PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden küçük spor arabalar hafif ve hızlı üretilmiyor?

slowmotion
17-09-2009, 01:19
arkadaşlar neden 800kg lık kaza testinden 4-5 yıldız alan ama hiç bir donanımı eksik olmayan hızlı spor araba üretilmiyor? donanımdan kastım 6 ve üstü hava yastığı klima abs esp sanroof vb bütün aksesuarlar üzerinde 800-850kg.

bir arabanın hafif olması demek yol tutmayacağı anlamına gelmez ki bunun çok örnekleri var. gece gece aklıma takıldı, sizce istenirse 1,6 - 2.0 motor 800-900kg civarı spor araba üretilemezmi?

birde ek konu açmayim. vw lupo 3lt dizel modeli neden tr ye gelmedi? tek neden mazot kalitesimi? Birçok avrupa ülkesinde çok büyük vergi indirimleri vardı bu araç için.

VeNoM_35
17-09-2009, 01:23
arkadaşlar neden 800kg lık kaza testinden 4-5 yıldız alan ama hiç bir donanımı eksik olmayan hızlı spor araba üretilmiyor? donanımdan kastım 6 ve üstü hava yastığı klima abs esp sanroof vb bütün aksesuarlar üzerinde 800-850kg.

bir arabanın hafif olması demek yol tutmayacağı anlamına gelmez ki bunun çok örnekleri var. gece gece aklıma takıldı, sizce istenirse 1,6 - 2.0 motor 800-900kg civarı spor araba üretilemezmi?

birde ek konu açmayim. vw lupo 3lt dizel modeli neden tr ye gelmedi? tek neden mazot kalitesimi? Birçok avrupa ülkesinde çok büyük vergi indirimleri vardı bu araç için.

bknz. lotus:)

On3R
17-09-2009, 01:35
hem 800 kg hem 6 yastık abs esp sunroof klima birde vb :D sencede biraz zor değilmi.

Shadow_Dancer
17-09-2009, 01:36

Standart otomobil kullanıcıların otomobillere bakış açısı bu degilde ondan.. İnsanlar otomobilleri prestij kaygısıyla beraber alıyorlar.. Emin ol bizim baktıgımız açı ile normal insanların bakış açısı çok alakasız.. Kaldı ki sadece tuner'lara yönelik bi pazar oluşması da hemen hemen imkansız.. Çünkü markaların kar kaygısı var ;)

yavuz364
17-09-2009, 01:41
bence de LOTUS, ancak bu araçlar ucuz olmiyacağı için pek üretilmek istenmiyor sanırsam :)

Dookan
17-09-2009, 01:44
106 gti ı makyajlayıp devam ettirselerdi şöyle bi 200 hp cıvarında acayıp olurdu yaaaaaaa :D:D:D

R.I.P
17-09-2009, 01:44
tüm bunları taşıması için pahalı olması gerekir o kadar parayı öyle bir arabaya verecek kesim sınırlı ayrıca safkan spor araba olabildiğince az konforlu ve donanımsız olmalı bence

On3R
17-09-2009, 01:46
tüm bunları taşıması için pahalı olması gerekir o kadar parayı öyle bir arabaya verecek kesim sınırlı ayrıca safkan spor araba olabildiğince az konforlu ve donanımsız olmalı bence

:icon_tup:
Lotus Elise , Opel Speedster gibi :rolleyes:

YEY®
17-09-2009, 01:56
İyide speedsterin camları bile elle açılıyordu hatırladığım kadarıyla..

