PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türk otomobili olsa..

.::EmrE::.
21-10-2009, 23:23
Bugün arkadaşla tartışırken,satılır,satılmaz diye,"senin takıldığın foruma sor bakalım ne olacak sonuç" dedi,ben de sizlere de sormak istedim..

Eğer orta sınıf segmentte , en az Megane gibi özelliklere sahip,EuroNCap'ten 5 yıldız alan , sınıfındaki diğer araçlarla benzer özelliklere sahip ve aşağı yukarı aynı fiyatlarda bir Türk otomobili piyasaya sürülse ,
düşünmeden alır mısınız,yoksa güvenmeyip,yine bildiğiniz Megane,Astra,Golf gibi araçları mı tercih ederdiniz?

Eray Yümsel
21-10-2009, 23:25
geçende ürettik diye acayip bi arabayla tv lere çıkmışlardı hala seri üretime geçmediler heralde

M_PROJECT
21-10-2009, 23:26
Bugün arkadaşla tartışırken,satılır,satılmaz diye,"senin takıldığın foruma sor bakalım ne olacak sonuç" dedi,ben de sizlere de sormak istedim..

Eğer orta sınıf segmentte , en az Megane gibi özelliklere sahip,EuroNCap'ten 5 yıldız alan , sınıfındaki diğer araçlarla benzer özelliklere sahip ve aşağı yukarı aynı fiyatlarda bir Türk otomobili piyasaya sürülse ,
düşünmeden alır mısınız,yoksa güvenmeyip,yine bildiğiniz Megane,Astra,Golf gibi araçları mı tercih ederdiniz?

anlattigin sekilde bi arac uretillirse zaten avrupaya bile satarsin onu .

CallMeInsane
21-10-2009, 23:27
heheheh nasrettin hoca hesabı ya olursa mantığıyla düşünülmüş bir durum bizim gibi ucak fabrikasını kapatıp traktör fabrikasına ceviren bir ülkede bisiklet üretilmesi bile mcizeyken araba cok uzak bir hayal hadi diyelim ürettiler ozamanda yerli malı yurdun malı gazıyla megan golf gibi araçlar 40bintl iken bizim arabamızı 80bin tl den piyasaya surerrler ama ben genede alırım

OmerRS
21-10-2009, 23:28
Fiyatı uygun olursa alınır.

ama bence önce ticari ile başlamak lazım yavaş yavaş binek otomobil üretimine geçilmeli.

ErmanArseven
21-10-2009, 23:28
ertexin kurucusu ercan malkoçun ürettiği etox vardı ama fiyatın fazla olması ve gereken talebin olmamasından dolayı askıda sanırım bilgisi olan varmı ?

Hamster
21-10-2009, 23:30
ertexin kurucusu ercan malkoçun ürettiği etox vardı ama fiyatın fazla olması ve gereken talebin olmamasından dolayı askıda sanırım bilgisi olan varmı ?

Benim bildiğim Cem Yılmaz bir tane sipariş vermişti,galiba birde Beyazıt Öztürk.Ama daha ikisinde de görmedim.

Üretilirse,gerekli güvenlik testlerinden geçtikten sonra neden alınmasın.Yerli malı yurdum malı...

Ersin ÖREN
21-10-2009, 23:34
yaptırtmıyorlar.
destek vermiyorlar.
arka çıkmıyorlar.
dinlemiyorlar bile...

Devlete projem var diyorsun.yaptım diyorsun,bak çalışıyor diyorsun.
Sen cebinden masrafları karşıla bana faturaları gönder ben öderim diyor.
benim cebimde para olsa neden kapına geleyim...

Hayalleri endüstriyel maceraya dönüştürmek..:confused::confused:

Mr.K
21-10-2009, 23:36
Almam.
Bir nedeni yok.

OmerRS
21-10-2009, 23:36
yaptırtmıyorlar.
destek vermiyorlar.
arka çıkmıyorlar.
dinlemiyorlar bile...

tubitaktan mı bahsediyorsun?

benim bildiğim bir ücret talep etmeden proje formunu doldurup gönderdiğinde değerlendiriyorlar ve çok büyük bütçe ayırmış durumdalar ancak talep azlığı nedeniyle kullanılmıyor.

