PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bankacılık sistemi / chip & pin kaosu..

8.000rpm
04-06-2009, 12:46
Geçtiğimiz hafta eşim öğle yemeğini şirketin yakınında bir self servis mekanda yiyor.
Mekanda çantasından cüzdanı çalınıyor. Ama durumdan haberi yok tabii ki...
Öğle tatilinden sonra şirkete geri dönüp çalışmaya devam ediyor...
Garanti bankası çağrı merkezi arıyor ve kredi kartından 2 kere yanlış pin girildiğini ve akabinde nakit çekimler ve yüksek miktarlı alışverişler yapıldığını söylüyor.
Eşim o esnada çantasını kontrol ediyor ve cüzdanının olmadığını görüyor...
"Derhal tüm kartlarımı kapatın" diyene kadar kartlar 4.000.-TL kadar kullanılıyor...
Bankaya derhal itiraz ediyoruz ama pin kullanıldığı için banka hiçbirşey kabul etmeyeceğini söylüyor.

Ben bir haftada hırsızlık anının ve alışveriş yapılan tüm mekanların güvenlik kamera kayıtlarını toparladım. Kişiler gayet net , herşey açık seçik ortada.
Bu hafta da bankaya dava açıyorum...
Danıştığım kişilerin kimi "hiçbirşey alamazsın" diyor , kimileri de "tüketici mahkemesi delillere istinaden lehinize karar verecektir , üstüne gidin" diyor...
Ben bu videoları bir şekilde medyaya vereceğim ama önce şu mahkeme olayları bir netleşsin...

Uzun lafın kısası , bu pin uygulaması sonrasında tüketiciye iki önemli tuzak var ;
-tüm sorumluluk müşteride... hatta gazetelerde geçenlerde yer almıştı , bilmem kaç metre uzaktan dürbünle atm nin klavyesine bakıp şifreyi görüyor bu hırsızlar , bunun sorumluluğu da biz tüketicilerde...
-hiçbir mağaza , pin girildikten sonra hiçbirşeyi umursamıyor , kart sahibinin ve alışveriş yapanın aynı kişi olmaması hatta cinsiyetlerinin bile tutmaması hiç önemli değil... tüm sorumluluk kart sahibinde...

Böyle bir durumda banka tarafında karşınızıda kesinlikle bir muhatap bulamıyorsunuz , sinir bozucu müşteri hizmetleri çağrı merkezi ve onların klişe cümleleri sizi çileden çıkarıyor...
bunlar , zaten bozuk olan sinirinizin kontrolden çıkmasına sebep oluyorlar...

allah hiçbirinize rastlatmasın arkadaşlar...

tunceR
04-06-2009, 12:48
geçmiş olsun ..

16v
04-06-2009, 12:48
Geçmiş olsun.Umarın en az kayıpla ve en sorunsuz şekilde bu magduriyetten çıkarsınız.

tool
04-06-2009, 12:49
Geçtiğimiz hafta eşim öğle yemeğini şirketin yakınında bir self servis mekanda yiyor.
Mekanda çantasından cüzdanı çalınıyor. Ama durumdan haberi yok tabii ki...
Öğle tatilinden sonra şirkete geri dönüp çalışmaya devam ediyor...
Garanti bankası çağrı merkezi arıyor ve kredi kartından 2 kere yanlış pin girildiğini ve akabinde nakit çekimler ve yüksek miktarlı alışverişler yapıldığını söylüyor.
Eşim o esnada çantasını kontrol ediyor ve cüzdanının olmadığını görüyor...
"Derhal tüm kartlarımı kapatın" diyene kadar kartlar 4.000.-TL kadar kullanılıyor...
Bankaya derhal itiraz ediyoruz ama pin kullanıldığı için banka hiçbirşey kabul etmeyeceğini söylüyor.

