PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : titreme

gökan
20-09-2009, 19:34
ilk önce sorunumu belırteyım yuksek hzıda 1oo km den sonra aracta bı tıtreme var ama çözemedım sac jantlar varken bu sorun yoktu 18oe kadar tıtreme yoktu enkeılerı taktım rot ve önduzen ayarı yapmadan bundan olabılrmı aks dusundum ama aks böle sallamaz dıreksıyonda bı tıtreme var yanı arabanın on tarafında:S

M_PROJECT
20-09-2009, 19:35
balanstir buyuk ihtimalle lastiklere bak bide balon olabilir icte veya dista

R-13239
20-09-2009, 19:35
jantların bileziklerinden kaynaklanıyor olabilir , tam merkeze oturmuyorsa şayet ondan yapıyor olabilir.

gökan
20-09-2009, 19:36
balanstir buyuk ihtimalle lastiklere bak bide balon olabilir icte veya dista

söktursemmı acaba lastıklerı anlamadım en sevmedıgım seydır tıtreme:S

gökan
20-09-2009, 19:36
jantların bileziklerinden kaynaklanıyor olabilir , tam merkeze oturmuyorsa şayet ondan yapıyor olabilir.

onuda dusundum tam bıjon aralıgı aslında ya bı jantta yamukluk var sag tarafın yada rot balans ayarı ıstıyor:S

R-13239
20-09-2009, 19:37
onuda dusundum tam bıjon aralıgı aslında ya bı jantta yamukluk var sag tarafın yada rot balans ayarı ıstıyor:S

abi bijon aralıgıyla alakası yok , jantın göbekleriyle alakalı. enkei rpf1 ise ondandır muhtemelen.

bende bi ara evo 6 jantları kullanırken vardı o sıkıntı , bilezik yaptırdım sıkıntı yok.

gökan
20-09-2009, 19:38
abi bijon aralıgıyla alakası yok , jantın göbekleriyle alakalı. enkei rpf1 ise ondandır muhtemelen.

bende bi ara evo 6 jantları kullanırken vardı o sıkıntı , bilezik yaptırdım sıkıntı yok.

a nasıl bişi bu bılezık kanka:)nerde yaptrabılırız

cabriolet
20-09-2009, 19:48
a nasıl bişi bu bılezık kanka:)nerde yaptrabılırız

http://www.e-lastikci.com/pictures/small_bilezik_jant.jpg

jant bileziği böyle bişey hazır plastik olanlarıda var ama enkeilere uymuyo senin demir yada aluminyum malzemeyle yaptırman lazım tornacıda :)

senna
20-09-2009, 19:48
bilezik var göbeğiine geçiyor plastik onları takarsan eğer balans iyiyse kesmesi lazım

Mustafa Birsesli
20-09-2009, 19:52
gökhan gaziemirde buca sanayisine git hedef torna var mesut abiye selamımı söle hemen ayarlar bileziği

gökan
20-09-2009, 20:34
gökhan gaziemirde buca sanayisine git hedef torna var mesut abiye selamımı söle hemen ayarlar bileziği

abı senın yanına gelırım bayramdan sonra sen bana tam tarıf edersın:)

gökan
20-09-2009, 23:27
bence bı rot ayarı lazım sımdı yıne denedım duz ylda var bı tıtreme bırde saga cekıyor arac:S

Emir_b16a
20-09-2009, 23:29
rot balans ayarı yaptır geçmezse rotillerine baktır onlarda sağlamsa jantıdadır sorun muhtemelen :)

metin
20-09-2009, 23:30
rot balansa baktır bılezık plastık olanlar ucuz uyarsa
sıfır lastık aldım tıtreme vardı 80 den sonra balans yaptık duzeldı

Ahmetfikri
20-09-2009, 23:36
bendede aynı sorun vardı 1yıl boşta durmuş jant lastiği taktım acayip titreme oldu rot balansla düzeldi

gökan
20-09-2009, 23:42
bendede aynı sorun vardı 1yıl boşta durmuş jant lastiği taktım acayip titreme oldu rot balansla düzeldi

kanka bunlar 2senedır bosta duran jantlardı:)umarım balanstandır .rotıl zanetmem sac jantta bu sorun yok :)

