PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Linux / OpenSUSE problemi

efe-E
21-10-2009, 21:36
Arkadaşlar, yeni başladığım okul bir laptop verdi. Baya bildiğiniz pazarcı sandığı hesabı bi Lenovo SL500c. Ucuza gelsin diye içine OpenSUSE yüklemişler, Linux. Öğrenicez tamam eyvallah dedik ama çıldırtıyor bu alet beni.

Seagate external harddisk'imi görüyor, fakat içindekiler göstermiyor. Hata veriyor.

DivX oynatamıyorum, içindeki msn yazılımı baya dandik. Linux uyumlu programları nereden indirebilirim, danışabileceğim okuyabileceğim forumlar var mı?

Aydınlatın şu bilgisayar cahili arkadaşınızı :)

said_
21-10-2009, 22:05
içinde bi uptade programı gibi birşey olması lazım Pardus ta adı PİSİ'ydi ordan Linux a uygun msn yazılımları mevcut ama MSN messenger gibi birşey beklemeyin :)

DivX olayıda gene Uptade lerin yapıldığı yerden DivX oynatan bi program bularak açabilirsiniz belki

outlaw
21-10-2009, 22:11
http://www.linuxforums.org/

cok fazla bilgiye ulasabilcegin bir adres burasi.divx oynatamamanin sebebi divx plugin ve codeclerin yuklenmemis olmasidir.bu forumda onunlada ilgili bilgi bulabilirsin.msn icin arkadasin dedigi gibi messenger gibi bir sey bekleme sonucta o microsoft yazilimi oldugu icin sadece ufak bi pluginle linux e entegre edilmis durumda.o dandik olani kullanama dvm et bence :)

said_
21-10-2009, 22:22
Linux un Windows gibi olmasını beklemek zaten yanlış Linux işletim sistemleri daha çok yazılımcılar elektronik tasarım yapanlar için diyebilirim benim gözlemim bu :) fakat açılması ve kapanması çok hızlı kitlenme gibi bir derdi yok virüs bulaşır diye korkma derdi yok :)

onursumer
21-10-2009, 23:58
linux uzerindemi çalışıcaksınz çift işletim sistemi kullan ?

daha kolay olur bence ;)

veya linux uzerinde pencere ile xp açabilirsin ;)

Kaan
22-10-2009, 08:15
openSuse aslında çok güzel son sürümümü var 11.1?
istiyosan makinayı getir bana efe sana windows kurayım yada her ikisinide kullanacağın şekilde ayarlayım.Windows kullanan birinin linux e alışması zor.
Ekonominin herşeyi eywallah paraları alıyor yazılım parası vermemek için linux kuruyo makinalara uyuz adamlar :D suse dier türlere göre biraz değişik tak kullan aygıtı tanımıyo kolay kolay kendin tanıtıcaksın.

sana yardımcı olabilcek tek site http://suse-tr.com/forum kafana takılan bişey olursa bana sor yardım ederim.

Schumi
22-10-2009, 12:51
wmvare yükle. üzerinede xp kur. linux içinden xp çalıştır.

3rk4n
22-10-2009, 12:55
wmvare yükle. üzerinede xp kur. linux içinden xp çalıştır.

Çok mantıklı :D

efe-E
23-10-2009, 07:32
Teşekkürler.

@ Kaan'ım, yarın yanındayım. Telefonlaşırız akşam.