PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bor yakıt sistemleri

fangio
06-10-2009, 15:39
Borun hidrojen taşıyıcı özelliği ile geliştirilen ve ş.içinde %20-25 ş.dışında ise %40 lara varan yakıt tasarrufları sağladığı iddiaları havada uçuşuyor. Hemde montaj ücreti 400TL ve ruhsata işletilmiyor. Otomobil firmaları ise milyon dolarlar harcayarak R&D yapıyor ve hybrid sistemler geliştirmeye çalışıyor. Üreticiler mi salak yoksa bizimkiler mi çok akıllı anlamadım ;) Reklama girmesini istemediğimden link vermek istemedim. Bu sistemde yanma odasına hangi oranda bor yakıtı gönderilmesi gerektiğini ayarlayan bir kontrol ünitesine rastlamadım. Bu iş kara düzen mi yapılıyor! Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırse sevinirim.

not: arama yaptım ancak bulamadım. eğer benzer bir konu vardıysa affola :o

senna
06-10-2009, 15:43
bitirme tezim bunun üstüneydi çözeltiden hidrojen elde edip içten yanmalı motora uygulanması ile alakalı fakat geri yanma detonasyon geç tutuşma gibi bazı sorunları var iyi arge olmadan çok verimli olabileceğini düşünmüyorum şu an hala ilerlemesi gerek tabi ilk yatırım masraflarıda bazen yüklü olabiliyor motorda gereken tadilat vs

ama ileride kendi otomobilime uygulamak isterim deneme amaçlı

fangio
06-10-2009, 15:47
Deneyen kişiler var. Ancak henüz doyurucu bilgiler alamadım.

senna
06-10-2009, 15:48
çalışıyor zaten ama kullanım oranına göre bazı sorunlar ufak tefek olmayan sorunlar satılan kitlerin içeriğini bilmiyorum ama saf hidrojenle çalışan lab. motorları var

TolgaEsentepe
06-10-2009, 19:15
alt komşu taktırdım bayağı düştü yakıt diyordu. moturunu açıp inceleme fırsatım olmadı malesef.

TaGo
06-10-2009, 20:48
senna benim yüksek lisans tezimde pistonların ferrobor ile kaplanması idi. Mekanik ve kimyasal analizlerinin incelenmesi falan filan. Paslaşalım :)

BlackEmperor
06-10-2009, 21:17
400 TL yi kaç km de amorti edibiliyoruz peki :)

ecthelion
06-10-2009, 21:32
link varmı merak ettim, ekoyak gibi sanayide plastik kestirip içine mıknatıs koyup yakıt hortumuna takmıyorlardır umarım.

senna
06-10-2009, 21:39
senna benim yüksek lisans tezimde pistonların ferrobor ile kaplanması idi. Mekanik ve kimyasal analizlerinin incelenmesi falan filan. Paslaşalım :)

aa tabiiki bakmak isterim tezinize :)

uygulama yaptınızmı burada kaplama ile ilgili?

fangio
06-10-2009, 21:51
sakıncası olmazsa link paylaşabilirim.

ecthelion
06-10-2009, 21:57
sakıncası olmazsa link paylaşabilirim.

bana mesaj olarak gönderebilir misiniz?

TaGo
06-10-2009, 22:09
aa tabiiki bakmak isterim tezinize :)

uygulama yaptınızmı burada kaplama ile ilgili?

japonya toyotada kaplam yapıldı toz metalurjisi yönteminle 13.000 kelvinde. ama sen gene kimseye söleme japon mapon beni bozar biliosun :D

Chatin
06-10-2009, 22:09
linkleri bende alayım mümkünse birde tez konun tam olarak ne ?

senna
06-10-2009, 22:11
linkleri koyabilrsiniz yaw ama kötü yorum gelmesin tabi

hımm piston neydi yani forged bi pistonamı yaptınız yoksa seri üretim motorun pistonunamı ?

şu teze bakim yaw:D

fangio
06-10-2009, 22:13
www.mercanotomotiv.com

İzmir li arkadaşlar konuya daha vakıf olabilir. Burada olsa gidip bulduğu sistemin nasıl çalıştığını gözlerimle görmek isterdim.

punto_multijet
06-10-2009, 22:13
japonya toyotada kaplam yapıldı toz metalurjisi yönteminle 13.000 kelvinde. ama sen gene kimseye söleme japon mapon beni bozar biliosun :D

tako gecenlerde konustugumuz 1000°c yi pistona 100°c olarak ileten muhabbet demi

Chatin
06-10-2009, 22:24
şimdi şu da var. tamam yakıt tasarrufu olarak belirli bir şeyi vaad ediyorlar diyelim. performans için ne diyecekler peki ? yüksek performans diyip bırakmışlar :) birde bu al hacı tak begenmezsen paranı geri veriririz olaylarını hiç sevemedim ben oldum olası.

ankara merkezli bir şirket olarak görünüyor burası. ankarada takılan kimse yok mu ? ama şu var böyle birşey gerçek olsa anahaberlere bile çıkardı.

ustadan çıkması falan aklıma şu perpetual motion machine hikayeleri getirdi de bakalım hayırlısı.

