PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Strobe Formula 1 Tipi Stop lambası denemesi:)

aqustic
27-08-2009, 22:25
Videosu aşağıda.
Formula 1 araçlarının arkasında bulunan şu strobe light denen F1 tipi stop lambasının devresinin kısmen aynısını yada bir benzerini kurup arabanın şimdilik 3. fren lambasına bagladım.Hızını falan elimle manuel olarak ayarlayabiliyorum.Hızı maksimumdayken ledler disco ışıkları gibi üst üste vuruyor.4x4 lük bi pertinaksa sıgdırdım ve bilgisayar ortamında yeniden düzenlemeye çalışıyorum.İleriki zamanlarda tamponun biraz altına küçük bi delik açıp pleksiyle uygun boyutlarda şeffaf kapak yapıp içine ledleri doldurcam.Yada arka sislere takcam.Sistem şimdilik videodaki gibi çalışıyor ve düzenleme aşamasında.25. saniyeden sonra daha belirgin.Ledler 3 defa üst üste vurduktan sonra 0,6 saniye gibi bi sönme fasılası verip tekrar 3 defa vurmaya başlıyor.Makınenın çözünürlügü yavaş oldugu için videoda yanıp sönmeler biraz yavaş gözüküyor
Bu arada bunun aynısını şu piyasada satılan çakar diye tabir ettigimiz çok fonksiyonlu lambaların devre kutularıyla yapmak mümkün.Ama o devrelerın kapladıgı alan büyük ve onu alırsam yanında verdiklerı lambaları kullanmayıp çöpe atacagım için gereksiz buluyorum
http://www.izlesene.com/video/arabalar-strobe/1112678

BlackEmperor
27-08-2009, 23:51
emeğine sağlık daha çok led kullanıp daha parlak bi gorunum elde edersen cok daha güzel olacak

ruudvan
28-08-2009, 01:26
sen bu işe gonul vermısın kardesım ınsallah daha ıyılerını de yaparsın.

MeRtCaN
28-08-2009, 01:30
emegıne saglık.

onurars
28-08-2009, 02:45
ellerine sağlık abi,peki daha hızlı ve seri çakabiliyomu?çalışmalarınızı yakından takip ediyorum;);)

FaBeRgE
28-08-2009, 04:14
eline sağlık emeğe saygı ama uygulama pek hoş olmamış :) Neden derseniz eğer led üzerine deilde sis lambalarına olursa daha efektif olur die düşünüyorum ;)

Bende aynı projeyi düşünmüştüm aracıma modena tampon alıp alt kısmına da bu tarz bir arka sis. Yalnız plastik tampon yapan bulamadığım bulduklarımında çok para istemesi yüzünden vazgeçmiştim :)

elpadre
28-08-2009, 11:06
emegee saglık guzel olucakkk :)

SekoLive
28-08-2009, 11:09
maliyeti nedir bu olayın?

Tunacan
28-08-2009, 11:28
emeğinize sağlık ama daha çok temassızlık varmış gibi duruyor :)

aqustic
28-08-2009, 19:47
Sistem yapılandırma aşamasında.3.fren lambasında ve videoda hoş görünmedigi için bugun söktüm.İlerleyen zamanlarda devrenin gücünü yükseltip ampüllü arka sisler için geliştircem.
Onurars;
Ledlerin çakış hızı maksimumdayken karanlık ortamda disco ışıkları gibi çok seri ve titreşimli bi şekılde vuruyor.Çünkü frekansı degiştirebilir bi devre.Hatta bugun akvaryumumdaki balıkların üstünden 9 tane beyaz ledi bu devreye baglayıp ledleri maksımum hızda yaktıgımda balıklarla beraber benim de biraz başım döndü.İnternette bi araştırma yaptım.Disco ışıklarının bi kısmındada da kullandıgım entegre kullanılıyor
SRK57;
Devrenın bana maliyeti 3 YTL falan.Ancak konyada 3 eletktronikçiye sordum.30 YTL istediler.AYnı şekılde oto aksesuarcıda çakar lambayı sordum.En ucuzu ve iyisi 40 YTL dedi.
Bana göre hazır satılan kitler belli bi güce göre üretiliyor.O gücün altında lamba veya led takılırsa biraz kısık yanabilir.O gücün üstünde lamba veya led takılırsa da bu sefer devre bozulur.Ben kendım kaç led baglıcaksam ona göre matematiksel olarak hesabını yapıp devre elemanlarını ona göre ayarlıyorumki ışıklar çok parlak ve canlı yansın.Biraz daha detaylı elektronik ve fizik bilgisi gerekli...Çalışmalarımın devamı gelcek.Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar

Murat Özcan
21-09-2011, 22:24
çok guzel olmus elıne saglık