PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Askerlik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Evrenoz
07-10-2009, 10:12
Bu hafta ya da önümüzdeki hafta askerlik için başvuruda bulunmayı planlıyorum. Git gel olmasın diye önceden bilgi almak istedim. Yanımda neler götürmeliyim?

Açıköğretim diplolamaları henüz basılmadığından öncelikle açıköğretim bürosuna gidip çıkış belgesi almam gerekyor. Bunun dışında neler olmalı?

SekoLive
07-10-2009, 10:13
Halıcıoğluna gidiceksen ordaki erBAŞ arkadaşlara karşı sabrın yanında oLsun... allah kolaylık versin

Evrenoz
07-10-2009, 10:14
Halıcıoğlu? Üsküdarın üst kısımlarındaki yere gidicem. Adını bilmiyorum şubenin.

KMR2-GT
07-10-2009, 10:15
bende soracaktım ıı oldu bu baslık valla.ama benım dıploma geldı aldım ben.sende bı gıt bak bellı olmuor.

Evrenoz
07-10-2009, 10:16
Hadi ya, ben kitapçıkta "sonuçlar eve ulaştıktan 20 gün sonra alınabilir" diye okumuştum. Gittiğimde sorarım, geldiyse kaparım hemen :)

BAHADIR24
07-10-2009, 10:23
http://www.asal.msb.gov.tr/yedek_subay/ydsb_2.htm

askerliği şubede atgm olarak yaptığım için tek tek yazardım ama link koydum umarım yardımı olur şimdiden hayırlı olsun;)

bu arada dilekçe örneği yazıyor en başta. dilekçeler ve doldurulması gereken diğer evraklar askerlik şubelerinde hazır olarak bulunur siz doldurursunuz.

askerlik şubelerinde çok beklememenin (sıra beklemekten bahsetmiyorum, memurlar tarafından işlemlerin ağırdan alınması durumunda) yolu malasef ki şube başkanı yarbay, albay oda yardımcı olmazsa şubenin bağlı olduğu askerlik dairesi başkanlığına şikayet ederim demekten geçer;)

Evrenoz
07-10-2009, 10:32
Ellerine sağlık Bahadır, bu sanırım 12 ay yedek subay olarak askerlik yapmak için gerekli evrak ve dilekçe örneği. 5.5 ayda Er olunuyor bildiğim kadarıyla, benim asıl başvuru isteğim kısa dönem

ofli
07-10-2009, 10:35
diploma evet gerekiyor resım gerekıyor bikac belgede orada dolduruyorsunuz diye hatırlıyorum

Hamster
07-10-2009, 10:39
Öncelikle şimdiden hayırlı olsun.Ama kısa dönem isteği senin üzerine olmuyor.Sen erken sevk isteyerek Aralık da askere gidebilirsin.Önce sınava girmen gerekiyor,askeriye ihtiyacına ve meslek grubuna göre ya uzun dönem yedek subay olarak alıyor yada kısa dönem yapıyorsun (5,5 ay).Şubeye giderken yanında diploman,diploma fotokopin (en az 3 adet),fotoğraf,kimlik fotokopisi (en az 3 adet) olması gerekiyor.Bu arada AÖF diplomaları Ankara da verilmeye başlanmış.Muhtemelen İstanbulda da aynıdır.

mgnPower
07-10-2009, 10:40
ben askerligi yapali 11 sene olmus hic bir sey hatirlamiyorum valla... :D

Evrenoz
07-10-2009, 10:45
Teşekkürler hamster, Aralıkta gitmek en büyük hedefim şuanda :)

ben askerligi yapali 11 sene olmus hic bir sey hatirlamiyorum valla... :D

Tam vaktinde yapmışsın, benimde yaş 30'a geldi görüyorsun daha yeni gitmeye çalışıyorum :)

