PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : corolla d4d için...

8.000rpm
16-06-2009, 10:14
şirketteki bir arkadaşta corolla d4d hb var ,
chip yapıldı ve gayet tatmin edici sonuç verdi...
çıkışı rahatlatmak amaçlı spor son susturucu var , gerisi standart...

-egr valfi iptal edilebiliyor mu? bu işlem sorun çıkarır mı?
-katın içi boşaltılsa arıza verir mi?
-başka ne gibi müdahaleler yapılabilir? egzoz genişletme , düz boru vs..vs..

levent
16-06-2009, 10:19
egr iptal edilebiliyor, mehmet gazihan öyle demişti bana,

komple 60 lık düz boru çekin, katı boşaltmak yerine de söküp eve koyun derim ben. sonuçta tuzlu bi ürün yenisini almaya kalkınca ;)
k&n nin kutu içi filtresini kullanabilirsiniz ayrıca, yada orj filtreyi sıklıkla değiştirin ;)

bir de video isterim abi gidişini bi görmek açısından kıyaslama yapalım kendimizinkiyle.
ayrıca top speedde artış oldumu, 4300 devirden soraki çekişten düşmeyi aştımı araç biraz detaylı bilgi istiyorum ek olarak :)

edit: kat boşaltılırsa arıza yakmaz.

nightkids_han
16-06-2009, 10:25
60 fazla değil mi alt dewirleri öldürmesin ?

levent
16-06-2009, 10:27
fazla değil ölmez ! 1600-2000 devre kadar zaten ne varki turbodizel araçların hangisinde sıkıntı yok ölme ölmeme bakımından?

downpipe 60 lık olarak çıkıyor dar (42 yaris'te, bizde 42 yada 51 tam bilmiyorum) boruyla devam ediyor, yani kısık geliyor ztn araç ;)

8.000rpm
16-06-2009, 10:28
bu arada araç otomatik :)
katı iptal edince arıza ışığı vermiyor mu? sensör nerde? kattan önce mi? altına girmedim arabanın hiç...
filtre işi tamam , o kolay..

sahibi der ki ;
" Top speed arttı. 180 i geçmezdi şimdi rahatça geçiyor. 4000’ kadar iyi gidiyor, sonra gücü biraz azalıyor. Ama eskisi gibi değil... "

ben de test ettim , çip üst devirleri değil , orta devirleri coşturdu... artı bir devir vermedi...

8.000rpm
16-06-2009, 10:30
egr iptali ne verir? bu araçlarda sıkıntılı mıdır iptal işlemi?

levent
16-06-2009, 10:33
sensörün yerini tam hatırlayamıyorum bende kattan önce gibi aklımda kalmış ama emin değilim, kullanma klavuzunda fotosu vardı yada lifte kaldırmak gerek aracı :)

2.0 d-4d lerde kat iptali ışık yakıyor 1.4 d4d lerde yakmıyor diye zamanında okumuştum yabancı bi forumda ama incelerim :)

yani ara hızlanmalarda şaka makinesine dönmüş , hayırlı olsun güle güle kullansın , mmt olması sorun değil tek - si '0' dan kalkış mmt nin :)

levent
16-06-2009, 10:34
egr iptali ne verir? bu araçlarda sıkıntılı mıdır iptal işlemi?

egr bayağı kısıyor aracı stockken , egr yi manuel iptal edip arıza ışığı yakan görmedim ama yazılım yapılırken elektronik iptal etselermiş keşke :rolleyes: egr valfinin borusunun ucuna bi tıpa ile işlem tamamlanıyor diye biliyorum manuel iptaldede :) en azından celica gt4 ün egr de öyleydi :D

ercuz
16-06-2009, 10:53
egr zaten yazılımdan sıfırlanmıştır.ama ne kadar sıfırlanırsa sıfırlansın çok az bir miktar kaçırma yapabilir.araya küçük saç kestirip kapatabilirsiniz.

ACTPK
16-06-2009, 11:49
Turbolu araçlarda geri basınç olayı olmadıgından alt devir ölmesi gibi bişey olmaz aksine ne kadar hava akışı sağlanırsa o kadar verim alınır. Kutu içi filtre ve 60lık düz boru iyi olur Kat. iptali içinde boşaltılırsa geri dönüşü olamaz iyi düşünmek lazım. Diğer türlü araya başka bi susturucu vs konarak iptal edilemiyor diye biliyorum. Egr'nin iptal edilmesindede fayda var. Yazılımsal olarak yapılabiliyor. Kola kutusundan parça uydurulup bile iptal edilebilir. Duyduğum bişeyde yazılımsal değilde mekanik olarak iptal edildiğinde araya konulan kör contaya iğne deliği kadar bi delik açıyorlarmış azda olsa kaçırsın sensör algılasın arıza yakmasın diye.

levent
16-06-2009, 12:09
Turbolu araçlarda geri basınç olayı olmadıgından alt devir ölmesi gibi bişey olmaz aksine ne kadar hava akışı sağlanırsa o kadar verim alınır. Kutu içi filtre ve 60lık düz boru iyi olur Kat. iptali içinde boşaltılırsa geri dönüşü olamaz iyi düşünmek lazım. Diğer türlü araya başka bi susturucu vs konarak iptal edilemiyor diye biliyorum. Egr'nin iptal edilmesindede fayda var. Yazılımsal olarak yapılabiliyor. Kola kutusundan parça uydurulup bile iptal edilebilir. Duyduğum bişeyde yazılımsal değilde mekanik olarak iptal edildiğinde araya konulan kör contaya iğne deliği kadar bi delik açıyorlarmış azda olsa kaçırsın sensör algılasın arıza yakmasın diye.