Ben bir haftada hırsızlık anının ve alışveriş yapılan tüm mekanların güvenlik kamera kayıtlarını toparladım. Kişiler gayet net , herşey açık seçik ortada.
Bu hafta da bankaya dava açıyorum...
Danıştığım kişilerin kimi "hiçbirşey alamazsın" diyor , kimileri de "tüketici mahkemesi delillere istinaden lehinize karar verecektir , üstüne gidin" diyor...
Ben bu videoları bir şekilde medyaya vereceğim ama önce şu mahkeme olayları bir netleşsin...

Uzun lafın kısası , bu pin uygulaması sonrasında tüketiciye iki önemli tuzak var ;
-tüm sorumluluk müşteride... hatta gazetelerde geçenlerde yer almıştı , bilmem kaç metre uzaktan dürbünle atm nin klavyesine bakıp şifreyi görüyor bu hırsızlar , bunun sorumluluğu da biz tüketicilerde...
-hiçbir mağaza , pin girildikten sonra hiçbirşeyi umursamıyor , kart sahibinin ve alışveriş yapanın aynı kişi olmaması hatta cinsiyetlerinin bile tutmaması hiç önemli değil... tüm sorumluluk kart sahibinde...

Böyle bir durumda banka tarafında karşınızıda kesinlikle bir muhatap bulamıyorsunuz , sinir bozucu müşteri hizmetleri çağrı merkezi ve onların klişe cümleleri sizi çileden çıkarıyor...
bunlar , zaten bozuk olan sinirinizin kontrolden çıkmasına sebep oluyorlar...

allah hiçbirinize rastlatmasın arkadaşlar...

iki kere yanlis pin girildiyse nasil pin kullanildigini iddia ediyor banka anlamadim;?

mmustu
abisi 2 kere yanlıştan sonra 3. de doğru şifreyi bulmaları hayret verici......

stlegal
geçmiş olsun umarım güze bir sonuç alırsınız..

serhat306
04-06-2009, 12:51
gecmış olsun...

B.Aktepe
04-06-2009, 12:56
pin 4 haneli ve çoğu yapılan hata, doğum tarihi olarak kullanılması. cüzdan çalınınca içinde kimlik varsa ordan tahmin edilmiş olabilir yada cüzdan içine şifreyi hatırlamak için bir yere not bırakılmış olabilir yada kartın son 4 numarası olabilir.vs.vs.vs.

Hyjal
04-06-2009, 12:56
çok büyük geçmiş olsun giden paraya mı , alınan kredi kartının müşteri hizmetlerinin saçmasapan cevaplarına mı hangi birine yanasın , kızasın :(

8.000rpm
04-06-2009, 13:01
pin 4 haneli ve çoğu yapılan hata, doğum tarihi olarak kullanılması. cüzdan çalınınca içinde kimlik varsa ordan tahmin edilmiş olabilir yada cüzdan içine şifreyi hatırlamak için bir yere not bırakılmış olabilir yada kartın son 4 numarası olabilir.vs.vs.vs.

şifre doğum yılı değil , ayrıca nüfus cüzdanı-ehliyet gibi zamazingolardaki yıl gerçeğinden farklı...
cüzdanda herhangi bir not yok , kartın son 4 rakamı vs.vs.. cüzdan içinden bir materyalle alakalı bir pin yok...

cem
04-06-2009, 13:06
şifre doğum yılı değil , ayrıca nüfus cüzdanı-ehliyet gibi zamazingolardaki yıl gerçeğinden farklı...
cüzdanda herhangi bir not yok , kartın son 4 rakamı vs.vs.. cüzdan içinden bir materyalle alakalı bir pin yok...

Geçmiş olsun ,
anlayamadım nasıl pin yanlış girilip işlem yapmışlar ?

Tunacan
04-06-2009, 13:07
E tabi niye bankalar pin li sisteme geçti sanıyorsunuz? İşte bu yüzden.
İmza olsaydı hakkınızı çatır çatır alabilirdiniz...

B.Aktepe
04-06-2009, 13:12

geçmiş olsun o zaman 2 kere yanlış girince bloke olmasın diye çıkış yapılıp pinsiz alışveriş yapılmış olabilir imza atılmıştır o zaman. yada şifreyi bilen biri yaptı başka mantıklı açıklaması yok yani.