BAHADIR24
07-10-2009, 10:51
Ellerine sağlık Bahadır, bu sanırım 12 ay yedek subay olarak askerlik yapmak için gerekli evrak ve dilekçe örneği. 5.5 ayda Er olunuyor bildiğim kadarıyla, benim asıl başvuru isteğim kısa dönem

başvururken bir fark yok;) eğer aralıkta gitmek istiyorsanız erken sevk dilekçesi vereceksiniz (şubede örneği vardır ve nereye vermeniz gerektiği söylenir) erken sevk dilekçeniz kabul olursa kasımda gider sınav evraklarınızı alırsınız,sınav evrakları arasında optik okuyucuya girecek sınav kağıdı üstünde kısa veya yedek subay seçeneği var yani sınav evraklarını teslim almaya gidince kısa veya uzun gitmek istediğinizi belirtiyorsunuz..normal şartlarda 1-2-3 aralıkta sınav var(artık 4-25 arasıda sınav devam ediyor ama ilk üç günde girmezseniz bakaya kalıyorsunuz hakkınızda işlem yapılıyor) sınav formalite diye düşünüyorum tamamen tsk nın ihtiyaçları doğrultusunda astg veya er olarak yapıyorsunuz;)

ben atgm olarak yaptım askerliğimi ankara keçiören askerlik şubesinde kısım amiriydim 12 ay daha yap deseler hemen giderim:D

Evrenoz
07-10-2009, 10:52
Teşekkürler, öğreniyorum işte yavaş yavaş :)

mgnPower
07-10-2009, 11:00
Tam vaktinde yapmışsın, benimde yaş 30'a geldi görüyorsun daha yeni gitmeye çalışıyorum :)

valla bende gideyim gitmeyim diye cok kararsiz kaldim aof okuyordum biraktim gittim asaldan dilekce verdim diye hatirliyorum 4 tertip alacaklardi 1 tertip gittim. 18 ay yat kalk surun yat uyu kalk uyu modunda gecti gitti... iiide oldu erkenden bitirdik iste.

KMR2-GT
07-10-2009, 11:00
başvururken bir fark yok;) eğer aralıkta gitmek istiyorsanız erken sevk dilekçesi vereceksiniz (şubede örneği vardır ve nereye vermeniz gerektiği söylenir) erken sevk dilekçeniz kabul olursa kasımda gider sınav evraklarınızı alırsınız,sınav evrakları arasında optik okuyucuya girecek sınav kağıdı üstünde kısa veya yedek subay seçeneği var yani sınav evraklarını teslim almaya gidince kısa veya uzun gitmek istediğinizi belirtiyorsunuz..normal şartlarda 1-2-3 aralıkta sınav var(artık 4-25 arasıda sınav devam ediyor ama ilk üç günde girmezseniz bakaya kalıyorsunuz hakkınızda işlem yapılıyor) sınav formalite diye düşünüyorum tamamen tsk nın ihtiyaçları doğrultusunda astg veya er olarak yapıyorsunuz;)

ben atgm olarak yaptım askerliğimi ankara keçiören askerlik şubesinde kısım amiriydim 12 ay daha yap deseler hemen giderim:D

hımm yanı dılekcee subay olarak yapmak ıstıorum demen fark etmıor.yanlslıkla uzun götürmesinlerde bıterım valla:D

BAHADIR24
07-10-2009, 11:02
Teşekkürler, öğreniyorum işte yavaş yavaş :)

yardımcı olabildiysem sevinirim:)

Evrenoz
07-10-2009, 11:05
hımm yanı dılekcee subay olarak yapmak ıstıorum demen fark etmıor.yanlslıkla uzun götürmesinlerde bıterım valla:D

Genelde mühendis ve doktorları 12 ay alıyorlar diye bir rivayet var ama ne kadar doğru bilmem. AÖF'lü pek işlerine yaramaz sanırım. 12 aylıklara ayda 1.5-2 milyar civarı maaş veriyorlar çünkü

trgy
07-10-2009, 11:17
4 nufus kagıdı fotokopisi,8 fotograf,tam emin olmamak kaydıylada diploma ve fotokopiisini istiyorlar.istanbula dönünce bende hemen başvurcam.şimdiden hayırlısı olsun.

Low-Rider
07-10-2009, 11:31
AYnen turgay'ın dedikleri gibi , bende 8 fotoğraf götürmüştüm ama kullanmamışlardı.

