PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Shell V-Power Diesel GTL"

Sayfa : [1] 2

gambit49
21-06-2009, 11:32
dun itibariyle pompada dikkatimi ceken yakıt :) litre fiyati 10 kurus daha fazla olmasi ve shellin kendi sitesinde verdigi bilgiler dısında bi bilgim yok kullanan konu hakkında tecrube sahibi olan arkadaslar durum nedir ? :D

Yiğit Ş.
21-06-2009, 11:43
aynen 10 kuruş dha fazla. bnde aldım ama henüz 70km oldu :) bi fark göremedim. depo bitince yazarım tekrar.

FaBeRgE
21-06-2009, 14:21
GTL benim bildiğim Lemans Yarışlarında kullanılan yakıt. Emisyonu çok düşük neredeyse 0 ama üretilirken harcanan enerji ve açığa çıkan emisyon yüzünden seri üretimi düşünülmüyordu :)

Mehmet Gazihan
21-06-2009, 16:23
''Shell V-Power Diesel GTL'' Türkiye'de
Shell'in geliştirdiği sentetik yakıt bileşeni olan, gazdan sıvıya dönüştürülmüş teknolojiye sahip yeni dizel yakıtı, Türkiye pazarına sunuluyor.
02 Haziran 2009 / 11:17Yeni nesil dizel araçlar için üretilen yakıt olan ''Shell V-Power Diesel GTL'', içerdiği formülü ile sıradan dizellere göre daha temiz ve verimli bir yanma sağlıyor. Tortu birikmesinin önüne geçen yakıt, motoru sürekli temizleyerek ömrünü uzatıyor ve performansı artırıyor.

Düşük kükürtlü dizel segmentinde yer alan GTL teknolojili yakıt, 12 ülkeden sonra Türkiye'de de bu hafta içerisinde satışa sunulacak.

İngiltere Thornton'da bulunan Shell Teknoloji Merkezi'nde gerçekleştirilen yakıtın tanıtımında konuşan Shell & Turcas Petrol A.Ş. Pazarlama Müdürü Pınar Mavituna, Türkiye'nin Shell için önem arz eden 10 pazardan biri olduğunu belirterek, Shell'in 100. ürün lansmanını bu yakıtla Türkiye'de yapacaklarını söyledi.

Shell ve Turcas birleşmesinin ardından şirketin iyi bir performans gösterdiğine işaret eden Mavituna, ''2008 yılında akaryakıt pazarı yüzde 1 daralırken, biz yüzde 4 büyüme sağladık'' dedi.

GTL teknolojili ürünün bu hafta içerisinde bayilere tanıtımını yaparak dağıtımına başlayacaklarını bildiren Mavituna, yeni ürünle dizel kullanıcı Türk tüketicisine ikinci bir alternatif sunacaklarını kaydetti.

-''HER DAMLADAN EN FAZLASINI ALIN'' SLOGANI-

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Mavituna, GTL teknolojili ürünün aracı ilk alındığı performansına geri getirdiğini ifade ederek, ''Müşterilerimiz bu yakıtı sürekli kullanırlarsa araçlar ilk günkü performansına geri dönüyor. Bu yüzden ürünün sürekli kullanmasını öneriyoruz'' dedi.

Mavituna, ürünün fiyatının diğer dizel yakıtlara göre daha yukarıda olacağını, henüz fiyat belirlemesi ile ilgili çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

''Her damladan en fazlasını alın'' sloganı ile yola çıktıklarını ifade eden Mavituna, bu yakıtın en iyi, en verimli ve en temiz yakıt olduğunu söyledi.

Pınar Mavituna, Shell'in 14 ülkede teknoloji merkezi bulunduğunu ve şirketin 2008 yılında 1,4 milyar dolar Ar-Ge yatırımı yaptığını ifade etti.

-KATAR'DA GTL TESİSİ-

Shell Global Premium Gasoline-Benzin Pazarlama Müdürü Sydney Kimball da GTL teknolojili ürünü 2004 yılındaki Yunanistan olimpiyatlarında kullanılmak üzere geliştirdiklerini belirterek, ''2005'te Shell ilk dizel yarış arabasını geliştirmek üzere Audi ile teknik işbirliği yaptı. Haziran 2006'da Audi 210 TDI marka araba, Le Mans'ta tarihi bir zafere imza attı ve yarışı kazanan ilk dizel motorlu araba unvanını aldı. Bu sonuç 2007 ve 2008 yıllarında da tekrarlandı'' şeklinde konuştu.

V-Power Diesel'in tüm dünyada günlük 35 milyon litre tüketim rakamına ulaştığını belirten Kimball, ''2007-2008 yılında satışlar ufak da olsa düştü ama yakın zamanda bu satışlar daha da artacak. Yakıtın yıllık yüzde 6 büyümesi var'' diye konuştu.

Shell'in Malezya'da kurduğu günlük 14 bin 700 varil kapasite ile çalışan GTL fabrikasının 1993 yılında işletmeye sokulduğuna işaret eden Kimball, ''Dünyanın GTL merkezi olma iddiasında olan Katar'da da 2010 yılı sonlarına doğru bir GTL tesisinin işletmeye sokulması planlanıyor. Bu tesis dünya ölçeğinde günlük 140 bin varil üretimi ile Katar sınırları içinde uygulanan en büyük enerji projesi olma özelliğini taşıyor'' şeklinde konuştu.

Shell Teknoloji Müdürü Michael Grundy de GTL teknolojisi ile kullanılan aracın gücünün eski haline gelmeye başladığını ve kullanımdan hemen sonra güç kazanımı ortaya çıktığını ifade ederek, ''4 depo yakıt kullanımının ardından motordaki tortular tam anlamıyla temizleniyor'' dedi.

Grundy, fosil yakıtların ne zaman tükeneceğini kimsenin bilemeyeceğini, her gün yeni kaynaklar bulunduğunu belirterek, daha tasarruflu yakıtlar geliştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

-GÜNDE 3,4 MİLYON VARİL PETROL ÜRETİMİ-

Shell Yakıtları Bilimcisi Johanne Smith de yakıt hakkında teknik bilgiler vererek Ar-Ge çalışmalarının yürütüldüğü laboratuvarları gezdirdi.

Verilen bilgiye göre, dünya üzerinde 47 binin üzerinde petrol istasyonu ağı ile her gün yaklaşık 20 milyon müşteriye servis veren Shell, günde 3,4 milyon varil petrol üretimi yapıyor.

Türkiye'de de 6,5 milyar dolar ciroyla dördüncü büyük uluslararası şirket konumunda bulunan Shell, yaklaşık 96 milyon liralık kurumlar vergisi ile Türkiye'nin en büyük 18. vergi mükellefi statüsünde yer alıyor. Shell ayrıca, Türkiye'de toplam yüzde 24'lük pazar payına sahip bulunuyor.

demişler...

levent
21-06-2009, 16:51
depoyu dün gtl ile doldurduk bakalım 1-2 depodan sonra fark ortaya çıkar tahminimce ;)

BlackEmperor
21-06-2009, 17:18
iyi bakalım sen bı dene yazarsın buraya ;)

levent
21-06-2009, 18:23
valla bu önümüzdeki 2 haftada içindeki bitse, anca izmire gidince yazarım :D

orhansah
21-06-2009, 19:01
geçen haftadan beri kullanıyorum, psikolojik midir nedir bilmem ama sanki araba daha iyi gidiyor :)

gambit49
21-06-2009, 19:07
reel de:D bi etkisi olacak mı bende cok merak ediyorum lemans yakıtı oldugunu biliyorum kukurt orani daha dusuk deniyo suan PO euro dizelde kukurt orani 10 ppme indirildi euro dizelde 50 ppm di bu yakıtta kac oldu o onemli istasyonda:D bu soruya cevap alamadim :D sureklı motoru temızlıo dediler ama iste forum tecrubesi onemli kullanan arkadaslarin cevabina gore almaya deger olup olmadigini anlariz :D

levent
21-06-2009, 19:12
geçen haftadan beri kullanıyorum, psikolojik midir nedir bilmem ama sanki araba daha iyi gidiyor :)

valla abi benim araba yakıtı almadan önceki gün iyileşme oldu :D acaba GTL koyulcağını hissetti kendini ona mı alıştırdı :D

şaka bi yana 2600 devir gibi dipgaz yaptığımda daha fazla tork hissediyorum ben son 3 gündür.

gambit49
21-06-2009, 19:14
2 kisi :D ayni psikolojık etki altında olmaz :D:D:D bi fark var sanirim arkadaslar yakıt tuketiminde durum ne

levent
21-06-2009, 19:19
2 kisi :D ayni psikolojık etki altında olmaz :D:D:D bi fark var sanirim arkadaslar yakıt tuketiminde durum ne

valla peder doldurmuş depoyu dün, ben dışarı çıkarken 0 ladım km yi bakıcam duruma skora ;)

ama torkta fark war gibi, hatta filtredemi bi terslik var diye söktüm onu da temizledim daha 400km önce bakıma giren aracı :D

gambit49
21-06-2009, 19:26
valla peder doldurmuş depoyu dün, ben dışarı çıkarken 0 ladım km yi bakıcam duruma skora ;)

ama torkta fark war gibi, hatta filtredemi bi terslik var diye söktüm onu da temizledim daha 400km önce bakıma giren aracı :D

denemeye deger :D o zman bakalım mazot :D hizla 0 ra yuruyo :D alıcam bu hafta gtl olayim:D

s7158
21-06-2009, 19:45
Bende bir haftadir kullaniyorum!! performansi icin birsey soylemem zor suan ama sanki sesi daha duzenli ve sessiz gibi geldi!!! tuketim degerleri icin sehirici kullanimda pek belli olmaz kanimca!!! Uzun yolda hesaplamak lazim!!!

barutçu
21-06-2009, 21:34
Bu gün aldım daha doğrusu almak zorunda kaldım. Artık Euro yani Vpower Diesel kaldırılmış Shell pompalarında?
Daha dün aldım euro diesel ama bugün aldığım shell artık kalktı dedi. Dedim dün aldım. Elindeki yakıt bitince yenisine geçmek zorunda dedi!
Yaklaşık 50km kullandım yol bilgisayarında gerçekten bir değişim söz konusu. Aracın gaza yüklenmeden araç hızlanıyor. Böylece yakıt tüketimide gerçekleşiyor. Biraz daha uzun kullanınca yorumlarımı yazarım.

gambit49
21-06-2009, 21:49
yorumun icin sagol barutcu

Absinthé
21-06-2009, 21:51
Bende aldım ama farkı farkedemedim :)

levent
22-06-2009, 01:16
Bu gün aldım daha doğrusu almak zorunda kaldım. Artık Euro yani Vpower Diesel kaldırılmış Shell pompalarında?
Daha dün aldım euro diesel ama bugün aldığım shell artık kalktı dedi. Dedim dün aldım. Elindeki yakıt bitince yenisine geçmek zorunda dedi!
Yaklaşık 50km kullandım yol bilgisayarında gerçekten bir değişim söz konusu. Aracın gaza yüklenmeden araç hızlanıyor. Böylece yakıt tüketimide gerçekleşiyor. Biraz daha uzun kullanınca yorumlarımı yazarım.

abi bizim D-4D ler de mi sorun diye düşünmeye başladım :D GTL ye tepkisi iyi :D

aynı durum bendede var araç eskisine göre daha atak ve daha sessiz gibi geldi bana.:rolleyes:

FaBeRgE
22-06-2009, 01:37
alla alla ya işe bak :D

yarın bende alayım bari merak ettim :p

BlackEmperor
22-06-2009, 01:44
bende kıllandım şimdi:rolleyes:. bitince deniyim Ama shelle pek güvenemiyorum nedeninide bilmiyorum.

gambit49
22-06-2009, 16:57
ibrahm :D kullan sende gorelim :D ben bi ogrenci isi 50 liralik attim da:D pek bi fark yok simdilik gozlemledigim
edit: biraz bisey var gibi ama o GTLnin bana kattigi etki olabilir :D

Dragger
22-06-2009, 17:08
Ben de merak ettim.

Normalde bp dısında hicbiryerden almam mazotu, simdi denemekte fayda var diyorum.

Performans ihtiyacımız yok ama sessiz olursa faydası olur :D

levent
22-06-2009, 18:16
Ben de merak ettim.

Normalde bp dısında hicbiryerden almam mazotu, simdi denemekte fayda var diyorum.

