PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : USB Disk Sorunu

Evrenoz
22-09-2009, 19:46
Enteresan bir sorun yaşıyorum. Yeni aldığım Samsung 320 GB diskimde 290 GB boş alan mevcut. Sorunsuz olarak dosya kopyalayabiliyorum. Lakin ne zaman .iso uzantılı bir dosya kopyalamak istesem yer olmadığı uyarısıyla karşlaşıyorum. .iso yu açıp, açık halini kopyaladığımda ise sorun olmuyor lâkin ben açık değil de .iso şeklinde kopyalamak istiyorum. 6 gb'lık dosyada yer sorunu veriyor, 10 gb lik açık bir dosyada sorun yaratmıyor.

Uzantıyı değiştirip kopyalamayı denedim, sonuç değişmedi.

lucky Jackal
22-09-2009, 20:05
aslında enteresandan ziyade sık karşılaşılan bir sorun :) kopyalamaya çalıştığın dosya uzantısından kaynaklanan bir sıkıntı deil disk formatın ile alakalı,hard disk formatın NTFS, harici disk formatın FAT32 dir.bu sebepten dolayı boyutu 4 gb'ın üzerindeki dosyaları kopyalarken bu uyarıyı alırsın.harici diskinin formatını NTFs ye çevirmelisin.

Başlat/çalıştır orda cmd yaz msdos komut işlemine geç aşağıdaki komut ile çevirirsin.veri kaybı olmaması lazm ancak garanti veremem sen yinede yedek alıp yap.ben yapmıştım veri kaybım olmadı.

convert d: /fs:ntfs (buradaki "d" tabiki harici diskinin aldığı harf olacak)

bu komutla bilgi kaybı olmadan dosya sisteminizi format atmatan cevirebilirsin,yalnız ince bir nüans var FAT'ten NTFS'e cevirebiliriz, NTFS'ten FAT'e ceviremeyiz.

Mikrop_Ali
22-09-2009, 20:08
aynı sorunu dün ben yaşadım 320 gb hdd var nfsyı kopyalayamadım iso oldugu için deli etti. uzantı değiştirdim .rar yaptım olmadı isodan cıkartıp attım.

onursumer
22-09-2009, 20:10
evet formatı ntfs ye çevirirsen çozulmesi gerekiyor ;)

daha geçen gün ps3 gorsun diye fat32 ye çevirmek zorunda kalmıştım hdd mi ozaman bu sorunla karşılaşmıştım :D

Evrenoz
22-09-2009, 20:15
Şuan formatlıyorum yeniden. Düzelecek muhtemelen. ;) Teşekkürler herkese