PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara'da 50'yi takan çıkmadı, limit 70 oldu

SONE-R
16-10-2009, 08:06
Ankara Valisi Kemal Önal, hız sınırı olan 50 km'ye uyan sürücü çıkmayınca sınırı 70 km. yaptıklarını ama bunun da yetmediğini açıklayıp ekledi: 3 noktada yalnız bir günde 42 bin kişi kırmızıda geçti
Ankara Valisi Kemal Önal, kentte 50 kilometrelik hız limitini "kimsenin takmadığını görünce" azami hız limitini 70 kilometreye çıkardıklarını açıkladı ve ekledi: "Kanunu aynen uygulamaya kalksak Ankara ayağa kalkar." Vali Kemal Önal, Eskişehir ve Konya Yolu başta olmak üzere trafiğin yoğun olduğu çeşitli noktalara kurulan kameralı hız denetim sisteminin ön sonuçlarını açıklarken, son derece çarpıcı bilgiler de verdi. İşte valinin ağzından hız limiti konusunda başkentteki ürkütücü tablo: "Meskûn mahalde hız limiti 50 kilometre. Elimizde çok gelişmiş sistem var. Hız sınırını 50 kilometre olarak ölçmeye ayarladık. Eskişehir Yolu'nda bir araç bile 50 kilometre ile gitmedi. Limiti 70'e çıkardık. Ama yine de fazla değişen bir şey olmadı. 80'e çıkarınca dakikada 22 aracın 80 ve üzerinde hızla gittiğini tespit ettik. Hız limiti konusu Trafik Kanunu'nda var. Ancak kanunu aynen uygulamaya kalksak Ankara ayağa kalkar. Biraz toleranslı davranmak lazım. Ama bu toleransın sınırı var, 70'i geçmeyeceğiz."

IŞIKTA TOLERANS YOK
Kemal Önal, toleranslı davranmayacakları bir konu varsa bunun da kırmızı ışık ihlalleri olduğunu söyledi. Ankara Valisi, 90 merkezde 850 kameraya ulaşan bir sistem planladıklarını belirterek "Test amacıyla üç noktada kontrol yaptık ve kırmızı ışık ihlallerini belirledik. Kırmızı ışıkta geçen tam 42 bin araç olduğu görüldü" diye konuştu. Geçenlerde eski bir bakanın 289 lira hız cezası aldığını ve kendisini aradığını da anlatan Vali Önal yaşadıkları ilginç diyaloğu da "Ona, 'Valla sayın bakanım, ben de şikayetçiyim ama kanun böyle. Keşke zamanında düzeltseydiniz' dedim" sözleriyle aktardı. Ankara trafiğine günde ortalama 400 yeni aracın katıldığını kaydeden Önal, "Araçta bir milyonu geçtik. Aslında nüfusu bir milyonu geçen kentte metro sağlıklı çalışmazsa trafiği çözmek mümkün değil. Metro araç kullanma ihtiyacını azaltıyor, ulaşım şeklini değiştiriyor" şeklinde konuştu.

ŞOFÖRE EĞİTİM ŞART
Minibüs ve taksi şoförlerinin eğitimi için meslek kuruluşlarına büyük rol düştüğünü, Minibüsçüler Odası'nın verdiği eğitimlerle şoförlerin davranışlarında olumlu gelişmeler olduğunu vurgulayan Vali Önal, kameralı trafik denetim sisteminden sağlanacak gelirin bir bölümünün İl Özel İdaresi'ne verilmesi ve yatırım maliyetinin karşılanması için Maliye Bakanı ile görüşeceğini de sözlerine ekledi. Ankara Valisi, eski Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan'ın oğlu ile Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu'nun kızının trafik kazası sonucu yaralandığını, yoğun bakımda hayat mücadelesi verdiğini de açıkladı.