gorke
20-09-2009, 23:50
titremede 3 adet başta gelen şeyler vardır. balans. jantın merkezinin, porya merkezine sıfıra sıfır oturmaması ve rot bozukluğu. aracınızı kaldırdığınızda, jantı taktınız poryaya elinizle sağa sola yaptığınızda jantın saplamalardan oynamaması gerkiyor. oynarsa bilezik yapılıyor boşluğu almak için arkadaşların dediği gibi. ya tornacıda yaptırıyosunuz. ya da plastik bilezikler var uygun fiatlı, eskiden az boyutu vardı geçenlerde lastikçi yakın bi abimden aldığımda birçok boyutu vardı. balansa gelince, çok fazla lastik jant rot işiyle uğraştığım için şöyle diyebilirim; bazı lastikler bi süre sonra balansmaticlerden geçse bile yüzde yüz verimli olmuyor eskilik ve yıpranmadan dolayı. şöyle bir örnek verim mesela, orta hallinin biraz altında durumda toyo lastiklerle 140 sonrası 200sxde çok titreme yaşıyodum balansı ok bile olsa. sıfır adrenalin taktıktan sonra tık yoktu. lastik yeniliğide çok önemli. son olarak rot ayarı, iyi bir rot balansçı zaten cuk diye yapar. değişmesi gereken elemanda varsa alt takımda tak tak söyler.

gökan
20-09-2009, 23:55
titremede 3 adet başta gelen şeyler vardır. balans. jantın merkezinin, porya merkezine sıfıra sıfır oturmaması ve rot bozukluğu. aracınızı kaldırdığınızda, jantı taktınız poryaya elinizle sağa sola yaptığınızda jantın saplamalardan oynamaması gerkiyor. oynarsa bilezik yapılıyor boşluğu almak için arkadaşların dediği gibi. ya tornacıda yaptırıyosunuz. ya da plastik bilezikler var uygun fiatlı, eskiden az boyutu vardı geçenlerde lastikçi yakın bi abimden aldığımda birçok boyutu vardı. balansa gelince, çok fazla lastik jant rot işiyle uğraştığım için şöyle diyebilirim; bazı lastikler bi süre sonra balansmaticlerden geçse bile yüzde yüz verimli olmuyor eskilik ve yıpranmadan dolayı. şöyle bir örnek verim mesela, orta hallinin biraz altında durumda toyo lastiklerle 140 sonrası 200sxde çok titreme yaşıyodum balansı ok bile olsa. sıfır adrenalin taktıktan sonra tık yoktu. lastik yeniliğide çok önemli. son olarak rot ayarı, iyi bir rot balansçı zaten cuk diye yapar. değişmesi gereken elemanda varsa alt takımda tak tak söyler.

evet ıyı bı lastıkcıye gıtcem bılzeıklerıde neolur nolmaz yaptrcam:)tesekkurler gorke. alt takımada baktrcam tornacı anlarmı nasıl bılezık yapcagını?

Serkan.S
20-09-2009, 23:59
Güzel bir yerde rot balans yaptır düzelicektir önemli birşey değil bendede vardı titreme düzeldi.Ayrıca jantlarınıda kontrol ettirmiş olursun var mı bir yamuluk diye.

gökan
21-09-2009, 00:00
Güzel bir yerde rot balans yaptır düzelicektir önemli birşey değil bendede vardı titreme düzeldi.Ayrıca jantlarınıda kontrol ettirmiş olursun var mı bir yamuluk diye.

tesekkurler bayramdan sonra ılk ısım olucak:)talıhsızlıkler dız boyu bı tıtreme bı kotuk kırıldı

gorke
21-09-2009, 00:01
ilk yapan bi yere değilde daha önce yapmış bir tornacıya yaptırırsan çok çok kolay yapar. oto sanayideki bi çok tornacıda yapmıştır heralde. sadece jant merkezi ile porya merkezi arasını tam doldurabilcek bi bilezik yapıcak düzgün ölçü alıcak veya 1,2kere deneyip yapıcak. ama plastikler daha uygundur eğer bulursan ve gayet güzelde iş görüyor. jant yamukluğunu söylemiyorum ztn balans yaperken adam gibi balansçıysa tık diye söyler. o da kolay iş halledilir :)

sinan-s
21-09-2009, 09:58
rot balans yaptır düzelri..

rahmi
21-09-2009, 11:07
bende jantları degiştirdigimde aynı sorun oldu... bilezikleri takınca düzeldi...

gökan
23-09-2009, 00:34
şu bileziği plastkmı alayım yoksa tornacıdamı demır yaptrayım???

Dragger
23-09-2009, 00:43
Yeni bir jant almıssın, rot balans yaptırmak sart...

Ayrıca bilezik de yapılmalı, ondan da sallar...

gökan
23-09-2009, 00:44
Yeni bir jant almıssın, rot balans yaptırmak sart...