Yine de götür yanında ne olur ne olmaz

Eworen
07-10-2009, 11:45
bol bol fotokopi çektirip öyle git işini çok çabuk halledersin orda zor oluyor çokta sıra olabiliyor..
nufüs kağıdının fotokopisi, resim ,diplomonın fotokopisi..
dediğiniz gibi aöf mezunlarını kısa dönem alırlar mühendis doktor gibi ihtiyaç olabilecek meslektekileri çok büyük oranla uzun döneme alırlar yani askerin işlerine yaraması lazım açıkçası :)

CeM öZeR
07-10-2009, 11:49
Diploma ve kimliğini al git yeter abi bende gittim 1.5 ay önce tecili bozdurduk aslanlar gibi gidiyoruz,dönüşümüz kedi gibi olmaz inşallah :D

AvcI
07-10-2009, 11:50
...Açıköğretim diplolamaları henüz basılmadığından öncelikle açıköğretim bürosuna gidip çıkış belgesi almam gerekyor.

diplomalar bürolara geldi, ben bugün aldım.

Evrenoz
07-10-2009, 11:55
diplomalar bürolara geldi, ben bugün aldım.

Duşumu alır çıkarım o halde :)

DaRkNeSs-
07-10-2009, 11:58
Genelde mühendis ve doktorları 12 ay alıyorlar diye bir rivayet var ama ne kadar doğru bilmem. AÖF'lü pek işlerine yaramaz sanırım. 12 aylıklara ayda 1.5-2 milyar civarı maaş veriyorlar çünkü

genelde durum öyle oluyor
yanlız geçen sene bizim aydın üniversitesi arkeoloji bölümü mezunu olan bi arkadaşı astek aldılar bi anlam veremedik , kendisi de veremedi :D

Evrenoz
07-10-2009, 12:06
yanlız geçen sene bizim aydın üniversitesi arkeoloji bölümü mezunu olan bi arkadaşı astek aldılar bi anlam veremedik , kendisi de veremedi :D

Dinazor vardır belki askeri bir alanda :D

BAHADIR24
07-10-2009, 12:09
aöf den mezun olunmasının farkedeceğini düşünmüyorum tamamen şans;)

Berkan
07-10-2009, 12:21
diploma fotokopi vs için noter tasdik unutmamak lazım :)

Hamster
07-10-2009, 12:25
Teşekkürler hamster, Aralıkta gitmek en büyük hedefim şuanda :)

Ne demek...Yardımcı olabildiysek ne ala.Bu arada ayın 15'ine kadar Aralık'da gidebilme ihtimalin daha yüksek zannerdersem.

diploma fotokopi vs için noter tasdik unutmamak :)

Eğer orjianli yanındaysa noter onayına gerek yok.

niitroo
07-10-2009, 13:39
öncelikle diplomanı alman gerekiyo sanırım..diploma (arkalı önlü) + kimlik ve resim 3 tane hepsinden fotokopi.. sen genede 1 er tane fazla al..ayrıca orda form dolduruyosun..sonra sağlık kontrolü için yönlendiriyolar o kadar işlem bitiyo..
sabah erken gitmeni tavsiye ederim.. ikemetgahın neresiyse o şubeye gidiceksin bide.

VeNoM_35
07-10-2009, 13:48
4 yıllık üni bitince, 2 yıl içinde herhangi bir işlem yapmak gerekiyormu tecil için yani otomatikman 2 yıl tecilli olunuyormu, yoksa gidip yaptırmammı gerekiyor?

niitroo
07-10-2009, 13:50
4 yıllık üni bitince, 2 yıl içinde herhangi bir işlem yapmak gerekiyormu tecil için yani otomatikman 2 yıl tecilli olunuyormu, yoksa gidip yaptırmammı gerekiyor?

yaptırman gerekir bi zamanı vardı 2 ay sanırım.. ya tamam diyosun ya devam :)

Evrenoz
07-10-2009, 14:00
Teşekkürler arkadaşlar,

Bu arada aöf diplomaları istanbulda da verilmeye başlanmış. Gittim 5 dakikada sorunsuz şekilde aldım :) Pek janjanlı birşey, hoşuma gitti :)

Umut_Gunes
07-10-2009, 14:32
yaklasık 3 hafta once ben muayne oldum sabah erken saatte gıt oraya numara verıcekler sana bı ertesı gune verdıler bana o saatte orda olucaksın 12 resim götür diploma en son hangı okulsa kimlik sürücü belgen varsa bu ıkı belgenın fotokopılerı asıllarınıda yanında gotur bazen prblem cıkabılıo saten sana numara verılen kagıdın uzerıne yazıolar sunu getır bunu getır dıye ordanda bakarsın