HEM KORSAN HEM DE 'KIRMIZISEVER'
Ankara Valisi Kemal Önal, kırmızı ışık ihlallerini açıklarken, başkentte bir ticari taksinin 30 günde 137 kez kırmızı ışık ihlali yaptığını söyledi. Söz konusu 06 T 5285 plakalı aracın sahibi Ramazan Atak ve şoförü Engin Polat ise aynı plaka ve modelde bir korsan araç olduğunu, ihlalleri o aracın yaptığını savundu. Mağdur olduğunu söyleyen Ramazan Atak ve şoför Engin Polat SABAH'a konuştu. Atak, "Aynı plaka ve modelde bir korsan araç daha var. Daha önce bu aracı biz gördük. 4 ay önce de savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Aracımız motor arızası yapmıştı, 1 haftadır trafikte yok. Bizim aracımızın bu kadar sürede bu kadar çok kırmızı ihlali yapması imkânsız" dedi. Şoför Polat da, "Ben Kızılay'dayken arkadaşlarım arayarak, Atatürk Orman Çiftliği'nde ne işin var diye soruyor. Ben aracı gördüm, yakalamaya çalıştım ama kaçırdım" diye konuştu. Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkan Vekili Erdal Atalay da konuya ilişkin şunları söyledi: "Olayı MOBES kameraları aydınlatır. Emniyet'ten kayıtların incelenmesini istiyoruz. Savcılığa daha önce bu konuda suç duyurusunda bulunduk ama takipsiz kararı verdi. Bu işin peşini bırakmayacağız."

SONE-R
16-10-2009, 08:10
ankaranın sorunu bence acemi şöförlerdir.. adam sol şeridi kapatmış.. 40 km hızla ilerliyor.. be adam geçsene en sağa... sanki ingiltere trafiği gibi sağ şeritler bomboş...

SOMEONESPECIAL
16-10-2009, 08:11
İmzandaki Vtec ne güzelmiş

RCkid
16-10-2009, 08:11
kameradan bir defa bile 50yle geçmedim geçmem de
70le geçmeye çalıştım hep

SONE-R
16-10-2009, 08:12
kameradan bir defa bile 50yle geçmedim geçmem de
70le geçmeye çalıştım hep

mustafa nerde bu kameralar yaw? ben göremedim eskişehir (cepaya kadar) ve istanbul yolunda...

cenk
16-10-2009, 08:16
bence acemi olduğundan sol şeritden 40km/h gitmiyor. eğitimsiz olduğundan gidiyor, bilmediğinden gidiyor ...

SONE-R
16-10-2009, 08:18
işte ona da bir nevi acemilik derler... genelde 40-50 yaş arası erkeklerde bu tarz kullanan çok görüyorum.. çoğu da geç yaşta ehliyet almış kişiler...

RCkid
16-10-2009, 08:18
mustafa nerde bu kameralar yaw? ben göremedim eskişehir (cepaya kadar) ve istanbul yolunda...

eskişehir yolunda ümitköye giderken beytepe köprüsünden hemen önce

mgnPower
16-10-2009, 08:21
mesefesi nedir peki mustafacan biliyorsunmusun ? :D

SekoLive
16-10-2009, 08:22
ankarada sol şeritte 50 ile gidene sellektör yaptıgında frene baasıp yolda kavga etmeye çalışan tipler görmüştüm demekki yanlıs görmemişiz...

ferhat-a
16-10-2009, 08:23
bence acemi olduğundan sol şeritden 40km/h gitmiyor. eğitimsiz olduğundan gidiyor, bilmediğinden gidiyor ...

eğitim şart cenk eğitim şart cuma akşamları gelsinler yozgat blvr. da eğitelim. :D

SONE-R
16-10-2009, 08:24
çok radikal bir öneri olabilir ama 65 yaşından sonra ehliyetlerin iptal edilmesi lazım.. ister istemez insan yaşlanınca refleksleri zayıflıyor..

RCkid
16-10-2009, 08:25
mesefesi nedir peki mustafacan biliyorsunmusun ? :D

30-40m uzaklığı algıladığı söyleniyor ama bilemiyorum. polis arabalarındakine benzer radarlar var, radarlarla birlikte kameralar bir de.
bazen baya tehlikeli oluyor yaklaşan freni köklüyor arkasındakileri düşünmeden

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs250.snc1/9729_127245203846_579528846_2382359_3209318_n.jpg

fangio
16-10-2009, 08:26

Kameralar eskişehir tarafına giderken hacettepe köprüsüne gelmeden önce ölçüyor.