Performans ihtiyacımız yok ama sessiz olursa faydası olur :D

Bende Shell kullanıyorum çok uzun zamandır, eski araçlarımızdada Shell kullanırdık, memnunuz istasyonumuz belli zaten Alanya'dayken :) Yol üzerindede yakıt almak zorundaysak düzgün BP ve Shell kullanıyoruz :)

gambit49
22-06-2009, 18:23
dragger motorsilkdir bor power dir denedin mi sesi azaltıyo onlar polımer yapili olduklari icin

barutçu
22-06-2009, 20:19
Ses konusunda henuz birsey farkedemedim ama oncedende cok duymazdm zaten motor sesini.
Bugun 90km kullandim aracimi izmir-cesme arasinda, gozlemledigim 0-60 arasi tuketimin azaldigi ama ozellikle 130km ustu gercekten farketti eskiden 10 kusurleri goruyordum yol bilg. Simdi max 6-8 gordum. Denemesi bedava :)

BlackEmperor
23-06-2009, 02:31
Ses konusunda henuz birsey farkedemedim ama oncedende cok duymazdm zaten motor sesini.
Bugun 90km kullandim aracimi izmir-cesme arasinda, gozlemledigim 0-60 arasi tuketimin azaldigi ama ozellikle 130km ustu gercekten farketti eskiden 10 kusurleri goruyordum yol bilg. Simdi max 6-8 gordum. Denemesi bedava :)

la nedersun :eek: depo bitsin bi uğriyim shelle :icon_tup: bu arada 120 ile giderken ben 5.8 civarı goruyorum yol bilgisayarında sende mı bi gariplik var yoksa bende mı:beuj:

Dragger
23-06-2009, 02:35
dragger motorsilkdir bor power dir denedin mi sesi azaltıyo onlar polımer yapili olduklari icin

Cok önceden denemistim ama pek bir faydasını görmemistim :)

Araba normalde tdcilara göre falan sessiz ama 87k oldu arttı biraz sesi :)

barutçu
23-06-2009, 12:14
la nedersun :eek: depo bitsin bi uğriyim shelle :icon_tup: bu arada 120 ile giderken ben 5.8 civarı goruyorum yol bilgisayarında sende mı bi gariplik var yoksa bende mı:beuj:

:) ikimizdede gariplik yok. Bende ayni sekilde 120 civarinda 5.5-6.5 araligindayim. 130 ve ustunde 9.8-14.8 (hizlandikca ve hizlanirken) goruyordum. Simdi 150km civarinda normal vpower ile 9.8-11.00 goruyordum gtl den sonra 7.5 civarinda goruyorum. Tabi bahsettigim yer otoban, genelde yokuslu bir otoban ve degerler hep yokus yukari. İnerken max 0.5-1.5 goruyorsun :) ondan bahsetmiyorum :)

barutçu
24-06-2009, 21:57
Henüz benzini biten yok mu :D

Yaşasın Dizelciler :D

BlackEmperor
24-06-2009, 23:13
:) ikimizdede gariplik yok. Bende ayni sekilde 120 civarinda 5.5-6.5 araligindayim. 130 ve ustunde 9.8-14.8 (hizlandikca ve hizlanirken) goruyordum. Simdi 150km civarinda normal vpower ile 9.8-11.00 goruyordum gtl den sonra 7.5 civarinda goruyorum. Tabi bahsettigim yer otoban, genelde yokuslu bir otoban ve degerler hep yokus yukari. İnerken max 0.5-1.5 goruyorsun :) ondan bahsetmiyorum :)

yani diyorsun ki %100 eminim bu GTL faydalı bişe :D aradaki fiayt farkı %3 civarı menziliden kurtarıyor mu acaba ?

Yiğit Ş.
24-06-2009, 23:17
yok yaa. ne bitmesi :D yarıdan fazla halen :D

DoDo_hamann
24-06-2009, 23:22
Bugün bizim dizele aldık bakalım denemek için,4.6 şehiriçi yakıtı,dahada düşerse shellden başkasına gitmem :)

barutçu
24-06-2009, 23:36
yani diyorsun ki %100 eminim bu GTL faydalı bişe :D aradaki fiayt farkı %3 civarı menziliden kurtarıyor mu acaba ?
Valla ben daha önce dizel aracıma hiç shellden başka benzin almadım.
Servis zaten garanti dışı muhabbeti olabilir demişti. O yüzden başka istasyonlara hiç bulaşmadım. GTL konusuna gelincede dediğim gibi ellerinde VPOWER olmadığı için aldım. Dediklerine görede kalkacakmış zaten. Range şu anda 110da. 90+40+40km yaptım :) Muhtemelen Vpower ile yarın benzin almam gerekliydi ama şimdi almadan izmir'e dönerim :) (izmir-çeşme 90km) 50tl benzin almıştım.

yok yaa. ne bitmesi :D yarıdan fazla halen :D
:) Basss biraz basss :D GTL'de bassanda bişey farketmio :)
Görende shell'de çalışıyom sanacak :)

Bugün bizim dizele aldık bakalım denemek için,4.6 şehiriçi yakıtı,dahada düşerse shellden başkasına gitmem :)

Muhtemlen öyle olacak :)

4.6 ortalama ise (basmayla beraber) güzel değer gerçekten.

BlackEmperor
24-06-2009, 23:57
4.6 ortalama naptınız siz ya hemide basarak :eek:

bu arada ben 20 lt ye şehir içi 350 km ortalamı gayet normal bi şekilde tutturuyorum. 5.5-5,7 lt arası oynuyo benim ortalama :rolleyes:

GTL kullananlar bi kaç depo daha devam etsin bakalım. Birde ben bize yakın olan shell e pek güvenemiyorum Total ile gayet güzel menzil ortalamam var o yüzdende doğru tespit edilmiş yorumlarınız önemli beyler tüm dizel kullanıcıları için.

DoDo_hamann
25-06-2009, 00:00
yok beyler basma falan ben öyle birşey yazmadım:D
Şehir içi efendi biçimde kullanımla 4.6 yakıyor şu anda clio3 aracımız,bakımıda geldi 48binde araç şu an filtreler falan haraptır diye düşünüyorum:)

barutçu
25-06-2009, 00:09
4.6 ortalama naptınız siz ya hemide basarak :eek:

bu arada ben 20 lt ye şehir içi 350 km ortalamı gayet normal bi şekilde tutturuyorum. 5.5-5,7 lt arası oynuyo benim ortalama :rolleyes:

GTL kullananlar bi kaç depo daha devam etsin bakalım. Birde ben bize yakın olan shell e pek güvenemiyorum Total ile gayet güzel menzil ortalamam var o yüzdende doğru tespit edilmiş yorumlarınız önemli beyler tüm dizel kullanıcıları için.

Ben benzimini shellin kendi istasyounundan alıyorum ( bildiğim kadarıyla TR'de tek.)
50TL benzin almıştım, otoban kullanımı 160-170 arası şehir içi 90 civarı daha önceden bahsettiğim km'de 50TL lik benzin alsam dönerken gene almak zorunda kalırım şimdi kalmadım :)

Bu benim kullanımım, kesinlikle kimsenin vebalini almak için yorumda bulunmam ;)

(not: GTL uzun kullanımda daha verimlidir diyor bana verdikleri katalogda, ben daha 50tl kullandım, kullanıyorum)

yok beyler basma falan ben öyle birşey yazmadım:D
Şehir içi efendi biçimde kullanımla 4.6 yakıyor şu anda clio3 aracımız,bakımıda geldi 48binde araç şu an filtreler falan haraptır diye düşünüyorum:)

:) Valla inşallah öyle devam eder benimde servise 1.000km kaldı bu arada :)
Biraz hızlı gittik herhalde dizel die. alalı 7 ay filan oldu 29.000 :)

BlackEmperor
25-06-2009, 00:09
clio olabilir şehir içi 4,6 Corollalar 1230 kg ( E12U yani benim kasa )

Ben benzimini shellin kendi istasyounundan alıyorum ( bildiğim kadarıyla TR'de tek.)
50TL benzin almıştım, otoban kullanımı 160-170 arası şehir içi 90 civarı daha önceden bahsettiğim km'de 50TL lik benzin alsam dönerken gene almak zorunda kalırım şimdi kalmadım :)

Bu benim kullanımım, kesinlikle kimsenin vebalini almak için yorumda bulunmam ;)

(not: GTL uzun kullanımda daha verilidir diyor bana verdikleri katalogda, ben daha 50tl kullandım, kullanıyorum)

:) Valla inşallah öyle devam eder benimde servise 1.000km kaldı bu arada :)
Biraz hızlı gittik herhalde dizel die. alalı 7 ay filan oldu 29.000 :)

Estağfurullah vebal alma olayı değil dostum. Sonuçta araçların kondisyonu yol şartları kullanım stili çok etkiler tüketim değerlerini. Burda demek istediğim, hemen hemen aynı koşullarda hız sıcaklık güzergah vs aynı olduğunda yanılma payını minimuma indirerek elde edilen sonuçlar daha gerçekçi oluyor. Misal otoban kullanımı ;)

Önemli olanda istasyondaki yakıt kalitesi o zaten asla tamamen emin olamayacağımız bir değişken :icon_wack

barutçu
25-06-2009, 00:26
clio olabilir şehir içi 4,6 Corollalar 1230 kg ( E12U yani benim kasa )

Estağfurullah vebal alma olayı değil dostum. Sonuçta araçların kondisyonu yol şartları kullanım stili çok etkiler tüketim değerlerini. Burda demek istediğim, hemen hemen aynı koşullarda hız sıcaklık güzergah vs aynı olduğunda yanılma payını minimuma indirerek elde edilen sonuçlar daha gerçekçi oluyor. Misal otoban kullanımı ;)

Önemli olanda istasyondaki yakıt kalitesi o zaten asla tamamen emin olamayacağımız bir değişken :icon_wack

Yok dostum estağfurullah, neyi tartıştığımızı anlamadım açıkcası.
Ben baştan beri otoban kullanımı diyorum zaten. Senin aracın benden az yaksa açıkcası ben sevinirim. :) GTL aldıktan sonraki bir resimi çekmiştim mesala, onu attım şimdi bilgisayara. yol bilg. sadace gözüküyor. Benzin GTL.
Bu resim otobanda eğimli (yokuş çıkarken) çekilmiştir.
Altta yazan 1.300 küsür km de ankara-izmir gidiş dönüş ve çeşmedir. Total benzin 150+50TLdir, hala o 50 TL lik benzini kullanıyorum.
http://img151.imageshack.us/img151/1063/otoban.jpg (http://img151.imageshack.us/i/otoban.jpg/)

FaBeRgE
25-06-2009, 00:43
Kütahya'da GTL yok :S

BlackEmperor
25-06-2009, 00:49
Yok dostum estağfurullah, neyi tartıştığımızı anlamadım açıkcası.
Ben baştan beri otoban kullanımı diyorum zaten. Senin aracın benden az yaksa açıkcası ben sevinirim. :) GTL aldıktan sonraki bir resimi çekmiştim mesala, onu attım şimdi bilgisayara. yol bilg. sadace gözüküyor. Benzin GTL.
Bu resim otobanda eğimli (yokuş çıkarken) çekilmiştir.
Altta yazan 1.300 küsür km de ankara-izmir gidiş dönüş ve çeşmedir. Total benzin 150+50TLdir, hala o 50 TL lik benzini kullanıyorum.
http://img151.imageshack.us/img151/1063/otoban.jpg (http://img151.imageshack.us/i/otoban.jpg/)

Anladım dostum. 2 mizin arabasıda az yaksın :icon_tup: leventte suan kullanıyor GTL daha sessiz çalışıyormuş. Gerçi bizim motorlar zaten sessiz diğerlerine göre. top speedeki durum aynı dedi levent dün konuşurken ama daha sessiz. Menzil olayınada bitince sen yorum getirirsin tam olur :)

@fabarge walla bursada vardır herhalde daha dikkat etmedim ama bulunur biyer :)

barutçu
25-06-2009, 01:01
Anladım dostum. 2 mizin arabasıda az yaksın :icon_tup: leventte suan kullanıyor GTL daha sessiz çalışıyormuş. Gerçi bizim motorlar zaten sessiz diğerlerine göre. top speedeki durum aynı dedi levent dün konuşurken ama daha sessiz. Menzil olayınada bitince sen yorum getirirsin tam olur :)

@fabarge walla bursada vardır herhalde daha dikkat etmedim ama bulunur biyer :)