Ersin ÖREN
21-10-2009, 23:40
tubitaktan mı bahsediyorsun?

benim bildiğim bir ücret talep etmeden proje formunu doldurup gönderdiğinde değerlendiriyorlar ve çok büyük bütçe ayırmış durumdalar ancak talep azlığı nedeniyle kullanılmıyor.

Keşke dediğin gibi olsa...

Patentli bir projemiz var.Tamamen Türk yapımı Türk üretimi.

Dünyada eşi yok zaten olsa Patent'i alamazdık.

Tübitak'a baş vurduk.
Türkiyenin Otomobil konusu üzerinde önde gelen hocalarına sunumlar yaptık.

Tübitaktan tam olarak 400 bin TL hibe kredisi almaya hak kazandık. ( geri ödemesiz.)

Tübitak diyor ki
Cebinden öde.
Faturalarını gönder.
Ben sana geri ödiyeyim..
benim cebimde para olsa neden tübitak'a gideyim ?

OmerRS
21-10-2009, 23:42

Tübitak'a baş vurduk.

Tübitaktan tam olarak 400 bin TL hibe kredisi almaya hak kazandık. ( geri ödemesiz.)

Tübitak diyor ki
Cebinden öde.
Faturalarını gönder.
Ben sana geri ödiyeyim..

hadi ya bunu bilmiyordum. benim bildiğim yarınısı kendiniz yarısını tubitak ödüyordu. sağlam bir sponsor bulmak lazım.

dragon07
21-10-2009, 23:44
etox lütfen demeyin :D iyi olay çıkmıştı

Ersin ÖREN
21-10-2009, 23:46
hadi ya bunu bilmiyordum. benim bildiğim yarınısı kendiniz yarısını tubitak ödüyordu. sağlam bir sponsor bulmak lazım.
edited......

mechanıcer
21-10-2009, 23:47
c şıkkı gecerlı sanırım....

svtec
21-10-2009, 23:49
devrim filmini izlediniz sanırım? bu ülke zaten tamamen yerli bir otomobil yapacak güçte ama bugun şartlarında devlşet teşvikli bu iş zor ama özel yatırımcıların (koç sabancı vs.) bu gücü var. bugun fabrikalaşmış yan sanayi iretim bantları mevcut elimizde hemde hepsi yerli yabancı parçlar işleniyor okadar bu tesislerde bu üretim mümkün bugun yurt dışında bir sürü araba dizayn eden türk var bir çok ünlü firmanın tasarımları türkler tarafından yapılıyor. bugun komple yerli olan bir sürü parça var bunlar aktarma orjaganları fren sistemkleri amortisör sistemleri cam ve fitilleri vs. yani bunların bize özgün halde yapabiliyourz. ama bu ülkenin başında bunu yapalım diyen biri ytok zamanında yapıldı oda :) benzinsizlikten kurban gitti .eğer Atatürk bir 20 sene daha yaşasaydı belkide halen bir yerli otomobile sahip olurduk. inş. birileri birgün bu işi tamamen organize eder ve sadece araç toplamak yansanayi sağlamk la diil kendimize ait bir sistemle araç üretiriz bunu her türk evladı ister.

initial-D
21-10-2009, 23:54
bugüne kadar olmadığı yazık.megane astra gibi bir sedanı o kalitede üretip satsak satılır mutlaka.güzel bişeyse alınırda.sonuçta komple otomobil ürtmesekte birçok otomobil parçasını çok çeşitli firmalara satan şirketler var tr de

AhmetH
21-10-2009, 23:57
Hayal kurmaya gerek yok %100 yerli bir anda öyle bir araç üretemeyeceğimiz düşünüyorum.

olursa neden olmasın neden alınmasın.

