü söylüyordu.Belki seninde katalitik iptalin ve geri takman benzer bir durumdur.

Acaba eksoz uygulamaları turbo araçlarda turbo arızasına mı sebep oluyor? Turbonun basıncı artar mı eksoz uygulaması ile?

kat ıptalı ıle erken dolmaya basladıgı gercek galıba ufak da olsa basınc artısı oluyo ama turbonun onun sebebıyle bozulması mumkunmu bılmıyorm

Cihan
26-05-2009, 17:58
turbonun ondan bozulacağını sanmam ama kat iptalinden sonraki egzoz gazı kokusu dizelde gerçekten çok kötü :( hele ki ilk çalıştırdığınızda camları açarsanız gerçekten rahatsızlık verici

alper a
29-07-2009, 18:39
Benim Corsadada ilk Arabayı çalıştırırken bir tekleme söz konusu vede ısındıgı zaman motor (normal çalışma sıcaklığı) gaz kokleyince beyaza yakın bir duman çıkıyor ve egsoz patlatıyor.su eksiltme flan yok

ACTPK
29-07-2009, 19:28
Turbo ihtimali zaten söylenmiş büyük ihtimal turbodandır ama düşükte olsa ikinci bi ihtimalde şu,

Yakıt bozuksa beyaz duman atar. Yakıt alınan yeri değiştirip tekrar bi denemeni tavsiye ederim. Ya da mazot alınan yerden 1 cam şişede numune alıp (Plastik şişede olabilir ama plastikte azda olsa temizde kararır.) ağzı kapalı şekilde 1 hafta kadar beklet. Eğer kararma ve dibinde tortu oluşuyorsa mazot bozuktur.

Ahmet Saraçoğlu
29-07-2009, 20:33
geçenlerde turbo hortumunun yırtılması dolayısıyla bayaa bi hışırtıyla beraber turbonun havasını sızdırıyodu araba gaza ger basışımda , bi gün geçmedi değiştirdim.Fakat ordan havayla beraber yağ da püskütrrü az da olsa civarına ve hortum üstüne.Turboyla motor arasındaki kalın hortum..Bu turbada sorun anlamınamı geliyo?Ne çekişte ne tüketimde hiçbi sorun yok hortum deişimiyle beraber.

senna
30-07-2009, 10:21
turbon olabilir eğer gazı bıraktığında atıyorsa pcv kötü olabilir valfine baktır

coskan
30-07-2009, 10:40
turbon olabilir eğer gazı bıraktığında atıyorsa pcv kötü olabilir valfine baktır

benım mesajımdan bahsedıyosak :) tam tersı dedıgım gıbı trafıkte ufak ufak atmaya baslıo gazı kokledıgımde bı bulut seklınde atıp bıtıo bı sure snra tekrar baslıo sıcak havada ve trafıkte sadece gazlarken yuksek hızda yok zaten

senna
30-07-2009, 11:05
gaza basarken atıyorsan keçelerine baktır turbonun bi ne kadar değiştirme vs de deseler daha iyi birilernini bakması daha makbul geçer güzelce ölçüm yapılsın

coskan
30-07-2009, 11:13
gaza basarken atıyorsan keçelerine baktır turbonun bi ne kadar değiştirme vs de deseler daha iyi birilernini bakması daha makbul geçer güzelce ölçüm yapılsın

peki sence segmanlarla yada motor içiyle alakalı olma ihtimali varmı yanı yag eksıltmem yok denecek kadar az ve su eksıltmem yok heralde motor içiyle alaklı olsa daha fazla eksıltırdı dıye dusunuyorum

senna
30-07-2009, 12:15
segman olsa farklı şekillerdede atman lazım eksiltmen lazım yağ kaçırmasına bağlı olark

coskan
30-07-2009, 12:19
segman olsa farklı şekillerdede atman lazım eksiltmen lazım yağ kaçırmasına bağlı olark

tesekkurler:)

mur_84
30-07-2009, 15:18
kaç bin km.'de araç??

coskan
30-07-2009, 15:54
kaç bin km.'de araç??