Gerçekten de her geçen gün Eskişehir yolu daha can sıkıcı bir hale bürünüyor. Öndeki 70 ile gidiyorsa arkadaki 68, 65, .... sen bir bakmışsın 1. vitese düşmüşsün. Her aracın öndeki ile bıraktığı yere TIR girer...

İstanbul'un gözünü seveyim.

mgnPower
16-10-2009, 08:27
30-40 metre olamaz yaa daha fazladir o kameralar o kadar kisa mesafeden yakalayamazlar cunku. en iiisi ortalama 1 km diye oncesi ve sonrasi yavaslamak lazim.

SONE-R
16-10-2009, 08:27
hımm bilkent yokuşundan itibaren gazdan ayağımızı çekmemiz lazım bu fotoya göre :)
cepaya kadar full throttle devam :D :D

serkan ünlüü
16-10-2009, 08:32
ankarada eğitim şart olmuş belli sol şerit 40 km oda güzel

fangio
16-10-2009, 08:33
Yakalayamazlar diye bir şey yok. OGS kameraları nasıl yakalıyorsa bu da yakalar. Algılayıcı sayesinde sen tam önünden geçerken seni çekiyor. 30-40 m de çekerse arkadaki araçların bir çoğunun plakası görünmez zaten ;) Gerçi ben kamyonet ve minibüs gördüm mü tamponuna yapışıyorum :)

SONE-R
16-10-2009, 08:37
ankarada eğitim şart olmuş belli sol şerit 40 km oda güzel

aynen öyle valla.. amcam sola çekmiş, tın tın ilerliyo, ohh kebap...sellektör yapıyorsun, sağa çekene kadar 5dk geçiyo :) bunun için çoğu zaman sağlaya sağlaya ilerliyorum trafikte... ankarada trafik soldan akıyor arkadaşlar :D :D

SekoLive
16-10-2009, 08:38
aynen öyle valla.. amcam sola çekmiş, tın tın ilerliyo, ohh kebap...sellektör yapıyorsun, sağa çekene kadar 5dk geçiyo :) bunun için çoğu zaman sağlaya sağlaya ilerliyorum trafikte... ankarada trafik soldan akıyor arkadaşlar :D :D

Abi yine sağa çeken oluyormus frene basanlar var yaw

serkan ünlüü
16-10-2009, 08:42
allah yardımcınız olsun , burda kafasını gözünü acarlar walla ist trafigi hızlı ilermegi seviyo hele taksiciler arkandan kovalıyo ara sokak bile olsa, düşük araba ile ilerlediginde başına her dakka bela alıyosun

SONE-R
16-10-2009, 08:45
ankara böyle maalesef.. ankarada 50 hp yi geçmeyecek araba kullanmak lazım.. istesende hızlı gidemezsin :hahaha:

serkan ünlüü
16-10-2009, 08:46
aynen durumlar kötü ankarada

ferhat-a
16-10-2009, 08:54
aynen durumlar kötü ankarada

durum çok kötü eksoz kafasına (nikelaj) karışıyolar ve parka çekiolar
hız limitini aşınca ceza döşüyorlar ne olacak böle bilinmez ama bazı (insanlar anısı ile değil başka türlü anılıyorlar).

Orhan
16-10-2009, 08:58
zaten 70di de çaktırmıyolardı şimdi açıklamışlar iyi olmu ama tuzak olabilir :)

seko
16-10-2009, 09:26
çevre yolunda 130 civarı radardan gectim almadım beni demekki 150 ustu cevre yolunda :)

despe
16-10-2009, 09:42
ankaraya bikere geldim 1 hafta kaldım. her gece dışardaydım. lambalardan ekip arabasının gözünün önünde kırmızıda geçmişti arkadaş şaşırmıştım :D yol boşsa eğer kimse takmıyor kırmızıyı. çok defa şahit olum :D ama 7. cadde çok sakat biyer :D

Dragger
16-10-2009, 09:44
O yollar istanbulda olsa limit 130 falan olurdu herhalde :D