CallMeInsane
22-10-2009, 00:00

o arabanın gelecegi olmadıı yapıldıgı anda bellliydi adam 106 stobunu yan olarak koymuş aracına :D çok gülmüştüm gene gülüyorum bak

PROMINENT
22-10-2009, 00:38
yaptırtmıyorlar.
destek vermiyorlar.
arka çıkmıyorlar.
dinlemiyorlar bile...

evet tanıdık lazım tanıdık :)

Ersin ÖREN
22-10-2009, 00:39
evet tanıdık lazım tanıdık :)

ee işte abi yeni yeni gözümüz açılıyor :)
sayende:o

PROMINENT
22-10-2009, 00:40
estf :)
devrim hala çalışan bir araba malesef..ve zamanına göre gayet de takdir edilesi bir üretim malesef sonuç ortada :(s

Emir_b16a
22-10-2009, 00:53
yapılıcak yapılıcak ilerde emin olun bi şekilde yapılıcak en kötü kafes şaseli bişey yapçam bn :D

Berkan
22-10-2009, 03:15
Umut fakirin ekmeğidir

C şıkkı :D

SULTANOGLU
22-10-2009, 04:42
aynen satin alirim

elpadre
22-10-2009, 06:55
kafayı kullansalar uretım olsaydı bugun dunyanın her yerıne araba yollardık

Orhan
22-10-2009, 07:12
zamanında çıktı satıldı alındı kullanıldı şimdide çıksa belli standartları sağlasa alınır satılır can verilir bu ülkede sümbül satılıyor yerli üretimmi satılmayacak

T.T
22-10-2009, 07:23
Bence tek başına bir araba üretelim demekle olmaz aslında bir araba üretememizin nedeni bence kendimize güvenmemiz yıllardır bazı diğer ülkelerin üstünlüğüne farkında olmasakta inanmamız şöyle ki herhangi bir olay da bile gavur üretmiş ya demezmiyiz.Ben bu sitede dilimize bile sahip cıkılmadıgını görüyorum üzülerek ,o yüzden kendi ayaklarımızın üzerinde durmak ve üretim yapmak uzak geliyor.Kimileri ne alaka diyecektir ama bence araba üretilmemesi teşvikten ,krediden ,sponsordan önce mantaliteden geliyor.Biz bize inansak sonuc olarak devlet yönetimi de halktan çıkıyor..

Tek yorum yapacagım karşıt görüşlere saygı duyuyorum dil mevzusunu bayadır içimde tutuyordum paylaşmak istedim.Konuyu açan arkadaşa teşekkürler.

Örnek

Meeting @ Ankara olacağına Ankara'da toplanıyoruz ,buluşma tarzı şeyler yazılabilir diye düşünüyorum.

Orhan
22-10-2009, 07:25
Bence tek başına bir araba üretelim demekle olmaz aslında bir araba üretememizin nedeni bence kendimize güvenmemiz yıllardır bazı diğer ülkelerin üstünlüğüne farkında olmasakta inanmamız şöyle ki herhangi bir olay da bile gavur üretmiş ya demezmiyiz.Ben bu sitede dilimize bile sahip cıkılmadıgını görüyorum üzülerek ,o yüzden kendi ayaklarımızın üzerinde durmak ve üretim yapmak uzak geliyor.Kimileri ne alaka diyecektir ama bence araba üretilmemesi teşvikten ,krediden ,sponsordan önce mantaliteden geliyor.Biz bize inansak sonuc olarak devlet yönetimi de halktan çıkıyor..

Tek yorum yapacagım karşıt görüşlere saygı duyuyorum dil mevzusunu bayadır içimde tutuyordum paylaşmak istedim.Konuyu açan arkadaşa teşekkürler.

Örnek

Meeting @ Ankara olacağına Ankara'da toplanıyoruz ,buluşma tarzı şeyler yazılabilir diye düşünüyorum.
yabancı dil kullanımına özenti konusunda sana katılıyorum ama teknoloji üstünlüğü konusunda aynı fikirde değilim bu ülkede çin malı araçlar bile rağbet görüyor emin ol çok kaliteli olmasada fiyatı uygun olsun satılır ;)

yaşar
22-10-2009, 07:30
Şu anda çıksın araba,isterse leş olsun almazsam şerefsizim.