Aslında yanıt çok basit,üretilir mi üretilir tabiki ama bunun bedelini ödeyebilirmiyiz ? Bence ödeyemeyiz.En basitinden superspor araçları örnek alalım,onlar daha güçlü olmaya çalışmak yerine daha hafif olmayı tercih edebilirlerdi eğer insanın satın alabileceği limitlerde olsaydı :) ama demekki belli maliyet/dayanıklılık sınırları ancak bu kadar olabiliyor...Önümüzdeki yıllarda yavaş yavaş bu iş gelişir tabiki mesela eski kasa fiesta ile yeni kasa fiesta aynı kilo ki yeni kasa fiesta çok daha büyük..

onursumer
17-09-2009, 01:57
bu arada lupo 1.2 tdi turkiyede var :) ama tahminimce grey market olabilir veya istek uzerine 1-2 gelmiştir

R.I.P
17-09-2009, 02:00
bu arada lupo 1.2 tdi turkiyede var :) ama tahminimce grey market olabilir veya istek uzerine 1-2 gelmiştir

hadi ya bizim orda vardı her gördüğümde ne tipsiz bişey ama dizel yinede binilir derdim meğer sayılıymış :)

team_k20
17-09-2009, 02:06
bu dedikleriniz çin malı olursa o kiloda olur :D

DaRkNeSs-
17-09-2009, 02:06

böyle bişey mümkün mü ki acaba? :)
lotus denmiş ama bildiğim kadarıyla lotus elise 650 kilo civarı ve içinde hiçbişey yok :D
izmirde bi tane var,ara sıra görüp içini inceliyorum hava yastığı bi kenara dursun, camlar bile elle açılıyor,sadece 4 cam var biri ön cam (en büyüğü) diğer camlar 22 inch bi pc ekranı kadar :) cam ağırlığından bile tasarruf var,cam açma kolları 5cm falan ve alüminyum malzeme gibi,içinde hiçbir lüks yok... sadece 1.8 motor ve kasa. klima da yok yanılmıyosam

konfor donanımı demek ağırlık demek :) 6 havayastığı ve onun sisteminin araca ciddi bi ağırlık bindirceği aşikar :)

VeNoM_35
17-09-2009, 02:32
elise-exige iyidir, kesmezse europa verelim. biraz daha hardcore olacaksa sagaris olsun:D

DaRkNeSs-
17-09-2009, 02:36
olm hafif ve donanımlı diye gösterdiğin lotus 1380 kg çıktı :D
900 kg ve full donanım şimdilik hayal sanırım
zaten bunu başaran firma satış rekoru kırcak...

Shadow_Dancer
17-09-2009, 02:37
Göki ZaDe'yi seri üretime geçirsin :D yok satar

On3R
17-09-2009, 02:39
Hatta Elise,Speedster ikilisinde benzin seviye göstergesi bile yok :D

DaRkNeSs-
17-09-2009, 02:45
Göki ZaDe'yi seri üretime geçirsin :D yok satar

bu gerçek işte :hahaha::hahaha:

PROMINENT
17-09-2009, 02:53
opel speed ile lotus aynı araba...lotus üretti o arabayı opele kıyak olsun diye...

1360 kg hangi lotus varmış en ağırları 1280kilo ile lotus esprit :)

ki espritlerde sadece klima var..birde camlar otomatik 265 hp 400 tork.

exigler 225 hp e kadar gidiyor gayet de hafifler ki klimada var airbagde...860 kg..

slowmotion
17-09-2009, 03:02
lotus örneğini zaten biliyordum, yol tutuşuda iyiydi.ama donanımsızdı.

merak ettiğim niye benim yazdığım şekilde üretilmiyor? ticari kaygılar gerçek. ama en azından bunun için çaba sarfeden firmada yok yanılmıyorsam. düşünsenize 2.0 motor 180hp 0-100 0-400 süper hemde donanımlı :) vallaha ucuz olsa yok demem hani :D

lupo 3L modeli tr de olmasına şaşırdım. 3lt mazot ile 100km gitmek süper olur :) hatta yarışmasını yapıp 2.66lt ile 100 gittiler diye biliyorum :)

OmerRS
17-09-2009, 03:18
700 800 kg olup da çarpışma testlerinden yüksek not alan bir arabnın yine de 1.5 2 tonluk bir araçlar çarpıştığında şansı yoktur.