Safak
07-10-2009, 14:39
Gidicen şubeye başvurucan, başvurun işlemin bitince sana sarı bir zarf verecekler.
O sarı zarf ile Tuzla da sınava gideceksin. Sınavdan sonra 5.5 ay kısa dönem yada 12 ay astek olacağın belli olacak. Bir hafta 10 gün içinde belli oluyor sanırım.

gökan
07-10-2009, 15:28
nufus kımlıgınle goturdugun foto aynı olsun cok dıkkat edıyolar

BAHADIR24
07-10-2009, 15:37
nufus kımlıgınle goturdugun foto aynı olsun cok dıkkat edıyolar

o işte bir yanlışlık var resimler sana ait olsun yeter;) tabi vesikalıklar aynı olsun

gökan
07-10-2009, 18:39
o işte bir yanlışlık var resimler sana ait olsun yeter;) tabi vesikalıklar aynı olsun

valla kımlıktekı fotona benzıceksın yuoksa gıt deıstr dıyor

DaRkNeSs-
07-10-2009, 20:12
bende bugün diplomamı aldım hayırlısıyla :)
yarın yadacuma günü askerlik şubeye başvurcam aralık celbi için
bu arada pazartesiden beri dağıtılıyomuş diplomalar öyle dediler :)
çok da janjanlı bişey gelmedi bana
hatta ordaki görevliye bunun için mi 8 sene uğraştık bunu ben bilgisayarda yapardım dedim :hahaha:

Low-Rider
07-10-2009, 22:11
Resim olayı şubeden şubeye değişiyor , benim şubemde kimliğim 2005ten eski olduğu için kabul etmedi gittim yeni kimlik çıkarttım aynı sırada arkadaşım başka şubede kimliğinde ki 13-14 yaşında ki fotoğrafıyla işlemlerini yaptırdı.

BAHADIR24
08-10-2009, 09:15
resim çok eskiyse sorun olabilir(mesela resim kimlikten çıkmış portatif takılıyor:) ama çok yıpranmamış ve tc kimlik nosu olan bir kimlikle işlem yapmak zorundalar;)

trgy
08-10-2009, 15:15
bugun askerlik işlerimi hallettim.sabah 9 da evden cıktım aksaraydaki şubemden diplomamı aldım ve hacılıoğlundaki askerlik şubesine gittim.2 fotoğraf,3 nüfüs cüzdanı fotokopisi,3 tanede diplomamın fotokopisini aldılar.işlerim kısa sürdü muayne sırası tam bana geldi,öğle tatili vakti gelmişti.1 saat bahcede oturduktan sonra muaynemi oldum ve şimdi eve göndercekleri kağıdı bekliyorum(:

KMR2-GT
08-10-2009, 15:29
resim çok eskiyse sorun olabilir(mesela resim kimlikten çıkmış portatif takılıyor:) ama çok yıpranmamış ve tc kimlik nosu olan bir kimlikle işlem yapmak zorundalar;)

evet mesela benı dun kapıdan gerı dondurduler bugun yenı kımlık cıkarmak zorunda kaldım

KMR2-GT
08-10-2009, 15:30
bugun askerlik işlerimi hallettim.sabah 9 da evden cıktım aksaraydaki şubemden diplomamı aldım ve hacılıoğlundaki askerlik şubesine gittim.2 fotoğraf,3 nüfüs cüzdanı fotokopisi,3 tanede diplomamın fotokopisini aldılar.işlerim kısa sürdü muayne sırası tam bana geldi,öğle tatili vakti gelmişti.1 saat bahcede oturduktan sonra muaynemi oldum ve şimdi eve göndercekleri kağıdı bekliyorum(:

muaynede naptılar:D

trgy
08-10-2009, 17:45
muaynede naptılar:D

soyunmadık kanki sadece sorulara cevap verdik:cool:

