PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2006 BMW E90 Yazılım Hata

racing3000
16-07-2009, 07:40
Arkadaşlar yakın bir arkadaşımın sıfır aldığı BMW e 90 3.16 da 15.000 km de motor aıza lambası yandı. Tarama cihazında hiçbir arıza kodu saptanamayan cihazda 41.000 km'ye kadar 4 defa yazılım değiştirilip 1 kere de lambda sensörü değiştirildi. tabi bunların hepsi garantiden karşılandı. garanti süresi dolan araçta mevcut durumda hala arıza lambası yanmakta. daha önceki yazılım değişimlerinde 1000 ila 4000 km arasında değişen mesafelerde arıza lambası sönmüş, sonrasında tekrar yanmıştır. bunun yanısıra en sondan bir önce yüklenen yazılımda araçta gözle görülür şekilde ataklaşma ve top speedte artış olmuştu, üstelik yakıt tasarrufu da cabasıydı. tam tersine en son yüklenende yani şu an kullanılan yazılımda en kötü performans sözkonusu. ve asıl bizi rahatsız eden durum: gaza ani yüklenmelerde, ve vites geçişlerinde sanki tracking control ya da esp müdahalesini andıran bir yığılma oluyor sonra az da olsa ataklaşıyor ve 5500 rpm lerde iyice yürümeye başlıyor. esp yi tamamen devre dışı bırakınca da aynı durum devam ediyor. nasıl bir arıza ile karşı karşıya olduğumuzu borusan adana merkez dahi cevaplayamadı, çözüm bulamadı. alın bir 3.20 diesel kurtulun gibi komik açıklamalar söz konusu. fikir tavsiye ve önerileriniz nelerdir arkadaşlar..herkese şimdiden teşekkürler..

EEE
16-07-2009, 08:10
en guzel cozum tuketıcı mahkemesı ama garantı bıtmıs sanırım

racing3000
16-07-2009, 08:55
malesef bitti. aracın keyfi de kaçtı tabi bu arada

brutal
16-07-2009, 09:09
Aracın arızası garanti kapsamındayken meydana geldiği ve giderilemediği göz önüne alınacak olursa aracın o arızasının giderilmesi hala garanti kapsamındadır. Tabi BMW nin borusan tekelinde olduğunu düşünürseniz çözüm biraz zor. Benim anlamadığım siz niye bukadar vakit beklediniz bu araçla? Aynı arızadan 3 kez servise giden ve yine yapılamayan araç için iade şansınız bile vardı.

Benim anlamadığım konu ise eğer ağrıza ışığı yanıyorsa arıza tespit cihazında niye yandığını gösterir. Arıza ışığının amacı odur zaten. Arıza ışığı yanıyor fakat arıza neden bilinmiyor denmesi hiç mantıklı değil. Ya servis kıvırıyor yada olay tam böyle gelişmemiş gibi.

racing3000
16-07-2009, 10:09
servisin kıvırması saçma sapan bir davranış olur bana göre, kıvırsa yazılımı yeniden değiştirmez veya 800 euro luk bir sensörü bir hiç için değiştirmez. tanımlanamaması çok enteresan ve bu durum adamları zora soktu ki rastgele tahminlerde bulunarak sensör vs değiştiriyorlar. ama 3 kez aynı arıza ile iadenin sözkonusu olacağı ve hatta hala garanti kapsamından yararlanılabileceği hiç aklımıza gelmemişti doğrusu. bunun üzerine gidebiliriz heralde. bir de yeni bir yazılım ya da chip tuning ile bu işi çözebilirmiyiz diye düşünüyorum aslında

ahk
16-07-2009, 10:09
bildiğim kadarı ile 3 defa üst üste aynı arızayı garanti kapsamı dahilinde yaptıysa mal ayıplı mal olarak kabul ediliyor.

merruse
16-07-2009, 10:32
Aracın yürüyemez hale gelmesi yada üç kez aynı arızayı tekrarlaması durumunda garanti kapsamındaki araçta seçimlilik hakkınızı kullanabilirsiniz. Nedir seçimlilik hakkı? Ya aracın muadili bir aracın yenisini talep edersiniz, ya da aracın fatura bedelinin yasal faizi ile birlikte iadesini talep edersiniz. Emin olun süreyi sonuna kadar kullanırlar ve envai çeşit çamuru yaparlar. Min. 2 sene sürer ancak haklı iseniz ve belgeleriniz tam ise kazanırsınız. Servis kayıtlarının falan tam olması lazım.

Onuralp
16-07-2009, 11:00
Vallahi bizde şu an E90 3.20si'da sıkıntı yaşıyoruz, hadi hayırlısı...

racing3000
16-07-2009, 11:05
peki seçimlilik hakkı vs gibi bir haktan yararlanamaz isek, dediğiniz gibi çamura yatarlar ya da geç kalmışsak, ne yapabiliriz, nasıl bir metodla bu araba normale döner?

merruse
16-07-2009, 11:54
Bildiğim kadarı ile onun mührü zamanı var. Yani timeout süresi var. (ulen arapçası aklıma geliyor ingilizcesi geliyor ama türkçesi gelmiyor.. kafa gene bi dünya işte )
Şimcik şöyle. Alet üçüncü kez aynı arızayı yaptığında noterden seçimlilik hakkınızı kullanmak istediğinizi bildiren bir protesto çekiyorsunuz. Ve bana şu kadar gün içerisinde cevap verin falan diyede ekliyorsunuz. Bu süreyi mağdur belirliyor. Eğer cevap vermezlerse mahkemeye başvurup şikayette bulunuyorsunuz. Elinizdeki tüm servis kayıtları belgeleri ile birlikte. Servis belgelerinde arızanın aynı şey yazdığına dikkat etmeniz gerekir.