PROMINENT
17-09-2009, 03:20
Şimdi küçük hızlı araba istiyorsan safkan bir spor otomativ istiyorsun demektir..
bunun karşılığı elektronik olarak hiçbir müdahale olmaması lazım..safkanlık burdan ileri geliyor ..yani airbag cam otomatiği klima ebd ecs vsa bunlar yok silip atıcaksın kafandan..
yok ben hepsi bir arada olsun diyorsan ozamanda hafiflik ortadankalkıyor..min:1000 kg civarına geliyor arabalar..
daha hafif şasi olmaz..sonuç olarak herhızın bir ağırlık dağılımı bir oturumu var.
fazla hafif fazla hızlı olmaz..dolayısı ile lüksü ağzına kadar beklersen 1000 kg minden başlıyor bu iş..ayrıca ufacık arabalara okadar airbag yarardan çok zarar getirir..nereye açılıcak o havayastıkları?
önler yeter bence en fazla bu olmalı...
lotus bunları koyuyor istersen var ama 960 kg araba airbagler vede klima var..
diğer elektronik donanımlar adamların felsefesine aykırı...bu tarz araba isteyenlerinde...

bknz..m3csl bombom arabaya bile milet yok otomatik klima yok otomatik cam yok airbagler falan dolduruyor gene.
yani senin gibi benim gibi müşteri az..dolayısı ile belirli başlı markalar yapabiliyor bunu...
lotusun maliyetinin düşük olması toplama araba yapması..dolayısı ile fiyatlar düşüyor..adamlar sadece süspansiyon şasi üretiyor gerisi toplama..e elektronik birşeyde olmayınca fiyatlar makul ve arabalarda son derece hızlı oluyor.
ingilizcesini unuttum ama markanın tüm araçları için dünyada söylenen lakabı sapan..
diğeri için üretim yapan araba yok...mcs 106gti gibi örnekler hariç.

MeJo
17-09-2009, 03:27
bu kdr dolu bi araç zor ya eski Sİ gibi yada 106 gti gibi vs.. devamı olabilirdi

DaRkNeSs-
17-09-2009, 04:10
opel speed ile lotus aynı araba...lotus üretti o arabayı opele kıyak olsun diye...

exigler 225 hp e kadar gidiyor gayet de hafifler ki klimada var airbagde...860 kg..

lotus evora diye bişey üretmiş 2010 için o araç 1380 kg gözüküyo
bu arada esprit iyiymiş ya ben daha ağır sanıyodum,tork güzel ama beygir çok fazla değil egzantrikli bi type-r geçebilir :D
işin şakası bi yana hacim nedir lotusta, sende vardı sanırım özel olmıycaksa kaça sattın?

M_PROJECT
17-09-2009, 04:48

benim komsuda var exige s turuncu bide adamin ici gidio her baktiginda :) hafif ve hizli olmasi kesmeyince k20 atiyorlar bekliorum adam atacakmi acaba die :)

Burak Kasim
17-09-2009, 06:18
benim komsuda var exige s turuncu bide adamin ici gidio her baktiginda :) hafif ve hizli olmasi kesmeyince k20 atiyorlar bekliorum adam atacakmi acaba die :)

MR-S'lerede k20 swap yapiolar gayette guzel gidio.

Elise olsa swap yapilir yada Turbolanirda bence Exige-S e yazik gunah harbiden :)

M_PROJECT
17-09-2009, 06:26
MR-S'lerede k20 swap yapiolar gayette guzel gidio.

Elise olsa swap yapilir yada Turbolanirda bence Exige-S e yazik gunah harbiden :)

bencede hatta swaplicaksan nie aliosun guselim arabayi :D

Burak Kasim
17-09-2009, 09:48
bencede hatta swaplicaksan nie aliosun guselim arabayi :D

Walla bende cozebilmis diilim tam olarak onu.