Valla dostum açıkcası daha 90-100km gider benim benzimin maximum.
Şu anda TRIP1 kaç tam bilmiyorum. ama bence GTL alın bi deneyin :)
Nasılsa benzin alacaksınız denemesi bedava.
Dediğim gibi yüksek hızda özellikle daha az yakıyor. Benim görüşüm yanlış ya da doğrudur :)

Dragger
25-06-2009, 01:02
Yarın alıcam bi faydasını görmezsem yaktım cıranızı :D

BlackEmperor
25-06-2009, 01:04
bu arada benzin = mazut dimi :p :) suan yarım depo daha mazut var günlük kullandığım güzergahta ölçüm yapmaya gayet müsait bitsin bi deneyecem ;)

barutçu
25-06-2009, 01:07
Yarın alıcam bi faydasını görmezsem yaktım cıranızı :D
Abi dediğim gibi yüksek hızlarda dene.
Gerisini kabul etmem :) resimlede kanıtla bi zahmet :D :D

bu arada benzin = mazut dimi :p :) suan yarım depo daha mazut var günlük kullandığım güzergahta ölçüm yapmaya gayet müsait bitsin bi deneyecem ;)
Valla deneyelim dostum, GTL,Vpower...vs yalan biz az yakalım önemli olan o :D

BlackEmperor
25-06-2009, 01:10
Abi dediğim gibi yüksek hızlarda dene.
Gerisini kabul etmem :) resimlede kanıtla bi zahmet :D :D

Valla deneyelim dostum, GTL,Vpower...vs yalan biz az yakalım önemli olan o :D

hehehe aynen :D otobüsten daha ucuza gezmek gibisi yok. Konfor spec :cool:

barutçu
25-06-2009, 01:19
hehehe aynen :D otobüsten daha ucuza gezmek gibisi yok. Konfor spec :cool:

:D bundan sonra hepimiz GTL alalım bakalım farkına, sen o kadar tepki gösterince acaba pskolojikmi bendeki tüketim azalması dedim valla :)

İnşallah GTL'de farkederizde epey hepimiz için muhteşem olur. Deneyelim valla kaybedeceğimiz birşey yok :)

gambit49
25-06-2009, 08:41
Kütahya'da GTL yok :S

ben sana bidonla buradan gonderiyim mi :D :D
valla ise yario yorumlara bakılırsa denemekde fayda var

FaBeRgE
26-06-2009, 19:43
ben sana bidonla buradan gonderiyim mi :D :D
valla ise yario yorumlara bakılırsa denemekde fayda var

gönder yeğenim gönder, hatta ankara-kütahya arası hortum bağla :p

Yiğit Ş.
26-06-2009, 19:51
100TL nin hemen hemen yarısını yaktım sayılır. 300km deyim :) bu GTL ii gibi yav :)

gambit49
26-06-2009, 23:56
bende yarin depom fullycem bakalim nasil olacak

levent
27-06-2009, 01:16
bende deponun 1/3 ünü yakmış durumdayım, çeyreğin altına düştü bugün araç, 40800 km civarı aldık 41200 oldu km sayacı, gayet sessiz, üstlerde daha istekli araç (4000rpm sorası) bide ilk kalkışta 1. viteste illaki sarıyorum yeni lastiklere rağmen debriyajı hafif hızlı bırakırsam yada gaza sert yüklenirsem :) daha rahat akıyor sanki yakıt motorun içinde..

nightkids_han
27-06-2009, 07:33
bende deponun 1/3 ünü yakmış durumdayım, çeyreğin altına düştü bugün araç, 40800 km civarı aldık 41200 oldu km sayacı, gayet sessiz, üstlerde daha istekli araç (4000rpm sorası) bide ilk kalkışta 1. viteste illaki sarıyorum yeni lastiklere rağmen debriyajı hafif hızlı bırakırsam yada gaza sert yüklenirsem :) daha rahat akıyor sanki yakıt motorun içinde..

lewo senin aracın fab. verisi 90 hp'yi nerede üretiyorda 4k üstü canlı diyorsun ?

M.A.D
27-06-2009, 14:03
eğer tork yükseliosa harbi harbi düşünücem bende :D

Tholl-ga
27-06-2009, 14:21

Batıl inanç :D

Yiğit Ş.
27-06-2009, 14:26
al 1 depo kullan. 10kuruştan batmazsın :D faydası var gibi.

Tholl-ga
27-06-2009, 14:44
almasam yazmam.1 depoda arabanın dünyasımı değişecek?en az 5 6 depoda farkettirir

Yiğit Ş.
27-06-2009, 15:35
sana dememiştim kardeşm :D senin mesaj araya girmiş hehe

Dragger
27-06-2009, 16:13
Ben de gecen gün shell ararken yolda kalıyordum, en son bp cıktı karsıma yine eurodiesel aldım :D

Boost Up
27-06-2009, 17:08
Sebringe koyarız benzini biterse:D

Shadow_Dancer
27-06-2009, 17:25
Araba garanti kapsamında, opet full force kullanıyorum... Alınan mazotun öyle daglar kadar fark edecegini sanmıyorum valla..

Dragger'ın oradaki BP'den de aldım zamanında hep aynı :D

Benim arabadada bi .okluk olabilir tabii

Dragger
27-06-2009, 17:31
BP tek gecerim o konuda...

Shell ve Opete göre en az 50km fazla yaptırıyor benim arabaya full depoda...

said_
27-06-2009, 20:14
bi deniyelim bakalım caddy de ses azalırsa iyi olur valla gırgırgır :D

gambit49
27-06-2009, 20:46
150 km civari yaptım bugun:D gtl ile :D valla ole bi fark yok ama bakalm daha

levent
28-06-2009, 01:49
lewo senin aracın fab. verisi 90 hp'yi nerede üretiyorda 4k üstü canlı diyorsun ?

3800 de vermesi 5200 çevirmesine engel diil, 4000 devirden sonraki baygınlık azaldı diyorum ne alakası var bunun max hp verdiği devirle? gereksiz msj yazma oğuzhan bence.. dediğinle dediğimin alakası 0 (yazıyla SIFIR) burda..

Batıl inanç :D

olabilitesi var aslında :D

LeonRider
28-06-2009, 14:35
Bende bi deniyim ama bostancıda nerden alsam ben 7 günde bi fulllüyorum aracı gerçi chipledikten sonra bi depo bitirdim ama bakalım zararı olmaz inşallah hiç shellden almadım şimdiye kadar hep aynı yerden alıyorum Petrol ofisinden gayet temiz yakıtı ama denemek lazım

BlackEmperor
28-06-2009, 16:07
Bende bi deniyim ama bostancıda nerden alsam ben 7 günde bi fulllüyorum aracı gerçi chipledikten sonra bi depo bitirdim ama bakalım zararı olmaz inşallah hiç shellden almadım şimdiye kadar hep aynı yerden alıyorum Petrol ofisinden gayet temiz yakıtı ama denemek lazım

haftada 1 fulluyorsan en ıyı sen anlarsın ;) zaten euro dizelle fiyatları eşitlemişler 2,49 :)

FaBeRgE
28-06-2009, 16:23

haftada 1 mi :eek:

Ben fulledim mi 1ay gidiyor :D

DoDooO
28-06-2009, 16:31
arkadaşlar mantıken GTL in verdiği artıyı kendi amacına ulaştıktan sora görürüz. Konuşmuştum bende 3 4 depodan sora asıl etkisini gösterirmiş. Bende mazotumu sadece tek bi istasyonda dolduruyorum ama yinede ne kadar temiz orası düşündürücü. GTL daha denemedim ama depomda çok az euro diesel kalınca uzerine fullicem öyle önerdiler. GTL aracın ilk zamanki performansını yakalayabiliyormuş e bu da ancak belli bi zamanda olur diye düşünüyorum :)

Mehmet Gazihan
28-06-2009, 16:31
2 km bi cadde var..nerde bitircen ki o mazotu ((:

nightkids_han
28-06-2009, 19:45
lewo , 4k üstü canlı olsa ne olur dizelde? ne güç ne tork kalıyor bu lafım sana özgü değil dizel prensibi bu ...
gereksiz mesaj felan da atmıyorum o senin düşüncen sadece bunu bil yani

LeonRider
29-06-2009, 00:09
haftada 1 mi :eek:

Ben fulledim mi 1ay gidiyor :D

İşyerim karşıda olunca hergün git gel anca 7 gün yetiyo Bostancı-Güngören arada birde toplu taşıma kullanıyorum ayda garanti 3.5 depo alıyorum en az tabi deniycem inşallah bakalım :)

levent
29-06-2009, 23:06
devirli kullanım ile 390km = yarım depo , sek şehir içinde.

LeonRider
29-06-2009, 23:19
ben yarım depoyla 500km deviriyorum rahat tabi şehir içinde depom bitmek üzere alıp deniycem bakalım fark varmı çarşamba günü fullerim

levent
30-06-2009, 00:21
ben yarım depoyla 500km deviriyorum rahat tabi şehir içinde depom bitmek üzere alıp deniycem bakalım fark varmı çarşamba günü fullerim

insan gibi kullanıp arada gazlayınca benimde öyle oluyor :)

bu 390 km lik kısım full tapagaz sayılabilicek kadar gazladım :D

BlackEmperor
30-06-2009, 01:44
insan gibi kullanıp arada gazlayınca benimde öyle oluyor :)

bu 390 km lik kısım full tapagaz sayılabilicek kadar gazladım :D

yuuuh :D ben 20 lt mazuta 350-370 km arası gidiyom 5.5 lt ortalamayla

levent
30-06-2009, 13:10
yuuuh :D ben 20 lt mazuta 350-370 km arası gidiyom 5.5 lt ortalamayla

nası kullandığımı hesap et işte :D:D

Dragger
30-06-2009, 13:14
Ben 20lt mazotla 350 zorla yapıyorum :D

said_
30-06-2009, 13:27
abi full depoyla kaç km gidebiliyo ?

LeonRider
30-06-2009, 16:04
büyük motor iyi oluyo ya ekonomik! bide vergisi ekonomik olsa :)

Cimmeria
30-06-2009, 20:54
yahu silin lütfen şu yakıt değerlerinizi gördükçe morailim bozuldu :D

gambit49
30-06-2009, 20:58
VTİ :De sahip olmanin :D bazi dezavantajlari senin ki

orhansah
30-06-2009, 21:15
50 liralık gtl ile 350 km gittim :)

BlackEmperor
30-06-2009, 21:16
50 liralık gtl ile 350 km gittim :)

onu ben corollaylada yapıyom ki :p hemide normal euro dizelle :D

BlackEmperor
30-06-2009, 21:17
Ben 20lt mazotla 350 zorla yapıyorum :D

sende bi numara var ama ne ? :soru::D

ama ben çok basmıyom ara sıra ;) sen basıyorsan normaldir abi

gambit49
30-06-2009, 21:21
sende bi numara var ama ne ? :soru::D

ama ben çok basmıyom ara sıra ;) sen basıyorsan normaldir abi

5.7 falan oluo tuketim o kdar sasilacak durum yok bence benm de 5.3 5.5 seviyesinde

barutçu
30-06-2009, 22:14
4-5gün önce GTL bulamadığım için zorunlu olarak normal euro dizel aldım shellden.
Eski değerlerime geri döndüm :(
Kesinlikle GTL dışında başka benzin kullanmam bundan sonra...
İster 20 depo sonra farkeder diyelim ama bence ilk depodan itibaren farkı göreceksiniz.

gambit49
30-06-2009, 22:17
anlamadim bende niye :D bi degisiklik yok bu GTL de yarım depo bitti ayni tas ayni hamam

Yiğit Ş.
30-06-2009, 22:17
4-5gün önce GTL bulamadığım için zorunlu olarak normal euro dizel aldım shellden.
Eski değerlerime geri döndüm :(
Kesinlikle GTL dışında başka benzin kullanmam bundan sonra...
İster 20 depo sonra farkeder diyelim ama bence ilk depodan itibaren farkı göreceksiniz.

+1 kesinlikle fark var.