DaRkNeSs-
10-10-2009, 04:12
soyunmalı muayene aralık ayında sınav zamanı gelince :D:D
bende hallettim işleri bugün,aralığı bekliyoruz :)
heyecan sardı sanki inceden :D:D

facia
12-10-2009, 15:17
gelmeyin askere boşverin...bulun bir yolunu

KMR2-GT
12-10-2009, 15:40
soyunmalı muayene aralık ayında sınav zamanı gelince :D:D
bende hallettim işleri bugün,aralığı bekliyoruz :)
heyecan sardı sanki inceden :D:D
yaw hem aralıkta hemde gıttıgımız yerde mı soyunacaz ne bu

gelmeyin askere boşverin...bulun bir yolunu
uzun donem mı yapıosun sen

Serkan.S
12-10-2009, 21:07
Istanbul da basvuru yapan arkadaslar ıcın soruyorum ,kütüğüm uskudar, ıkametgah kadıkoy.Ben gıdıp ıslemlerımı kartal veya maltepe askerlık subelerınde yapsam bır laf ederlermı.O subelerın daha tenha oldugunu duydum.Yada halıcıoglu daha tenha ıse orayada gıdebılırım.Basvuranlar bı bılgı verebılırmı.Yarın gıdıcem bende

trgy
12-10-2009, 21:40
Istanbul da basvuru yapan arkadaslar ıcın soruyorum ,kütüğüm uskudar, ıkametgah kadıkoy.Ben gıdıp ıslemlerımı kartal veya maltepe askerlık subelerınde yapsam bır laf ederlermı.O subelerın daha tenha oldugunu duydum.Yada halıcıoglu daha tenha ıse orayada gıdebılırım.Basvuranlar bı bılgı verebılırmı.Yarın gıdıcem bende

heryerde yaparsın sorun olmuyor.ama erken git biraz kalabalık oluyor.

Serkan.S
12-10-2009, 21:44
heryerde yaparsın sorun olmuyor.ama erken git biraz kalabalık oluyor.

söylediğim yerlerden hangisi kalabalık oluyor :D kartal maltepe halıcıoglu ? :)

trgy
12-10-2009, 21:51
söylediğim yerlerden hangisi kalabalık oluyor :D kartal maltepe halıcıoglu ? :)

ben halıcıoğlunda yaptırdım.dışarda millet dikiliyor ama sen o sıraya girme,direkt iceri gir ve danışmadan numara al sonra ekraklarını bağlı olduğun şubeye ver.ordan seni muayneye gönderiyorlar.tekrar evreklarını verdiğin yere gidiyorsun,muayneden aldığın kağıtları ilk gittiğin yere teslim ediyorsun işin bitiyor.

Serkan.S
12-10-2009, 22:03
Kartal yada maltepeye gıden varmı ?

Brs_eg
12-10-2009, 22:07
Bence kendi kutugunz kayitli oldugu yerdeki askerlik subesine gidin.kapida 200 kişi sirada olsada her zmn sizi alacaklardir.farkli yere gidersenz yabanci şube die bekletme ihtimalleri var.

Serkan.S
12-10-2009, 22:13
Bomboşmuş kartal fılanda o yuzden dedım.Bir arkadaşım orda çok rahat halletmişte. Yoksa tabıkı kütüğümün olduğu yere gıtmek mantıklı.

GolfMKV
12-10-2009, 22:56
Aralıktaki sınav için neler yapmamız gerekir,Gebze de çok sıra olduğunu söylüyorlar,bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varmı.

Serkan.S
12-10-2009, 23:00
Konuyu bastan sona okursanız arkadaslar anlatmıslar.

GolfMKV
12-10-2009, 23:12
Konuyu bastan sona okursanız arkadaslar anlatmıslar.

Muayene için dememiştim,muayeneyi çoktan olduk.yedek subaylık sınavı için sormuştum.