Lotus forumlarinda baya turboluyanlar war bunlari stock bottom end, 280 hplerde gayette tatminkar olur bence bu kilo avantajiyla.

Ronin die bi eleman war hatta youtube te videolari war kirik bi amca cok ugrasio Turbo Elisele ama sanziman kirmaktan kendine gelemio oda ayri bi olay.

C60 cok boktan bi sanziman cidden :D

KMR2-GT
17-09-2009, 10:58
700 800 kg olup da çarpışma testlerinden yüksek not alan bir arabnın yine de 1.5 2 tonluk bir araçlar çarpıştığında şansı yoktur.

şaseyi titanyumdan yap bakım nasıl başarılı oluyor:D ha bıraz pahalı olur o ayrı:D

uğur-a
17-09-2009, 11:33
Standart otomobil kullanıcıların otomobillere bakış açısı bu degilde ondan.. İnsanlar otomobilleri prestij kaygısıyla beraber alıyorlar.. Emin ol bizim baktıgımız açı ile normal insanların bakış açısı çok alakasız.. Kaldı ki sadece tuner'lara yönelik bi pazar oluşması da hemen hemen imkansız.. Çünkü markaların kar kaygısı var ;)

Gayet mantıklı bi açıklama olmuş..

Mechanix
17-09-2009, 11:59
Donanım = Ağırlık

Hem hafif, hem donanımlı olmaz.Az donanımlı hafif olur.GÜvenlik önlemleri olmaz , koltuk ısıtma olmaz vs.
Bmw E36 3 serisinin ön koltukları 70 kg.Donanım kötüdür.
:)

deathofacar
17-09-2009, 12:02

hacı bi video çekip koysan seyrederiz :)

emretorlak
17-09-2009, 12:07
gayet güzel bir konu olmuş eline sağlık

ben de ne zamandır düşünüyordum neden bu 207 GT-RC leri gülle gibi yapmışlar diye:icon_wack

senna
17-09-2009, 12:07
insanlar ölmesin diye olabilrmi acaba biraz:) biz insan gibi bakmıyoruz otomobile yüzden zamanında grup b ler vardı insan işi değillerdi onlarda öyle olacaktır yarış vs amaçlı olmadıktan sonra bir otomobilin o kadar hafifletilmesi yol koşulları çok uygun değil her zaman aynı şartlarda gitmiyor sonuçta tehlikeli olabilir.

tabi bide talep var kaç kişi istiyorki o tip bir otomobili bunu düşünmek lazım

emretorlak
17-09-2009, 13:49
Semih dediğin doğru güvenlik ön planda muhtemelen. Fakat 207 thp serisine binen adamların neredeyse hepsi modeli yeni olsun, fiyatı ekonomik olsun, iyi gitsin mantığıyla almıştır araçlarını.

Markalara girmemek için yine peugeot üyesi bir araçtan örnek veriyim. 106 gti ın sıfırı üretilse eminim kimse donanıma bakmaz sıfır 207 yerine sıfır 106 alırdı gibime geliyor.

Özetle benim düşünceme göre kimse donanımları yüksek olduğu için bu araçları talep etmiyor.Talep edilmesinin tek nedeni alternatifleri olmaması.Bu tip araçlara binen kişilerin en büyük kriteri performans bence.

senna
17-09-2009, 14:19
şöyle bir şey var ama istenen fiyata göre verilen performans aslında az değil insanların bakış açısı farklı tabi bu performans beklentisi artk bence birz önemini yitirdi bazı faktörlerin yanında 90 lı yıllarda çıkan otomobillerle şu anki otomobiller arasında ciddi fark var kimse yanlış anlamasın ama plastik şu an otomobillerin çoğu:) ötekilerin verdiği his biraz daha farklıydı

işte biz böyle düşünüyoruz 106 için yada başka otomobil için ama başka birine sor pek bu işlere önem veremyene inan öyle düşünmüyorlar:)

PROMINENT
17-09-2009, 14:24
lotus evora diye bişey üretmiş 2010 için o araç 1380 kg gözüküyo
bu arada esprit iyiymiş ya ben daha ağır sanıyodum,tork güzel ama beygir çok fazla değil egzantrikli bi type-r geçebilir :D
işin şakası bi yana hacim nedir lotusta, sende vardı sanırım özel olmıycaksa kaça sattın?