68.000kmde

gambit49
02-08-2009, 01:14
turboyla vedalasma zamani gelmis gibi

nadir
01-10-2009, 13:05
Kesinlikle turbon arızalı çok fazla o turbo nun üstünde devam etme eğer devam edersen piston üstünde biriktirme yaptığı yağ çoğalarak zaman içiersinde kontrolsüz bi yakıt haline gelicek ve aracın birden tam gaza kalkacaktır ve ne yaparsan yap o piston üzerinde ki yağ yanana kadar stop etmeyecektir motor eğer motor kol çıkarmassa o arada şanslı sın demektir aksi takdirde motor blok u patlayana kadar gider bu arıza bir ana önce ya yenisi yada tamir ederek o arızadan kurtul derim bi dizel ustası olarak

AliGizda
09-03-2020, 16:02
Merhabalar yeni konu açmamak adına konuyu hortlatıyorum.
1.6 HDI 407 sahibiyim. Aracımda maslak turbo yapımı hibrit ve DP var. Turbo yeni revizyon gördü. Araçta dur kalk trafikte bekledikten sonra, geriye attığım zaman, 4. viteste sabit giderken bir anda yüklenince beyaz duman atıyor. Neden yapar?

RSX
09-03-2020, 18:00
Merhabalar yeni konu açmamak adına konuyu hortlatıyorum.
1.6 HDI 407 sahibiyim. Aracımda maslak turbo yapımı hibrit ve DP var. Turbo yeni revizyon gördü. Araçta dur kalk trafikte bekledikten sonra, geriye attığım zaman, 4. viteste sabit giderken bir anda yüklenince beyaz duman atıyor. Neden yapar?

Eğer enjektörlerin işemiyorsa, turbonda yağlama yoksa, sorunun katalizör olmadığı için. Ben beyaz duman 1.4 hdi 90 bindeki hybrid-dp-cooler setup 207'im için 10 bin tl harcaladım.Sadece yokuş aşağı giderken hız sabitken beyin hızı sabit tutmak için ufaktan gaz verdiğinde yada gaza hafif bastığımda beyaz duman atıyordu. Katalizör olmadığı için çıktı. Önce enjektör dediler yaptırdım sonra yapamamışlardır dediler tekrar söktürdüm geçmedi, sonra turbo dediler yaptırdım geçmedi, bu sefer sibop lastigi yada segmandır dediler komple motor yaptırdım yine geçmedi, tekrar turbo enjektör yaptırdım yine geçmedi en son gıcık aldım sattım. Sonrasında denk geldim birkaç kişiyle onlardada oluyormuş, tahminimce katalizor olmadığı için hdi motorlarda bu şekilde beyaz duman atıyor.

AliGizda
10-03-2020, 08:05
Eğer enjektörlerin işemiyorsa, turbonda yağlama yoksa, sorunun katalizör olmadığı için. Ben beyaz duman 1.4 hdi 90 bindeki hybrid-dp-cooler setup 207'im için 10 bin tl harcaladım.Sadece yokuş aşağı giderken hız sabitken beyin hızı sabit tutmak için ufaktan gaz verdiğinde yada gaza hafif bastığımda beyaz duman atıyordu. Katalizör olmadığı için çıktı. Önce enjektör dediler yaptırdım sonra yapamamışlardır dediler tekrar söktürdüm geçmedi, sonra turbo dediler yaptırdım geçmedi, bu sefer sibop lastigi yada segmandır dediler komple motor yaptırdım yine geçmedi, tekrar turbo enjektör yaptırdım yine geçmedi en son gıcık aldım sattım. Sonrasında denk geldim birkaç kişiyle onlardada oluyormuş, tahminimce katalizor olmadığı için hdi motorlarda bu şekilde beyaz duman atıyor.

Biraz şanssızlık olmuş sizin ki.
Turbo yeni, benim ki misal 3te gaza basmadan giderken gaza basınca atıyor. Dur kalkta hareket halindeyken gaza yüklenince atıyor. Uyuz oldum arabayı zorladım ama gram duman yok haricinde. Bende DP' den şüpheleniyordum, demek sebebi buymuş. Teşekkürler.

fatihx245
10-03-2020, 16:33
Biraz şanssızlık olmuş sizin ki.
Turbo yeni, benim ki misal 3te gaza basmadan giderken gaza basınca atıyor. Dur kalkta hareket halindeyken gaza yüklenince atıyor. Uyuz oldum arabayı zorladım ama gram duman yok haricinde. Bende DP' den şüpheleniyordum, demek sebebi buymuş. Teşekkürler.

abi büyük ihtimalle yağ eksilmen yoksa yazılımdan,avans ayarından olabilir eksiliyorsa turbo ile ilgili olabilir