BlackEmperor
30-06-2009, 22:41
anlamadim bende niye :D bi degisiklik yok bu GTL de yarım depo bitti ayni tas ayni hamam

heuheue :D TDI lara kaşıntı yapıyo demekki :p Japonlarda hemen etkiye tepki verdi

Yanlış anlaşılma olmasın takılıyom :). TDI motorlardaki sistem dusuk kükürtlü yakıta tepki vermeyebilir veya biraz daha çok kullanman gerekebilir

@barutçu benzin değil bro mazut mazut :D

barutçu
30-06-2009, 22:48
heuheue :D TDI lara kaşıntı yapıyo demekki :p Japonlarda hemen etkiye tepki verdi

Yanlış anlaşılma olmasın takılıyom :). TDI motorlardaki sistem dusuk kükürtlü yakıta tepki vermeyebilir veya biraz daha çok kullanman gerekebilir

:) o arabaya benzin bu arabaya mazot al kafa kalmıyor en iyisi benzin demek :D

Sonuçta "mazotçu" demiyorsun "benzinci" diyorsun :)

Dikkat ederim bundan sonra mazot :D :)

4 adet d-4d kullanıcısı fark var diyorsa herhalde hata bende değil :D

BlackEmperor
30-06-2009, 22:52
Oda dogru benzınci dıyoz hep ;)

Neyse yaw , bitsede bende alsam yaw :rolleyes:

git git bitmiyo namussuz :D

barutçu
30-06-2009, 22:55
Oda dogru benzınci dıyoz hep ;)

Neyse yaw , bitsede bende alsam yaw :rolleyes:

git git bitmiyo namussuz :D

Seninde mazot amma gidiyormuş valla. En son postlardan beri 2 depo full yaktım :D

Senin mazot bitmedi hala, maşallah valla :)

BlackEmperor
30-06-2009, 23:00
Seninde mazot amma gidiyormuş valla. En son postlardan beri 2 depo full yaktım :D

çaktırma bu aralara fazla gezmiyom ondandır :D

gambit49
30-06-2009, 23:07

bende common railim TDCİ :D sorun orada :D :D :D

BlackEmperor
30-06-2009, 23:08
bende common railim TDCİ :D

c sini görmedim :p :o :)

levent
30-06-2009, 23:11

mazot olcak o bro :D

:) o arabaya benzin bu arabaya mazot al kafa kalmıyor en iyisi benzin demek :D

Sonuçta "mazotçu" demiyorsun "benzinci" diyorsun :)

Dikkat ederim bundan sonra mazot :D :)

4 adet d-4d kullanıcısı fark var diyorsa herhalde hata bende değil :D

bencede :)

çaktırma bu aralara fazla gezmiyom ondandır :D

kısmetse pazartesi yola çıkıyoruz, km ve ort hızı 0 layıp değerlere bakıcam zaten depo da dolar haftasonundan yola hazırlık görmüş oluruz :) kaç km de ortalama tüketim ort hız ne olcak ;)

Yiğit Ş.
30-06-2009, 23:19
keşke ortalama yakıt fln bnmde çalışsada bnde yazcam şöle 5 litre fln :D 7 de gezio bnm :p

barutçu
30-06-2009, 23:23
kısmetse pazartesi yola çıkıyoruz, km ve ort hızı 0 layıp değerlere bakıcam zaten depo da dolar haftasonundan yola hazırlık görmüş oluruz :) kaç km de ortalama tüketim ort hız ne olcak ;)

Oooo hadi hayırlı yolculuklar levo.

Bakalım değerler ve ortalama hız kaç olacak uzun yolda.

Sıfırlamayı unutma değerleri.

GTL almayıda unutma :D

levent
30-06-2009, 23:25
keşke ortalama yakıt fln bnmde çalışsada bnde yazcam şöle 5 litre fln :D 7 de gezio bnm :p

şuan 7.3 benim tüketim :D

Oooo hadi hayırlı yolculuklar levo.

Bakalım değerler ve ortalama hız kaç olacak uzun yolda.

Sıfırlamayı unutma değerleri.

GTL almayıda unutma :D

eyvallah abi , fırsat olsada görüşebilsek keşke , yakın arkadaşım ufak bi iş kazası geçirmiş belki bigün kaçarım öyle görüşürüz uyuşursak ;)

barutçu
30-06-2009, 23:32
şuan 7.3 benim tüketim :D

eyvallah abi , fırsat olsada görüşebilsek keşke , yakın arkadaşım ufak bi iş kazası geçirmiş belki bigün kaçarım öyle görüşürüz uyuşursak ;)

Ok görüşürüz inşallah. Buralardayım ben (çeşme), gelmeden önce alo demen yeterli ;)

LeonRider
30-06-2009, 23:36
sabah fullüycem çıkıcam sapnca tarafına izmite gidicem sonrada istanbul bakalım neler yapacak bide dynoya çıkıcam inşallah öğleden sonra yakıt için değil tabi ama bakalım ilk depoda fark hisetcem mi

BlackEmperor
01-07-2009, 00:33
sabah fullüycem çıkıcam sapnca tarafına izmite gidicem sonrada istanbul bakalım neler yapacak bide dynoya çıkıcam inşallah öğleden sonra yakıt için değil tabi ama bakalım ilk depoda fark hisetcem mi

sonuçları merakla bekliyoruz. belli bir devirdeyken dipgaz yapıp dene bakalım en iyi öyle anlaşılır herhalde ;)

douu
01-07-2009, 12:14
depoyu fullledim GTL ile adanadan hatay serinyola ayagımı beleni inerken dahil gazdan cekmeden 1 saat 8 dakikada girdim dönüş yolunda ortalama hızım biraz daha düştü acelem olmadıgı için 1 saat 45 dakika gibi bi sürede girdim dönüştede adanaya girdigimde depoyu bir kere daha fullledim tam 61.38 mazot aldı toplam yaptıgım yol 350 km ortalamam tam olarak 7.0 ltye geliyo .. performans olarak güzel gibi yani hissedilir derece bi artış yok ama duman atmaması cekişi stabil tutması vs. güzel şeyler..memnun kaldım yani ayrıca son hızla ilgili bazı sıkıntılar yaşanmıştı D4-D kullanıcıları arasında tekrar tekrar söylüyorum adana hatay arasında otobandaki düzlüklerde 17 jantlarım ve 215-45-17 lastiklerimle ibre 190-195 civarı seyrediyo hafif egim oldugu zaman 205e kadar iniyo hafif yokuş yukarı oldugunda 180lere iniyo lastik capından deiştigini varsayarsak eger 180-215 km arası hızlara zorlanmadan cıkabiliyo D4-Dler ;)

levent
01-07-2009, 17:49
depoyu fullledim GTL ile adanadan hatay serinyola ayagımı beleni inerken dahil gazdan cekmeden 1 saat 8 dakikada girdim dönüş yolunda ortalama hızım biraz daha düştü acelem olmadıgı için 1 saat 45 dakika gibi bi sürede girdim dönüştede adanaya girdigimde depoyu bir kere daha fullledim tam 61.38 mazot aldı toplam yaptıgım yol 350 km ortalamam tam olarak 7.0 ltye geliyo .. performans olarak güzel gibi yani hissedilir derece bi artış yok ama duman atmaması cekişi stabil tutması vs. güzel şeyler..memnun kaldım yani ayrıca son hızla ilgili bazı sıkıntılar yaşanmıştı D4-D kullanıcıları arasında tekrar tekrar söylüyorum adana hatay arasında otobandaki düzlüklerde 17 jantlarım ve 215-45-17 lastiklerimle ibre 190-195 civarı seyrediyo hafif egim oldugu zaman 205e kadar iniyo hafif yokuş yukarı oldugunda 180lere iniyo lastik capından deiştigini varsayarsak eger 180-215 km arası hızlara zorlanmadan cıkabiliyo D4-Dler ;)

klima dolu bagaj vs ile 195 i geçmedi düzde bizimkide işte kanka o yollarda Antep istikametinde, Adana'dan sonra..

douu
01-07-2009, 18:50
klima dolu bagaj vs ile 195 i geçmedi düzde bizimkide işte kanka o yollarda Antep istikametinde, Adana'dan sonra..

aynen öyle bro o yoldaydım bende aşagı yukarı klima 3-4 fan seviyelerinde deişti durdu arabada 4 kişiydik bi kız var onu saymazsak en hafif benim 130 kg ile :D bide jantlarım var işte :p:p

LeonRider
02-07-2009, 12:57
sonuçları merakla bekliyoruz. belli bir devirdeyken dipgaz yapıp dene bakalım en iyi öyle anlaşılır herhalde ;)

depomu fulledim sabah izmit-sapanca-adapazarı-akyazı-istanbul 400kmden fazla yaptım yakışta bi tasarruf mevcut fakat aracı chiplediğim için acaba ondan dolayımı anlamadım 2. depoda daha da iyi olur inşallah duman olayına pek girmeyelim:) fakat 2. 3. depodan sonra fark eder sanırım bu arada aracım 470km civarı yaptı hala yarım depoya inmedi ama 550km de anca yarıma inerim arkadaşlarımla baya kapıştık ama :)

BlackEmperor
02-07-2009, 16:03
depomu fulledim sabah izmit-sapanca-adapazarı-akyazı-istanbul 400kmden fazla yaptım yakışta bi tasarruf mevcut fakat aracı chiplediğim için acaba ondan dolayımı anlamadım 2. depoda daha da iyi olur inşallah duman olayına pek girmeyelim:) fakat 2. 3. depodan sonra fark eder sanırım bu arada aracım 470km civarı yaptı hala yarım depoya inmedi ama 550km de anca yarıma inerim arkadaşlarımla baya kapıştık ama :)

hmm iyi iyi şu ana kadar deneyip negatif bişe soyleyen olmadı ;)

merve
02-07-2009, 19:29
dün aldım daha =) henüz bişey hissetmedim :D

barutçu
02-07-2009, 20:24
dün aldım daha =) henüz bişey hissetmedim :D

hissedersin yakındır :)

shell'e bu konuyu referans vererek CV'mi yolladım :D :D

BlackEmperor
02-07-2009, 20:28
hissedersin yakındır :)

shell'e bu konuyu referans vererek CV'mi yolladım :D :D

heuehueheuhe iyi fikir :D

nightkids_han
02-07-2009, 23:10
arkadaşım rio 'sunda kullanıyor fark göremedik zatn beklentimizde yoktu fazla inanmam böle şelere:D

barutçu
02-07-2009, 23:28
arkadaşım rio 'sunda kullanıyor fark göremedik zatn beklentimizde yoktu fazla inanmam böle şelere:D

kendi deneyimlerimizi paylaşıyoruz ;)

heuehueheuhe iyi fikir :D

dostum, benzin (mazot) :) bitti umarım GTL bulurum yarın :)

Yiğit Ş.
02-07-2009, 23:29
dizel teknolojisinden teknolojisine farklılık gösteriyor sanırım :D en ii d4d ler sonuç verdi konuya bakılırsa.