Evrenoz
04-06-2009, 13:13
Bildiğim kadarıyla,

PIN'de sorun olursa PIN'siz giriş yapıp imza atmak halen geçerli.. 3-5 ay önce kendi kredi kartımla bu tarz bir alışveriş yapmıştım.

trgy
04-06-2009, 13:13
pin girilmeden alışveriş yapılıyor,cıkışa basıp

onursumer
04-06-2009, 13:15
şifre olmasaydı zaten alışveriş yapılan yere patlıyordu tum olay kimlik kontrolu yapılmadığı için

sırf bu yuzden şifreli kullanıma geçildi tüm sorumluluk bize ait kart şifrelerini mümkün olduğunca benle alakasız sayılar yapıyorum sıfr bu yüzdenki kaybettiğimde ben farkedene kadar bulamasınlar şifreyi :)

cem
04-06-2009, 13:19

Bu butun bankalarda boylemi , iptal edilebiliyormu bu ?
pinin hiç bi anlamı yokki o zaman yav...

Eray Yümsel
04-06-2009, 13:20

dın dınnnn aynen öyle canım. pin girmeyince imza isteniyo

onursumer
04-06-2009, 13:22

eğer çıkış yapılıp alışveriş yapılmışsa ve bu kişi sen değilsen

alışveriş yaptıran yere patlıyor parasını alamıyor bankadan kimlik kontrolu yapmadığından dolayı :D

tool
04-06-2009, 13:23

visa mastercard american express nolursa olsun cekerim pinsiz :D

BoraRS
04-06-2009, 13:24
Hatta eğer Kredi Kartı yeni ise ilk bir iki kulanımda mecburen şifresiz kullanmanız gerekiyor. Yani yeni kredi kartlarında ilk birkaç kullanım imza ile.

Geçmiş olsun.

8.000rpm
04-06-2009, 13:24
geçmiş olsun o zaman 2 kere yanlış girince bloke olmasın diye çıkış yapılıp pinsiz alışveriş yapılmış olabilir imza atılmıştır o zaman. yada şifreyi bilen biri yaptı başka mantıklı açıklaması yok yani.

Geçmiş olsun ,
anlayamadım nasıl pin yanlış girilip işlem yapmışlar ?

ib..ler 3. seferde şifreyi buluyorlar maalesef...
nasıl buluyorlarsa artık... :beuj:

trgy
04-06-2009, 13:25
visa mastercard american express nolursa olsun cekerim pinsiz :D

ahahhaha alışveriş mağazalarında bakılmıyor.çok kıllanmadıkları sürece

8.000rpm
04-06-2009, 13:26
ek bilgi ;
müşteri istediği taktirde pos makinesinde pin işlemini atlatabiliyor , bu durumda eski sistem gibi slipe imza atıyor...
ama keşke böyle olsaydı..banka gidip mağazayı düdükleyecekti , bize de paramızı iade edecekti...
ama işte banka iteleyecek bir yer bulamadığı zaman olayı size bırakıyor...

cem
04-06-2009, 13:26
eğer çıkış yapılıp alışveriş yapılmışsa ve bu kişi sen değilsen

alışveriş yaptıran yere patlıyor parasını alamıyor bankadan kimlik kontrolu yapmadığından dolayı :D

o zaman bu magdur arkadaşta parasını alışveriş yaptıgı yerden alacak,
sanırım dogru anladım :)

cem
04-06-2009, 13:27
ib..ler 3. seferde şifreyi buluyorlar maalesef...
nasıl buluyorlarsa artık... :beuj:

Öyle bir permutasyon kombinasyon vsvs olması imkansız sizi
takip etmedikleri sürece..

B.Aktepe
04-06-2009, 13:28
alışveriş yapılan yerlere gidip sliplerine baktın mı? pin ile alışveriş yapıldığına dair? şifre o zaman 1234 filan mıydı ? yemeğe gittiği yerde daha önce aynı kredi kartı ile alışveriş yaptı ise şifreyi bilen birisi kartı çalmış olabilir. kartın çalındığı yere gidip baskı kurun,araştrın.