VteC_MaNiaC
12-10-2009, 23:19
Bomboşmuş kartal fılanda o yuzden dedım.Bir arkadaşım orda çok rahat halletmişte. Yoksa tabıkı kütüğümün olduğu yere gıtmek mantıklı.

abi kütük kadıköyse mantıklı değil :) şöyleki kadıköy ve üsküdara üsküdardaki şube bakıyo ve kütük kadıköy olanlar 200 kişi beklerken sadece 1 kişi 200 kişilik kuyrukla ilgilenio ve sıra uzadıkça uzuyo ... ben 2 gün bekledim üçüncü gün direk uçağa binip kütüğümün olduğu yerdeki yani kayserideki şubede 3 dakikada hallettim :)

facia
19-10-2009, 11:45
yaw hem aralıkta hemde gıttıgımız yerde mı soyunacaz ne bu

uzun donem mı yapıosun sen

hayır kısa

anıl turan
19-10-2009, 13:00

kartal boşmu bilmiyorum ama üsküdar çok kalabalık... 3 günde halletmiştim ben (hep öğleden sonra gittim askerlik şubesine o ayrı....)

kütüğün olduğu yerle başka yerdeki askerlik şubesinde yoklama yapmak arasındaki tek fark, başka yerde kütüğün bağlı olduğu askerlik şubesine fax çekiyorlar durumunu soruşturmak için yoğunluğa göre kütüğünün bulunduğu yerdeki askerlik şubesinden gelen cevabı bekliyorsun (belki yarım saatte gelir belki ertesi gün o belli olmuyor...)

Evrenoz
19-10-2009, 13:09
Kütüğüm kadıköy,

Üsküdara gittim. 100'lerce kişi sıra vardı. Daha önceden tecrübeli olduğumdan hiç sıra beklemeden kapıya geçip görevli askere kimliğimi gösterdim. Direk olarak aldı beni içeriye.

Saat 11.30'du içeri girdiğimde, müracata gittiğimde kadıköy kütüklüler için bir numara verdi. Verir vermez sıra bana geldi. 12.15 gibi muayeneye sevk edildim.

Muayene sonrası tekrar şubeye döndüm. Sabahki sıradan daha uzun bir kuyruk vardı. Hiç kuyruğa girmeden kapıya geçip kimliğimi gösterdim, hemen girdim.

Danışmaya geldim. Kütüğü kadıköy olmayanların 80-90 kişilik bir sırası vardı. Sıralar numeratör ile veriliyordu. Görevli kadına kimliğimi gösterdim, farklı bir seriden numara verdi. İçerideki kişinin numarası 720 idi, benim numaram 722.

15-20 dakikalık bir bekleyişten sonra sıra bana geldi. İşlemlerimi tamamlayıp çıktım.

Kısaca 11.30-12.15 arası ve 14.00 - 14.45 arası şubedeydim. Şubedeki tüm işlemlerim 1.5 saat sürdü.

Evrak olarak TC kimlik numarası bulunan bir kimlik ( mevcut kimliğimin üzerinde TC kimlik numarası yoktu. 10.30 gibi askeriye gittiğimde bu kimlikle işlemlerin yapılamayacağını öğrendiğimden nüfus idaresine gidip yenisini çıkardım. ), diploma aslı ve fotokopisi, 8 adet fotoğraf, 3 adet kimlik fotokopisi ile gittim.

10-30 kasım arası aralık ayında kesin olarak gidip gitmeyeceğim belli olacak. Şuan bir netlik mevcut değil. Umarım aralıktan sonraki döneme sarkmaz..

SekoLive
19-10-2009, 13:34
Kütüğüm kadıköy,

Üsküdara gittim. 100'lerce kişi sıra vardı. Daha önceden tecrübeli olduğumdan hiç sıra beklemeden kapıya geçip görevli askere kimliğimi gösterdim. Direk olarak aldı beni içeriye.

Saat 11.30'du içeri girdiğimde, müracata gittiğimde kadıköy kütüklüler için bir numara verdi. Verir vermez sıra bana geldi. 12.15 gibi muayeneye sevk edildim.

Muayene sonrası tekrar şubeye döndüm. Sabahki sıradan daha uzun bir kuyruk vardı. Hiç kuyruğa girmeden kapıya geçip kimliğimi gösterdim, hemen girdim.

Danışmaya geldim. Kütüğü kadıköy olmayanların 80-90 kişilik bir sırası vardı. Sıralar numeratör ile veriliyordu. Görevli kadına kimliğimi gösterdim, farklı bir seriden numara verdi. İçerideki kişinin numarası 720 idi, benim numaram 722.

15-20 dakikalık bir bekleyişten sonra sıra bana geldi. İşlemlerimi tamamlayıp çıktım.