BlackEmperor
02-07-2009, 23:39
kendi deneyimlerimizi paylaşıyoruz ;)

dostum, benzin (mazot) :) bitti umarım GTL bulurum yarın :)

kızacan bana ama benımkı hala bitmedi :p

dizel teknolojisinden teknolojisine farklılık gösteriyor sanırım :D en ii d4d ler sonuç verdi konuya bakılırsa.

eee japon yapmış. Zaten seside bi değişik benzinli gibi

barutçu
02-07-2009, 23:42
kızacan bana ama benımkı hala bitmedi :p

3 depo oldu :)
euro diesel olsa anlıcam ama gtl bu :) :D :icon_tup:
gerçi benim izmir-ankara, ankara-izmir, x6 çeşme-izmir + gezme var :)
gerisini yazmaya utandım yarın sabahtan alayım mazotumu en iyisi :D

levent
02-07-2009, 23:45
iyi geziyosun abi :D

barutçu
02-07-2009, 23:47
iyi geziyosun abi :D

:D 6 ayda 15.000km- levo :)

Yiğit Ş.
02-07-2009, 23:51
sürücü koltuğunda yaşıorsun sanırım :D

levent
02-07-2009, 23:58
:D 6 ayda 15.000km- levo :)

ayda 2500km, günde ortalama 100km yapıyosun diyebiliriz aslında sürücü koltuğunda yaşıyo sayılmazsın :)

bizimki 8 ayda 22000 km yaptı sonra duruldu 30 ayda hala 20000 daha yapamadı üstüne :D

barutçu
03-07-2009, 00:05
ayda 2500km, günde ortalama 100km yapıyosun diyebiliriz aslında sürücü koltuğunda yaşıyo sayılmazsın :)

bizimki 8 ayda 22000 km yaptı sonra duruldu 30 ayda hala 20000 daha yapamadı üstüne :D

:D ortalama belki ayda 1000km geçmediğimde olmuştur ama bu ara öyle oldu.
Dediğim gibi ankara-izmir (600km x 4) + bodrum-izmir x6 (250km x6)+ çeşme-izmir (90km x6..vs :D daha fazladır muhtemelen) :)

BlackEmperor
03-07-2009, 00:13
senın motor tertemiz olmuştur artık ;)

douu
03-07-2009, 17:07

36 ayda 180000 km yaptım bende o nasıl :D ayda ortalama 5500 km fln yapıyo aşagı yukarı km bakımlarına 2 ayı doldurmadan gidiorum :D

levent
03-07-2009, 17:54
ayda 5 bin km kanka maşallah iyi geziyosun sen hakkaten ama sürekli mersin-adana-antep arası çalışıyosun :D

douu
03-07-2009, 20:02
artık yorulmaya başladım ama =) günde 150-160 km sabit :D

LeonRider
04-07-2009, 13:07
bir kaç depo kullanmak lazım bakalım ne olacak bende çok merak ediyorum dahha ilk depom bitmek üzere 2-3 derken sezeriz bişeyler sanırım 5000km bir yağ değiştiriyorum bu konuda sabitim yarı bakım yaparım her aracımda! herkess bol bol paylaşsın bakalım ne çıkacak ortaya

BlackEmperor
05-07-2009, 02:46
evet az once aldım tamda indirim olmuş 2.43 den aldık bide yıkattım arabayı :) bakalım sonuç ne olacak , sanki alt devirlerden daha iyi topluyor gibi hissettim. bi kaç gün sonra anlamaya başlarız

Dragger
05-07-2009, 03:15
Ben de bugun aldım, kumburgaza giderken 190a kadar da cıktım :)

Dumanda herhangi bir azalma görmedim, seste de aynı sekilde...

Bir iki depo denerim, faydası olmazsa bp eurodiesele dönerim geri :)

Enes-x
05-07-2009, 04:14
Boşuna kendinizi yormayın..2 yada 3 depo kullanmak bişey değiştirmeyecek.90 hp araba 91 olsa yada 100hp araba 102 olsa gtl ile schumacher bile farkına varamaz.

Yakıttada bişey değişmeyecektir muhtemelen..

neticede euro dizelle aynı fiyat yeni geliştirilmiş bi yakıt şu anda zararı yok faydası var spec..Bende dizel arabama gtl alıyorum ama alt devir canlandı üst devirde patinaj çekiyorum vs. tarzı şeylere kimsenin kendini kaptırmasının gereği yok :)

BlackEmperor
05-07-2009, 07:44
Açık konuşmak gerekirse 90 bg olan ama suan belkide 80 e düşmüş beygirleri 85 yapsa bana kardır. E onuda yapmıyorsa o atların boğazına bi harbi çekse oda yeter. ( fiyat aynı kaldıkça ;) )

barutçu
05-07-2009, 12:37
Bu mantıkla kimse 100 oktan - 98 oktan da almasın schumacher gelse farkedemez.

levent
05-07-2009, 12:59
Bu mantıkla kimse 100 oktan - 98 oktan da almasın schumacher gelse farkedemez.

Aynen katılıyorum, benzinlide hissediyorsunuzda dizeldemi hissetmiyorsunuz :)

Yada Toyota larda sorun var hepsi farklı hissediyor tüm Toyota lara yarıyor bu yakıt ;)

Dün 4 arkadaş aquaparka a gittik geldik, eskiden aynı güzergahta 4,4-4,5 lt ortalama ile gidiyorduk aynı ekip aynı gidiş aynı yol, aynı hız (83-86km/h ortalama) ile 4,1 lt (klima hep açık arada 140km civarına kadar çıktığım oldu) ortalamayla gidip geldim. Bana ekonomisi var, size yoksa bu sizi ilgilendirir, hissettiğimizi söylüyoruz :)

douu
05-07-2009, 13:17
Aynen katılıyorum, benzinlide hissediyorsunuzda dizeldemi hissetmiyorsunuz :)

Yada Toyota larda sorun var hepsi farklı hissediyor tüm Toyota lara yarıyor bu yakıt ;)

Dün 4 arkadaş aquaparka a gittik geldik, eskiden aynı güzergahta 4,4-4,5 lt ortalama ile gidiyorduk aynı ekip aynı gidiş aynı yol, aynı hız (83-86km/h ortalama) ile 4,1 lt (klima hep açık arada 140km civarına kadar çıktığım oldu) ortalamayla gidip geldim. Bana ekonomisi var, size yoksa bu sizi ilgilendirir, hissettiğimizi söylüyoruz :)

:icon_tup::icon_tup::icon_tup: aynen katılıyorum..

Enes-x
05-07-2009, 15:10
barutçu Arabadan arabaya değişir..90 hp bi civic e 100 oktan alsan tabiki bi fark olmayacaktır ama 300+hp bi subaruda dyno üstünde bile görebilirsin 100 oktanın etkisini..Bunu demek istemiştim.

@levent Senin o yol bilgisayarında gördüğün 0,3 lt daha az tüketimi arabanın gazına basınca hissedebiliyor musun :) ? 0,3 lt daha az yakmanın nedeni o günkü rüzgar , lastik hava basıncı , hava sıcaklığı, vs herşey olabilir bence..

Yiğit Ş.
05-07-2009, 15:12
haklı olabilirsin rüzgar, basınç, sıcaklık etkendir fakat 1 değil birçok kişi etkisi olduğunu görüp sölüyoruz burda.

Enes-x
05-07-2009, 15:16
Söylüyorsunuzda Konuyu baştan sona okudum.. faydasını gördüm diyenler kadar bi değişiklik yok diyenler var :)

Yiğit Ş.
05-07-2009, 15:17
dizel motordan dizel motora farklılık göstereceğinide okudun mu? mantıklı gelmedi mi?

biz d4d lerde hemen tepki verdi. belkide yeni motor oldukları içindir. emin değilim tabiki bende :)

levent
05-07-2009, 15:23
barutçu Arabadan arabaya değişir..90 hp bi civic e 100 oktan alsan tabiki bi fark olmayacaktır ama 300+hp bi subaruda dyno üstünde bile görebilirsin 100 oktanın etkisini..Bunu demek istemiştim.

@levent Senin o yol bilgisayarında gördüğün 0,3 lt daha az tüketimi arabanın gazına basınca hissedebiliyor musun :) ? 0,3 lt daha az yakmanın nedeni o günkü rüzgar , lastik hava basıncı , hava sıcaklığı, vs herşey olabilir bence..

Enes, 3 gündür aşırı derecede nem var, deniz dibindeyim apartmanın üstü nem kaplı havayı hesap et, geçen yıl da bu zamanlar gidiyorduk aquaparka ki 2-3 derece daha soğuk bu yıl geçen yıla göre ama nem bi o kadar daha fazla = hissedilen sıcaklık daha fazla bu mevsimde pek rüzgar olmaz buralarda hemde öyle etkilicek kadar ;)

Hatta nem bulutlarını fotoliyim telefonla :)

Geçen yıl lastiklerim daha kötüydü, lastiklerim yeni şuan nitrojenli :) 0.3 lt yi değil ama aracın daha istekli olduğunu hissedebiliyorum GTL sonrası :) Dizelden dizele de değişir bu bence, ki sürüş olarak gaz tepkisi olarak bile çok farklı araçlar üretiyor Hyundai ile Toyota :)

Enes-x
05-07-2009, 15:49
Dizelden dizele neden bi farklılık olsun ki? Bana mantıklı gelmiyor toyotanın enjektörleri gtl ile çalışmaya uygun mu yapılmış yani :)

Neyse 3-5 depo kullanalım görelim ama bence bi fark olmayacak yakıt ekonomisi ve performans olarak.

BlackEmperor
05-07-2009, 15:58
Dizelden dizele neden bi farklılık olsun ki? Bana mantıklı gelmiyor toyotanın enjektörleri gtl ile çalışmaya uygun mu yapılmış yani :)

Neyse 3-5 depo kullanalım görelim ama bence bi fark olmayacak yakıt ekonomisi ve performans olarak.

en cok senı yorumu merak ettim şimdi :) şimdi biz psikolojik olarak yazıyoruzya iyi şeyler sen objektif olup bizi aydınlatırsın 3 depo sonra ;)

levent
05-07-2009, 15:58
Uzun yolda herşeyi ortaya çıkıcak çarşamba sabah :) performans olarak top speedde fln etkisi yok ama araç ilk günkü haline döndü diyebilirim gaz tepkisi gaz yemesi bakımından ;)

Yiğit Ş.
05-07-2009, 16:01
euro dizel flnda alma sen kardeşm. kırsal motorine yönel :) bukadar insan mühendis boş yere uğraşıorlar zaten.

Dragger
05-07-2009, 18:06
Yahu 4 kisi klima acık 4.1 nasıl yakıyorsunuz, saka mı bu?

Ben 1.3 985kg 95-100hp 230nm arabada uzun yolda bile 4 lt küsürler göremiyorum.

Bir de d4d yeni motor diyorsunuz mjet 80li yıllardan mı geliyor :D

Bence psikolojik tamamen hissettikleriniz, tamam arabanın tüketimi bi nebze düsebilir orası ok ama yok daha iyi gidiyor, yok söyle hp verdi, yok devri daha hızlı döndürüyor falan gibi seyler olamaz.

özgür67
05-07-2009, 19:47

Bence psikolojik tamamen hissettikleriniz, tamam arabanın tüketimi bi nebze düsebilir orası ok ama yok daha iyi gidiyor, yok söyle hp verdi, yok devri daha hızlı döndürüyor falan gibi seyler olamaz.

valla doğru sölüyorsun abi şimdi konuyu baltalamak istemiyorum ama ben yaklaşık 5 yıldır dizel araç kullanıyorum toplamda 170.000 km yol yaptım daha hiç 4.4 lt den aşağı inemedim kaldı ki 4.4 ü de yaptık ama psikolojim bozuldu o denli temkinli gittim yani.GTL ye gelince buralarda bulunmuyor olsa bende yol yapan birisi olarak yorumlarımı paylaşırdım şimdilik sadece arkadaşların yorumlarını okumakla yetiniyorum.

gambit49
05-07-2009, 21:27

psikolojık kısmına sonuna kadar inaniyorum ben kulladndim kendi aracimda yazilimdir v.s dir yuklude bi fark yok ha litrede 10 kurs daha pahali oldugundan kendimi sartlandirirsam buna daha cok para verdim :D bu az yakacak cok kacacak die iste o zman bi fark oluyo gibi geliyo bu depo bitince tekrardan poya donucem :D kurulu duzenim iyiydi

levent
05-07-2009, 21:29

Abi arkadaş video çekti elime geçince atarım sana görürsün canlı canlı :) :icon_tup:

Antalya-Alanya arasında 90 sabit ayakta yumurta modda klima açık şekilde babamla benken, 3.9 ortalama görüyoruz babamda fitil oluyo kendi öyle gidince o kadar yakmıyor diye :D

Dragger
05-07-2009, 21:31
90 sabit nasıl gidiyorsunuz orasını da anlamam, ben 3sn sabit gidemem :D

Dizel arabada sabit gitmek garip :)

mechanıcer
05-07-2009, 21:33
100 tl lık alana burn verıolar :D

levent
05-07-2009, 21:34
oynaşcak araba olmazsa yada radar tehlikesi olunca fln acaip sabit giderim :D

dün gidişte zaten tam radara giriyodum 150yle , ucuz yırttım :)

levent
05-07-2009, 21:35
100 tl lık alana burn verıolar :D

ben yarın yada salı sabahtan full'letirim salı gece yolculuk var :) burn u da alalım :D

barutçu
05-07-2009, 21:47

100 oktanı türkiye'de sadece ferrariler,porscheler mi alıyor?
Ya da +300hp subarular mı? Benim bir arkadaşım 1.8 Passatına hep 100 oktan alıyor mesala. (bu şekilde alanda forumda epeyce mevcut)

Dediğin yan etkenlerin ters yönlüsüde olmuş olabilir...

Bundan sonra GTL dışında başka benzin almam. İster pskolojik, ister gerçek.

