PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Flash disk verileri kurtarma !!

mrtngn
21-06-2009, 16:56
Arkadaslar acil bi yardıma ihtiyacım var..Sandisk'in flash belleğini kullanıyorum..Annem sağolsun etiket diye çöpe atmış ve içine su girmiş..

İçinde cok önemli dosyalarım ve belgelerim var..Saç kurutmayla falan baya bi kuruttum ve pc ye taktım..Diski kullanabilmem için biçimlendirmem gerekiyo diye bi yazı cıkıyo..Biçimlendirmeden bu belge ve resimlerime ulasma imkanım varmı..

Recovery programları falan kurdum ama kimisi flashı görüyo kimisi görmüyo..Ayrıca pc ye taktıgımda inanilmaz derecede ısınıyor..Devreler yancak falan diyede korkuyorum..

Tavsiye ettginiz kullanmış oldugunuz işe yaran program varmı arkadaslarr..

yardımcı olursanız cok sevinirim..

MyDream
21-06-2009, 17:01
Pc ye taktığında ısınıyosa zaten iş işten geçmiştir yapıalcak çok bişey yok diye biliyorum flash disklerde eğer çalışma normal olarak sürüyosa Active undelete diye bir program var cracleriyle indirip kurabilirsin biraz zor olacaktır ama bu programın içinden diskin silinemez kısmına ulasıp istediğin veriyi çıkartabilirsin ama dediğim gibi flash zarar görmemişse ki ısınıyorsa durum kötü...

mrtngn
21-06-2009, 17:06
flash ısınıyor ama flashı taktıgımda biçimlendir yazısı cıkıyor ve normalde takarken ısıgı sürekli yanarken suan yanıp yanaıp sönüyor temassızlık var gibi oluyor..

undeleteyi kurmayı deeniyorum kurulmmuyo oda..baska bi yol yokmuu acba yaa:(:(

Evrenoz
21-06-2009, 17:21
Get data back'i dene istersen

mrtngn
21-06-2009, 18:46
hiç bi program işe yaramıyor arkadslar...tarama tamamlanamadı tarzında yazı cıkıyo cogunda..baska fikri olan varmı acaba??

Aklıma şöle bisey geldi biçimlendirme yapsam,ondan sonra bellek içinde silinen dosyaları recovery programlarıyla bulma şansım varmı acaba..

stlegal
21-06-2009, 18:59
aynısından bir tane daha bulup sadece flash kısmını transfer edebilirsin çok çok önemliyse

mrtngn
21-06-2009, 19:16
Evet baya önemli..aynısından dedginiz flashın aynısından mıı..Nasıl yapabilirz ölee biraz acıklayabilirmisiniz acaba..

FaBeRgE
21-06-2009, 19:52
aynı marka model flash alacaksın. Elektronik kısmını değiştireceksin. Fakat bu işlemin pek işe yararacağını sanmam. Hdd olsa arkadaşın dediği işlem olurda bu tamamen elektronik bir sistem işin çok zor :o

stlegal
21-06-2009, 19:58
aynı marka model flash alacaksın. Elektronik kısmını değiştireceksin. Fakat bu işlemin pek işe yararacağını sanmam. Hdd olsa arkadaşın dediği işlem olurda bu tamamen elektronik bir sistem işin çok zor :o

ben 3 sefer kurtardım yetrki istensin olur

mrtngn
21-06-2009, 20:29
Şimdi açtım içini belleğin..Metalini falan actırdım elimde suan o yesil kart ve ucundaki usb girişi var..

Bunun tam olarak neresini diğer belleğe takıyoruz ?? Çünkü bu yeşil karttan bi parça alıp sökmek imkansız gibi gözüküyo:(

said_
21-06-2009, 20:33
o yeşil kartın arkasını çevirin böle krom gibi parlak noktalar var lehim makinasıyla eritin ve söküm ama dikkat edin tabi bilgilerin olduğu yeri bilmek önemli

mrtngn
21-06-2009, 20:41
hımm...bundan 2 tane var bitanesi küçük kare seklinde ama üst tarfta..İşimize yarıcak olan alt taraftaki büyük olan sanırım...

Bunu alıp diğer belleğe taktıgımızda biçimlendirme yazısı cıkmaz mı yani..???