Kısaca 11.30-12.15 arası ve 14.00 - 14.45 arası şubedeydim. Şubedeki tüm işlemlerim 1.5 saat sürdü.

Evrak olarak TC kimlik numarası bulunan bir kimlik ( mevcut kimliğimin üzerinde TC kimlik numarası yoktu. 10.30 gibi askeriye gittiğimde bu kimlikle işlemlerin yapılamayacağını öğrendiğimden nüfus idaresine gidip yenisini çıkardım. ), diploma aslı ve fotokopisi, 8 adet fotoğraf, 3 adet kimlik fotokopisi ile gittim.

10-30 kasım arası aralık ayında kesin olarak gidip gitmeyeceğim belli olacak. Şuan bir netlik mevcut değil. Umarım aralıktan sonraki döneme sarkmaz..

kütüğün istanbulda olmasının ciddi yararı var askerlik şubesinde....
halıcıoğlundada arada bağırırlar kütüğü istanbul olan varsa böyle gelsin diye hep bakarsınız kim o şanslılar diye :)

tunerviper
19-10-2009, 13:34

o arkadaş ben oluyorum:D gidene kadar bi anlam verememiştim eğirdir dağ komando okulunda anlam vermeye başladım:soru: genelde meslek pek fark etmiyor,mühendiste var,işletmecide,cevre mühendiside,arkeologta. yanlız söyle bir sey gözlemledim genelde 25 yaş altı kişileri ve yeni mezunları yedek subay seçiyorlar.Biz okulda 600 kişiydik hiç AÖF liye rastlamadım. Bu arada Ş:12:D:D

TünayK
19-10-2009, 14:02
kısa donem nısan celbınde gıtmek ıcın son basvuru tarıhı ne zaman bılen var mıdır?

emresener
19-10-2009, 14:18
Bende perşembe gunu askerlik şubeme gidip Tecili kaldırcam sonra Bir dilekçe yazıp ankaraya göndercem. 15ay için.

*Tecili kaldırmak için mezuniyet belgesi yeter herhalde sadece ?

clioGT
19-10-2009, 14:20
hayırlısı olsun evren:)

darısı bize...

CeM öZeR
19-10-2009, 14:57
Arkadaşlar 89/4 olarak forumdan askere giden tüm arkadaşlar sinüsleri belli olunca buraya yazarlarsa iyi olur ***** zaman kolay geçmez en azından aynı yerlere düşecek olursak birbirimizden haberimiz olsun ki kaynaşalım muhabbet ortamı olsun. :) Zaman kolay geçmeyecek :(

SekoLive
19-10-2009, 15:00
cem seni istanbula vericekler demedi deme :)

CeM öZeR
19-10-2009, 15:02
cem seni istanbula vericekler demedi deme :)

Valla inşallah be dostum Allah söyletiyor heralde :) Buluşmalara gelirim artık ortalıkta kabak kafa dolaşan olursa bilinki o ben olurum :D :hahaha:

kwanc
20-10-2009, 00:22
kısa donem nısan celbınde gıtmek ıcın son basvuru tarıhı ne zaman bılen var mıdır?

şubat sonu olması gerek.

Frid
20-10-2009, 00:37
büyük dert bu askerlikte gitsen ayrı gitmesen ayrı :D

asker dönüşü anıları anlatmayı unutmayın bizde dinleyeyim biraz :D

Ferhat_V
28-10-2009, 15:37
horrttt :D

beyler askerlikle ilgili bişey soracağım...

2 sene meslek yüksek okulu ardından açık öğretim işletme bölümü okuyunca kısa dönem olabiliyormu ?

trgy
28-10-2009, 15:47
horrttt :D

beyler askerlikle ilgili bişey soracağım...

2 sene meslek yüksek okulu ardından açık öğretim işletme bölümü okuyunca kısa dönem olabiliyormu ?

evet oluyor kardeşim:icon_tup:

Ferhat_V
28-10-2009, 15:51
evet oluyor kardeşim:icon_tup:

okulu bitirip diplomayı alınca direk kısa dönemmi oluyoruz yoksa sınava girip sınavı geçersekmı kısa dönem olmaya hak kazanıyoruz ?