PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Katalizör iptali

BU®AK
22-07-2009, 13:25
Dizellerde katalizör iptali performans açısından olumlu sonuca neden oluyormu daha önce deneyenler varsa deneyimlerini paylaşırsa çok sevinirim.

egeturbo
22-07-2009, 15:07
yaptıranlrdan duyduğum kadarı ile memnunlar fakat arıza lambasını yakanlar çok ama onuda yanıltmak gayet basit

gambit49
22-07-2009, 15:36
bende iptal eden grupdanim :D durdugu kabahat o kadarını diyim fark oluyo buna etki eden faktorler icinde katalitiginin ne kadr kirlendigi de onemli tabi ama oyle asırı farklar bekleme

gambit49
22-07-2009, 15:41
isik durumu sensor durumuna gore degisiyo tek sensorse yanmıyo ama cıkısında da sensor varsa yanabiliyo

Omak
22-07-2009, 18:10
km yuksek ise tr nin yakıt kalıtesı ıle kat ın muhtemelen dolmustur.bosalttırma yerıne katı kestırtıp yerıne duz boru yaparsan daha saglıklı olur aracın rahatlar.aman aman guc farkı olmaz ama rahat yurudugunu hıssettırır.(bendede kat yok duz boru var)

nakayama
22-07-2009, 18:40
2006 opel corsa 1.3 cdti yaptık katalizör iptali chip komple 51 mm boru son susturucu el yapımı intercooler orjinal =70 hp bunlarla beraber = 112.8 hp

douu
22-07-2009, 19:16
eger aracın corolla D4-D lerdeki gibi manifold katalizör bir aradaysa öyle bi şansın yok çünkü söktügün zaman geri dönüşü yok :D ama diger şekilde iptal edebilirsin arıza lambasını yakmamak için yanıltıcı takar kurtulursun ;)

emresener
22-07-2009, 19:17
Acaba caravellede bi sıkıntı yaşarmıyım. ben gidiyim yrn bakıım sensor sekli nasıl...

gambit49
22-07-2009, 20:20
caravele sorun yasayacagini sanmıyorum tek sensor olması lazm

BU®AK
22-07-2009, 20:23
Sensör sorunu oluyormu bilmiyorum sorun arkadaşımın 2004 model passat tdi da araç 112.000 km de egsozları değişicek ne yapalım diye bana sorunca direk düz boru yapalım diyemedim :) Yeni nesillerdeki durumu öğrenmek şart çünkü hepiniz bilirsiniz sanayi ortamına girildiğinde malesef her kafadan bir ses çıkıyor biri der yaptırın diğeri yooo illa orjinali diye tutdurur :)

Glf&ASER
22-07-2009, 20:59
turbolu araclarda backpressure dusurmenın aynı zamanda turbo basıncını etkıleyecegını dusunuyorum.tek basına yapılan kat ıptalı fayda yerıne zarar da olabılır.yazılımla desteklenmelı dıye dusnuyorum.turbolu arac kullanan arkadaslar daha saglıklı bılgı verebılır tabı.
hazır konu acılmısken ben de sorayım.cıkma buldugum katalızörun ıcını bosalltırıp yanıltıcı ıle arıza lambası yanmadan kullanıyorum.ancak barız benzın kokusu var.park halınde cam acıksa aracın ıcıne kadar gelıyor.rölantıde aracın dısında rahatsız edıcı bı koku oluyor.sızce normalmıdır.

gambit49
22-07-2009, 22:34
Sensör sorunu oluyormu bilmiyorum sorun arkadaşımın 2004 model passat tdi da araç 112.000 km de egsozları değişicek ne yapalım diye bana sorunca direk düz boru yapalım diyemedim :) Yeni nesillerdeki durumu öğrenmek şart çünkü hepiniz bilirsiniz sanayi ortamına girildiğinde malesef her kafadan bir ses çıkıyor biri der yaptırın diğeri yooo illa orjinali diye tutdurur :)

04 passat da tek :D sensor

yavuz364
22-07-2009, 23:53
bahsettiğiniz mantık tam tersine atmosferik motorlarda daha etkili, çünkü atmosferik motorlarda egsoz basıncı direk olarak motora açılıyor yani backpressure önemli.. ama turbolu motorlarda egsoz basıncı ile motor çıkış basıncı arasındaki fark turboda emiliyor ve turbonun dönmesi sağlıyor, anck çok çok düşük backpressure olursa ve hızlı bi devir kesme olayı olursa, o ara motor biraz sarsıntı yapabilir, birde alt devirlerde çok az sıkıntı yaşanabilir, onun dışında sorun olacağını sanmıyorm..

turbolu araclarda backpressure dusurmenın aynı zamanda turbo basıncını etkıleyecegını dusunuyorum.tek basına yapılan kat ıptalı fayda yerıne zarar da olabılır.yazılımla desteklenmelı dıye dusnuyorum.turbolu arac kullanan arkadaslar daha saglıklı bılgı verebılır tabı.
hazır konu acılmısken ben de sorayım.cıkma buldugum katalızörun ıcını bosalltırıp yanıltıcı ıle arıza lambası yanmadan kullanıyorum.ancak barız benzın kokusu var.park halınde cam acıksa aracın ıcıne kadar gelıyor.rölantıde aracın dısında rahatsız edıcı bı koku oluyor.sızce normalmıdır.

gambit49
23-07-2009, 00:02
forumda daha oncede tartisildi turbo arabada egsoz olayi turbonun onu ne kadar :D acık o kadar ii

MeJo
23-07-2009, 14:57
valla bnde ilk defa duydm kolay gelsn

FaBeRgE
23-07-2009, 22:11
benim bildiğimde yararı olduğu yönde, az azından iptal ettirenlerden bunu duydum :)

Bende p.tesi günü triger setini değiştirdikten sonra komple free flow şeklinde 60lık boru çektircem işallah. Orjinali 51imiş bu arada :)

BU®AK
23-07-2009, 23:56
En güzeli bukadar yazıdan sonra adam akıllı iptal edip borularıda elden geçirmek.İlgilenen cevap yazan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.
Halil İbrahim kardeşim senden ricam eğer olurda yaptırırsan sonucuda yazarsan sevinirim bakalım hdi da nasıl bir etkisi olacak :)

Dragger
24-07-2009, 00:18
Kat iptali faydası olur ama ses degisebilir, özellikle egsoz da varsa bariz farkeder.

FaBeRgE
24-07-2009, 00:57
En güzeli bukadar yazıdan sonra adam akıllı iptal edip borularıda elden geçirmek.İlgilenen cevap yazan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.
Halil İbrahim kardeşim senden ricam eğer olurda yaptırırsan sonucuda yazarsan sevinirim bakalım hdi da nasıl bir etkisi olacak :)

tabiki yazarım :)

ön camım çatlamışta p.tesi o değişecek birkaç gün sarkabilir şimdiden söyliyeyimde :)

BU®AK
25-07-2009, 10:07
tabiki yazarım :)

ön camım çatlamışta p.tesi o değişecek birkaç gün sarkabilir şimdiden söyliyeyimde :)

Geçmiş olsun. Farketmez sürekli sitede sayılırım. Bugün arkadaşımla buluşup egsozu yaptırıcaz bakalım ara borularda değişicek görelim ne olacağını :rolleyes:

|| CaNeR ||
25-07-2009, 11:46
Şöyle bişey buldum belki işine yarayan olur
http://www.tuningpiyasa.com/pinfo.asp?pid=8267

FaBeRgE
25-07-2009, 12:15
FAP olmayan dizellerin çoğunda zaten tek sensör var o yüzden gerek yok :) Hatta bende hiç yok :D

gambit49
25-07-2009, 14:15
ibo sen sokturnezsin onu yaw :D vedalasamazsın onla :D:D:D saka bi yana 60 lik boru da hissedilir farkı olur

_Burak_
25-07-2009, 14:24
albeada 20000km den beri katalizör iptal durumda
zararı hiç olmadı
çekişte yararını gördüm sürekli

FaBeRgE
25-07-2009, 15:53
ibo sen sokturnezsin onu yaw :D vedalasamazsın onla :D:D:D saka bi yana 60 lik boru da hissedilir farkı olur

ulen zaten egzozun büyük kısmı ile vedalaştım :D Son susturucu ve ara borular yok. PErformans kaybı yaşadım ama baya tavsiye etmem. Free flow düz boru rulez:p

can eroğlu
25-07-2009, 16:19
peki 2006 albea larda bu kat iptalı yapsak egsoz da taktırdıgımzda quzel ses verırmı bunun fıyatı ne kadardır ?

_Burak_
25-07-2009, 16:35
bende dizeli var aracın
arkadaşlar arabanın diğerlerinden farklı bir şekilde böğürdüğünü söylüyorlar :D
ben alıştım 0dan beri böyle gibi bir şey :D
ekzozda orjinal bende kat iptal + ekzoz yapan araç sahipleri yardımcı olacaktır

Docka
27-07-2009, 14:15
katalizör iptal edince öyle hissedilir derece performans yada ses değişimi beklemeyin bazı araclarda yerine du boru takılınca ses degişikliği oluşabiliyor fakat genelleme yapacak olursak pekte etki göstermiyor.Dizel araçlarda kurum olayı daha cok olması sebebi ile katalizörü tıkanmıs bir araçta gaz tepkisi artıyor.Ne kadar hızlı boşalım o kadar yeni ve rahat yanma demek alt devirlerde bogulmayı bir nebze azaltır mesela.Ancak muayenelerde kat iptali sorun cıkartabiliyor ve sıfırıda yüksek rakamlarda bir parça.O nedenle iptalinde icini bosaltmak yerine katalizorun kaynaklardan ayrılıp yerine duz boru koyulması lazım oldugunda geri kullanılması acısından yararınıza olur..Birde çakal egsoz culara bırakmayın sizin kurtuldum sandıgınız katalizordan ekstra tatlı paralar kazanıyorlar onlara kalmasın .

FaBeRgE
27-07-2009, 20:45
Evet arkadaşlar bugün katımı iptal ettirmiş, komple 60lık borumu çektirmiş bulunuyorum :) İlk izlenimler ses iğrenç :D Performans hissedilir derecede arttı ve çok rahatladı araç. Yalnız bu şekilde kullanamam ya ses gerçekten çok kötü oldu. Sonuna magnex vs. takmayı düşünüyorum :) Katın içinden çıkanları görmeliydiniz seramikler artık simsiyah olmuş, bu arada aracım 84bin km de :)

gambit49
27-07-2009, 20:59
aglamak istiyorum :D valla ibo bizim arabada :D egsoz ole oluyo abi :D bende denemistim sese dayanamayıp:D susturucuyu tekrar takmistim :D

FaBeRgE
28-07-2009, 00:27
aglamak istiyorum :D valla ibo bizim arabada :D egsoz ole oluyo abi :D bende denemistim sese dayanamayıp:D susturucuyu tekrar takmistim :D

ağla ağla yaptım valla :D bakalım duruma göre hareket edicez artık :D

recepserkan43
28-07-2009, 00:52
ne istiyon egzos sana remus replika gönderiyim

FaBeRgE
28-07-2009, 01:27
ne istiyon egzos sana remus replika gönderiyim

abi sen bi tatilden gelde :D

Yaparız bişiler ;)

BU®AK
28-07-2009, 09:02
Hayırlı olsun Halil İbrahim. Bizim arkadaşda yaptırdı sensörle ilgili ufak bir sorun yaşamışlar ama sonuç çok güzel olmuş dün epey bir dolaştım performansı çok farklı.Tabi ses için hiç bişey demiyorum tek kelime ile böğüren bi passat olmuş :D Susturucuları sağlam çıkmış ama yinede değiştirmişler tabi katalizör tamamen bitik hemde feci dolmuş :) borular değişti son susturucuda bugün değişecek sipariş verilmiş bugüne geliyor.Bakalım son susturucu ne yapacak :)

altugsenel
28-07-2009, 09:54
arkadaslar konu dızelde ama ben yınede sorim :) 1.6 benzinli bir arac için bu kat iptali ne işe yarar orjinal son susturucuyla bırlıkde kullanmak sartıyla ??

Cihan
28-07-2009, 10:22
Amaç hava çıkışını bir nebze olsun rahatlatmak. Tıkanmışsa özellikle farkı göreceksindir.

FaBeRgE
28-07-2009, 12:58
Hayırlı olsun Halil İbrahim. Bizim arkadaşda yaptırdı sensörle ilgili ufak bir sorun yaşamışlar ama sonuç çok güzel olmuş dün epey bir dolaştım performansı çok farklı.Tabi ses için hiç bişey demiyorum tek kelime ile böğüren bi passat olmuş :D Susturucuları sağlam çıkmış ama yinede değiştirmişler tabi katalizör tamamen bitik hemde feci dolmuş :) borular değişti son susturucuda bugün değişecek sipariş verilmiş bugüne geliyor.Bakalım son susturucu ne yapacak :)

Teşekkür ederim saolasın :) Bende 1-2 gün kullanıp bir son susturucu takarım böle kullanılmaz ya :D

oguzhan89
30-08-2009, 05:24
hiç kat iptali yaptırıpda kokudan rahatsız olan yok mu bnm 206 hdi de bnde kat iptali yaptırdım ama koku yüzünden pişmanım...

Cihan
30-08-2009, 14:05
Aynen dostum katılıyorum. Koku çok fena.

BlackEmperor
30-08-2009, 14:14
en iyisi katı ellemeden daha geniş bir boru ve güzel bi susturucu. :)

Hikmet Gönül
26-08-2011, 01:19
dızelde kat ıptalı uygulamasını bırkac kez yaptım ama en ufak bır faydasını gormedım..tıkalıysa rahatlıyor arac tabı ama saglam kat ıptal olunca bısey farketmıyor..

M.A.D
18-12-2012, 16:30
yarısı iyi diyor yarısı kötü diyor kat iptali için bu nası iş hala çözemedim :D

sökersek

eksileri:yakıt artar, koku olur, ses iğrençleşir
artıları: araç rahatlar, daha seri olur,

edindiğim bilgiler bunlar :D

B.Koçer
18-12-2012, 17:22
1.4 hdi sök gitsin abicim egr yide iptal ettirmeyi unutma :D

berkay_aydin
18-12-2012, 17:31
Kat yerine düz boru çekersek ;
Koku ve yakıt artar bence Hayır :)
Ses artar - yerine düz boru çekersek çok az artabilir :)
120-130 bin km üzeri ise hissedilir rahatlama olur.. Turbo açısından da bence sağlıklıdır .. Duman olayı bana göre, duman atmaz, duman varsa düzelme durumu olabilir bazı durumlarda

bektas_talay
23-12-2012, 23:49
aracım 127.000 de yazılım yok
egr iptali kat iptali düz boru var ciddi ciddi güç arıtışını hissediyorsunuz
alt devirlerde iyi fakat üst devirde stock focus ile kalktığımızda benim burun kapısına geliyor 150 den sonra

yazılım yaptırdıkdan sonra kat ı iptal ettirmeyen kişi akılsızdır zaten 10-15 bin km sonra o kat dolup daha fazla yaktırıp performans düşüklüğü yapıcak