Sonuçta kimse kimsenin deposundaki mazotun/benzinin parasını ödemiyor ;)

orhansah
05-07-2009, 21:49
arabam düz yolda napsam 180 i geçmiyordu, gtl alınca 183 gördüm :p :D

cuma gecesi çankırıya giderken gtl aldım 100 liraya doldu depom (41,16 litre). zaten depom 42 litre :D
730 km sonra tekrar doldurdum 95 TL lik eurodizel aldı. dönüş yolunda basa basa geldim yine de ortalama tüketimim 6.0 ı geçmedi. uzun yolda gerçekten az yakıyor ama istanbul şehiriçinde 6,5-7.0 nin altına düşmesi hayal.
ha bir de bolu tünel çıkıışında %3 lük eğimde 194 gördüm ibrede, araba olmasaydı önümde muhtemelen biraz daha çıkacaktı :)

Orhan
05-07-2009, 21:55

cuma gecesi çankırıya giderken gtl aldım 100 liraya doldu depom (41,16 litre). zaten depom 42 litre :D
730 km sonra tekrar doldurdum 95 TL lik eurodizel aldı. dönüş yolunda basa basa geldim yine de ortalama tüketimim 6.0 ı geçmedi. uzun yolda gerçekten az yakıyor ama istanbul şehiriçinde 6,5-7.0 nin altına düşmesi hayal.
ha bir de bolu tünel çıkıışında %3 lük eğimde 194 gördüm ibrede, araba olmasaydı önümde muhtemelen biraz daha çıkacaktı :)

adaş erken kesiliyor 190 da devir kaçta oluyor

YEY®
05-07-2009, 21:55
Zamamında petrol ofisi 10ppm lik temiz eurodizel veriyordu sanırsam katkılı eurodizeldi.Hep onu kullanırdım dizel aracımda.Ara sıra opetten totalden almak zorunda kalınca direk hissediyordum yığılmayı isteksizliği,özellikle 2.viteste..He atla deve mi? tabiki değil ama tork kesinlikle yakıt kalitesiyle orantılı olarak hissedilebilir oranda değişiyor.Aynı aracımın gece soğuk havada inanılmaz değişmesi gibi...70 bin km boyunca edindiğim izlenimler bunlar..

FaBeRgE
05-07-2009, 21:58
Gördüğünüz gibi yol düz eğim yok :) Ekrandanda anlışalacağı gibi 28derece klima açık. Değerler ortada :p

Bu arada GTL falan deil Opet Eurodiesel hala GTL Kütahya'da yok :ofk:
http://img41.imageshack.us/img41/421/dsc0069sku.jpg

levent
05-07-2009, 21:59

benimki geçiyor abi gelince deneyelim :p

güzel değer 6 lt ortalama ama, şehir içine de çok takılma Alanya da da benim 7,3 tü sıfırlamadan önce ortalamam, 630km 43lt hesap et şehir içinde :)

adaş erken kesiliyor 190 da devir kaçta oluyor

4200-4300 gibi olması lazım abi :icon_tup: 5200 dönüyor ama 5. viteste dönmüyor :D

DoDo_hamann
05-07-2009, 22:00
1 depo civarı kullandım, turboyu açtıktan sonraki ivmelenmede farklılık var,ama yakıt hala 4.6.
Ay sonunda tatilde görücez bakalım uzun yol verilerinide..

YEY®
05-07-2009, 22:00
Gördüğünüz gibi yol düz eğim yok :) Ekrandanda anlışalacağı gibi 28derece klima açık. Değerler ortada :p

Bu arada GTL falan deil Opet Eurodiesel hala GTL Kütahya'da yok :ofk:

Üzülerek söylemeliyimki bu 3 litre muhabbetleri ancak test ortamında yakalanbiliyor :)

Şimdi depon 50 litre bildiğim kadarıyla.Eğer 100 km'de gerçekten 3 litre yakabilseydin 50/3=16.6 yani 1 depoya 1666 km gidebilmen gerekiyodu.1000 gidebiliyomusun ;) Dijital göstergeye takılmamak lazım bendede range 500 gösteriyo 10 km gazlıyorum 350 ye falan iniyor direk.

orhansah
05-07-2009, 22:01
valla hiç bakmadım devire :) dur bi dahakine bakıyım :D

FaBeRgE
05-07-2009, 22:03
Üzülerek söylemeliyimki bu 3 litre muhabbetleri ancak test ortamında yakalanbiliyor :)

Şimdi depon 50 litre bildiğim kadarıyla.Eğer 100 km'de gerçekten 3 litre yakabilseydin 50/3=16.6 yani 1 depoya 1666 km gidebilmen gerekiyodu.1000 gidebiliyomusun ;) Dijital göstergeye takılmamak lazım bendede range 500 gösteriyo 10 km gazlıyorum 400 e iniyor direk.

bu değeri tabiki yakalayamıyorum anlık tüketim adı üzerinde ;) depom 60lt 1000km 1150km çok rahat gidiyorum ;) Bence bunları yazarken keşke biraz daha araştırıp yazsaydın. Daha öncede paylaşmıştım Ankara'ya gittim geldim 3,9lt ortalama ile.

DoDo_hamann
05-07-2009, 22:03
O fotonun zaten anlık yakıt olması lazım ortalama yakıt değil :)
Ortalamada öyle bişey mümkün değil rekor 3.8 ile 308hdi de olması lazım ama o testler bile 70km ile yapılıyor bildiğim kadar ile.

barutçu
05-07-2009, 22:05
Hepimizinki psikolojik arkadaşlar :D

Akaryakıt teknolojisinin öncü şirketi Shell, geliştirdiği sentetik katkı olan GTL teknolojisine (Gas to Liquids)-(Gazdan sıvıya dönüştürülmüş)” sahip yeni ürünü “Shell V-Power Diesel+GTL teknolojisini İngiltere Thornton’da bulunan Shell Teknoloji Merkezi’nde gerçekleştirdiği toplantı ile basın mensuplarına tanıttı. Shell bu ürünüyle sürücülere devrim niteliğinde bir dizel seçeneği sunuyor.

Adamlarda boşuna uğraşıyor zaten, teknoloji filan....

FaBeRgE
05-07-2009, 22:06
O fotonun zaten anlık yakıt olması lazım ortalama yakıt değil :)
Ortalamada öyle bişey mümkün değil rekor 3.8 ile 308hdi de olması lazım ama o testler bile 70km ile yapılıyor bildiğim kadar ile.

Bir üstteki mesajında yazdım hocam zaten anlık diye. 70km ile değil 70km ortalama hız ile. Ben 3,9u yakalığımda ortalama hızım 59 idi.

FaBeRgE
05-07-2009, 22:09
Bugün ankara'ya gittim geldim depoyu fulledim 135tl'ye çıktım yola. 200km sonra mola vermiştik oğlakçımıdır nedir orda. Yol bilgisayarını kontrol edeyim dedim şok oldum sizinle paylaşmak istedim. 110-120 klima açık bu değerleri yakaladım :eek:

Full depo ile 200km gidince ibrenin hali :)
http://img200.imageshack.us/img200/6670/dsc0081q.jpg

200km gittikten sonraki kalan menzil:eek:
http://img200.imageshack.us/img200/7770/dsc0083f.jpg

Ve en can alıcı nokta ortalma tüketim değerim.
http://img200.imageshack.us/img200/7145/dsc0085q.jpg

Fotoları büyütünce ekranda garip bir bozulma oluyor kesinlikle shop deildir :beuj:

buda değerlerimin ıspatıdır ;)

YEY®
05-07-2009, 22:11
bu değeri tabiki yakalayamıyorum anlık tüketim adı üzerinde ;) depom 60lt 1000km 1150km çok rahat gidiyorum ;) Bence bunları yazarken keşke biraz daha araştırıp yazsaydın. Daha öncede paylaşmıştım Ankara'ya gittim geldim 3,9lt ortalama ile.

Deponun kaç litre olduğunu araştırmam bişey ifade etmezki,anlatmak istediğim durum açık :) 60 litre depoylada zaten 4 litre ortalama tutturursan 1500 km gitmen gerek..Focus 1.6d'de kullandım bir süre.4 litre falan uzun süre ekranlarda görülmesi mümkün haklısın fakat pratikte pek mümkün değil.En azından benim tecrübe ettiğim ve devamı uzun yol yaptığım dizel aracımla değildi.

FaBeRgE
05-07-2009, 22:13
Deponun kaç litre olduğunu araştırmam bişey ifade etmezki,anlatmak istediğim durum açık :) 60 litre depoylada zaten 4 litre ortalama tutturursan 1500 km gitmen gerek..Focus 1.6d'de kullandım bir süre.4 litre falan uzun süre ekranlarda görülmesi mümkün haklısın fakat pratikte pek mümkün değil.En azından benim tecrübe ettiğim ve devamı uzun yol yaptığım dizel aracımla değildi.

Ben depom için söylemedim :) Noter huzurunda bu değerler yakalandı zaten onu söylemiştim onlarda insan sonuçta. Demekki yakalanabiliyor 1 depo ile 1740km gitti 308 HDI ben 1150yi hiç geçemedim.

YEY®
05-07-2009, 22:15

Mesaj 157'den alıntı..

Onlar yapıyor fakat hiç yollara düşüpte o testteki verileri yakalayabileni görmedim..

p.s bende fiesta tdci ile devamlı 1 depo (bodrum yolu) 100 km sabit gittim yinede fabrika verisi olan 3.7 litreye ulaşamadım.Yok abi olmuyor yani olmuyor :)

FaBeRgE
05-07-2009, 22:18
Mesaj 157'den alıntı..

Onlar yapıyor fakat hiç yollara düşüpte o testteki verileri yakalayabileni görmedim..

p.s bende fiesta tdci ile devamlı 1 depo (bodrum yolu) 100 km sabit gittim yinede fabrika verisi olan 3.7 litreye ulaşamadım.Yok abi olmuyor yani olmuyor :)

163e yorumunu da alabilirmiyim :)

orhansah
05-07-2009, 22:20
herkes kadran fotosu koyuyor alın bir tane de benden :p

geçen sene istanbul-antalya 1 depo ile 811 km , halen 2 diş yakıt var (fotodan 3-4 km sonra yakıt ışığı yandı)
:)
http://img22.imageshack.us/img22/4166/hpim3517n.jpg

douu
05-07-2009, 22:31
ya ben cok merak ediyorum az yaktıgını iddaa edenler yalancılarda cok yakar fark etmez diyenler hep dogrumu söylüyolar ben d4-d corollamı günde 150 km kullanıyorum (120 şehirdışı) karışık yakıt tüketimim daha bugune kadar 5.4 LT yi geçmedi.. sakin kullanıldıgı zaman elbetteki az yakacaktır bu araçlar sonuçta yapılma amacı bu.. haftada tam olarak 1150 km yol yapıyo aracım tam olarak 150 TL mazot yakıyo .. dogru hesap budur.. yani lt olarak deilde 1 kmde yaktıgı yakıtı hesaplarsak eger 17 kuruşa geliyo 170000 yani eski parayla .. ayrıca dragger tamam güzel söylemişsin kardeş eywallahta senin arabandaki yazılım aracın duman atmasına sebep oluyo zaten onu yakıtla fln azaltamazsınki.. benim aracım cok az siyah duman atıyodu 2 depodur GTL kullanıorum gerçekten bi azalma oldu.. ayrıca ben demiyorumki aracın süreleri 1-2 saniye aşagı indi.. benim demek istedigim sadece aracın torkunu daha canlı daha hissettirici bir şekilde verdigi.. yokuş cıkarken gaza verdigi tepkinin cabuklugu.. yoksa benim aracım 190 olan torkunu GTL ile 200e fln cıkarmadı sadece tepkiler daha cabuk oldu.. piskolojik deil bu bundanda eminim :icon_tup:

YEY®
05-07-2009, 22:31
163e yorumunu da alabilirmiyim :)

mcsde depoyu fulleyince 680 km gösteriyor range ama ben hiç o kadar (uzun yol dahil) gidemedim :) açıkama yeterlimi hehe,dijitalden ziyade ışık yanar yanmaz fulleyip tekrar ışık yanana kadarki km yi ölçmek en sağlıklı yöntemdir.Zaten bunu ölçtüysen göstergelerin uçtuğunu görürsün :)

Orhan
05-07-2009, 22:33
benimki geçiyor abi gelince deneyelim :p

güzel değer 6 lt ortalama ama, şehir içine de çok takılma Alanya da da benim 7,3 tü sıfırlamadan önce ortalamam, 630km 43lt hesap et şehir içinde :)

4200-4300 gibi olması lazım abi :icon_tup: 5200 dönüyor ama 5. viteste dönmüyor :D
yani aynı motorun daha hafif bir kasada daha yüksek hızları görmesi gerk bilmediğim bişeymi var acaba

Şimdi depon 50 litre bildiğim kadarıyla.Eğer 100 km'de gerçekten 3 litre yakabilseydin 50/3=16.6 yani 1 depoya 1666 km gidebilmen gerekiyodu.1000 gidebiliyomusun ;) Dijital göstergeye takılmamak lazım bendede range 500 gösteriyo 10 km gazlıyorum 350 ye falan iniyor direk.
daha önce 1.6 tdci 90 hp fusion kullanıyordum custom chip tuning yapılmıştı 115 hp almıştık çok zorlamadan o aracımla uzun yolda ortalama 3,4 leri yakalıyordum şu an müsait değilim müsait olunca koyarım resimlerini

valla hiç bakmadım devire :) dur bi dahakine bakıyım :D

ya adaş dizel kullanıyorsun devire bakmıyorsun turbo dizelde hız göstergesi yerine devire bakmalısın :D

BlackEmperor
05-07-2009, 22:40
yavuz abi ister hiç faydası olmasın aynı fiyatta satıldıktan sonra motorun daha temiz yakıtla çalışması bile bizim için kardır.

FaBeRgE
05-07-2009, 22:44
mcsde depoyu fulleyince 680 km gösteriyor range ama ben hiç o kadar (uzun yol dahil) gidemedim :) açıkama yeterlimi hehe,dijitalden ziyade ışık yanar yanmaz fulleyip tekrar ışık yanana kadarki km yi ölçmek en sağlıklı yöntemdir.Zaten bunu ölçtüysen göstergelerin uçtuğunu görürsün :)

güzel kardeşim bak düzgün araştırmıyosun, düzgün okumuyorsun kızıyorum artık :) o 1340km olan range 200km gittikten sonra, fulleyince değil;)

gambit49
05-07-2009, 23:04
:D konu nereeden nereye gelmis :D ibo ankaraya ne zman geldin :D ve neden haber vermedin (konuyu ben de baltaliyim biraz :D:D:D:D )

FaBeRgE
05-07-2009, 23:06
:D konu nereeden nereye gelmis :D ibo ankaraya ne zman geldin :D ve neden haber vermedin (konuyu ben de baltaliyim biraz :D:D:D:D )

la dedim ya geldim yarım saat durdum die :D Babamın SSK'da işi vardı konuşmuştuk zaten seninle bu konuyu. Neyse ben daha bişi yazmıyorum yanlış cevaplar geliyor konu dağılıyor GTL'ye dvm ama kütahya'da yok anasını satayım :Deli:

levent
05-07-2009, 23:23
yani aynı motorun daha hafif bir kasada daha yüksek hızları görmesi gerk bilmediğim bişeymi var acaba

abi öyle olması gerek zaten, ama benim araç klima açık şekilde de kapalı şekildede 185 civarına geliyor düzde rahatlıkla biraz mesafe varsa 195 oluyor hızımı aldıysam yokuş denk geldiyse 200 ün altına iniyo :) 205 i geçmedi, düzde klima açık şekildede 195 i geçmedi :)

aero da etkiliyo olabilir unutmamak lazım ama :)

gambit49
05-07-2009, 23:27
la dedim ya geldim yarım saat durdum die :D Babamın SSK'da işi vardı konuşmuştuk zaten seninle bu konuyu. Neyse ben daha bişi yazmıyorum yanlış cevaplar geliyor konu dağılıyor GTL'ye dvm ama kütahya'da yok anasını satayım :Deli:

tmm :D hatirladim simdi :D:D:D:D

YEY®
05-07-2009, 23:42
güzel kardeşim bak düzgün araştırmıyosun, düzgün okumuyorsun kızıyorum artık :) o 1340km olan range 200km gittikten sonra, fulleyince değil;)

ben aksini iddia etmedimki örnek verdim.200 km gittikten sonra 1340 daha gidebiliyormusun ? Gidemiyorsun,gidende görmedim duymadım o testler arabaları satmak için fasafiso tamamen. Nokta.

Aynı motorun 1.4 ünü 70 bin km kullandım bırakta bişeyi araştırmama gerek kalmasın.Elin tecrübesi değil kendimin ve yakın arkadaşlarımın tecrübeleri ilgilendirir beni ki sende kedin itiraf ediyorsun 1150 den yukarsını görmedim diye,neyi tartışıyoruzki akşam akşam :)

fcstdci
05-07-2009, 23:56
GTL arabadaki dumani azaltti ama baska bir etkisini goremedim yazılım sebebiyle biraz artmıstı duman artik baya azaldi

LeonRider
06-07-2009, 15:58
GTL arabadaki dumani azaltti ama baska bir etkisini goremedim yazılım sebebiyle biraz artmıstı duman artik baya azaldi

evet bu görüşe katılıyorum yazılım nedeniyle artan dumanı azalttığı bariz bir gerçek!

barutçu
06-07-2009, 20:44
Çoğu kişininde belirttiği gibi değişik konularda ( ivmelenme,duman atma, yakıt ekonomisi, sessiz çalışma...vs) bir fark söz konusu.
Sonuçta motor ve km ile ilgisi büyük bence bu değişimlerin. Örneğin benim aracım: zaten duman atmıyor (30.000km), Ses konusunda yalıtımı çok iyi hiç ses duymuyordum. GTL aldım bunları farkedemedim. Ama diğer D-4D sahiplerininde dediği gibi yol bilg. yakıt değişimi ve son hız + ivmelenme farkı bendede var. Bunları daha öncede söylemiştim zaten.
Benim anlamak istemediğim 100 lerce belki 1000lerce mühendis bu konuları geliştirmek için ter döküyor. Sonra kalkıp "yok ya ne farkedecek, psikolojik" denmesini anlamam.
Araç dışında bir örnek vermek gerekirse: Teknoloji ile doğru orantılı olarak TV'lerde gelişiyor. HD ready bir TV ile Full HD TV arasında bir fark yoktur. Ya da tüplü tv ile HD tv aynı demek gibi birşey...

BlackEmperor
06-07-2009, 23:43
Bugün ışıklarda beklerken radyoda çalan şarkınında etkisiyle bi kaçkez kalkış denedim. Ayağım döşemedeydi anlaycağınız, o sırada dikizden aracın duman atmadığını fark ettim. Aynı yolda aynı şartlarda çok kez gittiğimden sonuçtan eminim. Sonra yol boyunca her kırmızı ısışta kalkış yaptım .Sonuç gene aynı duman olayı yoktu. tüketim değerlerim aynı gibi ama çekiş olayında bir artma var gibi o yüzden tam emin olmadan bişey yazamam. Denemeler devam ediyor.;)

edit: Dolaylı yoldan şu yorumu yaparsak,

-Daha az duman
-Daha temiz egsoz
-Daha az kurum oluşumu
-ve asıl iddaa edilen "temizleme" olayını destekler nitelikte...

barutçu
07-07-2009, 00:16
@BlackEmperor bizim d-4d lerde duman oluyr mu ya ilerki kmlerde?

BlackEmperor
07-07-2009, 00:22
olabilir. Şimdi d4d lerde duman olmaz diyemeyiz. Bende normalde duman olmuyor. üst devirlerde aşırı yüklediğimde bir kaç kez dumana şahit oldum oda gayet normal yani nası anlatiyim motor soğukken abansan gaza sendende duman atabalir :D .belki bugun hava çok sıcaktı o yuzden duman hemen dağıldı diyecem ama baya yüklendim duman cıkrtmak ıcın fark edemedim. Birde şu var duman neden oluyor? yakıtın verimli yanmamasından mı ? eger cevap evet ise bu her dizelde olabilecek bişey. ama GTL bu işi azaltı diyebilirim...

barutçu
07-07-2009, 00:33
Duman olayı biraz farklı bence. atıyorum bakımsız bir dizelde duman atması daha çok olur die biliyorum. Yani motorlada epey alakalı.
100.000km vw de duman atmayıp 60.000km de duman atan araçlar var yolda giderken genelde d4dlere dikkat ediyorum duman atan pek yok gibi :)

Yiğit Ş.
07-07-2009, 00:34
duman içine bşi diyemicem dha 20bindeyim bnde :D

barutçu
07-07-2009, 00:43
Valla benim ilk dizel aracım, duman olayınada takıntılıyım biraz.
atarsa satabilrim, o derece. yolda hep bakarım d-4dlere o yüzden :)
gerçi GTL sağolsun azaltıyormuş ama :)

Enes-x
07-07-2009, 01:20
d4d yi bilemiycem ama belirli bi yerden sonra çoğu dizel atıyor malesef o kara dumanı..Range rover , mercedes , bmw ,audi,multijetler lüks pahalı ucuz hiç farketmiyor bu markalarn hepsinin attığını gördüm

barutçu
07-07-2009, 01:24
Freelander td4 kullanıyorduk aile aracı olarak. duman atma görmedim.
RR Sport kullanılıyor şimdi gene görmedim. Ama 100.000km altında araçlar ve hep sakin kullanım :(

Enes-x
07-07-2009, 01:28
Doğrudur belirli bi km ye kadar getz bile duman atmıyor..Belirli bi kmden sonra düşük yada yüksek devirlerdeki dip gazda dikiz aynasında bi bulut beliriyor..

FaBeRgE
07-07-2009, 01:33
Opet'te bişiler çıkarmış :) AdBlue die Greenchem firması tarafındanmış :)

BlackEmperor
07-07-2009, 01:46
d4d yi bilemiycem ama belirli bi yerden sonra çoğu dizel atıyor malesef o kara dumanı..Range rover , mercedes , bmw ,audi,multijetler lüks pahalı ucuz hiç farketmiyor bu markalarn hepsinin attığını gördüm

o duman atma olayı muhtemelen manifoldların iyice tıkandığını noktada baş göstermeye başlar. Dizelde yapısı gereği kükürt içeren bir yakıt. ne kadar bakıma sokarsan sok bi zaman sonra motor sıkışmaya başlayacaktır. o yüzden d4dler duman yapmıyor veya yapmayacak demek ne kadar doğru olur tartışılır. Bende rastlamadım vites geçişlerinde dip gaz yüklenmelerde minibüs gibi duman atanı. Ama fark edilmeyecek düzeydede olsa illa duman oluyordur barutçu.

Ayrıca arabam duman atıyor diyede üzülmeme gerek yok dediğim durumlarda ( soğuk motor yüksek devir +aniden dip gaz vs vs ) bu yakıttan kaynaklanan bişey ki onuda hallettik gibi :icon_tup:

said_
07-07-2009, 14:58
Doğrudur belirli bi km ye kadar getz bile duman atmıyor..Belirli bi kmden sonra düşük yada yüksek devirlerdeki dip gazda dikiz aynasında bi bulut beliriyor..

abi senin getz in durumu nasıl bizimki de 1.5 CRDİ dökülüyo yaa motor kafasına göre çalışıyo çalışmıyo

Saro-Ş
07-07-2009, 15:08
Daha ger istasyonda yok bu GTL bugun sordum şirketin aracına alıcaktım abi dediler pompaların değişmesi gerk falan

levent
07-07-2009, 15:25
ben dumanlı d4d görmedim açıkçası, ama bi tanıdığımızın passat tdi ı ilk alındığı gibi duman atıyor mesela tapagaz yapınca basit bi örnek olarak:)

benim araçta 41550km de ve 0 duman.

i_could
07-07-2009, 15:39
GTL sadece 100 oktan satan yerlerde satılacak diye bir açıklama yaptı bana bir shell istasyonu...

levent
07-07-2009, 16:12
GTL sadece 100 oktan satan yerlerde satılacak diye bir açıklama yaptı bana bir shell istasyonu...

100 oktan kaldırıldı ama tamamen?

barutçu
07-07-2009, 17:52

Yok tamamen yalan birşey o. Üçkuyular/Shell Shellin kendi istasyonu (TR'de tek olarak biliyorum) İstiridye Petrol 100 oktan mevcut fakat GTL yok. Gelecek yakında dedi. Belki gelmiştir İzmir'de olmadığım için uğrayamadım. Oradan aldığım bilgiye göre bazı istasyonlarda(pompa sayısı az olanlarda) Vpower kalkıp GTL olacakmış. Bazısında ikiside. Mesala bizde ikiside olacak dedi.