Ayrıca bilezik de yapılmalı, ondan da sallar...

yarın hepsını halledıcem sadece bılezık plastıkmı demırmı onu sorayım sonkez dedım tesekkurler:)

qwertynord
23-09-2009, 00:54
Bunlardan sonra da sorun çözülmesse bide şanzumanını kontrol ettir derim 18 jantar zorlamış veya hasar vermiş olabilir özellikle yaptıgı bi devir aralığı ve km hız aralığı varsa bi ihtimal şanzumanda sıkıntı yaratabilir

JumboAli
23-09-2009, 08:21
knkı lastık ebatındanda yapıo olabılırsın

mur_84
23-09-2009, 09:31
plastik uyuyorsa kesin kullan ama olmuyorsa tornacıda yaptırman gerekiyor.. ;)

ve balans ayarına baktır lastiklerin titreme nedeni hemen çıkar ortaya.. ;)

gökan
24-09-2009, 20:06
Bunlardan sonra da sorun çözülmesse bide şanzumanını kontrol ettir derim 18 jantar zorlamış veya hasar vermiş olabilir özellikle yaptıgı bi devir aralığı ve km hız aralığı varsa bi ihtimal şanzumanda sıkıntı yaratabilir

lastııgıım yanıı jantıım 16 :)
bıılezıık sordum 6o ytl 4 adet cok deıılmıı tornacııda yapıılcakmııs

gorke
24-09-2009, 23:44
plastik 4 tane 20tl ye aldım. torna daha pahalıdır işçilikten dolayı.

gökan
24-09-2009, 23:54
plastik 4 tane 20tl ye aldım. torna daha pahalıdır işçilikten dolayı.

benıım janta plastıık yokmus demıırde ses yaparmııs dııyoalr anlamadıım gııttıı yaptrcaz artıık:(

cery
25-09-2009, 09:24
araba yolda giderken sağa veya sola çekmiyorsa rot ayarında bi problem yoktur. ancak belli bi hızdan sonra titreme yaparsa bu balans ayarıdır. jantları değiştirmişsin. yeni jantlara balans yapmadıysan titretir. korkulacak bişey yok. gidip 15 lira karşılığında rot balansçıdan balans ayarı yaptır:D (15 dedim ama biz 15e yapıoz sizin orda daha farklı bi fiyat olabilir :))

gökan
25-09-2009, 11:02
araba yolda giderken sağa veya sola çekmiyorsa rot ayarında bi problem yoktur. ancak belli bi hızdan sonra titreme yaparsa bu balans ayarıdır. jantları değiştirmişsin. yeni jantlara balans yapmadıysan titretir. korkulacak bişey yok. gidip 15 lira karşılığında rot balansçıdan balans ayarı yaptır:D (15 dedim ama biz 15e yapıoz sizin orda daha farklı bi fiyat olabilir :))

4o lıra :D

cery
25-09-2009, 20:21
4o lıra :D

:s bedavaya yapıomuşuz. neyse yarından itibaren zamlı tarifeye geçicez :d balans 30 lira :D

Dragger
25-09-2009, 20:25
yarın hepsını halledıcem sadece bılezık plastıkmı demırmı onu sorayım sonkez dedım tesekkurler:)

Plastik uyabilir direk, uymazsa tornacıda yaptırılır.

30-40 TL alıyorlardı ben OZlar icin yaptırdıgımda, normal gibi fiyat...

gökan
25-09-2009, 20:43
Plastik uyabilir direk, uymazsa tornacıda yaptırılır.

30-40 TL alıyorlardı ben OZlar icin yaptırdıgımda, normal gibi fiyat...

valla denemedım:(adamalr ya bu işten anlamıyorlar ben dene belkı olur dıyınce yok olmaz dıyor tornacıda yaptralım dıyorlar ...herkes jantcı kesılmıs basımızabu izmr sanayısıne artık delırıyorum:(

Dragger
25-09-2009, 20:59
valla denemedım:(adamalr ya bu işten anlamıyorlar ben dene belkı olur dıyınce yok olmaz dıyor tornacıda yaptralım dıyorlar ...herkes jantcı kesılmıs basımızabu izmr sanayısıne artık delırıyorum:(

Doganda yokmu bilezik?

Belki uyan olur ondan alırsın...

gökan
25-09-2009, 21:05
Doganda yokmu bilezik?

Belki uyan olur ondan alırsın...

valla sımdı dogana bı ulaşayım aklıma sımdı geldı dogan saol hocam;):)