no exhaust best exhaust derler hatta :icon_tup:

8.000rpm
16-06-2009, 14:28
no exhaust best exhaust derler hatta :icon_tup:

turbo için geçerli , kesinlikle...
"turboda en iyi egzoz downpipe'dan sonra biten egzozdur" derim ben de...
:D:D:D:D

BlackEmperor
17-06-2009, 00:21
çok merak ettiğim bir husus var . Bizim dizeller diğer dizeller gibi gır gır yapmıyor çalışırken. Son susturucu değişimi sesi nasıl etkiledi acaba? video felan çekip koyabilirmisiniz?

8.000rpm
17-06-2009, 08:54
sesi hiç değiştirmedi desem...
:D

BlackEmperor
20-06-2009, 02:03
sesi hiç değiştirmedi desem...
:D

hmm iyi o zaman :)

Dragger
20-06-2009, 02:04
Kat iptalinden sonra ses degisir ;)

levent
20-06-2009, 02:27
Kat iptalinden sonra ses degisir ;)

biraz daha gırlar :)

BlackEmperor
20-06-2009, 02:58
lewo bizim egsozlar zaten tamponun arkasında gizlenmiş buna egzoz ucu taksak gözükmeyecekki :p napsak acaba :)

levent
20-06-2009, 12:53
lewo bizim egsozlar zaten tamponun arkasında gizlenmiş buna egzoz ucu taksak gözükmeyecekki :p napsak acaba :)

valla tsportun tekli orj çıkışı tarzı bişey bulsam uç olarak takıcamda hala yok :)

çok geniş olmayan yuvarlak slash cut uç aranıyor :D

BlackEmperor
23-06-2009, 23:47
heheeh +1 :)

FaBeRgE
24-06-2009, 12:52

gözükmemesi daha iyi :) Son susuturucuyu kesiver olsun bitsin ;)

Bu arada sizin kat. larda sensör mü var :soru:

douu
24-06-2009, 13:36
chip alt devirleri canlandırmadıysa bi sorun vardır zaten 2000-4300 devir arası cıldıran bi yapıya sahip corollalar yani 2000 devire kadar ve 4300-5000 arası birazda olsun canlanmadıysa gerisinin cok fazla bi önemi yok.. chip top speed deiştirmez bence yalnızca o top speedi gördügü süreyi aşagıya ceker buda önemli olandır zaten ayrıca otomatik diyemi bilmiyorum o 180 geçemiyodu işi ama benim araç düz vites 17 jantlar 215 45 lastikler var ibre 180e kadar güzel sonrası biraz yavaş yavaş olmak üzere 195e kadar iniyo +-bi sapma 10 km fark ediyo tahminim çünkü ibre dipti diyen arkadaşım var yan yanayken o 208 gibi fln bi hızdaydı dijital km olarak ;) bence o arabanın kat. bi temizletin borulardada problem olabilir tıkanıklık mevcuttur belki ;)

douu
24-06-2009, 13:38
yada benim araba artık iice yırtık :D

Mehmet Gazihan
24-06-2009, 14:06
Benzinli mantığı ile dizel hesabı yapmayın, yanılırsınız..

FAP yoksa hiçbir KAT iptali ışık yakmaz..

Marka yazılımlarda özellikle dikkatimi çeken alt devirlerle hiç uğraşmamaları..Nasıl olsa Max HP rakamlarını mukayese ediyor kullanıcı..Yanlışmıyım ?? Yok super chips 20 hp yazmış wimmer 22 yazmış, mehmet usta 18 diyor..v.s. v.s.

bu rakamlar grafiğin en tepesini gösteriyor ama önümüzde kocaman bir grafik var..altı üstü kimsenin umrunda değil..

levent
24-06-2009, 19:29
bu rakamlar grafiğin en tepesini gösteriyor ama önümüzde kocaman bir grafik var..altı üstü kimsenin umrunda değil..

abi o haritadaki eğri hakkında fikir sahibi olan kullanıcı sayısı olmayanlardan çok çok az %2-3 ü kadardır belki de, daha iyi bilirsin bu işi yapıyorsun sonuçta :)

esas olan eğrinin ne kadar yukarda tutulabildiğidir :D

BlackEmperor
24-06-2009, 23:37
gözükmemesi daha iyi :) Son susuturucuyu kesiver olsun bitsin ;)

Bu arada sizin kat. larda sensör mü var :soru:

bilmiyom ki :soru:

Mehmet Gazihan
24-06-2009, 23:49
KAT öncesi bitane var..

önce olduğu için kat sökülsede haberi olmaz ((:

BlackEmperor
25-06-2009, 00:05
KAT öncesi bitane var..

önce olduğu için kat sökülsede haberi olmaz ((:

Mehmetcim bizim turbolar normalde kaç bar basıyor. Chiptuninden sonra kaç basıyor.? Birde makul güçlere ulaşınca (110-115 arası) motor ömründen ne kadar yeriz ortalama. Son olarakta hava filtesi takılmış bi D4D nin normal filtreli D4D ye göre ne kadar torq bg artısı olur? Elinde tune ettiğin d4d verileri var mı?

Bu kadar sormuşken birde fiyat alalım chip için tam olsun :icon_tup: