PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dyno da Iso 1585 ile DIN 70020 farkı

Antalyalogy
09-09-2009, 17:10
Arkadaşlar ,

Bizim Antalya da ölçüm yaptığımız dyno da DIN 70020 normunda ölçüm yaptık.Yabancı sitelerde ISO 1585 normunda ölçümler var..

Aralarındaki fark nedir?Ölçümde Hp ile Bhp arasındaki fark varmıdır?

Bu iki ölçüm arasında sonuçlarda fark olur mu?

senna
09-09-2009, 17:31
bhp brake horse power motoru belirli devrini sabit tutabilmek için gereken fren miktarına göre ölçüm yapar dyno ile ölçersin, kayıpları vs hesaba katmazsın

hp ise 1 hp nin yapılan işe göre ne miktara geldiğini gösterir 764watttır genel standartlarda bunuda dyno ile ölçersin fakat şase dynosu ile aradaki kaybı tahmin yoluyla tahmin edersin motor dynosu daha uygun olur

eskiden 70li yıllarda hp standartı değişti SAE vs vs bir kaç değişikliğe uğradı ama eğer düzgün ölçüm yapıılrsa ve standartl uygunsa hp ve bhp aynı olarak alınabilir

Antalyalogy
09-09-2009, 21:34
Senna , peki aynı model ve aynı speclerde iki araç ( örneğimizde 207 RC) olsun bunlardan DIN formunda ölçülen aracın ölçülen HP si 204 WHP si 190 çıksın ISO formunda ölçülen aracın HP si 227 WHP si 174 çıktığını varsayalım.Yere verilende gücü fazla çıkan aynı model ve speclerdeki aracın WHP sinin DIn formunda ölçülen ve bu kadar düşük çıkması normlardan değilse neden olabilir acaba?

senna
09-09-2009, 21:37
standartlarla alakalı hepsi belirli birşeyleri kendilerine referans alıyor şu an bakmadım ISO yada DIN formunun tam ne tür farklar içerdiğine ama böyle bu

zaten şuda var dynoya çok güvenmeyin asıl olarak dyno tune aracıdır güç hakkında yaklaşık bligi verir sadece yoldaki performans daha önemlidir.

Antalyalogy
10-09-2009, 13:10
Doğru yoldaki performans daha önemli..Ben yere verilen de bu kadar fark olmasına takıldım sadece..

Teşekkürler...

senna
10-09-2009, 17:18
standartlardan kaynaklanan durumdur:) performans benzerse takılmaya çok gerek yok