0 160 10.3 0 100 4.8 orjinalinde..geçermi bilmem.. 0 400 m.13.2 114 mph..

4 silindir 2.0 yada 2.2 35 bin euro 94 model..

PROMINENT
17-09-2009, 14:27

şimdi eskiden toyota 1/3 ortaktı lotus ile çok eskiden..daha sonra ayrılırken lisans hakkımı telif hakkımı ne almadı lotusdan bu toyotanın kullandığı motor için..
yani şöyle söyliyeyim lotusun 1.8 vvtc diye kullandığı motoru lotus zaten celicada kullanılan yıllardan beri kullanıyor geliştirip geliştirip..bunun için de bir ücret ödemiyor toyotaya.fakat motor artık eskimeye başladı ne kadar geliştirirsen geliştir..
bunun için lotus honda k20 projesi ile exige lere uygulamayı düşünüyor....ama bmw nin lotusu satın alma projesi gündemde olduğu için bildiğim kadarı ile aynı motor ile devam ettiler..

yeni espritlerde bmw X5 deki 4.4 lük motor kullanılıcak turbo lanıp 550 hp olarak üretime sürülücek..arabanın 1350 1380 kg civarında olması bekleniyor içinde dehertürlü lüx var..

honda projesinde ise lotus k20 turboladı 350 hp civarında exige 'e koydu yalnız 860 kilo arabada hakikaten pek tutamadılar arabayı :)
test videosunu izlemiştimde test pilotu bile 3 kere kaçırdı arabayı :) çıldırıyor makine 350 hp 860 kg :)

merve
17-09-2009, 14:33
Semih dediğin doğru güvenlik ön planda muhtemelen. Fakat 207 thp serisine binen adamların neredeyse hepsi modeli yeni olsun, fiyatı ekonomik olsun, iyi gitsin mantığıyla almıştır araçlarını.

Markalara girmemek için yine peugeot üyesi bir araçtan örnek veriyim. 106 gti ın sıfırı üretilse eminim kimse donanıma bakmaz sıfır 207 yerine sıfır 106 alırdı gibime geliyor.

Özetle benim düşünceme göre kimse donanımları yüksek olduğu için bu araçları talep etmiyor.Talep edilmesinin tek nedeni alternatifleri olmaması.Bu tip araçlara binen kişilerin en büyük kriteri performans bence.

sana öyle geliyor.. herkes senin gibi düşünmez.. mesela ben, ne kadar performanslı olursa olsun donanımsız bir araba almam.. ki benim arabam fulldür ve bu sebeple çok ağır.. bende performanslı araç almak istiyorum artık ama asla donanımdan ödün veremiyorum.. ve birçok insan böyle.. herkes 106 gti a binmez.. insanlar performansın yanında konforda arıyor, biraz lüks olsun istiyor.. şahsen ben arıyorum ve birçok insan arıyor.. senin gibi düşününler aslında azınlıkta.. bu forumda çoğunlukta olabilir ama dışarısı burdan farklı :)

ahmetuygur
17-09-2009, 14:34
s2000 gibi araba hızlı ama konsolda 5 tane düğme var :D

ahmetbaha-drs
17-09-2009, 14:46
elise-exige iyidir, kesmezse europa verelim. biraz daha hardcore olacaksa sagaris olsun:D
TVR Sagaris 4.0lt 380hp L6 1078 KG:) Harbiden hardcore:D Aynı şekilde TVR Tuscan/Tuscan S 4.0 380hp 1100kg..TVR Tamora 3.6 350hp 1060kg,Cerbera'lar 4-4.5lt V8 1100-1200kg arası v.s..:)