Duman olayı sevindirici inşallah benimkide böyle gider.

Enes-x
07-07-2009, 19:55
abi senin getz in durumu nasıl bizimki de 1.5 CRDİ dökülüyo yaa motor kafasına göre çalışıyo çalışmıyo

92 bin km oldu gayet sağlıklı yakıt tüketimi vs. herşey normal..Bakımlarını yetkili serviste yaptırmanı tavsiye ederim..

said_
07-07-2009, 20:06
92 bin km oldu gayet sağlıklı yakıt tüketimi vs. herşey normal..Bakımlarını yetkili serviste yaptırmanı tavsiye ederim..

hep yekili servise gideriz başka yer kullanmadım ama nedense çok canımız sıktı problemide bulamıyolar yavaş yavaş dökülüyo araba :D

gambit49
07-07-2009, 20:57
dizel aracin yapisi geregi duman atar sıkıstırma ile atesleme yapan bir teknolojı ani gazlamalarda yapmasi cok normal stock bi aracin sureklı duman atmasi durumunda sorun olarak algilanabilir :D

Yiğit Ş.
08-07-2009, 13:12
37Lt GTL ile 500km.

Normal dizel ile 450km i zor görürdüm eskiden. Fark yok diyenlere gelsin :)

barutçu
08-07-2009, 13:35
37Lt GTL ile 500km.

Normal dizel ile 450km i zor görürdüm eskiden. Fark yok diyenlere gelsin :)

Sonunda bittimi depon :D

50km açık bir fark var.

Yiğit Ş.
08-07-2009, 13:36
aynen :D bitti. birazdan alıcam yine GTL :D bakalım o ne kdr gdicek. gerçi o depo bitmeden tatile çıkmış olurum. uzun yol performansına bakarız artık.

Enes-x
08-07-2009, 14:36
depodaki euro dizeli tam bitirip bugün gtl doldurdum bakalım inşallah faydasını görürüz :)

Saro-Ş
08-07-2009, 14:47
50 Km Gerçekten Ciddi Bir Fark Ben Daha Hiçbir Shellde Bulamadım

levent
08-07-2009, 20:28
dikiliye geldik bugün

770 km civarı oldu depoyu dolduralı, son çeyreğin bi üst çizgisinin altında ibre şuanda:)

1/3 ü falan mevcut yani deponun daha içeride :)

Mehmet Gazihan
09-07-2009, 00:09
Rampalarda kontak kapatmayın beyler ((:

Yiğit Ş.
09-07-2009, 00:19
ara ara gazladığım bile oldu + klima açık gündüzleri :)

aldım bi 50lira daha. bakalım bunda durum ne olucak.

gambit49
09-07-2009, 16:05
bugun yine indirim gelmis 4 kurus daha inmis

BlackEmperor
09-07-2009, 16:14
waay süper :D haftaya kuşadasına giderken uzun yol denemesi yaparım :D

izmir ve civarındekilere duyrulur bi buluşma olursa gelirim

barutçu
09-07-2009, 18:15
waay süper :D haftaya kuşadasına giderken uzun yol denemesi yaparım :D

izmir ve civarındekilere duyrulur bi buluşma olursa gelirim

Çeşme tarafına uğrarsan, görüşebilirz.
Yarın bi kardeşimin abisinin cenazesi için izmir'e gitcem. Sonra gene çeşmedeym.

Yiğit Ş.
09-07-2009, 18:17

tüh kazıklandık dün =)

BlackEmperor
09-07-2009, 20:06
Çeşme tarafına uğrarsan, görüşebilirz.
Yarın bi kardeşimin abisinin cenazesi için izmir'e gitcem. Sonra gene çeşmedeym.

tamam dostum aklımda yolum düşerse ararım cebını yolla mesajla :)

TarikS
09-07-2009, 23:57

benzine de 1 kurus indirim yapmislar.. :o

barutçu
10-07-2009, 01:15
tamam dostum aklımda yolum düşerse ararım cebını yolla mesajla :)

ÖM'de beklerim :)

FaBeRgE
10-07-2009, 01:32
şu anda ne kadar eurodiesel ? 2,41 mi ?

edit: 2,39 imiş :)

gambit49
10-07-2009, 21:31
2.36 :D yarindan ıtibaren

metin
10-07-2009, 21:46
190 200 krş klımasız ındırımden once
gtl ile 155 krş klıma full acık sureklı gaz basarak şehir içi ındırımlı en son fıyatla
bana etkısı oldu gıbı geldı bu gtl nın bıdaha fulledım araba uzun yola gıdecek bakalım uzun yolda ne yakacak
araç 1.5 dci kangoo

BlackEmperor
11-07-2009, 01:31
evet arkdaşlar değişkenleri neredeyse aynı her zaman gittiğim bir yol vardı bursadakiler bilir kucuk sanyiden yukarı cıkarken. bu akşam özellikle test ettim durumu. normalde bayır sonuna doğru ya 5. viteseten 4. vitese düşmem gerekiyordu yada daha çok gaza basarak bayırı cıkmam gerekiyordu. ve anlık tüketim 8.6 lt civarına cıkıyordu bayırın sonlarına doğru. bu akşam ise 5. vitesten düşmeme gerek kalmadan 7.4lt anlık tuketimle o bayırı tırmandı araç. Hız 80 km civarı bayır yukarı devir 1800d/dak. Normalde vites küçültecektim aynı devirde kalmak için. :)

alt devirlerden daha iyi topladığına eminim artık.

edit :bu arada 3 küruş daha ucuzlamış 2,36 :D

M U R A T
11-07-2009, 08:11
neymiş bu gtl yav:D

Dragger
11-07-2009, 11:49
GTL ile İstanbul Karasu yaptım, full gazlayıp gittim geldim ortalama 5.1lt yakmısım.

BP Eurodiesel ile de aynı degerleri görüyorum gibi, olsa olsa 5.2 yaksın yani :)

barutçu
11-07-2009, 13:06
GTL ile İstanbul Karasu yaptım, full gazlayıp gittim geldim ortalama 5.1lt yakmısım.

BP Eurodiesel ile de aynı degerleri görüyorum gibi, olsa olsa 5.2 yaksın yani :)

0.1 de olsa fark var yani :D

Hem shell club kart daha çok kazandırıyor :D

M.A.D
11-07-2009, 15:26
0.1 de olsa fark var yani :D

Hem shell club kart daha çok kazandırıyor :D

+1 :heyoo: :D:D

Yiğit Ş.
11-07-2009, 15:28

araban kaç bin de? eğer fazlaysa belki biraz temizlendikten snra etki yapar?

Dragger
12-07-2009, 16:59
87binde ;)

Her bakımda carbon clean, manifold temizligi vs yapılıyor yani gayet temiz ;)

Chip ve komple egsoz var ve 160dan asagı düsmem uzun yolda 1.3 hacime göre normal yakıyor bence, 2006da aldım 4lt ortalama hayatımda görmedim :)

LeonRider
13-07-2009, 16:21
Arkadaşlar bende duman azalması oldu ikinci depo bitti 3e geçtim :) ama kilometrede az yakmadı açıkcası ama duman azalttı performans aynı gibi denemeye devam :)

Yiğit Ş.
13-07-2009, 19:32
100Lira ile 500km gitmiştim. Bitirip 50 lira almıştım. 245km de şuan. 2 diş war halen :) bi 50 dha gider sanırım.

sizde nie fark etmedi anlamadım.:beuj:

levent
15-07-2009, 16:28
daha ışık yanmadı 800km oldu yolculuk sonunda, otobanda 160 sabit gittim şehirlerarasında da 90-100 gittim, ortalama hız 87 görünüyodu yolculuk sonunda ;)

ortalama tüketim 5lt :) depoda 15lt civarı mazot var daha :)

gambit49
15-07-2009, 17:24
mazota fais zam geldı cumleten :( gecmis olun indirimleri tekrar aldılar böylelikle

Yiğit Ş.
15-07-2009, 18:35
keşke dün doldursydım yaaa. 2 çizgi kaldı. ne kdr gittiğini göriim die doldurmadım. patladık :D

Tolga_R
15-07-2009, 18:58
... çocuğu bunlar. Devleti, halkı, milleti sömürüyorlar yetmiyor daha fazla istiyorlar. Doğalgaza, akaryakıta, vb herşeye zam yapmayı biliyorlar işsizliğe neden çare bulmuyorlar!!! Veya asgari ücret neden yerlerde? Toplanan bunca vergi çocuklarına ve kendilerine yatırım araba yat villa olarak geri dönüyor. Allah böyle haksız, yolsuz kazananlara o paraları zehir etsin

özgür67
15-07-2009, 19:07
... çocuğu bunlar. Devleti, halkı, milleti sömürüyorlar yetmiyor daha fazla istiyorlar. Doğalgaza, akaryakıta, vb herşeye zam yapmayı biliyorlar işsizliğe neden çare bulmuyorlar!!! Veya asgari ücret neden yerlerde? Toplanan bunca vergi çocuklarına ve kendilerine yatırım araba yat villa olarak geri dönüyor. Allah böyle haksız, yolsuz kazananlara o paraları zehir etsin

çok haklısın tabi de zaten rabbim reva görmez elbet çıkar bi yerlerden ki öyle de oluyor.

umut01
15-07-2009, 19:44

bu dediklerinin üstüne diyecek bişey yok. tamda ayı onbeşine patlattılar zammı.memura 40 lira zam yap olunda arabasına aldığı benzinden geri al.

gambit49
15-07-2009, 20:18
zaten verdigimiz litre parasinin %60ini aliosun vergi olarak daha ne alacaksin gozune dizine dursun

Utku
17-07-2009, 08:02
Top speed te kendini belli eder o yakıt.Bi deneyin bakalım bende merak ettim :)

levent
17-07-2009, 18:09
Top speed te kendini belli eder o yakıt.Bi deneyin bakalım bende merak ettim :)

aynı yol aynı ağırlık aynı top speed = GTL, ama alt devirlerde ciddi fark var dikili'de GTL bulamadığımız için (bargama da dahil) PO dan almış babam bitmek üzereyken alt devirlerde GTL farkı var :)

baymustang
02-08-2009, 18:23
arkadaşlar bende full gtl alıyorum aracımda biraz fazla yakıt gördüm sanki 10 kuruşluk bi fark top speed aynı fakat alt alt devirler iyi gibi bi bakalım daha kullanmaya devam

nightkids_han
02-08-2009, 18:40
aynı yol aynı ağırlık aynı top speed = GTL, ama alt devirlerde ciddi fark var dikili'de GTL bulamadığımız için (bargama da dahil) PO dan almış babam bitmek üzereyken alt devirlerde GTL farkı var :)

gtl ayrı pompadamı oluyor v-power euro diesel'den ?

gambit49
02-08-2009, 23:22
cogu yerde artık V pover euro diesel yok onun yerine cıktı gtl

nightkids_han
02-08-2009, 23:55
cogu yerde artık V pover euro diesel yok onun yerine cıktı gtl

bugun aldim adamin hberi yoktu aldim euro diesel gtl mi aldim yani ?

baymustang
02-08-2009, 23:55
shell benzin istasyonlarına şart koşmuş eğer deponuzu yenilerseniz gtl koyarız diye

Yiğit Ş.
03-08-2009, 00:26
deponuzu yenilerseniz ne demek oluyor. anlamadım

levent
03-08-2009, 00:30
gtl ayrı pompadamı oluyor v-power euro diesel'den ?

evet çoğu petrolde gtl tek pompada ;)

baymustang
03-08-2009, 00:45
deponuzu yenilerseniz ne demek oluyor. anlamadım

mazot deposunu farklı şartları varmış diğerlerine göre ondan dolayı maddi gücü olan benzin istasyonlarında var gtl

Yiğit Ş.
03-08-2009, 00:47
tmm anladım şimdi.

BlackEmperor
03-08-2009, 00:47
mazot deposunu farklı şartları varmış diğerlerine göre ondan dolayı maddi gücü olan benzin istasyonlarında var gtl

?!?!?!?!?!:confused:

FaBeRgE
03-08-2009, 02:05
?!?!?!?!?!:confused:

benzinliklerinde kendi depoları varya ondan bahsediyor :)

BlackEmperor
03-08-2009, 02:07
benzinliklerinde kendi depoları varya ondan bahsediyor :)

heuehue tamam şimdi oldu :)

baymustang
03-08-2009, 12:01
:) dopalar çok temiz olması gerekiyormuş bakımlı yani