8.000rpm
04-06-2009, 13:28

öyle olsa zaten banka gidip alır parayı , müşteriyi yormaz...bunun adı da müşteri memnuniyeti olur...
:D

8.000rpm
04-06-2009, 13:29
alışveriş yapılan yerlere gidip sliplerine baktın mı? pin ile alışveriş yapıldığına dair? şifre o zaman 1234 filan mıydı ? yemeğe gittiği yerde daha önce aynı kredi kartı ile alışveriş yaptı ise şifreyi bilen birisi kartı çalmış olabilir. kartın çalındığı yere gidip baskı kurun,araştrın.

bilal,
elimde fatura fotokopileri bile var abicim.. slipler de var.. pin kullanılmış....
hatta her faturaya başka isim sallamışlar , başka semt sallamışlar...
ama yanında eşşek gibi slip duruyor , eşimin adı yazıyor slipte...
ama kimsenin umurunda değil..herkes satışına bakıyor doğal olarak...
şifre 1234 gibi bişey değildi , ya takip edildi benim hanım , ya da biryerlerde şifre kullanırken erketeciler okudu şifreyi... :ofk:

onursumer
04-06-2009, 13:31

yok ben o alışverişi yapmadım diyip itiraz ettiğin zaman bankaya vede bu kanıtlandığında imzasız,şifresiz kontrol yapılmadan odeme alan firma suçlu olduğundan bankayla firma arasında bir mevzu oluyor diye hatırlıyorum bir arkadaşım itiraz etmişti ve o alışverişleri odemedi bankada alışveriş yapılan yere odememiştir büyük ihtimalle ;)

B.Aktepe
04-06-2009, 13:33
bilal,
elimde fatura fotokopileri bile var abicim.. slipler de var.. pin kullanılmış....
hatta her faturaya başka isim sallamışlar , başka semt sallamışlar...
ama yanında eşşek gibi slip duruyor , eşimin adı yazıyor slipte...
ama kimsenin umurunda değil..herkes satışına bakıyor doğal olarak...
şifre 1234 gibi bişey değildi , ya takip edildi benim hanım , ya da biryerlerde şifre kullanırken erketeciler okudu şifreyi... :ofk:

takip edilmesinden ziyade, kart çalınmadan önceki son 2-3 alışverişine bakın nerede yapıldığına, o işyerlerinde yeni işe başlayan yada son zamanlarda işten ayrılan var mı onu araştırın derim. geçmiş olsun tekrardan.

GKS
04-06-2009, 13:33
geçmiş olsun

8.000rpm
04-06-2009, 13:34
hırsızlık olyı şöyle oluyor ;
mekana iki şahıs giriyor , içeride oturanların arasında birini arıyormuş gibi... yemeklere bakıyormuş gibi...
sonra bizimkileri gözlerine kestiriyorlar..arka asaya oturup bizim hanıma sırtını veriyor cepçi...
sandalyesine ceketini çıkarıp asıyor , sonra masaya oturuyor...sonra ceketin cebini karıştırıyor hesabına elini arkaya atıp çantayı açıyor (çanta bu arada sandalye ile duvar arasında sıkışık , tamamen sandalyenin arkasında değil tabii...)
mekana giriş + masaya oturuş + çantadan cüzdanı alış + mekandan çıkış toplam tam tamına 2.-dakika...

Tunacan
04-06-2009, 13:34
Tek ihtimal k.kartını şiniz kullanırken taikp edip dikizlediler. sonra da cüzdanı çalıp k.kartıyla alışveriş yaptılar.
iki kere de yanılş pin girdiler çünkü heyecanlanıp pini unuttular...