PROMINENT
17-09-2009, 14:55
aynen tvr seven gibi lotusun üretimleride var...ki tvr bi nebze lüxdür diğerlerine göre :)

Josh
17-09-2009, 15:15
ariel atom var mesela iyice olmuş :)

talep o kadar az ki, arz pek yok. custom yapılabilir herkesin kafasına göre şasi yapılır motor aktarma toparlanır :) haute couture olur biraz ;)

DaRkNeSs-
17-09-2009, 15:42
0 160 10.3 0 100 4.8 orjinalinde..geçermi bilmem.. 0 400 m.13.2 114 mph..

4 silindir 2.0 yada 2.2 35 bin euro 94 model..

ee bu veriler süper!
2.0 turbo 200küsür bg bi araba için ciddi anlamda mükemmel verileri var
turbosu ne kadar basınç üretiyo bilmiyorum ama biraz daha kurcalanabilir mi acaba
süperspor sayılır bu verilerle ve fiyatı sıfır type-r parası :D
iyimiş ya,ilerde alınabilcek bi araba,alınıcaklar listeme ekleyim :)

type-r kısmı şakaydı bu arada alınmadın işallah :)

BlackEmperor
17-09-2009, 15:53
o kiloda o donanımda araç üretmekiçin kullanılan malzemenın değişmesi ucuzlaması ve standart aile spec araçlarda karlı hale gelmesi lazım suanki teknolojiyle biraz zor ilerde zaten hammadde sıkıntısı olacağı ıcın dahada hafifleri ve dayanıklıları cıkacaktır aynen bızım hotrodlara baktığımız gibi bi 30 sene sonra bizim araçlara bakcaklar hotrod nıyetıne :D

PROMINENT
17-09-2009, 16:36
ee bu veriler süper!
2.0 turbo 200küsür bg bi araba için ciddi anlamda mükemmel verileri var
turbosu ne kadar basınç üretiyo bilmiyorum ama biraz daha kurcalanabilir mi acaba
süperspor sayılır bu verilerle ve fiyatı sıfır type-r parası :D
iyimiş ya,ilerde alınabilcek bi araba,alınıcaklar listeme ekleyim :)

type-r kısmı şakaydı bu arada alınmadın işallah :)

üzerinde renault willams f3 şanzımanı var
1.vites 45 .2vites 85 öyle diyeyim sana vites yolları çok kısa max 280 yapar kadranda..
veriler çok iyidir...dünyanın o an için en hızlı 2.0 cc arabası idi halla iddalıdır..4 silindirdir..ayrıca 1.1 bar org..pek kurcalayamıyorsun çünkü üzerindeki motor orj olarak opel omeganın 2.0 138 hp lik motoru :) onu alıp bu hale getirmişler max 1.3 330hp civarı falan..
niye alınayım yahu :)

DaRkNeSs-
17-09-2009, 17:11
opel motoruysa motor bakımları opel serviste yapılabilir mi acaba
yada forged internal bulmak kolay olabilir gibi :)
sevdim ben bu arabayı ya az önce baktım sahibindene de 20bin euroya var,
ilerde param olur alırım bundan :):)
yakıtı da ekonomikse deymeyin keyfime :D

onursoytam
17-09-2009, 17:20
106 gti ı makyajlayıp devam ettirselerdi şöyle bi 200 hp cıvarında acayıp olurdu yaaaaaaa :D:D:D
SAXO VTS ye devam etselerdi olm ayıp oluyor kanka :D

PROMINENT
17-09-2009, 17:23
opel motoruysa motor bakımları opel serviste yapılabilir mi acaba
yada forged internal bulmak kolay olabilir gibi :)
sevdim ben bu arabayı ya az önce baktım sahibindene de 20bin euroya var,
ilerde param olur alırım bundan :):)
yakıtı da ekonomikse deymeyin keyfime :D

komple boya ve iç aksam ister motor biraz elden geçicek..
sahibi iyi arkadaşım..tüm lotus sahipleri gibi :D
maslak özel opel servis harun usta :)
renault gm opel bunlar servis alanların..