Kii ayrıca bunu diğer belleğe nasıl monte edicez..bizim yapabilcemiz bi iş değil sanırım bu

said_
21-06-2009, 20:43
emin değilim ben sadece arkadaşlarların dediği şeyi nası yapıcağınızı anlattım muhtemelen büyük olan parçadır sökmek çok zor bi iş değil

mrtngn
21-06-2009, 20:48
Sökmeside takmasıda bakıldıgında baya zor gözüküyo..Lehimler uçlu kalemin ucu kadar bisey toplamda 80 civarı lehim var ve bunları diğerine monte etmekte zor gözüküyorr.

said_
21-06-2009, 20:53
hmm evet şimdi anladım nası bi parçanın olduğunu :) aslında pek zor bi işlem değil biraz dikkat ve sabır ister :) orda 80 tane lehin vamrıdır yaa :S

mrtngn
21-06-2009, 21:00
evet suan tek tek saydım 33 tane lehim bi tarafta 33 tane diger tarfta var..parcanın hem önünde hem arkasında kalem ucundanda ince lehimler var..toplamda 66 tane lehim var:D:D

stlegal
21-06-2009, 21:01
resim çekebilirsen bakalım

said_
21-06-2009, 21:03
evet bu daha mantıklı :):)

said_
21-06-2009, 21:06
flashın marka modeli verebilirmisiniz

BU TARZMI (http://images.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.experts-exchange.com/images/127148/USB-Drive-3.png&imgrefurl=http://www.experts-exchange.com/Hardware/Misc/Q_24311828.html&usg=__RwV4zSBITpb0PrSbciZDvokxu1A=&h=1551&w=1924&sz=2520&hl=tr&start=111&um=1&tbnid=GJcccBVdEAQAvM:&tbnh=121&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Dsandisk%2Busb%2Bcircuit%26ndsp%3D18%2 6hl%3Dtr%26sa%3DN%26start%3D108%26um%3D1)

mrtngn
21-06-2009, 22:39
Belleğin modeli sandisk cruzer micro skin..resimdekinin aynısı 8gb lık..

http://i40.tinypic.com/205oxuc.jpg

said_
21-06-2009, 22:41
şu verdiğim linkteki foto ile aynımı çıktı içi ??

ahmetakgunf3s
21-06-2009, 22:57
biçimlendirin sonra recover my files programıyla geri dondurun sorun olmaz

mrtngn
21-06-2009, 23:15
şu verdiğim linkteki foto ile aynımı çıktı içi ??

hayır aynı değil resim biraz kötü cıktı ama bu sekilde

http://i41.tinypic.com/1twx0k.jpg

evet suan artık onu denicem..baska care kalmadı..elektronigi söküp takma cok zor iş olcak..

MKT
21-06-2009, 23:29
hirenboot cd diye bir cd var internette kendi sitesi bile var dos ortamında çalışıyor.içerinde bir ilgisayrda ne işi yapmak istiyosan herşey var flash diski tak bilgisayrı o cd ile aç.disk recovery tools balığı altındaki programları dene.

Evrenoz
21-06-2009, 23:44
Elektronik konusunda bilgin ve tecrüben az ise lehim işine hiç bulaşma. Sökmek dert değil ısıtır sökersin ama takmak dert olacaktır. o 66 adet lehim noktasının kesinlikle birbirine değmemesi gerek.

El ile yapmak ciddi anlamda tecrübe, yetenek ve uygun ekipman ister.

said_
21-06-2009, 23:47
Elektronik konusunda bilgin ve tecrüben az ise lehim işine hiç bulaşma. Sökmek dert değil ısıtır sökersin ama takmak dert olacaktır. o 66 adet lehim noktasının kesinlikle birbirine değmemesi gerek.

El ile yapmak ciddi anlamda tecrübe, yetenek ve uygun ekipman ister.

:icon_tup: elle yapman zaten pek mümkün değil ölebi devreyi

Schumi
21-06-2009, 23:58

Sen bu yöntemi denedin mi :) Bence RAW olarak zaten kurtarma yapamadıysa kurtarma yazılımları sorun dosya tablosunda değil arabirimdedir. Bu arada aynı FlashDiskin en düşük kapasiteli versiyonunu al ucuz olması açısından. Gördüğün en büyük entegre verilerin tutulduğu bellektir. Onu söküp takman lazım. Cep telefonu tamiri yapan yada laptop tamiri yapan yerlere götür kendine güvenmiyorsan. Söküp taksınlar. Bu arada bir daha birşey ıslanırsa sakın saç kurutma makinası ile kurutma. Hemen içini sök. Kuru bez ve pamukla fazlasını sil ve temizle. Piriç dolu bir kavanoza at kapağını sıkı kapat. 1-2 gün beklesin. Güneş ve ısıtmak oksitlenmeyi çabuklaştırır. Su hemen işler. Pirinç ise rutubeti alarak elektronik ürünlere zarar vermeden suyu uzaklaştırır.

PimPCaR
22-06-2009, 00:12
benzer bir durum benimde başıma gelmişti. annem sağolsun pantolonu içindeki bellekle beraber yıkamıştı. içindeki veriler önemliydi gitti die üzülmüştümki pc ye takıp son bi şans deniyim dedim ve ıslak olmasına rağmen tıkır tıkır çalışmıştı. inanamamıştım..:) bu arada bellek kingstondu.. tavsiye edebilirim yani..