senna
06-10-2009, 22:28
açıkçası fotolarda bişi görülmüyor çalkala vs talimatları hariç neyi çalkalıyoruz niye çalkalıyoruz nereye ne takılmış belli değil

dyno üzerinde güç ölçümleri yapılır tüketim için testler yapılır ispat edilirse eğer daha başarılı olacağını düşünüyorum fakat şu an birşey ifade etmiyor

ecthelion
06-10-2009, 22:30
açıkçası fotolarda bişi görülmüyor çalkala vs talimatları hariç neyi çalkalıyoruz niye çalkalıyoruz nereye ne takılmış belli değil

dyno üzerinde güç ölçümleri yapılır tüketim için testler yapılır ispat edilirse eğer daha başarılı olacağını düşünüyorum fakat şu an birşey ifade etmiyor

çalkalayıp silecek suyunamı koyuyoruz, sileceği çalıştırıncamı hızlanıyor araba, nasıl bir resim koymuşlar şakamı bu

fangio
06-10-2009, 22:49
Benimde zaten en çok kafamı karıştıran olay karışımı neye göre ayarlıyor. Ortada bir depo var. Başkada bir şey gözükmüyor. Benim ekstra bildiğim karışım bor,su ve katkı malzemesinden oluşuyor ve bu aracı 3000 km. kadar götürüyormuş. Ayar için vanayı kısıp açsada normal giderkenle tam gaz arasında nasıl bir seyir izliyor merak konusu :)

ecthelion
06-10-2009, 22:52
Benimde zaten en çok kafamı karıştıran olay karışımı neye göre ayarlıyor. Ortada bir depo var. Başkada bir şey gözükmüyor. Benim ekstra bildiğim karışım bor,su ve katkı malzemesinden oluşuyor ve bu aracı 3000 km. kadar götürüyormuş. Ayar için vanayı kısıp açsada normal giderkenle tam gaz arasında nasıl bir seyir izliyor merak konusu :)

SAFC takmışlardır :D

yavuz364
07-10-2009, 11:47
benimde borun hirojen bileşikleri araştırmamdı :)
ancak benim anlamadığım boru nereden temin ediyorlar, biz 4-5 sene öncesine kadar boru temin etmek çok zordu, şuanda kolay yolu var mı ???? veya firmalar hazır karışım mı satıyor ?
borun yakıt ekonomisini düşürdüğü doğrudur, ama ne kadar ? %30 %40 gibi rakamlar için yakıtın %50 si bor olması lazım :D borun fiyatını hepaplayan var mı acaba ^o)

TaGo
07-10-2009, 12:48
Boru temin etmek zor değildiki. Ben 2002 yılında bile Gebzede bir firma vardı Toz metalurjisi ile uğraşan, onlarda alıyordum istediğim ölçüde. Ama bor binlerce bileşik yada karışım olarak satılabiliyor. Saflık derecesi ise asla saf olmadığı gibi safıda pek bi işlevselliği yoktur

aqustic
07-10-2009, 13:10
İyi olur bu sistem yayılırsa.Dünyadaki bor rezervlerının yüzde 70 i TR'de ne de olsa.

yavuz364
24-10-2009, 10:04
mercan otomotivde bir arkadaşım bu sistemi taktırmış, BMW 728 di sanırım, giderken 1 depoyle gittim, dönüşte yarısı bitti dedi..
ben de ilk başta inanmadım ama görünce gerçekten işe yaradığını , taktırmaya karar verdim :)
ve sistemi prof. hocalarımız ile de konuştuk,gerçekten işe yarayacağına karar verdik.. borun hidrojen tutuculuğu çok yüksek olmasından dolayı, bor katkısında çok yüksek miktarda hidrojen bulunuyor, motorda yüksek sıcaklıkta bor dan ayrılan hidrojen yanıyor ve hidrojenli motordaki gibi bir tepki veriyor.. yani bi nevi hidrojeni sıvı depolamış oluyorsunuz.. bor da yağlayıcı olarak katkı gibi kalıyor.. suyla karıştırdığınız için de water injection gibi bir etkisi de oluyor..
tabii bunun kara düzen yapılması ayrı bir konu :) çünkü karbüratörlü araba gibi manifolddan direk olarak veriyorlar, aslında ayrı ayrı enjektör flan kullanılsa çok daha verimli ve sağlıklı olur, bu işi biraz daha araştırayım daha ayrıntılı bilgiler yazıcağm :)

www.mercanotomotiv.com

İzmir li arkadaşlar konuya daha vakıf olabilir. Burada olsa gidip bulduğu sistemin nasıl çalıştığını gözlerimle görmek isterdim.

TaGo
24-10-2009, 10:24
Beyler bu iş önemli ben bunu bir araştırayım. İzmirdeyim daha ne takan ne duyan gördüm.

yavuz364
24-10-2009, 10:28
evet, izmirdeyseniz çok iyi olur, birde eğer o yakıttan satın alabilme imkanınız olur ise ben 2 litre almak istiyorum, 2 litresi 30TL imiş..
laboratuar analizi yaptırıcam, içindeki maddeleri tam olarak bilelim bakalım neymiş..

TaGo
24-10-2009, 10:33
Sen iste ben özellikle gider alırım meslektaş nedemek ;)

fatiii
25-10-2009, 07:13
cok önemli bi konuymus valla keşke güzel sonuclar elde etsenizde herkez yaralansa bu yakıt sisteminden.

benzin olmus 3.40,tüp deseniz araca neler yaptıgı belli..umarım işe yarar bi sistemdir ve kullanabiliriz.