PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nedir bu MAP olayı??

nosmemos
09-10-2009, 21:04
Asagıdaki tabloyu benim motordan aldım.Yalnız ne işe yaradığını bilmiyorum,bana sadece sudokuyu hatırlatıyor:D Öğrenmek istediğim buradaki sayıların ne ifade ettiği;bazıları negatif bazıları pozitif??
Bunları değiştirince ne oluyor yada en verimlisini nasıl ayarlayabiliriz?MAP i oluştururken illaki aracın dynodamı ayarlanması gerekiyor,neye göre ayarlanması lazım?

Yardımlarınız için teşekkürler.

http://img62.imageshack.us/img62/3562/nosmemossetupxps1.jpg

MertS
09-10-2009, 22:08
benimde çok merak ettiim bi konu,özellikle devir kesicinin ayarlanması..

merruse
09-10-2009, 22:11
Piggy-back falan bağlayıp ondanmı aldınız bu verileri?

jetlag
09-10-2009, 23:15
simdi hangi MAP, buyuk harflerle yazarsaniz aklima "Manifold absolute pressure" geliyo, bu map bildiginiz harita anlamindaki map, karistirmayalim

ARDA_E
10-10-2009, 02:02
Her devir için ayrı ayrı belli basınçlarda gönderilen benzini gösterir..negatif veya pozitif olması o devir ve basınçdaki afr ye göre belirlenir.

kop42
10-10-2009, 02:38
commender kıtmı var motorda

brutal
10-10-2009, 11:01
Bu piggyback bir ünitenin map'i, rr yada dyno da afr metere ile ölçüp ona göre ayarlayacaksınız. Bu map yoshimura egzoz için, motorunuzun üzerindeki performans paketlere yada parçalara göre bu şekilde base maplar kullanabilirsiniz, daha ince ayar için ise afr metre ile rr yada dyno çalışması yapılması lazım.

Ordaki değerler MAP/MAF sensörüne yapılacak olan değişikliklikleri gösteriyor, yani sensörü ölçtüğünden daha fazla yada daha az gösterip yakıt karışımını ayarlıyor. Sakın bilinçsizce oynamayın o değerler ile.

nosmemos
10-10-2009, 14:22
Bu rr dediğiniz Gtech mi oluyor,sağlıklımı peki bundan alınan değerler neye göre ölçüyor bu değerleri?

grkm
10-10-2009, 20:23
benimde çok merak ettiim bi konu,özellikle devir kesicinin ayarlanması..

ateşlemenin kesilmesi yada devam ettirilmesi , komplike bir durum yok

gaz pozisyonu ve devir bandı üzerindeki değerleri görüyoruz

Oz`
10-10-2009, 23:01
power comander sanrım bu sendin baktığın değerler benzin haritasıdır

TPS ve Devire göre benzinini kısıp açıyor - ler kısa + lar yükseltir

brutal
12-10-2009, 10:19
Bu rr dediğiniz Gtech mi oluyor,sağlıklımı peki bundan alınan değerler neye göre ölçüyor bu değerleri?

RR - Rolling Road, WideBand AFR kaydedici bir cihaz ile yol koşullarında log alıp ayar yapmak daha doğru olacaktır.