Alican
22-10-2009, 08:13
geçende ürettik diye acayip bi arabayla tv lere çıkmışlardı hala seri üretime geçmediler heralde

106 stoplu araçtan bahsediyorsan geçen gün anadolu bulvarında rastladım araca :D uzaktan fena görünmüyordu fiyatı makul tutulursa pazarda yer edinebilir.

mmustu
22-10-2009, 08:20
valla yüksek modelli arabalara binemiyorum rahat batıyo Türk yapımı araç çıksın illa alacaksam gider yine Şahin alırım :)

SekoLive
22-10-2009, 08:21
valla yüksel modelli arabalara binemiyorum rahat batıyo Türk yapımı araç çıksın illa alacaksam gider yine Şahin alırım :)

serkan bu fikire katıLdı :icon_tup:

MeJo
22-10-2009, 14:27
çıksa da almam Allah a emanet yaparlar TR de işlerin nası döndüğünü herkes biliyor

ama Şahin in yeni kasası çıksa patlama yapar

XSi
22-10-2009, 14:29
yaptırtmıyorlar.
destek vermiyorlar.
arka çıkmıyorlar.
dinlemiyorlar bile...

Kim diyormuş ya ben faturaları öderim diye? :)

Devletin üreticiye destek olduğu pek görülmüş vaka deildir..

Bu arada türk otomobilinden kastınız nedir?

Tamamıyla türk firması, türk dizaynı, türkiye üretimi ise..

Bu araba ucuz olmaz arkadaşlar, otomotivde rekabet hayvan gibi, reno symbol, fiat albea 24-25 bin tl lere satılıyor, zannediyormusunuz ki bu arabalar 10 bin tl ye maloluyor?

Zaten kar marjları düşük..

Koskoca seat, skoda gibi firmaları bile satın aldı VAG grubu, milyonlarca araba üretiyor, sen yerli türk firması onla nasıl başedebilirsin?

XSi
22-10-2009, 14:35
Bu arada şahin bizim arabamız mıdır? Değildir tabikide..

speed
22-10-2009, 14:47

Tübitak'a baş vurduk.

Tübitak diyor ki
Cebinden öde.
Faturalarını gönder.
Ben sana geri ödiyeyim..

türkiyede bu tip krediler o kadar hortumlandı ki şimdi artık hiç bir kurum yada kuruluş harcanması için kredi vermiyor...otel yapacağız diye ortaya çıkan zenginler yarattık bu ülkede...bencede olması gereken bu...projenizi destekleyecek ölçekte sanayici desteği bulmanız şart....geri kalanı gerçekten hibe oluyor...yeterki siz yapmayı düşündüğünüz şeyi yapıp adamların önüne koyun....biz arge çalışmalarımız için büyük destek alıyoruz ve çok güzel işler başarıyoruz....yani sistem çalışıyor...ama önce harca sonra al konusunda haklısınız...sistem bunun üzerine kurulu :icon_tup:

dragstar
22-10-2009, 18:31
kesinlikle alırım

Safak
22-10-2009, 18:40
Türkiye kendi markasını yapamaz, kendi markasını yapsa kendi motor koyamaz, hepsini yapsa satacak kitle bulamaz, maliyeti kurtarmaz.

Zaten dünyadaki iyi ve talep gören otomobil üreticilerine bakarsanız çok köklü bir geçmişe sahiplerdir.

Devrim, devrim diye öldükleri otomobil motor aksamında birçok markadan birşeyler tırtıklanarak geliştirilmiş ve seri üretime geçmesi o koşullarda çok zordu...

Hayal dünyasında yaşadığımızı farzedersek, ben gidip almam. Uzaktan kobaya mı benziyorum?

Ayrıca, otomobilden önce bu devletin kat etmesi gereken çok yol var... Sanayileşmeyi hala tamamlayamadık, hangi otomobil? Bir marka arakadan iteklemedikçe olmaz.

T.T
22-10-2009, 18:44
Şahin de Türk malı bir araba değildir ne yazık ki.
Asıl para zaten arabayı satmak değil yedek parcasını satmak bu yüzden arabayı zararına bile verirler.Amerikanın taktiğidir mesela bu işgal ettiği ülke de taşıma parası vesaire uğraşmayacağı için ülkeye hibe etmiş gibi bırakır, sonra o ülkenin son parasını da yedek parca olarak sattıgı ürünlerle alır.Bakın ırak ta da aynısı olacak.
Bence ne düzgün dememek lazım destek olmak lazım sonuc olarak bunu yapacak da bizim bozuk düzeniyle hükümetlerimiz degil muhtemelen özel sektör olacaktır bina yapan televizyon yapan beyaz eşya plastik malzemeler yapan firmalarımız araba neden yapamasın.