VTec_king
16-10-2009, 10:54
70 km :)
biz sahil yolunda 90 la gidiyoruz polisler bile gıkını çıkarmıyor:P
hatta 91 le radara girmiş arkadas polis demiş 90 la gitseydiniz ceza yemezdiniz diye
halbuki 50 yazıyor bütün işaret levhalarında
ayrıca sabah işe gitme saatinde sahil yolu trafigi 120 ile akıyor polis bunada bişey demiyor
bir şey daha dikkatimi çekti
hersene aynı sabah aynı yere gideceğimiz adrese 15 dk daha geç gitmeye başladık
istanbulun yolları artık araçları kaldırmamaya başladı
ankaradaki gibi keşke düzenli olsa..

ferhat-a
16-10-2009, 10:58
benim patrona eskişehir yolunda 104 km hız ile 128 tl yaslamışlar
hemde fotolu

ecthelion
16-10-2009, 11:10
hemde fotolu

Az önce şirketin Clio'suna fotoğraflı ceza geldi; 149 KM/H :cokgreen:

Istilldo
16-10-2009, 11:18
ankara trafiği kadar boktan bir trafik yok, araba sürmeyi bilen sayısı oldukça az..
ışıkların çoğunun saniyeleri yanlış ayarlanmış, 50yi geçmeden gitsen bile çoğu kırmızıya yakalanıyosun, bu yeni radar olayı çok efsane zaten eskişehir yolu istda olsa 150 ortalama gider herkes,

bide çok ilginç birşey mesela burda kırmızı yanıyo ama sağa döneceksin, biz direk dönüyoruz kimse bişey demiyo, hatta adam düz gidecekse ve kırmızıda sağ şeritte duruyosa küfür ederiz az öne gitte dönelim diye, istda bu olay yok sağada dönceksen de bekliyon kırmızıda çok garip :)

G60
16-10-2009, 11:20
Bir de ışıklarda komik olaylar olmaya başladı. Bakıyorum 30 saniye var yeşilin yanmasına, pat yeşile dönüyo alakasız. Hadi ambulans polis için vs sistem getirdik deseler ona da inanmam. :)

mgnPower
16-10-2009, 11:25
ben daha bu ulkede hic biseye inanmam inanmamak icinde dunyanin vergisini veriyorum. bir asgari ucretlinin 5 yilda toplam alacagi maasi 1 yildan daha az surede benden kesen devletimiz zeval gormesin Allah onlara baska keder elem vermesin benide biseye inanmaya zorlamasin nasil olsa kerizin onde gideni seklinde takmisiz at gozlugumuzu devam ediyoruz cus diyorlar duruyoruz deh diyorlar gidiyoruz. sesimiz solugumuz cikmiyor.

ferhat-a
16-10-2009, 12:00
ben daha bu ulkede hic biseye inanmam inanmamak icinde dunyanin vergisini veriyorum. bir asgari ucretlinin 5 yilda toplam alacagi maasi 1 yildan daha az surede benden kesen devletimiz zeval gormesin Allah onlara baska keder elem vermesin benide biseye inanmaya zorlamasin nasil olsa kerizin onde gideni seklinde takmisiz at gozlugumuzu devam ediyoruz cus diyorlar duruyoruz deh diyorlar gidiyoruz. sesimiz solugumuz cikmiyor.

aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Chatin
16-10-2009, 12:16
70 km bile az ama hayırlısı. bu arada gelen resmi bir yazıya göre o kameralar 80 km ye kadar töleranslı. ve sabah 10.00 ile akşam 16.00 arası çalışıyor.

olması gereken bu zaten. birde şu eski tekel yeni tobb ikiz gökdelenlerinin oradaya ışık koymadılar mı gelde o ışıkta dur. ki 50 mt gerisinde alt geçit var. şaka gibi.

