PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünya Hayvanları Koruma Günü !

Ae86
04-10-2009, 11:04
Bugün sadece sembolik bir gün aslında.Bugünün tek anlamı hayvanlarında bir can taşıdığının, onlarında yaşam hakkı olduğunu bilmeyenlerin öğrenme ve akıllarına kazıma günü.Bana göre her gün hayvanlar günü onlarında korunmaya, beslenmeye, yaşamaya en iyi şekilde hakkı var.Lütfen çevremizdeki dostlarımıza elimizden geldiğince yardımcı olalım bir kap su bir kap yemek kimseyi yormaz ama onları öyle mutlu ederki tarifi yoktur....

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi metni, Uluslararası Hayvan Hakları Birliği ve ona bağlı ulusal birlikler tarafından 21-23 Eylül 1977 tarihinde Londra’da hayvan hakları konusunda yapılan üçüncü uluslararası toplantıda kabul edildi. Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi ise, Paris’te UNESCO Sarayında 15 Ekim 1978 tarihinde törenle ilan edildi.

1-Tüm hayvanlar eşit doğar ve eşit yaşama hakkına sahiptirler.
2-Tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır. Bir tür hayvan olan insan, diğer hayvanları yok edemez. Hayvanları kendi çıkarı için karşılıksız kullanamaz.
Hiçbir hayvana kötü ve zalimce davranılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu ise bu, bir anda ve acı çektirilmeden yapılmalıdır.
3-Vahşi hayvanlar kendi doğal çevrelerinde yaşama ve çoğalma hakkına sahiptir.
4-Eğitim amacıyla bile olsa vahşi hayvanlar özgürlüklerinden mahrum bırakılamaz.
5-Evcil hayvanlar, uyumlu bir biçimde ve özgürlük içinde yaşama hakkına sahiptir. İnsanların kendi çıkarları için evcil hayvanların yaşama koşullarında yapacakları her türlü değişiklik, haklara aykırıdır.
6-Evcil hayvanlar, doğal yaşama sürelerine uygun uzunlukta yaşama hakkına sahiptir.
7-Tüm çalışan hayvanlar (at, eşek…) iş süresinin sınırlandırılması, işin daha az yorucu olması, güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
8-Hayvanlara fiziksel ya da psikolojik acı çektiren deney yapmak, hayvan haklarına aykırıdır.
9-Beslenmek için bakılan hayvanlar barındırılmalı, taşınmalı ve ölümleri de korkutmadan ve acı çektirmeden olmalıdır.
10-Hayvanlar, insanlar tarafından eğlence amaçlı kullanılamazlar. Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlarla gösteri yapılması, hayvan onuruna aykırıdır.
11- Zorunlu olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi, yaşama karşı işlenmiş bir suçtur.
12-Çok sayıda vahşi hayvanın öldürülmesine neden olan safariler ve av partileri, hayvanlara karşı yapılmış bir soykırımdır. Doğal çevrenin kirletilmesi, yıkılıp yok edilmesi de soykırıma eşdeğerde alçakça bir davranıştır.
13-Hayvanların ölüsüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanların öldürüldüğü şiddet sahneleri, sinemalarda ve televizyonlarda yasaklanmalıdır.Ama hayvanlara yapılan saldırıları kınamak amacında olan filmlerde bu sınırlama yoktur.
14-Hayvanları koruma kuruluşları, devlet katında temsil edilmelidir. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

(alıntırdır.)

cagri-35
04-10-2009, 11:34
Çok çok güzel bir konu,fakat dündü sanki hayvanları koruma günü yada yerel gazetede bir gün önceden verdiler haberi,gerçi günüönemli değil her gün için bunlar geçerli.Bir hayvansever olarak hayvanlara eziyet eden insanları,pardon pardon insan değil,hayvanda değil işte o nefes alan ortada gezinen oksijen tüketen yaratıkları gördükçe çılgına dönüyorum.Şu andada 6 ay önce ailemize katılan bir kedimiz var,ölüyordu ağzı iltihaplıydı aldık baktık iyileştirdik şimdi aslan parçası oldu :) Küçüklüğümde hayvanlarla geçti ve gerçekten dünyanın en sevecen yaratıkları ve kesinlikle insana pozitif enerji veriyorlar.

SONE-R
04-10-2009, 11:42
dünya bizim malımız değil.. hayvanların yaşama hakkını koruyalım.. sevmesekte onlara eziyet etmeyelim.. dünya onlarla güzel...

Ae86
04-10-2009, 12:05
Çağrı bende 4 ekim diye biliyorum ama bizler için hergün bugün.Bende bugün 20 gündür yaşatmaya çalıştığım kedimi kaybettim sanırım beyin kanaması hüzünlü bir günde bugünü yaşıyorum.

SONE-R
04-10-2009, 12:07
ae86; başın sağolsun kardeşim.. :( :( hayvan beslemek çok güzel de, ölünce insan çok üzülüyor..

cagri-35
04-10-2009, 12:32
Çağrı bende 4 ekim diye biliyorum ama bizler için hergün bugün.Bende bugün 20 gündür yaşatmaya çalıştığım kedimi kaybettim sanırım beyin kanaması hüzünlü bir günde bugünü yaşıyorum.

Başın sagolsun çok üzüldüm :( :(

Denecek bir şey yok eminim elinden gelenden çok fazlasını yapmışsındır :( :(

Bestsi
04-10-2009, 12:57
Başın sagolsun

Ae86
04-10-2009, 13:02
Beni anladığınız ve acımı paylaştığınız için teşekkur ediyorum ne yaparsanız yapın bazı şeylerin önüne geçemiyorsunuz işte.Neyse huzur içinde yatsın bugün onların günü.İleride halim vaktim yerinde olsun onlara çok güzel bir barınak yapıcam.

emretorlak
04-10-2009, 13:38
Başın sağolsun. Camdan veya balkondan düştü sanırım?

crazydog
04-10-2009, 14:13
bende sabah kalktım oglumun gününü kutladım oturuyoruz sabahtan beri beraber :D

_sinan_
04-10-2009, 14:19
ae86 başın sağolsun , benimde oğlumu ısırmıştı sokak köpekeri onu kliniğe yetiştiripde amilyata soktuğumuzda çok kötü olmuştum azda olsa acını anlayabiliyorum , Allah yardımcın olsun..

Ae86
04-10-2009, 18:11
Başın sağolsun. Camdan veya balkondan düştü sanırım?

El kadar zaten tuvaleti için kutu yaptım ona bile çıkamıyordu cama balkona çıkması çok zor.Otopsi yaptırmak istemedim.Doğuştan beyninde tümör yada başka bir sorun vardı diye tahmin yürüttük..Burdan şuraya gelicem aslında çok geriyiz ileri teknoloji cihazlarımız olsa mesela o anda tomografi çekilebilse sorun tespit edilse şuan belkide yaşıyor olabilirdi.Tabi bazı şeyler takdiri ilahi önüne gecemeyiz.Gönül istiyor ki onlarda insanlar kadar iyi yaşasın hastalıklarının tespidinde veterinerlerde son teknoloji cihazlar ile muayne edilsin.İnşallah ileride bunlar da olur.Allahtan mühendis kedilerim biraz olsun acımı hafifletiyorlar bugün onlarla vakit geçirdikçe keşke onlarıda evde bakabilsem dedim.

ATA156
04-10-2009, 18:19
Bu gün tansaşta mamalar %50 ucuzdu.

korki
04-10-2009, 19:40
başın sağolsun. kendini hayvanlarla eş görüp onlar üstünde egolarını tatmin eden 2 ayaklı hayvanların da günü bu güne dahil mi peki