DaRkNeSs-
17-09-2009, 17:51
o espriti (gri olanı) izmirde seat cup zamanı görmüştüm bi kere
boyası iyi durumdaydı
3 sene içinde eskidiyse bilemem ama resmlerde gayet iyi gözüküyor boyası
boya benim için 2. planda :D önemli olan yürürü..
yol tutuş konusun hiç sormıycam iyidir eminim :D

PROMINENT
17-09-2009, 17:54
o espriti (gri olanı) izmirde seat cup zamanı görmüştüm bi kere
boyası iyi durumdaydı
3 sene içinde eskidiyse bilemem ama resmlerde gayet iyi gözüküyor boyası
boya benim için 2. planda :D önemli olan yürürü..
yol tutuş konusun hiç sormıycam iyidir eminim :D

ben yeşil için konuştum gri olan s4s 80 binde motoru fena değil...
s4s ler 400 tork 285 hp...klima abs var birde camlar otomatik..blow of var gereksiz sök at..ayrıca lastik ister...
bindim sürdüm ben onu tech turkey gününde biraz showda yaptım bizim forumdan birkaç arkadaşa :)

M3CSL
17-09-2009, 19:07

sımdı atıyorum 207 rc donanımlı hızlı olsun, le mans hafıf olsun dıosun ama onuhafıf yapmak ıcın carbon tavan egsoz dah dogrusu m3csl ye yapılan ıslemler ve megan r26r a yapılan ıslerın benzerı olucaktır.. bu tıp ıslemlerde fıyatı cok yukarı cekecektır.. csl m3 arasındakı fıyat farkına degınmeme gerek yok:D ayrıca temel donanımlarıda herkes ıster cslde mesela klıma fılan koyduruolar.. hafıflıkte bı yere kdr en psıko kesım bıle bellı seylerı ıster yani..:rolleyes:

mstpower
17-09-2009, 19:24
guzel olurdu ornekleri de var dı eskiden ama bence fazla tutulmaz die getirmiorlar emrah

atituti
17-09-2009, 19:41
en önemli nedenlerden birini atlamışsınız..tamam diyelim piyasaya cıktı böyle bir araç..dünyanın her yerinde satar bizim ülkemizde satmaz.niye mi ? ' aga megan 1300 kilo süper yol tutuyo' cvp : olm ağar araba iyi yol tutar lagalalugala..geçiniz

emretorlak
17-09-2009, 22:01
sımdı atıyorum 207 rc donanımlı hızlı olsun, le mans hafıf olsun dıosun ama onuhafıf yapmak ıcın carbon tavan egsoz dah dogrusu m3csl ye yapılan ıslemler ve megan r26r a yapılan ıslerın benzerı olucaktır.. bu tıp ıslemlerde fıyatı cok yukarı cekecektır.. csl m3 arasındakı fıyat farkına degınmeme gerek yok:D ayrıca temel donanımlarıda herkes ıster cslde mesela klıma fılan koyduruolar.. hafıflıkte bı yere kdr en psıko kesım bıle bellı seylerı ıster yani..:rolleyes:

Demekki tam olarak kendimi ifade edemedim. Ben de aynı düşüncedeyim temel donanımlar olmalı.Nitekim verdiğim örnek araç 106 gti'da bu temel donanımlar mevcut(klima,airbag,abs..vb.) Kimsenin aracına dokunmasın ucu, kendi aracımdan örnek veriyim belki daha net anlatabilirim.Dijital kliması olması umrumda bile değildi ama var, far sensörleri aynı şekilde, yağmur sensörü aynı şekilde, 5li cd changer+mp3 player...gibi.