CasabLanca
16-10-2009, 12:54
Bir de ışıklarda komik olaylar olmaya başladı. Bakıyorum 30 saniye var yeşilin yanmasına, pat yeşile dönüyo alakasız. Hadi ambulans polis için vs sistem getirdik deseler ona da inanmam. :)

geçen kavaklıderede sanayi odasının önündeki ışıkta başıma geldi o olay 40 saniye vardı yeşile 10 saniye geçti geçmedi teyple uğraşıyordum bir baktım arkadan korna geldi kafayı bir kaldırıdm önümde araba kalmamış :hahaha:

capri
16-10-2009, 13:41
ankarada yollar acaip geniş ama onu bile tıkamayı başarıolar ve 30 la giden en soldan gidio sellektör yapıon cekilmio sağından geçion trip atıo.bi yere yetişeceksen en sağdan yapıştırcan.(trafik durmuş halde iken en sağdan 140 kph ile continious gitmişliim vardır :) ) bir de cok acaiptir evden 7.30 da cıkıorum işe varışım 8.05 , 7.50 de cıkıorum gene 8.05 acaba biri tam işyerinin önünde trafii tıkayıp 8.05 te mi acıo die düşünmekten kendimi alamıyorum...

kayaakin
16-10-2009, 16:30
90 ı geçmiyorum konya-eskşhr-samsun yolunda problem olmuyor :S

Chatin
16-10-2009, 16:47
hemde fotolu

Az önce şirketin Clio'suna fotoğraflı ceza geldi; 149 KM/H :cokgreen:

nereden geçerken çekilmiş fotolar ?

MeJo
16-10-2009, 17:13
beytepe köprüsüne yakın olan radar a yaklaşınca araçlar resmen duruyor hız 20km ye kadar düşüyor böyle bi eskişehir yolu olamaz köprüyü geçen yardırıyor.
ben kullanmıyorum artk esk. yolunu nefret ettirdiler

se®k@n
16-10-2009, 17:19
ankara trafiği kadar boktan bir trafik yok, araba sürmeyi bilen sayısı oldukça az..
ışıkların çoğunun saniyeleri yanlış ayarlanmış, 50yi geçmeden gitsen bile çoğu kırmızıya yakalanıyosun, bu yeni radar olayı çok efsane zaten eskişehir yolu istda olsa 150 ortalama gider herkes,

bide çok ilginç birşey mesela burda kırmızı yanıyo ama sağa döneceksin, biz direk dönüyoruz kimse bişey demiyo, hatta adam düz gidecekse ve kırmızıda sağ şeritte duruyosa küfür ederiz az öne gitte dönelim diye, istda bu olay yok sağada dönceksen de bekliyon kırmızıda çok garip :)

Sadece İstanbulda degil,bi cok sehirde öyle.. Sadece Ankarada kırmızı ısıkta saga dönülebiliyor galiba.. :D

Radar konusuna gelince,ben malesef korkumdan her gün okula giderken 50 km/h ile altından geciyorum.. :D Radarı 200 mt daha ileri koysalar bana hiç dokunmayacaktı.. :D

erkin006
16-10-2009, 17:41
Bu tür trafik işlerinde görevli polis memurundan amirine müdürüne kadar kim varsa Allah topunun belasını versin...her hafta abartmıyorum her hafta bir ceza geliyor eve ayrıca yatırdığım cezaları birde adrese postalıyorlar.makbuzu kaybetsen yatırdım diye atsan otur bidaha öde...yok telefonla konuşmuşum yok arabadan bişey atmışım park cezaları bilmemne ne bulsa yazıyorlar...yazıklar olsun ya cari açık böyle trafik cezalarıylamı kapanacak ne yapmaya çalışıyorlar bilmiyorum:ofk:

korki
16-10-2009, 19:57
eskişehir yolu kameralardan inadına 50 ile geçiyorum da içimde bir korku oluyo arkadan belediye otobüsü çarpacak diye sonra başkent üniye doğru ortalama 150:D

bladerk
16-10-2009, 20:56
nefret ediyorum yaa iyice igrençleştirdiler ulan istanbulda kaza olmuş yolda yavaşladım polis geç diye bağırdı burda trafik tıkamak için herşeyi yapıyolar her yerde çevirme rezillik diz boyu bi de istanbul yolu gibi yerde solu tıkayan öküzler gün boyu alayına kayıyorum arkalarından korna ani fren geçince parmak selamı :) anlamıyolar adamlar gitmiyo yaa korna küfür gitmiyo sinir sahibi oluyorum her akşam