Onlar her şartta çamura yatıyorlar zaten. Geciktirebildikleri kadar geciktirip şanslarını sonuna kadar kullanıyorlar.

Arıza tekrar eden bir arıza ise garanti sürenizin bitmiş olması önemli değil. Servis giderdiği her türlü arıza için 1 sene ek süre vermek zorunda zaten. Eğer son kez o arıza meydana geldiğinden bu yana 1 yıl geçmediyse aracınız o arıza ile ilgili hala servis garantisi altında demektir.

Sorunun mekanik anlmdaki çözümüne gelince, bir sorunu çözmek için önce sorunu tanımlamak gerekir. anladığım kadarı ile onlar daha sorunu tanımlayamıyorlar henüz. Dolayısı ile çözümü buradan bulmak çok zor. Ancak yasal haklarınızı kullanıp aracın değişimini hala isteyebilirisniz. Bence siz tüketici kanunu ile ilgili daha önce çalışmış bir avukatla görüşün bu konuyu..

racing3000
16-07-2009, 12:15
valla çok makbule geçti. hemen gerekli çalışmaları yapalım o halde. çok teşekkürler..

TaGo
16-07-2009, 16:30
Aracın garantiden düştü ise bile, benzer arza yada kronik arza gibi nedenlerden dolayı gene servisin belirlediği süre boyunca iyi niyet garantisine sahiptir.

y@sin
16-07-2009, 16:34
Benimde E90 3.20i aracım var 52.000 de araçta son zamanlarda sadece kalkışlarda tekleme yapıyordu vede bazen stop ediyordu servise götürdüm kendi özel servisime zigron mu tam hatırlamıyorum :) öle bir parça ve onun tüm hortumları değişti hortumlarıda gösterdiler kurum tarzı vs kapanmış hortumlar bende bu sadece benim aracımdamı yoksa genel anlamda tüm e90 larda varmı diye % 99 d bu sorunlar oluyor gibi bir cvp aldım ve araç yapıldı test edildi şuan gayet memnunum bir problem yok sorunlar benziyor ama sizinki çok az km de başlamış..

merruse
16-07-2009, 17:47
Aracın garantiden düştü ise bile, benzer arza yada kronik arza gibi nedenlerden dolayı gene servisin belirlediği süre boyunca iyi niyet garantisine sahiptir.

İyiniyet garantisi farklı birşey. Bahsettiğim yedek parça garantisi ve süresi yasa ile belirlenmiş bir konu..

emretorlak
16-07-2009, 19:16
3 defa aynı arıza verdiyse bile serviste açılan iş emrinde 3 farklı arıza yazıyordur.Servisler herşeyin farkında.

Ayrıca arıza lambası yanıyorsa arıza tespit cihazı nokta atışı yapacak diye bişey yok.Bir arıza uyarısının birçok nedeni olabilir.Burada olduğu gibi bulunamayabilir de.

racing3000
16-07-2009, 19:26
:) cumartesi günü plan program yapıp pazartesi günü protestoyu çekiyoruz noterden ..

racing3000
16-07-2009, 19:28
Benimde E90 3.20i aracım var 52.000 de araçta son zamanlarda sadece kalkışlarda tekleme yapıyordu vede bazen stop ediyordu servise götürdüm kendi özel servisime zigron mu tam hatırlamıyorum :) öle bir parça ve onun tüm hortumları değişti hortumlarıda gösterdiler kurum tarzı vs kapanmış hortumlar bende bu sadece benim aracımdamı yoksa genel anlamda tüm e90 larda varmı diye % 99 d bu sorunlar oluyor gibi bir cvp aldım ve araç yapıldı test edildi şuan gayet memnunum bir problem yok sorunlar benziyor ama sizinki çok az km de başlamış..

hocam bu da çok önemli bir detay, zigronu ilk defa duyuyorum ama bir ustaya söylesek yanlışsa bile doğrusunu hatırlayacaktır heralde. hemen bunu da bir kurcalayalım. teşekkürler..

mert_16
16-07-2009, 23:46
Vallahi bizde şu an E90 3.20si'da sıkıntı yaşıyoruz, hadi hayırlısı...

geçmiş olsun 2sene önce çok yakın bi tanıdığımızın e90 3.20si da ilk marşta çalışmama ve stop etme sorunu vardı bursa teknik oto ile mahkemelik oldular yaklaşık 3 ay önce sonuçlandı mahkeme arabanın ücreti ve belli bi faiz geri ödendi miktarı ödememek için bir sürü çamur yapılmış ekonomik kriz bahane edilmiş daha düşük fiyatta araç önerilmiş vs ve sonunda ödendi şuan c220 cdi aldılar ve sorunsuz şekilde kullanıyorlar

racing3000
17-07-2009, 08:56
çok teşekkür ederiz hocam, verdiğiniz örnek, pes etmeden, yılmadan bilinçli bir şekilde olayın üzerine gidip, en son noktasına kadar savaşmamız gerektiğini teyid ediyor..

Onuralp
17-07-2009, 21:00
geçmiş olsun 2sene önce çok yakın bi tanıdığımızın e90 3.20si da ilk marşta çalışmama ve stop etme sorunu vardı bursa teknik oto ile mahkemelik oldular yaklaşık 3 ay önce sonuçlandı mahkeme arabanın ücreti ve belli bi faiz geri ödendi miktarı ödememek için bir sürü çamur yapılmış ekonomik kriz bahane edilmiş daha düşük fiyatta araç önerilmiş vs ve sonunda ödendi şuan c220 cdi aldılar ve sorunsuz şekilde kullanıyorlar

Satıp 3.20D alacağız galiba...

ahk
19-07-2009, 18:02
yok arkadaş yazmış satıp c220 cdi alıp rahat edicen :D