PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren sorunu

coolvtec
10-10-2009, 21:01
Bu gün fren testine girdim, sonuç;

SOL ÖN : 3240 SAĞ ÖN : 2760
SOL ARKA: 1240 SAĞ ARKA: 1240

Ön frenler arasında %15 gibi bir fark var. Normal hızlarda tolere edilebilir ama 150km+ sert frenajda sorun yaratıyor. (180 gibi sert frende abs devreye girmedi ve araba sola çekti :( )

Ön frenlerdeki bu dengesiz dağılımın nedeni ne olabilir ve sorunu nasıl çözebilirim acaba? Thanx :)

STP
10-10-2009, 21:04
fren hortumlarındakı tıkanmadan dolayı hıdrolık basıncında azalmadan dolayı olusabılır abı, ayrıca fren balatalarından bırısı komurlesmıs sertlesmıs olabılır tam basmıyordur. benden sana tavsıye EBC nın yesıl serısı fren balatası al bı set taktır tekrar dene tetsı sonrasındada hortumlarını degıstır abı

coolvtec
10-10-2009, 21:21
fren hortumlarındakı tıkanmadan dolayı hıdrolık basıncında azalmadan dolayı olusabılır abı, ayrıca fren balatalarından bırısı komurlesmıs sertlesmıs olabılır tam basmıyordur. benden sana tavsıye EBC nın yesıl serısı fren balatası al bı set taktır tekrar dene tetsı sonrasındada hortumlarını degıstır abı

Hortumları bu gün değiştirdik, wilwood çelik, balatalar da en fazla 2 aylık (wilwood onlar da) , bu durumda sorun ne olabilir acaba ??

STP
10-10-2009, 21:23
balatalar komurlesmıs olabılır abı ayrıca, fren ana merkezının tamır takımını yada kendısını degıstırdınmı? bıde motor ıcınde dagıtıcı var hıdrolıklerı yollayan onuda kontrıol etmenız lazım

senna
10-10-2009, 23:23
diskler ne durumda? bide merkeze bakın merkez kötüyse yapar

TaGo
10-10-2009, 23:29
ABS devreye girmediyse abs ışığının yanması gerekirdi. Girmediyse abs ışığı arzalı olabilir. Gelelim soruna bence abs devir sensörü bozuk sağ tarafın. Bu nedenle hem abs devreye girmiyor hemde tutuşu zayıf

vtecturbo
11-10-2009, 11:33
kaliperleri dagıtıp ıcını temızlettır.kaliper tamır takımını degıstır.eger daha once hıc temzlenmedıyse ıcınden cıkacak olan pisliğe sasıracaksın.

coolvtec
11-10-2009, 20:54
1) Fren kitim wilwood. Kaliper, disk, balata ve hortumlardan oluşuyor. Hepsi de 2 aylık. Bana sorun kitten gibi gelmiyor.
2) ABS o hızda devreye girmedi ama düşük hızlarda devrede, yani aktif.

bu durumda diğer tahminler;
-fren ana merkezının tamır takımını yada kendısını degıstırdınmı? bıde motor ıcınde dagıtıcı var hıdrolıklerı yollayan onuda kontrıol etmenız lazım
-Gelelim soruna bence abs devir sensörü bozuk sağ tarafın. Bu nedenle hem abs devreye girmiyor hemde tutuşu zayıf

tuv öncesi teste giren ve aynı sorunu yaşayan varmı acaba başka, ya da fikri olan?

-batu-
11-10-2009, 23:01
Annemin 2000 model hyundai accentinde de arka frenler arasında böyle bir fark vardı. %90 fren merkezi diyorum.