8.000rpm
04-06-2009, 13:35
hepinize iyi dilekleri için teşekkürler...
bilal dediğini de yaptık abicim , hepsini emniyet sorguladı , halen de soguluyor...eksik olma fikirlerin için saol...

barutçu
04-06-2009, 13:42
Geçmiş olsun. Bende bu konuda bankadan epey bilgi edinmiştim zamanında. Dediğiniz gibi pin güvenliği tamamen müşteriye ait. Bu yüzden pin almadığım kredi kartlarımda mevcut. Mecburen imza atıyorum. Ufak limitli kartlarımda pin kullanıyorum. Ama onada çok dikkat ediyorum. Atıyorum Migros'da, Kipa'da vs... şifre girecek olursa yanımdaki kişi çok yanaşmışsa bana direk iptale basıp imza atıyorum.
Bence bu şahıslar izlemişler eşinizi önceden. Bir kasada vs.. pin girerken bakmışlar. Genelde hızlı tuş hareketleri ile pin girildiği için tam olarak sırasını bulamamışlar.
Atıyorum 1234 şifre(Ardaşık olması yasak ama sadece örnek olarak veriyorum)
1 rakamanı zaten görüyor. Sonrada 234 bastığını görüyor ama bunun sırasını tam olarak bilemiyor. 3. denemesinde ise tık die buluyor.
Geçmiş olsun, bende sonuç alabileceğinizi sanmıyorum bankadan ama elinizde kamera kayıtlarının olması büyük bir artı. Peşini bırakmayın bencede.
Birde iş bankası visa paypass yollamış, gerçi hiçbiyerde geçmiyor şimdilik, limitide 20TL kadar herhalde alışveriş başına ama ne imza ne pin sadece Bipleedip geçecekmişiz artık. Onuda anlamadım nasıl güvenlik sağlayacaklar.
Geçmiş olsun tekrardan.

BAK
04-06-2009, 13:46
Çok geçmiş olsun abi.

8.000rpm
04-06-2009, 13:48
allah muhafaza...
böyle kolaylıklar bir yandan da uygulamada büyük boşluklar yaratıyor ...
sonra iyot gibi açıkta kalıyorsunuz...

8.000rpm
04-06-2009, 13:49
Çok geçmiş olsun abi.

saolasın , allah kimseye yaşatmasın...
hadi parasını geçtim (nasıl geçiyosam onu da anlayabilmiş değilim) , psikolojik travması yetiyor yemin ederim...
kaç gündür rüyamda hırsız yakalayıp gırtlak kesiyorum...

nitrO_Oxide
04-06-2009, 14:03
Gecmiş olsun..

kredi kartı limitlerini düşük tutup yuksek limitli kartlar lazım olmadıkca yanımıza almamak gerekio..

sportinger
04-06-2009, 14:07
geçmiş olsun cok üzüldüm...

FaTiH44
04-06-2009, 14:08
çok geçmiş olsun.büyük ihtimalle şifre girilirken görmüşler ve 3.girişte doğru şifreyi bulmuşlar:mad:

ardaya katılıyorum,bende kartımın limitini bayağı düşürdüm,çalınsa bile limit belli zaten dolu şu an çalsada harcayamaz.

Göki,ZD
04-06-2009, 14:14
geçmiş olsun
sonra konuya gelirsek
benimde 1 hafta önce başıma geleni anlatayım ve bütün işin bankan ile olan ilişkin ile alakalı.
ben kısaca şöyle anlatayım küçük meblağlar ile 200-150-300 vs vs diye 2 milyara yakın karttan mail-order şeklinde para çekilmiş illa adamın elinde şifre yada çıkış diyip imza olarak çekim yapmasına gerek yok:) bunu mail order olan pos cihazlarından kartın üstündeki numaraları bilerekte yapılabilir bu iş çok moktan ama böle. hal böyleyken bu bi süre sonra fark ediliyor ve direk bankaya itiraz ediliyor bu alışverişlerin ben ile alakası yok diye ve herşey iptal ediliyor. bi dilekçe veriyorsun bankana iptal ediliyor ama dediğim gibi banka ile arandaki muhabbet önemli.

MiaMi
04-06-2009, 14:33
Kanka büyük geçmiş olsun allah bir daha yaşatmasın. Maduriyetiniz inşallah giderilir bu sinir harbinden kurtulursunuz.