PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : focus dizel sente sorunu

fcstdci
05-07-2009, 23:54
oncelikle selam arkadaslar focus dizel arac sahibiyim aracim 92 binde sorunumu soyle anlatiyim kulbutor kapaginin altindan yag kacagi olnca altındakı sivi conta yenilenmek icin kulbutor kapagi acildi bu sırada triger zamanida gelmıs oldugundan dolayi trigerde degisti fakat sente sabitleme yapılmadi aracda sente atlama olmus olabilr mi sanki alt dvirde biraz performans dusunklugu oldu gibi geliyo ama kesin olarak emin degilim yapan usta sente konusunda kendinden cok emin eger aracda sente atlamissa nasil sorunlar bas gosterir nereden anlaya bilirm rolantide aracin ilk calısmasinda falan bir duzensizlik yok ama alt devirde biraz performans kaybi oldu gibi hissediyorum (ama kesin emın oldugum bir durum degil )
konu hakkında bilgi sahibi arkadaslar yormlarinizi bekliyorum

gambit49
05-07-2009, 23:58
kesin bir bilgi sahibi degilim ama aracda sente sorunu olsa dzel arac yuksek sikistirmali oldugundan motoru kitler subablar pistonlar birbirine girer (tam emin degil kulak dolgunlugu)
ayrica rolantide de duzensizlk olr diye biliyorum gecmıs olsun ayrica

senna
06-07-2009, 00:04
tam olarak bakmak lazım normalde kasnaklar üzerinde çeşiitli işaretler oluır onlar blok üzerinde çeşitli noktalara gelmesi lazım bju yüzden ustan kesin konuşuyor olabilir sente atlama tabiki egzantriğin özelliğiinede bağlı olarak bnelki bir diş vs çok farkedemeybilrsin tabiki performans farkeder ama daha fazlası motora mekanik zarar verebilir

FaBeRgE
06-07-2009, 00:44
hmm.. şimdi bu konu beni kıllandırdı :o

Bende yakın zamanda trigeri değiştircem nelere dikkat etmek gerek peki :)

VTEC®
06-07-2009, 09:12
Benim aracım 1.8 TDCI benim aracımda istesende yanlış takamıyorsun mesela triggeri. Hem kasnakta hemde kayışta kafam kadar yeri var buraya takılacak diye. anca 1.6 TDCI yada PSA grubu motorlarda yeri varmı bilmiyorum ama duyduğum kadarıyla sende ayarıda yokmuş.

ama senteden kaçmış araç performans olarak kasıntılı gidet subap vurabilir motor karakteristiğine göre.

Mehmet Gazihan
06-07-2009, 11:19
1 diş lik bir hata bile motorda düzensiz çalışmaya sebep olur..sakin çalışıyorsa, avans vurmuyorsa, duman atmıyorsa, çok yakmıyorsa..Herhangi bir problem yoktur..

yinede rahat etmek istiyorsan kasnakları bloke ettirip kontrol ettir..

gambit49
06-07-2009, 23:27

basina gore belayi buldun :D sen yine :D

erh
06-07-2009, 23:34
sente ayaralamayı "usta" diyebilcegimiz herkes yapabilir cok zor bişey değil.. kafana takmana gerek yok. Mehmet inde soyledigi gibi, sıkıntın yoksa takma kafana bişey yoktur ;)

nadir
01-10-2009, 13:15
arkadaşlar o aracta sente problemi,
problem! külbütör kapağını sökmek için turbo hortumları ve turbo basınc sensörleri sökülüyor muhtemelen oralardabi problme var en güzeli aracı diagnostic cihazına bağlayıp hiç bir yerini sökmeden verilerin doğru olup olmadığını kontrol edip ona göre müdahele etmektir boşuboşuna heryerini söküp takmaya gerek yok

nadir
01-10-2009, 13:38
sorun hala devam ediyorsa benimle irtibata gecebilirsin yardımcı olurum çekiş problemin için

fangio
01-10-2009, 13:43

Hayırdır km. kaç oldu ki triger setini değiştireceksin ? :)

akıncı
09-10-2009, 19:42
senteyi düzgün takamamışsa eğer motorun sesı rölantıde iken daha vuruntulu, seslı çalışır stop sırasında bıraz sallantılı istop eder çekişte eskısıne gore tabıkı zayıf olur çünkü zamanlama doğru değil bunlar var ise baktırmanda fayda var derım

akıncı
09-10-2009, 19:45
zaten dizel focuslarda kasnaklarda kılıtleme yerlerı vardır o şekılde yapılsa daha sağlıklı olurdu bence muhtemelen ustan onlara kalemle işaret koyarak eskısı gıbı taktı ama işarete ne derece guvenılır bence en sağlıklısı kasnakları kılıtleyip oyle kaşıyı takmaktır