Ben bu aracı alırken temel donanımların olup olmadığına bakarak ve motor spec.lerini inceleyerek aldım.Gerisi pek önemli değildi benim için, hala da öyle.

Ahmet Saraçoğlu
17-09-2009, 22:10
ben en azından c1 ve 107 den sağlam motorlu bi cadde tipi gti beklerdim.hazır kilo avantajı da varken birazcık havayastığı falan koyar devam ederlerdi.Kapı içi kaplama falan zati yok:D

M3CSL
17-09-2009, 22:37
Demekki tam olarak kendimi ifade edemedim. Ben de aynı düşüncedeyim temel donanımlar olmalı.Nitekim verdiğim örnek araç 106 gti'da bu temel donanımlar mevcut(klima,airbag,abs..vb.) Kimsenin aracına dokunmasın ucu, kendi aracımdan örnek veriyim belki daha net anlatabilirim.Dijital kliması olması umrumda bile değildi ama var, far sensörleri aynı şekilde, yağmur sensörü aynı şekilde, 5li cd changer+mp3 player...gibi.

Ben bu aracı alırken temel donanımların olup olmadığına bakarak ve motor spec.lerini inceleyerek aldım.Gerisi pek önemli değildi benim için, hala da öyle.

106 ama ztn kasası cok kucuk ondan hafıf bırazda.. ozel hafıfletme teknıgının oldugunu sanmıorum..

dıjıtal klıma fılan bılemıorum agırlık yaparmı.. ama anladım ben senı haklısın:icon_tup:

SifirinciMurat
17-09-2009, 22:48
twingo rs var gelirse. 133 beygir 1050kg.

CeM öZeR
18-09-2009, 03:02
Belki o dediğin kadar (800 kg) hafif değil ama bu dediğin tarife en uygun araba direktman Lupo GTI tarifi. 1.6 125 hp 6 ileri 970 kiloluk bi makine.Güçlendirme yönüne gidilirse neler yapılabilir bilemiyorum tartışmak lazım.Ama parça sıkıntısı olan bi araba.Yaklaşık bir sene önce almayı düşünmüştüm ama vazgeçtim.Parçadan kastım aslında motor yönüyle değil çünkü motorun bi çok parçası etkadan sorguladığımda 1.6 AKL motor (102 hp) ve BCB motor (105 hp) ile aynı şanzıman karakteristiği farklı vesaire vesaire motor yönüyle parça sıkıntısı yok ama en basiti bu arabanın bi ön farı bile Türkiyede yok direktman Almanya... Ve parçalarıda hiç ucuz değil mesela araba 17-18.000 lira civarı sırf ön farı 1.300 tl civarı.Ve aracın Türkiyedeki sayısı bi elin parmakları kadar felan.Ama hem hafifletme işlemi yapılır hem motor yönüyle ekstralar yapılırsa o 6 ileri şanzıman sayesinde o araba çok çok iyi yürür. (orjinal fabrika verisi 0-100 km/h =8.1 saniye)

Saygılar...

slowmotion
18-09-2009, 03:24

aynen öyle, ben donanım olarak neleri istemediğimi bir bilsen :)

slowmotion
18-09-2009, 03:25
twingo rs var gelirse. 133 beygir 1050kg.

dostum dediğim bu tarz,ama daha hafif işte

ahmetbaha-drs
30-09-2009, 18:16
aynen tvr seven gibi lotusun üretimleride var...ki tvr bi nebze lüxdür diğerlerine göre :)
Konuyu tekrar canlandırmış olucam ama.Abi senin bilgin vardır belki,Türkiye'de kaç adet TVR mevcut? Birtane Tuscan var benim bildigim.